Regeringspartij van Mexico stelt presidentskandidaat Synode zal frontale aanval doen op privatisering geloot is schop Europese munitiefabrikanten floreren dankzij Golfoorloi Crisissfeer rond verkiezing nieuwe topman UNESCOl 06 CABINET A ecretaris aci bestem binnenla HERVERKIEZING OMSTREDEN M'BOW KAN EINDE BETEKENEN VOOR VN-ORGANISATIE ERIS'NSNE bel de DHL -DESTEM- DE STEM achtergrond woensdag 7 oktober 1987 DEN HAAG - De Tweede |ens de algemene politie rote meerderheid opgen» fan de minima. Het kabir pi innen voor 1988 op enkel en bijstellen. De gedoodverfde nieuwe president van Mexico, Car los Salinas de Gortari. - fotoap DE REGERINGSPARTIJ PRI van Mexico heeft de mi nister van Begroting en het Nationale Plan, Carlos Sali nas de Gortari, kandidaat gesteld voor de presidentsver kiezingen van volgend j aar. Salinas de Gortari, die aan de Harvard-universiteit in de Verenigde Staten heeft gestu deerd, is 39 jaar en hij zou de op één na jongste president van Mexico zijn als hij zou worden gekozen tot opvolger van de huidige president, Mi guel de la Madrid Hurtado. Het zit er dik in dat Salinas de Gortari de nieuwe presi dent wordt, omdat de Institu tionele Revolutionaire Partij ('Partido Revolucionario In stitutional') sinds haar op richting in 1929 alle belang rijke verkiezingen heeft ge wonnen. Volgens de voorzitter van de partij, Jorge de la Vega, heeft het partijbestuur Sali nas de Gortari 'eenstemmig en categorisch' gekozen. De 50.000 partijgetrouwen die voor het hoofdkantoor van de regeringspartij in afwachting waren, juichten en wierpen confetti in de lucht. De belangrijkste tegenkan didaten van Salinas de Gor tari zullen zijn Heberto Cas tillo van de Mexicaanse So cialistische Partij - de groot ste coalitie van linkse en mar xistische groeperingen die er ooit in Mexico is geweest - en een nog aan te wijzen man van de conservatieve Partij van Nationale Actie (PAN). Men neemt in Mexico-Stad aan dat een verkiezing van Salinas de Gortari zal beteke nen dat de economische her vormingen die de la Madrid is begonnen, nog zes jaar - de lengte van een presidentiële ambtstermijn - zullen worden voortgezet. Als minister van Begroting en het Nationale Plan overziet de nieuwe kan didaat nu de uitvoering van die politiek. Hoezeer Salinas de Gortari het politieke spel binnen de PRI beheerst, bewees hij door zich tot de la Madrids belang rijkste economische adviseur te laten maken, ten koste van de charismatische minister van Financiën, Jesüs Silva Herzog, die vorig jaar zijn portefeuille en zijn kansen op het presidentschap verloor. Zoals elke presidentents- kandidaat van de PRI ver wacht men ook van de Salinas de Gortari dat hij als presi dent de onafhankelijke bui tenlandse politiek van Mexico zal voortzetten, die zo dikwijls tot botsing met de VS heeft geleid, vooral wat betreft Midden-Amerika en Cuba. Het program van de nieuwe kandidaat formuleerde deze zelf als: „Wat vereist is, is handhaving van de grote lijn der institutionele hervormin gen zoals zij nu worden toege past, zonder ingrijpende af wijkingen." Salinas de Gortari, die wordt beschouwd als de ideale technocraat, werd in 1982 in zijn huidige ambt be noemd, op het hoogtepunt van de economische crisis. Als mi nister van Begroting voert hij een bestedingsbeperkingsbe- leid uit dat van de 81 miljoen Mexicanen grote offers vraagt ter overwinning van de depressie. Nadat hij was afgestudeerd aan de Nationale Autonome Universiteit van Mexico in 1971, ging Salinas de Gortari verder studeren aan Harvard, waar hij in 1973 een diploma bestuurskunde, in 1976 een tweede diploma economische politiek en staathuishoud kunde en in 1978 een doctors graad in dezelfde vakken be haalde. Hij spreekt vloeiend Engels. De presidentskandidaat is op 3 april 1948 in Mexico-Stad geboren. (UPI) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Cóumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes, Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout, Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouwmans VAN DE bischoppensy- node over de roeping en zending van de leken in kerk en wereld, die mo menteel in Rome wordt ge houden, mag een frontale aanval verwacht worden op de praktijk in de wes terse wereld dat geloof en godsdienst privé-zaken zijn geworden. De aanval zal niet zozeer ge richt zijn tegen de westerse maatschappij in zijn alge meenheid - die maatschappij wordt van kerkelijke beris pingen toch al niet erg koud of warm meer. De aanval zal specifiek gericht zijn op de gelovigen zelf, omdat zij zich deze ontwikkeling steeds meer laten opdringen. De boodschap van de sy node zal zijn dat christenen op een bepaalde wijze met hun geloof te koop moeten lopen in de wereld, in plaats van zich ermee terug te trekken in de privé-sfeer van het gezin of binnen de kerkmuren. Zo laat zich althans de 'ty pisch eigen roeping en zen ding van de leken' vertalen, zoals kardinaal Hyacinthe Thiandoum van Dakar (Sene gal) in zijn openingsrede tot de synode uiteenzette. Deze Afrikaanse kardiaal is de centrale spil en stuurman van deze synode, samen met de theologische deskundige mgr. Pierre Eyt, aartsbisschop van Bordeaux. Op eerdere bisschoppensy nodes bleken de probleemstel lingen, zoals de relator die in zijn openingsrede presenteer de, als handvaten voor het verdere verloop te functione ren. Dat zou voor deze synode dan vier hoofdzaken opleve ren. Op de eerste plaats de vraag wat verstaan moet worden onder het wereldlijke karakter van de roeping en zending van de leken. In we zen is dit de verdeling van de kerk tussen leken en clerus. Op de tweede plaats de re latie tussen de talrijke nieuwe lekenverenigingen die de laatste jaren zijn ontstaan, en de hiërarchie. Daarbij gaat het in de kern van de zaak om de vraag tot hoever de (for meel erkende) autonomie van deze verenigingen ten op zichte van het leergezag kan gaan. Het derde hoofdpunt is welke pastorale ambten leken in de kerk kunnen bekleden en welke ambten het exclu sieve terrein van de priester zijn. Het vierde hoofdpunt is dan de roeping en zending van de vrouwelijke leken in kerk en wereld. De vondst van het Tweede Vaticaanse Concilie om de kerk als 'Volk van God' te ty peren is weer in alle hevig heid op deze synode losgela ten. Dit in tegenstelling tot de buitengewone bisschoppensy node van 1985 toen het accent werd gelegd op 'de kerk als het mysterievolle Lichaam van Christus, bestaande uit hoofd en ledematen'. Hiervan ging toen de sterke suggestie uit dat het gezag in de kerk weer flink versterkt diende te worden. Anno 1987 komt de gelijk heid van alle kerkleden weer op de eerste plaats. En ook de erkenning dat alle gelovigen het drievoudige ambt van priester, koning en profeet bezitten; maar niet allemaal op dezelfde manier. Deze laat ste toevoeging heeft de afge lopen tientallen jaren geleid tot competentiekwesties, waarbij leken zich gingen be roepen op hun eigen verant woordelijkheid en hun per soonlijke geweten als maat staf ten aanzien van als pro blematisch ervaren beslissin gen van de hiërarchie. Mis schien mag in profane termen zelfs wel enigszins van 'machtsstrijd' worden gespro ken: de leken maken het zelf wel uit en het leergezag vindt dat onjuist. Kardinaal Thiandoum heeft ter beslechting van deze 'machtsstrijd' aan de synode als het ware een vredespakt voorgelegd, waarin de gebie den worden afgebakend waarop de leken bevoegd zijn en waarop het leergezag be voegd is. Beide partijen moe ten dan eikaars bevoegdheden volledig erkennen en accepte ren en dienovereenkomstig handelen. De synode moet volgens zijn plan bepalen dat voor de leken het drievoudige ambt 'priester, koning en profeet' concreet bestaat in het om vormen (transformeren) van de wereld, op alle terreinen en niveaus, in 'Rijk van God', dat is: eenheid, gerechtigheid, vrede liefde. Zo oefent de leek zijn typisch eigen priesterlijk ambt uit op het terrein van wetenschap, economie, cul tuur, politiek, kunst en noem maar op. De gewijde ambts dragers staan hierbij niet passief aan de kant toe te zien, maar hun taak is louter assis tentie; zij zijn ondergeschikt aan de leken. In ruil daarvoor moeten de leken echter de competentie en autoriteit van het leerge zag erkennen en aanvaarden inzake geloofsleer en zeden. Dat sluit dan uiteraard de aanvaarding en realisering van de kerkelijke normen en opvattingen ten aanzien van de zogeheten 'slaapkamer vraagstukken' in, ten aanzien waarvan een meerderheid der katholieken, zeker in de wes terse wereld, al tientallen ja ren lang de kerkleer naast zich neer legt. Opvallend is dat de synode deelnemers op dit voorstel tot nu toe niet inhaken. Heel opvallend is wel dat een sterke stroming op deze synode af wil van de eeuwen oude klasse-indeling clerus en leken: het begrip zelf dat de clerus in de kerk een eigen stand vormt en dat een deel van de kerk hun toebehoort, kan I» besta erde taan ii moet verdwijnen. Dit krachtig in tegen de al feer die vanuit het bestuj centrum van de kerk de ste jaren op dit punt is schapen. Ook wat betreft de roepi en zending van de vrouw in kerk en wereld doet de naai van Dakar geen v; stellen. Maar het is tot nu de topic op de synode. Bij elke bisschop snijdt dit oni werp aan. En de lijn is duidelijk: in de kerk geen twee soorten leken: leken zijn gelijk. Wat gewijde mannen is toegesta aan taken en ambten, u ook op zo kort mogelijke ti mijn voor vrouwen opensta en wel op alle niveaus tot hoogste niveaus toe. Meer dan één bisschop si met zoveel woorden ook gewijde ambt voor de aan de orde, waarbij de het duidelijker over de di: heeft dan de andere. De syj devaders trekken zich andere woorden niet al te aan van de stelling die laatste jaren opgang doet de kerk, ook door de huil paus wordt verkondigd door Thiandoum nog eens der de aandacht gebr; „Gelijkwaardigheid van en vrouw houdt nog geen|J lijkheid in." TRECHT (ANP) - De rooms-k olieke bisschoppenconferent €ft pater Piet Nelen niet herb iemd als lid van de bisschopp ke adviescommissie voor L ns-Amerika. bisschoppen achten diens funti secretaris van het bestuur van it Mei Beweging ('een geprono „•de functie in een richtingorgar iie in de katholieke gemeenscha verenigbaar met het lidmaatsch de bisschoppelijke adviescommt pe bisschoppenconferentie, die al [gustus dit besluit nam, heeft dit p ief van 24 augustus aan pater Nel •n weten. Nelen had hierover een gesprek met bisschop Bome Haarlem en hulpbisschop De Ki ivn, Kara Door Ed Blanche HOEWEL in de meeste Westeuropese landen officieel een verbod geldt op de verkoop van wapens aan landen in oorlog, heeft de zeven jaar oude strijd tussen Iran en Iraq de wapenfabrikanten in de industrielanden geen windeieren gelegd. Alleen al de Iranirs kopen ieder jaar voor ongeveer 6 miljard gulden aan wapens, grotendeels middels clandes tiene transacties met Euro pese bedrijven. Daarbij ver geleken vallen de geheime wapenleveranties van de Ver enigde Staten aan Iran - die op ongeveer 60 miljoen gulden worden geschat - in ieder ge val kwa omvang in het niet. Ondanks de embargo's op de verkoop van wapens aan oorlog voerende landen zijn Westeuropese bedrijven en handelaren volgens de Ame rikaanse wapenspecialist Neil Livingstone 'niet vies van Iran, ondanks een hoop vrome beweringen over het tegen deel. Er zijn heel wat clandes tiene transacties'. Een Britse zegsman die in de wapenhandel zit, zegt: „Je kunt geen grote hoeveelheden materieel leveren als de be treffende regeringen daar niet bij betrokken zijn of op zijn minst de andere kant op kijken." Het Internationale Onderzoeksinstituut voor Vrede (SIPRI) in Stockholm verklaarde onlangs in een rapport dat de wapenhandel voor het leeuwedeel plaats vindt als gevolg van politiek beheerste onderhandelingen van regering tot regering. „Regeringen willen om poli tieke, economische en veilig heidsredenen graag hun wa penindustrie beschermen". Niettemin is in verschil lende landen - met name Zweden, Westduitsland, Oos tenrijk, Belgie en Frankrijk - een onderzoek ingesteld naar de handel en wandel van wa penfabrikanten. De topman van het Zweedse Nobel-con- cern, Anders Carlsberg, heeft op 30 maart toegegeven dat dochterondernemingen ille gaal wapens en munitie heb ben geleverd aan landen aan de Perzische Golf. Hij heeft gezegd dat er geen bewijzen waren dat Bofors en Nobel Kemi RBS-70 luchtdoelraket ten hadden verkocht aan Iran. Maar volgens zegslieden in de clandestiene wapenhandel heeft Iran wel degelijk de be schikking over deze raketten en andere Zweedse wapens. Op 6 maart nam de presi dent van Bofors, Martin Ard- bo, zijn ontslag nadat er be schuldigingen waren geuit dat zijn bedrijf laser-ge- stuurde RBS-70's aan Iran had geleverd. Een onderzoek van drie jaar had aanwijzin gen opgeleverd dat Bofors het Zweedse verbod op de ver koop van wapens aan landen in oorlog had overtreden. Ardbo was de tweede topman van Bofors die in verband met deze kwestie zijn ontslag in diende. In 1984 had directeur Claes-Ulrik Winberg al het veld geruimd. Het Zweedse schandaal is volgens Arabische en wes terse zegslieden slechts het topje van de ijsberg. Het vre- desinstituut noemt 27 landen - waaronder Nederland, Zwe den en Groot-Brittannie - vanwaar wapens worden ge leverd aan zowel Iran als Iraq. Als andere landen waar Iran zijn wapens betrekt, worden genoemd Algerije, Argentinië, Canada, Finland, Israël, Libië, Mexico, Syrië, Taiwan, Turkije, Vietnam en Zuidkorea. Het zenuwcentrum voor het Iraanse netwerk voor de aan- Zweedse pers legt ver band tussen premier O lof Palme's gewelddadige dood in 1986 en Palme's pogin gen om de Zweedse leve ranties van raketten aan Iran te beëindigen. - fotoanp koop van wapens in Europa was het Logistieke Onder steuningscentrum in het kan toor van de Nationale Iraanse Oliemaatschappij in Londen, dat vorige week door de Britse regering werd gesloten. Geschat wordt dat 70 procent van de Iraanse wapenaanko pen werd geregeld door dit centrum, waar 40 tot 50 Iraanse functionarissen en le gerofficieren werkzaam wa ren. De handel zou zich nu gaan verplaatsen naar de Bondsrepubliek. „De oorlog tussen Iran en Iraq is een enorme oppepper geweest voor de wapenhande laren en wapenfabrieken, waarvan er veel staatseigen dom zijn," vertelt een zegs man. „Na Irangate en de ont hulling dat de VS zelf wapens aan Iran verkochten, was het hek van de dam. Niemand had nog enige scrupules." Zweedse kranten hebben een verband gelegd tussen de moord op premier Olof Palme op 28 februari 1986 en diens pogingen om een eind te ma ken aan de verkoop van Zweedse raketten aan Iran in 1985. Een direct verband is vooralsnog niet bewezen en Palme's moordenaars zijn nog steeds niet gevonden. De Zweedse politie heeft ook een onderzoek lopen naar de raadselachtige dood van admiraal Carl-Frederik Al gernon, de Zweedse inspec teur voor bewapening en de- geen die toestemming gaf voor de uitvoervergunningen voor de wapens. Algernon, voorheen een hoge functiona ris bij de geheime dienst, kwam op 15 januari onder de metro in het centraal station van Stockholm, toen het offi ciële onderzoek naar de ille gale wapenexport begon te vorderen. Sommige ooggetui gen vertelden dat de 61-jarige Algernon onder de metro werd geduwd, maar anderen zeiden dat hij was gespron gen. Duidelijkheid is er nog steeds niet. Tegen negen topmannen van Bofors is een strafrechte lijk onderzoek ingesteld op beschuldiging van het leveren van wapens aan Iran via derde landen zoals Singapore om de uiteindelijke bestem ming van het wapentuig te verhullen. Mats Lundberg, voormalig manager marke ting van Nobel Kemi, is op 25 mei in staat van beschuldi ging gesteld in verband met de illegale export van explo sieven en kruit naar Iran, Sy rië en Egypte tussen 1981 en 1985. De Zweedse wapenhan delaar Karl-Erik Schmitz, die zou hebben geholpen bij de transacties, is eveneens aan geklaagd. Volgens officiële zegslieden is zo'n 1.700 ton ex plosieven en kruit in Iran aangekomen. Het Internationaal Insti tuut voor Strategische Studies in Londen publiceerde on langs de Military Balance 1986-87, het jaarlijkse over zicht van de wapenarsenalen in de wereld, waarin werd be vestigd dat Iran over RBS- 70's van Bofors beschikte. Volgens de Zweedse Vredes- en Arbitragevereniging, die campagne voert tegen de wa penverkoop aan landen in oorlog, heeft Iran in juli 1985 via Singapore 200 tot 400 van deze raketten ontvangen. Bo fors heeft dat ontkend en ge zegd dat alle exporttransac- ties met goedkeuring van de regering zijn uitgevoerd. Hans Jonsson van de Zweedse douane, die belast is met de leiding over het onderzoek naar Bofors, zei in februari dat de wapens via tussenper sonen in Italië en Joegoslavië naar Iran waren verzonden. Ook van Nederlandse en Bel gische kruitfabrieken wordt onderzocht of zij aan Bofors hun medewerking hebben verleend voor het versturen van de wapens naar Iran. In februari gaf de West- duitse overheid aan het 4.300 ton metende vrachtschip Gretl, dat op weg was naar Bandar Abbas, een Iraanse haven aan de Perzische Golf, opdracht terug te keren toen was gebleken dat het een la ding van meer dan 60.000 ar tilleriegranaten vervoerde, die waren geladen in de Por tugese haven Setubal. Na het bekend worden van de Ame rikaanse wapenverkoop aan Iran onthulde de Portugese premier Cavaco Silva dat de Portugese wapenindustrie, die voor het grootste deel in handen is van de staat, regel matig had geleverd aan zowel Iran als Iraq. Vorige maand ontdekte de Westduitse justitie dat een groep mensen van plan was AH-1 Cobra gevechtshei ikop- ters van Amerikaanse make lij, vliegtuigmotoren voor MiG-23's, anti-tankraketten, geschutslopen en tankmunitie met een totale waarde van 1,8 miljard gulden te verkopen aan Iran. Vijf maanden der had de politie van burg zes mensen gearrest die verdacht werden van 1 voornemen om voor 1,6 jard gulden aan wapens verkopen aan Iran en Iraq i onlangs deed de Westduiï politie een inval in de bc van Rheinmetall, een pr cent van defensiemat na beschuldigingen dat bedrijf 300 20 mm-kanc wilde verkopen aan Iraniij Noorwegen en Turkije. De Noorse Kongsb Vaapenfabrik, die met metall zou hebben same werkt, is ook het onder van een justitieel onder geworden omdat door hetl drijf onderdelen voor de i derne kanonnen zouden r;J geleverd. Het bedrijf door de VS ook van beschi digd de exportbeperkingen^ hebben overtreden door gs vanceerde systemen vpor i derzeeërs te verkopen aan; Sovjetunie. Westeuropese hande hebben Iran de laatste maai den ook geholpen bij het val werven van in de VS ontw| pen raketgeleidingssyst die waarschijnlijk onder centie in Westduitsland gefabriceerd en via Joego vië verstuurd, zo hebben lieden in Westeuropa en Midden-Oosten gemeld. Aan Iran zijn wapens ve| kocht via Nederland, Frankrijk, Spanje, Zwe Oostenrijk en Zwitser! vertellen Arabische zeg den die bij enkele van clandestiene deals betro' waren. Zij wisten b heden te geven over vers lende wapentransacü waarbij Belgische en Oostaj rijkse ondernemingen betrcij ken waren en waarbij begin 1985 en eind 1986 zwaai oorlogsmaterieel en munitf aan Iran werd geleverd -| Syrië en Libië. (AP) DIRECTEUR-GENERAAL Amadou Mahtar M'Bow van UNESCO is de afgelopen maan den veel op reis geweest. Niet bij wijze van afscheidstournee, maar om steun te werven voor een derde ambtstermijn als hoofd van UNESCO. Vorig jaar werd zijn verrassende aankondiging dat hij zich niet op nieuw kandidaat zou stellen beloond met een staande ovatie. Niettemin geldt de omstreden Senegalees M'Bow nu toch weer als een koplo per in de race voor deze topfunctie. Zijn herverkiezing voor een derde ambtstermijn van zes jaar zou ern stige gevolgen kunnen hebben voor de westerse steun aan UNESCO, die als gevolg van het vertrek van de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië al in een financiële en bestuur lijke crisis verkeert. De belangrijkste tegenkandidaat is de Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken Sahabzaba Yakub Khan, een gepensioneerde generaal. De directeur-generaal wordt op 6 en 7 oktober bij een geheime stemming gekozen door de 51 landen die lid zijn van de Uitvoerende Raad. De Alge mene Vergadering van UNESCO moet die keus dan in november be vestigen. De kandidatuur van M'Bow is officieel gesteld door de Organisatie van Afrikaanse Een heid, waarbij de Arabische Liga zich deze week heeft aangesloten. Als het Afro-Arabische blok eens gezind stemt, mag M'Bow rekenen op 20 van de 26 stemmen die een kandidaat nodig heeft. Khan zou eveneens de steun van een twintigtal landen hebben. De voorkeur van de meeste westerse landen gaat uit naar de Pakistaanse kandidaat, maar niet van harte. Khan, een ge pensioneerde generaal, is als minis ter nauw verbonden met het bewind van generaal Zia ul-Haq, dat niet bekend staat om zijn tolerantie. Een ex-generaal past slecht bij de VN- organisatie voor wetenschap, onder wijs en cultuur, die volgens haar constitutie 'de verdedigingswerken van de vrede moet opbouwen in de geesten der mensen'. UNESCO heeft een directeur-ge neraal nodig, niet een generaal-di- recteur, mopperen sommige intellec tuelen in het UNESCO-hoofdkwar- tier in Parijs. Maar, zegt een van de afgevaardigden „als de prijs voor de verwijdering van M'Bow betekent dat we een ex-generaal aan het hoofd van UNESCO krijgen, dan zijn we bereid die prijs te betalen". Frankrijk, dat als gastheer van UNESCO aanzienlijke invloed heeft, heeft openlijk steun betuigd aan Khan, als de beste kandidaat voor het herstel van de eenheid. Nederland zal een Aziatische kan didaat steunen, zegt een woordvoer der van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Dat kan de Pakistaan Khan zijn, maar onder de andere kandidaten die als compro misfiguren achter de coulissen staan De huidige directeur-generaal van UNESCO, Amadou M'Bow. - fotoanp zijn nog meer Aziaten, onder wie de Indonesiër Soedjatmoko, rector van de VN-universiteit in Tokyo. Neder land heeft volgens de woordvoerder twee prioriteiten in UNESCO: her stel van de universaliteit (dus terug keer van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië) en een reële nul groei van de uitgaven van UNESCO. De Nederlandse bijdrage aan UNESCO is ruim tien miljoen gul den per jaar. Over de gevolgen van een even tuele herverkiezing van M'Bow wil men in Den Haag voorlopig niet uit weiden. Vorig jaar waarschuwde minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek dat het Nederlandse lidmaatschap 'heroverwogen' zal worden als de noodzakelijke hervor mingen uitblijven. In de conflicten rondom UNESCO heeft Nederland minder op de man gespeeld dan sommige andere wes terse landen, maar Den Haag vindt wel dat duchtig de bezem door het UNESCO-huis gehaald moet wor den. Het vertrek van M'Bow, die de afgelopen jaren is uitgegroeid tot het symbool van alle kwalen binnen UNESCO, zou daarvoor een voor waarde zijn. M'Bow wordt verweten dat UNESCO onder zijn leiding een overmatig gepolitiseerde organisatie is geworden, een strijdtoneel tussen Noord en Zuid en tussen Oost en West. De organisatie wordt slecht bestuurd, lijdt onder overmatige centralisatie en is verworden tot een Byzantijns hof waar de vorst geen tegenspraak duldt. Hovelingen met een eigen, afwijkende mening zijn uit sleutelposten verwijderd of heb ben de eer aan zichzelf gehouden en ontslag genomen. Niet alleen de or ganisatie zelf, ook haar directeur- generaal persoonlijk, gooit teveel geld over de balk. Volgens de terse landen zou UNESCO zich ten concentreren op de zaken wai de organisatie vanouds haar teiten heeft bewezen: alfabetisei het redden van tempels en an® cultuurschatten, wetenschappen uitwisseling. Daartegenover prijst een deel v: de ontwikkelingslanden M'Bow j' als kampioen van de belangen de Derde Wereld. Zij menen dat Westen het niet kan verkroppen1; het niet langer de toonaangevi rol speelt in een internationale orj nisatie. Maar als M'Bow, overeenkoi de wens van de Afrikaanse lan*j opnieuw de gelegenheid krijgt gaven in dienst van de organisat stellen, dreigt UNESCO verder te zakken in de crisis. De hu» malaisesfeer heeft al een verja®j mende werking op het personeel het hoofdkwartier, waar vanwegeJ verminderde inkomsten fors snoeid moest worden. In een jaar zijn rond 800 werknemers at vloeid. Het vertrek van de VS Groot-Brittannië, die werden volgd door Singapore, betekende verlies van ongeveer een derde H de inkomsten op een jaarlijkse groting van 150 miljoen dollar- -1 pan, nu de grootste geldschieter! uitgesproken tegenstander van| nieuwe ambtstermijn voor Mr Ook in het socialistische kamp 1 de 66-jarige Senegalees niet op s® I te rekenen. (ANP) fan onze Haagse redactie bat geldt de eigen bijdragen (i Jrolgens CDA) in de volksgeza Aantasting van de individuele numloon, en de afschaffing v; foor 15- tot en met 17-jarigen. Het CDA blijft zich verzetten rr tegen het plan van het kabinet I m de verhoging van het va- d antiegeld voor de uitkerings- d ■erechtigden pas per 1 januari r 988 te laten ingaan. De fractie t< oudt vast aan de eigen initia- p lefwet die spreekt over een Keel vakantiejaar en dat begon rr lu eenmaal op 1 mei van dit k aar. k Met de bestrijding van de 1; Werkloosheid scoort het kabi- e Jet een dikke onvoldoende, t< onstateerden bijna alle frac- d fes. PvdA en D66 presenteer- v en ieder een plan om de werk- h ;elegenheid te verruimen. De PvdA verkiest het niet n orgaan van de aangekon- e ;de bezuinigingen en een la- Ij |ere sociale premie (dat komt laagst betaalden meer ten de dan de hogere inkomens) g oven belastingverlaging, c vee miljard gulden bezuini- h ïn op de WIR, de investe- r ingspremie voor bedrijven, ri Worden ingeruild voor een pre- d fie voor investeringen in a kerkgelegenheid. n D66 kwam met een voorstel i een investeringsfonds op te lichten voor een snelle finan ciering van wegen, bruggen, pinels en kanalen. In dat s fonds moet de overheid jaar- g Ijks 300 tot 500 miljoen gulden z torten. Met D66 pleitten ook v iet CDA en de PvdA voor het S pvoeren van de overheidsin- n esteringen. h Alle partijen uitten forse d fhtiek op de ministers Brink- z< ADVERTI WORLDWIDE EJ

de Stem | 1987 | | pagina 2