TV-predikant wil president worden Kamer 50C1 Veertig jaar achterhoedegevecht voor Europese eenwordin Reagans laatste jaar ook zijn moeilijkste Sancties Verenigde Staten tegen Zuidafrika werken nie Heksenjacht en rituele moorden in Zuidafrika NVER STEKE 988: SOCL liet alleen om c JE STEM COM] DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 _DE STEM- REPUBLIKEINEN KRIJGEN ER ULTRA-RECHTSE KANDIDAAT BIJ eSTEM BINNENLAh 5P: een miljard Jden in vastgoed PRESIDENT OPMERKELIJK STRIJDLUSTIG Door Peter Godwin (Times) 'BLANKEN begrijpen niets van toverkracht', klaagde Willie Thobejane, een jonge zwarte Zuidafri kaan, toen hij ter dood werd veroordeeld voor het plegen van een rituele moord op een 'heks'. Thobejane had samen met twee anderen, die eveneens het doodvonnis tegen zich hoorden eisen, het slachtoffer overgoten met benzine en in brand gestoken. Een tover dokter had namelijk ver klaard dat de dame in kwestie een kwaadaardige toverkol was en het dorpshoofd had het vonnis bekrachtigd Het hele dorp was uitgelopen om getuige te zijn van de rituele executie. Professor Koos van der Heever, werkzaam bij de Uni versiteit van het Noorden in Lebowa, is verontrust over de volgens hem enorme toename van geweld met een magische achtergrond in Zuidafrika. Volgens Van der Heever heb ben tachtig procent van alle moordzaken die voor het Hooggerechtshof in de noor delijke regio verschijnen te maken met zwarte magie. Uit de statistieken van de politie blijkt dat vorig jaar al leen al in Lebowa 36 'heksen' ter dood waren gebracht. Maar honderden rituele moorden worden niet aange geven en bovendien eindigen veel rechtszaken in vrij spraak Getuigen weigeren vaak een verklaring af te leg gen, omdat ze volkomen ach ter de rituele moorden staan of omdat ze bang zijn voor de wraak van geesten. Van der Heever heeft vier maanden lang het geloof van de stammen bestudeerd en daarbij kwam hij tot de con clusie dat met het verdwijnen van de missionarissen uit de noordelijke thuislanden te vens alle Westerse invloeden verdwenen, waardoor de zwarte stammen in de thuis landen weer in de greep van de traditionele magie zijn ge- komea De politie probeert op te treden tegen de heksen jachten, maar vaak is het vechten tegen de bierkaai. Uit onderzoeken blijkt dat studenten aan de Universiteit van het Noorden regelmatig toverdokters n~ raadplegen voordat ze examens hebben en bijna alle zwarte medicij nenstudenten aan de .Me-, dunsa Universiteit vlakbij Pretoria geloven in toverij. Zwarte voetbalteams geven duizenden guldens uit aan b zweringsformules door tover dokters. De spelers, zowel blanken als zwarten, onder werpen zich aan allerlei ri tuelen zoals het baden in geite- of kippebloed. Professor Hammond Tooke van de Witwatersrand Uni versiteit ontdekte dat de plat telandsbevolking in Zuid afrika 72 procent van alle te genslagen en ongelukken - vooral 'onnatuurlijke sterfge vallen' - aan toverkracht toe schrijft, 8 procent aan voorou derlijke wraak en 18 procent aan 'niet-occulte' oorzaken. In de steden wordt slechts 45 procent van alle tegenspoed geweten aan tovenarij. Tooke kwam ook tot de be vinding dat de magie in toe nemende mate gerelateerd werd aan politieke zaken; verraad staat gelijk aan hek serij. De 'halsband'-moorden moeten dan ook gezien wor den als rituele executies. Zowel in de zwarte woon wijken van de steden als op het platteland wordt nog steeds veel waarde gehecht aan de traditionele geneesme thode, 'muti'. Ruim tachtig procent van de zwarten ver trouwt op een toverdokter. Er zijn totaal 80.000 toverdokters in Zuidafrika; in de zwarte woonstad Soweto zijn het er alleen al 8.000. De onbetwiste koning van de 'muti' is een Indiër, Kessa- van Naidoo. Hij is een be voegde arts en antropoloog, maar eveneens een volledig ingewijde toverdokter. Hij spreekt bijna alle Afrikaanse talen vloeiend en hij heeft een grondige kennis van 3.000 ge neeskrachtige kruiden en mi neralen. Naidoos 'winkel' is geves tigd tegenover de effecten beurs van Johannesburg. Aan het plafond van het muffige hol hangen jakhalsstaarten, zebrapoten, struisvogeltenen, stekelvarkens en half-ver- gane bavianen. Naidoo be weert dat pennen van stekel varkens, gedoopt in nijlpaar- denvet en vervolgens door de huid gestoken, zwellingen doen verminderen. De gema len schaal van struisvogeleie ren geneest maagklachten en de tanden van een baviaan weren kwade geesten. In een vrij hoekje van de volgestouwde ruimte is Nai doos assistent bezig boom schors, kruiden en plantewor- tels tot poeder te wrijven met behulp van een stamper en vijzel. Dagelijks komen er zo'n zevenhonderd klanten bij Naidoo binnen met een recept voor een poedertje. Naidoos magie heeft echter niets geheimzinnigs en is vol ledig geaccepteerd in Zuid afrika, in tegenstelling tot de 'muti moorden' en de handel in mensenvlees door sinistere toverdokters. In de politie-ar- chieven worden alle gruwe lijke én bloederige details van deze duistere praktijken ont huld. Aan elk menselijk li chaamsdeel wordt wel een medicinale werking toege schreven. Als een man zijn vrouw verdenkt van ontrouw moet hij een menselijk oog bij zich dragen en dan zal hem alles duidelijk worden; ge slachtsorganen genezen een onvruchtbare vrouw; de hand van een blanke zou voorspoed brengen en een willekeurig stukje mensenvlees verbreekt een betovering. Blank Zuidafrika ziet met lede ogen toe hoe de zwarte magie oprukt en aan invloed wint en daarmee neemt ook hun angst toe dat ze ingeslo ten worden door het zwarte continent. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26,01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,®01140-13751. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlisslngen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen DE ultra-conservatieve Amerikaanse televisiepre dikant Marion G. (Pat) Ro bertson heeft zich donder dag officieel kandidaat ge steld voor het Ameri kaanse presidentschap. Robertson kondigde zijn kandidatuur aan in een sloppenwijk van het New Yorkse stadsdeel Brooklyn waar hij oorspronkelijk vandaan komt. Vorig jaar al liet Robertson - die aan het hoofd staat van het Christian Broadcasting Network (CBN) en die via de kabeltelevisie dagelijks 37 miljoen Amerikaanse gezin nen bereikt - weten voor de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap te willen vechten, mits hij vol doende steun van zijn achter ban zou krijgen. Robertson ontving vervol gens ongeveer 3 miljoen brie ven van volgelingen die hem graag als de volgende presi dent van de VS zien. Boven dien heeft Robertson hoge ogen gegooid in een aantal plaatselijke 'voorverkiezin gen'. Of de republikeinse partij blij is met de onverbiddelijke opmars van Pat Robertson is overigens nog maar zeer de vraag. Zonder twijfel geniet de bevlogen televisiepredi kant de steun van vele hon- derddduizenden fundamenta listische christenen in de VS. Maar daar staat tegenover dat hij met zijn ultra-rechtse boodschap ook grote massa's kiezers van de republikeinse partij zal vervreemden. Bo vendien loopt Robertson de meer 'politieke' kandidaten van de partij - waaronder vi ce-president George Bush - danig voor de voeten. Aanvankelijk was aange nomen dat Robertson zijn campagne een vrijwel volko men religieuze kleur zou ge ven. Robertson heeft de laat ste maanden evenwel duide lijk afstand genomen van zijn soms zeer fanatiek geformu leerde religieuze standpunten. Die koerswijziging moet wor den gezien als een poging om meer 'werelds' over te komen en op het grote publiek de in druk van een echt politicus te maken. Deze week trok Ro bertson zich bovendien for meel terug uit zijn eigen CBN, hoewel hij daar achter de schermen de baas blijft. Bo vendien zal CBN de kandida tuur van Robertson op alle mogelijke manieren kracht Evangelist Pat Robertson. bij zetten. Robertsons vertrek uit CBN heeft trouwens ook een prag matisch tintje. De enorme, in de staat Virginia zetelende organisatie, die onder meer over een eigen universiteit beschikt, heeft er altijd een uiterst mysterieuze boekhou ding op na gehouden. Robert son en zijn vrouw Dede heb ben onbekommerd gebruik gemaakt van de vele miljoe nen die CBN uit de zakken van de gelovigen klopt De predikant beweegt zich met een eigen vliegtuig door ge heel Amerika en bewoont tot op de dag van vandaag een huis waarvan de waarde op ruim een half miljoen dollar wordt geschat. Pat Robertsons campagne wordt dan ook bedreigd door onthullingen over zijn weel derige levenswandel en over de financiële activiteiten van niet alleen hemzelf, maar ook zijn CBN. De Amerikaanse belastingdienst heeft in het verleden al verwoede pogin gen gedaan de miljoenen warwinkel van CBN te ontra felen. In ideologisch en religieus opzicht staat Pat Robertson aan de ultra-conservatieve kant van de Amerikaanse sa menleving. Robertson is een reactionair en een fel anti communist die - via allerlei duistere fondsen en stichtin gen - onder meer de Contra's in Nicaragua en de rebellen in Angola en Kampuchea van royale financiële steun heeft voorzien. De verjaagde Filipijnse dic tator Marcos was een van Ro bertsons vrienden. Overigens beperkt de presidentskandi daat zich niet tot het verkon digen van Gods woord door alleen maar via de televisie uitgezonden preken. Hij prak tiseert ook gebedsgenezingen en handopleggingen en spreekt regelmatig in tongen. Robertson en zijn CBN heb ben altijd gevochten tegen het 'werelds humanisme' dat het oorspronkelijk religieuze Amerika in het verderf heeft gestort. De wereldse huma- den te stellen met de Bijbel zijn hand. De nu 56-jarige tv-domit i onze Haagse redactie nisten hebben zich, aldus bertson, in de regering, universiteiten, de scholen de gerechtshoven gedronj en de VS vervolgens uitge verd aan 'de Machten van Kwaad'. De predikant presente zichzelf dan ook als 'G Profeet' die Amerika op rechte pad moeten brengen de natie moet ontdoen van 1 TT. mofilie, pornografie, abort N HAAG De hoogte van d drugs en wat hij „de onb jntuele looneisen die de FNV belse aandrift van het pacii iden gaan stellen in het ko me" noemt. Robertson wil nde Cao-overleg, zal voor ee bidden in alle scholen vi >ot deel afhangen van de uit plicht stellen en heeft aanj van de algemene politiek kondigd^ slechts politieke i chouwingen volgende week Tweede Kamer, de Tweede Kamer bijvoorbeeld d is de zoon van senator "Wil gekondigde bezuinigingen op Robertson. Hij komt dus een politiek nest, maar he overigens zelf geen bestui lijke en politieke ervaring, Robertson is een uiterst 1 gaafd en goed ogend retoric een man die zichzelf uitsi kend weet te presenteren, niet gespeend is van een grt dosis ij delheid, die van de ken schreeuwt dat hij werktuig in de hand van G: is en die over nagenoeg onb perkte, door zijn volgeling aangereikte, financiële m delen middelen beschikt. „Waar God mij vraagt, onze Haagse redactie JN HAAG - pe uitvoering *°+st volgend jaar 800 i n dit jaar. In de sociale z< ;t minder dan 112,1 miljan t staat in de Nota Sociale Zeke De Graaf (Sociale Zaken) Door Anne Telkers HET lijkt op Don Quichotterie. Op 4 oktober bestaat de Europese Beweging Nederland (EBN) veertig jaar en het ideaal is nog steeds niet bereikt: een optimale samenwerking tussen de Euro pese landen. Toch gaat de beweging opgetogen door met het Europese eenwordings- streven te verkondigen aan wie het maar horen wil. De beweging wordt daarin bijgestaan door andere orga nisaties waaronder de Jongeren voor Europa (JE). Ook zij maken zich hard voor volstrekte bestuurlijke éénwording. In eerste instantie was de bedoe ling van de Europese Beweging, toen zij in '47 werd opgericht, om door in ternationale samenwerking een nieuwe oorlog te voorkomen. Een be langrijk deel van de oorspronkelijke aanhang bestond uit studenten, en voormalig vluchtelingen uit Nazi- Duitsland. Zij bespraken in discus siegroepjes de nieuwe situatie in Europa en kwamen tot de conclusie, dat de voormalige tegenstanders elk aar zouden moeten vinden in egn Verenigd Europa. Sind^de oprich ting van de Europese Gemeenschap heeft de EBN zich duidelijker kun nen profileren. Leden van de Europese Beweging zijn de bezorgde burgers die als 're minder' willen dienen om de politici onder de neus te blijven wrijven hoe belangrijk Europese samenwerking is. Zij doen dit op twee manieren, enerzijds verstrekken zij informatie om de publieke opinie van het belang van Europese eenwording te overtui gen. Achter de schermen proberen de EBN'ers personen en organisaties te beïnvloeden die in hun werk direct te maken hebben met Europese samen werking, vaak zijn dat politici. Hoe komt het dat ondanks de aan wezigheid van de EBN'ers in zovele Europese adviesorganen en alle ac ties die zij ondernemen, deze bewe ging toch geen grote bekendheid ge niet? Willen de Euro-burgers eigen lijk wel een Verenigd Europa? Volgens de EBN moet de verkla ring ergens anders worden gezocht. Het idee van een Verenigd Europa is voor een groot deel al verwezenlijkt en de meeste mensen nemen daar ge noegen mee. Maar om het Europa te bereiken zoals de EBN zich dat voor stelt moet er nog heel wat strijd gele verd worden. Dit zogenaamde ach- terhoedegeyepht om allerlei, ogen schijnlijk, kleine zaken Europees te veranderen ontgaat een heleboel mensea Het gebrek aan interesse bij de mensen voor verkiezingen vah'net Europees Parlement heeft volgens de beweging ook te maken met de mini male zeggenschap van het parle ment. De Europese politici in Straats burg worden niet serieus genomen, het blijft bij discussie in de marge met af en toe een milieuverordening op internationaal niveau. De werke lijke 'macht' ligt bij de nationale re geringen en daar hechten de burgers dan ook het meeste belang aan. Meer zeggenschap toekennen aan het Europees parlement. Evenals de 'moederbeweging' is dit voor de Jon geren voor Europa een streven. Daarnaast houden zij zich momen teel binnenskamers druk bezig met de vraag: Gaan we de kant van het federalisme op of niet? De federalistische stroming in Europa streeft naar een bond van sa menwerkende staten die toch ieder hun zelfstandigheid houden. Er zou een overkoepelende Europese rege ring moeten komen, de verschillende Europese naties zouden dan worden bestuurd als één land. In plaats van naties wordt Europa dan opgedeeld in regio's met een regionaal beleid, zoals provincies en gemeenten in ons land dat voeren naast Haags beleid. Problemen zoals in Baskenland (af scheidingsbeweging ETA) behoren volgens de Jongeren voor Europa dan tot de verleden tijd. Dat die regio's dan wel heel natio nalistisch kunnen worden uit angst om de eigen identiteit te verliezen is voor de JE'ers een kwestie van op voeding. De Europese gemeenschap is vol gens de Jongeren voor Europa dan ook een slecht voorbeeld van inter nationale samenwerking. Het lijkt meer op het verdedigen van de eigen toko. Elke minister probeert er voor zijn land zo gunstig mogelijke voor waarden uit te slepen. De jonge Europeanen zien dan ook liever dat het getouwtrek om puur eigen belan gen zich wijzigt in het belangeloos kunnen 'geven'. Juist door niet altijd op je strepen te blijven staan werkt dat op een gegeven moment in je voordeel. Binnen de JE is echter niet ieder een te porren voor een omschakeling naar het federalisme. Veel jongeren voelen meer voor de gematigder lijn van de Europese Beweging. Uitein delijk komen ze toch beiden bij het zelfde uit: Een federaal Europa met een 'bovennationaal' volwaardig parlement. Vaak roept een te 'innig' Europa een negatief beeld op. Met name klein links kijkt argwanend naar al de 'grootscheepse' plannen. Alleen multi-nationals zijn gediend bij een Verenigd Europa met internationale projecten, meent links. En om de handen grensoverschrijdend ineen te slaan voor de oprichting van een Europese kernmacht waarbinnen de West-Europese Unie (WEU) een aan deel levert vinden.de radicaler),ver werpelijk. De regelgeving is boven dien veel vooruitstrevender en strik ter wanneer je het op nationaal ni veau regelt dan compromissen zoe kend in Europees verband. „Ook duidelijk democratischer", voegt de klein-linkswoordvoer ir Tweede Kamer, van de jongerenbeweging er aan t Hij noemt het politieapparaat dat Nederland dan wel niet ideaal maar toch met kop en schouders i strekt boven het Franse of Italiaai snfonds ABP is in de rkt voor een aantal vast- paalde gebieden pure noodzaak Bijvoorbeeld voor het milieu. Jongeren voor Europa wijzen ook de technologische ontwikkeling. I dprojecten in onder heeft er baat bij wanneer de nat er Rotterdam, Amster- nale onderzoeksmarkt wordt opr n en Maastricht, gebroken om gezamenlijk op i rmee zijn, uitgesmeerd over goedkopere manier meer voon®; gang te boeken. Elk Europees hoeft immers niet steeds opnieuw* gemoeid. Dit staat in~het wiel uit te vinden. d VastGoedMarkt. >e projecten liggen overwe- Wanneer een land interessante: d in de woningsfeer, waar- sultaten heeft bereikt op techn 6 jjet vertrouwen van ABP deze sfeer wordt onder- iept, en in de commerciële tor. Deze relatief forse ex- gisch gebied moet dat niet angsti lig geheim worden gehouden, een competente handelspartner zijn naast Japan en Amerika it sje mogelijk nu de be- dit soort kneuterigheid op een Eu -,ning Van de vastgoedafde- pese manier worden opgelost. by het wat Neder De Europese Beweging Nederli d inmiddeis is Vol evenals de Jongeren voor Eur moeten om hun ideaal te berei zich voorlopig nog wel even blij: ,cjpwerpen al? 'bezorg# 'erreweg het grootste pro- is het zogenaamde Noord- - vw dplan in Rotterdam bij de het tijdschrift van de JE wordt d mmstige luchthaven. Tot in ook nadrukkelijk op gewezen we overtuigd zijn van onze kunnen ze ook werkelijkheid den. Maar we moeten ervoor vech en blijven vechten!" Door Jo Wijnen VAN DE Amerikaanse president Ronald Reagan is vaak gezegd dat hij wei nig werkkracht heeft en zelfs lui is. De president zou, volgens zijn tegen standers, slechts een part time-bestuurder zijn die het in de middaguren het liefst voor gezien houdt omdat hij dan niet meer in staat zich langer dan en kele minuten op moeilijke onderwerpen te concentre ren. Daar staat tegenover dat, als het het gaat om het doordrij ven van zijn politieke zin, Ro nald Reagan nog steeds een opmerkelijke vasthoudend heid en taaiheid aan de dag legt. Die eigenschappen heeft de Amerikaanse president trouwens meer dan ooit nodig om het laatste jaar van zijn geplaagde presidentschap tot een succes te maken. Dat presidentschap is in derdaad ernstig uit balans ge bracht door het Iran-Contra- schandaal. Bovendien zijn de politieke mogelijkheden van Reagan uiterst beperkt sinds de democraten het vorig jaar november een meerderheid veroverden in zowel de Ame rikaanse Senaat als in het Huis van Afgevaardigden. De voorspelling dat Rea gan, als gevolg van deze te genslagen, tot totale machte loosheid gedoemd zou zijn, is evenwel niet juist gebleken. Reagan heeft vooral de laatste maanden een opmerkelijke bereidheid aan de dag gelegd keihard terug te vechten. Zo heeft de president het gewaagd krachtige maatrege len te nemen in de Perzische Golf. Het aanvankelijk scep ticisme daarover in Washing ton, ebt langzaam weg, al wil het Congres wel duidelijk we ten in wiens handen de be voegdheid ligt tot een derge lijk groots opgezette militaire operatie te besluiten. Reagan heeft zich schoor voetend achter het door een aantal Middenamerikaanse landen geformuleerde vredes plan voor Nicaragua ge schaard. Maar hij heeft tege lijkertijd om meer hulp voor de Contra's gevraagd, mocht Managua niet tot een algeheel staakt het vuren besluiten. Reagan wil niets meer en niets minder dan het tot val brengen van de Sandinisten in Nicaragua. En hij wil de Contra's op de been houden. Of de president het Congres kan bewegen daarvoor het geld op tafel te leggen is nog steeds de vraag. Reagan stuurt wat dat betreft op een regelrechte confrontatie met het Congres aan. De president heeft, op nieuw zeer schoorvoetend, zijn goedkeuring gehecht aan maatregelen van het Congres om de begrotingstekorten te rug te dringen. Het Congres wil dat automatische bezuini gingen van kracht worden, zodra politiek overleg over het terugdringen van de te korten faalt. Reagan is daar mee akkoord gegaan, maar heeft tegelijkertijd gezegd dat die automatische bezuinigin gen niet mogen leiden tot be lastingverlagingen en tot het terugdringen van de defensie uitgaven. Met dat besluit heeft de president andermaal de kiem voor een heftige bot sing met Capitol Hill gelegd. Als aan Reagan ligt zullen toegejuicht zeggen President Reagan bezig aan eindsprint de plannen van het Congres om de Amerikaanse industrie door middel van een reeks protectionistische maatrege len te beschermen, ongedaan gemaakt worden. Reagan verafschuwt ieder vorm van protectionisme en hij heeft het Congres dan ook met zijn onmiddellijk veto gedreigd als het zijn zin definitief doorzet. Op dit ogenblik vecht Rea gan met alle hem ter beschik king staande middelen om de benoeming van opperrechter Hernon Bork door de Senaat te slepen. Bork is een zeer conservatief en uiterst om streden jurist die, zo wordt gevreesd, het Amerikaanse Hooggerechtshof op een uiterst behoudende koers zal zetten. Dat is waarschijnlijk juist wat Reagan wil. De pre sident heeft aangekondigd alle zeilen bij te zetten om de senatoren die nog twijfelen tot andere gedachten te bren gen. En ook in dit geval dreigt een ongekend hevige confron tatie met de Amerikaanse volksvertegenwoordigers. Eén triomf kan Ronald Reagan wellicht niet meer ontgaan. Waarschijnlijk ont moet hij in november Sovjet leider Gorbatsjov. Met hem zal hij een akkoord onderte kenen dat voorziet in de we reldwijde verwijdering van alle nucleaire middellange- en korte-afstandsraketten. Maar aan die triomf wordt de glans enigszins ontnomen door het feit dat Reagans con servatieve achterban uiterst wantrouwig tegenover een omdat het akkoord niet koppeld is aan de verwijl ring van andere wapensys men, een gevaarlijke ven ring van het militaire evi wicht - vooral in Europa - gevolg zal zijn. Dat alles maakt dat laatste jaar van Reagans sidentschap wellicht ook moeilijkste jaar zal zijn. het Reagan niet lukt een i tal hoofdpunten zijn zijn leid alsnog te verwezenlijl zal zijn laatste jaar sli politieke verlamming en stand opleveren. De vermoeide en door een slechter wordende gezom geplaagde president moet eindsprint maken waai hij in feite niet meer de gie en de moed heeft. Me politieke omstandigheden diepe verlangen van zijn sidentschap een histoi succes van de eerste orde maken, drijven Ronald g&n genadeloos voort en ben een ongekende strijdlt in hem wakker geroepen. Als Reagan in zijn laai Witte-Huisjaar gedwoi wordt een reeks nederlag«| accepteren die van negal invloed zijn op zijn presidentschap, dan doet dat pas na ieder polit strijdmiddel te hebben Ronald Reagan is, hoe ook, van plan als een man karakter het Witte Huis verlaten. ;utl id ret rpr volgende eeuw zullen daar 3 woningen en 300.000 vier- ite meter commerciële func- kunnen worden gebouwd. P heeft zich gemeld om als kker' op te treden en het dergelijk akkoord staat ject samen met een of meer tal van politici die het:8ü>ers te doen. De stich- koord aanvankelijk hebl posten worden op circa f2 nu J jard geraamd, waarin be- pen koopwoningen en kan- :n voor eigen gebruik. De ting jaa: Pri; E vol; de iné gav sla; dar ven wei Die om< gen het r ker jaa om' het bra cijf zier wee nu. S tooi geg kos stij sch het de (om aan een tig) wei voo een ui tl PRESIDENT Reagan zal het Amerikaanse congres meedelen dat de sancties die afgelopen jaar tegen Zuidafrika zijn genomen, niet werken, Dit heeft Marlin Fitzwater, woord voerder van het Witte Huis gisteren bevestigd. „Het is een feit dat de sancties geen einde hebben gemaakt aan apartheid, noch tot beduidende voor uitgang hebben geleid", verklaarde Fitzwater. Hij kondigde aan dat de rege ring op zoek gaat naar an dere maatregelen tegen Pretoria, maar deze zullen niet bestaan uit „nog meer sancties". Maar Fitzwater wilde niet zeggen wat voor maatregelen de regering voor ogen staan om Preto ria te bewegen tot hervor mingen. Het congres dwong president Reagan vorig jaar sancties te tref fen door zijn veto weg te stemmen. De invoer van Zuidafri kaans staal werd verbo den, Amerikaanse banken mochten geen zaken meer doen met Zuidafrikaanse regeringsinstanties. Sa menwerking met Zuid- afrika's leger werd verbo den en de landingsrechten van de Suidafrikaanse Lugdiens werden inge trokken. Reagan was en blijft van mening dat sancties ave rechts werken en dat ze de Zuidafrikaanse zwarten treffen in plaats van hen te helpen. Het congres ver plichtte de president na een jaar rapport uit te brengen over de vooruit gang. Die had moeten blij ken uit een tijdsschema voor afschaffing van apartheid en de vrijlating van zwarte leiders, onder wie Nelson Mandela. Het congres wilde vorig jaar meer sancties nemen als Pretoria te weinig vooruitgang had gemaakt. In aanmerking kwamen toen een invoerverbod op Zuidafrikaanse diamant en andere strategische mi neralen en opschorting van militaire hulp aan landen die Pretoria wa pens leveren. Reagan zal opn» weigeren verdere sancti] te treffen en waarnen bij het congres betwijfe of de parlementariërs] president opnieuw zu" dwingen die alsnog doen. In het dagblad 1 York Times verklaa enkele medewerkers bijna niemand voelt een nieuwe poging sancties op te leggen. (B I HERAUTEN van de zorgzame of K zullen volgende week, bij de al [igen in de Tweede Kamer, weer gl F1 zelfvertrouwen. r CDA, eindelijk appellerend aan prs, is nog steeds in opmars en I zeggen in de Nederlandse politic raai terug te brengen in de politie pen te leggen. it CDA lijkt als enige grote politiek Psgeest. Misschien kan ook gestel ree partij in Nederland een helder [het aantreden van de premier sic ph bejubelde no-nonsense het pra puinigingen, minder overheid-meer reg en financieringstekort. Dat war: pbers een brede consensus force PA opschoof in de richting van za fs aanpak weerspiegelde de tijdgc faal, optimistisch en zakelijk. Geer Ber, geen socialistische beweging v jen confessionele politiek versus f f?n het ene pragmatische beleid tec phe beleid. p wie staat Lubbers en het CDA o pole aanstormende yuppies, die z IPer-yuppie' Lubbers? Of voor de t lyatieven binnen de christelijke gr P schoon zagen om die linkse po [ongelovige betweters uit de jaren f te jagen? Pr A staat natuurlijk voor veel me pat staat met zoveel woorden in de met de zwaksten in onze sanr Komt er iets van terecht? Als we P terrein waar de solidariteit bij uits aan zien we het volgende beeld poten, gezinszorg voor veel mensc respakket uitgedund en het soek r.aakort. Bovenop dit alles wordt psiaie en rechtsbijstand bezuinigd, pr waar de overheid een duidelijke hlrnet hen die tot de lagere inko us te nemen. Zo'n overheid kan ae zwakken' worden beschouv hi hl best bekommeren om e fr,pe el'te', maar het zal zich daa F e zorgen en het geluk van de lag [terugtredende overheid is pracf fanieving onder een veilige parat P a te veel vertrouwen in burenhul LrJraan we on9etwijfeld terug nai I pi?a w of naar het pannetje soep fnrjl,. ,moet enkele fundamentele .Pontieke tenslotte niet alleen om c hJf' om de kwaliteit van het besta P ae hooggeroemde solidariteit.

de Stem | 1987 | | pagina 2