ruttcnen Weerman Willy Zware vliegtuigbom vandaag gedemonteerd ichappen NTWERPSE BEDRIJVEN: BRUSSEL SCHULD VAN VERVUILING •je is rkis Bol teit LimbuiH Honoré kapt er mee 'Nederland werkt mee aan vervuiling van Westerschelde Poedel brengt kat groot Geen verandering in afvaart veren Kunstbeurs Zeeland van de baan Flinke buit bij overval St.-Jansteen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 RUIM HONDERD HUIZEN IN OOSTBURG MOETEN WORDEN ONTRUIMD in studeren, leer je ier van leven itenland binnen cultuur en gezellig- uiippen en in een lar Rijksuniversiteit ostbus 616, ANTWERPEN - De verbetering van het water van de (Wester)Schelde stagneert. Het Schelde- water moet nog steeds met te veel zuurstofver- werkende stoffen afrekenen. Stroomopwaarts Gezonder PROF. HOMMES OP STUDIEDAG: ADVIES DIRECTEUR PSD: I^w partneMr^ransport^^^ Ra breda^^^ personenwagens 076 - 653950 bedrijfswagens 076 - 877850 DE STEM VAN ZEELAND JoSTBURG - Bij graaf- (trkzaamheden op het erf landbouwer Maljaars jde Bredestraat in Oost- Jirg, net voorbij de krui- (jgmet de Maaidijk, is gis- niddag rond 18.00 uur Engelse vliegtuigbom zogenaamde 500 pon gevonden. In verband fet het opruimen van de moet een deel van [stburg vandaag worden ïimd. ijlings gealarmeerde duik- liemonteerploeg van de Ko- klijke Marine in Vlissingen |tte het gisteren na onder- k te gevaarlijk de blindgan- ger te vervoeren. In overleg met loco-burgemeester J. Tho- maes en de rijkspolitie werd besloten de bom vandaag (za terdag) nóg ter plaatse onscha delijk te maken. Voordat de marinemenser om 15.00 uur aan dit gevaar lijke karwei beginnen, moet in een ruime straal rond de vind plaats van de bom woningen en bedrijven ontruimd zijn. Vanmorgen gaan politie- mensen alle te ontruimen wo ningen af om de bewoners te informeren over de te némen maatregelen. Vermoedelijk rond honderd huizen zijn van middag tijdelijk zonder bewo ners. Het betreft de huizen aan de: Schorpioen, grote Beer (vanaf Philipsweg tot Mars), Mars en alle daarop uitko mende zijpaden, de Bredestraat (vanuit de richting Schoondijke tot voorbij scholengemeen schap 't Zwin), de Maaidijk tot en met de waterzuiveringsin stallatie en het gehele Oost- burgse industrieterrein. „Een speciale politie-enheid zal de te verlaten woningen be waken, wat dat betreft behoe ven de mensen zich geen zor gen te maken", aldus politie- voorlichter Ton Muller gister avond. Bewoners wordt ge vraagd om rond 13.00 uur bij hun huizen aanwezig te zijn, waarna de evacuatie kan be ginnen. Wie elders geen onder dak kan vinden, is welkom in het sportcomplex De Veerhoek, waar een opvangcentrum wordt ingericht. Voor zieken is een ambulance beschikbaar. Het verkeer naar en van Schoondijke wordt vanmiddag vanaf 13.00 uur omgeleid. Vanmorgen al gaan politie mensen de huizen af om de be woners te informeren. „Wij T27 hebben dat bewust gisteravond (vrijdag red.) niet gedaan om de mensen toch in ieder geval een goede nachtrust te gun nen", zegt Thomaes. „De vind plaats van de bom wordt de ge hele nacht bewaakt." Mensen die vandaag toch bepaalde in formatie willen hebben, kun nen contact opnemen met het gemeentehuis, tel. 7000, waar een crisisstaf paraat is. Thomaes was zeer tevreden over de snelle en efficiënte wijze waarop politie, het Rode Kruis en Koninklijke Marine een en ander hebben voorbe reid. „Wij kunnen geen enkel risico lopen, vandaar de strenge voorzorgsmaatrege len", aldus Thomaes. Vanpak Schelde stagneert W f ft i -1APPEN IAPPEN tudierichtingen. ng wel graag de brochure(s) over c HAPPEN BEZOEKERS MEE (doorhalen wat niet van toepa- issiof' 1 Honoré van de Bosch nam gisteren afscheid als straatveger van Vogelwaarde en Hengstdijk FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER Van onze verslaggever VOGELWAARDE - „Ze zullen me mis- sehheeft hij al bij herhaling gezegd. En zoals de stoepen en straten er bij liggen, 's ™t nauwelijks denkbaar dat iemand net hem kan verbeteren. Straatveger Honoré van de Bosch (61) uit Vo- Mort houdt al negentien jaar lang de stra in schoon in Vogelwaarde en Hengstdijk, «•rst in dienst van de gemeente, maar vanaf i 1 wen het sociaal werkvoorzieningschap j^uwsch-Vlaanderen het levenslicht zag, bij Dat Honoré zijn werkzaamheden serieus opvatte, bleek wel uit de onkostenpost die hij wl hon betekende. Hij versleet maar «1st zestig bezems in die periode en had heel wat paar schoenen nodig om de naar schat- vrduizend kilometer weg, die hij in to- A scho?nveegde, af te leggen. Pt.™ "^spanningen voor een propere ëmeente is gisteren een eind gekomen. Van- ege zijn leeftijd mag Honoré de bezem ver woest! en i tige Honoré nooit meer hetzelfde worden. „Iedereen kende hem. En Honoré sprak tegen iedereen", aldus een medewerker van de dienst gemeentewerken. Het is overigens naar maar de vraag of Honoré wordt opge volgd. De gemeente bekijkt momenteel de mogelijkheden om machinaal te gaan vegen. Het afscheid van de ambachtelijke straat veger werd gisteren in de brandweerkazerne in Vogelwaarde op gepaste wijze gevierd. Ho noré, voor de gelegenheid op zijn zondags ge kleed, hoorde lofuitingen aan zijn adres uit gesproken door wethouder J. Joosse van de gemeente Hontenisse en bedrijfsleider Geuze van Dethon. Ook het hoofd personeelszaken Burm richtte zich tot de straatveger die naast de vriendelijke woorden ook veel cadeaus in ontvangst mocht nemen. Na het officiële ge deelte werd tijdens een gezellig samenzijn in kleine kring het afscheidsfeest voortgezet. Honoré heeft in zijn leven drie bazen ge had. Na de oorlog werkte tot 1967 bij een boer in de buurt van het Vogelfort. Daarna plakte hij er twee jaar bij de gemeente aan vast, om de laatste zeventien jaar vol te maken bij De thon. Van onze verslaggever De Vereniging van de Industriële Bedrijven van Noord- Antwerpen (Vibna) signaleert dit in een gisteren ver schenen memorandum over de kwaliteit van het Schelde-water. In Vibna werken 44 Antwerpse ondernemingen samen, die op de linker- of rechteroever zijn gevestigd. Volgens Vibna vol doet de kwaliteit van het water van de Schelde op de grens tus sen België en Nederland wel aan de normen, de gehalten aan zuurstof en fosfaat uitge zonderd. Naar de mening van dr. J. de Moor, bestuurder van Vibna en directeur van BASF- Antwerpen is er absoluut geen sprake van 'dramatische toe standen'. Vibna zegt in het memoran dum dat de saneringsmaatre gelen duidelijk positieve effec ten hebben gehad. De veront reiniging van de Schelde is nog maar voor anderhalf procent aan de industrieën in het noor delijke havengebied van Ant werpen te wijten. De 44 Vibna-bedrijven hebben in de afgelopen jaren een kleine 6 miljard Belgische frank voor afvalwaterzuive ring uitgegeven. „Als men ons nóg strengere eisen oplegt, ver betert de kwaliteit van het Schelde-water niet. Betere re sultaten zijn alleen te verkrij gen als men stroomopwaarts maatregelen treft", aldus dr. de Moor gisteren. Zoals bekend is Brussel de grote vervuiler van de Schelde. Stad en agglomeratie lozen via het riviertje de Zenne op de Schelde. „Daar stroomop waarts de saneringsmaatrege len van belangrijke lozings bronnen niet of in onvoldoende mate worden doorgevoerd, blijven de industriële vestigin- Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse Kunstbeurs krijgt geen vervolg. Nu de Zeeuwse Culturele Raad er de handen vanaf wil trek ken, blijft het hoogstwaar schijnlijk bij de eerste en enige manifestatie, die van 1986 in Vlissingen. Dit jaar kon de beurs niet door gaan omdat de initiatiefnemers van het eerste uur, de galeries Bellemans, Axel, Esprit, Clinge en Markies, Vlissingen geen overeenstemming konden be reiken met de deelnemende kunstenaars over de opzet. Ook de Zeeuwse Culturele Raad zag geen kans een com promis tot stand te brengen. Uit de agenda voor een verga dering van de raad op 1 oktober blijkt dat men nu ook andere overwegingen heeft om er maar helemaal vanaf te zien. Omdat bij een Zeeuwse beurs in principe alle kunstenaars uit de provincie moeten worden betrokken, zou het een 'kleur loos' geheel worden. En dat doet 'weinig recht aan het ni veau, waarop de beeldende kunst door een aantal kunste naars in Zeeland wordt beoe fend'. gen ten noorden van Antwer pen een gemakkelijk object voor zware, en dikwijls on rechtmatige kritiek, vooral vanuit Nederland", aldus het memorandum van Vibna. De voorzitter van de Vereni ging van de Industriële bedrij ven van Noord-Antwerpen, J. Claeys, vertelde gisteren, dat het memorandum is gebaseerd op meetresultaten van Neder landse en Belgische overheids instellingen. Volgens Claeys is het water dat Antwerpen ver laat gezonder dan het water dat Antwerpen binnenstroomt. Hij zei dat de luchtverontreini ging in het Antwerpse haven gebied aanzienlijk is teruggelo pen. Acht bij Vibna aangesloten bedrijven houden zondag 4 ok tober een open dag. Van 10.00- 17.00 uur zijn ze te bezichtigen. Er werken in totaal ruim 33.000 employés bij de Vibna- ondernemingen, onder wie 350 Nederlanders, voornamelijk afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen en West-Brabant. SINT-JANSTEEN - Bij een brutale roofoverval, tussen 02.30 en 02.45 in de nacht van donderdag op vrijdag, in een woning aan de Beuken laan in Sint Jansteen heb ben vijf gemaskerde (en ge wapende) mannen een be drag van rond 20 mille aan Belgisch en Nederlands geld buitgemaakt. De vijf mannen, van wie een vaag signalement beschikbaar is en die vermoedelijk allen zo rond 20-25 jaar zijn, waren de woning binnengedrongen na dat een raam aan de achter zijde was ingeslagen. De eigenaar van het pand werd wakker van dit rumoer, stapte uit bed en ontwaarde vijf man onderaan de trap. Twee van hen bedreigden hem met een revolver en bleven bij hem. De overige drie doorzoch ten de gehele woning en von den het geld in een kamer, die was verhuurd aan een zekere R. Uit de rest van de woning is niets verdwenen. Onbekend is hoe de overvallers de 'plek van de misdaad' hebben verlaten. Er werd geen auto gehoord. De Rijkspolitie begon giste ren een uitgebreid buurtonder zoek. SAS VAN GENT - „Nederland moet eens ophouden te zeg gen dat alleen België de Westerschelde vervuilt. Nederland doet behoorlijk mee. Voor België geldt overigens dat ze niet alleen naar Frankrijk moeten kijken." Dat vertelde prof. dr. R.W. Hommes tijdens een studiedag die de commissie universitaire contacten hield in Sas van Gent. Die commissie is onder deel van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De studiedag had het thema 'Over de Grens' gekregen. Mevrouw Hommes, verbon den aan de Rotterdamse Eras- musuniversiteit, hield haar ge hoor in de Vlaanderenhal voor dat Nederland op het gebied van het milieu absoluut niet vooraan loopt. Met name de Scandinavische landen, Japan en de VS zijn veel verder. „Het terugdringen van de metalen in de Rijn is in buurland Duits land beter gelukt dan in Neder land", aldus mevrouw Hom mes. „Het is een misverstand dat we in de Benelux voorop lopen". Om bovenstaande woorden kracht bij te zetten vertelde mevrouw Hommes over haar poging commissies te vinden die grensoverschrijdend wer ken en zich bezighouden met de vervuiling van de Westerschel de. Dat bleek mislukt te zijn. „Ik ben er niet achter gekomen welke commissies werken en welke commissies niet. Ik heb over de grenzen heen geen en kele commissie gevonden die zich bezighoudt met de kwali teit van het water van de Wes terschelde. Er is geen enkele commissie die precies weet wat er op de Westerschelde geloosd wordt". Mevrouw Hommes betrok later ook het bedrijfsleven in haar betoog. „Het bedrijfsleven noemt steeds het bezwaar van de verminderde concurrentie positie als men te veel maatre gelen neemt ten behoeve van het milieu. Het vraagt inder daad veel aanpassingen op technologisch gebied. In Japan zijn er fabrieken waar alles van buitenaf bestuurd en gere geld wordt. Alles blijft binnen het verwerkingscircuit. Het enige wat naar buitenkomt is wat afvalstof". Om haar gehoor, een geva rieerd gezelschap uit België, Rotterdam en de provincie Zeeland, niet met lege handen achter te laten, hield mevrouw Hommes een pleidooi voor het instellen van een aantal sub commissies. „De milieuwe thouder van Antwerpen heeft me gezegd daar groot voor stander van te zijn. Subcom missies die bepaalde delen van de Westerschelde bestrijken. Grensoverschrijdende subco- missies. Die commissies gaan met de bedrijven aan de slag. Gaan bekijken wat er het best gedaan kan worden. Het is nu het juiste moment voor het be drijfsleven om de produktie- methoden bij te stellen. De overheid dient hierbij een sti mulerende rol te spelen". Zie ook pagina Zeeland 4 In tegenstelling tot het grootste deel van de afgelopen week, wordt het weer iets aangenamer. Vandaag moeten we nog rekening houden met de mogelijkheid van buien. De wind is noordelijk en de maximum-temperaturen komen in de buurt van de 18 gradea Morgen wordt het aanzienlijk beter. Dan draait de wind weer naar het zuiden en is de kans op een bui minimaal. Ook de temperatuur stijgt weer naar 20 graden. De nazomer blijft, want ook voor de rest van de week kunnen we rekenen op droog, redelijk zonnig en voor de tijd van het jaar uiterst aangenaam weer. De temperatuur ligt soms zelfs boven de 20 graden. De wind draait daarbij naar het oosten en voert droge en redelijk warme continentale lucht aan. Alleen wordt die wind wat krachtiger. Sinds dindsdag loopt er een duidelijke scheidingslijn over ons land. Wij in Zeeland leven aan de warme kant van die grens. Terwijl het bij ons 's nachts rond de 16 graden bleef, noteerde met in het noorden 7,5 graad. Op anderhalve meter hoogte daalde het kwik zelfs naar 2 graden. De laagste tem peraturen werden 's nachts tussen twee uur en half drie ge meten. Dat we weer in het beter weer terecht komen hebben we te danken aan het koufront van een depressie die naar het oosten is geschoven. Nu zal het vandaag ten zuiden van ons minder prettig weer zijn. Dat is het gevolg van de tropische storm Dennis. De restanten van de wervelstorm brachten bijvoorbeeld in Portugal 70 mm. regen. Het heeft weinig ge scheeld of wij hadden dit slechte weer over ons gekregen. Dat wij dat alsnog gepresenteerd krijgen is uitgesloten. Het eerder genoemde betere weer hebben we te danken aan een hogedrukgebied dat vanaf de Atlantische Oceaan via Schotland bij ons is gearriveerd. Het nadeel van dit hoge drukgebied is, dat het 's nachts nu meer zal afkoelen en de kans op mistvorming groter wordt. Maar overdag is er fraai nazomer-weer. Zoals de zaken er nu voor staan, zou de gemiddelde tem peratuur van september wel eens in de buurt van juli en augustus kunnen komen en dat is dan weer een ander soort record. De eerste berekeningen laten al zien dat we zowel met de neerslag, zon en temperatuur uiterst gunstig zitten. De weerspreuken: 'Begin oktober in zonnegoud, de winter volgt dan snel en koud.' 'Brengt oktober veel vorst en wind, zo zijn januari en februari zeer mild.' In het Terneuzense gezin Van Es spelen zich mo menteel dagelijks taferelen af die vallen onder de ca tegorie 'wonderlijke spelingen der natuur'. De poedel van het gezin brengt namelijk een enkele weken oud katje groot. Een week geleden vond zoon Paul tijdens zijn werk drie jonge katjes in de tuin van een leegstaande wo ning. De katjes waren slechts drie weken oud, moeder was nergens te bekennen. Dus nam hij ze mee, omdat ze niet voor zichzelf konden zorgen. Twee van de drie werden elders ondergebracht, de derde nam Paul mee naar huis. Bij het aanschouwen van de nieuwkomeling werd poedel Sheila van de weeromstuit schijnzwanger. Dat kwam goed uit, want nu kan het katje bij haar drinken. Ze sleept het overal mee naar toe. Ze verzorgt het echt helemaal", aldus mevrouw Van Es, die vertelt dat ze het katje wel af en toe met de fles bij moet voe den. De familie is in ieder geval van plan het diertje te houden tot het zes weken is, oud genoeg om het zonder kunstmoeder te kunnen stellen. FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER Van onze verslaggever VLISSINGEN - Directeur D. Oostinga van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland ziet geen mogelijkheid de afvaarten van het veer Kruiningen-Perkpolder te verla ten, om zodoende treinreizigers in Kruiningen wat kortere overstaptijden te geven, echter tot een flinke toename van het energiegebruik en meer draai-uren voor de moto ren. „De kosten hiervan wegen naar mijn mening zwaarder dan de verfijning in de kwali teit van de veerverbinding", al dus Oostinga, die hiermee ant woord op vragen die het Sta tenlid Remijn enige tijd gele den stelde. Hij adviseert alles bij het oude te laten, ai reali seert Oostinga zich dat dit een blijvend ongemak betekent voor automobilisten die van het veer Perkpolder-Kruinin- gen gebruikmaken, vervolgens parkeren bij het station en met de trein verder reizen. Verlaten van afvaarten heeft enorme consequenties voor de busdiensten van de ZWN. Alle busaansluitingen in Zeeuwsch- Vlaanderen zouden dan moeten worden aangepast, evenals de vertrek- en aankomsttijden van het veer Breskens-Vlissin gen. En dat laatste correspon deert dan niet meer met de trein-aansluitingen in Vlissin gen en staat boovendien haaks op de in mei aangepaste aan- komstijden van de boot. Een alternatief volgens Oos tinga zou zijn de boot op de dienst Kruiningen-Perkpolder sneller te laten varen. Dit leidt (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging i Handelshuls St.-Antonius Grensweg 18. Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 iSS? 18"

de Stem | 1987 | | pagina 17