wom LIG HUIS Hulst -NOVA commir3 Bewakingsdienst: snelgroeiende bedrijfstak De meldkamer: brein achter de bewaker 'Beunhaas komt echt niet meer aan de bak9 EXTRA DINSDAG 13 OKTOBER 1987 Monitoren Bevriezen .'denmarkt 15 198 it hoe 't moet! ostburg uur. HM (ATST was ik een dagen in Parijs, [del daar in een :elcentrum en zie ling een geünifo- .rde man met een )lver aan zijn >kriem. Nee, niet in holster, maar ge- open en bloot aan touwtje. De rillin- .<i liepen me over het Sonsens ieen ^verdienste Gescreend Glazen hokje Macht Beunhaas Vonhoff wil aculiere bewakers be- |nen; Politie vakbonds- v Koffeman bang wildgroei bij bewa- Nijmeegs eens zo fusie; Arnhemse in zee met bewa- voor verzorging Beveiliging en particuliere be wakingsdiensten scoorden de afgelopen tijd weer hoog in het nieuws. Waar moet dat heen met een van de snelst groeiende bedrijfstakken van Nederland? Voor een deel hebben we met particuliere bewaking leren le ven. Niemand kijkt meer echt vreemd op wanneer we op weg naar de Gran Caneria op Schiphol door een dame of heer van een particuliere bevei- lingsfirma worden gefouil leerd. Nee, we zien zelfs in dat de politie zijn tijd beter kan beste den en we zijn blij dat er toch gecontroleerd wordt. Dat geeft een veilig gevoel. Toch krijgt Nederland het knap benauwd van al die ca mera's, geüniformeerde man netjes en slagbomen. Koffeman (voorzitter van de Algemene Christelijke Politie bond) schreeuwt het van de da ken: „Beveiligingsorganisa ties? Een veenbrand, ze smeult aan alle kanten, breidt zich on zichtbaar uit en is moeilijk te, bestrijden." Directeur J. van Snippen burg, eigenaar van de Alge mene Nachtveiligheids- en Be wakingsdienst in Arnhem, heeft de opkomst van de bevei- lingsbranche vanaf 1960 mee gemaakt. Hij geeft graag zijn visie op de ontwikkelingen, is trouwens ook bezorgd, maar kan er niet overuit dat zelfs mensen, die deskundig behoren te zijn, pra ten als een kip zonder kop. Dis cussieren graag, maar dan met kennis van zaken en met kracht van argumenten. Eugène Leenders sprak met hem en logeerde een nachtje in de meldkamer van zijn ANBD, die tot de modernste van Ne derland mag worden gerekend. I960: De 28-jarige Jan van Snippenburg toert met zijn mo tor door nachtelijk Arnhem. In zijn jaszak een boekje met adressen waar hij moet controleren. Netjes aan de deur voelen of alles goed op slot zit en kijken of de ramen niet openstaan. 1987: De 55-jarige Jan van Snippenburg slaapt 's nachts. Zijn huis is voorzien van een moderne inbraakinstallatie en aangesloten op zijn eigen ANBD. De directeur van een bewakingsbedrijf en zijn staf werken overdag, het over grote deel van zijn bijna 100 personeelsleden werkt nacht in nacht uit Het vierkante gebouw staat er onopvallend bij aan de Pieter Caland- weg, op het grote indus trieterrein in Arnhem. Het metershoge hek werk valt niet echt uit de toon. Maar schijn be dreigt, wie die er over heen klimt wordt auto matisch 'belicht' door een paar schijnwerpers van minstens duizend watt. Het toegangshek gaat al leen open wanneer je je kunt legitimeren. De trap op en naar de eerste verdie ping, maar daar moet eerst nog een sluis met twee deu ren genomen worden, voor dat je in het 'heilige der heiligen' bent, de meldka mer van de ANBD. Nor maal gesproken mogen al leen de centralisten er ko men. Voor de journalist wordt een uitzondering gemaakt. Heerlijk koel, een zoemende airconditioning zorgt voor een behagelijke tempera tuur. Dat is ook wel nodig want de centimersdikke ra men kunnen moeilijk open. Het is een bunkertje met ramen. Zelfs het plafond is van negen centimeter ge wapend beton. Een soort sfeerverlichting schijnt op een immense meidtafel met drie beeld schermen, een hele boel te lefoons, knopjes, zoe- merljes, mobilofoons en printers. Daarboven han gen zes monitoren. Frank, gestoken in een keurig uniform, zit achter een beeldscherm. Hij drukt een toets in en zegt: K-140 inbraakmelding. Zijn col lega Oswald rolt zijn stoel naar de mobilofoon. „59 we hebben een inbraakmel ding voor u bij de K-140, vanuit hier komt ook een wagen en we waarschuwen de politie." Frank heeft het alarm nummer al gedraaid. „Goe demorgen, bewaking Arn hem. We hebben een in braakmelding bijWe zijn er zelf ook naar toe en we waarschuwen de con tactpersoon van het be drijf." Geen spoor van paniek, geen verhoogd adrenaline- gehalte, geen geschreeuw. Het is routinewerk. Nacht in nacht uit zit Frank ach ter de tafel. Onverstoor baar en kalm zodat de man op straat weet dat er een paniekbestenig iemand achter hem staat. De twee witte wagentjes scheuren door de straten van Arnhem. Rob van de 59 is blij dat zijn maat Arie dienst heeft. Die heeft ten minste een hond bij zich en dat is toch meegenomen bij dit soort acties. Hij is het eerste bjj de K-140 maar beperkt zich tot het obser veren van het pand. Op een blocnote noteert hij het kenteken van een wagen die op de hoek van de straat wat raar geparkeerd staat. Arie met de hond arriveert en neemt de andere hoek van het bedrijf. Daar komt de politiewa gen al aan. Arie opent de voordeur van het bedrijf en loopt met een agent naar binnen. De andere politie man en Rob blijven buiten wachten. Op de werkvloer is de sa menwerking tussen politie en bewakingsdienst uitste kend. Een onderzoek in het bedrijf levert niets op. Loos alarm. Frank maakt op de meldkamer een rapport op. De dagdienst zal onmiddel lijk een installateur laten controleren wat de oorzaak van de nodeloze alarmering is geweest. Voor hun eigen veilig heid. Wanneer de politie twee of drie keer voor niets bij zo'n melding komt, heb ben ze niet zo'n haast meer en dan zal het een volgende keer maar wel eens raak zijn. Vol trots legt Frank uit dat de moderne meldkamer onlangs in gebruik geno men is. Een nieuwe compu terprogramma doet bijna al het werk. In het pro gramma is vastgelegd wan neer bij een bedrijf het alarm ingeschakeld moet zijn. Bij juwelier Willem- sen om 18.15 uur en op koopavonden om 21.15 uur. Is om 18.25 uur het alarm nog niet ingeschakeld, dan gaat er een zoemerlje en verschijnt op het beeld scherm het telefoonnum mer van de juwelier. Even bellen met de vraag waarom het alarm niet in geschakeld is. Wordt het alarm om 18.20 uur inge schakeld en om 18.21 weer uitgeschakeld, dan gaat er meteen een wagen naar toe en wordt de politie gewaar schuwd. Het zal niet de eer ste keer zijn dat een over valler buiten de juwelier op staat te wachten en hem onder bedreiging de zaak laat openen. Is alles normaal, dan gaat er geen zoemerlje. Maar o wee, wanneer er in gebroken wordt. Op het beeldscherm kunnen de in brekers gevolgd worden. 815 code 4. Betekent: Het deuralarm aan de achterzijde van de juwelierszaak is geacti veerd. Een paar seconden later code 8: Het infra-alarm in de winkel signaleert onraad. Tenslotte code 6: Kluisalarm. Dat is zeker raak. Een wa gen er naar toe om de zaak te 'bevriezen' en de politie bellen. De centralist heeft geen telefoonboek nodig. Gelijk met de inbraak- en alarm codes verschijnen het alarmnummer van de politie, bij brandalarm dat van de brandweer en van de 'contactpersonen' die ge waarschuwd moeten wor den. De juwelier is een van de vele honderden klanten, maar ook een oma uit Den Helder is op de ANBD-cen- trale aangesloten. Ze heeft een bejaardenalarm om haar hals hangen, cadeau gekregen van haar be zorgde kinderen. Valt ze, dan kan ze op het een knopje op het zendertje in drukken. Een telefoonkie zer slaat automatisch alarm en waarschuwt de meldkamer in Arnhem. De computer levert met een alle namen en telefoon nummers van buren en kinderen, die in de buurt wonen. „Goede morgen, meneer, hier is de meldkamer van Bewaking Arnhem. Kunt u even gaan kijken bij uw buurvrouw. - dievenklauwen IUGHEIDS- DVATIESLOT AFSLUITBARE RAAMSLUrTJNG ond flag«ton* -HULST-TEL. 01 HO"13733 I '•st dacht ik nog even i slecht geklede po- jian, maar nee het was i een particuliere be- Jter, Waar zijn we mee Wat moet die man een revolver? Een huisvrouw hoef je i zo'n ding niet af te ;ken en de overvaller jr wie het wapen dan schien bedoeld is, komt Smet een groter pistool." Bewakingsdienst „Beveiligingsbeamte wordt als een volwaardig be roep gezien. Mensen kiezen bewust voor een carrière bij een bewakingsdienst. Lang zaam, maar zeker schudden we het slechte imago van ons af." - FOTO'S GELDERLAND PERS zit in een glazen hokje soen ik in I960h% bedrijf van |n vader overnam, heb ik de wapenvergunning ^)i het dragen van gummilat- op het politiebureau ingele- iDe paar keer dat die din- i waren gebruikt, hadden mensen meer klappen ge- egendan uitgedeeld." Het 'wapen' van particu- beveilingsbeamte hoort enwoordig zijn portofoon te I De draadloze 'levensader' mee hjj met zijn meldka- t verbonden is. Ik als baas ,'Jor voor te zorgen dat die fbip.ding perfect werkt, daar de man of vrouw op ?at recht op. Maar voor de 1 accepteer ik niks. Geen ttalknuppel, geen ijzeren ran Snippenburg (55) zit (ffirecht op het puntje van E stoel. Met beide handen iP' hij de kans aan om voor Jf en voor altijd, zoals hij zegt, een hoop nonsens, Sens en halve waarheden '•Ie wereld te helpen. Snippenburg: „Kijk, roeer iemand aan de borrel- ®wat zegt over bewakings- jöten maak ik me niet druk. rr )e niet met verstand m n te praten. Wanneer Mfemans hoor zeggen dat l bewakingsdiensten niets jeld is en er sprake is van Sroei, word ik furieus. 5fr,er bij één bedrijfstak Ierland iets goed op pa- s a°', is het bij de bewa- „Wij zijn een dienstverlenende instelling, met de opdracht om criminele handelingen te voorkomen of tenminste zo be perkt mogelijk te houden. Dat is een geheel andere taak dan de politie die de criminelen moet pakken." ordners en mappen wor- L®,zijn bureaulade ge- 'bet nu dit jaar, of Vanaf het begin van zijn er duidelijke "Men. Steeds is de wetge- taangepast. Geen bewa- ffflan kan in Nederland inaatiebewijs lopen. 1 bewijs wordt pas afge- !fcïanneer de plaatseijke verklaring van geen 7a'afgeeft." fc ®af 1 januari 1988 wor- ldmeuwe richtlijnen voor "aers van kracht. Alles St hf,ven: de dikte van bi., n> de afscherming van alles. De wet op f,fle familie ulnwlnkel - Boom ifcM *deiï,"Ten van andermans bsvat c traditie. De opa "tij dAi3,mpPenburS was ook fended yakin.g-In mover- figiJ 1als schilder te weinig '!waarrmdeav°nd-en ij, als nachtwaker op De klanten waren vooral de doktoren en advocaten in de villawijken in Oosterbeek en Velp. Gewoon even controleren of de dienstbode de deur goed had afgesloten. Vlak na de oor log werkten in en rond Arnhem een kleine twintig avond- en nachtwakers. De directeur van de ANBD beaamt dat het imago van de particuliere bewakingsdien sten niet zo best was. Vaak werden afgekeurde, gepensio neerde krachten ingehuurd of studenten die iets bij wilden verdienen. Nog niet eens zo heel lang geleden lag de gemid delde leeftijd op 60 jaar. Van Snippenburg: „Bij alle nadelen rondom de berichten over bewakingsdiensten zijn er ook voordelen. Nu wordt bevei- ligingsbeamte als een volwaar dig beroep gezien. Mensen kie zen bewust voor een carrière bij een bewakingsdienst. Lang zaam, maar zeker schudden we het slechte imago van ons af." In vogelvlucht een aantal fei ten op een rijlje: wie bij een be wakingsdienst wil werken, wordt eerst door de politie ges creend. Geeft die een verkla ring van geen bezwaar af, dan krijgt de aspirant-bewaker een legtimatiebewijs en mag hij in dienst treden. Binnen 22 maan den moet hij het basisdiploma beveilingsbeamte halen. In een schriftelijke of mondelinge cursus wordt onderwezen in rapportage, beveiligingsleer, brandpreventie, bijzondere wetten, wetboek van strafrecht en wetboek van strafvordering. Hondengeleiders moeten in het bezit zijn van een certif- caat. De wet stelt een uniform verplicht. In burger operende particuliere bewakers moeten over een ontheffing beschik ken, die ook weer door de poli tie wordt afgegeven. De meldkamer moet aan tal loze eisen voldoen en de bewa kingsdienst zelf moet om de twee jaar een verslag naar jus titie sturen. Iedere gemeente verleent een vergunning om op haar grondgebied te werken. Een vergunning die om de twee jaar verlengd moet worden. Van Snippenburg: „En waag het niet om je verslag naar jus titie twee weken te laat in te sturen, dan ligt er al een dikke brief op de deurmat." „Wat dat betreft leven we in een glazen hokje. En terecht, want beveiligen en bewaken is iets waarbij de overheid de vinger aan de pols moet hou den. Daarin geef ik iedereen gelijk. Ik zit 27 jaar met dit be drijf. Nooit geen ellende, tot vo rig jaar een 18-jarige jongen die enkele maanden bij ons werkte, geld ontvreemdde uit de kas van de parkeergarage in Arnhem, waar hij voor ons werkte." „Echt, soms word ik er 's nachts nog wakker van. Te recht dat er aandacht aan wordt besteed, maar het is een van de honderd mensen die bij me werken. Alle negenenne gentig anderen worden er ook op aangekeken. Mensen die ja renlang gewoon hun werk doen." De bevoegdheden van een particuliere bewakingsbeamte zijn niet anders die die van u en mij. Zie ik een dame bij C&A een jas in de boodschappentas stoppen en vervolgens naar de uitgang lopen, dan mag ik haar staande houden. Dus niet ar resteren, aanhouden of verho ren. Nee staande houden en haar zo snel mogelijk aan het bevoegd gezag overleveren. Dus de politie waarschuwen. Sla ik de man die met mijn vi deorecorder uit mijn woning komt met een knuppel op zijn kop, dan zit ik eerder in de ge vangenis dan hij. Geweld is uit den boze. Van Snippenburg: „En zo is het goed. Ik wil niet meer be voegdheden. Zo kunnen we ons werk uitstekend verrichten. Wij zijn er niet om te arreste ren. Wij waken en beveiligen. Proberen er voor te zorgen dat er niet wordt ingebroken of vernield. Mocht dat onverhoopt toch gebeuren dan is het onze taak om er voor te zorgen dat de schade tot een minimum be perkt blijft en proberen we de politie zoveel mogelijk infor matie te verschaffen over eventuele daders." „Laatst gooiden twee jon gens een ruit in bij een ldant van ons. We hadden een bewa ker met een hond bij het object. De hond hebben we echter niet losgelaten, de jongens zullen maar zomaar de weg oprennen en onder een wagen komen, dat is het ons niet waard." Mooie praat van de heer van Snippenburg, maar veel men sen hebben andere ervaringen met particuliere bewakers. Mannen in uniform, die macht uitstralen, die snauwen en den ken dat de wereld van hun is. Van Snippenburg: „Ik ont ken niet dat er mensen bij be wakingsdiensten werken om dat ze graag een uniform aan hebben. Maar dat zijn uitzon deringen. Echt. Het overgrote deel verafschuwt het uniform. Wat voor een moeite ik moet doen om de mensen een pet op hun hoofd te laten zetten." „In Nederland is wat anders aan de hand. We hebben met zijffallen een aangeboren af keer van autoriteit en unifor men. Wat dat betreft verschil len Nederlanders huizenhoog van bijvoorbeeld onze Ooster buren. Bij ons gaan de stekels al overeind staan wanneer een agent in uniform ons aanhoudt. Ook al zijn we brandschoon, het is toch een onbehaagelijk gevoel. Wanneer we dat al bij de politie hebben, dan zeker bij de particuliere bewakers." Volgens de directeur van de ANBD zijn er in Nederland geen slechte bewakingsdien sten. De ruim 30 firma's, die nw actief zijn, hebben hun zaakjes goed voor elkaar. Alleen de re gels om een meldkamer te mo gen bouwen zijn al zo zwaar dat miljoenen geïnvesteerd moeten worden. De computer technieken die gebruikt wor den zijn in hooguit drie jaar verouderd en moeten dus in dat tijdsbestek afgeschreven wor den. Het is voortdurend inves teren. Van Snippenburg: „Een beun haas komt echt niet meer aan de bak. De voorgeschreven op leidingen, de grote investerin gen en de controle van justitie hebben het kaf al lang van het koren gescheiden. Natuurlijk zijn er frauderende beveili- gingsbeamtes. Natuurlijk wordt er wel eens een inbreker onterecht aangehouden, maar bij honderd agenten of journa listen zitten ook een paar min der goede, daar mag je de hele branche niet om veroordelen." „Wij zijn een dienstverle nende instelling, met de op dracht om criminele handelin gen te voorkomen of tenminste zo beperkt mogelijk te houden. Dat is een geheel andere taak dan de politie die de criminelen moet pakken." „Natuurlijk heb je raakvlak ken. Die zullen zich ook uit breiden. Over een paar jaar heeft tenminste ieder vrij staand huis in Nederland een stil-alarminstallatie. Op ieder politiebureau zou je dan wel tien agenten kunnen statione ren om die alarmen op te van gen. Het overgrote deel is node loos. Dat reageren op alle alarmmeldingen is voor de po litie alleen fysiek al onmoge lijk. Wij springen in dat gat in de markt. Fungeren als zeef. De melding komt bij ons binnen. Wij gaan kijken en is er braak- schade dan 'bevriezen' we de boel in afwachting van de poli tie. Overloop je een inbreker dan laat je hem natuurlijk niet lopen, maar nogmaals dat zijn de incidenten. We kunnen niet zonder de politie en we willen niet zonder de politie." Hoe zit de particuliere bewa king er over tien jaar uit? Van Snippenburg: „Eerlijk gezegd, maak ik me dan toch wel een beetje zorgen. Ten eerste over die wapens. Ik ben er een fel te genstander van, maar wie houdt het tegen. Eerst Ameri ka, nu ook al Frankrijk en Bel gië. Ik hou echt mijn hart vast en hoop dat het nooit zo ver komt. We zijn dan veel verder van huis, ik zou met het werk stoppen, maar heeft iemand die geweldsspiraal nog in be dwang?" „Ten tweede de fusies tussen verschillende bewakingsorga nisaties. Concurrentie moet er blijven, dat is gezond en zorgt ook voor een stuk controle. De markt is verdeeld in Nederland en nu beginnen een paar grote jongens andere bedrijven op te kopen. Ik heb dit jaar vier aan biedingen gehad." „Ik wil per se zelfstandig blijven, ben groot genoeg en vrees echt voor de dag waarop in Nederland maar één grote particuliere beveilingsorgani- satie actief is. Dan heb je in derdaad de gevreesde staat in de staat. Iedereen moet er aan werken dat die concurrentie blijft bestaan en dat we niet al les in een hand komt." „Positieve zaken? Het ge deeltelijk overnemen van ta ken van de poltiie zodat die haar eigenlijke werk kan doen. Er is al een begin gemaakt met particuliere arrestantenbewa kers op de politiebureaus. Dat zet zich ongetwijfeld door. Het kan nog een paar jaar duren, maar ook de vraag of je geen privé-gevangenissen moet bouwen, zal weer actueel wor den. Nu denkt iedereen: wat absurd, maar dat zeiden we vijf jaar geleden ook toen iemand zei dat arrestanten net zo goed door niet-politiemen- sen verzorgd en bewaakt kun nen worden."

de Stem | 1987 | | pagina 25