Internationaal Filmgebeuren van Vlaanderen met 150 films ultureel seizoen Axel is viSfe .J Het Dagelijks Leven c Het Verdriet van Belgïe en Theater van de Lach Liedrecital Alicia Nafé irT Singel te Antwerpen Toneel Kieldrecht 65 jaa tsverüJS I Volks- en levenskunst uit Oostenrijk/Tirol DE STEM GIDS EXTRA THEATER DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 Nederlandse gasten in Gen Oude Muziek in Middelburg Storia d'Amore bij filmclub Jahreszeiten Haydn in stadsschouwburg Brugge Homotioneel van Cottenje gevoelsvol theaterstuk Seth Gaaikema met try-out in Hulst ITEM GIDS 2 ITSLAND 1 Nog te zien MUZIEK EN de verhouding met film is het hoofdthema van het veertiende Interna tionaal Filmgebeuren van Vlaanderen, dat gisteren in Gent begon met de première van Brian de Palma's The Untouchables (met muziek van Ennio Morricone), de eer ste van 150 films. pe films zijn tazien in de De- oascoop, Studioskoop en in de .cademie voor Schone Kun- in. Enkele andere titerls uit de nieuwe films die in Gent hun première bel ven: Ham- bugger Hill van John Irvin, Gardens of Stone van Frances Coppola en Spaceballs van Mel Brooks, die op de slotdag van het filmgebeuren, 17 ok tober, zelf naar Gent komt om zijn parodie op de Star Wars films te pj^enteren. Daar- nalfct zijn er specifieke mu ziekfilms te zien en is er een competitie waarin de film met de beste muziek wordt be kroond. Voorts is er een groot aantal korte films en niet- commerciële films te zien. In die laatste categorie valt The Journey, met 14,5 uur speel- lengte de langste film uit de geschiedenis. Maar er is ook veel live muziek te zien in het kader van het filmgebeuren. Drie dagen lang muziek en film in het Antwerpse sportpaleis. Een combinatie waar waar schijnlijk duizenden mensen op af komen. Het filmgebeu ren is donderdag 15 oktober, aanvang 20.30 uur. Op de ste vige basis van de 'Night of the Proms'-ervaring wordt in 1987 een nieuw project gelan ceerd. The World of Movies and Mu sic is een project dat gestoeld is op dezelfde ideeën van de Night of the Proms. Het con cert staatop hoog niveau. Een 60-koppig orkest presenteert de prachtigste melodieën uit de meest bekende films. Hoogtepunt is het gastoptre den van Ennio Morricone, 's werelds bekendste filmmu- ziekcomponist. Met muziekthema's en beelden uit films als Love sto ry, The Sting, Bilitis, The Deer Hunter, Doctor Zjivago, My Name is Nobody, Once Upon a Time in the West, wordt dit evement een must voor elke muziek- en filmlief hebber. Ook hier staan de ori ginaliteit, de vernieuwde aan pak en het degelijke manage ment borg voor een succesvol gebeuren. Night of the Proms'87 vormt het tweede onderdeel van dit totaalgebeuren. Vrij dag 16 en zaterdag 17 oktober wordt het sportpaleis omge vormd tot een ludieke mu ziektempel. Zoals elk jaar vormt het Koninklijk Filhar monisch Orkest van Vlaande ren de muzikale basis waarop de Proms gebouwd wordt. Het brengt werken van Tchai- kowski, Verdi, Strauss, Gershwin, Katchaturian en Beethoven. Daarnaast wordt de piano het centrale instrument waarop werken van Grieg, Rachmaninov, Ust en Beet hoven ten gehore gebracht worden. Natuurlijk ontbreekt het choreografische element niet: enkele virtuoze 'pas-de deux' kluisteren de toeschou wers ongetwijfeld aan het zitje vast. De presentatie ligt dit jaar weer in handen van Carl Huybrechts. Zijn woord spelingen en interpellaties zorgen telkens weer voor de lichte ondertoon die de Proms tot een buitengewoon concert maakt. Grote trekpleister wordt echter het optreden van de gastevedette van wereld klasse: Arthur Garfunkel, de helft van het duo Simon en Garfunkel. Aanvang van beide concerten 20.30 uur. Er zijn nog slechts enkele tien tallen kaarten beschikbaar. Tine Ruysschaert speeltHet verdriet van België - FOTO FRANS VAN BRONKHORST DE MEZZOSOPRAAN Alicia Nafé verzorgt vrijdag 9 okto ber een liedrecital in de Blauwe Zaal van De Singel in Antwerpen. Zij wordt aan de piano begeleid dor Carmen Piazzini. Cpkhet programma a/erken van De Falla. Aan hang 20Mftur. De e<4rF liederenavond van het SinMseizoen is Spaans en Argerihjs getint. Manuel de Falla is de centrale componist metumder andere zijn Orbas d% BJfcrtud, Tred melodias qp jfJM^iten van Théophile Gautifr%n enkele aria's uit La vMa Breve en La Atlanti- ua. De liederen en aria's die Nafé voor deze avond koos, laten bovendien toe om de evolutie van jeugdwerken tot het latere oeuvre van De Falla mee te maken. Hierbij aan sluitend worden de Cinco can- ciones populartes Argentina van Alberto Ginastera uitge voerd. De mezzo Alicia Nafé is ge boren in Buenos Aires en stu deerde aan het De Fallacon- cervatorium van haar ge- boortestaat en daarna bij Te resa Berganza. Haar be kroonde plaatopname uit 19881 met onder andere liede ren van De Falla en Ginastera geldt als een van de betere in Alicia Nafé. - FOTO ARCHIEF DE STEM het genre. Ook toen al werd zij ana het klavier begeleid dor Carmen Piazzini. Als ope razangeres was Alicia Nafé van 1977 tot 1980 verbonden aan de Hamburgse opera. TWEE TEGENPOLEN in de theaterwereld zijn dit week einde te zien in het Terneu- zense Zuidlandtheater. Mor gen, vrijdag 9 oktober, speelt actrice Tine Ruysschaert de toneelversie van Hugo Claus' boek Het Verdriet van Belgïe en zaterdag 10 oktober speelt het Theater van de Lach het lichtvoetige Den Haag Van daag. Het boek van Hugo Claus geeft een boeiend en schok kend beeld van Vlaanderen in en rond de Tweede Wereld oorlog. Claus zelf maakte voor Tine Ruysschaert de toneel versie van zijn bestseller, waarin de wereld van de jonge hoofdpersoon Louis centraal staat. Ton Lutz is de regisseur. Claus zei over het resultaat: „Tine Ruysschaert is erin geslaagd de sfeer van mijn roman treffend weer te geven. Uit de regie van Ton Lutz is eens te meer gebleken, dat hij als geen ander mijn werk kent". De nieuwe klucht van John Lantings Theater van de Lach speelt zich af rond het Bin nenhof. De hoofrol van Tweede Kamerlid Victor Weusink wordt door Lanting zelf gespeeld. Hij wordt ver liefd op de privé secretaresse van de minister-president. De voorstelling in het Zuidland theater is bijna uitverkocht. VOOR HET eerst moeten de besturen van het cultureel cen trum De Halle en de gemeenschapscentra 't Kaaike en De Vlaschaard in Axel hun eigen programma's maken. Vrijdag 23 oktober is de officiële start van het nieuwe Axelse theater seizoen met de voorstelling Vreemde Gasten, van toneelgroep Dodd in De Halle. Binnenkort publiceert de gemeente Axel het volledige pro gramma van de drie besturen. Het ziet er naar uit dat het om een 'zeer omvangrijk programma met zeer aantrekkelijke voorstellingen' gaat. Vreemde Gasten is een toneelstuk voor kinderen van 5 tot 10 jaar. In dit spel gaan drie personificaties van slechte eigenschappen van de hoofdrolspeelster met haar op de loop: hebzucht, vraatzucht en opschepperij. Totdat een aantal 'vreemde gasten' op visite komt, dat nog hebzuchtiger, vraatzuchtiger en opschepperiger is. Leerzaam en vermake lijk. De voorstelling begint vrijdag 23 oktober om 14.30 uur en een kaartje kost 2,50. Zondag 25 oktober staat er een koffieconcert met John Whi te's Big Band op het programma. John White en zijn muzi kanten hebben inmiddles een grote regionale faam opge bouwd en omdat de optredens altijd drukbezocht zijn, is het misschien verstandig om nu al een kaartje bij De Halle te ha len. Het optreden begint om 11.00 uur. Toegang 5. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Een kaartje voor Tine Ruysschaert kost vijf tien gulden en voor Lanting betaalt de toeschouwer vier entwintig gulden. DE CONCERTCYCLUS Oude Muziek wordt vervolgd 10 ok tober met een liedrecital door de Belgische mezzosopraan Lucienne van Deyck. Zij wordt op de clavecimbel be geleid door de Middelburgse musicus Leen de Broekert. Een gevarieerd programma door twee kwaliteitsmusici, die beiden hun sporen al ver dienden. Het concert wordt gegeven in de Kloveniersdoe len in Middelburg, zaterdag 10 oktober, aanvang 20.30 uur. VORIG JAAR maakte de Ita liaanse regisseur Francesco Maselli de film Storia d'Amo re. Deze rolprent is vanavond te zien in het filmhuis van het Zuidlandtheater in Terneu- zen. Hoof persoon is de jonge vrouw Bruna, gespeeld door Valeria Golino, die voor de rol óp het festival van Venetïe de Gouden Beer ontving. Zij leidt een eentonig leven als schoonmaakster in een kan toorgebouw. Totdat zij in korte tijd twee jongens ont moet en met beiden een rela tie begint. De film gaat over de moeilijkheden die Bruna ondervindt om in een tradio- tionele omgeving de relatie met de twee overeind te hou den. Uiteindelijk kiest ze voor een onafhankelijk bestaan. Storia 'd Amore begint om 20.00 uur. De jaargetijden inspireerden vele componisten tot het schrijven van onvergetelijke muziek. Haydn componeerde rond dit thema vier kantates, waarin het leven op het land in de verschillende seizoenen wordt bezongen. Dit Oratorium wordt morgen, 9 oktober, gespeeld en gezon gen door het West-Vlaams Orkest en de koren Rundadi- nella en het West-Vlaams Vocaal Ensemble. De algmene leiding is in handen van Pa trick Peire. Medewerking verlenen de solisten Greta de Reyghere (sopraan), Werner Lechte (bas) en Georges Bac- kes (tenor). Aanvang in de stadsschouwburg van Brugge 20.00 uur. MIREILLE COTTENJE schreef Homotioneel omdat zijzelf de problematiek van homoseksuelen ondervond. Met het stuk revolteert zij te gen de verwrongen voorstel lingen die vaak in de litera tuur van homofiele koppels wordt gegeven. De Eigentijdse Werkgroep Teater (EWT) herneemt dit succes uit het seizoen 1986/ 1987. Tot 24 oktober van don derdag tot zondag kan men deze produktie in een regie van Paul Codde met de ac teurs Marc Andries en Paul Codde zien. Aanvang 20.30 uur. Inhoud: Hij, om de 50, con certpianist, gescheiden, met een dochter, heeft zich vrij laat gerealiseerd homofiel te zijn. Een andere homofiel, rond de 30, speelt in een pop groepje, wil zin wilde haren nog verliezen, maar wil toch een vaste relatie opbouwen. Het ouderdomsverschil, het verleden van de oudste, de plannen voor de toekomst van de jongste, jaloezie en onbe- girp maken dit onmogelijk. Ze houden van mekaar, maar vinden elkaar niet om een blijvende relatie te kunnen opbouwen. VANAVOND SPEELT La Pe tite Bande onder leiding van Sigiswald Kuijken in de ka thedraal van Gent werken van Bach en Handel. Een nieuw hoogtepunt in het Fes tival van Vlaanderen. Voor dit concert is het Nederlands Kamerkoor gevraagd om haar medewerking te verle nen. De combinatie van een orkest dat musiceert volgens de authentieke wijze van de barok en een koor uit solisten moet een prachtige muziek avond opleveren. Als solisten treden op de Ne derlandse vocalisten Barbara Borden (sopraan), Helene Re- soort (alt), Michel ten Houte de Lange (tenor) en Harry van der Kamp (bas). Op het programma: de Kantate BWV 36 Schwingt freudig en de Sinfonia BWV 42 van J.S. Bach en het Dixit Dominus van G.F. Handel. Aanvang 20.00 uur. In Aalst herhaalt Stefan Vladar op zaterdag 10 oktober het pianorecital dat hij woensdag 7 oktober in de stadsschouwburg van St- Vrouw zijn INTERNATIONAL l-programma 'Vrouw Niklaas gaf in het sfc rijff* Lu'),>®rs - pe vrouw van de mi- president is in deze aflevering van het .jrde ochtendmaga- Awfc i gast van de week. op in rtelt in deze uitzen- naerde in het stadhu nvan Bo. over 20.00 uur. Zij spelenjongerendag, die aan- van J.Ch. Back en Hani 6 zaterdag wordt ge- om 20.00 uur. Op gramma pianowerkei Schönberg, Van Beeth» Schumann. Diezelfde treden de Bachsolisten Gerda Lombaerts »RA start vanavond Nederland verkeert', twaalfdelige pro- groten. De uitzendin- IN HET seizoen dat de toneelkring Kunst Veredeld in hel! 'n sJ^l?^nB16en 25 gische Kieldrecht 65 jaar bestaat, voeren de vijftig leden ng.cr®it de statistieken men het toneelstuk Wat doen we met Bompa op in spor ^„vormen zij de e risicogroep in het r In de eerste uitzen- Het blijspel gaat over een oud-militair, die naar de me j j,et omgaan met al- van zijn familie wat extra aandacht nodig heeft. Het| aan 0rde komen, bleem van de bompa zorgt voor de nodige problemen, r, B aeressie in het ver ondanks dat is er een happy end. De vereniging breng! stuk op zaterdag 10, zondag 11, zaterdag 17, zondag 1! maandag 19 oktober op de planken. De aanvang is iederel 20.00 uur. IN GEMEENSCHAPSCEN TRUM Den Dullaert probeert Seth Gaaikema maandag 12 oktober zijn nieuwe show uit. Deze zogenaamde 'try-out' wordt gekenmerkt door het ongedwongen karakter van een dergelijke uitvoering. Het wereldbeeld is weer to taal veranderd, sinds Seth eind december 1986 de laatste voorstelling speelde van zijn vorige programma. Hij bracht dit op de televisie on der de titel: Dat moet toch kunnen. In zijn nieuwe show brengt hij nieuwe politieke conférences, soms scherp, sa tirisch, dan weer hilarisch, afgewisseld met meer be schouwende en dichterlijke momenten. Het staat nu al vast dat het programma met het verande rende wereldgebeuren zelf ook steeds mee verandert, want niets is veranderlijker dan het weer, de politiek èn Muzikale medewer- spraan) is geen onbekt* rleent de Engelse zan- Oost-Zeeuwsch-Vlaanii ian Snell. Zij verzorgde al enkeli tals. Ze treedt same: Yves Storms (gitaar) van Landeghem de Abdijkerk van zondag 11 oktober uur. Het programma meldt werken uit de bai composities van V; toondichters, van Ba: Peeters. Nederland verkeert Wereld van verschil Seth Gaaikema. Seth Gaaikema. Hij opnieuw begeleid Zimmerman (piano/syr.: zer), Jan Blok Frank Schermer Voesi werk). Voorlopig is er zien in een toernee die tot eind april 1988. De molen start maandag lil ber in Hulst. Aanvang uur, toegang ƒ15,-, 65+ 12,75. isterdam krijgen vrou- komende vijf jaar ig in directeursfunc- het openbare onder- iver de voor- en nade- deze positieve discri- wordt in "Wereld van gediscussieerd met idse wethouder Hen van Dungen en ge- inisleraar Jan Bouws- iststgenoemde vindt 'ouwen geen dienst bewezen met uitzon- iregels. ©E LAATSTE tentoonstelling in het Terneuzens Museum is meteen een van de grootste die er ooit te zien is geweest. Pierre Janssen opende vorige week de tentoonstelling Het Dagelijks Leven, de honderd prenten waaruit het personeel an het Ahold concern ter gelegenheid van het honderjarig istaan een keuze mocht maken. ïet Dagelijks Leven was de opdracht die 25 kunstenaars kre gen. iff" moesten ieder vier grafische werken maken rond dit TRaarmee een kruidenier uiteraard sterk is verbonden. p uit de onderwerpen die de kunstenaars tot inspira- brachten: de krant, de keuken, de zee, de post, gebruiks- orwerpen. Het werk van de kunstenaars moest technisch in grote kwaliteit zijn, omdat er tot 1000 exemplaren van ge- ukt moesten worden. Terwijl etsen en steendrukken bij- oorbeeld normaal gesproken slechts een oplage van 50 tot 100 stuks kennen. Alleen een zeefdruk werkt in dat opzicht beter gander kwaliteitsverlies. De tentoonstelling in het Terneuzens museum is een prima gelegenheid om kennis te maken met de verschillende grafi sche technieken en biedt een keur aan meestal toegankelijk prenten. Te zien tot 7 november. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 uur totdfe.00 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur, zaterdag van 9.30 uur tot 12.00 uur. kik f".:> R. Y - -v-.X H IN DE zestiende eeuw be hoorde Tirol tot de rijkste streken van Europa. Noordi- taliaanse en Zuidduitse in vloeden vermengd met volkse elementen kenmerkten de kunst die in dit landsdeel van Oostenrijk gemaakt werd. De boerenstand bracht vanaf de middeleeuwen een merk waardig hoogstaande cultuur tot ontwikkeling die in de 19e eeuw haar hoogste bloei ken de. De typische stijl werd met vakkennis en vakmanschap verwerkt. In het centrum voor kunst en cultuur, de Sint-Pietersabdij in Gent, loopt in het kader van Europalia Oostenrijk'87 de expositie Volkskunst, le venskunst uit Tirol en Obe- rösterreich tot 22 november. De objecten komen uit het volkskunstmuseum in Inns bruck. Zij geven een overzicht van ongeveer 300 jaar am bachtelijke produktie. Som mige thema's zoals het wonen, de verschilende woningin richtingen, de huisraad, hui selijke en ambachtelijke vlijt worden extra benadrukt. Er wordt echter ook volop aan dacht geschonken aan uitin gen en volksgeloof, kledij en volksgebruiken. Een bezoek aan de Sint- Pietersabdij is al een genot op zich. Deze expositie stelt de bezoeker in de gelegenheid om kunst te bewom een uniek kader. Het tige bouwwerk en een thiek samengestelde stelling die bovendies geïllustreerd is met maquettes en tekstnee men een ideale comt Een expositie die door een gewaardeerd waar jong en oud aan trekken komen. De is dagelijks geopend tot 18.00 uur. ARD-Wunsch- konzert ARD-Wunschkonzert Dagmar Berghoff en Ichautzer staat ditmaal teken van de actie Wereldhongerhulp'. r het motto 'Voedsel op kracht' wordt in deze ding aandacht besteed dpacties, in het bijzon- hn een project in Ecua- Ook in het muzikale ge- neemt Latijns-Ame- en centrale plaats in. Rationale Ballet van Bo- treedt onder meer op raditionele dansen en des Sosa, die als de van Latijns-Amerika' i staat. Pieter Holstein: 'Onderbreking van de dagelijkse ge beurtenissen' (ets met kleurdruk, 1986). Streekmuseum Ijzendijke- Expositie 'De Posterijen in verleden en heden'. Tot 25 ok tober. Open maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur. In het weekeinde van 14.00 tot 17.00 uur. L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Ga lerie L'Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beeldende kunst uit de vaste collectie van Galerie L'E sprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk de vaste collectie van Garaie Trouvaille. Galerie Makadam Sluis - Schilderijen van Ronald Spiessens. Geopend dagelijks van 9.00 tot 19.00 uur. Tot 11 oktober. Veerboot Juliana Breskens Vlissingen - Werken van Guido Eckhardt. Tot en met oktober. Arty Party Terneuzen - Op stelling 'Kracht' van Peter Clijssen. Open tijdens win keluren. Galerie Nummer 7 Terneuzen - Sprookjes in beeld. Poppen, batikwerk en keramiek. Tot en met 31 oktober. Open dins dag tot en met donderdag van 14.00 tot 18.00 uur. Vrijdag ook van 19.00 tot 21.00 uur en za terdag 14.00 tot 17.00 uur. Stedelijk Museum St. Niklaas. Genreschilder Con stant Cap. Tot 3 november. Dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag ook van 9.00 tot 12.00 en zondag van 10.00 tot 13.00 en van 15.00 tot 18.00 uur. Scholengemeenschap De Vaart Terneuzen. Houtsnij werk en -beelden van Geor ges Vroye. Tot 18 december. f Open iedere donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Galerie Bellamy 19 Vlissin gen. Schilderijen van Hans de Ruyter. Tot 29 oktober. Stadhuis Terneuzen. Over zichtsexpositie van Trees Verwilligen. Tot 23 oktober. Geopend tijdens kantooruren. Museum voor Hedendaagse Kunst Gent. De hedendaagse Oostenrijkse kunst. Tot 20 de cember. Dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur. Art House Biervliet. Water land, expositie van Loes Co- zijnsen (keramiek) en Gerard van Grieken (grafiek). Tot en met 31 oktober. Open maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Terneuzens Museum. Het Dagelijks Leven. Expositie van honderd prenten in op dracht van het Ahold con cern. Tot 7 november. Open: maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot en met vrij dag van 9.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur. De Singel Antwerpen. In de wandelgangen van De Singel in Antwerpen wordt de serie tentoonstellingen over archi tectuur voortgezet. Dinsdag 13 oktober houdt Geert Be- kaert de inleiding voor de ex positie van de Architecten werkgroep (AWG). Tot deze groep behoren onder ander Bob van Reeth, Marc an Bor- tel. Mica Franck en Geert Driesen. De architectuurten toonstelling duurt van 14 ok tober tot 21 november, open van dinsdag tot zondag van 14.00 tot 18.30 uur. Sint-Pietersabdij Gent. Volks- en levenskunst uit Ti- rol en Ober-österreich. Tot 22 november. Open dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Kunst uit Oostenrijk in de Sint-Pietersabdij in Gent.

de Stem | 1987 | | pagina 20