'Niet van plan drie jaar reserve te blijven' PROFKOERS SPINVELD BREDA DRI EN JAN VAN HOUWELINGEN NEMEN AFSCHEID VAN HET W.T.FR PELOTON JOHN METGOD, DE SPRINTENDE WISSELSPELER VAN TOTTENHAM HOLLAN BELGIE ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 TBOMMEL - Adri en Jan van Houwelingen gen dan wel broers zijn en allebei het vak van elrenner hebben uitgeoefend, de verschillen en de twee coureurs zijn opvallend. NIEUWELINGEN 40 KM DERNY'S AMATEURS 1e MANCHE AMATEURS 80 KM DERNY'S AMATEURS 2e MANCHE Profs 100 km GRATIS TOEGANG DE STEM* rintjes Tegenslagen Feyenoord VLOERBEDEKKING NODIG? DE STEM Het is genoeg geweest' rEddy van der Beek heeft een forser postuur en zou je hem de 'eerlijke', d hardwerkende renner kunnen noemen, terwijl de t bescheidener gebouwde Adri als de 'slimmere', de tmeer op souplesse rijdende coureur zou kunnen wor- bestempeld. naar buiten toe ten toon reide bescheidenheid is de opvallende overeen- Üoppen deze kwalificaties? van Houwelingen: „Ja, er inderdaad verschillen, had gewoon meer talent, 1 klasse in huis dan ik. Het den, de discipline waarin ngelooflijk moet afzien, lag beter. Flink doormalen, doorfietsen, in je eentje", van Houwelingen: „Be- idenheid? Ach, de een zegt n mij 'Adri, je bent toch een aardige beroepsrenner orden' en van de ander r ik 'Adri, er had toch veel r ingezeten'. De waarheid wel ergens in het midden en. Misschien had er voor ts meer ingezeten, maar niet gefrustreerd. Al vrij had ik in de gaten, dat ik niveau van een internatio- vedette nooit zou halen. Je t de zaken realistisch blij- zien, ik heb me nooit gek n maken. Renners die maar e of vier jaar prof zijn ge- willen nog wel eens na ppen. Wij niét, daar hebben ook geen redenen voor", et grote geld is aan jullie voorbij gegaan, het aantal tverdieners in de wieler- rt wordt talrijker. Wat vin- jullie van ie salarissen, in de tonnen of miljoenen n? van Houwelingen: „Het :t misschien vreemd, maar feite kun je pas aan het Je van het seizoen bepalen het salaris van een renner wel te hoog of te laag was. m Roche. Hij was dit sei- n, gezien zijn prestaties, isschien wel de goedkoopste oner van het peloton. Rela- 'f èn door de ogen van de onsor gezien dan. Een jongen LeMond of voor mijn part erson zou je dit jaar kun nen betitelen als te dure jon gens, afgezien van de oorzaken waarom zij niet gepresteerd hebben. Je moet de salarissen van de renners altijd relateren aan de belangen van de spon sors. Per seizoen kom je dan verschillend uit. Als we het toch over geld hebben, het prij zengeld mag voor mij wel om hoog. Soms zit je zeven uur op de fiets tijdens een klassieker en valt er die dag voor, laten we zeggen, tweehonderd ren ners in totaal bijvoorbeeld vijf duizend gulden te verdienen. Een beetje belachelijk natuur lijk". Jan van Houwelingen: „Het grote publiek heeft alleen oog voor die topsalarissen, maar vergeet dat er honderden ren ners zijn die moeten pezen voor een vrij normaal salaris. In het verleden had de wat mindere profwielrenner het imago van een armoedzaaier, die zich ka pot moest werkea Die tijden zijn gelukkig voorbij, maar dat wil uiteraard niet zeggen dat iedere renner nu goed verdient. Een profwielrenner moet voor zijn sport veel over hebben, hard trainen en het is lang niet altijd een vetpot". Wordt er momenteel in het prof peloton harder en beter ge reden dan tien, vijftien jaar ge leden? Adri van Houwelingen: „De klasse-verschillen, de verschil len in niveau, zijn geringer ge worden. Dat wil niet zeggen dat er sprake is van nivelle ring, want de kwaliteit van de renners is over het algemeen toegenomen. Eddy Merckx en Bernard Hinault waren super favorieten, echte leiders, per soonlijkheden. En met afstand de besten. Nu zit iedereen wat dichter bij elkaar. Roche heeft die uitstraling van Merckx en Hinault niet, al is hij voor mij toch ook een supervedette. Adri (links) en Jan van Houwelingen zetten hun racefietsen aan de kant, maar een ritje op de fiets van de vrouw wil er nog wel in. - fotocordekock Iemand die in één jaar de Giro, de Tour en het wereldkam pioenschap wint, is uiteraard een hele grote. Maar toch was Roche van te voren niet de ab solute favoriet zoals bijvoor beeld Hinault en Merckx wél konden ziin". Jan van Houwelingen: „Ik vind ook dat de kwaliteit van het profwielrennen is toegenomen. Je moet tegenwoordig toch van goede huize komen, wil je rede lijk kunnen meedraaien. Voor de grote ronden heb je tegen woordig zes of zeven uitgespro ken kanshebbers. Tijdens de klassiekers ligt het weer an ders. Voor de klassiekers had je in het verleden, laten we zeg gen, vijftien tot twintig favo rieten, nu is dat aantal uitge groeid tot vijftig, zestig. En voor etappe-overwinningen in de Tour komt tegenwoordig iedereen in aanmerking. Afge zien van de tijdritten en de berg-etappes natuurlijk". Aan de Tour de France '82 zullen jullie ongetwijfeld de beste herinneringen hebben? Adri van Houwelingen: „Ja. Die ritoverwinning van mij be schouw ik als een hoogtepunt in mijn carrière. In die Tour hadden we net de Alpen achter de rug en ik voelde me sterk. Ik ben dus helemaal geen klim mer, maar was toch redelijk over die bergen heen gekomen. Ik voelde die etappe-overwin ning aankomen. Nee, echt, zon der gein. De avond voor die dag heb ik nog gebeld met mijn vrouw en gezegd: 'Morgen gaat het gebeuren'. Nou, zoiets had ik nog nooit eerder gezegd. En laat ik nou nog winnen ook. Tien minuten voorsprong op het peloton. Mooi gevoel hoor". Jan van Houwelingen: „In de eerste tijdrit van die Tour werd ik vierde en dat was voor velen een verrassing. Op die tweede tijdrit had me helemaal gecon centreerd en ik ben werkelijk tot de bodem gegaan. Hinault vertrok als laatste en mijn tijd was nog steeds de beste. En hij was net iets sneller. Maar kijk, van Hinault verliezen was in die tijd geen schande". Jullie nemen in hetzelfde jaar afscheid als Joop Zoete melk. Is dat de enige overeen komst die tussen jullie en Zoe temelk bestaat? Adri van Houwelingen: „Haha, dat kun je wel zeggen, ja. Joop is nog acht jaar langer doorge gaan dan wij. Ik zou er niet aan moeten denken. Nee, ik vind het echt genoeg zo. Een beeije afbouwen en dan raak ik voor lopig geen fiets meer aan. Vas tomlijnde plannen voor de toe komst heb ik niet. Voorlopig ga ik weer in het familie-bedrijf (een houthandel annex fruitbe- drijf, red.) van mijn vader wer ken. Ambities als ploegleider? Nee, ik zou nooit de volledige verantwoordelijkheid voor een ploeg willen dragen. Je bent te veel afhankelijk van andere mensen, de renners. Ik vind dat vak te risicovol. Wel zou ik as sistent-ploegleider willen zijn, hoewel, dan ben je ook weer vaak van huis. Ach, ik zie nog wel, de wielersport zal mij al tijd wel blijven interesseren". Jan van Houwelingen: „Om als veertigjarige nog op dit niveau te fietsen, nee, echt niet. Ik heb daar de kwaliteiten ook niet voor. Joop wel. Hij is nooit een echte leider geweest van het kaliber Merckx of Hinault, maar Joop wist altijd wel pre cies wat er in de koers gaande was. In het peloton hoorde Joop alles. Het profwielrennen is voor mij nu een gesloten boek. Nog een weekeindje en dan is het gebeurd. Ik heb het hele jaar last gehad van mijn knie, dus een tijdje rust komt goed uit. De komende weken ga ik me voorbereiden op een terug keer in de maatschappij. Dat klinkt een beetje hoogdravend, maar in feite ben je tien jaar afwezig, op reis geweest. Ik heb wat sollicitaties lopen voor een baan als vertegenwoordiger. Sporten doe ik alleen nog maar bij de recreanten". Na een optreden van tien jaar in het wieler-profpelo- ton houden de gebroeders Van Houwelingen het voor gezien. Adri (33), goed voor zeventien overwinningen, en Jan (32), met tien zeges op zijn naam, willen de cy clus van voorbereiden, trainen, verzorgen en preste ren op het allerhoogste niveau niet meer voortzetten en nemen aan het einde van het huidige wielerseizoen afscheid. De gebroeders Van Houwelingen, afkomstig uit het Betuwse dorpje Heesselt bij Tiel, hebben in het grote peloton altijd genoegen moeten nemen met een plaats in de schaduw van de grote vedetten. De meest opval lende overwinning van Adri van Houwelingen was een ritzege tijdens de achttiende etappe van de Tour de France in 1982. De in Zaltbommel woonachtige wielrenner reed het peloton in die rit op ruim tien mi nuten. In dezelfde aflevering van de Tour baarde Jan van Houwelingen opzien door in twee tijdritten hoog in het dagklassement te eindigen. De renner, die nu woont in Ophemert op enkele kilometers van zijn ge boortedorp, finishte de eerste keer op een vierde plaats en moest in de tweede tijdrit (veertiende etap pe) slechts de toen oppermachtige Bernard Hinault voor laten gaan. Begonnen als knechten van de Belgen Fons de Wolf, Freddy Maertens en Roger de Vlaeminck deden de gebroeders hun werk naar behoren en later koerste het duo met de toenmalige Nederlandse toppers Jan Raas, Hennie Kuiper, Gerrie Knetemann en uiteraard Joop Zoetemelk, voor wie het tweetal nog steeds grote bewondering heeft. Adri van Houwelingen kwam uit voor de ploegen van Vermeer-Thijs, Boule d'Or, Ra leigh, Kwantum, Veranda Lux, Skil en Roland-Skala. Jan van Houwelingen was in dienst bij Vermeer- Thijs, Boule d'Or, Kwantum, Veranda Lux en Trans- vemij. Als meest aansprekende internationale vedette noemen de gebroeders Van Houwelingen zonder dra len de vorig jaar afgestapte Fransman Bernard Hi nault. Onze verslaggever zocht Adri en Jan van Houwelin gen op in Zaltbommel. Een verhaal met twee renners die, ondanks hun beperkte kwaliteiten, tien jaar lang hebben rondgereden in het professionele wielercircus. „De absolute top was voor ons niet weggelegd", klinkt het eensluidend en met veel gevoel voor realiteit. „Maar we hebben met profwielrennen toch nog altijd meer kunnen verdienen dan een modale werknemer". start 10.00 uur start 11.15 uur start 12.00 uur start 14.15 uur start 15.15 uur met o.a. Erik Breuking en afscheid Joop Zoetemelk jehadtkunnenlezenin.. j r John van Dinther NDEN - Afgelopen nsdagavond werd hij delijk weer eens vanaf aftrap in het elftal van ttenham Hotspur opge- d. Het einde van het duel de John Metgod niet. i minuten voor het slot de wedstrijd in de e ronde om de League van de Spurs tegen "quay werd de 29-jarige ddenvelder gewisseld, s minuten voor het laat- fluitsignaal scoorde de rde divisie-ploeg de ge treffer van het duel. heb dus gelijk gespeeld", de Amsterdammer de vol de ochtend met cynische ertoon. „Er is echter niets de hand, want over veer- dagen krijgt Tottenham in return de kans om die ne- laag recht te zetten", et is echter zeer de vraag of Metgod vanaf het begin die tweede wedstrijd weer de partij zal zijn. Afgelo- woensdag werd 'Big John- door manager David Pleat ezet, omdat de Belgische 6 Nico Claessen met België en Bulgarije moest spelen, e speelden met één spits en nde was er wel plaats ,r me in het elftal", legt de "'nternational uit. lange Noordhollander lijkt .jenden gedoemd de wed den van zijn nieuwe ploeg t de wisselbank te moeten ken. Van de acht competi- Uels Werd hij slechts twee r m de basis opgenomen. De 'ge mocht hij vanaf de 1 volgen. Zittend of lopend. Want elk kwartier moet hij uit de dug-out om sprintjes te trekken. Opdracht van verzor ger John Sheridan, die vindt dat reserves hun spieren op temperatuur behoren te hou den. „Ik weet niet hoeveel meter ik per wedstrijd loop, maar je kunt wel stellen dat ik meer meters naast dan in het veld heb afgelegd voor Tottenham", zegt Metgod. „Ik ervaar die sprintjes niet als een vernede ring. Als die man dat wil, doe ik dat gewoon. Zonder protest. Maar frusterend is het wel". Van de manager krijgt John Metgod nauwelijks hoogte. Vóór het begin van de competi tie liet de vroegere taxichauf feur in het clubblad Spurs News optekenen: 'Met Metgod in het team kan het publiek ge nieten'. Een loze kreet, blijkt achteraf. Zonder opgaaf van reden posteerde Pleat Metgod op de bank. „Ik weet niet wat ik aan die man heb. Hij heeft me nog steeds niet duidelijk kunnen maken waarom ik reserve ben", zegt Metgod vertwijfeld. „Ze hebben toch geen 800.000 gulden uitgeven voor een wis selspeler? Weliswaar voor En gelse begrippen een relatief laag bedrag, maar toch. Ik heb laatst een gesprek met hem ge had. Opheldering heeft hij niet verschaft. Hij draaide om de hete brij heen. Ik denk dat het te maken heeft met Nico Claes- John Metgod (uiterst links) op de plaats waar hij bij Tottenham het meest vertoeft: de dug-out. foto de limburger sen. Die heeft gedreigd te ver trekken als hij niet iedere wed strijd in de basis zou staan. Mijn nadeel is dat ik vooraf al beschouwd werd als de ver vanger van Glen Hoddle, die naar Monaco is vertrokken. Ondanks mijn pleidooi in Spurs News dat Hoddle Hoddle is en Metgod Metgod, bleef de pers en het publiek vergelijken. Er zijn wel overeenkomsten, zoals bij appels en peren. Het zijn beide fruitsoorten, maar toch anders van smaak en uiterlijk". De voormalige verdediger van AZ, die via Real Madrid, Not tingham Forest bij Tottenham Hotspur terecht kwam, zegt niet bij de pakken neer te zit ten. Hij zegt dat vijf jaar bui tenland hem gehard hebben, hem geleerd hebben tegensla gen te incasseren. In Madrid werd zijn vierjarig contract na twee seizoenen verbroken. Bij Nottingham was hij ook regel matig reserve-speler. En verle den jaar verspeelde hij (voorlo pig) een plaats in het Neder lands elftal, omdat hij van bondscoach Rinus Michels een plaats in het elftal eiste voor de EK-kwalificatiewedstrijd te gen Hongarije op 15 oktober. „Ik beschouwde Tottenham als een erkenning voor dertien jaar betaald voetbal. Na Real Madrid had iedereen mij afge schreven. Ik heb mijn hoofd niet laten hangen en heb op eigen kracht het contract en het succes bij Nottingham af gedwongen. Ik zou me kunnen voorstellen dat in Nederland meewarig wordt gelachen nu ik reserve ben. Dat is hun goed recht Ik heb Michels indertijd simpel gevraagd wat hij met me van plan was. Ik had wei nig zin om op de bank te zitten. Ik ging ervan uit dat hij me voor de basis nodig had. Hij wilde of kon mij die garantie niet geven. Dat was voor mij voldoende om het trainings kamp in Papendal te verlaten". Zolang Michels de baas is in Zeist, rekent Metgod niet meer op Oranje. Dat hoofdstuk heeft hij voorlopig afgesloten. „Ik heb nu bovendien ook niets in te brengen, omdat ik reserve ben. Hoewel, ik heb gelezen dat Bosman bij Ajax op de bank zat, maar door Michels werd geselecteerd en opgesteld. Toen bekroop me even een vreemd gevoel", oordeelt Metgod. „He lemaal heb ik het Nederlands elftal nog niet afgeschreven. Wellicht dat ik na het EK van volgend jaar, wanneer Michels weg is, weer een kans krijg". „Ik verlang van Tottenham een eerlijke kans. Ze kunnen en mogen me niet beoordelen op een of twee wedstrijden. Ik zou er geen moeite mee hebben als ik in zes wedstrijden niet zou hebben voldaan en ik zou dan naar de dug-out zijn verban nen. Dat zou ik kunnen accep teren. Maar nu niet. Ik heb er geen behoefte aan om drie jaar lang als reservespeler te func tioneren. Dan kan ik beter een andere club zoeken, ook al ver dien ik prima. Financieel heb ik echt niet te klagen. Maar ik wil voetballen. Zelfs voor min der geld". Enkele maanden geleden had ook Feyenoord belangstelling voor de kalende middenvelder. Het zag er aanvankelijk naar uit dat Metgod na vijf jaar bui tenland weer in Nederland zou belanden. Uiteindelijk koos hij toch - na alle voor- en nadelen te hebben afgewogen - voor Tottenham. „Het is nog te vroeg om spijt te hebben, hoe wel ik af en toe, als ik weer op de bank moet zitten, aan Rot terdam denk", mijmert hij. „Feyenoord ketste af, omdat ik een driejarig contract wilde. De Rotterdammers wilden slechts een verbintenis van twee jaar met me afsluiten. Het was geen geldkwestie. Ik wilde puur ze kerheid. Want financieel is Tottenham veel aantrekkelij ker. Maar Feyenoord trok me, omdat ik dan weer voor de Europa Cup kon spelen".

de Stem | 1987 | | pagina 9