lissingen ppese toer >ort Waar is het haakje PvdA-visie Zeeuwse Babbels Een stem uit de kofferbak ZEEUWS WEHKAMP r wmbon vóór 5 oktober id begint met jortleiders Anti bont *ptee van de Sc&mféaé RK KERKDIENSTEN PC KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Thema-avond centrum zelfbezinning [NG MET PARUS EM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 5T-ONTVANGERS PGELET: WETHOUDERS KESSEN B.EN W. LOCKEFE ER-NERTSFARM I 0e ZLM vindt Neeltje Jans een Zeer Lieve Meid Oe zitta nou eigeluk persies? r in Middelburg. Op zondag november biedt de Panned schuur in Nieuwvliet onder., dak aan de muzikanten var verschillende clubs, die sa men, en onder leiding van er- varen dirigenten, enkel stukken uitproberen. 5 play-ins duren van 10 tot on- geveer 16.30 uur. Aan het eiru van de dag is publiek weikon om te horen waar het alle. maal toe heeft geleid. MIDDELBURG - De regio Zeeland van het Centrun voor Zelfbezinning houdt op dinsdag 6 oktober de eersti thema-avond in het nieuwi seizoen. In de Concert- en Ge- hoorzaal in Middelburj spreekt klinisch psycholooj Hans Herweijer over 'dromei als dialoog tussen dag- en nachtbewustzijn', aanvang a uur. in Vlissingen - onderdeel van de at meer en meer op de Europese nternationale week bekroond me eenkomst met een vergelijkbar! arijs. T6 ZEELAND een rui de af g rijs lis- 1 de ting jro- een ilo— vol- stu- ile- een uitwisseling komt, kunnen ze op die contacten terugvallen. Een meevaller zat tenslotte in de bagage van een inleidster die namens de EG deze week Vlissingen aandeed. Zij deelde mee dat de heao kan rekenen op geld voor het ontwikkelen van de studieprogramma's, en dat er EG-beurzen beschikbaar komen voor de studenten. „Stu deren in Europees verband, dal is de ontwikkeling waar we zo bij aansluiten," meldde de di rectie gisteren dan ook tevre den, na het afscheid van de buitenlandse gastpn. VERTENTIE) eum is éénmalig - aktie ook... e Sportraad begint in november emene recreatie sportleid(st)ers. kelijk van de belangstelling in igelijk gelegen plaats; bij vol- n twee plaatsen. Sportraad veel behoefte aan recrea- wel heel Zeeland. De cursus is be ers die graag leiding geven bij re- ing. organiseren, de spelregels van een rer blessures en vooral om een goed n. Ze moeten daar een half jaar lang c voor uittrekken, waarna examen cursusleiding is in handen van do- andse Katholieke Sportfederatie. De reft vier informatie-avonden belegd ren zijn die op woensdag 7 oktober in urg (20 uur) en op maandag 12 okto- öullaert in Hulst. DVERTENTIE) geef u op als abonnee op KRO-Studio of Mikro GW' of wordt tienguldenlid BEL 035-714714 DE PARTIJ van de Arbeid wil de volgende keer kost wat kost een stoel in de Hon- tenisser gemeenteraad. Daarvoor is een heel strijd plan ontwikkeld. Een verte genwoordiger van de sociaal democraten zat laatste raadsvergadering dan ook aandachtig op de publieke tribune de beraadslagingen te volgen. Zijn visie op het politieke gebeuren is neerge tekend in het PvdA-leden- blad. Burgemeester A. Kessen holt zo hard dat de wethouders hem amper kunnen bijhou den. Maar gezamenlijk rea geren ze als B en W met een slakke gangetje, als oud-bur gemeester Lockefeer van Aardenburg goed geld vangt voor een lap grond en de Hontenisser inwoners op scheept met een stinkende nertsfarm. Via een ander tekeningetje spreekt de partij blijkbaar de voorkeur uit voor de Hulster burgemeester Jacobs als voorzitter van de stuurgroep die het medisch centrum in Hulst moet gaan voorberei den. En dat is uiteraard hele maal een slechte binnenko mer in Hontenisse. DAAR STA JE dan als eigenaar van een trouwe viervoeter. Wil je even snel wat boodschappen doen bij die bekende kruidenier waar ze de prijzen slaan. In Sas van Gent, wel te verstaan. Die vraagt heel vriendelijk de hond buiten te laten en als service zijn er wat haken in de buitenmuur aangebracht. Of beter geegd: waren ze aangebracht. Het bordje met het verzoek de hond daar 'aan te leggen' is er wel. De haken zijn verdwenen. Sterke hon den?? Of zomaar iemand die wat haken nodig heeft? We zullen het nooit weten. Mis schien dat rond 4 oktober (Werelddierendag) iemand alsnog wat haken kan aanbren gen. Kan de hond ook eens uitgelaten worden als je toch boodschappen gaat doen. - FOTO DE STEM/CORJ.D. BOER DE KOMST van een nertsfokkerij binnen de gemeentegren zen houdt de gemoederen in Hontenisse onverminderd bezig. Bij de bewoners van de Notendijk lopen de emoties hoog op. Maar het nutteloos vergassen van duizenden pelsdiertjes is geen argument voor het al of niet verlenen van een hinder wetvergunning. Dierenleed telt niet mee. Burgemeester A. Kessen heeft er ook moeite mee, maar moet het afleggen tegen zijn wethouders P. Mangnus en J. Joossen. Die schuiven het massaal protest van hun kiezers opzij, ten voordele van de lucratieve broodwinning van een buiten staander. Maar de Notendijk staat niet alleen. Want in het gemeente huis te Kloosterzande is inmiddels een stille actie op gang ge komen. Er verschijnen ten kantore steeds meer boodschap pentassen en buttons van het Anti-Bontcomité. Blijkbaar vin den ook heel wat ambtenaren dat hun 'bazen' het nu te bont hebben gemaakt. Quatschbanen. Nu ook Showband Jong Axel te kijk gezet. Ten Hoor vindt geen gehoor. ï|C Na bejaardenbus nu bejaardenbel. Kibbeljauw. ;lt AID: Alles In 't Diepe. °at is toch een kanobaan van lik m'n vestje. Uit veiligheidsoverwegingen vierde de Dow-top deze week het jubileumfeest in een tent buiten de poort; jj> Nu kunnen ze kluten kloppen in Sluis Geen bedden, geen rust. jjj Zzzzwinexcursie. I^isch dat Sluis niet groeit; die grond kun je niet vruchtbaar j Zeeland beter ontsluiten: ruim baan voor de vijftig-plussers. ^«land-Florida;maar als Vlissingen iets weg wil hebben van tenhaj Zul'en ze °Dedruppel op het strand toch weg moe- ■Vlissingen-Vies. Nn Ockeloen is pionier op het gebied van de Dow-belangen. i T'-'dA-afdelingsafleidingsmanoeuvre afgewimpeld. PvdA mist Doel. J Open dag rioolwaterzuivering. Kun je zien hoe het stinkt I ^W!3alld Axe'naar tv-opnamen. Ze slagen er elke keer toch I 661 ln «et nieuws te halen. Geregeld rai'k op mijn fietsken eel de gemeente 's rond en kijk'k 's: Is daor iets uitgezet; lig gunter nie nen oop grond? Ik zag ze bezug mee bouwen flak achter de kerk van Desnis. Ik docht ier zal ze dan kommen, maor da d'aoi'k mis. Ik ent al uitgeteked op e kaort en afgerejen mee mijn f ietsken: an z't eerluk willen doen, dan ist'r maor een plek die ietsken in aonmerkuk kom, da's Desdijk, moar dan tel'k Desnis eve- kes nie mee, maor da geef nie, want die krijgen - da fiksen ze wel - ulde- reigen stammenee. Desdijk en nieverans nie anders, zowa tegen De Veugel aon, dan ist voor Raopenburg en Klooster zowa d'eve wijd te gaon. Telde Lamswjerde ook mee, dan komde meer talven in de Puttuk terecht en da's nie allenug om het zo eerluk mogeluk te doen, ook nog nie zo slecht. Want daor is plek volop en nie allenug om d'r te bouwen, ook an de raodslejen makaor weer 's tussen de stoelen willen douwen. Da d'ijje gulder toch ook wel gelezen zeker eeh? Dan kan'k ul- der beloven: dat zatt'r op si, al kan'k zo bots nie zeggen dan d'aoren in de rondte stoven. Wa zedde? Ge begrijp nie waor ank over zit te zeveren vanda- og? Da's daor'm sterk! Zijn kik dan d'n enugsten dien zijn eigen afvraog: die sport'al, is die nou eigeluk voorgoed van de baon, of werk'n ze daor toch - al wil geen mens ze en - toch nog stie- kum aon? Wa d'ook 'n schone plek zou zijn en'k al 's bij mijn eigen ge docht: meer de kant van Derolen op, al ist messchien wa wijd ge zocht. In den Dullaertpolder zan'k maor zeggen, zo talverwegen de Sportlaon. Agg't mij vraog eeh, zo rechtendeur: eigeluk kan ze nergest beter staon. WELKE regisseur brengt mensen in situaties die film makers niet kunnen beden ken? Er is een Terneuzense die nog in verbijstering de handen ten hemel heft als ze terugdenkt aan wat haar kortgeleden overkwam: 'Help, help... haal me eruit...' Terwijl ze haar pas inhoudt vraagt ze zich af of de ge smoorde noodkreet uit de auto echt haar trommelvlie zen beroert. Is het zinsbegoo cheling, hoort ze stemmen en klopgeluiden die er niet zijn? Per slot van rekening komt ze net van een begrafenis; is ze, in gedachten verzonken en nog wat somber gestemd, op weg naar haar auto. Maar daar klinkt het weer. Nee, ze verbeeldt het zich niet. Er staat een grote auto geparkeerd op een terrein bij de Triniteitskerk en daar zit iemand in grote moeilijkhe den. Paniek bespringt haar. Een beeld van druggebrui kers en dronkenlappen dringt zich op. En is Gerrit Jan Heyn niet net ontvoerd- Ze versnelt de pas, hoort weer geklop en hulpgeroep, stopt. Menslievendheid over wint de aarzeling. 'Niet doen, blijf toch uit de buurt', adviseert dringend een toevallige passante, die het ook heeft gehoord. Maar ze laat zich niet meer uit het veld slaan, loopt rond de auto, probeert de portieren. Alles afgesloten en niemand te zien. En toch klinkt - zwakker deze keer - opnieuw de noodkreet. Er is maar een conclusie mogelijk: dit moet uit de kofferbak komen. Rood aanlopend van op winding neemt ze een beslis sing en drukt op de knop van de bergruimte. Zenuwen en een veerkrachtig slot be moeilijken de reddingsopera tie. Als het deksel toch open springt wordt een geheel paars hoofd zichtbaar, waar van de eigenaar zeer drin gend toe is aan frisse lucht. Maar zo gauw laat het nood lot niet los, want van pure ontsteltenis smijt de redster in nood de bak weer dicht. Een gevaarlijke zatlap, denkt ze, tot een koelbloedige automobilist die ook een flits van het paarse hoofd opving, haar te hulp snelt. Gezamen lijk brengen ze uitkomst. Ontredderd, maar nog bij z'n positieven, benut de oude man even later de vrijheid om naar adem te snakken, waarvan hij zichtbaar op kikkert. Achterin de kofferbak is een emmertje met fruit de stille getuige van een spook achtig drama. Het fruit was bestemd voor een andere bejaarde, maar had zich tijdens de rit daarheen door de hele kof ferbak verspreid. Klein van stuk besloot de gulle gever om 'er even in te klimmen' en de voedzame gift weer netjes bij elkaar te rapen. Een on nadenkendheid die hem bijna het leven kostte, want het emmertje was nog maar halfvol toen het kofferdeksel spontaan dichtklapte. In de kleine, benauwde en stikdonkere ruimte gaf over levingsdrang de ingesloten automobilist logische inge vingen: zoek een gaatje zodat je lucht krijgt, probeer van binnenuit het slot open te maken, klop en roep als er iemand voorbij komt. Hij probeerde alle mogelijkhe den uit, maar terwijl resul taat uitbleef, dreigde de hoe veelheid zuurstof in de bak op te raken. Drie kwartier waren al verstreken, en menige pas sant had hem bijna letterlijk laten stikken, toen er - klik klakkend over het terrein- weer iemand naderde. Een laatste inspanning: 'help, help me eruit, alstublieft', begeleid door noodsignalen met zijn inmiddels bloedende handen. De reddende engel is dui zendmaal bedankt, met bloe men en bonbons, en klapzoe nen op twee wangen. Al moest hij hemel en aarde be wegen om er achter te komen hoe ze- heette en waar ze woonde. Hij besloot om voor haar geen fruit mee te bren gen. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdale- na: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 17 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pau- lus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Rozenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11.15 u. en 19 u. Lieve Vrou- wekerk, Singel: zat. 19 en zond. 10 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10.30 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zond. 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 17 u. zond. 9.30 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 17 u. zond. 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zat 17 u. zond. 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond. 9.30 u. Nleuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 18.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. ZATERDAG Zevendedags Adventisten TERNEUZEN: (Goede Herder kerk), 10.00 u. ds. N. Kooren. MIDDELBURG: (Doopsgezinde kerk), 10.00 u. ds. H. van Rijn. VLISSINGEN: ('t Anker), 09.15 u. ds. H. van Rijn. ZONDAG Gereformeerde kerken AXEL: 10 en 15 u. ds. J. Blokland te Maria Horebeke (B). HOEK: 10 en 15 u. dhr. D. de Best. TERNEUZEN(Opstandings- kerk), 09 en 16 u. ds. J. Jurjens. (Noordstraat kerk) 10.30 u. ds. J. Jurjens. ZAAMSLAG: 10 u. ds. van de Burgh te Hulzen, 19 u. ds. R. de Jonge. AARDENBURG: 10.30 u. ds. H. Valk, herv./geref. dienst. BRESKENS: 09.30 u. dhr. S. Tim- mers te Rilland Bath. OOSTBURG: 09.30 u. dienst. SCHOONDIJKE: 09.30 u. ds. P. de Vries, 14.30 u. ds. Nummerdor. Gereformeerde kerken (Vrijge maakt) AXEL: 10 en 15 u. ds. G. de Kim- pe. TERNEUZEN: 10 u. ds. C. Mewe, 15 u. ds. P. van de Laan te Gent. ZAAMSLAG: 09.30 u. en 15 u. ds. A. Kruizinga. Christelijke gereformeerde kerk ZAAMSLAG: 10 en 15 u. ds. J. van Dijk te Doornspijk. Evangelische gemeente TERNEUZEN: (De Kandelaar), 10 u. dhr. Belis. Doopsgezinde gemeente AARDENBURG: 10 u. Buitendag te Aardenburg. Leger des Heils TERNEUZEN: (Donze Visser straat), 10 u. heiligingsdienst, 17 u. Filmmiddag o.l.v. de Maria zusters te Nij verdal. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pastorie te berei ken. OOST ZEEUWS VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. J. ter Braak, Hulst, tel. 01140-19595 of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. WE moeten nog even terugkomen met een moordlied. We vroegen namelijk naar de tweede versie van de gebeurtenissen aan de Meerdijk (aflevering acht, 8 augustus jl). Farilde Martens te Vo gelwaarde, 87 jaar schrijft ze erbij, zond ons in handschrift (en wat voor een; zo kan geen jongere meer schrijven vandaag aan de dag) navolgende tekst. We hebben de melodie, maar.... is het com pleet, het lied? Liedjeszangers hadden de gewoonte zo'n gebeurte nis degelijk en uitvoerig uit te spinnen. Ze moesten er immers hun kost mee verdienen en welke toehoorder geeft een halve kluit (tweeënhalve cent) voor twee, drie coupletten? Op grond van Hontenisse Dichtbij de Meerdijk staat Een schoone, groote hofstee Wat verwijderd van de straat, Waar baas Koole, vrouw en kinderen, Vreedzaam leefden in geluk. Maar opeens zijn gans verpletterd, Door een ijselijk schelmenstuk. 't Was in de meimaand van 't jaar drije, rondom elf uuren 's nachts, Zijn d'r dieven en ook moordenaren 't Huis bestormd onverwachts. Vader schiet niet riep de zoone, Maar een schot dat klonk een tweede keer, Ze zijn heimelijk binnengedrongen In de kamer waar men sliep. Met een kouter van een ploeg Staan de monsters aan de bedden Waar zij boven arm sloeg(?) En de moeder, o de moeder! De hersens lagen uit haar hoofd. Ja zo vreselijk geslagen, Het is werkelijk ongeloofd. Aanvullingen op Cheerio kregen we van E. van Dorsselaer uit Hulst; van A. de Cock uit Terhole en van mevrouw. L. van de Vij- ver-Martens uit Clinge, maarhet is de Hollandse versie of zijn delen ervan, een veelgedraaid radioliedje uit de jaren vijftig of daaromtrent. Wat wij zoeken zijn 'dorpsversies'. We schreven al dat er een Hengstdijkse versie bestaat met zinnen als: De mannen van Kort en Colijn, die zijn er in't groot en in't klein. ...en klompen van Fonsken de Roos Ook van Westdorpe zijn ons flarden bekend: Westdorpe is bekend om zijn bierbrouwerij kolen van Dumez Brood van den bakker en vlees van We zullen Als u bij gelegenheid eens bij pot en pint zit, laat er eens iets over vallen.... met z'n allen moet er uit te komen zijn. Compleet of in compleet, maakt niet uit, laat hët weten aan: Van Vollenhoven- staat 5,4561JJ Hulst. Pegam.

de Stem | 1987 | | pagina 23