Feestelijke dierendag op kinderboerderij De Sterre 'Welke reizen in belang van gemeente 'Hinderen schippers is niet te tolereren' NKOSTEN AXELSE WETHOUDER VEEL HOGER DAN DIE VAN COLLEGA'S Krammer Volkerak pas over acht jaar tegen afslag beschermd MAANDAG 5 OKTOBER 1987 A, AXEL - B en W van Axel stellen een nader onderzoek in naar het declaratiegedrag van WD-wethouder P. Apers. igels jacht op ïordzee in Moeilijkheden I JANSEN b.v. ONDERZOEK NAAR REISVERGOEDINGEN AXELSE WETHOUDER Over de grenzen Pleziertjes Duidelijkheid Snoepreisjes ANWB borden MINISTER SMIT-KROES: 0162°| ,-60 9» H2i INRUILAUTO'S 12 MAANDEN GARANTIE 'Verkoop,leasing, verhuur, service, onderhoud DE STEM VAN ZEELAND T15 )nderzoek declaraties Apers |iPERS - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze verslaggever Een intern onderzoek door de ge meentesecretaris heeft uitgewe zen dat Apers de afgelopen twee en een half jaar bijna twee keer zoveel gedeclareerd heeft als zijn collega H. de Mul (CDA) en bijna het dubbele van wat wethouder J. van Schaik (PvdA) heeft opgege ven. Het onderzoek spitst zich nu toe op de vraag of alle reisjes die Apers heeft ge declareerd in het belang van de ge meente zijn geweest. Het gaat dan met name om het aantal gedeclareerde kilo meters dat buiten de gemeentegrenzen is afgelegd, de dienstreizen. Apers heeft in die periode 14.301 kilo meter onder de noemer dienstreis bij de gemeente in rekening gebracht, Van Schaik 4211 en De Mul 1930 kilometer. In totaal, inclusief woon- werkverkeer, heeft Apers 32.767 kilometer gedecla reerd, Van Schaik 17.268 kilometer, De Mui 11.115 kilometer. Tijdens het onderzoek, dat de periode voor 1985 buiten beschouwing laat, is aan het licht gekomen dat wethouder Apers, die die functie al zeventien jaar bekleedt, te veel woon-werkverkeer heeft gedeclareerd. De rit van zijn woonplaats Koewacht naar het stad huis en terug was volgens Apers acht tien kilometer lang, terwijl de kilome terteller van de secretaris op zestien bleef steken. In 1985 maakte de wethou der dat ritje 436 keer. Ook wethouder H. de Mul heeft de afstand van zijn woonplaats naar het stadhuis wat verder ingeschat. Van Zuiddorpe naar het stadhuis en terug is niet tien kilometer maar negen, zoals de gemeentesecretaris heeft ontdekt. Wet houder Van Schaik, die in Schapenbout woont, heeft altijd het juiste aantal ki lometers opgegeven. Burgemeester A. Hack, die het on derzoek leidt, wilde gisteren niet al te diep op de kwestie ingaan omdat het onderzoek nog niet is afgerond. Er kan volgens hem best een verklaarbare re den zijn waarom die grote verschillen zijn ontstaan. Volgens wethouder P. Apers zijn die er ook. Bij het opgeven van het aantal kilomters woonwerkverkeer heeft hij zich altijd vastgehouden aan de aantal len die op de ANWB wegwijzers staan. Het grote verschil in dienstreizen is volgens hem ontstaan, omdat zijn por tefeuille dat met zich mee brengt en hij een andere taakopvatting heeft van zijn wethoudersschap. ZIE OOK 'WELKE REIZEN ZIJN IN BELANG GEMEENTE' ELDERS OP DEZE PAGINA n onze correspondent SKENS - De Cadzendse Bdingboot Tuimelaar lest zaterdagochtend in fce komen, omdat een iht op de Noordzee zich in jeilijkheden bevond. reddingboot, geassisteerd kr een helcopeter, die vanuit I Belgische Koksijde was op stegen, had enige tijd nodig l het schip in kwestie te vin- a enig zoeken bleek dat het iht zich bij een boei op de jordzee ten noorden van de Esthinder bevond. Een coas- vond het en sleepte het mee |ar Rotterdam. Het bleek om een Engelse bt te gaan, waarop zich jchts een opvarende begon, ft had vrij dgavond Zee- igge moeten bereiken,maar t nu toe onbekend gebleven aak lukte dat niet. be opvarende bleek zeer moeid en had, zo meldde de pitie, ook niet meer verder aten varen. (ADVERTENTIE) Igedipl. orthopedisch 1 schoentechnicus GESPECIALISEERD IN I Mtra iMrdig orthop. 1 SPREEKUUR schoenen, Volgens afspraak semor orthop. tel. 076-148168 schoenen. ^steunzolen en Tiniays voor alle sport- en trimschoenen. «ermgsedijk 60, Breda jrote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.)I |r frank Deij Van onze correspondent CLINGE - Werelddieren dag werd gisteren op een feestelijke wijze gevierd op de Cantecleerhoeve van de kinderboerderij van het zwakzinnigenin- sternaat De Sterre in Clinge. Hoewel de kinderboerderij op zichzelf al een verzame ling dieren huisvest, werden er nog meer dan honderd dieren door particulieren aangevoerd. Honderden be langstellenden kwamen de verschillende dieren bekij ken. Het begon 's morgens om 11.00 uur met een keuring van huisdieren door dieren arts Raph de Koning. De vele dieren die de kinderen had den meegebracht werden door de arts grondig beke ken. Ieder kind kreeg een in gevulde keuringskaart van de arts. Direct daarop volgde er een tentoonstelling met een grote verscheidenheid aan dieren. Die werd later uitgebreid met enkele Hol landse Kuifkrielen en de Franse langoren (konijnen). 's Middags was er een complete vogeltjesmarkt, waarbij honden, konijnen, kanaries, parkieten en vele andere dieren, van eigenaar verwisselden. De vogelvere niging De Nachtegaal uit Sint Jansteen had een aantal vogels meegebracht voor de volière van de kinderboerde rij, waardoor deze weer goed bevolkt is. Dierenliefde - FOTO DE STEM/COBJ.DE BOER EL-'Duidelijk nu alleen laat wethouder Apers een -T 11 1 1 .Rocht moet worden is of Jaie reizen in het belang de gemeente - ozijn ge- -t. De raad krijgt daar 'oord op, maar voorlo- c is het onderzoek nog F afgerond'. fpmeester A. Hack van de F^eitte Axel, die zelf maan- jJhs de declaraties van de ■houders ondertekent, wilde L n onder geen enkel be- p uitgaan van kwade trouw. ttm6 weth°uder gaat nu Fnaal wat gemakkelijker B ns naar toe dan de ander", acL „en het is heel Sua u Vas* stellen of daar lli J®f gemeentebelang bij Em i vers'a 3e daar Ivïiv onder. Het is voor mij [oorbeeld ook een koud ,om met mijn vrouw a Middelburg te gaan voor t.®°"fPPen en dat te decla- h als een onderhoud met F'gedeputeerde". pterijtjes lfiïjnrt,Het.ecllter de verant- T? uelykheid van een be tter daarmee naar eer en om te springen. „Het ■tai* fJP"133' om gemeen- Hef jen",aldus Hack. onderzoek naar het de claratiegedrag van de wethou ders is er gekomen op verzoek van de PvdA-fractie die een duidelijke uitspraak van het college wil hebben over het fe nomeen dienstreis. Het klimaat daarvoor werd het afgelopen jaar geschapen door een aantal politieke peste rijtjes over dienstreizen van verschillende wethouders. Wethouder J. van Schaik be sloot vorig jaar augustus een studiereis naar Turkije uit eigen zak te betalen, nadat burgemeester A. Hack had ge zegd dat een verkeerde beste ding van gemeenschapsgelden te vinden. Wethouder H. de Mul en P. Apers hadden daar tegen echter geen enkel be zwaar. Apers werd vervolgens door het CDA aangepakt over zijn beëdiging als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Apers wilde dat graag om zijn naaste familieleden te kunnen trouwen. De WD-wethouder zei bij die gelegenheid dat 'de Axelse gemeenschap er maar aan moet wennen dat haar be stuurders af en toe hun vleu gels over de grenzen uitslaan om om hun kennis over diverse onderwerpen op te frissen. Zo lang dat het functioneren van de bestuurder in kwestie ten goede komt mag daar best wat gemeenschapsgeld tegenover staan'. Het CDA vond echter dat de gemeenschap niet voor de ple ziertjes van Apers moest op draaien en eiste dat Apers de reiskosten voor de beëdiging zelf betaalde. Hetgeen de wet houder ook toezegde. De reis werd evenwel gedeclareerd omdat Apers die trip combi neerde met zaken voor de ge meente in Middelburg. Directe aanleiding echter was het verzoek van wethou der De Mul, twee maanden ge leden, de gemeente Axel tijdens een wielerevenement in Polen te mogen vertegenwoordigen. Daarmee was een bedrag van 550 gulden gemoeid. Maar in dit geval kwam de tegenwind van Apers. Voor PvdA'er Jongepier was dat de aanleiding om het col lege te vragen nu eindelijk eens duidelijkheid te geven in welke reizen er nu wel of niet als ge- meentereis worden beschouwd. „Kijk, de Polen zijn hier in Axel officieel door het college ontvangen. Als er dan een te genbezoek volgt vind ik het normaal dat zo'n reis op kosten van de gemeente gebeurt. Maar omdat daar de meningen over verschillen wilde ik duidelijk heid", aldus Jongepier. Hij wilde gisteren niet in gaan op het interne rapport omdat hij officieel nog niets van het college heeft verno men. „Als het college met dat soort cijfers komt, waarvan ik overigens moelij k kan geloven dat ze waar zijn, gaat ze verder dan ik heb verlangd. Ik wilde alleen maar de discussie uit de wereld hebben zodat iedereen weet waar men aan toe is". Evenmin wilde hij reageren op de vraag of de wethouders het teveel gedeclareerde bedrag naar zijn mening zouden moe ten terugbetalen. Volgens burgemeester A. Hack is het vreselijk moeilijk om de grenzen aan te geven wat wel of niet als dienstreis moet wor den beschouwd. Hij vindt wel dat er onderlinge afspraken moeten worden gemaakt, zodat het niet kan voorkomen dat en te hoge verschillen optre den. „Ik wil daarin een lijn trekken", aldus Hack die in principe geen voorstander is van snoepreisjes. In het ambtelijk advies wordt daar, wat het gegroeide verschil in de vergoedingen voor het woon-werkverkeer betreft, al naar toe gewerkt. De secretaris komt op basis van het gemiddelde aantal bezoek jes aan het stadhuis en het aan tal verreden kilometers van elke wethouder per jaar op de volgende vergoedingsregeling. Apers mag elke maand voor woon-werkverkeer rekenen op een vaste vergoeding van 256 gulden (528 kilometer), Van Schaik 203 gulden (363 kilome ter) en De Mul 178 gulden (297 kilometer). In de onderzochte periode had Apers 1137 keer wat te zoe ken op het stadhuis, Van Schaik 1187 keer terwijl De Mul slechts 887 keer zijn neus liet zien op het stadhuis. Volgens wethouder P. Apers zijn de grote verschillen ver M m SS 1 Minister Smit-Kroes plaatst haar handtekening on der de bestuursovereenkomst. Links van haar ir. S. Pa- tijn, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, aan haar rechterzijde wordt de bewindsvrouwe geflan keerd door minister Braks. FOTO SERVICE OOSTFLAKKEE. OUDE-TONGE - Het duurt nog minstens acht jaar voor de oevers van de drooggevallen gebieden langs Krammer en Volkerak tegen afslag zijn beveiligd. Het bestuurlijk overleg Krammer/Volkerak had minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) onlangs in een brandbrief gevraagd om deze oevers, die constant van de drukke scheepvaart hebben te lijden, in hooguit drie jaar te beschermen. De minister liet zaterdag in Oude-Tonge bij de onder tekening van de overeen komst, die toekomstige in richting en beheer van het gebied regelt, tot grote te leurstelling van alle betrok kenen weten, geen geld te hebben om de oeververdedi ging in driejaar aan te laten leggen. De Zeeuwse gedeputeerde J. Ventevogel, burgemeester Ockels van Fijnaart en Heij- ningen en burgemeester De Vos van Oostflakkee, deden een dringend beroep op de minister om snel spijkers met koppen te slaan. „Zon der deze bescherming op re delijk korte termijn hoeft het beheersplan voor dit ge bied niet meer te komen, want dan is er geen slik of schor meer over om te be schermen", aldus de Oost- flakkeese burgemeester. Krammer/Volkerak is de op een na drukste vaarroute van ons land. Bij de bestuursovereen komst voor dit gebied zijn drie ministeries -Landbouw en Visserij, Verkeer en Wa terstaat, Financiën-, drie provincies -Zeeland, Noord- Brabant, Zuid-Holland-, ze ven gemeenten -Bruinisse, Dinteloord en Prinsenland, Fijnaart en Heijningen, Oostflakkee, St. Philipsland, Steenbergen, Willemstad- en drie waterschappen - Tholen, Hoogheemraad schap West-Brabant en Goeree-Overflakkee- be trokken. Voor Landbouw en Visse rij tekende zaterdag minis ter Braks, voor Verkeer en Waterstaat minister Smit- Kroes, voor Financiën staatssecretaris Koning. De bijeenkomst werd ook door de commissarissen van de koningin van de drie deelne mende provincies -Boertien, Houben en Patijn, bijge woond. Minister Braks wees er op, dat de landbouw door de Deltawerken over meer zoet water kan beschikken, al hoewel over minder dan verwacht en dat de kustvis serij weliswaar areaal heeft moeten inleveren maar er niet veel op achteruit is ge gaan. Over de sterke distelgroei in de drooggevallen gebie den in de Delta zei Braks dat het hier om een tijdelijke si tuatie gaat. „Distelgroei in die sterke mate zal naar verwachting na een aantal jaren weer tot het verleden gaan behoren", aldus de mi nister, die de landbouw vroeg 'om naar redelijkheid begrip te hebben voor deze onontkoombare overgangs fase'. Intussen worden er beheersmaatregelen getrof fen. Volgens Braks komen voor het beheer van het Krammer/Volkerakgebied voor het Zeeuwse gedeelte het Zeeuws Landschap, voor het Brabantse stuk de Ver eniging tot Behoud van Na tuurmonumenten en voor het Zuidhollandse Staats bosbeheer in aanmerking. Burgemeester De Vos van Oostflakkee wees er op dat het gebied „nog een relatief schoon onderdeel is van de Delta. En dat zal het ook moeten blijven". Burgemeester Ockels van Fijnaart en Heijningen be nadrukte, dat bij de tot standkoming van de be stuursovereenkomst niet al les van een leien dakje is ge gaan. „Het was boeiend en ook wel eens bedreigend voor de gemeentebestuur ders om de strijdwijze van de pionnen van de diverse ministeries en diensten te zien". De dijkgraaf van het Hoogheemraadschap West- Brabant, Th. van de Weij- den, vond de instelling van het bestuurlijk overleg een goede zaak, „hoewel het eigenlijk de gewoonste zaak van de wereld zou moeten zijn dat overheden naar elk aar luisteren". Gedeputeerde Ventevogel noemde het niet niks dat drie departementen, drie provincies, zeven gemeenten en drie waterschappen elk aar hebben gevonden. „Functies en belangen in Krammer/Volkerak zijn voldoende complex van aard om een goed functionerend overlegplatform tot een uiterst nuttig instituut te maken", aldus de Zeeuwse gedeputeerde. klaarbaar. „Kijk wat de af stand van mijn woonplaats naar het stadhuis betreft heb ik altijd de ANWB borden aange houden. Ik heb nooit om mijn kilometerteller gekeken om te zien hoeveel het precies was", aldus ADers. Wat de dienstrei zen aangaat zegt Apers dat niet alleen het verschil van taak- omvang, - hij moest vaak naar de Raad van State in Den Haag-,heeft bijgedragen aan een hoger aantal kilometers, maar ook zijn taakopvatting. „Ik heb misschien veel meer contacten dan de anderen. En ga daarom wat vaker naar Middelburg toe". Hij kan er overigens in prin cipe heel goed mee leven dat de wethouders in de toekomst aan vaste vergoedingen worden ge houden. Voor echter het zover is moet er volgens het ambte lijk advies ondermeer een uit spraak komen van het college of het aantal te declareren ki lometers aan een maximum gebonden dient te zijn. De se cretaris gaat bij zijn advies uit van een gelijke taakomvang van elke wethouder, wat bin nen het college als een aan vechtbaar wordt beschouwd. En alhoewel er de laatste jaren er een tendens is, wat woon werkverkeer betreft, de wet houder gelijk te schakelen met een ambtenaar, die een derge lijke regeling niet kent, gaat de secretaris er ook vanuit dat de wethouders een vergoeding voor het woon-werkverkeer wenselijk blijven achten. Van onze verslaggever OUDE-TONGE - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) heeft zaterdag in Oude-Tonge gezegd het niet te to lereren dat schippers die willen varen door actievoerende schippers worden gehinderd. Dat gebeurt op dit ogenblik in Rotterdam. De minister, die het optreden van Booy moedig noemde, be nadrukte dat elke aanvraag voor eigen vervoer op eigen merites wordt beoordeeld. Zij vond de vrees van de binnen schippers ongegrond. Volgens haar had de vergunningverle nende rijksinspecteur goed ge handeld. „Het streven is om het hele gebeuren commerciëler te maken; dat gaat te langzaam", aldus de minister. „Dit zit me geweldig dwars", zei de minister zaterdag tegen een deputatie van binnenschip pers. Deze deed tijdens de feestelijke bijeenkomst in Oude-Tonge bij gelegenheid van de ondertekening van de bestuursovereenkomst voor het Krammer/Volkerakgebied een dringend beroep op Smit-Kroes een einde te maken 'aan het ten onrechte verstrekken van beurtvaartvergunningen en in schrijvingen voor eigen ver voer, waardoor steeds meer la dingen aan de schippersbeurs worden onttrokken'. Binnenschipper Albert Booy uit Nijmegen, die momenteel met zijn schip in Terneuzen ligt, greep zaterdagmorgen, di rect na afloop van de officiële toespraak in cultureel centrum De Grutterswei in Oude-Tonge de microfoon. Hij deed een klemmend beroep op minister Smit-Kroes te voorkomen, dat de bedrijfstak ten onder gaat. Toen een zaalwacht pro beerde om schipper Booy het spreken onmogelijk te maken - de man zette de microfoon uit- greep de socialistische Bra bantse gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, Ton Brugman, tevens waarnemend voorzitter van het bestuurlijk overleg Krammer/Volkerak in. Hij gaf de suppoost opdracht om de microfoon onmiddellijk weer aan te zetten. Dat gebeur de.

de Stem | 1987 | | pagina 7