ERNEUZENAARS MAKEN BEZWAAR TEGEN NIEUWBOUW LLANT EKOMSTI WATE 'Onze spullen verdwijnen vaak' ethouder Gosselaar slaat eerste paal Taxirovers horen eis van vijftien maanden 'mm* PLAATSELIJK NIEUWS pen dag Jamasj erneuzen G> Yogelbeurs Sluiskil Aanvraag renovatie Redoute tijdig weg l/VESTF/Rl V.S.L. i.p. vindt een partner STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 ing De vriendelij gaaibollen schieting kermisschietii De Kringloo beurs SP verhoging in aandelen FUIKVISSERS VISSEN REGELMATIG ACHTER NET Gestolen Buitenwater Riskant [ET HART VAN HET OUDE JAVA KLOPT NOG STEEDS' Bouwrijp E WOLF ZN Opleveren Sluiskil Sas van Gent Westdorpe ONDANKS SPUT VAN TWEE BELGEN Rekening Nachtmerrie paardetrailq hobby-en bedri aanhangwagS auto ambul anc trekhaki n Vctie voor nieuw dierenasiel Aanhanq» Trekha Recfa onze verslaggever is ineediend. zal echter een arti- Het nieuw te bouwen asiel gaat in Raamsdonk overhandigde namens de stemd op het gemiddelde van de laat- gen Bergen op Zoom 600 AB BERGEN OP ZOOM 55 eer- met en te Jd te hun aad- U heel ren. Dis- mid- arief Voor inko- ins- BG 0. gem. mor, m Ojr. rel., cties O'S iwerk. Osse- 8, 00. WELKE lieve jongen jr. durft zijn fantas» kelijk te beleven m onaantr. man 39 jr. geen post ontv. maa ergens afspr. diskr. Je krijgt besl Br.l.m.f.o.nr. 934907. ALLEENST. vrouw zoekt man uit goed Br.o.nr. 934917. Techn. hoofdambt, zkt. represent, vriendi En nog vele anderen Serieuze reakties aan Computer voor u! Gratis info muiier bij afd. S, PB 3286 ZH Cromstrijen. onze verslaggever rNEUZEN - De stichting renasyl Zeeuwsch- B§ianderen is gisteren een ,dswerfactie begonnen de bouw van het uwe asiel in Terneuzen. er genoeg geld binnen is rin het voorjaar van 1988 de bouw worden begon- i. oouwaanvraag, die inmiddels is ingediend, zal echter een arti kel 19 procedure moeten onder gaan, omdat enkele omwonen den bezwaar hebben aangete kend tegen de geplande locatie. Die locatie, naast het huidige asiel, ligt iets verder van de woningen af dan nu het geval is. Reden voor be stuursvoorzitter W. Broekhuysen om op te merken: „Ik begrijp die protes ten niet. Het is verder van de huizen af, de onderkomens van de dieren worden gescheiden, zodat er minder geblaf te horen zal zijn. Bovendien waren de dieren er eerder dan zij." Het nieuw te bouwen asiel gaat in totaal 425.000 gulden kosten. Een groot deel daarvan is inmiddels beschik baar. De steunstichting van het diere nasiel bracht 130.000 gulden in. Nog eens één ton kwam van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren. In de brochure die het asiel gaat verspreiden bij bedrijven en particulieren om fondsen te wer ven staat nog een tekort vermeld van 95.000 gulden. Dat bedrag ging tijdens de bijeen komst in het Churchillhotel gisteren met een sprong omlaag. J. van Raamsdonk overhandigde namens de Juniorkamer Zeeuwsch-Vlaanderen een cheque van 12.500 gulden aan voorzitter Broekhuysen. Dat bedrag was de opbrengst van de wijnver koopactie waarmee de kamer in mei van dit jaar startte. Van Raamsdonk zei te verwachten dat de uiteindelijke opbrengst aan het eind van het jaar nog een stuk hoger zal zijn: „Twintig duizend halen we, maar we streven naar dertigduizend." In het nieuwe gebouw komen iets minder ruimten dan in het huidige gebouw. Er kunnen 24 honden ge plaatst worden. Dat aantal is afge stemd op het gemiddelde van de laat ste jaren. Er komt wel een aparte ver zorgingsruimte ten behoeve van een dierenarts en een quarantaine-afde ling. De afdeling pension wordt klei ner dan voorheen, omdat het asiel dat niet haar voornaamste taak vindt. Het oude asiel, tussen Roosevelt- laan en Evertsenlaan, werd in 1969 opgericht. Jaarlijks verblijven er zo'n vijfhonderd dieren. Enkele jaren ge leden werd geconstateerd dat het ge bouw aan het verzakken was. Boven dien voldeed het niet meer aan de eisen van het nieuwe Honden en Kat ten besluit. onze verslaggever tijden, 14.30 iddor- aanv. ezes- Smid- aanv. >kt. bij begin 100,-. ker- 4 okt. 99 euwe- 20.30 iens. manier van kennismi J.man 31 jr. HBO niv, baan, zkt. alg. ontw vriendin, zonder kinck Spont. j.vr. 26 jr. m.< mboJeonlvüS'aelïNEUZEN - Het Jonge- lentrum Jamasj in Ter zen houdt vandaag een ndag om de jongeren nis te laten maken met activiteiten van het ko- Tei. 01640-51502fcde winterseizoen. is half september is Jamasj open en gaat beginnen enige cursussen: repareren knutselen aan brommers, drukken, fotograferen en maken van graffitti. Het is loeling dat deze cursus- elke donderdagavond om beginnen. Jamasj richt op jongeren van vijftien zeventien jaar maar andere Op zaterdag 3 oktol ^tellenden zijn ook wel- schieting Ieder weekend komt er bij Café Ons Vermaal ™nd voor en Evelien) te Vogel '£ore en speedmetal mu- de. Aanv. 14.30 uur, j en voor liefhebbers van gratis. srground disco. Op zondag 4 oktol* aanv. 14.30 uur, 25, fis, bij Rudie en Noordstr. te Walsoort Op zat. 3 en zond. 4 in Café De Kast, Kloosterzande, 14.30 uur, 50,- Op zaterdag 3 oktol in Café De Kroon teH aanvang 14.30 uur, gratis. dere eerste zaterdag van de md komt er een feest rond bepaald thema. Morgen is Amerikaans voorbeeld a-party, in een jaren ig sfeer. Op zaterdag 7 no- ïer is er een hprror-nacht. komt er veel live-pop- iek, te beginnen;,op 24 okto- met een drietal regionale gratigs. Op 14 november speelt en hardrockgroep uit Bel- Op zaterdag 3 oktol prijskaartin in Café 't Jagersl Hengstdijk, aanv. uur, 1 op 2 is prijs. Aan- en verkoop, deling van nieuwe- bruikte goederen. Kringloopbeurs, Willi nastr. 82a, St. Tel. 01140-10257. IDELBURG (ANP) - De lenwerkende Elektrici- Producenten (SEP) in land zijn akkoord ge il met een verhoging van aandelenkapitaal van NV tot tachtig miljoen to. Op de vorige aan houders vergader ing, 4 jans werd in beginsel inge- nd met de vorming van eigen vermogen van 80,2 oen. Voor dit doel was >4 miljoen gulden be- ikbaar. ging tijdens de aandeel- lersvergadering in Middel- om aanvulling van het met 15,8 miljoen gulden, zal nu gebeuren door vol- ng van het aandelenkapi- 0p de elektriciteitstarie- deze verdere kapitaals- g van SEP niet van in- zijn, liet directeur N. 'g van de SEP aan de telhouders weten. Ildens de vergadering werd toesloten het Nederlandse 1 van de HCF-organisatie llandse Carbon Fuels) te li jkten. JAN Hamelink uit Zaam- slag vist graag. Hij heeft tijd genoeg om zijn hobby uit te oefenen. De 42-jarige inwoner van het Zeeuws- Vlaamse dorp is na twee hartinfarcten al geruime tijd arbeidsongeschikt. Jan Hamelink vist niet alleen met hengels en een boot. Buiten in de tuin hangt een aantal fuiken te drogen. Fuiken voor binnenwater en fuiken voor de Wester- schelde, het buitenwater. De laatste tijd heeft hij de fuiken weinig gebruikt. Te vaak moest hij constateren dat anderen hem voor ge weest waren. Weg vis en weg fuik. „Dat komt regel matig voor. Niet alleen mijn fuiken verdwijnen, maar ook fuiken van an dere vissers. Telkens weer. Dit jaar ben ik al tussen de 1000 en 1500 gulden kwijt geraakt. Dat werkt ont moedigend". Door Romain van Damme ZAAMSLAG - Jan Hamelink houdt zijn hand ongeveer een meter boven de vloer. „Vanaf ik zo groot was, loop ik langs de waterkant. Vissen is altijd mijn hobby geweest". Later haalt hij uit een lade een stapel foto's. Op een van de foto's staat hij met een kanjer van een paling in de hand. „Die woog wel twee kilo. Ik ben voor het vissen overal naar toe geweest. Ik heb overal gevist. Machtig is dat. Ik was eens in het buitenland en stond te kij ken naar een aantal vissers die een net repareerden. Ze rea geerden stomverbaasd toen ik een pen pakte en mee hielp. Dat een toerist dat kon". Hij maakt zelf fuiken. Niet al leen voor eigen gebruik. An dere vissers uit Zeeland hebben fuiken van hem gekocht. Hij kan ze zo opnoemen. Maar daar gaat het hem niet om. Iets an ders zit hem dwars. „Overal worden fuiken gestolen. Helaas kun je daar weinig tegen doen. Ik heb wel eens een nacht ge waakt, maar ja, dan zie je na tuurlijk niemand. Ik vind het echt verschrikkelijk. Niemand heeft toch het recht fuiken te stelen. Kijk, ik kan me nog voorstellen dat er wel eens pa ling meegenomen wordt, maar een hele fuik, nee, dat kan er bij niet in". Vorig jaar had hij een scha depost van ongeveer 750 gul den. Dit jaar bijna het dubbele. „Ik maak die fuiken zelf, breien noemen ze dat. Dat kost aan materiaal ongeveer 65 gul den. Maar dat is het niet alleen, je steekt er veel uren in. Na tuurlijk, dat doe je graag, an ders zou je er niet aan begin nen. Maar om dan later te con stateren dat al dat werk voor niets geweest is, is ook niet zo leuk. Aangifte heb ik meerdere malen gedaan. Maar het is niet gemakkelijk de daders op te sporen". deelte samenhangt met geluk. Integendeel. „Een fuik zetten is vakmanschap. Je hebt te ma ken met de stroming, de wind en de maan. Bij volle maan vang je vrijwel niets. Tong en paling is nachtvis. Hoe donker der, hoe meer ze bij de opper vlakte zitten. Als het licht is, zitten ze veel dieper". Hij benadrukt dan dat alles De keel legaal gebeurt. De aktes kan hij zo laten zien. „Een sportvis ser heeft voor twee hengels een kleine akte nodig. Wij, de fuik vissers, hebben een grote vis- akte nodig, en toestemming van de eigenaar van het vis recht, het water. Eigenlijk zit ten we tussen de beroepsvissers en de sportvissers in". „Als je een jaar op het buiten water, de Schelde in dit geval, vist met twee fuiken, pak je per jaar twintig kilo tong en pa ling. Bovenmaatse vis dus. Op binnenwater mag je met meer fuiken vissen. Stel dat je tien fuiken hebt staan, dan vang je per jaar ongeveer 25 kilo pa ling. Maar dat hangt van zoveel factoren af. Er zijn weken bij dat je geen paling ziet en soms heb je zomaar een paar kilo". Daarmee wil Jan Hamelink niet gezegd hebben dat vissen met fuiken voor een groot ge- Jan Hamelink staat op en pakt een fuik. Wijzend op de ver nauwingen in de fuik zegt hij „Dat is de keel. Het begint met een vleugel, het bovenste stuk van de fuik. Dan krijg je een keel en de voorwand, de keel en de middenwand en tenslotte de keel en vang. De fuiken voor binnenwater en buitenwater zijn in principe hetzelfde. Zee fuiken zijn wel groter. Die kos ten ook al gauw, 400 a 500 gul den. Daar steek je 200 uren in. Een zeefuik maken is een heel karwei". Weer gezeten op de bank keert hij terug naar het ver dwijnen van de fuiken, het zit hem danig dwars. „Ik ken iemand die op de Hoekse Kreek veel fuiken heeft staan. Die verdwenen met de regelmaat van de klok. Toen is er een ver ordening gekomen dat er vanaf de kant niet meer gevist mag worden met lieslaarzen en wa- Jan Hamelink: 'Een fuik zetten is vakmanschap. Je hebt te maken met de stro ming, de wind en de maan' FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER terpakken. Sindsdien is die man veel minder fuiken kwijt". Buiten in de tuin hangt hij een fuik op. Om te demonstreren dat de doorsnede van de fuik maar 75 centimeter groot mag zijn. Fuiken die groter zijn ko men echter ook voor. „Ja, dat gebeurt", zegt hij eerlijk. „On geveer tien jaar geleden is die 75 centimeter wettelijk be paald. Maar je hebt fuiken die wel twintig jaar meegaan. Nou komt het wel eens voor dat de politie met een duimstok langs die fuik gaat en ontdekt dat de 75 centimeter overschreden wordt. Dan wordt die fuik meegenomen. Wat moetje dan? Aangifte doen kan riskant zijn. Want als de poltitie jouw fuik dan heeft krijg je ook nog een boete. Snap je?" „Dat speelt ook het in het voordeel van de mensen die de fuiken stelen. Maar dat neemt niet weg dat iemand zomaar die fuiken mag wegpakken. Het stuit me enorm tegen de borst. Of ik nu fuiken heb lig gen? Nee, met Terneuzense kermis moet je dat niet doen. Want wat gebeurt er dan, de mensen gaan naar huis met een lege portemonnee, lopen langs het water en zien die fuiken. Dan is het zo gepiept. Dat was vroeger al het geval en ook nu gebeurt dat". fonze correspondent .rt»,..'UZEN - Aan wethouder W. vele apparaten uit ons warm water progf-" ®iaar gisteren de eer de eerste Vaillant vakinstalla' slaan voor 113 woningen van de '®gbouw Vereniging Terneuzen dava- Het plan is sober en doel- f lnnP8ezet'0m de huren gemiddeld w per maand te houden, en daar- ae kwaliteit te waarborgen. :ie vraag uw Erkend Gas- en Waterf" Technisch Installatie- en Loodgietersbedrijf ilreiniging AND Tel. 01179-1302 en Geselaar als voorzitter A Janse tdw( Woningbouwvereniging, memo- W 'j- bun toespraak de historische it m t i? de woningbouwvereniging Bn,™, "et Java. Janse: „de woning- v^oiging is trots op dit plan, waar ae bakermat van de vereniging I vretj.nu ^n er vele aanvragen bin- ita „„L™ Plan, zodat met recht gezegd ttnogsteed^' hait Van h6t °Ude j3Va De nieuwbouwplannen hebben overigens veel voeten in de aarde gehad, E. Verstrae- ten namens de woningbouwvereniging: „mede vanwege het niet bouwrijp zijn van het uitbreidingsplan kon met de bouw, waarvoor de beschikking reeds op 26 okto ber 1986 was afgegeven, niet worden be gonnen. Bovendien was over een aantal punten met het rijk geen overeenstemming bereikt. Door het lange wachten waren de prijzen fors gestegen, We hebben toen de handen ineen geslagen". Diverde veranderingen en bezuinigin gen zijn doorgevoerd, waarbij de woning bouwvereniging volgens haar zeggen heeft vastgehouden aan de reeds eerder ingeno men standpunten. Na een strijd van geven en nemen kon gis teren dus de eerste paal geslagen worden. Volgend jaar oktober hoopt de woning bouwvereniging de laatste woning van de 113 woningen op te leveren. Hiervan wor den 88 eensgezinswoningen, 24 bejaarden woningen en 1 mindervalidenwoning ge bouwd. Het plan Java is tevens het begin van een actief bouwbeleid van de woning bouwvereniging Terneuzen, Voor wat be treft de nieuwbouw zijn er momenteel 249 woningen in voorbereiding of uitvoering. Bij de grote onderhoudsplannen staan er 326 op stapel. Sluiskil volgt binnenkort met 29 woningen, terwijl in de bomen en bloe- menbuurt 112 woningen wachten op onder houd of verbetering. Voor de Bloemen- buurt zijn 84 woningen in planvoorberei ding. 130 Woningen zijn er ook gepland in de bomen en bloemenbuurt. Vijftien wo ningen moeten er komen in de Chrisant- straat, zeven in de Beatrixstraat en ten slotte 108 woningen in de Bomenbuurt. Wethouder W. Gosselaar (met helm) feliciteert voozitter A. Janse van de woningbouwvereniging Terneuzen. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER INSTUIF - Handbalvereni ging Samen Verder houdt za terdag 3 oktober een instuif in sporthal 't Zwaantje te Ter neuzen voor alle jongens en meisjes van de Sluiskilse ba sisscholen. De instuif start om tien uur en duurt tot onge veer twaalf uur. EHBO - Hoewel de belang stelling tegenvalt start Rode Kruis Colonne Groot-Ter- neuzen een nieuwe EHBO- cursus op maandag 12 okto ber. Deze cursus wordt gege ven in de bovenzaal van de brandweerkazerne te Sluiskil en begint om 19.30 uur. REANIMATIE - Woensdag 14 oktober houdt het Sasse co mité Vrienden van de Hart stichting een herhalings avond reanimatie in het buurtcentrum Sint-Albert. Mensen die eerder met succes een cursus hebben gevolgd kunnen tussen 19.00 en 21.00 uur terecht. Naast een theore tische behandeling staat ook een praktische oefening met de bekende pop op het pro gramma. De herhalingscur sus staat onder leiding van mevrouw Lekens uit Sas van Gent. BOWLING - Het bowling team van De Vlaanderen heeft de eerste speeldag in de nationale league er opzitten. Het team ging in Hellevoet- sluis goed van start en be haalde een teamscore van 1014 pins. Uitslagen: De Vlaanderen-Black Giants 3-0, Napoleon-De Vlaanderen 0-3, Sacharias-De Vlaanderen 1- 2. Eindstand: 1. De Vlaande ren 8 punten en 5416 pins, 2. Golden Arrows, Middelburg 8-4778; 3. Napoleon Rijsber- gen, 6-4918;4. Black Giants, Hellevoetsluis 6-4836; 5. Sa- charias, Hoogerheide 4-4648; 6. Bowlingfanten, Hooger heide 4-4622; 7. Red Arrows, Spijkenisse 0-4578; 8. Hotel De Prins, Hoogerheide 0-4476. KVO - De afdeling van de Katholieke Vrouwen Organi satie houdt de algemene le denvergadering op maandag 5 oktober. Deze bgint om 19.30 uur in het verenigingsgebouw Concordia. Tijdens deze ver gadering houdt mevrouw Van 't Westeinde een spreek beurt over tuin- en kamer planten. Na de gebruikelijke agendapunten wordt het jaarprogramma en het kring- programma doorgenomen. Tijdens de bestuursverkie zing treedt mevrouw V. van Damme-De Witte periodiek af, maar stelt zich herkies baar. Na de rondvraag kun nen leden zich opgeven voor deelname aan diverse activi teiten. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Officier van justitie mr. Groen eiste gis teren voor de rechtbank Middelburg vijftien maanden ge vangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk tegen twee Belgen die in juni onder bedreiging van een keukenbijltje een Antwerpse taxichauffeur in Axel zijn auto afhandig maakten. De twee, de dertig-jarige L. en de 41-jarige M. uit Beveren, be raamden op 19 juni in een kroeg het plan een auto te ste len. Omdat M. al eens eerder met dat bijltje had gehakt be sloten ze in Antwerpen, waar niemand hen kende, een taxi te stelen. Toen chauffeer M. hen naar Axel bracht, bedreigde L. hem met een keukenbijltje, dat hij eerder thuis had opgepikt. Toen het tweetal er met de auto vandoor ging, waarschuwde de volkomen over zijn toeren zijnde taxichauffeur de politie. Nadat zij eerst een stopteken van de politie bij IJzendijke hadden genegeerd, kon de poli tie hen kort voor middernacht bij Oostburg aanhouden. De twee dronken mannen beken den hun daad. Zij zouden ook nog 3500 Belgi sche Franken uit de borstzak van de chauffeur hebben mee genomen en brachten schade toe aan zijn auto. Pikant detail: de taxichauffeur kreeg voor een deel van die schade, onder meer de ritprijs die hij niet kreeg, de rekening gepresen teerd van zijn baas, de Ant werpse Taxi Maatschappij. M. verscheen voor rechter mr. Janzen-Van Oosten om die schade op de twee verdachten te verhalen. Hij was echter vergeten bewijsstukken mee te nemen. Wel koppelde de offi cier aan de voorwaardelijke straf de eis dat de chauffeur binnen een half jaar zijn geld zou krijgen. Zowel de officier als de twee raadsmannen van de Belgen gingen in op het alcoholische bestaan van de twee. Daar zou de oorzaak van hun gedrag lig gen. En de twee zouden serieus Van onze verslaggever SLUISKIL - De Sluiskilse vereniging 'De Vogelvrien den' houdt zondag een vo- gelbeurs. De beurs wordt gehouden in zaal Dallinga en begint om lO.OOuur. Tot 13.00 uur kunnen de vogel liefhebbers terecht in de zaal waar ook een stand met materialen ingericht is. De toegang tot de beurs is gra tis. Allerlei vogels kunnen wor den aangvoerd. Ook zijn er die dag inschrijfformulieren voor het kampioenschap van de ka naalzone te verkrijgen. De slui tingsdatum voor die inschrij ving is 18 oktober. De vereniging uit Sluiskil wil dit seizoen zes van derge lijke vogelbeurzen houden. van plan zijn hun leven op dat gebied te beteren. Desondanks zei mr. Groen: „De zaak is wel overwogen opgezet. Overvallen op taxichauffeurs brengen over het algemeen in de maatschap pij heel wat beroering teweeg". En over de drankproblemen zei hij: „Voor mij is hun verleden een nachtmerrie. L. zou be halve met de fles ook proble men hebben in zijn huwelijk en met zijn werkloosheid. M. had al een hele waslijst delicten op zijn conto staan waaronder diefstal onder bedreiging, af persing en vernieling. De twee zeiden spijt te hebben van hun daad. De raadsmannen van beiden vroegen in verband hiermee aan de rechter minder straf op te leggen, omdat een lange ge vangenisstraf hen alleen maar minder kansen op een rooskleuriger toekomst zou ge ven. De rechter doet over twee weken uitspraak. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De aan vraag voor de renovatie van het bejaardentehuis de Re doute in Sas van Gent is op tijd weg. Het bestuur heeft het plan vóór de uiterste da tum -1 oktober - naar Ge deputeerde Staten van Zee land kunnen sturen. Vorige week was er nog enige twijfel in Sas van Gent of de li miet zou worden gehaald. Zou dat niet lukken, dan zou de bij drage van de provincie, 25 pro cent van de kosten, komen te vervallen. Tijdens de vergadering van de Sasse gemeenteraad vielen verschillende ongeruste gelui den te beluisteren. Aanleiding daartoe was een raadsvoorstel van het college van B en W. Daarin werd gesteld dat het 'nog moeilijk zou zijn om de li miet te halen' en dat indiening van het verbouwplan na 1 ok tober zou betekenen dat het wooncontingent vrijwel zeker voor Sas verloren zou gaan. Burgemeester J. van Rest kon op dat moment geen uitsluitsel geven en moest volstaan met de opmerking dat er door het be stuur van de Redoute 'dag en nacht' aan werd gewerkt. Volgens voorzitter en pr- man van de Redoute, P. de Waal, is de limiet evenwel niet in het geding geweest. "Het was duidelijk dat we die wel zouden halen. Het is nu alleen de vraag of de aanvraag zoals die er nu ligt wordt goedge keurd. Maar dat heb je natuur lijk altijd", aldus De Waal.

de Stem | 1987 | | pagina 21