s p E C I F I E K avendag» ibewonei temming n bergh» Louche handelaren verdienen grof geld aan onnozele kopers DE STEM HONDENGEKTE LEIDT TOT DOORFOKKEN VAN VEREDELDE MISBAKSELS mb—i Bi* mmm 1ENSTEN De rashonden zijn ziek. Nu al zijn ruim 350 erfelijke afwijkingen bekend die de gezondheid van de viervoeters-met-stamboom bedreigen en dan heb ben we het alleen nog maar over de lichamelijke gezondheid. Wat een gezellige huisvriend moet worden, blijkt steeds vaker een vierpotig samen raapsel te zijn van ziektes en mankementen. 'DE SLECHTSTE [FOKKERS HEBBEN DE BESTE PRAATJES' HET VEL VALT VAAK LETTERLIJK OVER DE OGEN VAN DE CHOW' 'WIE IS ER EIGENLIJK ZIEK, DE HOND OF DE MAATSCHAPPIJ? I DIERENARTSEN Goes, Heinkenszand g, Beveland - Dierenarts u Simonswei 2, Heinken», 01106-1290. Ovezande, Goes, Kapelk. roerswaal - Dierenarts man, Hogenakkerwee i ningen, tel. 01130-1233. Hulst en Hengstdijk - hi. E. de Nijs, Wilhelmioai, Hulst, tel. 01140-13004. Breskens - Dierenarts q, Bruijckere, Dorpsstraat i 01172-2769. Spreekuur J 11.30 u. en volgens alsnr-.L Midden-Zeeuwsch-ViaÏOl Terneuzen en Axel - h» M.P. Schaub, W. de ZwS 2b, Terneuzen, tel. OliS zaterdag; Terneuzen, t Zwijgerlaan 2b, tel. o'lis spreekuur 13.30-14 u. Dierenkliniek, tel. oils Spreekuur 11-12 u. Zondt gens afspraak, tel. 01150.» Terneuzen en. - Peter Polikliniek voor kleine hi ren 'De Steenberghe', v bergenlaan 7, Terneur» 01150-96425. Spreekuur; u. Verder na telefonii.] spraak. J.P. de Vos, Kliniek van huisdieren en bij zonderee v. Diemenstr. 83, Terneu» 01150-19628. Spreekuur 14 u. en na telefonisch over' Sluis, Aardenburg en oiogi Dierenarts J. v.d. Vijver s Oostburg, tel. 01170-2101 St uur zat en zond. om 13 uur Praktijk IJzendijke - Dien K.v.d. Vijver, Hoofdolai 01176-1388, b.g.g. oil" Spreekuur zat. om 13 v zond. om 12 uur in de dier niek Minnepoortstr. 14, ij, ke. TANDARTSEN West-Zeeuwseh-Vlaandem Tandarts J. Schautteet, Maagdenstraat 24, Sluit 01178-1921. Spreekuur a zond. 12-12.30 uur. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderu Tandarts P. de Booy, CanaiV 1, Sas van Gent, tel. 011P Privé 01158-3011. Spreekuia 10-10.30 en 18-18.30 u. zon 12.30 u. Walcheren - Tandarts M. kwitsz, Volderijlaagte 1, K burg, tel. 01180-35688. Spr. zat. en zond. 11-12 uur. Zuid- en Noord-Beveli Tandarts J. Castelein, v.d gelstraat 35, Goes, tel. 23984. Spreekuur zat. en z 11 uur. APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Or«j 6, tel. 01155-2888. Geop. at en 16-17 uur. Verder uitsli voor spoedgevallen en recej Goes - Zeeuwse Apotheet Markt, tel. 01100-15255. 8.30-17.30 u.. zond. 10-1130. 18 u. Hulst - Apotheek Hulst zat. 11-12 uur en 15.30-17; zond. 11-11.30 u. en 10.30-lS Voor spoedgevallen buiten ningstijden is de dienst apothekersassistente tl reikbaar tel. 01140-14255. Middelburg - Apotheek Boogert, Vrijlandstraat 27471 (vanaf vrijd. 17.30 ut Terneuzen - Apotheek tel. 01150-12090. Geop. 8.30-17.30 u., zond. 11.30-li 17-18 u. Vlissingen - Apotheek Paj enburg, Papegaaienburg tel. 66345. VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 Rashond ziektegeval op vier poten Door Gerda Rypkema Het is niet zo best gesteld met de rashonden in Ne derland. Onze kwispe lende huisvrienden worden geteis terd door gewrichtsafwijkingen, epi lepsie, erfelijke blindheid, nierziekte en hartkwalen. Het lijkt wel of de ene na de andere ziekte opduikt. Al in de jaren vijftig, toen een onder zoek werd gedaan naar de doofheid bij Dalmatische honden, waren er al vooruitstrevende kynologen die alle voorkomende erfelijke gebreken we tenschappelijk wilden laten onder zoeken. Zij richtten hun pleidooi aan dovemansoren. Het merendeel van de fokkers maakte zich meer zorgen over de overerving van de juiste vachtkleur dan over een enkel geval van bijvoorbeeld blindheid. Maar het bleef niet bij een enkel geval. De Nederlanders gingen mas saal rashonden kopen en de fokkers konden bij wijze van spreken niet ge- ZIEKENHUIZEN VLAANDEREN Voor eerste hulp bij oafd" eerst dienstdoende raadplegen Hulst - St. Liduinazieki 01140-12651. Oostburg - St Antoniui huis, tel. 01170-3355. Terneuzen - Julianaziek 01150-12851 Sluiskil - St Elisabethzieke 0U57-1451 AMBULANCE EN WEER Zeeuwsch-Vlaanderen 01150-12200. BB! lgische kustplaats Knol it 18 oktober voor de W ehouden. De bedoeling» |ns te geven het industr te leren kennen. havenbedrijven in hetC expo werd toen bezocht' bezochten nog eens mint ti «geleiding van deskundig», dag werd toen besloten genoeg voor de organise alen. is telling op het program® e bedrijven. Zaterdag en w 18.00 uur deze tentoonstel» kijken. Ook rijden er weet aritiem banket wordt za» :e, met als eregast L. OH"1" Werken. irs van het woonwage de nabije toekomst du ren. het centrum sa0^- bouwtjes, garages en ruimten neergezet mog den van maximaal vierkante meter. is Het gemeentebestuur^ ter van mening dat, meer bewoners van om een berghok neer het op het Aardenbi' trum overvol wordt. De regeling komt' oktober aan de orde O vergadering van de c voor ruimtelijke °rde bijeenkomst in het g t huis van Aardenburg om 19.30 uur. noeg pups aanslepen om aan de vraag te voldoen. De prijs die voor een hond op tafel werd gelegd steeg navenant en dat lokte een grote groep mensen aan die de hond als een behoorlijk winstgevende pro ductiemachine zag. Vooral door deze groep gewetenloze broodfok kers is de gezondheid van het dier, of van zijn nakomelingen, hoe langer hoe meer in het gedrang gekomen. De sombere voorspellingen van toen zijn anno 1987 de wrange waar heid. Hele hondenrassen blijken aangetast te zijn door een erfelijke afwijking. De animo om daarover iets te vertellen blijkt in vakkringen mini maal. Fokkers, dierenartsen, ras clubbestuurders, allemaal willen ze wel iets zeggen, maar dan anoniem en liefst over een ras dat ze zelf niet hebben. Er zijn ook nog steeds fok kers die weigeren toe te geven dat er problemen zijn. Die alle kritiek weg wuiven met een achteloos 'overal komt wel eens wat voor'. WITTE RAAF Helga van Voorthuysen-Dijkhuis, die renarts in Noordwijk, is eigenlijk'een witte raaf in dat wereldje. Helga fokt zelf Welsh Corgi's en is voorzitter van de vereniging die de belangen van dat ras behartigt. Verder is zij verbonden aan de stichting CANIS, die in 1983 werd opgericht tot bevor dering van gezonde rashonden-po pulaties in Nederland. Helga Van Voorthuysen wijst twee oorzaken aan voor de huidige pro blemen. Ten eerste de broodfokkers die zich niets aantrekken van de ge zondheid van de hond. Ten tweede het enorme gebrek aan kennis bij de hondenkoper. „Eigenlijk volgt het een uit het ander", zegt zij. „Als de mensen niet meer zo stom zijn om bij de eerste de beste een hond te ko pen, wordt het fokken van honden vanzelf een stuk minder interessant. Al die figuren gaan zich dan wel op een ander handeltje toeleggen". VOD Ze haalt een voorbeeld aan van een jong echtpaar dat tijdens het spreek uur trots een Newfoundlanderpup van drie maanden op de onderzoek- stafel zette. „Het was een vod van een hond, een ander woord weet ik er niet voor. Het beestje had zware heupdysplasie (een erfelijk bepaalde afwijking aan het heupgewricht. De dijbeenkop past dan niet meer soe pel in de heupkom, waardoor op den duur de achterpoten helemaal niet meer gebruikt kunnen worden). Het liefst had ik het meteen uit zijn lijden verlost, want dat kon niets meer wor- den. Maar het heeft nog een maand of twee geduurd voordat het echt paar dat ook inzag. Enfin, ik heb mijn keel ongeveer schor gepraat om ze toch vooral ervan te doordringen naar een betrouwbaar adres te gaan als ze weer een hond witden kopen. En wat gebeurt? Een paar weken la ter komen ze weer op het spreekuur, ditmaal met een jonge Duitse Dog. Die was er nog erger aan toe dan de Newfoundlander". Ze maakt een hulpeloos gebaar. „Razend kan ik daar om worden. Niemand koopt tegenwoordig nog een stofzuiger van de eerste de beste straatventer, daar heeft de Consumentenbond god zij dank voor gezorgd. Maar als het om honden gaat, om een levend wezen dat toch zo'n jaar of tien deel van het gezin moet uitmaken, dén laten mensen zich alles in hun handen duwen. De pest is dat de slechtste fokkers ook nog de beste praatjes hebben. Ze stralen een soort dierenliefde uit waaraan kennelijk geen mens weer stand kan bieden. Misdadig noem ik zoiets". LOUCHE FIGUREN De laatste jaren is de hondenmarkt ook het actieterrein geworden van allerlei louche figuren. Geen wonder, er is veel (zwart) geld aan te verdie nen. Dat werkt heel eenvoudig. Men neme een reu en een teef van een ras dat dat moment in de mode is, je paart de twee en bingo het geld stroomt binnen. Niemand legt je een strobreed in de weg als je in Neder land honden wilt fokken. De overheid heeft weliswaar een poging gedaan wat meer grip op de handel te krijgen via de gezond heidswet op dieren van enkele jaren geleden, maar dat is een enorme wassen neus gebleken. Het behalen van het benodigde diploma is een fluitje van een cent en, wat erger is, er is geen enkele controle op de wet telijke voorschriften. Ja, de dierenbe scherming doet een goedbedoelde poging in die richting, maar die ver eniging heeft geen enkele sanctie mogelijkheid. MISSTANDEN „Goedgekeurde misstanden", noemt Helga van Voorthuizen de bewuste wet. „Eigenlijk heeft de overheid het nog erger gemaakt. Nu hebben al die broodfokkers ook nog een schijn van deskundigheid gekregen. Ze hebben immers een diploma". Wat heel hard nodig is, is een be tere voorlichting van het publiek. Als het aan Helga van Voorthuysen ligt komen er zelfs spots op radio en te levisie die mensen het verschil tus sen een serieuze fokkèr en een broodfokker moeten bijbrengen. „Niet dat bij een serieuze fokker altijd perfect gezonde honden wor den geboren, dat is natuurlijk niet zo. Zelf heb ik ook eens een pup ver kocht die later epilepsie bleek te hebben. Het enige wat je dan kunt doen is de eigenaar zo goed moge lijk begeleiden. En uiteraard de ouders van die hond nooit meer voor de fok gebruiken. Dat is een kei harde maatregel, maar een noodza kelijke". INTEELT Daarmee snijdt Van Voorthuysen ook meteen de grote moeilijkheid r FOTO SUNSHINE. Dierenarts Helga van Voorthuyzen: „Niemand koopt tegenwoordig nog een stofzuiger van de eerste de beste straatventer. Maar als het om honden gaat, laten mensen zich alles in hun handen duwen". aan bij het bestrijden van erfelijke af wijkingen. Het gebrek kan namelijk pas achteraf geconstateerd worden, als er al ziektegevallen zijn. Dat komt omdat veel erfelijke afwijkingen slui merend aanwezig zijn in de genen van een hond, zonder dat het beest er last van heeft. Als met zo'n hond gefokt wordt, wordt die aanleg ook weer doorgegeven aan de nakome lingen. Dat kan generaties lang goed gaan, totdat een hond wordt ge paard aan een hond die zo'n zelfde 'stille' afwijking in de genen draagt. Dan pas komt de ziekte tevoorschijn. En dan is ook meteen Leiden in last, want in de rashondenfokkerij wordt veelal lijnteelt toegepast. Dat Diepe huidplooien veroorzaken stinkende excemen. Foto archief De Stem. is een lichte vorm van inteelt, waarbij honden worden gepaard die via een ot meer bloedlijnen aan elkaar ver want zijn. Zo zijn eigenlijk alle hon den binnen één ras wel op een be paalde manier familie van elkaar. En zeker in de rassen die qua aantallen wat kleiner zijn. De kans dat twee ex emplaren elkaar treffen die dezelfde genetische 'boodschap' van hun voorouders hebben meegekregen, wordt daardoor groter. En dus ook de kans op afwijkingen. Wil je een bepaalde afwijking bestrijden, dan zul je hele families honden van ver dere fok moeten uitsluiten. WACHTLIJSTEN Dat is moeilijkheid nummer 2. Nie mand kan in Nederland een ander een fokverbod opleggen. Wat dat be treft staan ook rasverenigingen machteloos. „Sommige clubs heb ben wél strenge fokregels opgesteld. Daarmee verplichten ze fokkers om de ouderdieren vooraf te laten on derzoeken. Als dat niet gebeurt, be middelt de club niet bij de verkoop van de pups. Dat is op zich een prima maatregel, alleen is het een druppel op een gloeiende plaat. Op de eerste plaats zijn fokkers niet ver plicht om zich aan te sluiten bij een rasvereniging. Op de tweede plaats hoeven ze zich niet te houden aan de pupbemiddeling. En op de derde plaats; door die strengere voorwaar den ontstaan bij populaire rassen enorme wachtlijsten. Niet alle men sen die een hond willen kopen en zo verstandig zijn de rasvereniging in te schakelen zijn ook bereid om maan denlang te wachten op een puppy. Dan gaan ze in de krant de adverten ties na en komen zo weer bij de broodfokkers terecht". KEURMEESTER Er bestaat nog een categorie afwij kingen waaraan de kynologie syste matisch meewerkt. Die afwijkingen zijn ontstaan uit een overdreven aan dacht voor bepaalde raspunten. Een ras als de Chowchow bijvoor beeld moet kleine ogen hebben. Nu zijn door selectie de ogen van veel exemplaren zo klein geworden dat een wanverhouding is ontstaan tus sen het oog en de ooglidspleet. Het vel valt vaak letterlijk over de ogen van de Chow en de hond ziet dus a. geen barst meer en heeft b. voortdu rend last van oogontstekingen om dat de haartjes constant het netvlies irriteren (entropion heet dat in vak termen. De oogleden zijn dan naar binnen gegroeid). Het is bijna niet te geloven, maar als dit soort uitwassen voorkomen, zijn de ras-'liefhebbers' er slechts met de allergrootste moeite van te overtuigen dat ze op de verkeerde weg zijn. Sterker nog, het wordt een keurmeester hoogst kwalijk genomen als hij de gezond heid van de hond zwaarder laat we gen dan het uiterlijk, ADEMNOOD Wie ooit een keuring van bijvoor beeld Engelse bulldoggen heeft ge volgd, moet zich wel afvragen wat dat ras nog met liefde voor honden te maken heeft. De schedel is zó groot gefokt dat geboortes alleen of vrijwel alleen via de keizersnede mo gelijk zijn. De neus is zó kort gefokt dat sommige exemplaren geen twee passen kunnen doen zonder al snot terend in ernstige ademnood te ko men. „Bepaalde rassen zouden gewoon verboden moeten worden", zegt Helga van Voorthuizen. „Dat klinkt hard, maar het zou wél een stuk vriendelijker voor de dieren zijn. In Zweden zijn ze er al mee begonnen. Daar is de Sharpei nu verboden. Mijns inziens zeer terecht. Een hond moet kunnen rennen en spelen, rui ken, zien en horen. Als een van die zintuigen wordt belemmerd of ge deeltelijk weggefokt omwille van het uiterlijk, dan vind ik het erg ver gaan om nog van dierenliefde te spreken". FABEL Zij wijst daarbij meteen op de nogal dubbele rol die dierenartsen in de kynologie spelen. „Veel dierenartsen hebben terecht veel kritiek op die rassen en de fokkers ervan, maar van de andere kant danken ze wel een deel van hun inkomen aan die rassen. Al die mode-operaties om de gebreken te verdoezelen brengen geld in het laadje en dan is het wat slap om tegelijkertijd de kynologie te vervloeken. Er zijn trouwens maar weinig dierenartsen in Nederland die enige affiniteit met de kynologie heb ben. En als het je niet interesseert, verdiep je je ook niet in die materie. Ik ben ervan overtuigd dat veel van mijn collega's de mensen liever aan raden een bastaardje te kopen, dan ze de weg naar rasverenigingen te wijzen. Dat is lekker makkelijk, ze zijn van alles af en kunnen later ook niet worden aangesproken als er proble men zijn. Het is trouwens een fabel dat bastaarden gezonder zouden zijn. Ik heb er zelf een gehad: het dier had heupdysplasie, epilepsie én een oogafwijking". KNOKKEN Voor Helga van Voorthuyzen is voor lichting op kynologisch gebied de enige oplossing. „Ais je het honden bestand in Nederland weer op een acceptabel gezondheidsniveau wil krijgen, zul je keiharde maatregelen moeten treffen. Dat is in eerste in stantie een taak van de rasverenigin gen. Bij sommige rassen begint dat al aardig op gang te komen. Bij de rest moet er nodig een frisse, en liefst een beetje straffe, wind door heen waaien. De leden kunnen daar zelf voor zorgen door actieve men sen in het bestuur te kiezen. Lieden die niet uitsluitend voor de gezellig heid in een rasclub zitten, maar ook echt willen knokken om dat ras weer gezond te krijgen". MELDINGSPUNT Ze doet nog een concrete suggestie: er moet een onafhankelijk meldings- punt komen waar dierenartsen ge constateerde afwijkingen kunnen la ten registreren. Een register dat fok kers kunnen raadplegen, zodat ze weten wat een bepaalde hond even tueel heeft gemankeerd. Goede gedachten, ongetwijfeld. Maar zolang de Nederlandse samen leving de hondengekte heeft, wordt er van alle kanten grof geld aan ver diend. En dus hebben de meesten voorlopig geen zin in maatregelen die snijden in eigen vlees. Je kunt je dan ook afvragen: wie is er eigenlijk ziek, de hond of de maatschappij. Een langgerekt llltkan verlamming van de achterhand veroorzaken. Foto uit het boek: 'Omgaan met kleine hultdleren' door Martin Gaua.

de Stem | 1987 | | pagina 13