WERELDKAMPIOEN ROCHE NUCHTER ONDER AANBIDDING T (M/V) Te IBLIN - Het hamergeklop was al vroeg die itend begonnen. Noeste timmerlieden bouw- in recordtijd een groot podium voor het ge- ïw van de Bank of Ireland in het hart van Du it, Ze deden extra hun best, want hun Stephen Dhe zou op het verhoog tot ereburger van Du it worden gekroond. En als iemand die onder- eiding verdiende, was het die sympathieke iphen wel. Demonstratie Aanbidding Zwaaiend Emigratie Anarchie enige kans op een toekomst met perspectief. Tegen die ach tergrond is het succes van vooral Roche een geschenk uit de hemel. De beminnelijke Du- bliner heeft de grauwheid van alledag naar de achtergrond gedrongen. Eindelijk hebben de Ieren weer iets te vieren. Onze verslaggever verbleef af gelopen week in Ierland, waar hij zag hoe Roche en Kelly als ware volkshelden werden toe gejuicht door hondderdduizen- den mensen. De Ronde van Ier land bleek niets anders dan een gigantische ereronde voor Ro che en Kelly. Een sfeer-im pressie. eel wielerliefhebbers hebben zich de jongste tijd afgevraagd hoe het gelijk is geweest, dat twee 'n zijn opgeklommen tot de ite profs van de wereld. Ier een land met een wieler- ditie die te verwaarlozen is. iper drie miljoen inwoners ;och in het bezit van de eke talenten Stephen Roche Sean Kelly. ly is sinds maart 1984 num- r 1 volgens de computer- ïglijst van de FICP, Roche is mmer 2. Stephen Roche eve- arde dit seizoen in twaalf ren tijd de legendarische dy Merckx door op rij Giro, ij Tour en wereldtitel te winnen en ontvangt over enkele weken de Super Prestige Trofee als beste renner van het seizoen. Kelly is tweede in dit gezag hebbende regelmatigheids klassement. Hoe kan deze welhaast absurde Ierse overmacht worden ver klaard? Niet door een gerichte opleiding van de Ierse wieler- unie. De bond was tot voor kort zielsgelukkig met elke licentie die ze kon uitschrijven. Door de prachtige wegen? Ierland kent alleen bochtige wegen van slechte kwaliteit vol kuilen en gaten. Koersen is vooral uitkij ken om je materiaal niet stuk te vallen. Een prachtig f ietskli maat dan? Het regent er veel en er staat vrijwel altijd een harde wind. Niet prettig om te koersen dus. Wat is het dan? Er is geen ra tionele verklaring. Roche en Kelly zijn er gewoon en de Ieren glimmen van trots. De wielrenners bieden hen een kans om het sombere leven van alledag te ontvluchten. Ierland heeft grote economische pro blemen. De werkloosheid is enorm, de nationale schuld gi gantisch, de levensstandaard neemt snel af en de armoede rukt op. Emigreren is vaak de Ruud IY1 l/L I i Michels omdat - het - goedkoper - kan VLOERBEDEKKING NODIG de sollicitatieprocedure [tig schaal 8 B.B.R.A. af- opgave van referenties vfl |n de Diocesane Kathol» 3.C.M. Dekkers, tel. Heil koning Stephen' r John Hoofs werd een gedenkwaardige id op de hoek van College in en Westmoreland. Def- mannen en vrouwen in roe, met groen afgebiesde 's, samen verantwoordelij k het besturen van Dublin, eden op de tonen van de ly no. 1 Band zwijgend het podium en namen ts op stoelen, die waren ge schikt rond een met zwart beklede troon en een met beslagen tafel. Twee oude lien droegen een gouden ird en een fraaie scepter, laid met edelstenen, de ipen op. Achter hen een ze- ichtige Roche, in modieus kostuum met paarse aan de zijde van me- iw Carmencita Hederman, ieester van Dublia it drukke verkeerspunt in ilin City was voor de gele- L iid afgezet en autovrij ge it Souvenirventers deden zaken. Roche-petten, - -posters, -foto's en - ;en werden aangeboden woekerprijzen, maar jen desondanks grif van de De handel stopte, toen ouw Hederman begon met 'fficiele handelingen voor "itallatie van Roche tot 'ger, bezegeld met de tekening van de wielren- >P een grote oorkonde van int, het bewijs van zijn nieuw verworven hoogst denk bare status in de stad. Daarna barstte een orkaan los van geluid. 'Stephen, Stephen', schalde het onophoudelijk door die koele septemberavond. Ge joel, geschreeuw, gefluit. De duizenden Dubliners maakten er een grote demonstratie van genegenheid van voor hun grote idool. Aan de voet van het podium pinkte moeder Bonnie Roche een traantje wieg en stond vader Laurence te glim men van trots. De hele familie was present. Naast Roche's ouders volgde ook grootvader Ned de ceremonie, zijn zusters Pamela en Carol en zijn broers Jude en Laurence, intussen ook als amateur koersend in Frankrijk. Zijn schoonouders Marie Louise en André Arnaud waren speciaal voor de gele genheid overgekomen uit Pa rijs, met Stephen's vrouw Ly- dia en Roche's twee kinderen Nicholas en Crystel. De hoog tijdag deed vader Laurence verzuchten: „In onze mooiste dromen hebben we dit nooit voorzien. Ik bid elke dag dat we met beide benen op de grond mogen blijven staan". Roche en zijn familie zijn nuchter. Nuchter genoeg om de Stephen Roche-(links, met gele trui in zijn hand) en echt genote Lydia (rechts van hem) tijdens de triomfantelijke rondrit door de straten van Dublin, kort na zijn overwin ning in de Tour de France. haast goddelijke aanbidding van de Ieren op hun juiste waarde te schattea Sinds de Ronde van Ierland afgelopen woensdag in Dublin van start ging, zijn honderdduizenden mensen langs de route geteld. Onvoorstelbare mensenmassa's verzamelden zich dagelijks in de aankomstplaatsen Water ford, Cork en Tralee. De tafere len zijn soms beangstigend. Al lemaal willen ze een glimp van Roche opvangen. Slechts mans hoge dranghekken en potige ordebewakers konden voorko-. men dat er mensen onder de voet werden gelopen. Het begon al bij de start in Dublin. Charles Haughey, de Ierse premier, kwam de ren ners uitwuiven in gezelschap van vele duizenden Dubliners. Ter hoogte van Dundrum, een rustige buitenwijk zeven kilo meter ten zuiden van Dublin waar Stephen Roche opgroeide, wachtten duizenden mensen om hun voormalige buurtge noot persoonlijk toe te juichen. Leerlingen van Roche's oude lagere school Holycross Dun drum ontrolden een spandoek met de tekst: 'Eens een leerling, nu een meester'. Een tweede tekst luidde: 'Heil koning Ste phen, onze held'. Na een kusje voor vrouw Lydia en de familie ging het zuidwaarts, naar de streek van Sean Kelly. Voor Waterford wordt de bezoeker verwelkomd door een bord met de mededeling: 'U rijdt nu de stad van Sean Kelly binnen'. Het gejuich voor Kelly was enorm, maar de toejuichingen voor Roche in het gebied van de vijand zo mogelijk nog in drukwekkender. Aan het einde van de etappe die eindigde in Waterford, kreeg hij zelfs zon der reden (hij finishte anoniem in het peloton) een staande ovatie. Op de veelal verlaten kronkel wegen door het groene binnen-' - foto billy st1cklan0 land van Ierland staat ineens plompverloren 'Come on Ste phen' of 'Sean Kelly' in slordige witte verfletters gekalkt op het wegdek. Alleen koeien zijn in de buurt. Ook verkeersborden dragen vaak aanmoedigingen voor beide Ieren, die zelfs in de kleinste dorpen hartstochtelijk werden toegejuicht. Ierland, in oppervlak zo groot als de Bene lux, telt iets meer dan drie mil joen inwoners. Het leek alsof ze allemaal langs de route ston den. Landbouwers verlieten hun tractoren als de renners in aantocht waren, vrachtwagen chauffeurs zetten hun trucks voor lange tijd aan de kant om de koers in een minuut te zien voorbijflitsen, arbeiders ont vluchtten hun fabrieken al uren voor de koers zou passe ren en onderwijzers gaven hun schoolkinderen vrijaf om ze naar hun helden Roche en Kelly te laten kijken. In elke plaats juichten honderden schoolkinderen in hun kleur rijke schooluniformen en zwaaiden met vlaggen. Som mige scholen hadden de hand- vaardigheidlessen in de voor liggende weken benut voor het maken van spandoeken. Vooral Roche genoot van de kinderen, zat vaak zwaaiend en lachend op de fiets. De Ierse politici zijn blij met het succes van Stephen Roche. De laatste jaren zucht het groene eiland onder het juk van economische teruggang. Het land heeft een schuld van 75 miljard gulden, anderhalf keer het bruto nationaal pro- dukt. De schuld per hoofd van de bevolking is drie keer zo hoog als die van Mexico, dat de grootste schuldenlast van de wereld meetorst. Bijna twintig procent van de Ieren heeft geen baan, het merendeel jongeren. De rentevoet is hoog, 13,5 pro cent, het leven daardoor duur. Sean Kelly stond dit jaar - mede door een hoop pech - in de schaduw van Roche. Desalniettemin is ook hij waanzinnig populair in Ier land. Op de foto een van de teleurstellingen die Kelly dit seizoen moest doorstaan. In de Tour de France moet hij vanwege een schouder kwetsuur de strijd staken. Een Iers glas bier kost 4,50 gul den, een liter benzine 2,50 gul den. Bedragen waarvan grote percentages naar de staat gaan, die de accijnzen hard nodig heeft om het land enigszins draaiend te houden. De voor uitzichten zijn somber. De in dustrie is vrijwel weggevaagd. De landbouw krijgt per jaar een injectie van 3,5 miljard van de EG, die bovendien erg mild is voor de Ierse boeren in ver gelijking met de door produc tiebeperkingen geplaagde Duitse en Nederlandse agra riërs. Emigratie is voor veel Ieren de enige kans om een menswaardig bestaan op te bouwen. Sinds de Tweede We reldoorlog verlieten twee mil joen Ieren hun land. In de laat ste honderd jaar heeft de helft van de Ierse bevolking het eiland vaarwel gezegd, omdat ze er geen toekomst zagen. In Amerika werd onlangs een al gemene amnestie-actie gehou den voor illegaal in het land verblijvende vreemdelingen. Meer dan de helft van de 400.000 aanvragen voor een vi sum bleek voorzien van een Ierse handtekening. Officiële cijfers melden het vertrek van 25.000 Ieren in 1986. De situatie is alarmerend. Roche en Kelly leiden de aan dacht af van de enorme proble men, waar de regering van Charles Haughey voor staat. Merkwaardig genoeg verlieten ook Roche en Kelly hun land, omdat ze er hun ambities niet konden verwezenlijken. Kelly is de zoon van een boer uit Cur- raghduffvier kilometer buiten Carrick-on-Suir in het zuiden van Ierland. Kelly groeide op in een harde landbouwerswereld. Stephen Roche komt uit een keurig middenklasse-gezin. Zijn vader ging met melk en eieren langs de deur in Dun drum. De familie heeft het al tijd redelijk goed gehad, al wenkte ook voor Stephen het perspectief van werken in een fabriek. Hij hield van knutse len aan motoren, en minder van school, en kwam vroeg als onderhoudsmonteur terecht in de melkfabriek die zijn vader bevoorraadde. Roche moest de vulmachines repareren, die waren vastgelopen door ka potte flessen. Vaak kwam hij van kop tot teen onder de olie en de melk thuis en moest lang in bad om weer enigszins toon baar te zijn als hij met een meisje wilde gaan dansen. Roche en Kelly slaagden in het buitenland en gelden sindsdien als dè voorbeelden van hoe het Ieren óók kan vergaan. In de euforie rond het succes van Ro che zei Dublins burgemeester mevrouw Hederman: „De jon geren in Ierland zien je als een inspirerend voorbeeld. Je hebt je talenten op de best denkbare manier gebruikt. Je hebt ande ren gestimuleerd door te zeg gen: zelfs het onmogelijke is mogelijk. Sean Kelly heeft ons ook geïnspireerd. Hij toonde jong en oud in Ierland, dat met talent en toewijding de wereld letterlijk kan worden ver overd". De nuchtere Roche onder kende al, snel het gevaar van dit soort peptalks, die politici Stephen Roche: „Wat Kelly en ik bereikt hebben, mag niet verheerlijkt worden". fotode stem/ben steffen eigen is. „Niemand krijgt iets cadeau", zei Roche bij zijn in stallatie tot ereburger. „Je moet in jezelf geloven en vooral keihard werken. Tegenslagen mogen je nooit uit het veld slaan. Alleen dan is er een kans om te slagen. Wat Kelly en ik bereikt hebben, mag niet ver heerlijkt worden. Kijk ook naar andere Ierse profs als Paul Kimmage en Martin Ear- ley. Het zijn goede renners, maar ze moeten elke dag kei hard vechten voor hun bestaan. Het is niet allemaal rozegeur en maneschijn in dit vak. Ik hoop dat de jeugd zich niet zal blindstaren op ons succes en dat ze kiest voor een gedegen schoolopleiding. De werkloos heid in Ierland is hoog, het land zit in een crisis, maar de sport floreert. Daarom zou ik een pleidooi willen houden om meer geld te steken in de sport. Betere materialen, betere orga nisaties, betere accommodaties, zodat er een goede basis wordt gelegd voor de toekomst. Het moet niet zo zijn dat er pas iets wordt gedaan als Kelly en ik gestopt zijn. Nu is het tijd voor actie". De cijfers geven Roche gelijk. De wielerclubs in Ierland bele ven een stormloop van jongens, die allemaal dromen van een carrière als die van Roche en Kelly. De Ierse wielerbond, die in 1976 precies 250 licenties uit schreef, heeft tien jaar later 976 vergunningen uitgegeven en verwacht binnen nu en twee jaar een verdubbeling. De Brit ten is om advies gevraagd om de bond professioneel te gaan leiden, met specialisten in vaste dienst. Pat McQuaid, voorma lig Iers top-amateur (hij reed jarenlang met Kelly) en koers- directeur van de Ronde van Ierland: „De wielerbond kan het niet meer aan. De zaak moet nu serieus worden aange pakt, anders gaat een unieke kans verloren. Roche en Kelly zijn eenmalig. Dat komt nooit meer voor. Maar waarom zou Ierland in de toekomst niet ge woon goede profs kunnen pro duceren, net zoals Denemarken doet? Dat is een land met een vergelijkbare achtergrond. De Ieren zijn momenteel helemaal gek van wielrennen. Sean Kelly is de voorvechter ge weest, Roche heeft dit jaar de definitieve stoot gegeven. Met het organiseren van de Ronde van Ierland hebben we perfect ingespeeld op de situatie. De ronde is in drie jaar uitge groeid tot het grootste sport evenement van Ierland. Naar schatting zullen tussen de 500.000 en 600.000 mensen de wedstrijd bekijken. Dat bete kent dat één op de zes Ieren zijn huis verlaat om de wiel renners te zien. Waar vind je dat nog in de wereld?" De dag dat Roche naar Ierland vloog na zijn Tour-triomf in Parijs, was de situatie nog in drukwekkender. Van de mil joen inwoners die Dublin telt, stonden er 250.000 (officiële op gave van de politie) langs de route, die de bus met Roche volgde van het vliegveld naar het stadhuis. Alan Mayfar van Sport for Television, verant woordelijk voor de organisatie van alle wielerwedstrijden in Groot-Brittannië en Ierland, was er bij. Twee maanden na datum kan hij er nog niet over uit: „Het was twee dagen aan één stuk feest. Mensen bleven twee dagen weg van hun werk. Ze waren gewoon zoek, gingen ook niet naar huis. Het leek alsof de anarchie bezit had ge nomen van de stad. Die dagen hebben Ierland een vermogen gekost. Het maakte niemand wat uit. Het was heel duidelijk dat de mensen dachten: nu we eindelijk iets te vieren hebben, moeten we het maar meteen goed doen. En wie geeft ze on gelijk?" DE STEM iü BREDA ben full-time saan Onderwijscentrum, tholieke Schoolraad Bre- ïlangen van het katholiek n Zeeland (Bisdom Bre- ewerker zullen in hoofd- /iseren van schoolbesturi tratief-juridisch, organiss jfdelingen van bonden organisaties/overheid. pdemisch niveau of een co gelijkwaardig niveau; ling en onderwijspraktijk; ling; ■ng van het katholiek ondi se taal; i werkzaamheden te verrw (heden je kiest: srlichtingsdag zer de studie- UfHU-Belcruniweg 32-076-711134 Oongm-St.-Josephstrut 92-01623-21241

de Stem | 1987 | | pagina 9