DE STEM dest: IVOLGE T T PROFESSIONALITEIT STAAT VOOROP BIJ DERDE WERELDMAGAZINE NOG T7 NEDERLANDEI GOED OP Dl HOOGTE VAI DERDE WEREL p 24 september vierde 'Onze Wereld', het Derde Wereldmagazine van de Novib, het 30-jarig bestaan met een symposium in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. In gezelschap van 'Bijeen', 'Vandaar', 'Vice Versa', 'Derde Wereld'.en 'Internatio nale Samenwerking' is het inmiddels niet meer het enige Derde Wereldblad in Nederland maar wel het oudste. 'Onze Wereld' rolde al acht jaar van de persen toen Nederland zijn eerste minister van Ontwikkelings samenwerking kreeg. Hoofdredacteur Kees Waag- meester vertelt over de 'ups and downs', over de noodzaak van journalistieke topkwaliteit in de slag om nieuwe abonnees („Zodat we ook de concurrentie slag aan kunnen met andersoortige tijdschriften") en de grenzen van overheidsvoorlichting („De overheid moet de belangstelling prikkelen maar niet in vaarwa ter van onafhankelijke pers komen"). Veelzijdig Geen stuiver In vaarwater ZATERDAGS 26 SEPTEMBER 1987 Smart Opmerkelijk zelf er nauwelijks aa bisschoppensynode ding van de leken i Godfried Danneels: wezig zijn op de syr eerste toch rekenir niet van de dwaaste als ze naar Rome g lebben gelegd. Ten emaal na de synoc moeten het uitvoere makkelijk een besli (omst denkt dat het Turbo-taal Onvrede O Door Frank van OoIJen „Een onmisbare bron van informatie voor iedereen die in de Derde Wereld is geïnteresseerd. Zowel voor lezers met in teresse in ontwikkelingssamenwerking of wereldhandel als voor degenen die meer willen weten over vreemde culturen en andere leefgewoonten. Een blad waar je eenvoudigweg niet omheen kunt. Dat doel streef ik als hoofdredacteur van 'Onze Wereld' na". „Wil je het blad in de concurrentie strijd met andere tijdschriften overeind houden dan moet je bovendien de kwali teit scherp in de gaten houden. Een Derde Wereldmagazine moet journalis tiek gezien het beste zijn dat er is. Dan moet je niet - zoals in het verleden wel eens gebeurde - volgens de formule wer ken dat concessies aan journalistieke kwaliteit toelaatbaar zijn 'omdat je toch over een goed onderwerp schrijft'. Dat is fnuikend voor de ontwikkeling op lange termijn, want dan gaan mensen over an dere zaken lezen waarover wel professio neel wordt geschreven". Brede informatie die boeiend is ver pakt, kwaliteitsbewaking en journalis tieke onafhankelijkheid vormen volgens Kees Waagmeester de kernpunten van de werkformule van 'Onze Wereld'. Een formule die blijkbaar aanslaat bij het pu bliek want het gaat niet slecht met 'Onze Wereld'. De laatste driejaar is het aantal abonnees weer opgelopen van 28.000 tot 32.000 waardoor het blad wat 'meer lucht heeft gekregen'. De moeilijke overgangsperiode van 'Onze Wereld' als een gratis verspreide Novib-spreekbuis (met ooit een record oplage als magazine van 80.000) naar een journalistiek onafhankelijk Derde Wereldmagazine aan het begin van de jaren tachtig lijkt nu definitief afgeslo ten. „De hogere oplage bewijst toch dat we erin slagen om de Derde Wereld op een veelzijdige manier dichterbij te halen. Met aandacht voor culturele zaken en politieke of economische onderwerpen. We volgen niet alleen het beleid van het ministerie van Ontwikkelingszamenwer- king op de voet maar ook dat van Finan ciën en Economische Zaken voorzover daar raakvlakken zijn met de Derde We reld." Kees Waagmeester is in 1983 door het Novib-bestuur benoemd tot hoofdredac teur van 'Onze Wereld'. Waagmeester noemt zichzelf van origine geen 'typische Derde Wereldjournalist'. Hoewel hij de Derde Wereld van zeer nabij heeft leren kennen als SNV'er in Ivoorkust en later als bestuursadviseur in Burkina Faso. Van huis uit is hij journalist en als zoda nig jarenlang werkzaam geweest op de redactie van Hervormd Nederland. Ten tijde van zijn aanstelling als hoofdredacteur in '83 werd er nog druk gezocht naar de beste vorm en inhoud van 'Onze Wereld nieuwe stijl'. Het was een roerige tijd vol onzekerheden over de nieuwe koers van 'Onze Wereld', het abonnee-aantal liep dramatisch terug en er moest zelfs nog een redactiestatuut komen om de journalistieke onafhanke lijkheid te garanderen. Waagmeester: „Aan het eind van de ja ren zeventig is er binnen de Novib al een discussie losgebrand over de vraag of 'Onze Wereld' niet méér een algemene rol zou moeten spelen. Het karakter van het blad als Novib-spreekbuis bracht ook allerlei journalistieke nadelen met zich mee. Het gevaar van propaganda was voortdurend aanwezig. En het redi geren van de kopij was destijds nog een aangelegenheid van het secretariaat. De eerste professionele journalisten zijn pas in de tweede helft van de jaren zeventig bij 'Onze Wereld' gekomen." „Bovendien drukten de produktiekos- ten van een gratis lijfblad met tiendui zenden abonnees zwaar op de begroting van Novib. Dat geld kwam dus niet ten goede aan de 'Gast aan Tafel'-projecten in ontwikkelingslanden waarvoor het pu bliek uiteindelijk geld gegeven had. Die oneigenlijke constructie moest verlaten worden. Aan gratis verspreiding kleefde tevens het nadeel dat je nooit kunt toet sen of de lezer tevreden is over de in houd. Wordt het blad überhaupt wel ge- „Voor de oriëntatie van jongeren In Nederland op hun eigen omgeving is het van groot belang om te weten hoe het er In de Derde Wereld aan toe gaat." - fotoap W E E K E E Onze Wereld-hoofdredacteur Kees Waagmeester: Brede Informatie die boelend Is verpakt, kwaliteitsbewaking en journalis tieke onafhankelijkheid foto ron giling Onze Wereld neemt een unieke plaats in lezen? Een groot deel van de abonnees nam blijkbaar niet eens de moeite om de wikkel van het blad te halen. Dat werd snel duidelijk toen er een bijdrage voor het blad gevraagd werd: veel abonnees vielen af. De grote klap kwam in '81 toen 'Onze Wereld' alleen nog aan betalende abonnees werd toegezonden". Er is dus heel wat aan voorafgegaan voordat de Novib het advies van de oud- hoofdredacteur van de Volkskrant, drs. Jan van der Pluijm, in '83 opvolgt, 'Onze Wereld' echt onafhankelijk maakt en het blad voor de exploitatie onderbrengt bij de Weekbladpers. Een besluit dat vol gens Kees Waagmeester getuigt van visie 'omdat Novib boven de beperkte doel stellingen van de eigen organisatie is uit gestegen en de noodzaak onderkende van een onafhankelijk magazine in Ne derland dat algemeen aandacht schenkt aan de Derde Wereld'. Waagmeester: „Zo is een blad ontstaan dat uniek is in Europa. Zelfs een progressief land als Zweden kent alleen een voorlichtings blad van de overheid over ontwikke lingssamenwerking en geen algemeen in formatief en opiniërend Derde Wereld- blad." In naam is het 'complete Derde Wereld- magazine' een Novib-uitgave gebleven. Maar er komt geen stuiver van deze me definancieringsorganisatie méér bij het blad terecht, dan voorzien is voor de 'be taling' van 6000 exemplaren van 'Onze Wereld' voor de Novib-steunabonnees. Novib heeft zelf het geld hard nodig om de nieuwe informatiekanalen te kunnen bekostigen waarmee de achterban op de hoogte gehouden wordt van de Gast aan Tafel-projecten. Nu Onze Wereld geheel op eigen be nen staat is het voor bijna honderd pro cent afhankelijk geworden van abonnee- gelden. Ook het 'startgeld' van de Natio nale Commissie voorlichting en bewust wording Ontwikkelingssamenwerking voor de jongste bijlage 'Onze Wereld nieuws' loopt nu af. „Terecht", zegt Waagmeester, „want de overheid moet niet permanent met subsidiegeld in dit soort bladen zitten. Advertentie-inkom sten zijn er verder ook nauwelijks omdat de mogelijkheden van Onze Wereld als advertentiemedium maar beperkt zijn." „We zijn voortdurend op zoek naar nieuwe abonnees. Om 'Onze Wereld' wat meer bekendheid te geven - uit markton derzoek is gebleken dat het daar nog aan schort - zijn we ook met een nieuwe acti viteit gestart. Half december brengen we in samenwerking met de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR), de Stichting Toerisme en Derde Wereld en NCO een extra toeris- menummer uit (oplage van 50.000) dat gratis via reisbureaus wordt verspreid. Onze Wereldabonnees krijgen dat blad overigens niet automatisch toegezon den". Wat hopen jullie daarmee te bereiken? Kees Waagmeester: „We haken in op het toenemend reisverkeer naar de Derde Wereld. Toeristen met vakantiebestem mingen onder de tropenzon willen meestal wat meer weten over zo'n land en over de cultuur. Met het aanbieden van een standaardpakket met informatie hopen we op de eerste plaats te bereiken dat het de oordeelsvorming over ontwik kelingslanden ten goede komt. Dat voor oordelen voor een deel weggenomen kunnen worden. Eenmaal terug in Ne derland is de kans dan ook groot dat die groep blijvend geïnformeerd wil worden. Daarvoor kunnen ze dan bij 'Onze We reld' terecht. We steken nu dus veel geld in dit extra nummer in de hoop dat we er op termijn meer abonnees mee winnen". Met 5.000 abonnees meer zegt Kees Waagmeester 'net die extra dingen te kunnen doen om het blad nog interes santer en beter te kunnen maken'. Dan komt het gesprek uit op een gevoelig on derwerp: De 'oneerlijke concurrentie met het gratis verspreide overheidsblad 'Internationale Samenwerking'. Hij is van mening dat 'Internationale Samen werking' de markt voor 'Onze Wereld' verkleind naarmate het blad zich minder beperkt tot voorlichting over het beleid alleen. „Het steekt me wel eens dat de overheid die een vermaatschappelijking van het ontwikkelingsbeleid voorstaat en overal het particulier initiatief ondersteunt, hier in het vaarwater van de vrije, onafhanke lijke pers komt. Natuurlijk moet het mi nisterie een gratis voorlichtingsblad heb ben, zodat de belangstelling voor ont wikkelingssamenwerking bij het publiek er gelegenheid van het 30-jarig bestaan heeft Onze Wereld een enquête gehouden over 'Beeldvorming in Nederland mei betrekking tot de Derde Wereld' en de resultaten vergeleken met die van eenzelfde enquête 25 jaar gele den. Er is een landelijk representa tieve steekproef van 1215 personen ondervraagd en een groep van 300 Onze Wereld-abonnees. De uitkom sten van deze enquête zijn op symposium op 24 september in hel KIT uitvoerig bediscussieerd. Door Frank van Ooljen Wat vindt Kees Waagmeester de meest in het oog springende resultaten van publieksonderzoek? „Veel respondent:.; bleken in staat om per continent de voornaamste ontwikkelingsproblemen noemen. Schulden in Latijns-Ameriki overbevolking in Azië; voedseltekorten overbevolking en ziekten in Afrika. Dt kennis over de Derde Wereld is ten op zichte van 25 jaar geleden blijkbaar enorm toegenomen. Nederlanders weten wat er zich in dat deel van de wereld ai- speelt en kunnen de verschillende knel punten geografisch onderscheiden. Dal is ongetwijfeld te danken aan de r van de media. Is er eenmaal een vlak, een kapstok waar je informatie over de Derde Wereld aan kunt gen dan wordt het steeds eenvoudig om iets nieuws over ontwikkelingsland! te zeggen of te schrijven. „Maar", zo zegt Waagmeester, „kern vermeerdert ook smart". Uit de onder- zoekgegevens komt naast meer ken ook een groeiend pessimisme onder ondervraagden naar voren ten aanz van de ontwikkelingslanden. Eenderdf van de ondervraagden verwacht dat de Derde Wereld 'nooit' een van ontwikkeling zal bereiken. Veel mensen realiseren zich er niet in slaagt om de armoede in de we reld op te heffen. In 1962 is men veel op timistischer gestemd. Toen zei nog f procent van de Nederlanders dat 'mei sen in ontwikkelingslanden het zo sledt nog niet hadden'. In 1987 is de groep dezelfde mening is toegedaan gt' veerd. Bijna iedereen (96%) spreekt trouwens ook in 1987 duidelijk uit ontwikkelingshulp. Opmerkelijk is het antwoord van de®I pondenten op de vraag wat ze ven»1! ten bij de aankondiging van een tvfj gramma over de Derde Wereld, cent van het Nederlands publiek «I wacht honger, armoede, oorlog en f' weid of een inzamelingsactie. Waan»! aangetoond is dat de Derde vooral gekoppeld wordt aan n berichtgeving. Bij de vraag wat men®| willen zien op tv komt men op heel*! dere onderwerpen uit: feitelijke infon» tie over een land, 'human interest', tuur (gewoonten en gebruiken). Het publiek spreekt zich uit t voortdurende confrontatie met elle: en ziet liever dat er ook eens aanda wordt geschonken aan wat er wèl g®j gaat in de Derde Wereld. wordt geprikkeld. Daar twijfelt nif aan. Ook de particuliere Derde Werk bladen kunnen daar profijt van hebt-s Mits 'Internationale Samenwerking'® maar strikt aan overheidsvoorlicW: houdt". „Ik ben de Derde Wereldjournalisli'j wel gaan beschouwen als het interes» ste dat er is. Het gaat om heel f""® mentele zaken die ook in ons eigen W spelen -de strijd om het bestaan» wijze waarop mensen zich ontwikkel* de reactie van autoriteiten op streving van mensen. Voor de oriëntatie van je' geren in Nederland op hun eigen ving is het van groot belang om te wel* hoe het er in de Derde Wereld aan1'! gaat. 'Onze Wereld' biedt iedereen»! kans om daarvan in alle facetten ken® te nemen". uckaduck, wat een li fantktsy boek je is dat. •JL Daar ga ik van uit m'n dak, daar stijg ik van uit m'n schoenen. Turbo-taal heet het en het is van Jan Kuitenbrou wer, die -alles behalve een dombo - boeiende opstellen heeft geschreven over de snelle sector, jongerentaal, de afko, de verbastering, de taal van de zachte sector en andere aspec ten van het Nederlands Onge- lofeloos clever en zeer schappe- loos van prijs is het werkje dat Aramith te Amsterdam het licht heeft doen zien. Vijftien gulden, daar hoef je niet chag go om te worden. Bongobrains als Cello en manageriale hip po's behoren zich in alle onder- delen van de Turbo-taal te be kwamen tot een graad van opti male virtuositeit. Zie hoe pro- blemibo het volgende gesprek is tussen Cello en numero uno. Mögge Cello. Ik wil je even spreken over de toekomst. - Perfecto, amigo. Cello, de directie heeft je uit geselecteerd als kandidaat voor een eventuele out-placement. - Da's breed, amigo. Te gek onwijs gewoon. Ik wil wel weg van huis. Kunnen we er even heen in die hoerensloep van jou? Nee Cello. Wat ik bedoel naar je door te sluizen is dat we gedwongen zijn een paar men sen los te laten. - Gaaf. Je begrijpt me verkeerd. We zijn gedwongen verandering te brengen in onze relatie. - Ach, doe niet zo tenen krommend moeilijk. We zijn toch niet ho. Ho? - Ja homociool Don't worry amigo. Ik schrijf af en toe een optinootje. Cello, wij als bedrijf zullen vaarwel tegen je moeten zeg gen. - Super bo, dat betekent dus hapmans drinkmans en even snuiven aan een vrouwtje in de disco. Ik ga bijna boven m'n wimpers, amigo. Nee Cello. Geen hapmans, geen drin kmans en geen snuif- mans Ik zit te wachten op jouw Aha Erlebnis van wat ik naar jou toe probeer uit te dra gen. Kijk, het multisporenbe- leid in de company is spaak ge lopen. Het tijdpad naar de toe komst toe zit vol hobbels en de vluchtstroken staan al vol oudere jongens die geen flexibi liteit meer hebben. Begrijp je, Cello. We willen van je af. Geen hapmans, Cello, maar stapmans - Shit. Rufto. Ik voel me de pri. Zo maar tjak-tjak turbo loos. Fuckaduck! Hier word ik toch wel heel chaggo van. Hoe kan dat nou, amigo. De company geeft astro nau tische bedragen uit, Cello. Ik moet er, om de gaten te dich ten, dit jaar een paar ton uit zien te fietsen. Vandaar dat je contract in beëindigende zin zal worden hernieuwd. Ik heb nog een bonus voor je uit het vuur kunnen slepen. - Onwijs gaaf, amigo. Kein Punkt. Arme Cello. Hij spreekt een re delijk snel turbo, deze dombo, maar hij schiet te kort in de verbale gymnastiek van het ma nagement. Als gevolg daarvan moet hij gaan wennen aan het cwh zachte zeep-lingo van het zijnsgebeuren. Dat is cru' Hij is sympa genoeg, maa is een virtuele nitwit in de derlijke nuances van onze I' Voor al op het terrein van cio-babble schiet hij te ®L. Behoorlijk rampzalig eige#l dat we hem kwijt zijn. Het* I hopen dat hij er zo optu*l mogelijk uitspringt. MaafI naar Lex toe konden «e j niet maken hem te hand to l Lex is niet de eerste de besW J jo, maar een werelds')' I Nooit ordi of aso, soms vw' I ca, maar altijd jazzo en Onwijs. Te gek. Door Jan Bouwmans De Belgische primaat Dartn. zichzelf in elk geval van voldoe laten voorzien door zijn gelovij Interdiocesane Pastorale Bera; ,van Vlaanderen heeft hem eei wensenlijst ter hand gesteld. I naai moet er van het IPB voo: ;dat de synode voortaan de gelo serieuze en duidelijke bijdrage 1 [ren bij de standpuntbepaling ei J sluitvorming van de kerk in kwe geloof en samenleving: bio-etl xualiteit, internationale rechtj heid, bewapening en discrimint IPB verlangt verder onder mee I priesterwijding wordt mogelijk voor gehuwde mannnen en ^Niet dat het beraad zich veel I maakt, zegt desgevraagd IPB-vi I Aurelien Tijs, maar deze dingen gezegd blijven worden. Bovendien heeft kardinaal I 'wee hoorzittingen gehouden vertegenwoordigers van lekenc ties en -bewegingen in België h( oen komen vertellen wat zij ove. JJ°de denken en wat zij wensen, door hun primaat gezegd wordt u I vtgd moet worden. Hij benadruk juat de bisschoppensynode maar I stelling binnen de kerk en bij 1 het enige instrument van de I tot besluitvorming te komen. Er p-üi voor de Leken', I ptéle lekenorgaan van het Vatica II 6l ^uroPese Lekenforum' waar I^kerkelijkeadviesorganen zich Wrtiatief hebben georganiseerd. I ®r de honderden vereniging l r?e bestaan door het kerke! r™1 gewaarborgd. Wat in al ischnlende clubs wordt gedacht i J6® dringt echt wel tot de synoi I zo verzekert de kardinaal - aartsbisschop van Mechelen e ,jw|uft echter niet weg dat de titof no8 geen bevredigend tt gevonden voor inspraak en onvrede veroorzaakt. Eerst beklt J jn een uitgebreid betoog dat b nooit zal kunnen gaan al aatschappij, want het gezag is

de Stem | 1987 | | pagina 26