P SSEN! ft J A \m DESTEM 5» BELGISCHE ARCHITECT PREDIKT GEZOND WONEN Dj" H !JL* 1 yïsie terneuzea M 1 aarmanweg 26 arallelweg) 01150-20851 1DEN, SAIMSÏ Frans Vandueren (49) uit het Belgische Kapellen is wat men noemt een 'alternatieve architect'. Al zo'n 25 jaar predikt hij een gezonde manier van wo nen, gebaseerd op natuurwetten. In België is hij door zijn opmerkelijke woningonderzoeken en ori ginele theorieën een bekend ontwerper. Hij ont wierp onder meer het bekende Master Meubel in Turnhout. Kort geleden is hij de grens overgesto ken. Als hoofdontwerper van recreatie-objecten als de Beekse Berken, Autotron en enkele bunga lowparken. lp 121 DINSDAG 13 OKTOBER 1987 I I K wr¥%> r Opa* 'j I 7> •fr4 r_y I i mtü' Woning niet plannen maar inplanten' len: maandag t/m vrijdag 8.00-17.00 uur vond 19.00-21.00 uur. lag 10.00-17.00 uur Door René van der Velden 'A Is mensen gaan pick-nicken of kam peren zoeken ze echt een mooie plaats uit. Ook wat de bodem betreft, want als er een mierke zit, gaan ze er niet zitten. Maar bij het bouwen van een woning trekken ze zich daar niets van aan. Alle mensen zijn anders, maar lijken hetzelfde. Maar als iemand gehandi capt is, zie je het meteen. Als je ziet hoeveel gehandicapte woningen er staan, dat is vreselijk". Frans van Dueren, ontwerper. Hij woont zelf in een kolossale modern ingerichte bungalow -waarin zijn ontwerpbureau is ondergebracht- achteraf in het Belgische achterland met een park als tuin. Het blijkt al uit zijn uitspraak 'De mensen zorgen voor hun zorgen, de natuur voor morgen'; Frans Vandue ren baseert zich op natuurwetten. 'Natuurwetten rekenen af met eeu wen 'urbanistische' beschaving', is de ondertitel van zijn boekje 'De mie ren wijzen de weg'. In de natuur is volgens hem precies te zien waar wonen het beste is voor je gezond heid en je welzijn. Als de natuur hem niet genoeg informatie geeft, doet hij een beroep op een studiegroep die dan met de wichelroede uitkomst biedt. „Ik ben al 25 jaar bezig met wo nen. Normen, structuren en natuur wetten worden niet in acht genomen door de overheid en wetenschaps mensen. Ik heb bepaalde woningen waar ik me niet goed voel. Dat is in tuïtief. In een bepaalde woning klikt het niet. Dan word ik zo wit als pa pier. Kleuren, vormen en materialen in een woning hebben grote invloed op de mens". ALTIJD ZIEK Vandueren ontdekte een en ander ruim tien jaar geleden. „Een vriend stierf aan de ziekte van Hodgkin. Hij woonde 500 meter van me vandaan in een woning waar ik me nooit pret tig voelde, waar ik ziek werd. Een professor van de universiteit bezocht mijn vriend, veertien dagen voor zijn dood. Met een wichelroede vond hij ongezonde plaatsen. Dat ding rea geerde bij mij ook, op dezelfde plaat sen. Onmiddellijk zijn we een viertal woningen gaan bezoeken waarin ik altijd ziek werd". Die vier woningen werden de eer ste van een serie van 300 woningen die Vandueren samen met de prof onderzocht. Een en ander leidde tot de vorming van een studiegroep Ecologies (samentrekking van eco logie en logica). Deze club (met on der anderen artsen en architecten) kreeg veel belangstelling. Honder den mensen bezochten de lezingen van Vandueren en genoemd boekje - in een eerste oplage van 4.000 ex emplaren - was in een mum van tijd uitverkocht. Alles bij elkaar heeft Vandueren meer dan 4.000 wonin gen (huizen en leefgemeenschap pen) onderzocht. Niet alleen in Bel gië, maar ook in Japan, Finland - waar hij ruim twintig keer is geweest is -, Irak, Hong-Kong, Jordanië, Frankrijk, Zweden en tal van andere landen. UITMOORDEN „Enkele jaren geleden hebben we de onderzoeken afgeremd omdat er zo veel aanvragen waren. Allemaal op doktersvoorschrift. We hebben aan geklopt bij diverse instanties, maar de overheid heeft er slechts aan dacht voor tot in de eigen woning en zelfs de eigen vakantiewoning". „Ik heb me afgevraagd: hoe komt het dat er zoveel mensen ziektes hebben waar ze niets tegen kunnen doen? Hoe komt het dat mensen wel stress en kanker krijgen en dieren niet? Hoe komt het dat de mensen elkaar uitmoorden? Er is een crisis die door de mensen zelf geschapen is. Die komt niet van de bomen of van de zon. Dat is het denkwerk dat verkeerd gelopen is. Mijn conclusie is dat de crisis ontstaan is door de manier waarop mensen samenwo nen. Heel veel ziektes ontstaan niet alleen door verkeerde leefgewoon ten en voeding, maar door invloeden van de bodem, de omgeving en de gebruikte materialen". VANDALISME De natuur is het uitgangspunt voor de ontwerpen van Vandueren. Aan de omgeving beweert hij te kunnen zien of het op een bepaalde plek goed toeven is of niet. De mens heeft dat altijd goed gedaan, „maar", zegt hij, „het grote probleem in deze maatschappij is dat onze intuïtie ver waarloosd wordt. De mens is te een zijdig. De intuïtie moet meer gaan spelen, meer mee gaan tellen bij wat beslist wordt". Door het verwaarlozen van de in tuïtie is en wordt er volgens de Belg verkeerd gebouwd. Een van zijn theorieën; „De veiligheid van de we reld begint in het dorp. Het beste is een leefgemeenschap waar iedereen elkaar kent. Daar is geen vandalis me, daar wordt niet ingebroken. Al die kleine dorpjes hadden we zo moeten laten in plaats van ze samen te voegen. Een klein dorpje met een burgemeester die een of twee uur per dag in functie is en daarnaast gewoon ander werk kan doen. Vroe ger had je een gemeenschap met een aantal woningen. Als er geen plaats genoeg meer was, werd die uitgebreid. Maar alle leeftijdsgroe pen woonden daar samen. In zo'n gemeenschap hoorde iedereen thuis. Die ouden van dagen hadden een plaats in die maatschappij. Dat horen ze nu nog te hebben. SLAVERNIJ Men is alles in vakken gaan verde len. Ik ben van mening dat men eigenlijk niets moet organiseren, maar alles op zijn beloop moet laten. Er zijn mensen die echt geleefd wor den, die elke dag terug in hun hokje moeten kruipen. Op de 32e verdiep op 34 vierkante meter is hun thuis. Ze zijn er tevreden mee omdat men ze tevreden maakt. Men heeft ze een televisie gegeven. Er is iets gecom penseerd. Maar ze vergeten te leven, te genieten van het leven en de na tuur. Er is een gejacht van een hele grote groep mensen die geen enkel ogenblik in een jaar erover naden ken dat ze leven en wat het leven be tekent. Want weer of geen weer: van de zoveelste tot de zoveelste is er va kantie, goesting of geen goesting, centen of geen centen. Er is nooit grotere slavernij geweest dan nu, zonder dat de massa het beseft". Een heleboel van die vermeende 'ellende' is volgens Vandueren be gonnen met de verkeerde uitbreidin gen van dorp en stad. Daarvoor zijn volgens hem gebieden gebruikt die niet deugen. „De overheid is vanaf de tekentafel zones gaan bepalen om te wonen, gronden waar de boer niks kon winnen. Dat waren de goed kope, vrije gronden, zieke gronden, gronden met een negatieve invloed wat je kon zien aan de planten. Daar groeide niets. Die zones zijn onge schikt om te wonen. Maar van de bo demgesteldheid trekt de overheid zich heel weinig aan. Ze gaan niet eens kijken. Mensen krijgen daar ziektes. Huisartsen zien dezelfde symptomen. Daarnaast is er de elek tromagnetische straling die we waar nemen met een wichelroede. Er is een groot aantal krachtlijnen in de aarde. Er komen krachten vanuit de aarde naar boven. Men weet dat op bepaalde plaatsen de krachten van de stralen zo groot zijn dat de mens er echt niet op kan leven. IN VERWACHTING Men doet er niks aan, maar men weet het. Een plaats boven een zo genaamde waterader of een curienet (een raster van stralingsvelden) is ■ongeschikt om te wonen. Dat zijn plaatsen waar veel mieren en mollen zitten. Je kunt het vaak ook met het blote oog zien aan de plantengroei. We hebben planten in een huiska mer die op een bepaalde plaats niet groeien, ook niet als ze voldoende licht hebben. Verzet ze zestig centi meter en ze groeien wel. Die plaat sen ziet men in een heel net over gans de wereld. Dat waren vroeger onze oude wegen. Daar groeide niks en daar kon de mens gaan. Dieren leven nog altijd met die wetten. Als je koeien die niet kunnen kalveren gaat verplaatsen, zijn ze in heel korte tijd in verwachting. Dierenartsen hebben meer aandacht voor de huisvesting van dieren, dan artsen voor de wo ningen van mensen". En wie krijgt de schuld van al deze 'blunders'? De commercie en de po litiek, vindt Vandueren. „Vroeger ging men automatisch op een goede plaats wonen. Ze hadden ook geen keuze, want men kende nog geen betonnen fundering. Daarom ging men altijd zoeken naar een bouw- Ontwerper Frans Vandueren In recreatiepark de Beekse Bergen: „Er is nooit grotere slavernij geweest dan nu, zonder dat de massa het beseft". Op de achtergrond het door hem ontworpen Holland-eiland. stuk waar men van nature kon wo nen. Heel die technologie heeft ons geholpen om verkeerd te gaan wo nen. Daar is geen aandacht voor ge weest, niemand heeft erop gelet, maar vandaag zijn de gevolgen groot. Allemaal dezelfde blokskes huizen. Een vreselijk iets. Er is geen enkel, alleen een commercieel be lang om die woningen allemaal het zelfde te maken. Een woning moet je niet plannen, maar inplanten". OPGEVRETEN Het onderzoek van Vandueren heeft zich steeds meer toegespitst op het slapen, de slaapkamer, de plaats en de richting van het bed. Want daarin schuilt volgens de ontwerper een be langrijke bron van ziektes. Hij ver haalt van mensen met chronische ziekten die jaren naar artsen gingen, apotheekkasten vol hadden staan met medicamenten, die simpelweg genezen zijn met veranderingen aan hun bed en de plaats waar het staat. Zijn verklaring: „Overdag krijgt men energie, 's Nachts moet een mens liggen, slapen: geen energie, geen voeding, geen geluid, geen licht, geen verwarming, geen tocht, geen invloeden van magnetische vel den, van de bodem en van de wo ning zelf. Slapen boven een keuken met een fornuis bijvoorbeeld is even slecht als de zo gevreesde aardstra ling. Mensen die boven een keuken slapen hebben heel vaak dezelfde ziektesympomen. 's Nachts moet je al je energie kwijtraken, ontladen. Wij verliezen dan ook heel veel vocht. Met twee mensen meer dan een liter per nacht. Dat zijn zuren, af valstoffen. Als die niet kunnen ver dwijnen door verluchting, wordt een matras rot. Dan komen er ontstekin gen of zelfs insekten. Ik heb bij mijn woningonderzoeken matrassen ge zien waar het ongedierte in woekert, tot het matras wordt opgevreten. Van al deze invloeden worden we ziek. In België verandert men om de drie jaar van auto maar pas om de tien tot twintig jaar van matras en van hoofd kussen". KREUPEL Wat is nou goed en fout? Tips voor woningzoekenden? „Bij het kopen van een grondstuk moet je letten op storingen in de aardbodem, wat de volksmond wateraders noemt. Een wichelroedeloper wijst ze moeiteloos aan, maar de natuur Is erg duidelijk in het wijzen op stoorvelden. Daar groeien de boompjes en struiken niet, daar zit een gat in de haag. Daar zitten de mieren en mollen, daar staan planten met doornen, staan teveel kromme, grillige, zieke bomen en kreupelhout (de mens die daar gaat wonen, ondervindt de zelfde invloeden van de bodem en wordt ook kreupel) en worden men sen ziek in hun bed". Niet zo moeilijk te zien dus. Nog gemakkelijker zijn volgens de ont werper streeknamen. „Namen als het Ven en het Broek wijzen op vochtige gebieden, waar de mens vroeger nooit ging wonen". VROLIJK OF DROEF Daarnaast is ook de situering van een woning van groot belang. Zo is het volgens zijn ontwerpen van groot belang om oost-west te bouwen met het licht, zodat je ochtend- en avondzon krijgt. „Overdag staat de zon toch boven en heb je dus toch geen zon in de woning, maar in de omgeving. Als je vrij kunt bouwen, moet je zorgen dat het zonlicht 's morgens zo vroeg mogelijk in de wo ning kan. Dan houd je het 's avonds ook zo lang mogelijk binnen". De diepe oorzaak voor de ver keerde situering van woningen is volgens Vandueren namelijk de elek triciteit, het licht. Vroeger moesten mensen immers 's morgens wel aan de oostkant en 's avonds aan de westkant gaan zitten in hun woning, anders hadden ze geen licht. „Kunstlicht heeft ons leven ver stoord", zegt de architect. Veel ziek tes zijn volgens hem terug te voeren op het laat opblijven met licht aan en televisie kijken. „Dat vermoeit de mensen meer dan je zou kunnen ver moeden". Geluid moet volgens hem ook geweerd worden. „Van geluid kun je vrolijk of droef worden, maar ook ziek. Wonen bij de autobaan bij voorbeeld is zeer nadelig". Tenslotte passen bij gezond wonen geen mar mer of metaal, maar hout en leem. EIGEN NESTJE Woont eigenlijk wel iemand volgens de ideale situatie? „Ja, heel wat mensen, intuïtief. Ongelooflijk hoe veel mensen die alleen een wo- ninkske ontwerpen het intuïtief goed doen. De ervaring heeft ons geleerd dat veel mensen die een eigen nestje gebouwd hebben, vaak heel goed wonen. Maar woningen die opgelegd worden, wijkwoningen en zo, zijn meestal rotslecht. Er zijn heel veel periodes - tien, vijftien jaar terug en na de oorlog- waarin architecten geen rekening gehouden hebben met dit soort normen voor gezond wonen". De laatste tijd richt Vandueren zich ook op recreatieparken in Ne derland. „Die wil ik menselijker ma ken. Heel het mensenleven zou va kantie moeten zijn in een recreatie sfeer. Als iedereen goed, gezellig en gezond zou wonen, zou de behoefte aan vakantie veel kleiner zijn. Heel ons wonen kan vakantie zijn", ver klaart hij die stap. KERMIS Hij is in opdracht van Libéma hoofd ontwerper van wat de nieuwe Beekse Bergen moet worden, hij heeft de nieuwbouw van het Auto tron in Rosmalen ontworpen en is verantwoordelijk voor de veranderin gen van bungalowparken als Vin- keloord bij Rosmalen en Elfenmeer bij Roermond. „Bij de Beekse Bergen ben ik be gonnen met herinplanting, herinde ling van de vakantiewoningen en kleuren. De eerste fase is klaar. De tweede fase wordt een verdere uit bouw van rust, ontspanning en kwa liteit. Verdwenen zijn de grote pret- toestellen. Die horen thuis op de ker mis. Rustverstorende gebouwen zijn afgebroken, van de oude sporthal hebben we een ontspanningscen trum gemaakt. Er is meer aandacht voor water, wandelen, fietsen, bezig zijn, het zijn woningen met privacy. Het wordt een groot dorp, het moet nog groeien", aldus Vandueren, die .nog drie jaar werk denkt te hebben aan de Beekse Bergen. VAGE FILOSOFIEËN De ontwerper benadrukt dat hij geen reclame wil maken voor zijn bureau. Om de simpele reden dat hij er het komende jaar niets meer bij kan heb ben. Na een tv-programma in België heeft hij 2.000 brieven van kijkers ontvangen. Gevolg is dat zijn studie groep nog altijd 600 adressen achter ligt met woningbezoeken. Vandueren gelooft niet dat zijn door velen als 'vage filosofieën' be stempelde ideeën in de praktijk niet te realiseren zijn. „De mensen gaan de laatste tijd bewuster leven in wo nen, eten en sociale contacten. Er Is een grote behoefte aan beter bou wen en wonen. Ik ben ervan over tuigd dat de maatschappij groeit naar een beter en menselijker be staan". 'De mieren wijzen de weg', uitgeverij Mo derne Instructie Methoden NV, 2100 Deur- ne, Antwerpen In de Beekse Bergen heeft hij de nieuwe bungalows aan het water gesitueerd. Met veel privacy. „Het wordt een groot dorp, het moet nog groeien". FOTO'S DE STEM/ JOHAN VANGURP

de Stem | 1987 | | pagina 21