JJJ rüttchèn u Betaald parkeren kust geen oplossing t: SCHOLING BELANGRIJKER DAN JEUGDWERKGARANTIEPLAN' Redders Herald in het zonnetje stbank Rijkswaterstaat verkoopt kennis Weerman Willy DE STEM Inbreker onder bed Drollenvanger gevraagd ZUNDE Braakman wil langer verblijf zomerwoningen toestaan JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN. iw partner in transport AUTOMOBILISTEN ZETTEN HUN VOERTUIG IN DE BERMEN LARDIJ B.V fRNEUZEN - De Jongerenbeweging binnen de verwacht dat het jeugdwerkgarantieplan VG) voor de regio Zeeuwsch-Vlaanderen wei- zal bijdragen aan de bestrijding van de gdwerkloosheid in de streek. [indertheater [orgy Bess [reek spreekt rer de VOW Subsidie Doelgroep PLAQUETTES VOOR VIJFTIEN BEMANNINGSLEDEN BU AANLEG STORMVLOEDKERING EN DAM OPGEDAAN ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 OOSTBURG GAAT HONDENPOEP TE LU F PON JA-IK WIL E® ABONNBrfBfT OP DÉ KRANT VOOR MN 0G0j STUK VAN NBBtLANO BUIl De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis. Pas daarna betaal ik. i E D personenwagens 076-653950 bedrijfswagens 076 - 877850 A DE STEM VANZEELAND ping is gelegen op Indeling: Itkamer, grote hal, living, pr, garderobekasten. welke veel privacy biedt, l.k. onze verslaggever DZAND- Het verkeers- ibleem aan de West- juws-Vlaamse kust, en t name in Cadzand-Bad, deze zomer door aller- ïde ingrepen eerder gro- dan kleiner geworden, constateerde de geza- nlijke recreatie-onder- ners tijdens het overleg t wethouder J. de Vries i Oostburg over de gang zaken het voorbije sei- parkeerplaatsen, waar voor aald moest worden, bleven tijdens zomerdagen dikwijls onbezet, terwijl de bermen vol stonden met auto's. De parkeerperikelen plaat sen het gemeentebestuur van Oostburg voor een bijna niet oplosbaar dilemma. Het college vindt dat het afschaffen van betaald parkeren - waar een groot deel van de recreatie-on dernemers voorstander van is - een aanslag op de inhoud van de gemeentekas zal inhouden en dat om die reden van deze maatregel moet worden afge zien. Het treffen van maatregelen van verkeerstechnische aard, zoals het instellen van parkeer verboden langs alle wegen na bij de kust, is juridisch niet mogelijk, omdat er geen enkel verkeersbelang bij gediend is. Tijdens het overleg werd verder geconstateerd dat de strandposten langs de kust te vaak gesloten waren tijdens de zomer. Hierdoor konden veel toeristen geen gebruik maken van de openbare toiletten in deze voorzieningen. Met het oog op de afwezigheid van de strandwachten werd verder gesproken over het privatise ren van deze dienst en het con centreren van de strandwach ten op plaatsen waar dit het meest nodig wordt geacht. De gemeente Oostburg denkt er over om deze maatregelen te nemen. Verschillende kampeerboe- ren blijken meer kampeerders op hun erf toe te laten dan vol gens de wet is toegestaan. De afgelopen zomer zijn zowel de recreatie-ondernemers als ge meente tot deze conclusie geko- T27 men. Door deze handelswijze liepen dit seizoen campings in het West-Zeeuws-Vlaamse achterland niet vol. Uit de re- creatie-sector is dan ook drin gend aan wethouder De Vries verzocht of hij er voor wil zor gen dat in de toekomst de con trole op de kampeerboeren be ter wordt uitgevoerd. Ook dient er beter worden opgetreden door de rijkspolitie tegen wild- kampeerders. De recreatiecommissie be spreekt maandag in het ge meentehuis van Oostburg de evaluatie van het afgelopen zo- merseizoea De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Tel. 01691 Plan biedt geen oplossing' h onze verslaggever It plan, dat de afgelopen zomer werd samengesteld lor de directeuren van de gemeentelijke sociale dien- In en consulenten van het gewestelijk arbeidsbureau, dt volgens de Jongerenbeweging jeugdige werklozen weinig garanties. t JWG is gericht op werk- e jongeren tussen de zestien [twintig die minstens een i jaar zonder werk zitten. 1 is deze jeugdigen op vrij- llige basis aan werk te hel- i en hen tevens te scholen, nemende jongeren kunnen aal een half jaar en aal een jaar bij over- Isinstellingen of in de ge- «idieerde sector aan de slag. n onze verslaggever EUZEN - De kinde- 1 die woensdag 7 oktober theatervoorstelling in (tgy Bess in Terneuzen eken, krijgen de kans mee te doen aan de firstelling. ster Exces uit Gent speelt p het stuk De Amarant, spe el voor kinderen van zes tot palf jaar. De voorstelling, [om 14.00 uur begint, speelt Ti af in een ruimteschip. Inmiddels heeft de werkgroep bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid een subsidieverzoek ingediend voor honderd arbeidsplaatsen. Met het oog op de subsidiëring kun nen de jongeren slechts negen tien uur aan het werk gezet worden. Iets waarmee de Jon gerenbeweging zich moeilijk kan vereniging. „Die negentien uur, al krij gen de deelnemers het mini mum-loon, komt vrijwel over een met de uitkering die de jongeren kunnen krijgen. Wij hadden liever gezien dat er ge zocht was naar baantjes van 32 uur. Nu lijkt het weer verdacht veel op een soort van veredelde bezigheidstherapie. Iets wat we eerder bij andere pretentieuze banenplan ook al hebben ge zien," aldus Mare de Jonge, woordvoerder van de Jonge renbeweging in de regio. De FNV-jongeren betreuren verder dat zij, als voornaamste vertegenwoordiging van de doelgroep, buiten het overleg over de totstandkoming van het plan zijn geblevea Ondanks de twijfels wil woordvoerder De Jonge het plan niet afkraken. „Kijk, elk plan dat er op gericht is men sen, jeugdigen vooral, aan het werk te helpen verdient een kans. Niettemin had ik toch wel graag gezien dat de ge creëerde banen niet zoveel in de huishoudelijke en verzor gende sfeer lagen. Dat doet na melijk afbreuk aan de scho- lingsmogelijkhedea Uit eigen ervaring weet ik dat de scho ling voor een medewerker van de linnendienst in een ver pleegtehuis niet langer dan een half uur in beslag neemt en zo zijn er nog tal van andere voor beelden te noemen, waarvan wij zeggen, kon er niets beters gevonden worden", aldus De Jonge. De regionale Jongerenbewe ging gaat deze maand nog de 'scholingspoot' van het plan eens nader bekijken. Op 16 ok tober wordt het JWG binnen eigen kring besproken. De redders, hun vrouwen en Boertien (tweede van rechts) bijeen. - FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze verslaggever MIDDELBURG - Vijftien Zeeuwse bemanningsle den van reddingsboten, die in maart hun steentje bijdroegen aan de opera tie rond de Herald of Free Enterprise, zijn gisteren in het provinciehuis in Middelburg in het zonne tje gezet. De commissaris van de ko ningin C. Boertien reikte hun herinneringsplaquettes uit. Om hen uit de schaduw te halen, zei Boertien die vond dat het aandeel van de red ders te weinig voor het voet licht is gekomen. De vijftien bemannen de drie in Zeeland gestationeerde boten van de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen, de Tui melaar uit Cadzand, de Java- zee uit Breskens en de splin ternieuwe Koningin Beatrix uit Burghsluis. De Tuimelaar en de Javazee hoorden alle bei tot 'de redders van het eerste uur'. Ze verleenden hand- en spandiensten op en om het wrak en voeren heen en weer tussen de Herald en de haven van Zeebrugge. De buitenwereld moet vol gens Boertien weten onder welke moeilijke en dramati sche omstandigheden de be manningen toen hun werk moesten doen. 'Hulde' zei hij, daarbij ook de partners van de redders betrekkend. Scheidend president A. Leis van de KZHMRS sloot zich daarbij, al merkte hij ook op dat de actie rond de gezonken Herald, waarvan 189 opva renden het leven lieten, in feite niks heldhaftigs is om op terug te kijken. De Belgische consul-gene raal in zuid-Nederland A. Bouckaert stelde vast dat 'lij den grenzen doet vervagen'. „Water verslindt en water bindt; vandaag zijn we hier omdat water bindt," zei hij, namens 'de Belgische koning, de overheid en de bevolking' de redders bedankend voor hun menselijke inzet. Bemanningsleden van Tuimelaar en Javazee die de plaquette kregen zijn: A. de Nijs, H. Gorthmanns, H. Del- laert en W. de Maillie (Tui melaar), H. de Lobel, J. Va der, B. van Vooren, E. Boeck- hout, P. Scherbijn en J. van de Heuvel (Javazee). Opstap per Gorthmanns kreeg een extra aandenken omdat hij afscheid neemt van de KZHMRS, maatschappij die gisteren president Leis uit zwaaide. J. Munster van Heuven komt in zijn plaats. De plechtigheid in de staten zaal volgde op de jaarlijkse inspectietocht van de red dingsmaatschappij. Vandaag (zaterdag) huldigt de KZHMRS in Stellendam de zes bemanningsleden van de Zeemanspot. Ook dat schip was in de rampnacht bij de gezonken Britse veerboot. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het Recreatie schap Braakman wil de periode verlengen waarin zomer woningen in de Braakman mogen worden bewoond. In een voorstel aan het algemeen bestuur stelt het voor de zomer- woningenverordening te wijzigen en bewoning toe te staan van 1 maart tot en met 1 september. In deze verordening was vastgelegd dat bewoning van een zo merwoning in het recreatiegebied alleen mocht plaatsvinden in de maanden mei tot en met september en in korte perioden daarbui ten. In gesprekken met eigenaren van de woningen bleek dat men deze periode erg kort vond. Om die reden wil het bestuur de pe riode van bewoning verlengen. Het Recreatieschap vergadert hierover op 8 oktober om 16.15 uur in het Terneuzense stadhuis. Dan komt tevens de begroting voor 1988 ter sprake, alsook de jaarrekeningen 1985 en 1986. it eerst kosteloos 06-0400 n van documentatie. De# e kunt u ook op het pos"1 ".n u wendt zich vervolge"5 hypotheekadviseurs, vraagt bij uw makelaar ot 'iseur naar een Postbank- Voor een Postbankhyp0"} :der geval altijd vlak bij eek: 'De pretentie of de oeververbinding FOTO ARCHIEF DE STEM 'Onze verslaggever ^NEUZEN - Freek de j?e komt voor een een- ■Jg naar Ter- T:\Hij treedt zaterdag oktober op in Porgy and met het programma ,Jfetentie of de vaste 'erverbinding'. ss j h» jpwikkekl li haaM*6!) naar Terneuzen fee de werkgroep 30 u'^.optreden begint om ti m j arten 15 gulden ItebL Voorverkoop ver- rtep® °?u de vt>lgende &s<3, b^khandel Ververs, ndle LoMler, Muziek- |Kra^"°ra en muziekhan- Van onze verslaggever ROTTERDAM - Rijkswa terstaat wil onder meer mi lieu- en waterloopkundige kennis, die in Zeeland rond de aanleg van stormvloed kering en compartimente- ringsdam is opgedaan, aan het bedrijfsleven, water schappen, provincies en ge meenten verkopen. De directeur-generaal van rijkswaterstaat J. van Dix hoorn, deed hierover gisteren in Rotterdam mededelingen op een symposium over het toe passen van deltakennis. Inmiddels is er met gegadig den uit het (Nederlandse) be drijfsleven al een contract voor de overdracht van deze kennis gesloten. Van Dixhoorn zei, dat de vergaarde kennis ook heel goed door waterschappen, pro vinciale en gemeentelijke in stanties (die evenzeer belast zijn met de taak om Nederland droog, bereikbaar en schoon te houden) toegepast kan worden. Volgens Van Dixhoorn is het nog te vroeg om al te rapporte ren over concrete veranderin gen in de Oosterschelde. Er'i belangrijke uitzondering vormt onder meer het getij- verschil, dat is ongeveer twin tig centimeter groter dan het voorspelde verschil van 3.10 meter bij Yerseke. E. Duursma, voormalig hoofd van het Delta Instituut in Yerseke, zei op dit, ook van uit Zuid-West-Nederland druk bezochte congres, dat de sedert de jaren vijftig uit het Delta gebied verkregen gegevens, nog decennia lang van grote waarde zullen zijn voor toepas sing in andere gebieden van Nederland, en in het buiten land. Topman Dronkers van de Dienst Getijde Wateren van Rijkswaterstaat, die over de 'visiese respons van een ver stoord estuarium' sprak, zei in de Oosterschelde geconfron teerd te zijn 'met beperkingen van onze kennis'. „Estuaria la ten zich niet zomaar knechten". Volgens P. Stortelder van de Dienst Binnenwateren, zijn de zeer negatieve ontwikkelingen van de kwaliteit van Rijn- en Maaswater tijdens de uitvoe ring van het Deltaplan van cïrosiale betekenis gebleken bij de uitvoering en waardering van de Delta-werken. L. Koh- siek van de Dienst Getijde Wa teren zei, dat de in de Ooster schelde vergaarde kennis on der meer is gebruikt bij een ad vies over schorbouw in de Wes- terschelde. Het symposium in Rotter dam werd georganiseerd door de Dienst Getijde Wateren, die onder meer in Middelburg een vestiging heeft. Deze dienst presenteerde gisteren een rijk geïllustreerde brochure over de milieu- Jeskundige begeleiding van de J-osterschelde-werken. Woensdagmiddag 23 september om 15.45 uur begon de herfst officieel. Toch zal dat pas vandaag merkbaar zijn. Hoewel een hogedrukgebied boven Zuidwest-Zweden sterk blijft - de druk is 1035 Hectopascal - drijven in de hogere luchtlagen vanaf de Golf van Biskaje wolkenvelden boven onze streek. Dat kan be tekenen dat we vandaag en morgen op veel bewolking en wat lichte regen moeten rekenen. Wel kunnen de temperaturen iets stijgen en zal ook de afkoeling in de nacht minder zijn. Kort en bondig: bewolkt, kans op lichte regen, de wind neemt iets af en is zuidelijk en zuid-oostelijk en is vijf Beaufort. Voor maandag en de rest van de week: de overgang naar wis selvalliger weer is dan nadrukkelijker en vooral de regenkan sen nemen toe. De afgelopen week gaf ook weer heel wat ver schillen te zien. Terwijl het bij ons nazomerde was het in het midden van het land nu en dan buiachtig. September was een redelijk mooie maand, maar laat toch verschillen zien. De voorlopige cijfers zeggen dat in het zuiden gemiddeld twintig uur minder zonneschijn was. Daar scheen de zon 140 uur en in het noorden was dat 160 uur. De neerslag werd vooral bepaald door het buien-karakter. In het noorden en midden van het land viel gemiddeld 120 mm en wij kwamen er met circa zestig mm. vanaf. De temperatuur was heel rede lijk voor deze maand. Het was ongeveer zestien graden en dat is twee graden warmer dan gemiddeld. Uitschieters overdag tot 26 graden waren geen zeldzaamheden, maar 's-nachts daalde de thermometer dan weer tot soms drie graden. Vol gende week zijn de cijfers totaal bijgewerkt en krijgt u het vol ledig overzicht met de vergelijkingen. Overigens vriest het al stevig. In Zuid-Zweden vroor het op 5500 meter 32 graden. Bo ven onze streken is dat nog een stuk minder. Maar op diezelfde hoogte wordt toch al tien graden vorst gemeten. In het Alpen gebied vriest het al op 3000 meter. Overigens is er een interessante discussie ontstaan over het record bliksemontladingen in ons land. Jan Schaap, die in Hui zen een amateur-weerstation heeft, telde in de nacht van 19 op 20 september meer dan 5000 bliksems. Dit werd eerst bestreden, maar deskundigen van het KNMI hebben nu vastgesteld dat Schaap best gelijk kan hebben. De weerspreuken: 'Oktober met groene blaar, wijst een strenge winter aan.' 'Is om de maan geen rand, dan houdt het weer nog langer stand.' Van onze verslaggever BREDA - Puur toeval heeft ertoe geleid dat een politie man donderdagavond een inbreker heeft kunnen aan houden, die zich onder het bed van een bewoonster van de Pasbaan had verstopt. De politieman was bezig bij de buren proces-verbaal op te ma ken omdat daar ingebroken was. Nadat de vrouw zich bij hem had gemeld met de mede deling dat ook haar huis onge node gasten moest hebben ge had, ging de politieman pools hoogte nemea Tijdens het doorzoeken van de woning trof hij de inbreker, de 22-jarige H.W., aan onder het bed. De man is in verzekering gesteld. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeentebestuur van Oostburg is op zoek naar mensen die op parttime-basis de trottoirs in de West-Zeeuws-Vlaamse kernen willen vrijwaren van hon denpoep. De beroepskracht wordt bekostigd uit de meerop brengst van de hondenbelasting. Die belasting moet volgens het college omhoog, omdat de kosten voor het reinigen van voetpaden, openbaar groen en speelterrei nen de afgelopen jaren fors zijn gestegen. De laatste keer dat de hondenbelasting in Oostburg werd aangepast was in 1982. Momenteel betalen hondeneigenaren ƒ35,- voor hun viervoe ters. In 1988 moet er voor elke eerste hond 45,- worden neerge teld. Voor tweede en volgende honden wil het college volgend jaar honderd gulden vorderen. Uitgaande van een hondenbevolking van bijna 1500 exemplaren levert deze maatregel de gemeente 20.500 gulden meer op. Met dit bedrag in kas gaat Oostburg de bestrijding van de hon denuitwerpselen aanpakken. Zo is het gemeentebestuur van plan om binnen afzienbare tijd in alle woonkernen hondentoiletten te plaatsen. Bij wijze van proef zal er dit jaar nog een hondentoilet neergezet worden aan de Grote Beer tegenover de voormalige Mavoschool in Oostburg. Verder wordt er een werknemer gezocht voor het schoonmaken van stoepen, grasvelden en speelplaatsen. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 ot 9364 ONTSNAFIE LEEUW GEZOCHT? DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDER1AND I Ma») per automatische afschrijving a.d.: J 23,20 Kwartaal per acceptgirokaart ad. 69.75 1 Kwartaal per automatische afschrijving ad. f 67,95. (Voorkeur amkruisen) I Naam Adres Postcode Bank- ot gironummer: Tel.: Shut den bon in een open er op (zonder postzegel) naar Dagblad De Stom Antwoordnr. 112.4600 VB Breda i YJ

de Stem | 1987 | | pagina 17