ustertal Italië een last an zware regenval rachen een dorp voor fijnproevers DESTEM P IJZE BOEREN KREGEN GELIJK Snowbus vanuit België RUST IN ZWITSERS KANTON WALLIS DORPS EN MONDAIN TEGELIJK I li VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 Door Rein van der Helm Aan de noordelijke rand van de Dolomieten (Italië) heeft de kronkelende ri vier de Rienz vlijtig meegewerkt aan het uitschuren en boetseren van een verrukkelijke vallei, die al in de elfde eeuw Pustertal werd gedoopt. Sinds het gebied in 1918 bij Italië werd in gelijfd spreken de Italianen overi gens van Val Pusteria. De ruim 30.000 Duitstalige inwoners van het dal wonen in een van de ne gen nog steeds landelijk gelegen dorpjes of in het gaaf bewaarde mid deleeuwse stadje Bruneck (Brunico). 's Zomers een gebied waar menig bergliefhebber zijn hart kan ophalen en 's winters een keurig uitgerust wintersportcentrum. In feite biedt het Pustertal meer mogelijkheden dan thans voor de wintersporter beschik baar zijn. Maar de baardige Tiroolse' boeren in de diverse gemeenteraden doen eerst een bedachtzame haal aan hun pijp om vervolgens zonder commentaar 'neen' te zeggen, als weer eens een voorstel de raad be reikt een nieuw skigebied te ontwik kelen. Wijze boeren eigenlijk, want kampte men elders in het bergach tige Noord-ltalië afgelopen zomer met complete overstromingen en aardverschuivingen, de zwaar be boste hellingen van het Pustertal toonden zich bestand tegen de over vloedige regenval. skiërs die er van december tot eind april komen opdagen. En die komen er van heinde en verre. Opmerkelijk op het eerste gezicht dat na West duitsers en Italianen de Belgische gasten als derde staan gerangschikt in aantal (Nederlanders als achtste). Niet zo opmerkelijk als men weet dat de Belgische plaats Tielt al sinds jaar en dag is verbroederd met het stadje Bruneck. Een verbroedering die er onder meer toe leidde dat directeur Christian Mayrhofer van de toeristi sche organisatie Crontour - een sa menwerkingsverband van de tien Pustertal-gemeenten - zijn Vlaamse en Nederlandse bezoekers in hun landstaal te woord kan staan. Het belangrijkste skigebied van het Pustertal is natuurlijk de Kronplatz, die alleen al zo'n kleine 75 kilometer skipistes biedt. Maar pistes zijn er ook in de dorpjes Sankt Virgil/Enne- berg, Olang, Antholz, Welsberg en Untermoj. In al deze plaatsjes zijn er ook skischolen en is er gelegenheid voor 'beginnelingen' het nodige ma teriaal te huren tegen prijzen die be duidend onder die van bijvoorbeeld Zwitserland of Oostenrijk liggen. De pistes in het Pustertal zelf zijn ideaal voor beginners, kwalificatie: blauw en een enkel rood stukje. De geroutineerde skiër komt volledig aan zijn trekken op de Kronplatz, vanuit alle dorpjes op boogscheut afstand. Het Pustertal is met de auto ge makkelijk te bereiken. Men kan de snelwegen vanuit Nederland berij den tot zo'n 70 kilometer voorbij de Brennerpas. Via goed onderhouden tweebaanswegen is het vanaf de af slag 'Pustertal' nog maar een peule- schil. HELE FAMILIE Het Pustertal is een oord voor de hele familie. Naast aipine-ski kan er uitstekend gelanglaufd worden op meer dan 100 kilometer goed onder houden loipen. Er zijn zwemgelegen- heden, ijsbanen en er kan gerodeld worden. Hoewel de verblijfskosten niet zo laag meer zijn als een aantal jaren geleden, Italiaans Tirol is nog redelijk betaalbaar. Gaat men in het naseizoen, vanaf 22 maart, dan zijn ook de skipassen beduidend goed koper. Er zijn speciale skiklassen voor kinderen. PRIJZEN Skilessen; 6 dagen: naar gelang seizoen en lesplaats: 66 tot 110 gulden. Huur alpine-uitrusting: ski's, schoenen, stokken: 6 dagen: 90 gulden. Huur langlauf-uitrusting: zes dagen: 60 gulden. Skipassen: er zijn z.g. puntenkaarten te koop voor ongeveer 25 gulden. Aan pistes zijn puntenaantallen toegekend, die wor den afgetrokken per keer van het begin- aantal van 200. Skipas Kronplatz: zes dagen: voorseizoen 165 gulden: hoogseizoen 220 guldenna seizoen 180 gulden: na 22 maart 145 gul den. Informatie: Crontour, Europastrasze, Bru neck, Italië, telefoon 09/39 47485722 en het Italiaans Verkeersbureau, Amsterdam, telefoon 020-168244. De reisorganisatie NBBS heeft een nieuwtje in haar pakket dat meer service betekent voor wintersporters uit de zuidelijke provincies. Reizigers uit Zeeuwsch-Viaanderen en Brabant behoeven niet eerst naar verzamelplaatsen elders in Nederland te reizen om vervolgens over te stappen in de bussen die hen uiteindelijk naar Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Frankrijk vervoeren. NBBS heeft besloten deze mensen in de gelegenheid te stellen dichter bij huis in de bus te stap pen. Er zijn halteplaatsen voorzien in onder meer Gent en Antwerpen. Trans Vakanties Reizen, de reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen, heeft haar samenwerking met de Belgische zuster-on- derneming Railtour voortgezet. Via Trans kan men boeken voor de Railtour-bestemmingen in de Spaanse Pyreneeën en Andorra. Vanuit Nederland reist men dan gratis per spoor naar Brussel-Zuid waar overgestapt wordt in de Pyreneeën Express. Het Zwitserse kanton Wal lis is al sinds jaar en dag een gerenommeerd win tersportgebied. Immers hier liggen 'wintersport-sterren' als Zermatt, Sass Fee, Crans Montana en Ver bier. In Wallis ligt ook het pittoreske berg dorpje Grachen, waar de zon gemid deld 300 dagen per jaar schijnt: een absoluut record voor de Alpen. Grachen ligt op zo'n 1620 meter hoogte en wordt beschut door de omringende hoge bergtoppen. On danks het hoge aantal zonne-uren valt er toch op het gepaste tijdstip de nodige sneeuw en die staat er borg voor dat de Hannigalp (2114 m), Wannehorn (2669 meter), Seetalhorn (3037 meter) en Gapelhorn (2114 meter) mogelijkheden te over bieden om van half december tot midden maart naar hartelust te skiën. Wie Grachen als wintersportbe stemming kiest doet wel een be paalde keus. Het is niet mogelijk van hieruit ongestoord uit te waaieren naar andere skigebieden. Grachen zoekt dit echter ook niet en wil graag zichzelf blijven en een toeristische bestorming vermijden. De typische eigenheid van het dorp, de gezapig heid en gemoedelijkheid mogen niet verloren gaan, zo wordt het toeris tisch beleid geformuleerd. Wie naar Grachen trekt kiest eigenlijk voor rust: ver van het mon daine en de drukte. Wie echter 's avonds toch een 'stapje in de wereld' wil zetten komt nog redelijk aan zijn trekken. Veel mensen doen die keuze kennelijk want het valt niet al tijd mee om een van de meer dan vijfduizend vakantiebedden in hotels of chalets te bemachtigen. VERBODEN Grachen was eeuwenlang een afge zonderd bergdorp en werd pas in 1953 verrijkt met een (steile en boch tige) bergweg naar het lager gelegen Sint-Niklaus. Eindelijk een behoor lijke verbinding met het dal, al kun je als toerist met eigen vervoer je auto daar maar beter laten staan. De klim naar Grachen is voor de doorsnee automobilist niet gemakkelijk en bo vendien kun je met de auto in Gra chen weinig doen. Sterker nog, be paalde delen van het dorp zijn voor de auto verboden. Wie na dit alles denkt dat het dorpje als skigebied niets voorstelt vergist zich. Men telt veertig kilome ter skipistes in de drie bekende gra daties: groen, rood en zwart. Er zijn tien skiliften en de hongerige winter sporter kan 'boven' terecht bij twee berg- en panorama-restaurants. Voor de langlaufers is zestien kilo meter loipen beschikbaar, terwijl de wandelaar zich kan uitleven op zo'n twintig kilometer gebaande wandel wegen. SKISCHOOL Wie zich het skiën of langlaufen nog eigen moet maken kan terecht bij een authentieke Zwitserse skischool met gediplomeerde instructeurs. Grachen ligt zo'n 1100 kilomter van zuid-west-Nederland vandaan en is - met uitzondering van het laat ste stukje- gemakkelijk bereikbaar per auto. Er zijn in Nederland - voor zover op dit moment bekend - geen reisorganisaties die Grachen als be stemming in hun pakket hebben. Uit sluitsel daarover kan het Nationaal Zwiters Verkeersbureau in Amster dam (020-222033) geven. Voor Zeeuwen en Westbraban ders is het mogelijk van belang te weten dat het Belgische Railtour (dochter van de Belgische Spoorwe gen) al meer dan een kwart eeuw Grachen in zijn pakket heeft. Rail- tour-gidsen zijn bij elk Belgisch reis bureau verkrijgbaar. Voor doe-het- zelvers is de VVV in Grachen het aangewezen adres: Verkehrsbüro Grachen, CH-3925 Grachen, tele foon 09/4128561300. PRIJZEN Skilessen; 6 halve dagen: 120 gulden, kin deren 95 gulden. Huur ski-uitrusting: 7 da gen: 200 gulden. Huur langlauf-uitrusting: 7 dagen: 100 gulden. Ski-pas: 7 dagen: hoogseizoen 230 gulden; taagseizoen 183 gulden. Kinderen tot 15 jaar half geld. Mogelijkheden te over in Gasteinertal Door Rein van der Helm Het Oostenrijke Gasteiner tal in Salzburgerland is tussen de talloze Euro pese wintersportbestemmingen een geval apart. Het biedt nagenoeg alles wat met wintersport te maken heefl en afhankelijk van de plaats waar men verblijft komt er nog het een en ander bij. Wat te denken bijvoorbeeld van de mogelijkheid om na een vermoeiend dagje skiën bij te komen in een met warm bronwater gevuld openlucht- bad Of het buitenissige om zich te laten masseren in een oude goud mijn Om niet te spreken van de mo gelijkheden voor tennis, squash, schaatsen of comfortabel gezeten achter twee paarden een sleetocht te maken. Maar het voornaamste van een wintersportvakantie is toch het skiën, alpine of langlauf. En dat kan men in het Gasteinertal te kust en te keur. Het dal herbergt in totaal vijf skige bieden die borg staan voor talloze langgerekte en keurig aangelegde en onderhouden pistes op de di verse berghellingen. Men kan er langlaufen op onberispelijk voorge- spoorde loipen. Voor wie dit alles nog niet genoeg is bestaat de moge lijkheid tot bergbeklimmen en ski bob of te paard een ritje maken. CASINO Op het gebied van vertier, tenslotte hoort de après-ski ook tot de vele verworvenheden van een winter sportvakantie, bieden Badgastein, Bad Hofgastein en Dorfgastein eigenlijk alles. Van een prestigieus casino in Badgastein tot een Walde- alm in Dorfgastein. En alles daar tus senin. Het Gasteinertal beschikt over de meest gevarieerde verblijfsaccom- modatie van geheel Oostenrijk. Niet zo verwonderlijk: op jaarbasis wor den hier bijna twee miljoen over nachtingen geboekt. De mogelijkhe den variëren van een vijf-sterrenho tel tot het eenvoudige vakantiehuisje of famiiiepension. In geld uitgedrukt: van 160 tot 16 gulden per persoon per dag. Het Gasteinertal ligt op een kleine 1000-1100 kilometer van West-Brabant en Zeeland. Het is ge makkelijk bereikbaar, zowel per auto, bus als trein. JUWEEL Voor de skifanaten nog een paar fei ten en cijfers. Alles opsommen is on begonnen werk want het gebied is groot en de mogelijkheden zijn tal rijk. In het Gasteinertal liggen vijf ski gebieden met in totaal zo'n 250 kilo meter pistes voor alpineskiën en dit tot een hoogte van 2700 meter. Er zijn 55 kabelbanen, zetel- en sleeplif ten die allemaal - onder meer door een goed werkende busdienst - be reikbaar zijn. In het dal vindt men ook de langste piste van Oostenrijk: de Angertal. Elf kilometer in totaal en geklasseerd als 'rood': de gemid delde skiër kan hier dus goed uit de voeten. Scherpe, steile en smalle stukken komen er niet op voor. Een juweel van een piste is voorts Sport- gastein met de Kreuzkogel (2700 me ter) en dan is er ook nog Dorfgastein met de pisten van Fulseck (2030 me ter), die zijn aangesloten op die van de Grossari aan de andere kant van de berg. In totaal zo'n 30 kilometer prima banen. Voor de langlaufers liggen er over het dal verspreid ettelijke loipen. Voor Badgastein in de vallei alleen al zo'n 110 kilometer en op verschil lende hoogtes (zelfs op 2000 meter) 55 kilometer. Het Fulseckgebied her bergt 30 kilometer loipen. PRIJZEN Skilessen: 6 dagen (vijf uur per dag): 200 gulden. Skihuur: 7 dagen: 90 gulden. Schoenenhuur: 7 dagen: 40 gulden. Lang- laufuitrusting: 7 dagen: 75 gulden. Skipas sen: 7 dagen: variërend van 215 tot 255 gulden. Informatie: Oostenrijks Verkeers bureau, Singel 464, Amsterdam, 020- 255933.

de Stem | 1987 | | pagina 15