'Een loongolf? Grote Onzin!' IBS: IN NT Nederland zit met vier atoomtaken in zijn maa| JE ZOU BIJNA DENKEN DAT JE STERKE! GEWORDEN BENT. Marcos' miljarden naar Antillen verplaatst lensenrechte FNV-VOORZITTER PONT NA LOONEISEN VAN VAKBONDEN POLITIEKE DISCUSSIE OVER WEL OF NIET AFSTOTEN IS AL 30 JAAR OUl ^toékc/l junuisuiie s»uiju uin DE STEM DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 [flSTEM BINNENL to. ERLEN - Het aantal de laatste jaren explosl w^jmegen en Utrecht tha; alle huishoudens dej lerd. w jm M In de winkel staat u een aangename verrassing te wachten. Want het nieuwe Grolschbeugelkratjetiltu voortaan veel makkelijker op. Met 16 in plaats van 20 flesjes en gemaakt van lichtgewicht kunststof. Al met al scheelt dat ruim 4 kilo. Waardoor u even zult denken dat u wat sterker geworden bent. Wij verzoeken u 't oude kratje in te leveren. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP ïlitieregio's rijgen nieuwe tX-computers )ESTEMCOIV EEN DEEL van het mil jardenvermogen van de voormalige president van de Filipijnen, Ferdi nand Marcos, vormde deze week de achter grond van een juridisch steekspel in kort geding voor de Antilliaanse rechter. Inzet was het beheer over een viertal op de Antillen gevestigde NV's, die via een ingewikkeld net van buiten landse brievenbusmaat schappijen en aandelen, eigenaar zijn van vier kapi tale gebouwen in New York. De totale waarde van deze gebouwen, die volgens de Filipijnse regering via stromannen zijn gekocht door Marcos, bedraagt één miljard gulden Eén van deze gebouwen is het beroemde 'Crown Buil ding' in Manhattan, dat is versierd met bladgoud en juwelen. De gebouwen vor men maar een klein deel van het grote vermogen dat de familie Marcos volgens deskundigen in de loop der jaren heeft opgebouwd. Experts die voor de Fili pijnse regering op zoek zijn naar het vermogen van de ex-president zeggen al op het spoor te zijn van vijf van de naar schatting tien milj ard dollar die de familie Marcos in het buitenland heeft uitstaan. Het meren deel van dit vermogen is be legd via brievenbusmaat schappijen in landen als Liechtenstein, de Neder landse Antillen en Panama of zit op geheime bankreke ningen in Zwitserland. Hoofdrolspelers in het ju ridisch gevecht om het eigendom van de vier ge bouwen in New York, zijn enerzijds Ferdinand Marcos en de door de wapenverko pen aan Iran bekend gewor den Saudische zakenman Adnan Khashoggi en ander zijds de Filipijnse regering en de onroerendgoedbedrij- ven van de Amerikaanse broers Bernstein. Deze spelers zij n al enige tijd in diverse juridische ge vechten gewikkeld voor de Amerikaanse rechter. Nu deze zaak in de VS door de rechter is 'bevroren' heeft de strijd zich kennelijk ver plaatst naar de Antillen, ge tuige de rechtszaak in Wil lemstad. De vier Antilliaanse NV's waarop het juridische ge schil in Willemstad zich toe spitst, werden tot voor kort beheerd door Pierson Hel dring en Pierson en de Cu rasao International Trust Company (CITCO) en hun dochtermaatschappij en. Deze maatschappijen voelen zich overrompeld door een wat werd genoemd 'illegale actie' van de gebroeders Bernstein uit New York. Dezen besloten onlangs Pierson, CITCO en hun dochters te ontslaan als di recteuren van de vier be trokken NV's en een andere Antilliaanse NV, NATCO genaamd, tot nieuwe direc teur te benoemen. Een regelrechte vorm van 'kaping' zo noemde advo- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnkrolfltioc Postgiro 1114111— ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Ex-president Ferdi nand Marcos van de Fili pijnen: miljardenimpe rium opgebouwd. - fotoap caat mr Ewald Karamat Ali de acties van Bernstein en NATCO. De advocaat van de Bernsteins, Johan Klein, beweerde voor de Antil liaanse rechter echter dat zijn cliënten eigenaar zijn van de gebouwen in New York en produceerde een document van 26 juli 1985, waaruit moest blijken dat zij de gebouwen inderdaad hebben gekocht van Marcos. NATCO is op volkomen juiste en legale wijze tot nieuwe directeur benoemd, zo luidde de verdediging. De directiewijziging was nodig, zo werd ter verdediging aangevoerd, om te voorko men dat een zekere Peter son (die wordt aangeduid als een 'handlanger' van Khashoggi) de gebouwen in New York zou verkopen. Khashoggi en Marcos wil den via Peterson voorko men dat de Bernsteingroep of de Filipijnse regering de gebouwen in handen zou krijgen. De verdediging van Pier son en CITCO stelt echter dat NATCO niet op legale wijze het beheer over de vier NV's heeft gekregen en eist via de rechter dit beheer terug. De gedupeerde NV's stellen hun eis kracht bij door dwangsommen van in totaal meer dan 60 miljoen dollar. De handelingen van NATCO, schaden de goede naam die Antillen hebben op het gebied van de finan ciële offshore, zo zei advo caat Karamat Ali namens de gedupeerden. De verdediging van NATCO voerde daartegen aan dat er niets onwettig is gebeurd en dat de aandelen van de NV's die de eigenaar zijn van de gebouwen in New York bij de rechter in de VS zijn gedeponeerd. De Antilliaanse rechter aldus NATCO is ook niet het aan gewezen forum voor het uit vechten van deze complexe zaak; dat moet in de VS ge beuren. Bovendien is de ma terie te ingewikkeld om in een kort geding beslist te worden, aldus NATCO. Rechter T.J.M. Kolfscho ten heeft de uitspraak in deze zaak bepaald op 14 ok tober. (ANP) Door Thom Meens OOK AL KOMT er geen centraal akkoord tussen kabinet, werkgevers en werknemers, van een loon golf wil FNV-voorzitter Hans Pont nog steeds niets weten. Hij ziet meer in een gema tigde loonontwikkeling met daarnaast ruimte voor werk gelegenheid en scholing. De afspraken daarover moeten decentraal worden gemaakt want Pont weigert om nog met kabinet en werkgevers om de tafel te gaan zitten. „Ik vind verdere discussie niet meer zinvol." Volgens Pont zullen er hooguit wat afspraken op deelgebieden kunnen worden gemaakt. Maar een centrale aanbeveling over hoe te han delen bij CAO-onderhande- lingen zal er niet meer komen, zegt Pont. Volgens de FNV-voorzitter heeft zijn federatie (de verza meling van aangesloten bon den, red.) besloten dat er nu boter bij de vis moet komen. „En dat is ook logisch, als je het alleen bij aanbevelingen houdt. Als je nu ziet dat de overheid en de werkgevers zich nog steeds niet aan hun afspraken houden, dan kun je verwachten dat bonden de re kening presenteren." Pont vindt de opstelling van voorzitter Visser van de Industriebond wat te star. „Visser meent oprecht dat met werkgevers toch niet meer is te praten. Ik ben nog niet zover. Die werkgroepen, daar zullen best nog resulta ten uit kunnen komen. Dan krijg je dus kleine afspraken over deelgebieden. Over de aanpak van de jeugdwerk loosheid, de scholing en de langdurige werkloosheid. Vis ser kan ook niet menen dat de grote werkgevers helemaal niets doen. Philips en Shell zijn op hun manier ook bezig met scholing en dat soort za ken. Alleen kun je er centraal, noch decentraal afspraken over maken. Ze willen niet sa menwerken. Daar heeft Vis ser weer wel gelijk in." Pont ligt niet wakker van de aankondiging van steeds meer FNV-bonden dat ze looneisen zullen stellen als er helemaal geen afspraken ko men op centraal niveau. „Dat past geheel in onze lijn. Wij hebben van meet af aan ge zegd dat we de loonruimte willen benutten. Als dat kan voor scholing en werkgele genheid vinden wij dat prima, daar doen we het voor. Maar als daarvan niets terecht komt, dan willen we dat geld gewoon in het handje. Dat mag toch?" Pont heeft overigens heel wat uit te leggen en goed te praten dezer dagen. Gaat zijn FNV nu wel of geen looneisen stellen, praat de Industrie bond nu wel of niet namens de rest, en heeft Hans Pont nog wel wat te vertellen binnen zijn bond. „Je kunt niet zeggen dat Pont niet meer is te vertrou wen. Iedere bond heeft bij ons haar eigen verantwoordelijk heid. Ik kan op centraal ni veau namens de hele federatie van alle 17 bonden praten, maar als het uitvoeren aan komt, moet dat decentraal ge beuren. Dan komen de bonden zelf aan bod. Dan kan ik al leen maar hopen dat ze zich houden aan de richtlijnen die centraal worden gegeven. Maar ja, er zijn nu geen richt lijnen. Het Najaarsoverleg heeft immers niets opgele verd. Dan is het akkoord van het Voorjaarsoverleg voor ons ook van de baan. Tja en als het eenmaal zover is, is het lo gisch dat alle bonden een eigen verlanglijstje hebben. Gewoon voor het geval dat de laatste gesprekken met de werkgevers helemaal niets opleveren." Dat zegt U nu wel. Maar me vrouw Lubbi van de Voe dingsbond en meneer Visser van de Industriebond fietsen daar gewoon doorheen. Die komen met keiharde eisen, onder het motto: 'dat gesprek loopt toch op niets uit.' Pont: „Dat klopt voor de Industriebond. Visser ver wacht niets meer van de werkgevers. Die zou bet moe ten weten, want hij zit er met zijn neus bovenop. Maar toch denk ik dat Visser te vlug komt met zijn eis. We zijn nog niet zover. Ik verwacht nog wat van de werkgevers." En mevrouw Lubbi dan, die keihard roept dat ze minstens twee procent wil, bovenop de prijscompensatie Pont: „Wat Greetje vraagt is iets anders. Die heeft ge woon berekend wat de men sen als gevolg van de bezuini gingen extra kwijt zijn. Dan vind ik twee procent ook hele maal niet gek. Dit kabinet snoeit op de huursubsidie, de gezondheidszorg, noem maar op. Dat kost de mensen ge woon extra geld. Lubbi wil dat terughalen." Ja, maar dat geld kan dan niet meer worden gebruikt voor scholing en bestrijding van de langdurige werkloos heid waar U zo voor bent. Ik kan me indenken dat meneer Van Lede van de werkgevers organisatie VNO niet meer met U wil praten. U maakt op dinsdag afspraken bij premier Lubbers en nog dezelfde dag zegt de Voedingsbond dat ze geld wil zien. Dat kan toch niet? Pont: „Jawel hoor, dat kan heel goed. Lubbi en Visser gaan ervan uit dat er niets wordt bereikt. Ik denk daar anders over. Ik heb nog hoop. Maar dat gezeur over loon matiging, iedereen denkt nu dat dat een doel op zich was in vorige centraal akkoord. Nou dat was dus niet zo. Het moet wel dienst doen. Voor een eer lijker inkomensverdeling, voor herverdeling van werk of zoiets. Er moet samenhang zijn tussen loon en werk. Zo zien wij dat. Hoe meer we met zijn allen doen aan scholing, hoe hoger het prijskaartje, hoe minder er overblijft voor gewoon loon. Lubbi en Visser denken dat dat met die scho ling niets wordt. Ik weet dat nog niet. En voor Lubbi geldt tevens dat de Tweede Kamer ook nog aan bod komt. Wie weet passen ze daar de ergste bezuinigingen wel aan." Gelooft u dat nu echt? CDA en WD zullen hun eigen ka binet op hoofdlijnen blijven steunen lijkt me zo. Pont: „Ik weet het niet. Dat is een kwestie van taxeren. Ik geloof echt dat de Tweede Ka mer nu doorheeft hoe het zit met die koopkrachtontwikke ling. Als dat zo is, moet ze ook nonze Haagse redactie HAAG - Zes van de tien opleidingen voor fy- jierapie en de helft van [tien opleidingen voor lo- jie (spraakleer), vooral situeerd in de Randstad, jeten dicht. L staat in een rapport van de i-raad, de vereniging van ^werkende hogescholen, ("gisteren is gepresenteerd, tt rapport dient als basis voor i toekomstig beleid van mi lter Deetman (Onderwijs), sluiting van die opleidingen FNV-voorzitter Hans Pont. maatregelen durven nemen." De FNV-voorzitter wijst vervolgens elke suggestie als zou er al sprake zijn van een verkapte aankondiging van een loongolf van de hand. „Tot op de dag van vandaag is er sprake geweest van een zeer beheerste loonontwikke ling. Tenminste in de rege lingslonen, bij de CAO's waar wij wat in hebben te vertel len. Als er al sprake is van loonstijgingen desondanks, ligt dat geheel aan de werkge vers zelf. Dat zijn incidentele loonsverhogingen, dat is een deel waarvoor wij niet ver antwoordelijk zijn." Nee, dat zal best. En toch neemt dat niet weg dat dat geld nergens anders meer a kan worden besteed. Hoen dat dan met de bestrijding de werkloosheid. Zit daar] wat in of hebt u met zijn al] in de stichting van de ark de hoop opgegeven Lubbers zijn doelstelling J 500.000 werklozen in 1 Pont: „Dat is helemaalgi doelstelling van Lubbers, q hebben wij bedacht." Nou, haalt u dan uw j stelling in 1990? Pont: „Tja, dat wordt J een beetje moeilijk. Dee mische groei zit wat teg de herverdeling van stagneert. Misschien nw we die doelstelling inderi maar niet heilig verklaren'l li onze verslaggever jid 1981 bestond 22,1 procentf huishoudens uit één ^ren er 5,565 miljoen huisho^j ut uit één persoon bestond. Door Jan Greyn OFFICIEEL heet niemand het te weten, maar Neder land heeft een aantal atoomtaken. Van de defen siestaf mag over de vader landse nucleaire slag kracht alleen maar in ge- luiddichte kamers, in pa pieren met de vet-rode tekst 'Vertrouwelijk' en achter de hand worden ge sproken. Het is namelijk STAATSGE HEIM dat de Nederlandse krijgsmacht (Amerikaanse) nucleaire munitie ter be schikking heeft voor 36 F-16's, voor dertien Orionvliegtui- gen, Lance-raketten en artil lerie-geschut. Atoommijnen en Nike-raketten met een nu cleaire lading liggen inmid dels - naar verluidt - op de schroothoop. Die (geheime) atoomtaken zijn al lang onderwerp van openbaar debat. Bij het 1-no- vemberbesluit (1985), met als resultaat de voorgenomen plaatsing van 48 kruisvlucht- wapens in Woensdrecht, gin gen de regeringspartijen CDA en WD ervan uit dat de F-16 en de Orion-yliegtuigen geen nucleaire lading meer zouden hoeven te vervoeren. Maar als de plaatsing niet zou door gaan, moest opnieuw gespro ken worden over deze twee atoomtaken. Zover lijkt het intussen te zijn. De kans op plaatsing is tot een minimum geredu ceerd, duikt dus de vraag van fase 2 op: moeten de F-16 en de Orion het voortaan stellen zonder atoomlading? Nee, zegt de WD, maar die partij heeft er geen crisis voor over als alleen de F-16 zijn atoomtaak behoudt. Ja/nee, zegt het CDA bijna vanzelfsprekend, want die partij kampt inmiddels (weer) met een verdeeld huis; de meesten zeggen dat de F-16 een nucleaire taak moet hou den, anderen (restanten van de loyalisten, met als aan voerder staatssecretaris Van Houwelingen van Defensie) zeggen dat dit een mooie kans is om de atoomtaken (behalve de Lance-raket) ter sprake te brengen en vervolgens af te voeren. De PvdA houdt zich op de vlakte en wil profiteren van de dreigende onenigheid in het regeringskamp. De so ciaal-democraten hebben in hun verkiezingsprogramma staan dat de twee 'te herover wegen' atoomtaken moeten worden afgestoten. Maar de defensie-deskundigen in de PvdA vinden dat onder de huidige omstandigheden wel licht wat te ongenuanceerd. De discussie over het afsto ten van kerntaken is al bijna dertig jaar aan de gang. Er kwam pas zicht op een daad werkelijk besluit om een of meerdere taken af te stoten tijdens het debat over de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Omdat veel CDA'ers tegen een dergelijke plaatsing dreigden te stem men, dook het voorstel op om als tegenprestatie twee kern taken af te stoten. In het uiteindelijke besluit stond dat de afstoting van twee taken 'heroverwogen' zou worden als de plaatsing van kruisraketten niet zou doorgaan. Voor de WD stond het toen al vast dat herover wegen handhaving zou bete kenen, het CDA maakte zich in dat stadium voor de lieve interne vrede niet druk over het resultaat van heroverwe gingen. Vorige week werd duidelijk dat tijdelijke plaatsing van kruisvluchtwapens alleen maar een theoretische moge lijkheid is, waarmee eigenlijk het startsein werd gegeven voor discussie over de atoom taken. Het kwam allemaal voorzichtig op gang. Minister Van Eekelen (Defensie) bena drukte in interviews dat de NAVO naar zijn mening niets zal voelen voor toestemming aan Nederland om atoomta ken te laten vallen. Eerder liet de NAVO een protest klinken tegen het plan om twee atoomtaken te 'heroverwe gen'. De bewindsman van De fensie liet tegelijkertijd door schemeren dat (naar zijn me ning?) de atoomtaak van de Orion geen halszaak zal zijn voor het bondgenootschap. De reden daarvan zou kunnen zijn dat twijfel is gerezen over het taktische nut van de door Orion-vliegtuigen afgewor pen atomaire dieptebommen die Russiche atoomonder zeeërs op grote diepte onklaar moeten maken. Van den Broek (Buiten landse Zaken) zei deze week in New York dat het veel be ter is om af te wachten hoe het allemaal loopt met het ak koord; tot die tijd is het beter dat in Nederland wordt ge zwegen over kruisraket en atoomtaak. Stille diplomatie zal dat heten. De rechterhand van Van Eekelen, atoompacifist Van Houwelingen, heeft wat an dere ideeën. Hij mobiliseert door zijn standpunt over af stoting van drie kerntaken „De WD heeft er geen regeringscrisis voor over als alleen de F16 zijn atoom taak behoudt". - fotoanp een deel van de CDA-achter- ban en van de -fractie. Het is niettemin de vraag of Van Houwelingen succesvol zal zijn. Een meerderheid van de kamer (WD, een groot deel van het CDA en D66) lijkt al leen te voelen voor afstoting van de nucleaire taak van de Orion. Van Mierlo (D66) liet de laatste dagen weten dat er wat hem betreft eerst gespro ken moet worden over ver mindering van de gewone, conventionele wapens voor dat de atoomtaken aan bod komen. Van Mierlo heeft sinds hij minister van Defen sie is geweest veel sympathie behouden voor de krijgs macht. Soms lijkt hij in zijn redes op een pacifist met een militair uniform aan, een om gekeerde variant van de wolf in schaapskleren. De Lance-raket (Nederland heeft er acht, met een reik wijdte van 120 kilometer) staat intussen nauwelijks ter discussie, anders dan het nu cleair (grond-)geschut. Tot voor kort bestond in de Tweede Kamer een meerder heid die die nucleaire artille rie (soms aangeduid als acht- inch-geschut, soms als 203- mm-geschut) afwees. Die ar tillerie leidt makkelijk tot een escalatie op de atoomladder. Zo'n nucleaire lading is wel al te makkelijk af te schieten, aldus de redenering. Boven dien heeft de soldaat die het geschut bedient zelf last van de nucleaire 'fall-out' die hij veroorzaakt. Met name in CDA-kring is de discussie intens over de wenselijkheid van| nucleaire artillerie. De c clusie leek uit te komen op ferme afwijzing, maar j sputter uit kringen i NAVO verstoorde de e zindheid in de christen-i cratische gelederen. 1 zal daarom opnieuw moetaj beginnen met zijn over de nucleaire artillerie. De Tweede Kamer zal n wel even wachten met eezj finitief standpunt over li aantal atoomtaken. het wegblijven van de k vluchtwapens niet echt ha derd procent zeker is-fflj is het feitelijk pas Amerikaanse Congres ja'ij tegen een akkoord tusseil VS en de SU - kun je jfj twijfelend politicus blijven verschuilen. Politij mist is daarbij een j mouflage. (ADVERTENTIE) jrkelijk is de 'inhaalma- evre' in de provincies Noord- abant, Gelderland, Limburg, erijssel en Drenthe, waar percentage eenpersoons shoudingen meer dan ge leld steeg. ldus enkele uitkomsten van binnenkort te publiceren erzoek van het Centraal au voor de Statistiek. De 3-uitkomsten komen over- i met bevindingen van prof. P. Leeflang van de Rijks- liversiteit Groningen. Deze orspelt dat in het jaar 2000 ig procent van alle huis- HAAG (ANP) - De 23 itieregio's en de gemeen- )litie Amsterdam (die als ;e niet onder een regio It) krijgen binnenkort de ihikking over VAX- ïputers voor het geauto riseerde herkennings- itsysteem. ministers van binnenlandse tn en justitie hebben daar- een overeenkomst met de eranciers ondertekend. Met inschaf van de computers ai bedrag van ruim 92 mil- i gulden gemoeid, het geautomatiseerde her- lingsdienstsysteem (een lis bare vraagbaak' voor de Itie) wordt informatie opge ien over personen, goederen misdrijven om aanwijzin- te verkrijgen over kenmer- van bij de politie bekende ire en delicten. De hoeveel- informatie is de laatste j a- m sterk toegenomen, dat itisering noodzakelijk :iJN TOESPRAAK voor de Alge de Naties, heeft minister Var m niet gesproken over Surine ik mag niet worden uitgelegc se bewindsman - die in eerde ladering van de Verenigde Ne is gegaan - liet zijn opmerkiU den Broek is bang dat kritiek 1 in Paramaribo zal aanzetten invloed kunnen zijn op de vi «zingen. iplomatiek gezien, is de houdii digen. Uitspraken van Nederl; kolonie, worden door de macl dschaaltje gewogen. Van den «en ander. Het is begrijpelijk erse een excuus aan te reiken De weg naar die verkiezinger den Broek, toch al met voldoer« sor het front van de wereld he over de verontrustende bericl fi in Suriname. Dat betekent t n over maakt. Voor de aanv; liet hij weten, dat de in het A. eurige moorden door het Suril sn gezien van het volstrekt staatsvorm. or de immer voorzichtige Van, ;ht, want de onthullingen van Volgens Amnesty heeft het al onschuldige burgers gedoo !n gearresteerd door leger en zijn het met Van den Broek e in nodig zijn om de rechtszeke te waarborgen. Grote vraag i: er beloofde verkiezingen indei d of de militairen bereid zijn 3 te aanvaarden. j9 pessimisme lijkt hierbij op lelijk laten weten dat niemai kan. Ook de weigering van P Nederlandse journalisten, is Wrdeel dat de Nederlandse 'itt- De boodschapper de sol 's is een vaak gebruikte truc Fn. Door deze handelwijze h "ibank geplaatst. Bij de zub verkiezingen kunnen nu al v(

de Stem | 1987 | | pagina 2