[iljoenen werknemers worden electronisch bespioneerd luding: geen gouden standaard tok in Nederland azen beleggers op goedkope bedrijven MENSEN HELPEN ZICHZELF TE HELPEN MERIKAANSE SUGGESTIE OVER HERINVOERING VERBAAST IEDEREEN >r m/v in SOCIAAL BEKEKEN Onvoldoende motivering BNS LUIDSPREKERS ISTEM FINANCIËN/ECONOMIE ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 \N JE ENRIJK F, ALL-IN v.a. ,n hun baas een precies E REIZEN 1SHINGTON (ANP) - Minister Ruding van fi- iciën weet nog niet wat hij aanmoet met de door de Verenigde Staten gedane sug- tie om goud een rol te geven bij de coördinatie het wisselkoersbeleid. die /oor: relaties ,n offertes, •erkoopleiding passing Wisselkoersen sen, nakket 3 routes en golf Regels Constructies Nedlloyd Fokker Audet daar kun je niet omheen! T11 M OSTENDE - WESTENDEI - gratis kat. - ook per Middeikerke. 09-32.593( RBUS nje (57 bestemmingen) i Inf.: 020-241010/010-413I jdgs. ski-pas, 6 dgs. ski-i cht in wat ze doen. aantal handelingen van lid gar.fonds" Tel' ü7ö-SBières in sommige super- Icten en warenhuizen jt op die manier nauwkeu- |0Me correspondent SHINGTON - Miljoe- Amerikanen worden lelijks met behulp van jtronische apparatuur bioneerd door hun werk os, Werknemers in vele derden bedrijven hoe- [maar een toets van hun (trische schrijfmachine, [computer of hun kasre- in de drukken, of ze rig gevolgd. Er kan precies worden nagegaan hoe lang een telefonisch verkoopgesprek duurt en hoeveel tijd een ty piste nodig heeft om een brief te tikken Door de 'gewone' kantoorap paratuur van kleine mecha niekjes te voorzien, wordt bo vendien precies geregisteerd hoe laat en door wie al die schrijfmachines, computers, kopieermachines en kassa's worden in- en uitgeschakeld. Bovendien is precies na te gaan hoe lang die machines op ge wone werkdagen niet worden gebruikt. Op die manier worden de gangen en werkzaamheden van 7 miljoen Amerikaanse werknemers van minuut tot minuut gevolgd en vervolgens tot in details geregisteerd. Ge vreesd wordt dat het aantal van de aldus bespioneerde Amerikanen de komende jaren hand over hand toeneemt. Een en ander staat in een rapport dat op verzoek van het Californische congresldid Don Edwards is opgesteld door een onderzoeksafdeling van het Amerikaanse Congres. Ed wards wilde weten of het in derdaad juist is dat de gangen en werkzaamheden van veel Amerikanen vrijwel voortdu rend worden gevolgd met be hulp van computers. Deze vormen van persoon lijke bedrijfsspionage legt, al dus het rapport, een zware psy chische druk op honderddui zenden werknemers, waardoor het ziekteverzuim sterk toe neemt. Afgevaardigde Edwards zegt nu dat er 'in toenemede mate inbreuk wordt gemaakt op de privacy van steeds meer men sen'. Personeelsafdelingen zijn in staat met behulp van compu ters de productiviteit en de ij ver van ieder personeelslid tot in details na te gaan. Boven dien wordt steeds meer gebruik gemaakt van afluisterappara tuur om verkoopgesprekken te volgen. Het Congresrapport maakt melding van het feit dat de werkprestaties van de meeste mensen die weten dat hun gan gen, handelingen en gesprek ken electronisch worden ge volgd, hard achteruit gaan. Het rapport geeft een voor beeld van een postorderbedrijf dat de aard en de hoeveelheid van de gesprekken van de tele fonistes op de bestelafdeling electronisch registreerde. De telefonistes kwamen onder toe nemende spanningen te staan en handelden hun gesprekken steeds sneller af. Als gevolg daarvan werden meer fouten gemaakt en nam het ziekteverzuim op de bestel afdeling hand over hand toe. De personeelsafdeling van het bedrijf lette er alleen nog maar op hoe snel en hoeveel orders werden geboekt. De kwaliteit van de gesprekken werd even wel niet beoordeeld. Uiteindelijk leidde het elec tronisch beoordelingssysteem niet alleen tot meer ziektever zuim en tot een verlaagde ser vice, maar begon het aantal klachten van de klanten toe te nemen en daalde de omzet van het bedrijf. Pas op dat moment besloot het postorderbedrijf met de electronische beoorde ling van de telefonistes te stop pen. IARA ONTDEKKl Ivak adventures 030-792541.! PECIALIST BIEDT AAN: lis met 4 dgs. Nijl-cruise hardigheden voor 2390,- p.p. I- info bel: 070-451302. Itijdig, want vol vol. TIE REKREATIE" verscl gelijk en heeft een oplage van] info., bel dan 077-551221 of 551 heeft voorlopig de indruk dat het zeker niet de bedoe- ;van de VS is om goud weer een belangrijke functie te 'en in het internationale monetaire stelsel. it aUeen al het noemen van begin van de jaren zeventig af- i trekt natuurlijk wel de geschafte 'gouden standaard' aldus de minister na aarvergadering van het In- itionale Monetaire Fonds en de Wereldbank.. Amerikaanse minister financiën, James Baker, le in zijn toespraak op de vergadering voor, een indi- ir in het leven te roepen 'die ■houding aangeeft tussen iselkoersen en de prijzen een aantal grondstoffen, ider goud'. Deze indica- zou moeten dienen om in vroeg stadium inflatoire :dingen te signaleren, idex zou een plaats moeten Igen naast andere maatsta- voor de economische ont- :eling (economische groei, nsposities, wis- die dienen als itstaven voor de coördinatie het economische beleid in idustrielanden. rif (geus minister Ruding n het voorstel als een vol ken verrassing en weet nie- pd er goed raad mee. Hij zei 1 zo'n keer of vijf te heb- overgelezen, maar nog Is niet te begrijpen wat het |ttait Vooralsnog houdt de ter het erop, dat het niet r inhoudt dan het creëren teen indicator voor het me- van inflatie in afzonder- i aan de hand van istoffenprijzen. Het zou een extra hulpmiddel zijn |<te economische analyse in rielanden. htde VS terug zouden wil- naar zoiets als de aan het 'gouden (koppeling tussen dollarkoers en de goudprijs), lijkt Ruding zeer onwaarschijnlijk. „Ik dacht dat goud als bijdrage aan het internationale monetaire systeem begraven was", zei hij. Hij vroeg zich trouwens ook af of goud wel geschikt is om de inflatie aan af te meten. De goudprijs wordt nu eenmaal beïnvloed door bijzondere fac toren, zoals speculatie, aldus Ruding. In de VS is een niet te ver waarlozen stroming die wel de gelijk terug wil naar de gouden standaard. Daartoe behoort de rechtse republikeinse presi dentskandidaat Jack Kemp. Beze toonde zich zeer ingeno men met het voorstel van Ba ker. „Als het de bedoeling was deze kandidaat een plezier te doen, dan was het een voltref fer", aldus Ruding. De minister verklaarde in een terugblik op de jaarvergade ring dat er onder de industrie landen een coöperatieve sfeer was, ook al konden de VS het niet laten in toespraken van president Reagan en minister Baker bij Japan en de Bonds republiek weer eens aan te dringen op stimulering van de economie. Ook tussen de indus trielanden enerzijds en de ont wikkelingslanden anderzijds was er geen sprake van con frontatie of blokvorming. Dat is volgens Ruding ook niet zo vreemd, want er zijn binnen de groepen grote belan- genverschülen. Zo zijn de VS in de rijke wereld een groot schuldenland. In de Derde We reld liggen de kaarten voor Ruding landen die ver zijn gevorderd met economische aanpassing (Aziatische landen, Colombia en Turkije) heel anders dan voor de arme landen in Afrika of schuldengiganten als Brazi lië en Argentinië. Over de mogelijke uitkomst van de vorige week begonnen onderhandelingen tussen Bra zilië en de banken over een schuldenregeling, heeft Ruding op de jaarvergadering geen uitsluitsel gegeven. Kernvraag is volgens hem of een akkoord met de banken wordt gekop peld aan een overeenkomst met het IMF. Brazilië voelt daar niet voor. Het land wil eventueel wel met het fonds praten als er FOTO ANP eenmaal een regeling met de banken is, maar Ruding vraagt zich af of dat een realistisch standpunt is. Een akkoord met de banken zou in elk geval moeten inhouden dat Brazilië de in februari stopgezette ren tebetalingen hervat. „Het is toch wel wat vreemd dat het land dank zij handelsover schotten forse monetaire reser ves opbouwt, maar geen rente betaalt", aldus Ruding. Het door minister Baker opge laten goudballonnetje vormde het meest spectaculaire nieuwsfeit van de jaarvergade- ring, maar er gebeurde wel de gelijk meer. Baker Op het terrein van de stabili sering van de wisselkoersen werden op de jaarvergadering opnieuw kleine stapjes vooruit gezet. Het begon vorige week zaterdag met de bevestiging van het Louvre-akkoord door de zeven grootste industrielan den. In de loop van deze week viel uit toespraken van verschil lende ministers te destilleren dat de behoefte groeit om toe te werken naar een systeem van beheerste koersen, waarbinnen slechts beperkte fluctuaties zijn toegestaan. Frankrijk is daar al geruime tijd voorstan der van en woensdag bleek ook de Britse minister van finan- FOTO AP ciëri; Nigel Lawson, in die rich ting te denken. De suggestie van Baker inzake de grond- stoffenindicator past in het pa troon. Minister Ruding wees er wel op dat een stelsel voor beper king van de wisselkoersfluc tuaties, vergelijkbaar met het Europese Monetaire Stelsel (EMS), eisen stelt ten aanzien van onderlinge afstemming van het economische beleid. Vooral grote landen moeten re kening houden met de gevolgen van hun beleid voor het buiten land. Gebeurt dat niet, dan is valutastabiliteit niet mogelijk, tenzij via kostbare interventies door centrale banken, aldus de minister. ftPieter-Jan Dekkers eind juli en begin 1 stijgt de koers van ®oyd van 150 naar 200 gul- i Niet goede financiële re pten - die boekt het scheep- rtconcern de laatste jaren gelijks - zijn daar de oor- v®, maar op de Beurs «erende geruchten over <jP handen zijnde overna- lu ®rectie van niets te n september stijgt plot 's ook de koers van de aan ban het uitgeversconcern Aanleiding is het be ll t beleggersblad over ■«Handelingen tussen Else- Audet over overname I "et Nijmeegse concern. F directie van Audet zegt Netste weten. *ee voorbeelden van con- ■S™. aldus FEM, de ko- fbaanden wel meer in f trum van de belangstel- zullen komen te staan, f samen met Gist-Broca- ™*k-Loos, Akzo, Medic- lïï?' Fo^er en Samas (ig- ■Se concerns als het ware 1*1» aPPelen te wachten op Igers met het grote geld. te»I? ver om nu al te con- i nn er een golf vijan- ,v'ernemingen voor de 1>n ze' Beurs voorzitter kiuZan Bterson nadat de K van de Kluwer/ ^tnl°°r waren opge- nog niet in 'Ame- Etfeii "oestanden, waarbij L -J^btige beleggers speculanten) bedrijven opkopen om ze vervolgens met forse winst weer van de hand te doen. Of met het opkopen van bedrijven de concurrentie de nek willen omdraaien. Of, zoals vorig jaar Naarden BV dreigde te overkomen, kennis van concurrenten te verwerven via het veroveren van de meer derheid van de aandelen. Toch zijn er aanwijzingen dat de gezapige rust op het fu siefront dreigt te worden ver stoord. De beursgeruchten rond Nedlloyd en Audet zijn van die aanwijzingen, dat Nederland in het internationaal fusiegeweld geen rustgevende enclave meer is. DE WEKENLANGE strijd tussen Elsevier en Wol ter s/Samsom om de uitgeverij Kluwer heeft het Nederlandse bedrijfsleven wakker geschud. Plot seling blijken de meest ingenieuze constructies om bedrijven te beschermen tegen ongewilde overna mes niet helemaal te werken. De uitgeversoorlog roept ook de vraag op of er op korte termijn nog meer vijandige overnames via de Amsterdamse Effectenbeurs zijn te verwachten. Het Financieel-Economisch Magazine (FEM) ging op zoek en vond acht bedrijven die 'rijp' zijn voor overname. Daaronder ook Audet, het concern waar Uitgeversmaatschappij De Stem deel van uit maakt. Het ontbreken in Nederland van strenge regels zou vijan dige overnames een stuk mak kelijker moeten maken dan in de ons omringende landea De Nederlander wordt van de wieg tot het graf verzorgd en er is vrijwel geen enkele publieke activiteit die niet aan regels en regeltjes is gebondea Behalve dan regels om onge wenste fusies tegen te gaan. Er is wel een fusiecode van de So ciaal-Economische Raad maar die kent slechts gedragsregels waar geen enkele sanctie op staat In Groot-Brittannië krijgt een fusie pas haar beslag als de 'Merger and Monopolies Com mission' haar fiat geeft. In West-Duitsland moet het 'Kar- telamt' vooraf toestemming verlenen en in Frankrijk de Trésor'. In al die landen moe ten beleggers bovendien mel den wanneer ze meer dan 15 tot 20 procent van de aandelen van een bedrijf in handen hebben. In Nederland niets van dat al les. Dat zou de Nederlandse 'markt aantrekkelijk moeten maken voor buitenlandse be leggers, ware het niet dat de bedrijven de meest ingewik kelde constructies hebben be dacht om zich daartegen te be schermen. Zeer tot ergernis van het be stuur van de Amsterdamse Ef fectenbeurs, dat het een slechte zaak vindt dat door dergelijke constructies de positie van de aandeelhouders steeds verder wordt uitgehold. Een commissie van de Beurs is al een tijdje bezig met de vraag of beschermingscon structies wel zo nodig zijn. En hoewel die commissie nog wel een tijdje bezig is, lijkt het erop dat de meerderheid zal advise ren vergaande constructies in te dammen. Dat neemt niet weg dat ook in de huidige situatie een vij andige overname niet meer denkbeeldig is, zeker als goed draaiende bedrijven in feite voor een prikje te koop liggen. Zoals Nedlloyd. Hoewel dit concern amper winst maakt ligt de koers van de aandelen volgens beurskenners nog ver onder eigen vermogenswaarde. Bovendien heeft het concern door spreiding van activiteiten een goede toekomst. Wie Nedlloyd nu in handen krijgt plukt over twee, drie jaar de vruchten. Er is de laat ste maanden dan ook meer be langstelling van buitenlandse beleggers voor Nedlloyd-aan- delen. Via de uitgifte van prio riteitsaandelen heeft het con cern zich tegen 'overvallers' beschermd. Over Gist-Brocades, de tweede FEM-'kandidaat', wordt al enkele jaren gespecu leerd. Het concern heeft in de biotechnische industrie een sterke positie veroverd. De eigen kennis over nieuwe tech nieken is groot en dus interres- sant voor concurrenten. Omdat het rendement nog vrij laag ligt, is ook Gist-Brocades een onderneming waarvan de aan delen op de beurs ondergwaar- deerd zijn. Het concern heeft zich beschermd door certifica ten van aandelen op de Beurs te brengen, die geen stemrecht aan de eigenaar geven. Harnekkige geruchten wil len dat de Samas-groep ook 'rijp' is voor overname. Deze nog betrekkelijk jonge onder neming (kantoorinrichting en - automatisering) heeft de afge lopen tijd zelf de, overigens mislukte, rol van overnemer gespeeld. Opvallend is dat in het rijtje ook Fokker is opgenomea Met dit bedrijf gaat het de laatste tijd niet goed. De goedkope dol lar prijst de Fokkerprodukten uit de markt, terwijl de concur rentie in de vliegtuigmarkt moordend is. Daarbij komt dat Fokker wordt achtervolgd door pech waardoor de levering van nieuwe vliegtuigen aan klan ten moest worden uitgesteld, recentelijk nog vorige week. Daardoor is niet alleen het in ternationaal vertrouwen in het concern aangetast, het kost Fokker ook geld omdat die klanten schadeloos moeten worden gesteld. Na enkele jaren waarin het concern een beetje winst boekte raakt het dit jaar weer in de rode cijfers. De koers van de aandelen Fokker liggen der halve bepaald niet op een hoog niveau. Omdat ook het rende ment op wat langere termijn' niet erg hoog moet worden in geschat zou Fokker de toe komst als zelfstandige vlieg tuigbouwer met gerust hart te gemoet kunnen zien. Maar, concludeert FEM, het bedrijf neemt strategisch ge zien een belangrijke positie in. Buitenlandse vliegtuigbouw concerns die hun activiteiten op het Europese vasteland wil len versterken, zouden dat via Fokker op een betrekkelijk goedkope manier kunnen doen. Tenslotte het Audet-concern, na de uitgeversoorlog rond Kluwer voortdurend in het nieuws als het volgende 'slachtoffer'. In het verleden heeft De Te legraaf al eens geprobeerd via een overval Audet over te ne men. Het concern heeft zich daar toen met succes tegen ver zet via het uitgeven van certifi caten van aandelen. Audet is een winstgevend concern, met goede vooruit zichten, al is het niet spotgoed koop. Het eigen vermogen be draagt ruim de helft van de netto-omzet. Mocht de bescher ming tegen vijandige beleggers of concurrenten niet water dicht blijken te zijn, dan heeft Audet nog preferente aandelen op de plank klaarliggen. Door Wim Verwey BIJ HET napluizen van de uitspraken van de Raden van Beroep blijkt dat de uitvoeringsorganen van de sociale zekerheidswet geving hun beslissingen nog al eens onvoldoende toelichten en motiveren. Iedere uitkeringsgerech tigde moet precies weten waarom er zus of zo in zijn situatie wordt gehandeld. Tenslotte hebben èn het uitvoeringsorgaan èn de betrokkene recht op hoor en wederhoor. En als men elkaar niet kan overtuigen, is daar altijd nog de Raad van Beroep en als laatste instantie de Centrale Raad van Beroep, die over het verschil van mening over de toepassing van de sociale zekerheidswetten een onaf- hakelijk oordeel kan uitspre ken. Zeker als de betrokken verzekerde in het buitenland woont, is een uitgebreide voorlichting ten behoeve van de uitkeringsgerechtigde noodzakelijk. Dat ondervond de heer J. Ottevanger, die in 1977 als voorman-lasser aan boord van een werkschip voor off-shore werkzaamhe den op volle zee een ongeval overkwam, waardoor hij aan zijn linkeroog praktisch blind werd. Op 12 november 1978 werd hem een WAO-uitke- ring toegekend naar een mate van arbeidsongeschiktheid van 80-100%. De heer Otte vanger vestigt zich met zijn vrouw daarna in Spanje. Een Spaans medisch rapport ge- dateert September 1979 ver meldt, dat de heer Ottevan ger volledig en blijvend ar beidsongeschikt is voor zijn laatste beroep, maar wel van tijd tot tijd heronderzocht moet worden. Uit een intern arbeidskun dig rapport van de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) van October 1981 wordt gesteld, dat de heer Ot tevanger geschikt geacht wordt voor een aantal werk zaamheden zoals hoorder/ monteur/samensteller/rek- kenbouwer, dit op basis van een arbeidsongeschiktheids- percentage van 35 tot 45%. In een brief van 18 maart 1982 ontvangt de heer Otte vanger van de bedrijfsvere niging het bericht dat de GMD 'naar aanleiding van de thans in ons bezit zijnde ge gevens heeft geadviseerd het arbeidsongeschiktheidsper centage te herzien en vast te stellen op 35 tot 45%. Deze herziening zou pas op 1 juni 1982 ingaan. 'Om u in staat te stellen de nodige maatregelen te treffen'. Verdere toelichting om trent de redenen van de her ziening ontbrak geheel. De heer Ottevanger kon dus niet weten voor welke f unkties hij weer geschikt werd geacht. In september 1982 - dus nadat de beslissing tot verlaging van het uitkeringspercentage werd genomen - volgt nog een nieuw Spaans medisch rapport: De heer Ottevanger wordt geschikt geacht voor ander werk - maar niet werd vermeld voor welk soort werk. De heer Ottevanger te kent tegen de beslissing van de bedrijfsvereniging beroep aan. Bij de behandeling van de zaak voor de Centrale Raad merkt dit College op, dat de bedrijfsvereniging duidelijk gehandeld heeft tegen haar eigen richtlijnen. Daarin staat heel uitdrukkelijk, dat bij afschaffing wel degelijk aangegeven moet worden waarom voor betrokkene een lager uitkeringspercentage van kracht wordt. In zijn verdediging tegen de klacht van de heer Ottevanger had de bedrijfsvereniging name lijk geschreven, dat het niet nodig is, dat vooraf de funk- ties waar hij nog toe in staat zou zijn, te vermelden. De Centrale Raad oordeelt dat hier het zorgvuldigheids beginsel is overtreden. 'Dat van een weten of kunnen we ten welke funkties in over eenstemming zijn met zijn beperkingen geen sprake was'. Ook is er geen of onvol doende rekening gehouden met gedaagdes leeftijd (48), handicap, opleiding, arbeids verleden en langdurig ver blijf buiten het arbeidspro ces. De beslissing van de be drijfsvereniging om het uit keringspercentage te verla gen kan de toetsing, noch aan het motiveringsbeginsel noch aan het zorgvuldigheidsbe ginsel doorstaan. En zo werd de beslissing van de bedrijfsvereniging vernietigd en de BV werd op gedragen ter zake een nieuwe beslissing te nemen op betere gronden voorzien van een be tere voorlichting. Zover mijn informaties gaan, heeft de bedrijfsvereniging nog geen nieuwe beslissing genomen en heeft de heer Ottevanger nog steeds zijn uitkering op basis van 80 tot 100% arbeids ongeschiktheid. Wie weet blijft het wel zo. (ADVERTENTIES) Door de sublieme ontwikkeling en hoge kwaliteit in combinatie met een relatief lage prijs is BNS een be grip geworden binnen de nationale en internationale hifi-wereld. leder type luidspreker heeft 5 jaar garantie en laat muziek klinken zoals het werkelijk hoort. m v.a. 198.- luidsprekers van A tot Z belicht in het boekje „Luidsprekerlogica" van BNS. Dit boekwerkje met uitgebreide informatie ligt voor u bij ons klaar. GINNEKENWEG 41 - 4818 JB BREDA - TEL. 076-139281 V.

de Stem | 1987 | | pagina 7