1THOUDER VAN SCHAIK WIL HALF JAAR RUST IN AXEL n niemand anders cm mee te praten KUK INDE, KRANT. Doe-cursussen ZVU Jeugdleiders moeten meer ervaring hebben .EGENHEID dag >r krant >n muis >r staart. PLAATSELIJK NIEUWS EXAMENS Leerlingen Ter Duinen spelen musical :STEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 EN JAAR TELEFONISCHE HULPDIENST ZEELAND rbroken Zeurkous Helpen helpen Flinke mannen Westerschelde Zingeving Kerncentrale Motivatie Lamswaarde Verstouwen Kledingbeurs druk bezocht T22 om te zoenen I artlculieren fcnkje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, ibraham, openbare dank, or, mag best eens in de (pagina familieberichten, en duur hoeft het niet te ■Is kosten een tientje), colom 2,00. Eén grote 2,55. Voor het plaatsen elding met een formaat enen wij 14,05 toeslag, j op aanvraag. Bij niet- /ordt 4,00 adm.kosten orden niet geretourneerd, if geef uw tekst 2 dagen j één van onze kantoren, /en stuurt u eveneens 2 ing naar Postbus 3229, riftelijke opgaven worden fepteerd indien naam en 1, ook indien Uw betaling behouden ons het recht pr opgaaf van redenen te pigeren. glngsnleuws kolom op donderdag. EMORGEN A ELS i proficiat met jaardag. Gaby, Anette, aul, Marina en 'ommy. fkoelingsperiode showband ,n2e verslaggever EL - Wethouder J. Schaik heeft in een n brief aan alle be kkenen in het con- t bij de showband :1 gevraagd om een oelingsperiode van maanden. periode moet het ens Van Schaik moge- zijn om met elkaar r tot een gesprek te ko men. „Niet over het verle den maar over de toekomst. Niet de toekomst van afzonder lijke bestuursleden maar de toekomst van shwoband Axel in zijn geheel. Als u zo doorgaat gaat de showband in zijn hui dige vorm kapot en dat is zonde en niet nodig", aldus de wet houder. In de open brief geeft hij een toelichting op zijn rol in het conflict die door de ontzette le den als partijdig is ervaren omdat de wethouder geen heil zag in een bemiddelingspoging. Het verwijt geldt dat Van Schaik enkel het bestuur zou hebben gehoord. De wethouder wijst die beschuldiging van de hand. Na eeri gesprek met het be stuur over de achtergronden van de ruzie heeft de wethou der naar zijn zeggen tevergeefs getracht woorvoerder Van Overmeire van de 'tegenpartij' te pakken te krijgen. Vervol gens heeft hij contact gezocht met Provoost, medeonderteke naar van het verzoek om een bemiddelingspoging en hem uitgelegd dat een bemidde lingspoging geen kans van sla gen zou hebben 'omdat er altijd twee partijen moeten willen'. „Ik heb duidelijk tegenover betrokkene gezegd dat ik geen partij wilde zijn in het conflict. Provoost heeft van mijn besluit kennis genomen en de toezeg ging gedaan dit besluit de an dere ondertekenaars van de brief mede te delen. Voor mij was hiermee de kous af", aldus Van Schaik. Er is inmiddels ook een brief aan burgemeester A. Hack van Axel geschreven met het ver zoek het 'laakbare gedrag' van de wethouder in de gemeente raad te bespreken. „Volgens mij weet de briefschrijver niet meer waar het allemaal om gaat. Laat ik dan maar een hartekreet in deze brief venti leren. Stop a.u.b. met dit ner gens tee leidende geruzie. Op deze manier gaat de showband absoluut kapot. En dat is toch niet de bedoeling. Ga met z'n allen muziek maken zonder deze valse noten". J. van Schaik: 'Ga met z'n allen muziek maken zonder valse noten'. FOTO DE STEM COB J. BE BOER kan er niet meer tegen, me alstublieft....'In jaar tijd kreeg de hting SOS Telefonische pdienst Zeeland die dkreet meer dan vijf- uizend keer te horen, ilagen uitgepraat met tner, pastor en andere mi, grepen zoveel Zeeu- naar de strohalm van misschien bevrijdende loontje. Om hun hart te storten bij anonieme willigers aan de andere t van de lijn, mensen oeverloos geduld, tak- h en vastberaden zoe- d naar een uitweg. Er- sin Middelburg, ver dien achter een onop- ende dekmantel zit de hting die u achter op de foongids vindt. Bij de rmnummers.... •JanJansen ÏLAND heeft mensen in d maar weinig te bieden, buurvrouw ja, of een f die je problemen mis- in begrijpt, maar ga je te rade als het puntje iet paaltje komt? Brink- mag ertoe aanmoedi- het werkt lang niet al- crisisopvang is hier heel rkt," zegt coördinator Ger tos van de Telefonische dienst. „Nauwelijks JAC's, voor kort geen spreekuur de vertrouwensarts, geen j een lange wachttijd bij het Nee, dat ziet er niet uit." verklaart waarom vaker de hulp- dan de gemid- Nederlander. Normaal dat er in een gebied mensen jaarlijks telefoonbes M Maar Zeeland |nu ruim zevenduizend bel- °P een inwonertal van nog 350.000. Heel voorzichtig Woliers dat ook in ver- te brengen met het karak- rn Zeeland, de samenstel- van de bevolking, de eigen teeft hier toch wat geïso- i .vroeger sterker dan nu. t en probeert de eigen g^OORzuiDWEST NEDERLAND "toren |"euzen, Hulst en Goes. Pwsen en telefoon- mers op pagina 2. v. - .den: ^2.30/13.30-17.00 uur. E,.®n: Rein van der (editie-chef), Romain Frank Deii, *riTVan Gremberghe, eri/.omme,en. RonaW IkViT6"'Cor de Boer ij' ;on Koomen (sport) vjs> Jan Jansen. p-EugèneVerstraeten. twUe-exptoKatie Acteur Zeeland: Syh Privé tel.01150- boonljes te doppen, zo lang mo gelijk. Nou, en als je in je eentje zoveel dingen te verwerken krijgt, al die snelle veranderin gen, waarmee oude vertrouwde verbanden verbroken zijn, dan gaat het wel eens mis." Vrijwilligster Corrié draait lang genoeg mee om haar pap penheimers te kennen. „Ze heb ben niemand anders om mee te praten. Doen ze dat wel, dan is er direct dat vermanende vin gertje, of ze krijgen een stempel opgedrukt, en dat is fnuikend in kleinschalig Zeeland." Wol- ters licht toe: „Je woont in een dorpje, waar iedereen je kent en je gaat scheiden. Dan staat er na een tijd ineens een vreemde herenfiets voor de deur. Het gesprek van de dag! Kijk, sociale controle heeft voordelen, maar zo zie je er ook de nadelen van. Je kunt hier niet zo anoniem leven als som mige mensen zouden willen." En er is de schone schijn van sociale contacten. Bij de Hulp dienst willen ze die allesbe halve ontmoedigen, maar je moet er niet alle heil van ver wachten. „Iedereen heeft iemand nodig om mee te lachen, maar ook om mee te huilen. En dat laatste ontbreekt er nog wel eens aaa Mensen schrikken te rug voor problemen van ande ren. En wie in moeilijkheden zit, durft er slecht mee voor de dag te komen. Is bang om een ander te belasten, door te gaan voor zeurkous. Nee, buiten hun vaste relatie zijn er niet zoveel mensen waar ze echt vertrou welijk mee zijn." Daarom worden er per tele foon, ondanks de anonieme dekmantel, vriendschappen ge sloten. Corrie: „Als mensen hun hele verhaal vertellen, krijg je soms zo'n band dat je van vriendschap kunt spreken. Jij bent degene tegen wie ze iets vertellen, dat ze jarenlang voor zich hebben gehouden, dat telt. Iedereen hier herinnert zich wel zulke contacten, zo intens, dat een uur aan de telefoon zo voorbij is. Het is hetzelfde voordeel van de anonimiteit als vroeger in de biechtstoel. En ja, wij hebben ook een biechtge heim." Ze kunnen daar in Middelburg slecht controleren of de tele foontjes altijd helpen. Maar de meeste keren denken ze toch: 'fijn dat wij er zaten'. „Vergeet niet," zegt Ger Wolters, „dat een groot deel van de professio nele hulpverlening ook onbe vredigend eindigt. Geen ver wijt, maar het is nu eenmaal zo. We moeten denk ik van het hulpverleningssyndroom af, van het idee dat we anderen al tijd kunnen helpen. Je kunt mensen helpen zichzelf te hel pen, maar er is geen pasklare oplossing voor vergelijkbare problemen. Iedereen moet de oplossing kiezen die bij zijn of haar situatie past. Mensen zijn tenminste deels verantwoorde lijk voor hun eigen problemen. Vaak zit ook de oplossing in henzelf. Daar moet je met een beller samen naar op zoek." Een voorbeeld: mishandeling binnen een relatie. „Moeilijk, maar er zit doorgaans een be paald patroon in, dat mensen moeten doorbreken. Wij zeggen niet: ach mens, ga toch weg bij die vent als-ie je slaat, want dan zegt zij misschien: ja maar, ik hou toch van hem. Daarom kun je geen keuzemogelijkheid bieden die ze niet willen. Wat je wel moet doen is ruimte schep pen, de zaken op een rijtje zet ten en bespreekbaar maken."" Eenzaamheid is in de indivi duele samenleving bijna net zo'n groot probleem als slechte relaties, ook in Zeeland. De hul peloosheid van gescheiden mannen is een symptoon van beide. „Die zijn veel hulpelozer dan gescheiden vrouwen, onge looflijk. Daarom zijn er nogal wat die in een identieke situatie vluchten als voor hun schei ding, want ze kunnen het niet missen, en dan gaat het natuur lijk weer mis. Mensen veroor zaken zelf zo'n toestand," ge looft Wolters. Dat mannen 'flink moeten zijn', speelt daarbij ook een rol. Bij de Kindertelefoon - een nieuwe instelling onder het zelfde dak - merken ze het ook al: er bellen veel meer meisjes. „Die knulletjes hebben al ge leerd dat ze flink moeten zijn. Vrouwen mogen over hun pro blemen praten, erover huilen, mannen niet. Die bellen als het eigenlijk te laat is." Niet voor niets zijn onder de vrijwilligers de vrouwen ook ruim in de meerderheid. Mannen zijn ban ger voor moeilijke gesprekken, gaan liever een potje biljarten, of naar het voetballen, terwijl vrouwen praten en huilen, als 't nodig is. Stad en dorp hebben niks op elkaar voor. Officieel regi streert de THD de herkomst van de gesprekken niet, maar de indruk bestaat wel dat de te lefoontjes uit de hele provincie komen. Gemiddeld zijn er iets meer Tien jaar Telefonische Hulp dienst heeft de Stichting ge leerd dat er kleine verschuivin- Zeeland heeft mensen in nood maar weinig te bieden. De buurvrouw, of een neef die je problemen misschien begrijpt. Maar er is ook nog de telefonische hulpdienst. - FOTO DE STEM COR J DE BOER gen zitten in de hulpvragen. Mannen, jongeren en ouderen bellen nu meer dan in de eerste jaren. De grote groep zat altijd tussen de 35 en 50 jaar. Die zijn nu nog in de meerderheid, maar het verandert enigszins. „Al zijn bijvoorbeeld de ouderen nog altijd zwaar onderverte genwoordigd. Zeeland telt zo'n twaalf procent ouderen, maar ze vormen maar een kleine drie procent van onze bellers. En ze hebben niet minder problemen; wel meer voorzieningen." Een accentverschuiving is er ook in de probleemgebieden. Vaker dan voorheen moeten de vrijwilligers mensen aanhoren met ernstige psychische proble men, helemaal in de war, die dringend toe zijn aan psychia trische hulp. „De grens waar het voor ons ophoudt is moeilijk te trekken. Je moet erg oppas sen met een afwijzing." Ger Wolters stelt vast dat in die groep veel mensen worste len met wezenlijke vragen over 'de zingeving van het leven': waar is het allemaal voor? Meer dan de helft van de Zeeu wen is buitenkerkelijk, een an der deel is officiéél nog wel lid van een kerk, maar niet prakti serend. „Er worden geen zeker heden meer aan ontleend, en dan ontstaan de problemen van de zingeving, trouwens ook bij kerkelijke mensen hoor." Hij vindt het opvallend hoeveel zorgen veel bellers zich maken over de maatschappij. Werk loosheid is een groot probleem. 'Want werk geeft zin aan je le ven'. Ook de kerncentrale in Borssele speelt een grote rol. „Kinderen hebben daar veel last van, van al die spookbeel den. Ik zou willen zeggen: hou eens op met dat gepraat over kernenergie, die bommen en zo meer. Of schaf ze af, want ze ker kinderen lijden eronder," weet Wolters. De coördinator koestert zijn vrijwilligers, actievelingen, die het al (teuk hebben op aller hande gebied: kerk, school of sportclub, en die de telefoon dienst er nog even bij doen. Mensen van diverse pluimage werken mee, een breed draag vlak dat ook voor het bestuur geldt en waarmee Wolters zich gelukkig prijst. „Dit is geen neutrale instelling, maar de verschillende kleuren zitten er allemaal ia Het is geweldig im ponerend om te zien dat, hoe de levensovertuiging ook ver schilt, mensen hier uitstekend samenwerken." Hij heeft zelf eens onderzocht wat nu precies de motivatie van de vrijwilligers is. "Sociale be wogenheid' is de rode draad, maar verder onderscheidt hij een aantal groepen:, vrouwen Hulst JEUGD-EHBO - Donderdag 15 oktober start de EHBO- vereniging St.-Christoffel met een EHBO-cursus A voor de jeugd. Aan deze cursus kunnen kinderen van 11 tot en met 13 jaar deelnemen. Donderdag 22 oktobert start de vereniging een B-cursus voor de jeugd Daarvoor ko men jongens en meisjes in aanmerking van veertien en vijftien jaar. De lessen wor den gegeven om de veertien dagen in Den Dullaert en be ginnen steeds om 18.30 uur. De kosten zijn twintig gulden en men kan zich opgeven aan de zaal. BRIDGE - De leden van de bridgeclub speelden de zesde wedstrijd van de najaars competitie. Het was een Ho well met twaalf paren. Uit slag: 1. heren Van Aart-De Kerf, 2. dames Smulders-Van Puyvelde, 3. heren De Waal- Van der Wielen. AMSTERDAM - Gem. Universi teit, doctoraal bestuurskunde: Jacqueline Maenhout, Klooster- zande. TERNEUZEN - Scholengemeen schap voor Middelbaar Onder wijs MTS en MEAO. Geslaagd voor MEAO: Max Geerlings, Sas van Gent; Aart de Jonge, Evert Kuijk, Terneuzen; Jo Hamelink, Axel; Esther de Rijck, Hulst, Mo nique Koek, Kloosterzande. Van onze verslaggever HULST - Bij genoeg belangstelling gaat binnenkort in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een aantal praktische doe- cursussen van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) van start. Het gaan ondermeer om een cursus schoonheidsverzorging in Sas van Gent (start 6 okotober), Hulst (start 8 oktober) en Hoek (start 12 november). In de lessen komen onder andere het reinigen en verzorgen van de huis en het aanbrengen van make-up aan de or de. Om elke cursist genoeg aandacht te geven wordt gewerkt in een kleine groep. Dat geldt ook voor de ambachtelijke cursussen stoelen matten en boekbinden, die donderdag 8 oktober beginnen. Het stoelen matten wordt gehouden op donderdagmiddag in Hoek en het boekbinden op donderdagavond in Terneuzen. Voor meer inlich tingen kunnen belangstellenden terecht bij het secretariaal van de ZVU in Axel. van wie de kinderen naar school zijn, willen een zinvolle bezigheid; ouders van wie de kinderen de deur uit zijn, idem; mensen die ernstige problemen hebben ervaren, willen daarna anderen helpen; en je hebt mannen die compensatie zoe ken voor wat ze in hun werk missen, al blijft dat een min derheid. De vrijwilligers komen uit heel Zeeland, met een nadruk op Walcheren. Zeeuwsch- Vlaanderen levert er maar twee. „Maar dat komt omdat het vanwege die ponten prak tisch niet te doen is." Anoniem zijn en blijven ze, want daar mee staat of valt het succes van hun werk. Zelfs intimi zijn vaak niet op de hoogte van deze 'vrijetijdsbesteding'. Corrie heeft het in haar kennisenkring altijd over haar 'vrijwilligers werk', als ze weer eens de tele foon moet bewaken. Er zijn er die het al tien jaar volhouden. Dat kan omdat het geen dagelijks werk is, en de begeleiding nooit ophoudt. „Moet ook," meent Wolters, „want ze krijgen soms veel te verstouwen. Zonder opvang hier zou je er als vrijwilliger aan kapot gaan." Dat weet Cor rie ook, maar toch gaat zij ai lang mee. Vrijwilligers hebben er zelf ook wat aan, weet ze. „Je hebt hier wat te geven, maar ook te leren, en te halen." Van onze verslaggever HULST - Het schoolsport project Hulst wil sponsors van verenigingen in de beurs laten tasten om belei- ders van de sportende jeugd de nodige kennis te laten opdoen. Volgens het projectteam zijn heel wat vrijwilligers als trai ner of begeleider betrokken bij Van onze verslaggever HULST - De kinderkle- dingbeurs in het Hulster ac tiviteitencentrum 't Hou tenkwartier werd druk be zocht. Meer dan vijftig moe ders verdrongen zich voor de deur om toch maar de eerste keus te hebben. Het aanbod van tweedehands kinderkleding voor de ko mende winter was dit keer erg groot en van goede kwaliteit Toch bleven er na afloop nog heel wat spulletjes onverkocht over. De opbrengst was rede lijk, maar minder dan ver wacht: 1.483,35 gulden. Zo'n 325 gulden daarvan komt ten goede aan de Hulster speel-o-theek Aap, Noot, Mies. de opvang van de jongste spor ters, maar hebben velen van hen nauwelijks of geen oplei ding. Maar al te vaak, zo meent men, wordt bij verenigingen de prioriteit gelegd bij het eerste team en de jeugdselecties, die in de meeste gevallen in han den gesteld worden van gedi plomeerde trainers. Het pro jectteam vindt het van het grootste belang dat niet of nau- welijks opgeleide kaders de kans krijgen de nodige kennis op te doen. Het projectteam stelt voor die kaderbegeleiding te laten financieren door de belangrijk ste sponsors van de vereni gingen. Er zijn voor de prakti sche uitvoering twee mogelijk heden. Kaderbegeleiding bij de vereniging zelf, of een kader begeleiding voor meerdere ver enigingen tegelijk. De keuze hangt nauw samen met de stand van de clubkas. Niet iedere club beschikt over een sponsor die met gulle hand de benodigde vijfhonderd gulden voor 'persoonlijke' kadertrai ning kan of wil dokken. Een gezamenlijke aanpak valt uiteraard goedkoper uit Over de mogelijkheden van kaderbegeleiding wordt dins dag 27 oktober een informatie avond gehouden. Om 19.30 uur in de kantine van de atletiek vereniging aan de Tabakstraat. De leerlingen van de middenbouw genoten van de prestaties van hun medescholieren. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van oase correspondente HULST - De leerlingen van groep zes van de basisschool Ter Duinen in Klooster zande voerden gisteren een eigen musical op. Zij had den samen met de stagair Gino Buysrogge in twee weken tijd het luchtige mu zikale toneelwerkje in elk aar gestoken. Voor Gino Buysrogge was dit gebeuren belangrijk. Als stu dent van de Pedagogische Aca demie moest hij op kort termijn een musical in elkaar te steken samen met de kinderen. Da genlang werd er vol enthou siasme geknutseld aan de de cors. Teksten en liedjes werden verzonnen. 'Speel goed met speelgoed' was de titel van het eigen pro- dukt. Het ging over de lotge vallen van zes poppenkastpop- pen, een potlood en een lego blokje. Na wat avonturen kwam alles toch op zijn pootjes terecht.

de Stem | 1987 | | pagina 19