p c op Nu kleur in de tuin halen DE STEM s I CD OPSLAGMEDIUM VAN DE TOEKOMST ei NATUUR HOUDT ZICH NIET AAN KALENDER DINSDAG 13 OKTQbp K 117 DINSDAG 13 OKTOBER 1987 willen op- super-prak- de moeilijke ie eisen en rsus, die ge- t, stellen wij vast", ver ging van de elf. Ik pas de niveau van em het altijd mensen die verf komen, vaardeloos', heer gemoti- Ijiurlijk vrijwil- ikening mee niet aanval- sus is gega- In praktijker- rke punt. Ik voor allerlei Mjn naam zien dat geeft wel leb ik ook te- orbeeld door har worden Dr, zeg ik al- sarchitecten. verkervaring. lalk aan mijn fk bedoel, we En het be- istituut wordt aantal cursis- jrsus bestaat V we hebben nd cursisten, hele wereld: 5Sië, Zwitser- iland, België, lerlanders die kosten en oplei- •chitectuur Computer met enorme prestaties op komst Door Ad Bijleveld Een woordvoerder van Phi lips legde eens uit dat je voor elektromotoren niet bij zijn firma terecht kan. „Toch zijn wij de grootste leverancier van die din gen ter wereld, want ze zitten in onze scheerapparaten en walkmans, in wasmachines en platenspelers, in ci- truspersen en medische apparatuur, in cassettedecks, CD-spelers, stof zuigers, vaatwassers en ga zo maar door. Met computers gaat het pre cies dezelfde kan uit". De eerste stappen op die weg zijn al gezet. Wie nu een videorecorder, CD-speler of wasmachine koopt, wordt geconfronteerd met een appa raat waarin een computer volledig de dienst uitmaakt. Hij zorgt ervoor dat verschillende onderdelen in zo'n toestel in de juiste volgorde hun functies vervullen, terwijl wij simpel weg een toets met het bijschrift 'play' of '60° bontewas' aantippen. De reden waarom die toepassin gen van computers nu tot de moge lijkheden behoren is een eenvoudi ge: ze zijn gewoon ongelooflijk klein geworden. De eerste computer werd rond 1948 in Los Angeles gebouwd en was zo groot dat daarmee de Rot terdamse Kuip gemakkelijk geheel gevuld kon worden. Als schakelele menten werden radio-buizen ge bruikt, glazen stolpjes met ingewik kelde metalen onderdelen erin, die het tot het einde van de jaren vijftig voor het zeggen hadden in ieder ra diotoestel. Daarna kwam er voor hen de klad in. De transistoren rukten op, elementjes die eerst stuk voor stuk in aparte huisjes werden onderge bracht, maar die nu met zo'n 250.000 stuks of meer samen kunnen worden gebracht op een vierkant schijfje dat niet veel groter is dan 1 bij 1 centi meter. Zo'n computer is niet alleen miljarden malen kleiner dan het eer ste prototype zo'n veertig jaar gele den, hij kan ook veel meer en hij kan alles vele, vele malen sneller. WASMACHINE De computers die we in steeds meer elektronische en elektrische appara ten tegen zullen gaan komen zijn ontwikkeld voor alleen dèt doel. Ze zijn klein en relatief eenvoudig en doorgaans toch nog tot veel meer in staat dan er in zo'n wasmachine of CD-speler van ze wordt verlangd. Ze zien er volstrekt niet uit als een com puter, want complete toetsenborden, 'floppies' en beeldschermen ontbre ken, maar ze zijn, net als een 'echte computer', wel degelijk doorlopend in de weer met het uitvoeren van be rekeningen, het controleren van de verschillende onderdelen in het ap paraat om te zien 'hoe ver ze zijn' en het doorgeven van bevelen. Worden ze op de juiste manier toegepast, dan maken ze de apparatuur niet on nodig ingewikkeld, maar juist een voudig en overzichtelijk. In een klein geheugen is door de fabrikant een serie instructies opgeslagen, het programma, en het zijn die instruc ties die door de computer consciën tieus worden uitgevoerd. De computers die niet voor een bepaald doel zijn ontwikkeld, de 'all- rounders' die zich op allerlei terrei nen in laten zetten, zijn in principe veel dommer. Zij kunnen, nadat we ze uit de doos hebben gehaald en de respectievelijke stekkers in hun stop contacten hebben gestoken, hele maal niets. Daarvoor zijn program ma's nodig die we zelf kunnen 'schrijven' of aangeleverd krijgen op een magnetische schijf, floppy, een cassette of in een voorgeprogram meerde chip. Afhankelijk van die programmatuur blijkt zo'n allrounder werkelijk ongelooflijk veel in z'n mars te hebben. KLEINE GIGANT Wie zich bij zo'n stuk geavanceerd rekentuig een groot aantal enorme metalen kasten voorstelt die staan opgesteld in een gekoelde ruimte, moet dat beeld binnen afzienbare tijd gaan bijstellen. Ten eerste worden professionele computers steeds klei ner, terwijl de hobbycomputers, die genoeg hebben aan een plaatsje op het bureau, steeds meer kunnen. Beide groepen groeien in feite naar elkaar toe en we staan aan de vooravond van de geboorte van een \-7ff i? «as. heel nieuw type computer dat onge kend geringe afmetingen combineert met enorme prestaties. We hebben het dan met name over computers waarin een gecompliceerde chip wordt gebruikt. Het is de Intel 80386 waarvan de mogelijkheden zo uitge breid en de snelheid zo hoog zijn, dat er op dit moment geen program ma's zijn die uit dit wonderlijke stukje techniek kunnen halen wat erin zit. Er wordt echter met man en macht aan dergelijke programma's ge werkt, en mocht men er daadwerke lijk in slagen alle mogelijkheden van deze nieuwe kleine gigant te benut ten, dan lijkt het gat tussen de gro tere professionele computers en de pc's, de personal computers, voor goed te zijn gedicht. WERKPLEK De pc's worden, al dan niet voorzien van de Intel 386, vooral ingezet in het midden- en kleinbedrijf en in middel grote organisaties. De krachtpatsers hebben zoveel in huis dat ze in de woning nauwelijks tot hun recht ko men. Ze zijn sterk in het aanleggen van grote gegevensbestanden, in het tekenen van gecompliceerde con structies en schakelingen, maar bij voorbeeld ook in het vormgeven van dag-, week- of maandbladen. Ze zul len daarom in steeds sterker mate het beeld van menige werkplek gaan bepalen. Toch verwachten we dat de com puter ook thuis zijn intrede zal doen en dan niet alleen in allerlei elektro nische apparaten, maar ook in de vorm van een duidelijk herkenbare computer. Voor dergelijke home computers is het van groot belang dat ze op dezelfde leest zijn ge schoeid. Werken ze volgens het zelfde principe, dan kunnen bezitters van zo'n homecomputer onderling programma's uitwisselen en, zowel via de telefoon als op floppy, elkaar gegevens toespelen. Net als bij vi deorecorders laat zo'n standaard echter op zich wachten. KLADBLOK In eerste instantie leek het met de Commodore C64 die kant op te gaan, gewoon omdat er van die ho mecomputer veel exemplaren wer den verkocht, maar nu lijkt de MSX zich tot wereldstandaard te gaan ontwikkelen. Allerlei fabrikanten, die computers leveren volgens dit sys teem, zijn bovendien druk in de weer om de gebruiksmogelijkheden van zo'n apparaat te vergroten. Maar weinig mensen zitten op zo'n com puter te wachten om er hun postze gel- of platenverzameling mee vast te leggen. Niemand gebruikt zo'n ding als kladblok, ook al is dat heel goed mogelijk en de adressen en telefoon nummers blijven gewoon in de klap per. De nieuwe MSX-computers la ten zich echter gemakkelijk als mu ziekinstrument gebruiken, ze zijn be hulpzaam bij de lessen aardrijks kunde en je kunt ze aan het telefoon net 'hangen', zodat de in de grote PTT Viditel-computer opgeslagen in formatie toegankelijk wordt. OPSLAGMEDIUM Daarnaast wordt de compact disc, die momenteel furore maakt als dra ger van muziek en beeld, ook al gele verd als opslagmedium voor compu terinformatie. De eerste op een en kele CD ondergebrachte encyclope die is al een feit en het is nog slechts een kwestie van enige jaren en ook de telefoonboeken hebben plaats moeten maken voor een zilverkleurig schijfje. De homecomputer is dan in staat die gegevens op de CD snel op te sporen en op het beeldscherm zichtbaar te maken. In de auto heb ben we tegen die tijd een soortge lijke computer die de op CD vastge legde plattegronden van de grote steden in West-Europa op een scherm kan toveren. Omdat de computer inmiddels heeft leren spreken (voice synthesi zer) kan zo'n apparaat, nadat we hebben aangegeven waar we ons precies bevinden, in eenvoudige ter men als 'links', 'rechts' en 'recht door', zo naar de plaats van bestem ming loodsen. Het zijn vooral dit soort toepassingsmogelijkheden die ervoor zullen zorgen dat de compu ter een doodnormale verschijning wordt in het dagelijks leven van de jaren negentig. elnemers naar an naar genre, i zogenaamde irikant met zijn in de bruine grote deel van n uitmaken", middels weten dit ongelukkig jert zich op de urzen heel na- n partners van nter, fabrikan- eveer dezelfde lelijk naar bui- erigens ook in leugel van de ert het Dutch nent het assor- detaillist en m van samen- srs in de kunst nten zijn heeft n afgeworpen, ital internatio- ixportquantum s doorzet, dat vraag", zegt ïoedzaam. „Er zaken een be- aan om Neder- te laten komen jkkig doet men n". Corporation MHshifij, ïbo. Een van de eerste volledige encyclopedieën op CD. Het schijfje, met een diameter van 12 cm, vervangt twintig lijvige delen. De computer maakt muziek. Componeren, studeren, de computer helpt Deed wordt het opslagmedium van de toekomst Beeld, geluld, maar ook telefoon nummers, een encyclopedie, plattegronden en autoroutes, leer programma's enz. Door Hans Veldhuis Hoewel we de zomer gro tendeels hebben gemist heeft de herfst zich de afgelopen dagen al weer nadrukke lijk aangekondigd. En daarmee breekt de tijd van het afsterven van de natuur weer aan. Op zich vormen die verregende en verwaaide bloemen en planten met daar bovenuit de steeds kaler wor dende heesters en bomen altijd een triest gezicht. Al betekent dat ook dat het weer planttijd wordt. En dat is iets dat menige tuinliefhebber maar al te graag doet: het aantal mensen dat te vroeg bij de tuincentra aan klopt wordt tenminste elk jaar groter. Het is ook niet zo makkelijk om exact te bepalen wanneer dat verpo ten weer veilig kan. De natuur houdt zich nu eenmaal niet aan de kalen der. Het weer speelt een belangrijke rol. Maar zodra de bladeren gaan vallen is dat een teken dat de sap stroom vanuit de wortels ophoudt en de plant bezig is de nuttige stoffen uit de bladeren terug te halen om vervolgens in ruste te gaan. En pas dén kunt u met een gerust gevoel aan de slag. Al blijft het altijd verstandig na het verplanten flink te snoeien, omdat er bij een dergelijke operatie altijd wor tels verloren gaan. Zodra de lente dan aanbreekt lijkt er aanvankelijk niets aan de hand te zijn. Maar op eens blijken de (gekorte) wortels de voedselvraag niet langer aan te kun nen en sterft plant, heester of boom alsnog af. Maar zo ver is het nu nog niet. Want het Grote Sterven van de bo vengrondse natuur gaat soms ge paard met de schitterendste kleuren. En daarvoor hoeven we echt niet al leen in het bos te zijn. Wie op dit mo ment een bezoek aan een tuincen trum brengt kan zich daar zelf van overtuigen. Niet alleen draagt me nige plant fraaie vruchtjes, maar u kunt dan ook zien hoe mooi de bla deren van sommige heesters en bo men verkleuren voordat ze naar de grond dwarrelen om daar eerst voor een goede winterdekking te zorgen om vervolgens tot humus te worden omgezet. EXPLOSIE Overigens, die bladeren moet u wel regelmatig van het gazon verwijde ren om schimmelvorming tegen te gaan. En als u een vijver heeft moe ten ze ook daar zoveel mogelijk wor den uitgehaald. De kans dat u an ders volgend jaar een explosie van algen krijgt door teveel voedingsstof fen is levensgroot. Om nog maar niet te spreken over zuurstofgebrek door het rotten, wat 's winters onder een langdurige ijslaag een zekere dood voor de vissen betekent. Wie een niet te grote tuin heeft, zou eens kunnen denken aan hees ters als de Acer japonicum of de A. Circinatum of de wat bekendere flu weelboom. Maar de geelverkleu- rende kransspirea doet het ook erg goed - juist bij iets dat rood verkleurt. Andere op dit moment kleurrijke heesters zijn bijvoorbeeld het bo- dembedekkertje Stephanandra in- cisa 'Crispa', lijsterbes, pruikeboom, de kornoelje-familie, toverhazelaar, Fothergilla of kardinaalsmuts. Ook zijn er verscheidene kleurrijke klim mers. BLOEMETJES Als u wat meer ruimte ter beschik king heeft valt misschien ook te den ken aan een echte boom die zich in de herfst nadrukkelijk onderscheidt. Bekende voorbeelden daarvan zijn uiteraard bomen als Amerikaanse eik of kastanje. Maar minder bekend is bijvoorbeeld de vochtminnende moerascipres (doet het prima bij een vijver), de zilveresdoorn, de op dit moment donkerrood verkleurende Parrotica Persica die 's winters kleine bloemetjes vertoont, of de oranjekleurende Amberboom. Maar de keuze is nog veel groter. Hafort BV in Amersfoort brengt onder de naam Aquaplan een as sortiment vochtwerende produk- ten op de markt voor dak, muur en vloer. Zo is gebruik van open vuur bij het herstellen en verbe teren van een plat dak niet meer nodig. Kleefpasta (mastiek) als Sagalex Mastic laat zich koud verwerken en aanbrengen met een piamuurmes. Ook voor het aanbrengen van hele rollen dak bedekking is de gasbrander niet meer nodig. Aquaplan heeft voor de diverse reparaties ook Roofix (koude kleefpasta) en Sagalex Li quid Plus (vloeibare dakbedek king) in het assortiment. BEHANGEN HOE GAATDAT Onder de titel Behangen hoe gaat dat' heeft behangfabrikant Rath en Doodeheefver in Gilze een boekje uitgegeven waarin de klant op eenvoudige wijze wordt uitgelegd hoe te behangen. Deze praktische handleiding staat vol tips eb suggesties over opmeten, gereedschap en dergelijke. De uitgave van dit boekje komt tege lijk met de nieuwe collectie van Rath en Doodeheefver, die is geënt op speciale doelgroepen. POKON VOOR BONSAI Pokon Chrysal in Naarden brengt Pokon-bonsai op de markt. Zoals de naam doet ver moeden is deze 'uitgebalanceer de' plantenvoeding speciaal be stemd voor bonsai-boompjes. Het spul is verkrijgbaar bij bloe mist en tuincentrum in flacons van 250 ml. KRUIK DROOGT NIET MEER QIT Jaarlijks worden er in Nederland 425.000 warmwaterzakken aan geschaft. Een nieuw type is de Fashy warmwaterzak, die is ge maakt van kunststof (thermop- last). Het bizondere er aan is dat de zak aanvoelt als rubber, maar niet meer kan uitdrogen of verte ren. Er kan kokend water in, maar ook hij kan ook als ijszak worden gebruikt Er zijn diverse modellen voorhanden bij drogis terijen en warenhuizen. HOUTVULLERS Alabastine en Bison brengen vul middelen op de markt voor het repareren van beschadigingen, scheuren en gaten in hout. Bij de eerste fabrikant heet het mate riaal Houtrotvuller, bij de tweede Kneedbaar Hout. Bison heeft vijf kleuren ter beschikking. Verpak kingen zijn er in diverse forma ten. VERWIJDERBARE VLOERUJM BISON universele vloerujm filE UNIVERSAL JtVfcTEMEMTS Qt 50^ universele vloerujm, r COUf UHWïR*tt£* RtVlTiMEHTI PI fOU Bison heeft een vloerlijm ontwik keld die zeer eenvoudig te verwij deren is. Daarmee lijkt het pro bleem van niet los te krijgen rijm resten en tapijtflarden uit de we reld. De vloerlijm is voor vrijwel alle typen vloerbedekking ge schikt. Zelfs na jaren is die dan eenvoudig te verwijderen, terwijl eventuele lijmresten met water en zeep kunnen worden wegge werkt, zonder de vloer te bescha digen. ■ii

de Stem | 1987 | | pagina 17