ADIJS! Henk Gemser gokt op drie pieken Oranje-dames draaien zich warm INTERPOLIS® SPOR1 r fWEEDE KEUS' SPEELT MET JOEGOSLAVIË, 3-0 roeneveld 1 witserse atlete ositief bevonden Henk van Brussel trainer Groningen UITSLAGEN ler-één-kap igsvarianten SPORTPRIJSVRAGEN ïSTEM SPORT 2 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 SCHAATSCOACH WIL VLAMMEN OP EK, WK EN 'CALGARY' Van Gennip: premie toch binnen TJSSEL (ANP) - Het Nederlandse heren vol- balteam is in het toernooi om de Europese titel België voortvarend van start gegaan. vlakelaars b.v. Overtrouwen Ritme E DRIJF Si-UISK UBSIDIE ■dtr«ode "ieuwe lAAF-regels - aangenomen in Rome - !ta«or i automatisch voor twee maanden geschorst. Spl!^ f trleuVrijdag tegen Sportinformation geen verbo ten w tu"]6. ebben genomen. „Ik heb nog nooit iets gebruikt. t pY'VJdtegen geweest. Dat heb ik meermalen in het open- PROBLEEMLOZE 3-1 ZEGE OP ZWAK POLEN Beroep McEnroe verworpen VAN 16 SEPTEMBER T/M 6 OKTOBER 1987 SCHAAKTOERNOOI Remise Kortsjnoi en Ljubojevic Mogelijk operatie voor Pfaff Mansell snelste in eerste training Duits voetbal live op televisie Nederlaag Miloslav Mecir Hamburg Nederlandse military-ruiters aan kop T26 TYPE IE .[iobvanDeursen HAAG - Het schaats- '87/'88 met als abso- hoogtepunt de vijf- Olympische Winter- i in het Canadese Cal- dwingt heren-coach Gemser tot een grote •ijl de Fries vorig seizoen een voorzichtige aanpak lilde met 'Calgary' als enig aast zaligmakend hoofd- deeft Gemser nu drie pie- in één periode van topvorm fogrammeerd. Zijn troepen n zowel op het EK in Den in januari; de Olympi- Winterspelen medio fe- ,ri en het WK op de Medeo- van het Russische Alma begin maart volgend jaar ten meedingen om de Oprijzen. en opmerkelijke koerswij- ng van Gemser, waarvoor ende week met een één i durend trainingskamp op Canarische Eilanden de jere basis moet worden ge- I Daarmee volgt Gemser voorbeeld van de Oosten- rijkers, die de afgelopen twee schaatsseizoen trainingsstages belegden, eveneens op de Cana rische Eilanden en in Turkije. Volgens Henk Gemser gister avond tijdens de presentatie van de Nederlandse kernploe gen in Den Haag, vormt de trip naar het bijna tropisch gebied een ideale afsluiting van de tot nu toe verrichte zomerarbeid. Gemser: „De lijven zijn moe. Zo'n uitstapje doorbreekt de opgebouwde spanning. Bij een nog redelijke temperatuur en een portie zon op je bast kun nen we de accenten aangeven. Daar gaat het om". Gemser gaat er vanuit dat zijn ploeg, waarvan Hein Ver geer, Leo Visser en Gerard Kemkers zeker zijn van deel name aan de Winterspelen (plus sprinter Geert Kuiper) vanaf begin januari wanneer de nationale afstandskam pioenschappen weer op de agenda staan tot en met 5 en 6 maart het WK in Alma Ata de topvorm vast kan houden. Met de kwalificatie 'gok' is de schaatscoach het dan ook be slist niet eens. „We hebben zo langzamerhand ervaring ge noeg om deze koers perfect te kunnen uitzetten. In een ge sprek met Vergeer heb ik hem daar op gewezen. Vandaar dat hij in die periode aan de drie evenementen zal deelnemen. Ja, ook het EK en het WK. Hij DEN HAAG - Yvonne van Gennip heeft de premies voor de twee wereldrecords en één nationaal record in Heeren veen, groot 45.000 gulden, toch geïncasseerd. Lange tijd heeft de Haarlemse nummer twee van Europa moeten wachten op haar geld. Door de plotseling surséance van betaling van de Ijsbaan Thialf konden de cheques van Van Gennip dit voorjaar niet worden geïnd. De Nederlands kampioene toonde zich vrijdag verheugd. „Het geld gaat voorlopig wel op een reke ning, waar ik niet mag aankomen, maar het geeft een lekker ge voel dat het er is". bouwde geen beperkingen meer in". Dirk van Zanten van de BCK (Begeleidings Commissie Kernploegen) voorspelde gis teravond dat de lijst van Olym pische winterdeelnemers (nu zeven; naast de vier heren Van Gennip, Stam en Moolhuizen) de komende maanden langer zal worden. Volgens Van Zan ten ging het Nederlands Olym pisch Comité akkoord met se lectie-wedstrijden op de over dekte ijsbaan van Heerenveen zonder dat internationale deel name verplicht zou worden ge steld. Henk Gemser stelt zich echter harder op. „Een Olym pisch startbewijs moet echt verdiend worden. Ik ga niet aan het werk met knapen die alleen naar Calgary gaan om dat er toevallig nog een start plaats op een bepaalde afstand vrij is". Wierpen de Winterspelen van Calgary gisteren hun scha duw al nadrukkelijk vooruit, KNSB-voorzitter David Meijer had ook direct nieuws. Het con tract met hoofdsponsor Aegon werd namelijk met vier jaar verlengd, terwijl het bedrijf daarna nog twee optiejaren naar zich toetrok. De sponsor verhoogde de jaarlijkse bij drage van 500.000 gulden naar zeven ton. Verder werden Hil- bert van der Duim, Frits Scha lij, Yep Kramer en Ria Visser in het zonnetje gezet. Van der Duim kreeg wegens zijn ver diensten voor het schaatsen de erespeld in goud; de andere drie in zilver. De Nederlandse kernploegen be staan voor komend seizoen uit: dames all-round: Yvonne van Gennip, Jolanda Grimbergen, Ma- riska Hekkers, Petra Moolhuizen, Grietje Mulder, Ingrid Paul, Ma rieke Stam, Ria Visser. Heren all-round: Gerard Kemkers, Leo Visser, Hein Vergeer, Bert Koopmans, Henri Kraayenbos. Dames sprint; Christine Aaftink, Ingrid Haringa. Heren sprint: Menno Boelsma; Bouke Jonkman, Geert Kuiper, Maarten Noyens, Tjerk terpstra, Jan Ykema. impel e triomf volleybalteam laf f 166.500,— v.o.n. -iteri, uw passende leker bij zitten. verkrijgen bij: bd Goed b.v. '2,4834MH Breda 39 07 ie Brusselse voorstad Oudegem versloeg het nationale al Joegoslavië met de duidelijke cijfers 3-0:15-6,15- ,5-1. tstraat 22 _iaie en mooi gelegen semi- w met aangebouwde garage chitterende tuin. Indeling: hal, je woonkamer met open haard plavuizen vloer, evenals de hal, euken, 3 slaapkamers en een er met ligbad. Vlizotrap naarde ig waar gemakkelijk kamers kunnen worden, randen voorzien van granol. >M 1.229.000.- k.k. Arkelstraat 57 Gormchem ezelfde groep won titelver- ger Sovjetunie eveneens 3-0 van Roemenië. Frank- maakte al snel een einde de eventuele titelaspiraties de Italianen door met 3-1 «gevieren. oor de Nederlandse volley heren kwam de overwin- op Joegoslavië niet als een assing. Twee jaar geleden het Europese toernooi in Bosch, was Oranje al ster- gebleken. En dat was nog de komst van de Ameri- n Arie Selinger. Sinds zijn swezigheid heeft het Neder- dse volleybal een dusdanige cht genomen, dat wedstrij- tegen Joegoslavië al een tje als een vast winstpunt men worden beschouwd. 'nger benadrukte de mate zelfvertrouwen binnen de «rlandse selectie voor het hooi, door in het eerste fen van zijn ploeg de ede keus van start te laten 1 Aan die keuze van de erikaan lag echter ook een ere dwang ten grondslag. I zijn vaste zestal moet hij «België twee missen. Teun s koos voor zijn gezin, Ron drie liep bij een valpartij gebroken elleboog op. ral het zo vlak voor het hooi wegvallen van de bui- invaller stelde Selinger r problemen. Hij diende dgedwongen opeens zijn h aan te passen. Dat bleek "iker dan gedacht. |en de Joegoslaven hij zich er het eenvou- van af. Hij stuurde zijn ire' zestal het veld in. Voor Tver, Blangé, Posthuma, irt, Benne en Zoodsma het optreden geen vuur lij het kwalificatie-toer- in Hongarije had hetzelfde Bulgarije, toen nummer van de wereld, met 3-0 ragen. In Oudegem pikte team die draad weer be gerenswaardig op. Oosteuropeanen keken tegen een duidelijke ach tend aan. Zelfs een fout de telmeesters, die Neder- punt onthielden, deed aan de duidelijkheid af. Het goede spel van Oranje was vooral gebaseerd op het stop werk van Grabert en Zoodsma, de aanvalskracht van Zwerver en Benne, het verrassend sterke spelverdelen van Blangé en het oppakken van de paar gevallen steken door Posthu ma. Het Nederlandse ritme stokte pas in het begin van de tweede set. De aanvalspatronen wer den soms te mooi opgezet. De functionele waarde daalde en het aantal fouten groeide. Ge lukkig voor Oranje waren de Joegoslaven nauwelijks bij machte te profiteren van de lichte terugval van het Neder landse team. Het tekende de volwassenheid van het zestal, dat een ingreep van Selinger onnodig was. Op eigen kracht werden de problemen opgelost. Bij 6-6 waren de Oosteuropea nen hun voorsprong kwijt. In het Nederlandse team was de juiste instelling weergekeerd. Met 15-10 maakte de ploeg de set professioneel uit. In de derde reeks speelde er maar een ploeg. Met 15-1 zette Nederland een eerste, zij het kleine, stap in de richting van de finale-groep. In Oudegem, waar het toer nooi volledig aan de Belgen voorbij lijkt te gaan, staan ech ter nog vier tegenstanders te wachten, de Sovjetunie, Italië, Frankrijk, dat een sterke in druk achterliet, en Roemenië. Twee ploegen gaan over naar de eindstrijd. Het betekent dat er slechts één plaats te verde len valt want de Sovjets lijken al zeker van de eindronde. UITSLAGEN Heren: Groep A (Oudergem): Nederland - Joegoslavië 3-0 (15-6, 15-10, 15-1); Sovjetunie - Roemenië 3-0 (15-1, 15-5, 15-3); Frankrijk - Italië 3-1 (10-15,15-5,15-5,16-14). Groep B (Genk): Griekenland - Tsjechoslowakije 3-2 (13-15, 15-8, 15-6,4-15,15-5); België - Spanje 3-0 (16-14,15-9,15-13). Dames: Groep A (Eupen): Nederland - Po len 3-1 (14-16, 15-11, 15-11, 15-7); Sovjetunie - Tsjechoslowakije 3-1 (15-13,11-15,15-1,15-2). Groep B (Gent): Oost-Duitsland - Bulgarije 3-0 (15-11, 16-14, 15-9); Roemenië - België 3-0 (15-9, 15-3, 15-9). .m manschap in alle maten an voorzetramen woningen). alle soort*1.? UIT VO Jlcfttln- Naam- m- Adres: Po6tcode/plaats: Tel.: EVE (Reuter) - De Zwitserse atlete Sandra Gasser, ares van brons op de 1500 meter tijdens de wereldti- j lr! R°me, heeft na de wedstrijd positief gereageerd „j dopingcontrole. Dat heeft een atletiek-official don- 'dag verklaard. Ürw1" Va"de Zwitserse Atletiek Federatie, Georg Kennel, .sir)j weten dathem twee weken geleden door de LAAF ffpn v3S y" er anak°te steroïden in de urine waren aange- C maf6 deelde het Zwitserse agentschap Sportinforma- Lri c^I1, dellijk an contra-expertise te hebben aange- brinmt H en contra-expertise zijn uitgevoerd in een labo- um ie Rome. Kennel liet zich niet uit over het resultaat van Yweeae onderzoek. pgtschadetoeaandesport".^ VOm °pUchting 6n - foto ANP Het Poolse blok vormt geen opstakel voor Cintha Boersma (rechts) van Nederland. EUPEN (ANP) - De Ne derlandse dames-volley- balploeg is de Europese ti telstrijd begonnen met een overwinning. De ploeg trof vrijdag in Eupen in Polen een ideale openingspart ner. Oranje kon zich rustig warm draaien zonder echt in gevaar te geraken. In vier sets en honderd minuten beslisten de pupillen van coach Pang het duel; 14-16,15-11,15-11,15-7. De volleybalsters hadden zich in Polen geen betere te genstander kunnen wensen voor de openingswedstrijd. In groep A behoren de Poolse dames onmiskenbaar tot de zwakkere tegenstanders. Het in het blauw gestoken Neder landse team kon tegen de Oosteuropese formatie rustig in het ritme komen voor de zware confrontaties tegen Tsjechoslowakije, West- Duitsland, Italië en de Sovjet unie. In dat kwartet wedstrij den moet de damesploeg een plaats in de halve finales af dwingen om de bronzen me daille van 1985 te prolonge ren. Nederland startte tegen Polen allerminst overtuigend. Coach Pang had zijn be proefde zestal Piersma, Brunninkhuis, De Vries, Weersing, Van Eij keren en Doevendans in het veld ge stuurd, maar de basis draaide niet. Het meespelen van De Vries was een flinke meeval ler. De geroutineerde spelver- deelster, die zondag in de voorlaatste oefenwedstrijd tegen Bulgarije een kuitbeen- blessure had opgelopen, had de afgelopen week nauwe lijks kunnen trainen. Ook Piersma en Brunninkhuis klaagden over kleine blessu res, maar de medische staf deelde die in onder de catego rie stress. Het zestal had in het parochiehuis van Eupen, dat in een speelzaal voor de volleybalsters is herdoopt, last van plankenkoorts. Vooral de nerveuze debutante Doevendans was verant woordelijk voor een hele reeks misverstanden, die de Poolse ploeg in een oogwenk op 0-8 bracht. Op die stand greep Pang in. Doevendans en Van Eij keren werden ge wisseld voor De Jong en Boersma en kwamen niet meer terug. Deze verse krachten brach ten dat extra beetje veer kracht in dat nodig was om de ploeg over het dode punt te tillen. Zonder een echt hoog niveau te bereiken zette de ploeg de achtervolging in en via 5-13 kwam Oranje terug tot 14-14. De Poolse dames hadden in die fase nog kracht genoeg om de set te grijpen (14-16). In de tweede set trok Oranje de lijn van de eerste door. De ploeg startte vlot (6- 1) en controleerde daarna de wedstrijd. Op een korte inzin king na, waarin De Jong met een serie mislukte smashes de Poolse ploeg terug in de wed strijd bracht (6-8). Pang her stelde de rust door Berg in het veld te brengen voor De Jong. Met die wissel had de Chinese coach de ideale formatie ge vonden. Het zestal ging in vlot tempo op weg naar de ge lijkmaker (15-11). De derde reeks was de set van Boersma, Weersing en De Vries. Het trio trok de ploeg op naar een hoger niveau en de Polen deinsden angstig te rug voor de verwoestend harde smashes van 'Harry' Weersing, (15-11). De vierde set (15-7) was een formaliteit. Het mentaal kwetsbare Polen geloofde niet meer in een po sitieve uitslag en liet zich ge willig slachtofferen. (ADVERTENTIES) GlASBEDRUF SLUISKIL INDUSTRIEWEG 2.4538 HA NEW YORK (AFP) - Het beroep van John McEnroe tegen een schorsing van twee maanden en een boete van 10.000 dollar, opgelegd door de Internationale Proftennis Raad (MIPTC), is vrijdag in New York ver worpen. De schorsing wordt nu maan dag effectief en duurt tot 27 no vember. In deze periode mag de Amerikaan, die woensdag voor de tweede keer vader werd (zijn vrouw Tatum O'Neal schonk het leven aan een tweede zoon, Sean Timothy), niet uitkomen in enig Grand Prix-toernooi of in een ander evenement, dat onder auspiciën van de MIPTC valt. McEnroe werd gestraft voor zijn misdragingen tijdens het laatste toernooi om de open Amerikaanse titelstrijd in Flushing Meadow. Daar kreeg hij tijdens zijn duel met de Joe goslaaf Slobodan Zivojinovic eerst een strafpunt, vervolgens een strafgame en later een boete van 7.500 dollar, waar door hij - met de eerdere boete van 350 dollar in hetzelfde toer nooi - voor de tweede maal dit seizoen over de grens van 7.500 dollar kwam, die reglementair een schorsing van twee maan den en een extra boete bete kent. verzekeringen VRIJ TOEGANG, SCHAAKZAAL GEOPEND V.A. 14.00 UUR, INTERPOLISGEBOUW CONSERVATORIUMLAAN, TILBURG GRONINGEN (ANP) - FC Groningen heeft de vaca ture, ontstaan door het gedwongen vertrek van Rob Jacobs, ingevuld. Henk van Brussel (51), die aan het einde van het vorige seizoen na een twee-jarig dienstverband vertrok bij De Graafschap, is tot het einde van het seizoen gecontracteerd. Van Brussel zal de training bij de Groningse eredivisieclub samen met Martin Koeman, niet in het bezit van de ver eiste papieren, verzorgen. De taakverdeling tussen de twee trainers moet nog worden vastgelegd. Martin Koeman, die door zijn werkzaamheden niet vol ledig beschikbaar is voor de Groningse club, zal aanblijven als coach van het eerste elftal, een taak die hij vervulde sinds het vertrek van Jacobs. Bij FC Groningen zal Van Brussel zijn deel van de veldtrainingen doen, ook in de uren dat Koeman wel aanwezig is, waarmee de club wil vermijden dat de indruk ontstaat dat Van Brussel is aan getrokken als stroman om Koeman te 'dekken'. NIEUWSOVERZICHT TILBURG (ANP) - Viktor Kortsjnoi en Ljubimir Ljubojevic hebben op de rustdag van het internationale schaaktoernooi in Tilburg een halfje aan hun bescheiden totaal toegevoegd. Beide grootmeesters kwamen vrijdag in hun partij uit de ze vende ronde remise overeen. Na zeven ronden leidt Jan Tim man met vijf punten. Kortsjnoi en Ljubojevic delen de voor laatste plaats met 2)4 punt. Uitslag, zevende ronde: Kortsjnoi (Zwi) - Ljubojevic (Joe) Vx-Vt. Stand: 1. Timman (Ned) 5 punten, 2. Hübner (WD1) 4)4,3. Nikolic (Joe) en Joesoepov (Sov) 4,5. Andersson (Zwe) 3)4,6. Kortsjnoi (Zwi) en Lju bojevic (Joe) 2 )48. Sokolov (Sov) 2. BRUSSEL (Reuter) - Jean-Marie Pfaff zal twee weken niet kunnen voetballen. De doelman van het Belgisch elftal en Bayern München liep woensdag tijdens de kwalificatiewed strijd in Sofia tegen Bulgarije een knieblessure op. De arts van de Belgische voetbalbond, Walter Redant, stelde vrijdag de diagnose. Redant verklaarde dat Pfaffs rechterknie in München verder onderzocht zou worden. Een operatie is volgens de arts niet uit gesloten. België verloor het duel met 0-2 en mag zich als uitge schakeld beschouwen voor de eindronde om het Europees kam pioenschap. Pfaff raakte geblesseerd toen hij trachtte Bozhidar Iskrenov het scoren te beletten. JEREZ (SID) - De Brit Nigel Mansell heeft zich andermaal de kampioen van de training getoond. Tijdens de eerste oefeningen voor de Grote Prijs van Spanje maakte Mansell de beste rondetijd op het circuit van Jerez. De Oostenrijker Gerhard Berger werd tweede, de Bra ziliaan Nelson Piquet maakte de derde tijd. De GP van Spanje is de dertiende wed strijd voor het wereldkam pioenschap uit een reeks van zestien. Uitslag eerste training: 1. Man sell (GBr, Williams) X ronde (4,218 km) in 1.23,081 (182,771 km/u), 2. Berger (Oos, Ferrari) 1.23,164, 3. Piquet (Bra, Williams) 1.23,621. Nigel Mansell. - fotoap NIJMEGEN - Maandagavond zal de Duitse televisie een recht streeks beeldverslag brengen van de Bundesliga-wedstrijd VfL Bochum - Bayer Uerdingen. De wedstrijd wordt op het derde net uitgezonden (WDR) en be gint om 20.00 uur. Bij VfL Bochum speelt de Nederlander Rob Reekers. BARCELONA (RTR) - Miloslav Mecir heeft in de kwartfinales van het tennistoernooi van Barcelona fors verloren van Eduardo Bengoechea. De als tweede geplaatste Tsjechoslo- waak maakte slechts vijf games tegen de Argentijnse speler. Mats Wilander werd de vierde halve finalist van het toernooi in Barcelona. De Zweed, als eerste geplaatst, versloeg Tomas Carbonell in twee sets. Uitslagen kwartfinales: Guillermo Perez (Arg) - Andres Gomez (Ecu) 6-3,1-0 Gomez geblesseerd; Martin Jaite (Arg) - Emilio Sanchez (Spa) 6-3, 7-6; Eduardo Bengoechea (Arg) - Miloslav Mecir (Tsj) 6-4, 6-1; Mats Wilander (Zwe) - Tomas Carbonell (Spa) 6-0,6-3. Manon Bollegraf is vrijdag uitgeschakeld in de tweede ronde van het tennistoernooi van Hamburg. De speelster van landskampioen Manege verloor met twee keer 3-6 van de Oostenrijkse Judith Wiesner, nummer zeven op de plaatsingslijst. Favoriete Steffi Graf versloeg in de derde ronde de Argentijnse Bettina Fulco (6-2, 6-4). In de kwartfinale was Graf te sterk voor haar landgenote Claudia Probst, 6-2,6-0. In de achtste finales leed de als tweede geplaatste West- duitse Claudia Kohde-Kilsch een verrassende nederlaag tegen de Poolse Iwona Kuczynska, nummer 111 op de wereldrang lijst: 2-6 4-6. Uitslagen: damesenkelspel, tweede ronde: Judith Wiesner (Oos) - Manon Bollegraf (Ned) 6-3, 6-3; derde ronde: Steffi Graf (WD1) - Bet tina Fulco (Arg) 6-2,6-4, Claudia Kohde (EDI) - Iwona Kuczynska 2-6, 4-6; kwartfinale: Sandra Cecchini (Ita) - Raffaela Reggi (Ita) 6-3,1-6, 6-4; Steffi Graf (WD1) - Claudia Probst (WD1) 6-2,6-0. Damesdubbelspel: eerste ronde: Nicole Jagerman/Simone Schilder (Ned) - Vicki Nelson/Pilar Vasquez (VSt/Per) 6-1, 6-2; tweede ronde: Jagerman/Schilder - Steffi Graf/Betina Bunge (WD1) 1-6,3-6. WAREGEM - De Nederlandse military-ruiters sloten het eer ste gedeelte van de internationale military van Waregem (Bel gië) voortreffelijk af. De Zweed Benke Loenth wist de leiding in het klassement vast te houden. Harrie Theelen met Shogun klasseerde zich als tweede. Eddie Stibbe met Autumn Heyday bezet de derde plaats en Martin Lips (Wagenberg) met Tango werd vijfde. Harm Borgmans begint de uithoudingsproef als achtste en Stien Ullings (Bavel) met Buys Ballot als elfde. De Nederlandse équipe, onder leiding van André Lips, voert na het onderdeel dressuur het landenklassement aan. MIDLOTTO 38a: Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: vijf winnaars, die elk bruto f. 55.403,20 ontvangen; derde prijs; 147 winnaars, die elk f. 540,— ontvangen; vierde prijs: 5.853 winnaars, die elk f. 13,50 ontvangen; vijfde prijs: 67.594 winnaars, die elk f. 5,~ ontvan gen. CIJFERSPEL 38 a: 6 cijfers goed: 1 winnaar, die bruto f. 100.000,— ontvangt; 5 cij fers goed: geen winnaar; 4 cijfers goed: 21 winnaars, die elk f. 1.000,— ontvangen; 3 cijfers goed: 196 winnaars, die elk f. 100,— ont vangen; 2 cijfers goed: 1.984 win naars, die elk f. 10,— ontvangen. Bundesliga Werder Bremen Dortmund 2-3. Waldhof Mannheim 3-1, Hannover '96 - Borussia

de Stem | 1987 | | pagina 11