s Alternatieve energie niks voor particulier >er dag acht cinderen vergiftigd K DE STEM KOSTEN WEGEN NIET OP TEGEN BESPARING VEEL ONVEILIGS IN HUIS' VRAAG STIJGT VOORAL BIJ JONGEREN 1 in Europa éér de prime uwste Yama Doard-series 1000 2000 aSR 90 80 evens een ektakulaire monstratie e fantastische! Yamaha HX-series e week extra lie inruilprijze Dppeliers/ ulemborg Aktieü nieuwe Poppeliers ïeater in Culemborg ii ntrocudeert de (naai bekende organi sr Baardmans mwmmrn rdag 26 september 1.00 tot 18.00 uur... et Prijsbrekende uziekwarenhuis" n eugei? wond ijks- age RA ilTJE Timmerman accordeons Gebruikte wagens plui systeem i Garage de P" Plein 29, Zaa 01153-17?! "V.. „J WmM w mkmM S2 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 ,KtenzlJn ttlop. Hier i tijdens de Europese introduktia impertinent aha 1000 en Yamaha 2000 serie} 'mnt- ds" en de Yamaha 90 en de Yaif onische keyboards". In het nis' heater in ons Prijsbrekende MuziMlUKIlltg. de internationaal bekende org ilit doorlopend voorstellingen om u Mg moet ;en met de fabuleuze mogelijkh' aparte klasse in hedendaagse ïwmwo i prijsklasse varieert van 2.500, lustrieterrein „Pavijen" in Culembfl ■18266/16466. Maandag t/m zater^ opavond. men. TO STEM/ BOER De groot- Urk. Vraag 3500 V.Urk R'dam. Variomatic, APK gek. 46-1222. DX dsl., 4- )0 km, 6-84, 37382. 9N, bj. '79. '3. Dj.'78, APK 88, vr.pr. 1652-2940. i/verloren lag op bank ije bij de "egen belo- zorgen. De e, Kamer A ceptie. adverteer- erteren met nummer en „foto's te i/of altijd te irden" hun ook daad- komen. ende j.man ïeisje/dame tie. Br.o.nr. nvang 20.00 iwe Smisse, is van Gent. verzorgde aaibare prijs jk naar Foto an 01150- bh Ook met MIDI-syste Op aanvraag huisbez Bilderdijkstr. 140, A'c Telefoon 020-1815C Door Hans Bours -Rij nu, betaal 8 mnd. -Gratis 10.000 km beu, -Gratis APK/WN keu -3 tot 12 mnd. garanl* -Omruilgarantie. Geldig voor autos jan. 1984. Fiat Panda 45 CL 1® Fiat Panda 34- Fiat Panda 45 CL 1 Fiat Uno 45 Fiat Ritmo 60 CL, 5» Fiat Ritmo 60 CL... Fiat Ritmo 65 CL Fiat Regata 85 S Audi 80 BMW 320 aut Citroen GSA spec. inds de eerste en tweede energiecrisis zijn we heel wat bewuster met energie om gaan springen. Grootschalige isolatieprogramma's voor bestaande en nieuwe woningen werden opge start en door middel vari subsidies door de overheid gestimuleerd. Langzaamaan hebben we een an dere houding aangenomen ten op zichte van het gebruik van fossiele brandstoffen en de gevolgen van ons gedrag ten opzichte van het mi lieu. Hier en daar hoor je al opmer kingen dat we nu wel zo ongeveer het best haalbare hebben bereikt. Door isoiatiemaatregelen verbruiken we heel wat minder gas voor verwar ming en warmtapwater, cv-ketels en geisers zijn stukken zuiniger gewor den. - Maar wat doen we op het gebied van alternatieve vormen van energie opwekking en -gebruik? Hoe staat het met de ontwikkeling van wind- en zonne-energie, warmteterugwinning uit afvoergassen en energie uit warmtepompen Wat kunnen we op dit gebied zelf doen om voor verwar ming en warm water nog minder energie te gebruiken Is het voor de particulier financieel haalbaar en in teressant om voor verwarming, warm water en elektriciteit investeringen in alternatieve energie-opwekking te plegen Helaas moet het antwoord kort maar krachtig nee zijn. En naar alle waarschijnlijkheid zal dat nog wel tot in de volgende eeuw zo blij ven. SERRES Al jaren experimenteert men in de woningbouw om het energieverbruik en -verlies zo klein mogelijk te hou den. Behalve door de huizen steeds beter te isoleren en te voorzien van zuiniger installaties voor verwarming en warm tapwater gebeurt dat door gebruik te maken van andere ener giebronnen dan aardgas. In principe zijn daar twee mogelijkheden voor, namelijk actief en passief. Actieve energie-opwekking kan gebeuren door windmolens, waterkracht en zonnecellen. Passieve systemen zijn serres, holle wanden waar door de zon opgewarmde lucht de ruimte in geblazen wordt (zgn. Trombemu- ren), zonneboileres (gevuld met wa ter of olie), zonnecollectoren (lucht wordt opgewarmd) en warmtepom pen (aardwarmte). WOONLASTEN De laatste tien, vijftien jaar zijn er heel wat proefprojecten in ons land gestart en vinden nog steeds plaats. Bij sommige projecten worden meer dere methoden tegelijk toegepast, bij andere woningen past men slechts één van de alternatieve systemen van energieopwekking toe. Hoewel in vrijwel alle gevallen de energiebe hoefte in zo'n woning drastisch is verminderd kunnen we eigenlijk niet spreken van zodanig positieve resul taten dat ze op grote schaal toege past kunnen worden. In geen enkel geval bleken de meerkosten voor in stallaties en technische voorzienin gen op te wegen tegen de bereikte besparing. De overheid heeft dus al tijd bij moeten springen om de woon lasten voor de bewoners van deze experimentele woningen dragelijk te houden. Zouden genoemde alternatieve vormen van energieopwekking en - besparing op grote schaal worden toegepast, dus in de volkshuisves ting, dan zijn de meeste systemen waarschijnlijk wel rendabel te ma ken. Merkwaardig genoeg schijnt de overheid daar echter niet wezenlijk in geïnteresseerd te zijn. Want van een duidelijk omschreven beleid is op dit terrein geen sprake. Tech nisch en economisch is er al heel wat mogelijk, politiek gezien is het kennelijk weinig interessant. PROEFTUIN Zoals gezegd zijn er de afgelopen ja ren een aantal proefprojecten, ver spreid over het hele land, uitge voerd. Een van de belangrijkste pro jecten betreft een energieproeftuin te Hoofddorp. Zeven architecten hebben daar ieder een blokje van acht energie-arme woningen ont worpen. Alle woningen voldeden aan de eis dat er voor ruimteverwarming Toepassingen van wind- en zonne-energle op een expositie: een waterpomp en zonnecollectoren. FOTO ANP niet meer dan 500 m3 aardgas per jaar gebruikt mocht worden. Daar naast mochten de jaarlijkse woonlas ten niet hoger zijn dan voor een ge middelde premiewoning. Om dit te bereiken hebben de ar chitecten van verschillende techni sche mogelijkheden gebruik ge maakt. Van extra isolatie en het ge bruik maken van passieve zonne- energie (meer glas op het zuiden, ligging van de woning, serre) tot ac tieve zonne-energie (voor-verwar men ventilatielucht, verwarming tap water, opwarmen geveldelen). De meerkosten per woning liepen uiteen van twee- tot dertienduizend gulden, dus zonder subsidie commercieel niet interessant. Datzelfde geldt voor proefprojecten in Bilthoven, Rotter dam, Huizen, Alkmaar en Delft. HOUTBOUW Een andere mogelijkheid om het energieverbruik drastisch te beper ken is het ecologisch bouwen. Met name in de Verenigde Staten en West-Duitsland is hiermee veel erva ring opgedaan. Ecologisch bouwen kan vele vormen aannemen. Een daarvan is het toepassen van gras daken en groengevels. In Den Bosch is een aantal woningen met grasda ken gebouwd. Het gaat om zestien premie A-woningen, dus bereikbaar voor Jan Modaal. De huizen zijn uit gevoerd in massieve houtbouw op een houten fundering. Vanwege de hoge grondwaterstanden in ons land is de houten fundering omgeven door een waterdichte betonnen bak. De kosten voor zo'n grasdak bedroe gen circa 60 per vierkante meter. Het nadeel van een grasdak is dat de kapconstructie zwaarder uitge voerd moet worden dan bij een tradi tioneel pannendak vanwege het ho gere gewicht (ca. 80 kg/m2). Het grote voordeel van grasdaken is dat het binnenklimaat van de woning veel beter beheersbaar is, dus een veel regelmatiger temperatuurver- loop in alle seizoenen. Daarnaast is er nauwelijks sprake van hemelwa- terafvoer (regenwater) omdat het meeste water door het grasdak op genomen wordt en langzaam aan de lucht weer wordt afgestaan (verdam ping). Dat betekent dat het riool bij een regenbui nauwelijks belast wordt. LEKKER KOEL Het aardige van een grasdak is ook dat er nauwelijks onderhoud aan ge pleegd hoeft te worden. Maaien van het gras is er niet bij. Bovendien heeft een grasdak een sterke geluidi- solerende werking. De voordelen van gevelbeplanting zijn vergelijk baar, in de zomer lekker koel en 's winters (bij groenblijvende planten) goede isolatie en windbreking. Wat betekenen al deze ontwikke lingen nu voor de particulier Is het voor u interessant om uw nieuwe of bestaande woning van windenergie, actieve of passieve-zonneenergie te voorzien of uw pannendak te vervan gen voor een grasdak Zuiver finan cieel bekeken zult u uw investering er waarschijnlijk pas op heel lange termijn en misschien zelfs nooit uit halen. Het hangt er natuurlijk ook vanaf voor welk systeem u zou kie zen. Het aanbouwen van een serre kost u bijvoorbeeld tussen de zes tot tienduizend gulden, terwijl de be sparing aan gas niet meer dan 30 tot 50 m3 per jaar zal zijn. TOESTEMMING Actieve zonne-energie in de vorm van zonneboilers is voorlopig ook nog veel te duur. De tweede genera tie zonneboilers die er nu is is wel aanzienlijk goedkoper geworden maar voor een particulier in de meeste gevallen toch nog te duur. Energie-opwekking door middel van windkracht is al helemaal te duur voor een particulier. Nog afgezien van het feit of u van bouw- en wo ningtoezicht in uw gemeente wel toestemming zou krijgen om zo'n turbine in uw tuintje te zetten. Voorlopig kunt u nog het meeste geld verdienen door uw huis goed te isoleren, kieren goed te dichten en te zorgen voor een goede ventilatie. Ook het installeren van een hoogren dementsketel voor de centrale ver warming, liefst voorzien van een bui tentemperatuurvoeler en thermosta- tische regelaars op de radiatoren, le vert op afzienbare termijn geld op. Met dergelijke maatregelen kan het gemiddelde aardgasverbruik voor een normale gezinswoning van ca. 3000 m3 nu teruggebracht wor den tot zo'n 1000 m3. Honda Accord 1-5- Renault 5 TL Saab 99 GL Combi VW Personenbus.-J Opel Kadett1.3Be#j Fiat Argenta 2.5 D. 1 Fiat 131 2.0 Fiat 132 2.5 Vw Golf Diesel Fiat Marengo D.. Volvo 343 DL aut. Autobedrij Ligtvoetbv Keiweg 57, Oo# tel. 01620-31331/®: Occasions Citroen Visa Chroi"1- Ford Escort D..- Opel Ascona 1.6" BMW 316 Nissan Sunny 1=u Mazda 626 Talbot Samba.. Saab 99 GL Opel Kadett...- Mitsubishi Colt. Citroen Visa Peugeot GR BMW 320 Volvo 343 likking van de ReeWj^Li •g, d.d. 16 september 1987 ;ment van J.H.P. Dier® pha Advertising Internat te 4524 ED Sluis, thans, 511 PP Breskens aan hetj ven wegehs de toestand v rugge Burlet Advoca^"' ieuwstraat no. 8, Dstbus 14,4500 AA OostbUië r. J.J. Brugge". Van onze verslaggever inderen lopen nog steeds groot gevaar om zichzelf te vergifti gen met spullen die moeder ot vader in huis halen. In 1986 von den er ongeveer 2900 vergiftigin gen bij kinderen in de leeftijd van nul tot vier jaar plaats. In 45 pro cent van die gevallen was op name in het ziekenhuis nodig. Volgens de Stichting Consument en Veiligheid verkopen de super markten en doe-het-zelf-markten nog veel verpakkingen die wèl zijn voorzien van een of andere 'kinderveitige' dop, maar die niet echt kinderveilig zijn. „In Nederland moeten al ruim anderhalf jaar bepaalde huis- houd-chemicaliën een kindervei- lige sluiting op de verpakking hebben. Maar toch staat er nog veel te veel op de winkèlschap- pen dat daaraan niet voldoet". De stichting noemt geconcen treerde bleekmiddelen, toiletrei nigers, soideervioeistoffen, ont- roesters, foto-chemicaliën, anti vries, brandspiritus, vaste brand stofblokjes voor kinderfornuizen, cyano-acrylaatlijmen, vlekkenwa ters, formaline en ammonia. Ook bepaalde geneesmiddelen zou den in een veilige verpakking moeten: pijnstillers, medicijnen voor hart- en vaatziekten en psy chofarmaca. VREEMDE TAAL De stichting geeft toe dat dit ook ligt aan het feit dat er een over gangsregeling is. Zo mochten fa brikanten tot voor kort nog oude etiketten of sluitingen opmaken. „Er zijn dus nog oude voorraden in de winkels. Er is nog veel mis. Dat komt ook door onbekend heid met de wetgeving en met de inwerking van produkten op ver pakkingsmateriaal en afsluitdop- pen.'En ook door onzorgvuldige aanpassing van fles en sluiting of gewoonweg door nonchalance bij de mensen die de verpakkin gen vullen. Flessen lekken, kin derveitige doppen kunnen zó maar van een fles worden afge draaid. Etiketten geven niet de noodzakelijke informatie over openen en sluiten of doen dat in een vreemde taal". De Keuringsdienst van Waren in Groningen moet toezien op de naleving van de wet op dit ge bied. Dat gebeurt door controle achteraf. Een fabrikant hoeft zijn 'kinderveilige' verpakking dus niet vooraf te laten keuren. Pas als een verpakking verdacht is wordt zij bekeken en desnoods getest. Consument en Veiligheid vindt dat die controle wèl vooraf moet gebeuren. Marmer komt terug Door Hans Veldhuis Het toepassen van marmer in huis is terug van (bij na) weggeweest. Niet al leen voor in de badkamer, keuken en/of gang maar vooral ook als vloer- en zelfs muurbedekking in de woonkamer. Dat blijkt uit de opvallend stijgende vraag bij de vaderlandse natuur- steenhandel. Volgens directeur C. Moers van groothandel Oprey in het Limburgse Echt, dat ook een neven vestiging in West-Duitsland heeft waar van ouds al veel belangstelling voor natuursteen is geweest, zijn het vooral de jongeren die er bewust voor kiezen. „Die categorie is vaak extra gevoelig voor bepaalde mo dieuze tendenzen en durft kennelijk iets makkelijker een knoop door te hakken met het oog op de toe komst", zegt hij. Marmer, dat zowel in tegels als lange banen in de handel wordt ge bracht, is in aanschaf namelijk wat duurder dan gebakken tegels, maar daarentegen wel duurzamer. Hoewel je volgens Moers 100 per m2 voor echt Carrara-marmer (genoemd naar de bekende Italiaanse marmergroe ve) niet echt duur kunt noemen. „Ze ker niet als je bedenkt dat een beetje tegel toch ook al gauw op vijf tot ze ven tientjes per m2 neerkomt". Hij verwacht overigens niet dat marmer en in mindere mate ook leisteen de gebakken tegel gaan verdringen. Opvallend is dat het vooral gaat om wit en andere lichte tinten, wat ook merkbaar is bij de vraag naar het bekende en veel goedkopere traver tin. Nieuw bij deze eveneens weer veel gevraagde steen is dat de vele oneffenheden eerst worden dichtge maakt met materiaal in dezelfde kleur, waarna het geheel wordt ge slepen. Tot nu toe werden na het slij pen altijd tal van kleine gaatjes zicht baar, hét kenmerk van travertin. Maar veel mensen vonden dat uit hy giënische overwegingen juist een nadeel. „Hoewel het effect er natuur lijk wel wat minder levendig door is geworden", aldus Moers. De 'oude' travertin blijft overigens ook gewoon verkrijgbaar. TEGELHANDEL Ook in de tegelhandel is het nodige aan het veranderen, waarbij de ont werpers vooral bezig zijn met nieuwe tegelsoorten voor terras, oprit en voetpad. Direct gevolg is al dat de gewone gewassen grindtegel sterk op z'n retour is. Bekend nadeel daar van is namelijk dat er in de ruwe op pervlakte nogal wat ongerechtighe den blijven hangen en het plaatsen van tafels en stoelen vaak nogal eens de nodige problemen geeft bij het zoeken naar het juiste evenwicht. Vandaar dat er nu een tendens zicht baar wordt om deze tegels gedeelte lijk te slijpen zodat er een veel glad dere oppervlakte ontstaat. Een hele nieuwe generatie bestra ting wordt echter gevormd door de zogenaamde structuur-, design- en reliëftegels. Ook het zogenaamde kasseienmozaïek is iets van de laat ste tijd. In het eerste geval gaat het om betontegels met een sierlaag van wit cement dat vermengd wordt met materialen als marmer, kwarts en al lerlei anorganische stoffen. NIEUWE GENERATIE Designtegels worden gemaakt van gedeeltelijk (uit-)geslepen tegels dan wel deels uitgewassen materialen in allerlei combinaties terwijl het bij de reliëftegel gaat om marmermozaïek met een slijtlaag in reliëfstructuur in tal van tekeningen en kleuren. Het kasseien mozaïek tenslotte is een te gel waarop zeer natuurgetrouw de bekende kinderhoofdjes worden weergegeven en toch alle voordelen heeft van (het leggen van) grote te gels. De kosten van deze nieuwe gene ratie bestrating liggen wat hoger dan de gewone gewassen grindtegels, omdat er meer werk aan vast zit. Toch vallen de verschillen nog mee. Zo komen structuurtegels op plm 65 per m2, de reliëf- en designtegel varieert van 56 tot 73, terwijl het kasseienmozaïek op plm 62 per m2 neerkomt. Voorlopig It nog hel meeste geld te verdienen met goede Isolatie. FOTO DE STEM/ DICK DE BOER Links-kasseien mozaïek: tegels waarop de bekende kinderhoofdjes worden weergegeven. Ze hebben alle voordelen van (heileggen van) grote tegels. Rechts-rellëf- tegeis: marmer mozaïek met een slijtlaag In reliëfstructuur In vele tekeningen en kleuren.

de Stem | 1987 | | pagina 15