ut Voor veel wintersporters begint vakantie op beurs ngerepte Ca na rise he Eilanden li 2 Ware revolutie in wintersportkleding Skigids met 800 plaatsen DE STEM TOERISTEN-INDUSTRIE NOG ONBEKEND iSPM IN ROTTERDAM EN TILBURG NDMAKING IDERWET raat 7, AXEL gemeen wed- I tekst splin- idere ?n ge- klap •con- :over keerd VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 Ruim 50.000 Nederlandse wintersporters beleven de voorpret van hun sneeuwvakantie nu al in Rotterdam. In het Ahoy tentoonstellingscomplex wordt tot en met zondag 18 oktober weer de internationale wintervakan- tiebeurs SKI-HAPP gehouden. De beurs biedt volop mogelijkheden voor een voorbereiding op de win tersportvakantie en geeft tegelijker tijd een voorproefje van de sfeer die straks weer in de oorden van het sneeuwtoerisme zal heersen. Op SKI-HAPP staan dit jaar meer dan 175 stands. Een tiental landen - waaronder alle Alpenlanden - en ruim honderd regionale en plaatse lijke VW's dingen op de beurs naar de gunsten van de Nederlandse win tersporter. Touroperators en reisbu reaus brengen er hun programma's uit. Fabrikanten, importeurs en de taillisten van wintersportartikelen presenteren hun nieuwe collecties. Ook de spoorwegen van diverse lan den, de ANWB en de Nederlandse Ski Vereniging behoren tot de deel nemers. Gespecialiseerde reisverze- keraars informeren hoe straks bij Hals-und-Beinbruch althans de fi nanciële schade beperkt kan blijven. Op de beurs komt de Olympische kernploeg biathlon (langlaufen, scherpschieten) enkele malen per dag in actie. Ook beursbezoekers kunnen laten zien wat zij in deze bij zondere wintersport kunnen presen teren. Er zijn demonstraties ballets kiën en freestyle ski. Veertien skilera ren van het Skilehrerverband Salz burg hebben voor hun demonstra ties alpine skiën in Ahoy exact de helling van de Kaprun-gletscher na gebouwd waarop zij zich hebben voorbereid op hun Ahoy-presentatie. SKI-HAPP biedt ook een blik op de mode van winter '87/'88. Alle grote merken op het gebied van winter sportmode presenteren op de beurs hun nieuwe collectie. Driemaal per beursdag is er een wintersportmode show. Vorig jaar trok de beurs 43.400 be zoekers. Als de stijgende lijn van de afgelopen jaren zich volgens ver wachting voortzet zal SKI-HAPP '87 meer dan 50.000 wintersporters-in- spe ontvangen. TILBURG Ook in Tilburg wordt een grote win- tersportbeurs gehouden en wel van donderdag 22 oktober tot en met zondag 25 oktober in de Stadsspor- thal. Het is de vijfde maal dat deze beurs, Ski-lnn, wordt gehouden. Alle aspecten die in Rotterdam aan bod komen, zijn ook in Tilburg te zien. Daarnaast is er een Bierstube en ook worden er proeverijen van Glühwein en Almkaffee gehouden. Ook zijn er optredens van zang- en dansgroepen uit de Alpenlanden te aanschouwen. Door Jack Arentsen Bent u een liefhebber van zon, witte zandstranden, boulevards vol terrasjes en sfeervolle barretjes, winkelcentra die niet alleen in de loop van de dag maar ook tot laat in de avond voor duizenden een bron van kijk- en koopplezier zijn, vis-restau rants waarin tot 's avonds laat de muziek klinkt en disco's waarvan de deuren pas sluiten wanneer de eerste zon nestralen alweer boven de horizon verschijnen, dan hebben we een va kantie-bestemming waar u beslist niet naar toe moet gaan. Houdt men van zon en stille, kleine strandjes, van verscholen barretjes waar de plaatselijke horeca (de eige naar bakt en kookt niet alleen maar serveert de drankjes en etenswaren ook) zich uitleeft in een aantal lokale specialiteiten; van een vakantie waarin iedere dag een ontdekkings reis kan zijn door een ongerept land schap, dan zijn deze woorden beslist aan u besteed. Miljoenen Nederlanders hebben de afgelopen jaren de Canarische Eilanden en de Costa del Sol in Zuid- Spanje ontdekt als dè plaats waar men het gure, koude Nederlandse klimaat tijdens de meest donkere da gen van het jaar kan ontvluchten. Niet alleen de zon-aanbidders kiezen voor deze vakantie-gebieden. Sport beoefenaars (en dan voornamelijk fanatieke tennissers en ook steeds meer golfspelers) zijn ook in steeds grotere aantallen actief in de Spaanse lente. De Canarische Eilanden hebben de afgelopen tien jaar een spektacu- laire toeristische ontwikkelking door gemaakt. De gevolgen zijn daardoor niet uitgebleven: gigantische hotel- en appartementenaccommodaties zijn uit de grond gestampt; van het oorspronkelijke landschap is nog maar weinig overgebleven; vliegvel den kunnen de gigantische toeris- tenstroom onvoldoende verwerken. Alleen wanneer men het geluk heeft dat men buiten het centrum van een vakantieplaats is ondergebracht, is men nog van enige rust verzekerd. Maar steeds minder toeristen kun nen van dat buitenkansje genieten, want de kakofonie van geluiden ver spreidt zich steeds nadrukkelijker over de eilanden. RUSTIGER Het Spaanse Ministerie van Toe risme stelt alles in het werk om de toeristenstroom de komende jaren beter onder controle te krijgen. Men legt ook steeds grotere beperkingen op als het om uitbreiding van be staande accommadaties gaat en 'be schermt' meer en meer het land schap in de naaste omgeving van de toeristische trekpleisters. Dat heeft er onder meer al toe geleid dat het vierde Spaanse eiland in de Atlanti sche Oceaan Fuerteventura (met veel zandstrand en met in verhou ding weinig gigantische toeristische accommaties) een stuk rustiger is en in de toekomst ook zal moeten blij ven. In de Spaanse eilandengroep zijn echter ook nog een aantal 'stipjes' te ontdekken waar de oude Spaanse cultuur onaangetast is gebleven. Waar vergeefs gezocht zal worden naar mondain vakantieverkeer; waar geweldige hotelcomplexen ontbre ken, maar waar de verwende toerist wel ondergebracht wordt in Para- dors Nacional. Gezellige complexen die nu eens niet zijn gebouwd op su permarkten. In deze omgeving moet men nog van alles zelf zien te ont dekken. Maar dat kan niet door ge bruik te maken van het openbaar vervoer, want de stokoude bussen rijden niet alleen traag, maar ook op heel onregelmatige tijdstippen over de eilandjes. Het huren van een auto (nog altijd spotgoedkoop) is voor de toerist dan ook de enig aangewezen weg om het oude Spanje van vijf eeuwen geleden te ontdekken. NIET GOUDGEEL Op de eilanden La Palma (800 vier kante kilometer groot), Gomera (400 vierkante kilometer) en het nog klei nere El Hierro (300 vierkante kilome ter) is een vakantie nog altijd één grote ontdekkingsreis. Er zijn stran den (niet groot en beslist niet goud geel van kleur) om regelmatig te ge nieten van de zonnestralen die in deze omgeving het hele jaar door voor een lente-achtig klimaat zor gen. In de winter varieert de tempe ratuur tussen 15 en 25 graden; in de zomer tussen 18 en 28 graden. Sinds enkele jaren zijn de eiland jes achter Tenerife voor een kleine groep toeristen toegankelijk gewor den. Door de beperkte hotel- en ap partementencapaciteit zullen La Pal- ma, Gomera en El Hierro wel altijd buiten de toeristen-industrie blijven liggen. En daar zijn niet alleen de be woners (op de drie eilanden wonen in totaal 80.000 mensen) blij mee, ook de bezoekers kunnen er zeker van zijn dat zij nog veel, zeg gerust alles, terugvinden van een Spaanse cultuur waarover men alleen nog maar heeft kunnen lezen. PUNBOSSEN El Hierro heeft in dat opzicht erg veel te bieden. En dat komt voornamelijk omdat dit meest westelijke eiland in de Atlantische Oceaan eeuwen gele den werd gezien als het einde van de wereld; bij El Hierro hield in die tijd de atlas op. El Hierro is een bergach tig eilandje dat voor drie kwart uit groene pijnbossen bestaat. De hoog vlakten met schitterende weiden roe pen gelijkenis op met Wales, terwijl in de stijle kustlijnen een groot aan tal natuurlijk zwembaden zijn te vin den. Net al El Hierro is ook La Palma met de hoofdstad Santa Cruz de La Palma als centrum een vulkanisch eiland. Indrukwekkende bergen, diepe dalen, dichte bossen, een weelderige plantengroei, palmen wouden en bananenplantages bepa len het beeld op La Palma waar de 16e eeuwse architectuur nog altijd in volle glorie te bewonderen is. Op een half uur vliegen van Tenerife en dus nog geen 41/2 van Nederland is het andere oftewel het echte Spanje nog te ontdekken. ROTSPARTIJEN Blijft over Gomera dat alleen via de boot te bereiken is. Als naar natuur schoon wordt gekeken is Gomera ongetwijfeld het mooiste eiland uit het drietal. Het meest onbekende eiland in de Atlantische Oceaan is voor het allergrootste deel uitgeroe pen tot nationaal park met niet alleen een ongekende palmenvallei, maar strolluiken. iet afstandbediening, fn. Zonwering, dekking, i/ice-dienst. 3n wethouders van Ternftjjjl inkomstig het bepaalde m arm 29, lid 5, van de Wet Algen*1" suhygiëne, ter openbare kei ins zijn positief te beschikken 87 ingekomen aanvraag van Pijnboomstraat 25 te T®rne. ing ingevolge de Hinderwet w in werking hebben van een n or motorvoertuigen op hetJr jekend Ambachtstraat 3, Tern der onder het stellen van wj >rkoming van gevaar, scnaoe inrichting. chikking, de aanvraag en i ukken liggen met ingang va 3 er gemeente-secretarie, aiu Van onze verslaggeefster Het aanbod op het gebied van wintersportmode groeit gestaag. En dat komt niet alleen omdat steeds meer mensen de sneeuw opzoeken. De kleding op dit gebied heeft een ware revolutie doorgemaakt. Van puur functioneel tot multifunctioneel. Als je maar warm en droog bleef, was jarenlang het motto. Puur func tioneel dus. Door gebruik van andere materialen, nieuwe belijning en kleu ren kan wintersportkleding ook bui ten de skipistes gedragen worden. Gewoon op straat. Multifunctioneel dus. Door deze ontwikkeling ligt winter sportmode binnen ieders bereik. Niet-wintersporters hoeven zich niet langer te vergapen aan al die schitte rende en modieuze kleding, leder een komt aan zijn trekken: anoraks, jacks en body-warmers, alles kan met elkaar gecombineerd worden. Met overalls ligt dat wat anders. Een ski-overall doet het op de piste fan tastisch, maar is minder geschikt om mee de straat op te gaan. Zelfs de goedbestedende consument heeft er problemen mee, waardoor overalls toch wat moeilijker blijven in de ver koop, hoe modieus ze ook zijn. Geen wintersportmode zonder nieuwe materialen. Meest in het oog springt de krinkelsatijn (polyamide). Het is er in uni, met ingeweven blok jes of noppen en zelfs handbeschil derd, wat Japanse sferen oproept. Nieuw is ook bubbeltjesstof (mate riaal met een bobbeltjesstructuur). Verder is er flink wat kreuknylon in krinkeluitvoering of met ingeweven reliëf. Min of meer standdaard is het gebruik van katoen met nylon. ISOLATIE Ook in de wintersportmode is het sil houet minder volumineus dan voor heen. De schouders zijn nog breed, maar de vullingen zijn over het alge meen dunner. Daarom kunnen ge rust twee kledingstukken over elkaar worden gedragen zonder direct het beeld van een Michelin-mannetje op te roepen. Het staat niet alleen at tractief, het levert bovendien een fantastische isolatie op. a C-T Naast heuplange ski-jacks zijn er kortere modellen in motorrijderstijl. Ze worden gecombineerd met broe ken met een hoge taille en die is weer erg smal geworden. FELLE TINTEN Meest opvallend zijn de kleuren in de wintersportmode. Nieuw zijn de ijs- pastels zoals pistache, lila, ijzig blauw en ijsrose. Deze kleuren wor den vaak gecombineerd met heel zacht grijs. Voor de jeugd zijn er neonkleuren in combinatie met zwart. Belangrijke traditonele kleu ren blijven, marine en rood. Ook de contrasterende zwart-wit dessins blijven een topper. Daarnaast veel kobalt, zilvergrijs, oker en flesse- groen. Geen mode of er horen accessoi res bij. Daarom bijvoorbeeld ski- en zonnebrilen in neonkleuren, satijnen petten en hoedjes met een warme vulling en oorkleppen. En natuurlijk skitasjes in felle tinten. Ze geven aan een rustige outfit een wel heel opval lend accent. en wel tot 30 oktober l--,ntcj 00 tot 12.00 uur en van 13.^1 e donderdagavond van stukken wensen in te £elli worden verzocht aa7q»f ng te doen (tel. 01150-1 alsmede degenen die cht naar aanleiding van o der die aantoont, dat hij o J it in staat is geweest, kun i datum gemotiveerde sc u nbrengen met betrekking I .king. vet-J bezwaarschrift indient* j lej oonlijke gegevens niet oe iktober 1987. ester en wethouders voorn Jer I C. Ockeloen, burgerij A.J. van Pagee, se in het natuurreservaat zijn ook gi gantische rotspartijen te vinden. De havenstad San Sebastian op Go mera was vijf eeuwen geleden het vertrekpunt voor Columbus voor zijn ontdekkingsreis naar Amerika. De 'andere' Canarische Eilanden zijn sinds kort via Hotelplan voor de Nederlandse reismarkt bereikbaar geworden. Voor een 15-daagse vliegreis op basis van half pensioen variëren de prijzen tussen 1477 en 1732 per persoon. De sportief in gestelde vakantieganger moet het op deze eilanden zonder tennis- en golfbanen stellen. Wandelen kan men er - zeker voor Spaanse begrip pen - in overvloed. De twee jaar geleden voor de eerste maal versche nen Skigids is herzien en bijgewerkt. De Skigids, die onder auspiciën van de Nederlandse Ski Vereniging wordt uitgegeven en opnieuw is sa mengesteld door wintersport-specia list Erik Couwenhoven, geeft een nauwkeurige omschrijving van liefst 800 wintersportplaatsen in Europa. De onafhankelijke redactie van de Skigids geeft alle wintersportplaat sen een waarde-oordeel: van goed koop tot duur en al dan niet kinder- vriendelijk. Ook het aantal kilometers pisten en loipen, de verbindingen met andere wintersportcentra, liften, skipas- en skischoolprijzen, kinder faciliteiten en mogelijkheden tot avondvertier, zijn kort en bondig in de gids te vinden. Wintersportcentra als Oostenrijk, Zwitserland, Frank rijk, Italië, West-Duitsland, Noorwe gen, Spanje, Bulgarije, Joegoslavië, Roemenië en België worden stuk voor stuk erg kritisch onder de loupe genomen. Ook wordt aandacht geschonken aan langlaufverbindingen niet ver van Nederland: Duitse Eifel, Sauer- land en de Belgische Ardennen. In de skigids (prijs 22) is ook veel al gemene informatie te vinden over kleding, uitrusting en tips voor het kopen of huren van ski-materiaal. De snelste auto-routes naar de sneeuw- gebieden zijn niet vergeten. De Spaanse CostadelSol staat deze winter volop in de belangstelling bij de steeds groter wordende groep van golfspelers in ons land. r V A

de Stem | 1987 | | pagina 17