'Buslijnen dreigen te verdwijnen' éi Sasse YNKY huldigt haar leden KORT ZEEUWS NGEN TOFOVERLAST DE MEERPAAL TERNEUZEN IS VEEL TE GROOT >ord mi Picavetl Steene lermai Irand in Sas door ontplofte kachel Pierre Janssen boeit Terneuzen Nieuw Kruisgebouw Sas is in gebruik Open dag SKW Sluiskil eerspink oorzitter howband Ixpositie ^erlengd YERENIGING VOOR VROUWEN VAN ALLE LEEFTIJDEN ulst Gillis STEM VAN ZEELAND 3 VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 ROVER OVER OPENBAAR VERVOER ZEEUWSCH-VLAANDEREN JSTRIETE] TERNEUZEN - Mevrouw M. Kuypers uit Ter- neuzen is een handtekeningactie op basisschool De Meerpaal begonnen om bestuurlijk Terneuzen ertoe te bewegen meer geld uit te trekken voor het schoonmaken van de school. AH-PRENTEN LAATSTE STUIPTREKKING TERNEUZENS MUSEUM Luxe boek Humor Info-avond van CDJA Zeeland Safe sexworkshop in Middelburg Oriëntatiecursus Vrouw en Bedrijf KENNIS MAKEN MET ACTIVITEITEN HONTENISS1 rouwenjis éen'vereniging een problee» SSS^SSrvor- cht Meer dan vorig nt toen bedroeg de ij de collectebussen den. PAPIER - De voe eniging HW'24 haal dag weer oud papie se, keer worden de t d, de Dullaertwijk avenstraat en omgi edaan. De ophaal kt om 9.00 uur. "DHONDEN - Op de n aan de Reepstraat! lis wordt zondag 4 oki internationale weds ouden voor windhoi ~t dan honderd snelle n van verschillende ra men voor het starthei "strijden beginnen 00 uur en 15.00 uur wo finales gehouden. De ng is gratis. T16 onze verslaggever - De Vereniging Rei- ers Openbaar Vervoer tier is bang dat de toch al irekking busverbindin- in Zeeuwsch-Vlaande- nog slechter zullen wor- De busverbindingen :n Brugge en Knokke Breskens zouden volgens ver gevaar lopen. busmaatschappij Zuid- st-Nederland (ZWN) wil in de toekomst van deze twee lij nen (de nummers 2 en 3) zoge naamde parrallellijnen maken; ze gelijktijdig laten rijden op het schema van de veerpont Breskens-Vlissingen. De bus van Brugge naar Breskens trekt weinig passagiers en Rover vreest dat de ZWN om te bezuinigen deze lijn zal schrap pen. De consumentenbond van gebruikers van het openbaar vervoer heeft deze vrees op 8 september in een bespreking met de ZWN en de Rijks Ver- keers Inspectie, bij wie een be zwaarschrift is ingediend. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wilde eerst de tarieven van het openbaar ver voer verhogen, maar de bus maatschappijen zeiden toen dat zal voortaan regelmatig over- ze zelf wel voor bezuinigingen zouden zorgen. Het schrappen van de buslijn zou weieens een van de maatregelen van de ZWN kunnen zijn, zegt M. Hendriks-Tak, contactpersoon voor Zeeland van Rover. Rover leg plegen met de twee eerder genoemde instanties om pro blemen uit te praten. Rover heeft overigens lof voor de ZWN. Zo is het volgens Hendriks-Tak aan de ZWN te danken dat het ministerie de buslijn over het veer van Krui- ningen naar Perkpolder nog niet heeft afgeschaft. Wel zou zij graag zien dat er een derge lijke verbinding over-het veer Breskens-Vlissingen komt. „Maar dat zit er niet in", zegt ze. Vctie voor schonere scholen 1st, 47 schutters: hoge vta jvogels: niet afgschoten;!] *0 kleine vogels afgeschota gemeenteraad heeft i slachterij Picavet provincie de al monl eidsplaats. Handhaven bedrijf op de huidige lo volgens GS op ter. nen leiden tot verlies] eidsplaatsen en zelfs iting van het bedrijf. Di 'olg vsn het gebrek aan] pdingsmogelijkheden e scherping van de hir eisen. deputeerde Staten gemeente Hulst een iim op de hoed, als het de voortvarende aa i de binnenstad. „Met verwevenheid van de lillende beleidsvelden er hier sprake is vanl r goed plan". Ze verwaa de provinciale bijdrage] regionaal opzicht stir id zal kunnen werken. |van Rhetorica St. Janl orbereiding van het j«[ aermans. bezig met het schilden pdy Vermandei uit Hulst J rgt de belichting. Tenslot' ook nog een kledingg n het werk om de acteui prices van passende kla arzien. n onze correspondente .INGE - De expositie hilderijen van Url arin in galerie Espril et een week verlengd ntoonstelling van de T eurs' duurt nog tot mai ig 12 oktober. belangstelling voor erk van Marin is 9 ooral de inwoners uit aasland zijn een kijK)e en nemen in de galerie - Onder leiding van G. jerspink gaat het bestuur de Showband Axel weer tberen de showband nieuw jen in te blazen. Het bestuur _s hem als voorzitter, i taken binnen het bestuur sinds gisteren weer ver leid. De woordvoerder van de «standers van het bestuur, [van Overmeire, omschrijft |nu ontstane situatie als 'te- 5 naar af'. lij beweert dat de 'compa- Heerspink en Van der Jijden vroeger ook al de st uitmnaakten binnen de jowband. Hun verkiezing jidt hij 'belachelijk'. Bij is boos over een open die wethouder J. van |iaik de partijen stuurde, iarin vraagt hij of de dissi- pten zichzelf een tijd rustig Ren houden totdat de zaak is feekoeld. Daarna zouden ze ichien zelfs weer lid kun- i worden, stelt hij. Van onze verslaggever De stofoverlast op de Meerpaal is volgens haar zo groot dat de conditie van haar twee astmatische kinderen met de dag achteruit gaat. „Ik moest deze week toevallig op school zijn. Ik sloeg bijna achterover van de viezigheid. Nu begreep ik ineens waarom mijn kinderen zoveel niesen, met rode ogen thuis komen en het zo benauwd hebben". Het probleem speelt overigens niet alleen op De Meerpaal. Ook andere openbare scholen hebben te lijden van de bezui nigingen op onderwijs, die vooral ten koste gaan van het onderhoud op de scholen. Sinds de invoering van het ba sisonderwijs zijn kosten zoals onderhoud gebouwen, electrici- teitsverbruik verwarming en schoonmaakkosten onderge bracht in de zogenaamde londo-normen. Hierbij krijgt elke school, afhankelijk van het aantal kubieke meter, een bepaald bedrag toegewezen om deze kosten te dekken. Voor veel scholen is deze nieuwe re geling niet toereikend. Met name op de post schoonmaken wordt hevig gekort. De gevolgen van die maatre gelen doen zich steeds meer gelden. Verschillende scholen hebben bij B en W van Terneu zen al hun nood geklaagd over de situatie. Het college heeft inmiddels toegezegd de situatie op de scholen te onderzoeken. Maar voor mevrouw Kuypers is toestand nu al onhoudbaar. „Thuis heb ik een werkster om ons huis zoveel mogelijk stof vrij te houden. Maar dat heeft geen enkele zin als de kinderen op school in een vuile omgeving verblijven. Eigenlijk zou ik mijn kinderen thuis moeten houden, maar ja dat kan toch ook niet". VAN GENT - In een aan de Westdam in van Gent nabij het - o- «VUV liauij llCb Zeeuwsch Vlamingen' aanderencomplex brak steravond brand uit. |bIan? yas het gevolg van exploderende kachel. De n kans te geven besloten leriehouders de exposiö rlengen. Langer dan eek kan niet, de volgen® santé staat namelijl al w n haar creaties te tonen iiepot voor het verbete' is in Hontenisse n is dit jaar zo groot mas uitgetrokken nu alv ;rs is toegezegd. illen pas volgend jaar ëe omen. Het nu in theorie lege ivert volgens de wetn' een enkel probleem °P ïwoners die dit jaar og een subsidie-ai dllen doen. „Als er tneer ragen komen dan kan otje gewoon worden a' uld". i'te' -v V; V-:- Met drie stralen ging de brandweer het vuur in de leegstande in onze verslaggever Sasse brandweer rukte met twee wagens uit en kreeg na enige tijd assistentie van een wagen van de Westdorpse brandweer. Om vijf voor half elf kon het sein 'brand meester' gegeven worden. Het woonhuis dat niet meer werd bewoond, maakt deen uit van een rij van vier woning te lijf. - foto de stem/corj.de boer huizen. Vorige week nog be sloot de Sasse gemeenteraad deze aan te kopen. De verou derde panden moesten worden gesloopt om een betere ontslui ting van de parkeerruimte na bij de Vlaanderenhal te creë ren. De brand van gisteravond heeft dus al wat voorwerk ver richt. Pierre Janssen boeit het publiek tijdens de opening van de AH-tentoonstelling in het Terneuzens museum. - foto de stem /corj de boer Door Joep Trommelen TERNEUZEN - Met open monden stond het talrijke publiek gisteren te luiste ren, toen Nederlands be kendste kunstkenner Pierre Janssen in het Ter neuzens Museum de ten toonstelling 'Het Dage lijks Leven' opende, de expositie van de prenten die het Ahold Concern vanwege het honderdjarig bestaan aan zijn personeel cadeau deed. De borrel na afloop van Janssens betoog had een wat rare bijsmaak, omdat de ex positie de laatste stuiptrek king is van een museum, dat zijn laatste levensjaar mee maakt. Janssen vertelde over de tot standkoming van de collectie van honderd prenten op de manier waarmee hij via de televisie zo'n grote bekend heid verwierf; begrijpelijk en zonder poespas. Hij ver telde over zijn aanvankelijke aarzeling toen iemand van Albert Heijn hem op een winterochtend thuis bezocht en hem vroeg mee te helpen een collectie prenten samen te stellen voor het 40.000 mensen tellende personeel. „Een cadeautje geven komt voor, het geven van heden daagse kunst aan iemand ook, maar 40.000 mensen de keuze geven uit honderd kunstwerken komt nooit voor", sprak Janssen die nog steeds oprecht verbaasd leek. Janssen en de kunstenaar Bouke IJlstra kozen 25 erva ren Nederlandse kunste naars, die ieder vier prenten moesten leveren over het on derwerp 'het dagelijks leven'. „Want het dagelijks leven, dat is waar een kruidenier voor zorgt", legde Janssen uit. Wel stond hij voorop dat er van ieder werk niet meer dan 1000 van de pers zouden rollen. Volgens Janssen volgde de Ahold Jubileum commissie hem vrijwel blin delings in zijn plannen en groeide zijn betrokkenheid met het project hoe verder de plannen kwamen. Er kwam een luxe boek met daarin alle prenten met een toelichting erop. Aan de hand van het boek moesten de personeels leden van Albert Heijn negen werken opgeven, die zij wel aan de muur wilden hebben. Als het kon, zou hun eerste keus gehonoreerd worden. „Als je met kunst en pu bliek werkt, zoals ik dat nu al vele jaren doe, ben je nooit optimistisch", stelde Janssen. „Daarom was ik al blij als de helft van de mensen, 20.000, een keuze zouden maken. Groot was mijn verbazing toen bleek dat uiteindelijk 38.800 aanvragen binnen kwamen". Het thema bleek voor de kunstenaars voldoende hou vast te bieden. De litho's, zeefdrukken, etsen en andere prenttechnieken zijn van een hoog niveau en bieden voor ieder wat wils. Er zijn ab stracte prenten, maar ook hele toegankelijke werken. Janssen kan er met humor over vertellen. Zo wees hij vier zeefdrukken van Lode Pemmelaar aan, die vier af beeldingen van platgevou- wen dozen maakte. „Ik vroeg: kunnen die dozen ook? Ja hoor, die kunnen, was het antwoord. Maar ik zal het maar niet uitproberen". J. de Zeeuw opverhan- digde schonk aan Janssen namens de museumcommis sie een boek over de geschie denis van Terneuzen. De ex positie is te zien tot en met 7 november, en is waarschijn lijk de laatste activiteit van het museum, dat volgend jaar ophoudt te bestaan om dat de Terneuzense gemeen teraad meent dat het zijn be staansrecht de afgelopen ja ren niet bewezen heeft. GOES - Het CDJA in Zeeland houdt vandaag (vrijdag) een informatie-avond in lunchca- fé Stadhuis in Goes. Sprekers zijn Hans Huibers, landelijke CD JA-voorzitter, Tweede Kamerlid Ries Smits en com missaris L. Diepenhorst van de Goese gemeentepolitie. Gespreksonderwerpen zijn de relatie tussen CDA en CDJA, en 'de kleine criminaliteit'. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Het Zeeuwse CDJA had overigens onder wijsminister Deetman uitge nodigd voor deze avond, maar hij was verhinderd. Deetman komt nu op 27 november naar Zeeland. MIDDELBURG - In het COC-gebouw in Middelburg vindt op zaterdag 10 oktober - 15 tot 18 uur- een safe sex workshop plaats. De organi satie is in handen van de Stichting Aanvullende Dienstverlening in samen werking met het COC-Wal- cheren en de Districts Ge zondheidsdienst Zeeland. De workshop is een nieuw pre ventie-project voor homo- en bisexuele mannen. Het Bu reau Landelijke Beleidscoör dinatie AIDS en het landelijk COC hebben deze activiteit erkend als een belangrijk middel in de anti-aids cam pagne. GOES - De stichting Vrouw en Werk Zeeland en het pro ject Mensen zonder Baan ver zorgen de komende maanden een oriëntatiecursus Vrouw en Bedrijf. In acht dagdelen orienteren de deelneemsters zich op alle aspecten van het ondernemerschap. Aan de orde komen onder meer vesti gingseisen, rechtsvormen, marktonderzoek, financie ring en opleidingen. Verder krijgen de deelneemsters in formatie over instanties als de Kamer van Koophandel, het bankwezen en het Regio naal Instituut Midden- en Kleinbedrijf. De cursus start op dinsdag 13 oktober in de Villa aan de Van der Spiegel straat in Goes, en bestaat uit acht bijeenkomsten, steeds op dinsdag van 9.30 tot 11.30 uur. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De inwo ners van Sas van Gent kun nen met ingang van van daag terecht in hun nieuwe kruisgebouw aan de Bail- leulstraat. Met de bouw van het nieuwe onderkomen werd gestart in mei van dit jaar. De totale kosten van het ge bouw, dat vanmiddag wordt opgeleverd, bedroegen ruim 450.000 gulden. „Het voldoet nu volledig aan de eisen van deze tijd. Er is wat dat betreft steeds goed overleg geweest met architect en aan nemer", aldus P. Jansen Ver- planke, administrateur van de Kruisvereniging Kanaalzone Zeeuwsch Vlaanderen. Giste ren werd verhuisd van het oude gebouw aan het Schul- penpad. „Dat is in de loop der tijd te klein geworden, te pri mitief ook", zegt wijkverpleeg kundige Dinny de Klerck. „Het was onhandig qua indeling: één grote ruimte en een klein kantoortje". In het nieuwe gebouw zijn er vier kleinere ruimtes, waaron der een kantoor, een behandel kamer en een magazijn. De wachtruimte kan via een schuifwand groter en kleiner gemaakt worden. De Klerck: „Daardoor kan er in de toe komst praktischer gebruik van worden gemaakt, bijvoorbeeld voor het houden van cursussen. Dat kon in het oude gebouw niet". De wijkverpleegkundige houdt elke dag spreekuur van 12.00 tot 12.30 uur. Buiten die tijden is er vierentwintig uur per dag iemand van het 'team kanaalzone' bereikbaar via het centrale telefoonnummer in Terneuzen. Naast de wijkver pleegkundige zijn er in Sas van Gent twee wijkziekenverzor genden werkzaam. In het kruisgebouw wordt één keer per week spreekuur gehouden op het gebied van maatschap pelijk werk, gezinszorg en door een diëtiste. Op vrijdag 6 november wordt het gebouw, gelegen naast de kinderboerderij, offi cieel geopend. De volgende dag is er een open dag voor de Sasse bevolking. Van onze correspondent SLUISKIL - Het uit zes le den bestaande werkbestuur van het Sociaal Kultureel Werk te Sluiskil is al maan den in de weer met het tref fen van voorbereidingen voor de morgen, zaterdag 3 oktober, te houden open dag. Tijdens deze open dag kan de Sluiskilse bevolking kennis maken metmet de vele activiteiten die het Gil- dehuis te bieden heeft. Tevens wordt informatie ver schaft over het nieuwe pro gramma en de nieuw te starten clubs. Dit alles is natuurlijk af hankelijk van het aantal zich meldende vrijwilligers, dat no dig is om de activiteiten te coördineren en te begeleiden. Onderdelen die al langer be staan als Meidenwerk voor meisjes van dertien tot zestien }?g en voorlichting de ;lk van vrouwen op kerk Maatschappij verrui- en en hen door scholing pWust maken van hun gen mogelijkheden'. Dat doelstelling zoals die ladmN1KV"Verenigings" Bladwijzer' staat om- even. „Een betere om- „yving zou ik niet we- ietïvel?",VraagtHu- ,7 "ermast, voorzitter gcretaressevande Sas van Gent. Van- hrij a- evefl# ianvtf NKVS; ;n( yw Sas van Gent. Van- aaitf viert die afdeling VC3rtigjarig bestaan. Door Ronald Verstraten SAS VAN GENT - Dat zal vanavond een drukte wor den bij Staf en Imelda. De uitbaters van Den Engelen roos zullen hun etablisse ment gevuld zien met een flink aantal Sasse vrouwen. „Normaal gesproken zou je voor de viering van zo'n jubi leum en de huldigingen uitwij ken naar een grotere ruimte, maar we kunnen altijd bij hen terecht, dus doen we dat ook nu", zegt Huguette Vermast. „Alleen kunnen mi de mannen er niet bij zijn. Maar dat is niet zo erg, bovendien zijn veel al leenstaande vrouwen lid van onze vereniging". De VNKV-Sas heet pas zo sinds mei 1986. Daarvóór heette de vereniging KAV, de Katho lieke Arbeiders Vrouwen. Die KAV werd in september. 1947 opgericht door juffrouw Kessel, als diocesaan leidster in het bisdom Breda gestationeerd in Sas van Gent. Zij benaderde de vrouwen van de leden van de katholieke arbeidersbond en wist al snel een club van 36 bij elkaar te krijgen. In 1972 was die club er nog steeds en intussen uitgegroeid tot zestig leden. De vereniging vormde toen nog een onderdeel van het NKV (Nederlands Ka tholiek Vakverbond) die op zijn beurt weer deel uitmaakte van de FNV (Federatie Nederlandse Vakverenigingen). Met die. FNV kwam het vorig jaar evenwel tot een breuk. „Wij kregen hier een beetje het ge voel dat ons teveel van bovenaf werd opgelegd, dat het teveel de 'rooie' kant uitging. Daarom hebben we ons toen onafhanke lijk gemaakt, al hebben we nog steeds een provinciaal bestuur en het hoofdkantoor in Til burg", vertelt Huguette. Het contact met die overkoepelende organen is slechts incidenteel. „Het meeste moet je toch zelf doen", zegt ze. Met uitzondering van de zo mermaanden juli en augustus, vinden er elke maand activitei ten plaats. Die lopen uiteen van spreekbeurten door bijvoor beeld een notaris of reisbureau, tot receptenavonden, voorlich tingsavonden op het gebied van voeding of het maken van col lages met droogbloemen. Daar naast wordt minstens ééns per j'Sar een beurs bezocht en wordt ieder jaar in april een reisje ge maakt. Dit jaar ging die reis naar de Belgische Kempen, met onder meer een bezoek aan het arboretum (bomentuin) in Kalmthout. Vermast: „Dat vonden ze prachtig. Verschil lende vrouwen wilden graag nog eens terug." Bij die vrouwen zijn er die al tientallen jaren lid zijn van de VNKV. Met haar tachtig jaar is mevrouw J. de Maesschalk het oudste lid. zij was er vanaf het begin bij. Ook de dames M. Verplancke, Y. Saeye en S. Cal- seyde-Van Oppen zijn al veer tig jaar lid. Zij worden van avond gehuldigd, evenals een flink aantal dames die al vijf entwintigjaar lid zijn. De toekomst van de VNKV- Sas ziet er zonnig uit. Onlangs melden zich nog vijf nieuwe le den aan en brachten daarmee het totaal aantal op 127. „Niet gek hè?", zegt Huguette Ver mast. „En daar zijn ook weer enkele jongere vrouwen bij. De gemiddelde leeftijd ligt nu iets boven de veertig." De jubileumviering begint met een mis in de rk kerk. Daarna gaat het gezelschap richting Engelenroos, waar koffie en gebak wordt gebruikt. Huguette zelf verricht er het openingswoord, waarna de hul diging plaatsvindt. Conferen cier Frans de Schepper praat vervolgens de avond aan elk aar, voorzover viool-, accor- deonmuziek of Rad van Avon tuur hem niet overstemmen. jaar, de jongerensoos, de naai cursus (nu al drie morgens per week), de kinderclubs en de kooklessen worden bij vol doende vrijwilligers opnieuw in het programma opgenomen. Tevens gaat bij voldoende deelname de trimclub voor vol wassenen van start. Dit alles met een zo laag mogelijke drempel, vooral met betrek king tot de financiën. De te houden open dag moet het hoogtepunt worden in de vrijwilligers werving. Boven dien willen alle medewerkers van het Gildehuis door een ge varieerd programma te bren gen, een fijne dag aanbieden aan de Sluiskilse bevolking. Het programma start al om kwart over negen met een rondgang van drumband en majorettenpeloton De Zwaluw. Om half tien begint de die- renkeuring voor huisdieren en vogels door dierenarts P. de Vos. Alle dieren krijgen na de keuring een certificaat mee naar huis. Om tien uur start de mini-informarkt, die naast een tentoonstelling van Meiden- werk, videofilms van de activi teiten in het Gildehuis en de jeugdcabaretgroep Het Talent, ook plaats biedt aan vele Sluis kilse verenigingen. Naast de mini-infomarkt be vat het middagprogramma het schminken van kinderen, een optreden van de boerenkapel Am Prosit, een modeshow en een demonstratie kindergym. De gehele dag door worden lo ten verkocht, die kans geven op een dames- of herenrijwiel. Te vens tracteert de kookclub de bezoekers op allerlei hartige hapjes. Het avondprogramma begint om half zeven met een yoga-demonstratie, om acht uur gevolgd door de opvoering van de eenakter 'Een praatje in het park' door toneelgroep Sempre Avanti. Alle activitei ten worden in het Gildehuis gehouden.

de Stem | 1987 | | pagina 11