Gouden tijden voor Fiat F U| Egv Pleidooi voor meer vrouwelijke managers ANSEN UITBREIDING EXPORT NEDERLANDSE BEDRIJVEN GERING SOCIAAL BEKEKEN Rentevrij stelling indelen ig voor ïrsoneel flTEM FINANCIËN/ECONOMIE WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 Markt Olieprijs Voorsprong ZORGEN OVER ANTI-MONOPOLIE-WETGEVING 50 miljard Tegenkrachten Groningen en konden tekenen unieke arbeidsovereenkomst ■5^. K. j' "s ind stonden, begon de Ir in een keer uit ee rtje te tappen. Voor dan in Rome dacht teïj noemde een bedrag i het late uur, 10 procc het normale dagtarit \ietild Door Gorard Kessn Toen ik in Florence eet piek moest neertellen fcn rit waarvcor ik op de |eg de helft hid betaald, ndenknarsent! de bei Jratend had ik even de liet in de gatengehouden ïauffeur die ojenschijnlij - al vriendelijkheid was, ar kennelijk vin geprotii ging achter tb taxi st oteerde zeer denonstral ummer. Een lalf uur en ik in mijn hotelkamer lerken en het incident ergeten was, wrd ik ptie gebeld. „Bent U en taxi vanaf liet voetl lion gekomen? Ie chauffe fier en wil U evensprekea' Beneden stond de chai net in zijn hand 5.000 Jutte zich uit in reronti ngen. Een erscl Irukke dag gehac zijn tiek en ook nog en keer Jan de auto. Gezin al dit vas zijn concentatievei Iterk verminderd et was hij lelijk op zeer ongdukkige n aanraking met d meter nen. Kortom, hij ad zich rist en kwam het gld verj ran vele excuses tergbreq Na al het voorgande lijkt ilsof het onmogelij is mij 're afhandig te mafen. N« 'nder waar. Ik ka er tiet tegen dat ik bedt vordt op een manieidie er nendik bovenop ligt Dal irt belediging van de maselijl lelligentie. Maar waneer oude Italiaanse tarchai duchtend en steunenceen koffertje ter hand neen, heli derweg nog een keer ner de huisdeur een Kleeex het niet aanwezie veg te wissen en vrvi 3000 lire vraagt voor he van de bagage, in plaat vat] Ivoorgeschreven 1000, cn ik niet. Een goede acteui itie verdient beloning. T19 HINGEN (ANP) - Bij ■id en bedrijfsleven een zekere verstar- (joordat men te weinig jk maakt van vrouwe- [ent in leidinggevende ijs. Bovendien weet „iet wat men mist. Dat taatssecretaris D.Y.W. raaff-Nauta in Paters- tijdens een bijeen- tvan vrouwelijke ma- B de staatssecretaris Nederland nog steeds vergeleken bij bij voor beeld de Verenigde Staten waar het percentage vrouwe lijke managers aanzienlijk ho ger is. In ons land wordt slechts vijf procent van de leidingge vende functies door vrouwen vervuld. Daarmee bungelt Ne derland zelfs onderaan de Europese ladder. De staatssecretaris toonde zich een voorstander van het voorkeursbeleid, niet alleen bij externe sollicitaties, maar ook bij doorstroming binnen het bedrijf. „Bij grotere achter standen passen forsere midde len en daarom kan ik het beleid van de gemeente Amsterdam goed begrijpen", aldus me vrouw Nauta doelend op de ab solute voorkeur die vrouwen daar krijgen bij leidinggevende functies in het onderwijs. Ze vroeg zich alleen af of dat be leid kost wat het kost moet worden doorgezet, omdat de werkomstandigheden door alle weerstand niet erg prettig zul len zijn voor de betrokken vrouwen. De staatssecretaris zal bin nenkort met een voorstel aan de ministerraad komen om op haar departement een service punt in te stellen om de evenre dige vertegenwoordiging bij ministeries en overheidsorga nisaties te steunen en te stimu leren. De bijeenkomst in Paters- wolde betekende de afsluiting van de zeven VIP-cursussen die het afgelopen jaar op ver schillende plaatsen in ons land zijn georganiseerd. Van de ne gentig vrouwen die aan deze door het ministerie van Sociale Zaken gesteunde manage- mentscursussen meededen, heeft negentig procent inmid dels een baan in het midden en hoger kader van het bedrijfsle ven. Het komende seizoen gaan weer zeven cursussen van start voor negentig vrouwen. Ze ble ven over uit een groep van dui zend belangstellenden. De eerste proefcursus begon twee jaar geleden in Oost-Gro- ningen op initiatief van het ge westelijk arbeidsbureau. Vol gens drs. H.J. Walboomers van het Opleidings- en Onder zoekscentrum voor Bestuurs- en Bedrijfsmanagement in Den Haag is er in toenemende mate belangstelling van het be drijfsleven voor de VIP-mana- gers. VIP staat voor Vrouw Is Participant. )ffshore klautert uit diep dal j/en stilte. Goed, zei I hup, daar werd de or de tweede keer ingei bieter-Jan Dekkers [t naTde stad toe^DeJ [TERDAM - De Nederlandse offshore-indu- ;p niet in de jzige stilte klautert langzaam uit een diep dal. Hoewel ,,Vb0r8eschiedeim inanciële resultaten dit jaar nog onder druk icht had kurnen worden j mnn or, de chauffeur vertel n, zal de bedrijvigheid m 1988 weer wat aan- rduit over toetjes en 1 Jjgn. :n°endkaarijaraTkend! !rlandseoffshore-bedrijven moeten echter niet den- t.m jjj de gouden jaren '84 en '85 weer terugkeren. Inte- ieel. De concurrentie is moordend en een grotere ex- zit er nauwelijks in. Sis er op de wereldmarkt [offshore nog ruim 140 mil- gulden omgezet. Een rt daarvan is op de Noord- esteed. Ruim 13 miljard is besteed op het Britse [van het Continaal Plat, 8 miljard gulden op het ie deel. bestedeingen op het Ne- i deel van het Conti- 1 Plat bedroegen in dat r ruim 3,1 miljard gul- >g niet de helft van dat 1,3 miljard gulden, is seks besteed bij Neder- e bedrijven. In totaal 135 ai- en buitenlandse be- profiteerden in 1985 Ie otfshore-bestedingen op ierlandse deel. ast die 1.3 miljard gulden ('binnenlandse' orders 'ex- eerden' de Nederlandse lore-bedrijven voor nog IU miljard gulden, vooral f bet Noorse deel van het [mentaal Plat. De totale jet van de Nederlandse off- fe-industrie bedroeg in 1985 Ialve2,x6miljard gulden. Iprig jaar daalden de in kten van de offshore-indu- i gevolg van de goed- olie met ruim veertig pro- j wat vergeleken met an- i nog 'redelijk' was. Iditjaar raamt het Schotse Bu McKay weer een lichte mg van de bestedingen. |et inzakken van de offsho- larkt heeft geleid tot een aanzienlijke overcapaciteit De wat grotere offshore-bedreven hebben de crisis in deze sector meestal wel overleefd. De klap pen vielen vooral bij de kleine bedryven en de toeleveran ciers. De ontslagen by Grootint en HCG en het faillissement van Boele Bolnes spreken wat dat betreft boekdelen. Nu de markt weer wat aan trekt zijn Nederlandse bedrij ven er als de kippen bij om een graantje te kunnen meepikken. Daarbij worden vooral Noorse opdrachtgevers bewerkt, want daar zitten nog wel mogelijk heden op exportorders. De omvangrijke Britse markt kan Nederland wel ver geten. De Britse regering ver leent pakweg 82 procent van alle offshore-orders aan Britse bedrijven. Ook de Noorse regering streeft er naar orders zoveel mogelijk in eigen land te hou den. Maar omdat de Noorse offshore-industrie nog in de kinderschoenen staat wordt het grootste deel van de orders (60 procent) naar het buitenland gesluisd. Door een nauwe sa menwerking met Noorse be drijven heeft de Nederlandse industrie een flink deel van die Noorse markt veroverd. Eind 1985 begonnen de olie prijzen flink te dalen als gevolg Aantrekkende bedrijvigheid van de poging van de oliepro ducerende landen, verenigd in de OPEC, om hun verloren ge- gane aandeel in de wereld markt weer te heroveren. Dat en de onzekerheid over de toe komstige ontwikkelingen op de oliemarkt zorgden er voor dat de meeste oliemaatschappijen onmiddellijk het mes zetten in hun offshore-uitgaven. Ook staakten ze in veel gevallen de (dure) ontwikkeling in nieuwe olie- en gasvelden en ook dat kwam bij de offshore-industrie hard aan. Een aantal kleine oliemaatschappijen ging zelfs op de fles. Dat het vertrouwen in de offshore weer wat herstelt komt door het voorzichtige op timisme in de toekomstige ont wikkeling van de olieprijs. Mo menteel ligt de prijs weer een stuk hoger dan de 10 dollar, die op een gegeven moment in 1986 voor een vat olie moest worden betaald. De prijzen schomme len nu tussen de 18 en 20 dollar. En dus wordt de winning van olie en gas op dure plaatsen (Noordzee) weer lonend. Bij een olieprijs van 10 dollar per vat was de exploitatie op de Noord zee zo goed als verliesgevend. Volgens onderzoekers is er op korte termijn voldoende olie in de wereld. Een te lage olie prijs kan de energievoorzie ning op wat langere termijn in gevaar brengen. Want bij lage prijzen zijn oliemaatschappijen niet of nauwelijks genegen nieuwe velden te zoeken en te exploiteren, zeker niet in dure winningsgebieden als de zee. Voldoende olie dus, maar het moet wel opgespoord en ge wonnen worden. Om aan de vraag tot diep in de twintigste eeuw te kunnen voldoen zullen nieuwe velden in produktie moeten worden gebracht, ook al is dat een kostbare zaak. Daar komt bij dat met name de Westerse industrielanden ook om strategische redenen met de exploratie van nieuwe velden moeten doorgaan, wil men tenminste niet afhankelijk worden van de grillen en grol len van sommige OPEC-lan- den. Zodra de OPEC-landen hun aandeel aanzienlijk zou den hebben vergroot zou een derde oliecrisis niet uitgesloten zijn. Immers, het was in 1973 juist dat grote aandeel in de wereldproduktie, waardoor de OPEC straffeloos de olieprijs kon verdrievoudigen. De lagere olieprijs heeft het aandeel van de OPEC in de we reldproduktie inmiddels weer vergroot en dat zou sommige OPEC-landen in de verleiding kunnen brengen de prijzen weer 'ouderwets' te verhogen. De kans daarop achten des kundigen niet erg groot, omdat dan het marktaandeel van de OPEC-landen weer zou dalen en de dure winning elders in de wereld weer meer kansen zou krijgen. Daarom voorspelt men een redelijk stabiel evenwicht. De komende jaren zal de olieprijs tussen de 15 en 20 dollar schom melen, een eventuele crsis in de Perzische Golf daargelaten. En 15 dollar per vat is al voldoende om de oliewinning in dure ge bieden lonend te maken. Daarom breken er voor de offshore-industrie weer zonni ger tijden aan. Niet dat het top jaar 1985 weer wordt gehaald. Dat is voltooid verleden tijd. Bovendien zullen de bedrijven het - gezien de moordende con currentie - vooral in een betere kwaliteit moeten zoeken tegen dezelfde prijs. Wat dat betreft lopen de Ne derlandse bedrijven zeker niet achterop. Nieuwe technologie moet de Nederlandse offshore industrie een voorsprong geven op de concurrentie. Daar is veel onderzoek voor nodig. De regering doet daar wel iets aan, maar vergeleken met andere bedrijfstakken nog veel te weinig. Voor directe steun aan deze belangrijke be drijfstak trekt minister De Korte (Economische Zaken) dit jaar niet meer dan vijf miljoen gulden uit. Dat lijkt ontoereikend om de Nederlandse offshore-indu strie de concurrentieslag met het buitenland te laten overle ven. Vandaar dat steeds meer stemmen opgaan om de Neder landse offshore-bedrijven de helpende hand te bieden. Bijvoorbeeld door meer or ders van het Nederlandse deel van het Continentaal Plat in eigen huis te houden. Dat strookt dan wel niet helemaal met de in Den Haag beleden opvatting dat protectie uit den boze is, zolang de Britten en Noren de offshore-activiteiten op hun deel van de Noordzee als een zuivere binnenlandse aangelegenheid beschouwen zou Den Haag best wat minder star aan ingenomen standpun ten kunnen vasthouden. in de Rotterdamse FOTO FOTON" «verslaggever - Atag Holding in [maakt van de komende rsnotering gebruik om [eigen personeel aande el eigen bedrijf te ten en bovendien de s ie geven elk jaar nog haandelen te kopen. Welijk schat Atag, dat 8% IW uitstaande aandelen- Ijaal bij de werknemers te lt «1 komen. Dat heeft de TJ. Menderink, hoofd van piagementdiensten mee- feld. menkort krijgt Atag een fiotering. Het bedrijf zal [ia de spaarloonregeling een pakketje aandelen raarde van 300 aan elk ie ongeveer 1000 werkne- >t cadeau doen. Dat zal 7 ar'g gebeuren, zodat uit tik aandelen met een waarde van ƒ2 miljoen Personeel geschonken de spaarloonregeling 6 werknemer nog eens I ar voor een bedrag van aandelen erbij kopen. «Ming van Atag is de L"™» sterker bij het F te betrekken, ffttag-directie heeft uitge- Vdat over een aantal ja- deze manier 8% van het aandelen-kapitaal in r "an de eigen werkne- iita n tornen. Aandelen L en v'a de spaarloonre- mogen in principe in de laar niet verkocht wor- fjg Holding bestaat uit vijf Keukenmtech- ,Atag Verwarming bv ;^s>, Pelgrim Kook- en "jPOgsmdustrie bv (op- J Ferro Techniek bv a *7, ^levering, even- liiuri f en Batavus 'Wielen en ook aange- Door Gerard Kessels ROME - De Italiaanse multinational Fiat maakt gouden tijden door. Samen met Volkswagen is de Tu- rijnse onderneming de grootste autoproducent van Europa geworden. Fiat stoomt met een hoog tempo af op een jaarpro ductie van twee miljoen auto's. Maar ook op andere terrei nen, van levensmiddelen tot telecommunicatie en ruimte vaart, doet het familiebedrijf van de Agnelli's van zich spreken. Onlangs stegen de aandelen van Fiat aan de beurs van Milaan op één dag met 4,6 procent, nadat een Engelse en Amerikaanse bank onafhankelijk van elk aar geconstateerd hadden dat een belegger wel gek is als hij nu geen aandelen Fiat koopt Wie had dat tien jaar gele den kunnen denken? Reeksen stakingen en een weinig effi ciënte manier van werken hadden de onderneming in de achterhoede van de Europese industrie doen belanden. De Agnelli's leken zich bij de achteruitgang neer te leggen. Ze verkochten een deel van hun imperium, onder andere de warenhuisketen Rinascen- te. Na een aantal pijnlijke in krimpingen, die door de vak beweging uiteindelijk geac cepteerd werden, ging het weer bergopwaarts. De Ag nelli's ontdekten dat het con cern alleen een toekomst had door de autosector te verster ken. Managers als Vittorio Ghidella stonden aan de wieg van de uitgekiende modellen- politiek die Fiat afgelopen ja ren tot een gevreesde concur rent gemaakt heeft op de we reldmarkt In de eerste zes maanden van dit jaar had de Fiatgroep een marktaandeel van 15,3 procent in Europa, tegenover Volkswagen 14,8. De inhaalmanoeuvre kwam voornamelijk tot stand door Beleggers hebben Fiat ontdekt. de overname in het voorjaar van het noodlijdende Alfa Romeo. Nu ook Alfa Romeo tot Fiat behoort, is vrijwel de gehele Italiaanse automobiel industrie in handen van de Agnelli's. Alfa Romeo is in een nieuwe onderneming met Lancia samengevoegd tot Alfa Lancia. Deze jongste loot aan de Fiat-stam moet op de markt van de luxe-wagens de strijd aan gaan binden met concurrenten als Daimler Benz, BMW, Volvo en Saab. De managers uit Turijn heb ben Alfa Romeo vlot ingepast. In ijltempo is de Alfa Romeo 164 uitgebracht, die voor het eerst op de autobeurs van Frankfurt gelanceerd is. Vol gend jaar moet Alfa Romeo al quitte spelen, daarna ziin er voor het eerst sinds vele vele jaren weer zwarte cijfers te verwachten. De groep komt dit jaar aan een omzet die zo tegen de 50 miljard gulden zal liggen. Dat cijfer zal echter sprongsge wijs stijgen, niet alleen door toename van de omzet van de eigen bedrijven, maar vooral ook door het opkopen van an dere ondernemingen. Met een welgevulde beurs blijft Fiat ondernemingen aan het inlij ven. Het ambitieuze doel is in 1990 op ene omzet van 80 mil jard uit te komen. Lukt dat inderdaad dan is Fiat een van de grootste, zo niet de groot ste, Europese onderneming. De netto-winst is vorig jaar met 8,4 procent gestegen ten - FOTOARCHIEF DE STEM opzichte van 1985 en de voor de toekomst worden nog mooiere cijfers verwacht. Dit geweldige industriële imperium wordt geleid door één familie met aan het hoofd Giovanni Agnelli, TAbboca- to', oftewel 'de Advocaat', zo als hij in Italië steeds eerbie dig wordt aangeduid. Agnelli heeft 40 procent van de aan delen. Net de afgelopen maanden heeft hij zijn kapi tale bezit afgeschermd tegen een overval en garanties ge schapen dat Fiat ook na zijn dood in handen van de fami lie blijft. De 67-jarige advo caat voelt er voorlopig echter niets voor om terug te treden. „Zodra ik niet meer kan skiën, trek ik mij terug", heeft hij ooit gezegd. En dat zal nog wel even duren, want Agnelli zweert bij een gezond en sportief leven. Aan tafel geldt hij als uiterst matig. Er zijn dagen dat hij vrijwel niets eet. In een van de duur ste restaurants van Rome verbaasde hij onlangs zijn disgenoten door de bestelling te beperken tot een gekookt eitje. Agnellis zoon Edoardo, de zer dagen lichtgewond bij een motorongeluk, zal dus nog even geduld moeten oefenen voordat hij het roer van de multinational over kan ne men. De zorgen van Fiat liggen niet zozeer op economisch vlak als wel op binnenlands politiek terrein. Grote macht roept tegenkrachten op. Vooral de socialisten van ex- premier Bettino Craxi vinden het hoog tijd dat Italië en anti-monopolie wetgeving krijgt. Al jaren voeren de so cialisten een loopgravenoor log met de Turijnse onderne ming. De strijd is nu weer tot uit barsting gekomen naar aan leiding van de fusie van een staatsbedrijf met een Fiat onderneming. Uit de fusie moet een nieuwe telecommu- nicatie-gigant voortkomen, Telit. Na twee jaar onderhan delen over het samengaan, dreigt de fusie toch nog te stranden op de benoeming van de manager voor Telit. De socilisten willen een van hun prominente vrouwelijke leden, Marisa Bellisario, die haar sporen in het bedrijfsle ven verdiend heeft, aan de top van Telit zien. Fiat wijst die benoeming echter af. Het blijft afwachten of de christendemocratisch-socia- listische regering in Rome echt met de aangekondigde anti-monopolie wetgeving zal komen. De advocaat beschikt over machtige vrienden, ook in de politiek. Door PETER MUNNIX Over de op handen zijnde verruiming van de rente vrijstelling doen de gekste verhalen de ronde. Met name sinds bekend is ge worden dat de banken de fiscus over 1987 en vol gende jaren informatie moeten verstrekken over de rente die zij hun klan ten betalen. Het is bekend dat veel men sen de rente over hun appeltje voor de dorst, variërend van spaartegoeden tot obligaties en pandbrieven, niet aan de fiscus opgeven. Eton onder zoek heeft uitgewezen dat maar liefst 60% van de spaar ders het niet al te nauw neemt met de fiscale ver plichtingen. Vandaar dat de minister van financiën de banken nu verplicht heeft de belastingdienst volledig in zage van alle rentes te geven. Toen deze maatregel medio dit jaar afgekondigd werd, hebben de nodige spaarders het zekere voor het onzekere genomen. Ze stapten naar de bank en haalden hun spaar centjes weg. De een bracht het geld naar een bank in het buitenland en de ander stopte de centjes in de bekende oude sok. Hoe het ook zij: veel spaarrekeningen zijn geplukt en de banken hebben met lede ogen het nakijken. Het bank wezen heeft al becijferd dat op die manier zo'n dikke twee miljard gulden aan spaargeld is verdwenen. De minister van financiën wil nog geen bedragen noemen omdat hem nog geen cijfers bekend zijn. Toch wil ook de bewinds man de centjes liever in eigen land houden. Vandaar dat het ministerie met een uitge breide voorlichtingscam pagne gestart is, compleet met folder, met als doel de mensen duidelijk te maken dat ze niet bang hoeven te zijn voor de fiscus. Allereerst omdat de rentevrij stelling met ingang van 1 januari 1988 (het wetsvoorstel ligt al op ta fel) verruimd wordt en ver der omdat de fiscus een soepel navorderingsbeleid zal han teren. Daarover straks meer. Als de nieuwe wet wordt aan genomen, kunnen ook de mensen met een hypotheek op hun eigen huis van de rente vrijstelling profiteren. De hy potheekrente hoeft dan niet meer in mindering te worden gebracht op de genoten spaarrente. Voor alle duide lijkheid: dat zal pas over het belastingjaar 1988 gelden en niet over het jaar 1987 zoals velen abusievelijk menen. Hoe zit het nu met die ver hoging? Wel, bij ongehuwden is 700 en bij gehuwde 1.400 rente vrij per jaar. Die bedra gen worden volgend jaar resp. 1.000 en 2.000. Voor de rente van kinderen geldt nu nog geen vrijstelling, maar die wordt 500 per kind. Het gaat om rente van spaarte goeden van kinderen, die aan de ouder worden toegerekend en bij diens inkomen moeten worden geteld. Het gaat hier bij om minderjarige kinde ren, die niet zelfstandig in de belastingheffing worden be trokken. Stel dat een kind 1.600 rente heeft en de ouders ƒ800. Het kind heeft 500 vrij en de ouder mag het restant van ƒ1.100 naar de eigen vrijstelling overheve len. De ouders mogen immers 2.000 hebben, maar genieten slechts 800. Met het bedrag van het kind blijven de ouders nog onder de nieuwe grens van 2.000. Als de ouders 2.800 hebben en hun twee kinderen elk ƒ50 rente mag niets overgeheveld wor den. Ze hebben 2.000 vrij (de 100 van de kinderen zijn uiteraard onbelast) en over het restant van 800 moeten ze belasting betalen. Bij fi nanciën zeggen ze nu zonder meer dat een echtpaar met drie kinderen dan een kapi taal van ƒ70.000 kan hebben zonder dat het een cent belas ting betaalt. Men zegt er wij selijk niet bij dat de ouders dan wel heel goed moeten re kenen hoe ze er belasting technisch het beste kunner uitspringen. En nu het soepele navorde ringsbeleid. Als u uit eigen beweging de verzwegen rente aangeeft en vraagt die rente ook over vorige jaren na te vorderen (de fiscus kan tot vijf jaar teruggaan), dan krijgt u geen boete. Aldus mi nister Ruding in een royale bui. Komt de fiscus er aan de hand van de rentegegevens over 1987 achter dat u rente inkomsten hebt verzwegen, dan wordt de boete 10% in- plaats van de gebruikelijke 50%. Die matiging in boetes geldt tot 1 januari 1990. Zo soepel als de maatregel van Ruding klinkt, is hij echter niet. Een generaal pardon voor alle mensen die rente niet hebben aangegeven, zit er niet in. Zo soepel als in an dere landen, waar meteen een streep gezet is onder het be lastingverleden, zijn ze niet in Den Haag. Het is in wezen een halfslachtige manier - vlees noch vis zeggen fiscalis ten - om van het rentepro bleem af te komen. De een voudige burger denkt dat hem niets kan gebeuren. Zo is het echter duidelijk niet! Rente is volgens de wet een belastbare bate en iemand die over een aantal jaren moet bijbetalen wordt wettelijk niet gepakt, maar zijn eigen nalatigheid kan in sommige gevallen best in de papieren gaan lopen! Een simpel voorbeeld: een gehuwde man - in het bezit van een eigen huis met hypo theek - geeft over 1987 1.900 rente aan. In voorgaande ja ren gaf hij vrijwel niets aan. Gezien de sussende woorden van minister Ruding en de zijnen besluit de man nu schoon schip te maken. Deze man zal van een koude ker mis thuiskomen. Allereerst geniet hij over 1987 geen ren tevrijstelling, omdat hij meer dan ƒ1.900 aan hypotheek rente betaalt. Die 1.900 kos ten hem, er vanuit gaande dat hij onder de grens van het premie-inkomen voor de AOW/AWW enz. zit, pakweg zo'n 1.100. De belasting dienst zal natuurlijk redene ren: hé, over 1987 rente? Dan zal hij over eerdere jaren ook wel rente hebben genoten. Navraag bij de bank leert de fiscus dat die rente resp. 1.700, 1.500, 1.300 en 1.100 is geweest. Uitgaande van een tarief van 32% plus daarbij de volle mep (werknemers- én werkgeversaandeel) van de premies AOW/ AWW kost dat zo'n dikke ƒ3.300. De 10% boete niet meegerekend. Deze burger is derhalve van zijn 5.600 meer als de helft kwijt. Een en ander is wettelijk vol komen in orde en uiteraard aan hem zelf te wijten. Maar dat vertelt hem niemand! Het mag dan ook geen wonder heten dat veel men sen er geen moeite mee heb ben om het risico gesnapt te worden op de koop toe te ne men. Hoe groot de kans is om tegen de lamp te lopen, weet niemand. De fiscus kan met ingang van het belastingjaar 1987 de rentegegevens van alle klanten bij de banken op vragen. Dat staat vast, maar de banken en de fiscus weten nog niet exact hoe dat in zijn werk gaat. In principe zal de fiscus van elke Nederlander de rente-cijfers over 1987 aan de weet komen en in principe kan de fiscus ook over voor gaande jaren de rentegege vens opvragen. Maar nie mand kan zich voorstellen dat de hele fiscale machine in het werk gezet wordt om het hebben en houden van ieder een minitieus door te lichten. Het zal wel zo zijn, dat men sen die er - gezien hun inko men of leefwijze - van ver dacht worden rente-inkom sten te verdonkeremanen het eerst de klos zijn. Zekerheid daaromtrent kan niemand verschaffen. Het risico ligt uitsluitend en alleen bij de belastingbetaler zélf. U bent dus gewaarschuwd. Wie de folder van de belas tingdienst wil hebben, kan die gratis afhalen bij elk be lastingkantoor. GRONINGEN (ANP) - Na enkele maanden onderhandelen hebben het college van B en W van Groningen en drie ambtenarenbonden maandag een uniek arbeidsvoorwaar- dencontract ondertekend. Het contract loopt tot september 1990 en beschermt de positie van de ongeveer 4.000 Groninger gemeenteambtenaren tijdens de forse bezuinigingen die Groningen in die periode moet doorvoe ren. De bezuinigingen kosten naar schatting 200 arbeidsplaatsen. In het contract is vastgelegd dat dit zonder gedwongen ontslagen moet gebeuren. Daarnaast heeft de gemeente zich onder meer gebonden aan de eis dat er niet bezuinigd mag worden op de arbeidsvoorwaarden. Bovendien zal de gemeente extra investeringen doen om met min der mensen en minder geld hetzelfde, zo niet een beter produkt af te leveren.

de Stem | 1987 | | pagina 7