Eis Cees Schapendonk afgewezen Twijfels rond vervolg UITSLAGEN 10 7*1 d|ET IS NIET MIJN BESTE RESULTAAT' pSSffiJr-* Mühren beschikbaar voor Oranje-elftal Scrum weer ter discussie /ersiteit LirnbU Wat sfeer ecskemethy ipt op ZESDAAGSE VAN ANTWERPEN GEEN SUCCES Derde plaats voor Anjo van Loon Jacques Anquetil in ziekenhuis jree Belgische Hebanden- elers positief TILBURG (ANP) - Na een aanloop van tien jaar heeft Jan Timman ten lange leste het Interpolis schaaktoernooi op zijn naam gebracht. Onge deeld nog wel. Met een zelfvertrouwen en een in zicht, dat door de tijd is gepolijst. Consolidatie Drie Nederlanders in military Boekelo Lichtpuntjes Tijden gunnen Ontmantelen JONGE GEGARANDEERDE OCCASIONS STAAN IN ONZE SHOWROOM joop en leasing van NIEUWE AUTO'S ;-keurings!tatlon M LPG-Installateur |STRAAT 46 - MADE - TEL 01625-3380/5797/5016 DE STEM Si .CHT (ANP) - Cees jendonk mag niet voor [voetballen. Dat heeft I president van de thtse rechtbank mr. C. trinxma Thoe Slooten t geding bepaald. Het was aangespannen [schapendonk en de vakbond WCS. jndonk stond de laatste onder contract van de hieter van AA Gent en iet vorig seizoen uitge- aan Excelsior. Met een transfer wilde hij bij de I de ongeslagen lijstaan- |er van de eerste divisie, gaan spelen. Volgens mr. Ha- rinxma Thoe Slooten was Schapendonk aan het ver keerde adres: hij had de Belgi sche voetbalbond en AA Gent moeten dagen. In het vonnis repte Van Ha- rinxma thoe Slooten met geen woord over de schemerige si tuatie rond Schapendonk, die eigendom is van de oud-spon sor van AA Gent, terwijl de in ternationale voetbalfederaties UEFA en FIFA louter overeen komsten met clubs erkennea „Voordat de KNVB een con tract van Schapendonk met een Nederlandse club kan registre ren, zal eerst een overschrij ving van de internationale voetbalfederatie FIFA moeten zijn binnengekomen. Daarbij is de KNVB afhankelijk van de Belgische bond", meende Van Harinxma thoe Slooten. „Scha pendonk stelt, dat hij geen en kele band meer heeft met Gent. Als dat waar is, zouden Gent en de Belgische bond hem speelge rechtigd moeten verklaren. Ge beurt dat niet, dan dient Scha pendonk eventueel rechts maatregelen te nemen tegen die club en bond". Schapendonk was zelf niet aanwezig bij de uitspraak. Vakbondsman Karei Jansen reageerde verontwaardigd op het vonnis: „De uitspraak is zo simpel, dat wij die niet kunnen aanvaarden. De rechtbankpre sident, bij wie wij overigens zelden een zaak hebben gewon nen, is aan tal van feiten voor bij gegaan. Dat is absurd, Van Harinxma thoe Slooten snapt niets van de voetbalwetten". Volgens Jansen zal Schapen donk niet trachten bewijslast uit België te halen. „Wij hebben te maken met een weigering van de KNVB. Daarom hebben we alleen deze partij en niet de Belgen ge daagd. Op grond van de inter nationale voetbalregels hoeven wij geen zaken te doen met België. Als Schapendonk na toestemming van de KNVB bij RKC mag spelen, kan Gent in beroep gaan bij de Europese voetbalunie, zo simpel is het feitelijk". Advocaat mr. D.G. Schouw man van Schapendonk ver wachtte dat een hoger beroep ten minste twee of drie maan den vertraging zou brengen. Toch hield Jansen vol de proce dure niet op te gevea Schapen donk moet voorlopig volstaan met het volgen van de trainin gen bij de koploper van de eer ste divisie. Ook geeft hij trai ning aan de jeugd. it betekent wonen ifle i de grenzen, waar I ie boventoon voeren- •je in Maastricht jieel uitknippen enin^J aren naar Rijksuniven [hting, Postbus 616, gsdag over rechts- I? 87 informatiekrant toe- rgsdag ontvang ik de rdheid. chtingsdag maar lure over rechts- TS IK NEEM :OSVWO 6 VWO BEZOEKERS" □hbo WO an Timman enige winnaar b onze sportredactie ERPEN Lee Belgische drie- Vdenspelers, Leon [Vreese en Daniel juggeman, zijn, na 1 op 20 september lor de BOB ver te controle bij het 5-toernooi in do, betrapt op het kruik van doping. I beide biljarters, die 1 schorsing of boete ijgen opgelegd, werd t gebruik van indoral lonstateerd. idoral wordt vooral in schietsport veel ge- fikt. Helmiddel dient iconcentratie te rorderen en nervosi- Itegentegaan. Vreese en Brugge- die geen contra- lertise hebben aange- lagd, beweren indoral I verscheidene jaren op Jktersvoorschrift als smiddel in te ne- Jen om stoornissen van kt hartritme tegen te [onze sportredactie JU) - Twee weken voor Holland-toernooi en P maanden voor het B- Wkampioenschap in ptije moet het Neder- Handbal Verbond op zoek naar een we begeleidingsstaf [de nationale vrouwen- pcskemethy nam maan- P'-nti plotseling ontslag als pn/coach. Met hem stapte ■^geleidster An Plug op. 'acht wordt dat een aantal aisters uit solidariteit L./^hische oefenmees- r banken voor Oranje. jjjarmaat van ramp ziet ach °ok nog eens ge- lk^Fd met het afhaken ■hoofdsponsor Datateam. he van dit bedrijf, dat s honderdduizend gul- L "haakt aan het NHV en PIvoor veertig mille bij- iJü de kosten van We- I tteu en dergelijke, C Kennen gegeven de "Komst te willen beëin- Inn 1 sP°nsorcontract Januari 1989 af. iSya(54)steldedese- t2n.da|van zijn besluit 'loens de centrale .en sportcentrum Pa- fn^iretenvoorzijnver- Ikba? Kecskemethy de PJw* situatie, die er |ur,dn.fin ogen, falend E!..,15 ontstaan. De >Tsi^? ®r genaturali- Zijn elo-rating is omhoog gegaan tot rond de 2660, waar door de 36-jarige Amsterdammer zich voor het eerst in zijn carrière heeft losgemaakt van het boven-modale grootmeestergezelschap en een aparte positie op de we reldranglijst inneemt tussen het duo Kasparov/Karpov en de rest. De tekenen hebben nog nooit zo duidelijk gewezen in de rich ting van Euwe's profetie, dat Timman het in zich heeft Ne derlands tweede wereldkam pioen in de schaakgeschiedenis te worden. Toch bereikte de nationalekampioen het Til- burgse succes niet geheel en al op eigen kracht. Nervositeit was er de reden van, zoals hij toegaf, dat hij zich in de laatste ronde vast klampte aan de minieme voor sprong van een half puntje en de ontmoeting met Predrag Ni- kolic al na tien zetten remise gaf. „Daarmee wist ik in ieder geval, dat ik mijn kansen niet uit handen gaf", aldus Tim man. „Dit is het sterkste toer nooi dat ik ooit heb gewonnen. Maar het is niet mijn beste re sultaat Ik heb andere, minder sterk bezette toernooien met klinkender cijfers gewonnen. Dat geldt ook voor mijn vorm in die evenementen". Na de stormachtige zegereeks in de derde, vierde en vijfde ronde tegen respectievelijk So- kolov, Kortsjnoi en Joesoepov, waarbij de laatste in betere stelling blunderde, kwam Tim man al vroeg in uitzichtrijke positie. „Het was toen een kwestie van consolidatie. Daar ben ik erg goed in", aldus de Amsterdammer. Hij deed dat voornamelijk met remises, maar schaakte daartussen door ook nog een dijk van een partij tegen Ljubojevic, die in schoonheid weinig onderdeed voor het duel Joesoepov - Kortsjnoi, waarschijnlijk het kroonjuweel van de elfde edi tie. Het effect van die overwin ning viel de volgende ronde weg door de nederlaag tegen Sokolov. De enige, die Timman in het gehele toernooi leed. Na zijn vroege remise moest Timman nog vier uur wachten vóór hij geheel zeker was al leen eerste te zijn geworden. Dat lag niet zozeer aan Robert Hübner. De Westduitser was nog nerveuzer dan Timman bij de gedachte dat één slechte zet zijn toernooi zou kunnen be derven. De dwarsligger was Ulf Andersson. De remise-ko ning (alleen Kortsjnoi versloeg hem) stelde - zij het laat - een daad. In een Siciliaan, die hij minstens zo goed kent als zijn tegenstander, sloeg.,hij op de 24ste zet "een remise-aanbod af. Hübner schrok zichtbaar. Hij moest nieuwe plannen ontwer pen. Het kostte tijd, maar tegen het afbreken was hij er in ge slaagd een vrijpion op de a-lijn te creëren, die voor enig tegen wicht zorgde voor de zwarte koningsaanval. Uitslagen veertiende en laatste ronde: Kortsjnoi (Zwi) - Ljuboje vic (Joe) 1-0, Hübner (WD1) - An dersson (Zwe) 1/2-1/2, Timman (Ned) - Nikolic (Joe) 1/2-1/2, Soko lov (Sov) - Joesoepov (Sov) afge broken. Voorlopige eindstand: 1. Timman 8 1/2 punten, 2. Hübner en Nikolic 8, 4. Kortsjnoi 7 1/2,5. Joesoepov 6 1/2 en 1 afg., 6. Andersson 6 1/2, 7. So- kolov 5 1/2 en 1 afg., 8. ljubojevic 4 De partij tussen Hübner (wit) en Andersson had het volgende ver loop: I. e2-e4, c7-c5, 2. Pgl-f3, e7-e6, 3. d2-d4, c5xd4, 4. Pf3xd4, Pb8-cfi, 5. Pbl-c3, a7-a6, 6. Lfl-e2, Dd8-c7, 7. 0-0, Pg8-f6, 8. Lcl-e3, Lf8-b4, B. Pc3-a4, Lb4-e7, 10. Pd4xc6, b7xc6, II. Pa4-b6, Ta8-b8, 12. Pb6xc8, Dc7xc8,13. e4-e5, Pf6-d5,14. Le3-cl, Le7-c5, 15. Ddl-d3, O-O, 16. b2-b3, Dc8-c7,17. Lcl-b2, a6-a5,18. a2-a4, f7-f6, 19. e5xf6, Pd5xf6, 20. Le2-f3, Tf8-f7, 21. Tal-el, Tb8-e8, 22. Tel- e2, e6-e5,23. Tfl-el, d7-d6,24. Dd3- d2, Te8-f8,25. h2-h3, h7-h6,26. Lb2- c3, Dc7-c8,27. Kgl-h2, g7-g5,28. b3- b4, a5xb4, 29. Lc3xb4, g5-g4, 30. h3xg4, e5-e4, 31. Te2xe4, Pf6xe4, 32. Telxe4, Lc5xb4, 33. Te4xb4, d6-d5, 34. Kh2-gl, Dc8-e6, 35. a4-a5, De6- f6, 36. Tb4-b6, Df6-al+, 37. Kgl-h2, Dal-e5+, 38. Kh2-h3, Tf7-f6,39. a5- a6, h6-h5, 40. g4xh5, Tf6xf3+, 41. g2xf3, remise. Jan Timman (links): „In consolideren ben ik aoed" BOEKELO (ANP) - De matige prestaties tijdens de on langs gehouden Europese titelstrijd military in Luhmüh- len heeft geleid tot een minimale inbreng van Nederlan ders bij de 17e internationale military van Boekelo, die van 15 t/m 18 oktober zal worden gehouden. Het sterke deelne mersveld, onder wie de grote trekpleister Virginia-Leng- Holgate en haar landgenote Lucinda Green, telt de namen van slechts drie Nederlanders: Anchela Rohof, Eddy Stibbe en Martin Lips, die ook strijden om de nationale titel, die in handen is van Anchela Rohof. TENTHEUVE (ANP) - De Australiër Alan Peiper uit de ploeg Post heeft gisteren in Tentleuve een wielerkoers over 176 kilome ter gewonnen. Neo-prof Anjo van Loon werd derde, Erik Breu- kink vierde en Theo de Rooy achtste. PARIJS (AFP/Rtr) - Jacques Anquetil, vijfvoudig win naar van de Ronde van Frankrijk, is maandag in een zie kenhuis opgenomen. De vroegere wielrenner meldde zich bij het Pasteur-zie kenhuis in Colmar. De 53-jarige Anquetil klaagde over he vige pijnea Eerder dit jaar onderging de Fransman een maagoperatie. Hij lijdt aan kanker. Anquetil won de Tour de France vier keer van 1957 tot 1961 en in 1964. Door Rob van Deursen ANTWERPEN - Het is zeer de vraag of de 45ste Zes daagse van Antwerpen, die afgelopen nacht werd afge schoten, ooit nog een ver volg zal krijgen. Het na vier jaar onderbreking vorige week donderdag weer opgestarte evenement trok op vallend weinig toeschouwers. En in de nieuwe koers, die de directie van het Antwerpse Sportpaleis voert, passen slechts winstgevende objecten. Jacques Verbeke, directeur van de Antwerpse sporttempel: „Met de raad van commissaris sen zullen we de komende we ken de rekening van deze zes daagse opmaken. Maar nu al vraag ik me af of we het nog langer kunnen verantwoorden om dit gebouw gedurende drie weken te blokkeren voor een gemiddelde van zo'n 3000 toe schouwers per zesdaagse- avönd. De Night of the Proms trekt hier gedurende drie avonden achter elkaar 15.000 man publiek per uitvoering. En zo'n avond duurt maar drie, vier uur, terwijl onze mensen tijdens de zesdaagse steeds toch zeven, acht uur in touw zijn. Dat brengt behoorlijk veel ex tra kosten met zich mee". De Antwerpenaar ziet enkele lichtpuntjes wat betreft een eventuele 46e Zesdaagse op de piste van zijn Sportpaleis. „We zullen natuurlijk in onze over wegingen moeten meenemen dat dit de eerste was, nadat we vier jaar van de kalender ver dwenen waren. En dat we nu op voor Antwerpen hele vreemde data zaten. Misschien als we de toezegging kunnen krijgen dat we in 1989 weer rond en tijdens carnaval kun nen organiseren, dat ik dan de heren, die moeten beslissen, alsnog over de streep kan trek ken". Toch moet ook Jacques Ver beke toegeven dat er de afgelo pen zes dagen heel wat mis ging. Zoals het omlijstende programma van artiesten (gis teravond de Dolly Dots), het geen een bedrag vergde van zo'n 75.000 gulden, maar dat door de bijzonder slechte ge luidsinstallatie nauwelijks kon aanslaan. En het lekkende dak, dat ook gisteravond voor de no dige vertragingen zorgde, om dat er water op de baan drup pelde. Verbeke heeft gelijk als hij zegt dat de deelnemende profs hun uiterste best hebben ge daan om de wielerfans de weg naar het Antwerpse Sportpa leis te laten inslaan. Wat dat betreft kon wedstrijdleider Pa trick Sercu zijn boekje voor het noteren van boetes in zijn bin nenzak laten. „Mannen als Danny Clark, Re- né Pijnen en Urs Freuler heb ben de zaak op sleeptouw geno men. En ook een Eric Vande- raerden voldeed uitstekend. Jammer dat Thurau met een kaakontsteking kampte; an ders hadden hij en Freuler een voornamere rol kunnen spelen. Maar al met al ben ik zeer con tent. Ik weet zeker dat er dit seizoen tijdens een zesdaagse nergens meer zo hard zal wor den gekoerst als hier in Ant werpen. En in de reeksen ach ter de demy's staken sommige coureurs zelfs dichte achter wielen. Zo hard ging het", al dus Sercu, die het zeer zou be treuren als Antwerpen na één Martin Venix, die twijfels heeft over het voortzetten van de wieleractiviteiten in Ahoy'. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 Van onze sportredactie ZEIST - International Arnold Mühren heeft bonds coach Rinus Michels gisteren gemeld beschikbaar te zijn voor het Nederlands elftal dat op 14 oktober in Zabrze de EK-kwalificatie-interland tegen Polen speelt. Afgelopen zondag ontraadde Ajax-coach Johan Cruijff in Sittard de aldaar aanwezige assistent-bondscoach Nol de Ruiter een selectie van Mühren. De linksbenige Vo- lendammer zou niet fit zijn ten gevolge van een condi tionele achterstand en twee kilo onder zijn gewicht te zitten. Giste renheeft Mühren Michels gebeld met de me dedeling toch beschikbaar te zijn. „Ik ben zo fit als een hoentje, vorige week werd ik nog tweede in een Coo- per-test. Vorig jaar ben ik ook weieens twee kilo te licht geweest. Nee, met mij is niets aan de hand". Vermoedelijk vandaag zal Rinus Michels de selectie bekend maken. Bondscoach Wojchiech Lazarek heeft negentien voetballers geselecteerd voor het Poolse elftal, dat volgende week woensdag in Zabrze tegen Nederland speelt. Het resultaat van het duel telt voor groep vijf van de voorronde om het Euro pese kampioenschap. De groep telt vier spelers van Slask Wroclaw. Lands kampioen Gornik Zabrze is met drie spelers vertegen woordigd. In buitenlandse dienst werkende Poolse voetballers zijn niet in de groep opgenomen. Begin volgende week wordt de groep tot zestien spelers te ruggebracht. De selectie: doel: Marek Szczech (Pogon Szczecin), Ja- nusz Jedynak (Slask Wroclaw), Ryszard Jankowski (Lech Poz- nan); verdediging: Kazimierz Przybys (Widzew Lodz), Pavel Krol (Slask Wroclaw), Czesaw Jakocewicz (Lech Poznan), Wi- told Wclewski (KS Lodz), Ma- rek Kostrzewa (Gornik Zabrze) en Wiesaw Cisek (Widzew Lodz); middenveld: Waldemar Prusik (Slask Wroclaw), Jan Karas (Legia Warschau), Rys zard Tarasiewicz (Slask Wro claw), Krzysztof Wawrzycha (Ruch Chorzow), Jan Urban (Gornik Zabrze) en Jacek Zio- ber (KS Lodz); aanval: Andrzej Iwan (Gornik Zabrze), Jaros- law Araziewicz (Lech Poznan), Darius Dziekanovski (Legia Warschau), Ryszard Robakie- wicz (KS Lodz). Het sectiebestuur Betaald Voetbal heeft dinsdag in Zeist besloten dat het duel uit de eerste ronde van de strijd om de KNVB-beker tussen Vallei vogels en Den Haag dinsdag 13 oktober in het Haagse Zuiderpark wordt gespeeld. Bij de loting kwam de zater dag eerste Wasser uit Scher- penzeel als eerste uit de be ker. De burgemeester van het dorp gaf echter geen toe stemming het duel in zijn gemeente te laten afwerken. Pogingen het duel elders on der te brengen bleven zon der succes. Na een jaar is Thomas Berthold teruggekeerd in de selectie van het Westduits voetbalelftal, dat 14 oktober een oefenduel tegen Zweden speelt in GelsenWrchen. De voorlopige selectie: doel: Immel (VfB Stuttgart) en Bodo Illgner (FC Köln); verdediging: Berthold (Verona), Buchwald (Stuttgart), Frontzeck (BM Gladbach), Herget (Uerdingen), Hörster (Leverkusen), Kohier (FC Köln), Pflügler (Bayern) en Reuter (Nürnberg); midden veld: Brehmeen Dörfner (Bayern), Rahn (BM Gladbach), Rolff (Leverkusen), Schwabl (Nürnberg), Thon (Schalke) en Wuttke (Kaiserslautern); aan val: Allofs (Marseille), Litt- barski (Köln) en Voller (Roma). De Supercup, een ontmoe ting tussen de winnaar van de voornaamste Europese voetbalbekers, wordt voor taan in twee afleveringen afgewerkt. Voorheen werd de beker op neutraal terrein in Monaco betwist. Voor de thuiswedstrijd van Ajax, winnaar van het bekerwin- naarstoernooi, is nog geen datum vastgesteld. De UEFA dringt er op aan dat het duel in Amsterdam in november wordt gespeeld. De eerste woensdag van die maand valt uit, omdat Ajax en FC Porto dan al op Euro pees niveau in actie komen. FC Porto, de houder van de beker voor landskampioe nen, speelt op 13 januari thuis. EN STANDEN VOETBAL heruitgave al weer van de ka lender zou worden geschrapt. „München begon een aantal ja ren geleden opnieuw met 1500 toeschouwers per avond. Die zesdaagse groeide uit tot een evenement met 10.000 man per dag. Voor mij een bewijs dat Antwerpen de tijd moet ge gund worden om weer te groeien". Niet alleen de Zesdaagse van Antwerpen staat op de tocht, ook in Rotterdam worden van daag de dag vraagtekens gezet bij het jaarlijkse evenement. De wieleractiviteiten in Sport paleis Ahoy' missen komende maanden al de succesvolle reeks van Ahoy' op zondag. Martin Venix, coördinator van die baanwedstrijden: „Het we reldkampioenschap turnen zit in de weg. Ik kon dit wintersei zoen slechts drie ochtenden or ganiseren en dat vond ik te weinig". In Rotterdam bestaan plannen om de permanente wielerbaan van Ahoy' te ontmantelen om op die manier meer ruimte te krijgen in de hal voor popcon certen en dergelijke. Verder gaat in Antwerpen het gerucht dat de komende zesdaagse in januari in Rotterdam zal moe ten uitmaken of het circus nog wel kan terugkeren in de ha venstad. De privatisering van het Ahoy'-complex, dat groten deels van gemeente- in parti culiere handen overgaat, zou ten grondslag liggen aan de eis om slechts winstgevende eve nementen binnen te halen. Ve nix: „Het is nog niet bekend hoe groot het aandelenpakket van de gemeente Rotterdam zal blijven, dus voorlopig zal het wel niet zo'n vaart lopen. Wel zijn er inderdaad plannen om de wielerbaan uit Ahoy' te ha len. Voor de zesdaagse zou die er dan weer jaarlijks voor een aantal dagen in gebouwd moe ten worden. Maar volgens mij lukt dat niet. Daarvoor ligt dat hout er al te lang. Als de piste er eenmaal uit is, zie ik die niet meer zo gauw terugkeren. En dat kan inderdaad het einde van de Zesdaagse van Rotter dam betekenen". FC DEN BOSCH - JONG ORANJE 1-2 (0-1). 24. Gillhaus 0- 1, 63. Boere 0-2, 70. Brood 1-2. Scheidsrechter: Bannet. Toe schouwers: 250. SC CHARLEROI - PSV 0-3. 87. Viscaal 0-1,88. Van Kessel 0-2, 89. Linskens 0-3. Uitslagen Schotse competitie: Dunfermline - Dundee United 0- 0, Motherwell - Hibernian 1-0, Glasgow Rangers - Saint-Mirren 3-1. Stand: Aberdeen 10-16, Heart of Midlothian 10-16, Celtic 10-15, Glasgow Rangers 11-14, Saint- Mirren 11-11, Dundee 10-10, Dun dee United 11-10, Hibernian 11-10, Motherwell 11-8, Dunfermline 11- 8, Falkirk 10-4, Morton 10-4. Engelse Leaguecup: tweede ron de: West Ham United - Bamsley 2-5 (na verl.) (eerste duel 0-0)., Southampton - Bournemouth 2-2 (eerste duel 0-1). Franse eerste divisie: Montpellier. - Metz 1-0. TENNIS Toernooi Bazel: eerste ronde: Michiel Schapers (Ned) - Horst Skoff (Oos) 2-6,6-4,3-6. BREDA - De scrum bij het rugby, waarbij acht voor- waartsen van beide ploegen zich aaneensluiten en voor overgebogen met de schouders tegen elkaar aandrukken, staat opnieuw ter discussie na het ongeluk, dat de 21-ja- rige Roosendaler Jos de Klerk zondag tijdens de wed strijd tussen Oisterwijk Oysters en RCC 2 overkwam. Jos de Klerk brak in het treffen zijn nek waarschijnlijk doordat hij iets te laat inkwam bij het opzetten van een scrum, waar door hij zijn hoofd niet in de goede stand had. Volgens directeur De Groot van de Nederlandse Rugby bond is het voor de eerste keer sinds de oprichting van de bond, 55 jaar geleden, dat zich een dergelijke blessure voor doet. De bond gaat nu onder zoeken om welke manier dit soort fatale ongelukken in het vervolg voorkomen kunnen worden. De Groot noemt een aantal mogelijkheden: „Allereerst moeten we de trainers erop wijzen dat ze hun teams op het hart drukken geconcentreerd te blijven spelen tijdens de wedstrijd. Ook al kunnen ze bij wijze van spreken hun tegen stander in de zak steken. De scheidsrechters zouden daar naast nog alerter moeten zijn als een scrum wordt opgezet". Drastischer regels worden momenteel besproken bij de International Rugby Board. Een nieuwe opzet voor de scrum houdt in dat van beide partijen er al drie spelers staan opgesteld.^)e andere vijf mo gen zich daar pas later bij aan sluiten. Nu lopen alle acht de aanvallers van de twee par tijen op elkaar in wat een veel gevaarlijkere situatie is met een hardere klap bij de con frontatie. „Door alvast drie man op te stellen, voorkom je in ieder geval het soort onge lukken waarvan De Klerk de dupe is geworden", meent Rug- bvbond-directeur De Groot. Of de International Rugby Board veel meer vaart achter de besprekingen gaat zetten na het ongeluk met Jos de Klerk, valt te betwijfelen. Een gebro ken nek komt bij rugby buiten Nederland wel vaker voor. In Nieuw-Zeeland, het rugby- land bij uitstek, hebben zich bijvoorbeeld in '83 zelfs acht van zulke blessures voorge daan. Daarom zijn daarna de regels voor het opzetten van de scrum al eens verscherpt. Het hoofd mag in een scrum nu niet lager meer worden ge houden dan op heuphoogte. Toch kunnen blessures bij rug by, net als bij elke andere sport, niet worden voorkomen. „De meeste ongelukken worden veroorzaakt door te hard inlo pen. Nu zijn rugby-spelers in gespeeld op hardere confronta ties met tegenstanders. Het is en blijft een contactsport, de spelers hebben geen bescher ming van een helm, wel dragen ze vaak een mondbeschermer". Na het tragische ongeval weigerden de betrokken clubs, op instignatie van de rugby bond, om inlichtingen over het ongeval te geven. Volgens De Groot is die in sportkringen ongebruikelijke handelwijze ingegeven door angst voor sen satie. „De clubs denken dat door dit verschrikkelijke voor val het rugby in diskrediet wordt gebracht. Terwijl de blessures bij rugby meestal niets meer voorstellen dan be schadigingen aan oren en gebit. Alleen in dit geval heeft deze 'contactsport' zijn levensge vaarlijke kant laten zien".

de Stem | 1987 | | pagina 9