'Hontenisse zand in ogen gestrooid' IEKAST .AND HDDENSTAND KLOOSTERZANDE LEGT BEWONERS IN DE WATTEN 'Veedrinkput sieraad voor het landschap' Dorpsstraat van De Klinge krijgt beurt KORT ZEEUWS Hontenisse lokt nieuwe inwoners met Bosse Pielen Paragnoste Zwitser vertelt in Hulst Lezing over honden in Koewacht STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 MILIEU-INSPECTIE GRUPT IN BU NERTSFOKKERU IN GEMERT aling van 25% s - en nu tijde- kensom. :t, karel doorman- rijf j. de keijzer, 20 53 MADE: auto- 313 31 B.V., erzekering Waardebonnen injerfonds tmoreert anvraag transfiguratie fö??'Rein van der K mnï,elen' Ronald 'raten, CordeB°er Economisch iffimsscmiBt SUBSIDIE BELGISCHE OVERHEID CD A-forum over volksgezondheid NWH-vrouwen 'op naar 2012' Goes centraal op Dag van Postzegel PLAATSELIJK NIEUWS Clingc Hulst St.-Jansteen Koewacht Axel Ossenisse Kloosterzande OP GEZINSBEURS IN HULST Groene long T22 I fbiedingen in de I" I deel mee en I gaten wat I ranciers 'idelen per •rtentie wordt af en aangeprezen. krant. f 16.490,- f 4.490- f 12.000,- p.m. f 358,54 p.m. f 385,63 f 975,24 èktieve rente van 4.9% met een vorden door de waarde van uw :n. Wijzigingen voorbehouden. WAALWIJK: EN1, verslaggever ^STERZANDE/GE- jf.De 'modelnertsfok- in Gemert blijkt niet )rbeeldig te zijn als de die burgemeester en houders van Hontenisse jjens hun bezoek van gen. I^ijf heeft de Brabantse {O-inspectie op zijn dak .«en, vanwege de enorme ,iast voor de omwonenden. Op de boerderij van de bu- s het niet meer uit te aldus J. van der Lee "pet anti-bont comité. „Een enorme stank en overlast van massa's vliegen. Het bedrijf staat nu onder streng toezicht van de milieu-inspectie, omdat het er een vreselijk zooitje is. Omdat de fokkerij er nu een maal al een hele tijd staat, mag het bedrijf blijven, maar gezien de situatie zou het meteen op gedoekt moeten worden". Volgens Van der Lee blijkt nu overduidelijk dat de Honte- nisser gemeentebestuurders tijdens hun bezoek zand in de ogen is gestrooid. Immers, tij dens de laatste Hontenisser raadsvergadering stelde wet houder P, Mangnus nog dat er over het bezochte bedrijf geen onvertogen woord te spreken was. Inmiddels blijkt dat J. van Hoof uit Gemert op twee paar den heeft gewed. Van de ge meente Hontenisse heeft hij al een hinderwetvergunning op zak voor de vestiging van een pelsdierenfarm. Maar deze week kreeg hij ook een voorlo pige vergunning van de ge meente St. Oedenrode. Van Hoof heeft daar op eigen risico ook een flinke lap grond ge kocht en is daar al een jaar be zig om vergunning te krijgen. Evenals Hontenisse ziet St. Oedenrode zich gedwongen die vergunning te geven, omdat er hinderwet-technisch onvol doende zware argumenten te vinden zijn om zo'n bedrijf te weren. Maar dat betekent niet dat te veranderen", zegt hij met spijt. „Maar nu is het te laat". Van Hoof in Brabant ook aan de slag kan. Immers, op de grond die hij heeft gekocht mag volgens het bestemmings plan niet gebouwd worden en volgens een woordvoerder van St. Oedenrode is de gemeente niet van plan de bestemming te wijzigen. Een dergelijke tak- tiek kan in Hontenisse echter niet (meer) gebruikt worden. Volgens burgemeester A. Kes- sen staat het geldende bestem mingsplan toe dat er wel ge bouwd mag worden nabij Kui taart. „Als de gemeenteraad het had gewild hadden we die fokkerij kunnen tegenhouden door snel het bestemmingsplan .adeauregen plan Oosthof .OOSTERZANDE - De toekomstige bewoners 1 het plan Oosthof in Kloosterzande krijgen ialve gratis tuinspullen ter waarde van 2.000 den ook nog eens voor een dikke 2.000 gulden i andere cadeaus. uinpremie van de gemeente heeft een spontane actie smaakt onder de middenstanders in Kloosterzande. "bedrijven in het dorp hebben er met gulle hand op ehaakt en stellen de bewoners een omvangrijk 'wel- istpakket' in het vooruitzicht. de plaatselijke bank 'iedere toekomstige bewo- een spaarboekje met 250 |ien, doet een isolatiebedrijf r honderd gulden SL-lam- u en doen alle hore- irijven een duit in het ijemeteet- en drankbonnen. i assurantiebedrijf uit osterzande verzekert ieder iw huis voor een j aar gratis i brand, een doe-het-zelf stelt voor dertig gulden Wal beschikbaar en bij betonwarenbedrljf kunnen nieuwe inwoners gratis drie tante meter tuintegels op- ■n. laar daarmee houdt het nog niet op. Een supermarkt srt aan ieder gezin een bar- leset voor vier personen, lijstenmakerij geeft een tje en een makelaar i iedere koper van id een vierkante me- I gratis cadeau. Een voor- 'Ibe van 110 gulden. rder liggen op de bewoners t waardebonnen te wachten n onze correspondente ST-De toneelgroep 'de jansfiguratie' uit Hulst F1 van het Anjerfonds i subsidie gekregen van 100 gulden. Hiermee wordt mi aanvraag ruim gehono- Ird. I groep kreeg het bedrag om- pet Anjerfonds onder de in- was van het baanbre- P® decor dat door vrij Willi 's was uitgeknobbeld. N decor bestaat uit losse "tukken die gemaakt zijn licht metalen buizen. De khuifbare panelen zijn ge melijk te plaatsen en het jol kan razendsnel uit en in ■aar worden gezet. ^Voorstellingen worden s uit decor veel gemakkelij- voor de Transfiguratie. Bo- L en schoort het sjouwen |Lzetstukken nu ook f het verleden. "toren geuzen, blutst en Goes. Fessen en teletoon- ers op pagina 2. "ijstijden: ^'2.30/13.30-17.00 uur. «actie ODam f)'Romain Bn°aa,rne' Frank Deij, beDl an Gremberghe, ps'Tan ^00men (sp°rt). pa Jan Jansen. J u9ène Verstraeten. Iwenue^xptenaue ff.,eur Zeeland: Menu. Privé tel. oust). voor schoenen, tuinmateriaal, drukwerk, kleding, gereed schap en een beurt bij de kap per. Tenslotte biedt een garage iedere nieuwe bewoner een gratis onderhoudsbeurt voor de auto aan. Burgemeester A. Kessen toont zich zeer ingenomen met de spontane actie, die deze week werd aangezwengeld door horeca-ondernemer A. Raes. „Het betekent dat de be woners van het plan Oosthof toch in totaal meer dan 4.000 gulden op zak steken. Mooi meegenomen". Kessen ver wacht dan ook dat er heel wat belangstelling zal komen om zich in het nieuwe uitbrei dingsplan te vestigen. Die is er nu trouwens al, zelfs uit geheel Nederland. Immers, deze week pikte ook de landelijke pers het nieuws van de Hontenisser tuinpremie op. „Mensen uit heel het land bellen om infor matie", aldus Kessen. „Of ze ook voor die premie in aanmer king komen". Zelfs een Amsterdamse beeldhouwer heeft zich laten inspireren door de promoties tunt van de Hontenisser bur gervader. „Hij wilde mijn hoofd in brons gieten. Maar toen ik hem vroeg wat hij er dan mee wilde doen bleek dat ik het voor 4.000 gulden kon ko pen. Toen was mijn belangstel ling uiteraard meteen verdwe nen". Van onze correspondente KOEWACHT- De Zeeuws- -Vlaamse Kynologenclub heeft dr. Eberhard Trumler, gespecialiseerd hondenken ner, uitgenodigd voor een lezing. De Oostenrijkse des kundige houdt deze, voor Nederland exclusieve, le zing op 10 oktober in de hondentrainningsschool van Louise Mieras in Koe wacht. Trumler is in de wereld van kynologen een internationaal bekend expert, auteur van di verse boeken (waarvan recent verscheen 'Das Jahr des Hun- des') en gespecialiseerd in de observatie van het gedrag van honden. Hij spreekt zaterdag in het Duits. Waar nodig zal een tolk voor de vertaling zorgen. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. De lezing begint om 13.30 uur en is ook voor niet-leden van de Zeeuws-Vlaamse kynologen club toegankelijk. Jac Herman van de stichting Landschapsverzorging kijkt toe hoe de kraan een oude drinkput in ere herstelt. FOTO DE STEM /COHJ. DE BOER Van onze verslaggever HEIKANT - Steeds meer dringt bij boeren (en bij andere mensen) het besef door dat veedrinkputten naast een cultuur-historische ook een eco nomische waarde hebben. De Stich ting Landschapsverzorging Zeeland krijgt dan ook steeds meer respons op haar aanbieding gratis en voor niets oude drinkputten uit te bagge ren of nieuwe te graven op plaatsen waar in vroeger tijden een derge lijke put aanwezig was. En deze dan vervolgens ook te onderhouden. Dinsdagmiddag was het de beurt aan part-time boer Alois Machielsen in Hei kant. Zijn vader betrok in 1948 de oude boerderij aan de Magdalenastraat en gebruikte in die beginperiode de drink put in het weiland naast de hofstede re gelmatig. „Wij lieten onder meer de paarden daaruit drinken als wij terug kwamen van het werk op het land", zegt vader Machielsen, die gistermiddag nauwlettend de verrichtingen van een Atlas-kraan op de voet volgde. In de loop der jaren is de put verdwe nen. „Och, je gooide er wat rommel in, wat aarde en op een gegeven moment was die verdwenen", zegt Machielsen sr. Wat ook verdween was het luide ge kwaak van kikkers die in de drinkput een ideale biotoop hadden gevonden. „Kijk, en dat willen wij weer terug heb ben", zegt Jac Herman, medewerker van de Stichting Landschapsverzorging. „Vooral voor (boom)kikkers is het van belang dat er op geregelde afstanden van die drinkputten zijn. Voor hen is zoiets een levensvoorwaarde". Maar niet alleen kikkers. Ook sala manders en andere amfibieën, die niet gedijen in het veel voorkomende brakke grondwater, hebben zoet water nodig om voort te bestaan. Als het van Her man en de zijnen afhangt liggen binnen een aantal jaren alle 1200 drinkputten van Zeeland weer in volle glorie te glin steren in het groene weiland. Een drinkput heeft ook duidelijk econo mische waarde. Voor het grazende vee is drinkwater in de onmiddellijke nabij heid. Het hoeft niet meer afgetapt te worden van de waterleiding ('kost toch ook geld') of overgepompt uit speciaal daarvoor geslagen putten. „Het is in feite voor een boer gemakkelijk en praktisch voor niets", zegt Herman. Afgelopen twee jaar zijn overal in Zeeland (zelfs vier op Tholen) drinkput ten weer in ere hersteld. Alleen al in West-Zeeuwsch-Vlaanderen vorig jaar zo'n vijftig. „Opmerkelijk daarbij was wel dat wij nergens munitie hebben aangetroffen, hoewel toch algemeen ge zegd wordt dat na de oorlog vooral in 't westen veel munitie in die drinkputten is gedumpt", zegt Herman, die bij elk karwei aanwezig is. „Reuze interessant, je bent altijd benieuwd naar wat je aan treft in de gedempte putten. Maar hier is het vooral hout", zegt hijenigszins te leurgesteld wijzend op een halfverrotte boomstam die uit de Heikantse put wordt bovengehaald. Rond vier uur 's middags was het karwei geklaard. Boer Machielsen be schikt weer over een gave drinkput. Volgend jaar komt de stichting terug want ook op een ander stuk weiland wil hij graag een drinkput hebben. En de stichting is maar al te gaarne bereid aan die wens te voldoen. (ADVERTENTIE) EXCLUSIEVE MANNENMODE GENTSESTRAAT 13 HULST TEL. 01140-13067 ALLE DAGEN GEOPEND VRIJDAG TOT 21.00 UUR ZONDAG 14.00 TOT 18.00 UUR Van onze correspondent DE KLINGE - Aan de jarenlange kwelling voor automo bilisten die via het dorp De Klinge de grens passeren komt definitief een eind. Van onze verslaggever HULST - De paragnoste Aimee Zwitser geeft vanavond (donderdag) een lezing in zaal Tiffany te Hulst. Ze doet dat op uitno diging van de stichting Prisma, centrum TJpLcpvii voor paranormale oriëntatie en ontwikke- b J ling. De lezing begint om 20 uur. Volgens het bestuur van de stichting wordt de nieuwsgierigheid rond helderziend steeds groter. Men denkt dan ook dat deze lezing met het het karakter van een gesprek en open discussie ver helderend kan werken. Daarbij gebruikt ze onder meer de door haar zelf ontwikkelde symboolkaarten. Aimee Zwitser heeft als paragnoste een grote faam opgebouwd en kan zowel in het verleden als in de toekomst 'zien'. De aanwezigen krijgen dan ook niet uitslui tend een uiteenzetting voorgeschoteld. Er wordt door Aimee Zwitser ook gewerkt met helder ziende waarnem ingen op mensen in de zaal. Vrijdag 9 oktober is Elsy Kloeg te gast in de zaal van Prisma aan de Bontehondstraat. Elsy is ge diplomeerd heks en wil met een lezing en een vier avonden durende cursus alle fabeltjes over hekserij de wereld uithelpen. Hekserij is niets meer, maar ook niets minder, dan een natuurre- ligie met zijn wortels in de verre oudheid. Hek sen zijn niet de feeksen uit sprookjes en legen den, maar gewone alledaagse mensen die het met iedereen goed bedoelen. Haar relaas begint vrijdag om20 uur. De Belgische regering heeft met een fikse subsidie het licht op groen gezet voor de verbete ring van de hobbelige hoofd weg door het dorp. Met het karwei is twee miljoen gulden gemoeid. Maar de straat kan niet zo maar op de schop worden ge nomen. Immers, dan zou het hele dorp meteen geïsoleerd ra ken van de buitenwereld. Daarom moet er eerst een nieuwe verbindingsweg komen tussen de Klingedijk en de Oude molenstraat. Daaraan wordt dit najaar nog begonnen. Op initiatief van de plaatse- lijke CVP-jongeren komt er wellicht ook nog een verbin dingsweg tussen de Hoge Rode moer en de Warande. Uit een enquete blijkt dat 79 procent van de bewoners daar voor stander van is. De tegenstem mers zijn vooral bang voor de veiligheid, snelverkeer en hun rust. Daarom hebben de CVP- jongeren verkeersdrempels voorgesteld. Het voorstel is bij het college van burgemeester en schepe nen van St. Gillis-Waas gun stig ontvangen. Als de weg er komt wordt het er maar eentje van vier meter breed, omdat de gemeente zelf de voUe mep moet betalen. GOES - Het CDA Zeeland wijdt op woensdag 21 oktober een forum-avond aan de volksgezondheid. Dat gebeurt vanaf 20 uur in de Prins van Oranje in Goes. Spreker is het Tweede Kamerlid dr. G. Lan- sink. Na de pauze is hij een van de leden van een forum, waarin ook het statenlid H. Remijn-de Badts en wethou der J. Doppegieter-Thiel van Terneuzen zitting nemen. Ook het CDA Vrouwenbe- raad en het CDJA in Zeeland zijn bij de organisatie betrok ken. VLISSINGEN - Het gewest Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NWH) houdt op donderdag 15 oktober de najaarsverga dering hotel Britannia in Vlissingen. Het huishoudelijk gedeelte begint om 10 uur, na de middag spreekt dr. ir. Marry Niphuis-Nell over 'veranderingen in samenle vingsvormen en de positie van vrouwen: op naar 2012'. De inleidster is verbonden aan het Sociaal Cultureel Planbureau. Bij het middag programma zijn ook introdu- cees welkom. GOES - De afdeling Goes van Philatelica tekent dit jaar voor de organisatie van de Dag van de Postzegel voor ge heel zuidwest Nederland. Dit grote filatelistische gebeuren vindt plaats op zaterdag 10 oktober in De Vroone in Ka- pelle, van 10 tot 17 uur. Op het programma staan onder meer een propaganda-tentoonstel- ling, een clubveiling en een grote verloting. Niets staat verder de handel in postze gels in de weg. DIAMIDDAG - De Katho lieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 9 oktober in ge meenschapshuis Malpertuus een diamiddag over molens in de provincie Zeeland. A. Wee- maes uit St.-Jansteen ver toont dia's over de resterende molens in de provincie en mo lens die al verdwenen zijn. Alles wordt voorzien van commentaar. De middag be gint om half twee. POSTZEGELBEURS - De postzegelvereniging Het Land van Hulst houdt zondag 11 oktober in Den Dullaert een postzegelbeurs, waar ver schillende handelaren aan wezig zijn. Op deze beurs kunnen de leden met hun lid maatschapskaart deelnemen aan een gratis loterij. Daarna is er nog een kwartjesloterij met mooie filatelistische prij zen. Tot slot is er nog een vei ling van verschillende Neder landse zegels. De beurs begint om 10.00 uur. ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden houdt zaterdag 10 oktober in Den Dullaert een dansavond. Het orkest The Williams ver zorgt de muziek. Tussendoor is er bingo en een verloting. Aanvang 20 uur. OUD PAPIER - De voetbal vereniging Steen haalt zater dag 10 oktober vanaf 08.30 uur weer oud papier op. DANSAVOND - De evene mentencommissie van de stichting De Warande houdt zaterdag 17 oktober een dans avond in het gelijknamige ge meenschapshuis. Vanaf 20.30 uur wordt de dansmuziek verzorgd door het Jumbo Trio. Kaarten kan men tevo ren reserveren bij de beheer der van De Warande. KORENFESTIVAL - In ge meenschapscentrum De Wa rande wordt zaterdag 10 ok tober, aanvang 20.00 uur, een groot korenfestival gehouden. De medewerkende koren zijn: het Jongerenkoor uit Hulst, het gemengd koor St.-Cecilia uit Nieuw-Namen, het her vormd koor Jubilate uit Oost burg en de Maria Kantorij uit St.-Niklaas. ROMMELMARKT - De rom melmarkt van de Koewachtse basisschool de Eikelaar heeft zijn doel bereikt. Er werd voor ruim 2.700 gulden spul letjes verkocht en dat bete kent dat de school de ge wenste leesboekjes en een platenspeler voor de kleuters kan aanschaffen. Op de ba sisschool is men zo enthou siast over de belangstelling van de Koewachtse bevolking dat nu al vaststaat dat het niet bij deze ene rommel markt blijft. Gedacht wordt om het evenement om de twee jaar te herhalen. KAARTING - De buurtvere niging De Boemerang houdt vrijdag oktober een prijs- kaarting in het clubgebouw aande de Mozartstraat. Deel nemers kunnen meedoen aan de spelsoorten bieden en jo keren. Aanvang 20 uur. BINGO - Het feest- en activi teitencomité houdt vrijdag 9 oktober een grote bingo in het verenigingsgebouw Hof ter Nesse. Aanvang 20 uur. STOERE SPELERS - Kaart club de Stoere Spelers begint het nieuwe seizoen. Vrijdag 9 oktober wordt in het clublo kaal de Reizende Man de eer ste kaarting gehouden. Aan vang 20 uur. Nieuwe leden kunnen zich dan meteen aan melden. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse denkt blijkbaar dat er heel wat waarheid zit in de uitspraak dat de liefde door de maag gaat. Om tijdens de gezinsbeurs in Den Dullaert te Hulst de belangstelling te wekken laat de gemeente zö'n 1.500 'Bosse Pielen' bakken. De plaatselijke koeklekker- nijen worden uitgedeeld aan de beursbezoekers. Voor de kinderen zijn er ook nog snoepjes en ballon nen. Evenals Terneuzen en Hulst komt ook Hontenisse met een prijsvraag op de proppen. De eerste prijs winnaar kan zich in de ge meente tegoed doen aan een uitgebreid diner voor vier personen. De tweede prijs is een diner voor twee. Een en ander is het ant woord van de gemeente Hontenisse op de inspan ningen die de buurgemeen ten Hulst en Hontenisse zich getroosten om tijdens de beurs zo goed mogelijk voor de dag te komen. Uiteraard wordt onder het motto 'de groene long van Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren' in de Hontenisser stand volop informatie verschaft over alles wat de gemeente te bieden heeft. Daarbij ontbreekt ook de nieuwste stunt om nieuwe inwoners te lokken niet: kopers van bouwgrond in het uitbrei dingsplan Oosthof krijgen van de gemeente voor 2.000 gulden gratis tuingroen en de middenstand legt er voor nog eens een dikke twee mille per gezin aan spul letjes en waardebonnen bij. De gezinsbeurs in Den Dullaert wordt vanavond (donderdag) om 19 uur ge opend door burgemeester F. Jacobs van Hulst, waarna de genodigden een rondlei ding krijgen. Vanavond reist in ieder geval ook het voltallig college van burge meester en wethouders van Hontenisse naar Hulst af. „Nee, nee, we zijn niet uit genodigd", zegt burgemees ter A. Kessen. „Maar we zijn toch standhouder, dus ze zullen ons er evengoed wel doorlaten denk ik".

de Stem | 1987 | | pagina 15