Operette en blij spel in Zuidland De Expressieve kracht van Kokoschka Festival Vlaanderen met grote happenings Den Dullaert Hulst klaar voor nieuwe seizoen Ronald Spiessens in Sluis NOG TE ZIEN DE STEM GIDS EXTRA THEATER DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1987 i estem gids 2 Muzikaal Uur in Sasse kerk Muziekfestival in Goes stadhuis 'Mens te gast' met Koot The Hour in Brugge ELGIE NED 2 De blijde gebeurtenis in St.-Niklaas UITSLAND 1 'Joods' I fske en Wiske: „1 Sprookjes in Galerie 7 Anita Heins en Jacco van Renesse in de operette Wie ner Blut. - foto frits gerritsen Anne Wil Blankers en de andere spelers in 'Droom van een vrouw'. - fotogislebertthierens De komende week staat in het teken van de grote happenings in het Festival van Vlaande ren. Voor de jazzliefhebbers is er morgen^ 25 september, de Gentse jazzkroegentocht. Meer dan 30 orkesten werken mee aan dit evenement. Vanaf 21.00 uur kan men in de Gentse binnenstad beginnen aan een tocht langs de vele etablissmenten waar meer dan 200 muzikanten optreden. Het neusje van de zalm voor de jazzfreaks met grote na men uit Amerika, Engeland en België. De grootste kroe gentocht van de wereld biedt swing en sfeer. Vorig jaar kwamen 600 toeschouwers naar dit jazzfestijn. De historische happening met muziek voor de liefhebbers van de authentieke barokuit- voeringen is woensdag 30 sep tember op de Bijloke-abdij in Gent. Aanvang van dit uren durende muziekfeest 19.00 uur. Clavecimbelmuziek maar ook pianoforte en harmonium t „Festival VJaaiiDeim INTERNATIONAAL op het programma naast de adembenemende barokinter- pretaties van de Camerata Köln en het kamerorkest Sin- fonia. Voor de kinderen is er on der leiding van Fernand Ver- reth een kinderhappening op 30 september in Mechelen. Optredens van de Frivole Framboos, Wurre-Wurre en jazzballetgroepen zorgen voor een heel apart sfeertje. Aan vang in de Stadsfeestzaal 15.00 uur. Voor de muziekliefhebbers die een concert prefereren ge ven we de volgende tips: van avond in de Opera in Antwer pen het Groot Orkest van de Opera van Vlaanderen onder leiding van S. van den Broeck met medewerking van de cel liste France Springuel (foto). Op het programma de Symfo nische rapsodie van D'Haene, het celloconcerto van Elgar en de 7e symfontie van Mahler. Aanvang 20.30 uur. Vanavond in de Stads schouwburg van St.-Niklaas het Böhmische Kamerphil- harmonie met werken van Prokoviev, Haydn en het overbekende gitaarconcert van Rodrigo met Angel Re- mero als solist. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 26 september in Opera van Gent het optreden van de wereldvermaarde King's Singers. De groep ver. tolkt liederen uit Auvergne de geschiedenis van de Madri- gala en enkele hedendaagse Engelse meesters zoals Dray. ton. Aanvang 20.00 uur. Maan. dag 28 september treden The Kings Singers op in Leuven, (Lassus, Poulenc en Negro spirituals), aanvang in kerk van het groot Begijnhol 20.00 uur en een dag later zijn ze te beluisteren in Aalst inde Martinuskerk om 20.00 uur (religieuse composities van de renaissance tot heden). Maandag 28 septei brengt het Filharmonisch Or kest van Leningrad een volle, dig proramma met werken van Russische toondichters; Rachmaninow, Prokofiev en Tsjaikovsky. In de Opera van Gent, aanvang 20.00 uur. Verovering van de ruimte derde en laatste deel van O-serie 'De verovering de ruimte' gaat van- ui voornamelijk in op de doten periode van Sky- en Soyoez. De Space dtle-vluchten komen gts ten dele aan de orde, lat de documentaire reeds j83 werd gemaakt. Na de Joez- en Skylab-projecten de Space Shuttle een stap in de goede rich- r. De ramp met het ruim er in januari 1986 heeft lai- de Amerikaanse ver ing van de ruimte aan- jik vertraagd. MAAR LIEFST twee voorstel lingen in het Terneuzense Zuidlandtheater deze week; tekenend voor de ambities van het theater dit seizoen. Zater dag 26 september speelt de Hoofdstad Operette de klas sieke operette Wiener Blut en maandag 30 september speelt Anne-Wil Blankers de hoofd rol in het blijspel 'Droom van een vrouw'. Wiener Blut van Johan Strauss behoort tot de meest populaire operettes van het wereldrepertoire. Het verhaal speelt zich af ten tijde van het Wener Congres in 1814 en 1815. Hoofdpersoon is graaf Bal duin Zedlau, die zijn vrije tijd doorbrengt bij een minnares. Hij wordt ook nog verliefd op een mannequin en tenslotte komt zijn wettige echtgenote opdraven. In een regie van Dick Top werken maar liefst 75 mensen mee aan deze op voering. Onder andere een koof, een orkest en een ballet. De belangrijkste rollen in Wiener Blut worden gespeeld en gezongen door Marga de Boer, Germaine Compier, Nico Schaap en Jacco van Re- nesse. De aanvang is 20.00 uur. Anne-Wil Blankers is ja renlang een van de meest be langrijkst en populairste ac trices van de Haagse Comedie geweest. Dit theaterseizoen speelt ze onder regie van Wil lem Nijholt, de hoofdrol in de vrije produktie 'Droom van een vrouw'. Een komedie van de Engelse schrijver Alan Ayckbourn. Centraal in het stuk staat een vrouw die plotseling ge noeg krijgt van het in haar ogen gezapige leventje dat zij leidt. Ze vlucht weg in een fantasiewereld, die langza merhand bizarre vormen aan neemt. In Londen trekt het stuk al ruim een jaar lang volle zalen. In de Nederlandse voorstel ling, die woensdag 30 septem ber het toneelseizoen van het Zuidlandtheater opent, spelen naast Anne-Wil Blankers on dermeer Wilbert Gieske, Frans Vorstman en Edmond Classen. Ook deze voorstelling begint om 20.00 uur. VOOR HET vierde achtereen volgende jaar vindt op zondag 27 september een Muzikaal Uur plaats in de rooms-ka- tholike kerk in Sas van Gent. De orgelcommissie Sas van Gent heeft een programma van licht klassieke muziek sa mengesteld met onder meer werken voor orgel van Handel en Albinoni. Arrie Karreman bespeelt hef orgel, evenals het clave- cimbel in de overige werken van onder meer Monteverdi, Pachelbel en Vivaldi. Het ka merorkest Divertimento uit Eeklo (B) begeleidt hem. Traditioneel krijgt iemand uit de streek de gelegenheid om met orkest te debuteren. Dit jaar is dat trompettist Joop de Pooter uit Zaamslag. Hij studeerde 9 jaar muziek school in Terneuzen en Loke ren. Regelmatig speelt hij ook mee in het orkest van de opera van Gent. Hij maakt zondag zijn debuut als solist met Tor- reli's Concerto in d voor trom pet. Het Sasse Muzikaal Uur werd in 1984 voor het eerst ge houden. In dat jaar kwam de eerste restauratie gereed van het uit 1927 stammende, pneu matische pijporgel. IN GOES wordt zaterdag 26 september voor de tweede keer het muziekfestival voor kleine koren en ensembles gehouden. Uit Nederland en België hebben zich 34 gezelschappen aange meld die die dag elk tenminste één keer een half uur optreden in de trouwzaal van het Stadhuis, het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, of de wandelkerk van de Grote of Maria Magdalenakerk, en eventueel in de muziektent in de Man- huistuin. Alle optredens vinden plaats tussen 11.00 en 17.00 uur en de toegang is gratis. Ee greep uit het aanbod van koren en ensembles: het Scal- dis Ensemble uit Goes, het vokaal herenkwintet Intermezzo uit Utrecht, het mandolinenensemble Iarandola uit Antwer pen en het blokfluitenense.ble uit Bilthoven. De culturele Raad van Goes heeft het festival georgani seerd, ervan uitgaande dat er op muzikaal terrein nauwelijks aandacht is voor uitvoeringen van kleine koren en ensembles die niet-commerciële muziek maken. Ze kunnen amateur dan wel professioneel zijn. Ze tellen tenminste drie en ten hoogste zestien leden. Er zijn geen prijzen te behalen, evenals op het eerste festival dat in 1985 werd gehouden. Toen bezochten 700 personen het evenement. MENS TE gast, heet een nieuw initiatief van de Stadsschouw burg in Brugge. Bob de Groof, BRT-radiomaker en 'bekende Nederlander' Kees van Kooten bijten woensdag 30 september de spits af in de foyer van de Schouwburg. Kees van Kooten vertelt eerst iets over zijn carrière en zijn bezigheden van het moment. Daarna is er een optreden van pianist Mare Alleyn en bassist Allain Rooryck, die Van Koot- en's favoriete muziek, de jazz, ten gehore brengen. Volgens de formule van 'Mens te gast' komt er daarna een 'hoffelijk maar indringend' gesprek met de gast van avond. De aanvang van de avond is 20.00 uur. JONG EN eigentijds, dat blijft het motto van de Cy clus Nieuw Teater in Brugge, die aan zijn vierde siezoen begint. De broers Jonathan en Barnaby Stone, samen met Ralf Ralf, kregen hun opleiding aan de Darlington School of Arts. Zij hebben een sterk muzikale achter grond. Samen maakten zij een unieke vorm van kome die, gebruik makend van be weging, muziek en een merk waardig stemgebruik. The Hour is hun eerste voorstelling. Een surrealis tisch schouwspel dat lijkt op een vreemd kijk- en luister- spektakel. Origineel en grap pig, een soort dadaïstisch ca baret. Een goed getimede show met groteske mime ge bracht door twee meester lijke Beckett-achtige clowns. Zaterdag 26 september in De Dijk, aanvang 20.30 uur. DE GLOEDNIEUWE Werk groep Uit in Hulst hoopt dat het seizoen 1987-1988 een suc cesvol verloop kent. Vollere zalen en meer groepen in Den Dullaertzou een stap in de goede richting zijn, is een van de hoofddoelstellingen van de werkgroep. De werkgroep heeft een afwisselend pro gramma samengesteld dat voor ieder wat wils biedt. Op toneelgebied zowel de blij spelen als het drama, voor de dansliefhebbers het Scapino- ballet en voor hen die houden van muziek en show optre dens van Seth Gaaikema, Ti neke Schouten, Henny Huis man en Piet Brakman. Voor de groep BZN wordt zelfs van zaal gewisseld. De populaire groep met Jan Keizer en pas van een hersenbloeding gene zen zangeres Carola Smit brengt zijn Visions Tour in de Noordhal. De sporthal wordt voor die gelegenheid omge bouwd tot theaterzaal. De toe hoorders zijn echter verzekerd van een zitplaats. Naast de negen professio nele voorstellingen zijn er nogal wat optredens en uit voeringen die verzorgd wor den door de amateurgezel schappen uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze zijn opge nomen in het Vrije sector-cir cuit. De kinderen krijgen dit jaar zeven produkties voorge schoteld. Een gevarieerde Wereld circus BZN. keus met voor alle leeftijden aangepaste voorstellingen. Zowel echt toneel als poppen kast en de combinatie van spel, muziek en zang krijgen aandacaht. Het programma van Den Dullart wordt in een fraaie theaterkrant deze week huis- aan-huis bezorgd in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en de Kanaalzone. Deze versprei ding gebeurt de eerste keer op zo grote schaal. De werkgroep wil duidelijk meer aan de weg timmeren en de aandacht meer schenken aan de regio - foto archief de stem rond Hulst. De nieuwe werk groep is daarom ook samenge steld uit vertegenwoordigers van de kerkdorpen en enkelen uit Hulst. De prijzen voor de voorstel lingen zijn 'klantvriendelijk'. Het keuze-abonnement is af geschaft en er is een nieuwe regeling, de groepskorting, in gevoerd. Het wordt in Hulst interessant om met meer per sonen te bestellen. Men kan gezamenlijk kaarten bestellen voor het gehele seizoen en hoe meer kaarten er besteld wor den hoe groter het kortings- Tineke Schouten. foto john OEIö percentage wordt Dit kamp- lopen tot dertig procent. Uteraard telt de kortintj alleen voor het profession* circuit en apart voor de kin dervoorstellingen. Als hoogt punten in het theaterpro gramma worden de try-ooi van Seth, The One Woei» sho van Tineke, het pop» cert van BZN en de Henny Huisman-show getipt, te ruime keus die bovendien wordt aangevuld met optre dens van artiesten van eigen bodem en binnenkort ooknog drie koffieconcerten. ',ge circusartiesten uit jitig landen treden op in J0's wereldcircus'. Zij na- j vorig jaar deel aan het ende internationale Cir- festival voor jong talent, yavond zijn fragmenten r het slotgala te zien. De Lezen en de Russen trok- de meeste aandacht met (treffelijke jongleer- ners, grondacrobatiek stfietsen. Daarnaast is uitstekend nummer te i van twee Amerikaanse nwichtskunstenaar, van de jongste slechts acht r oud is. 9.15 De jonge keizerin HET TONEELGEZELSCHAP Ivonne Lex brengt het komi sche toneelstuk De blijde gebeurtenis van de auteur Richard Everett in de stadsschouwburg van St.-Nik]aas voor het voet licht. Het wordt geregisseerd door Ivonne Lex zelf. De opvoe ring vindt plaats dinsdag 29 september. Sheila, de vrouw van een zakenman, is geheel onverwacht in verwachting geraakt. Ze vindt het wel fijn, maar voorziet dat dit grote problemen geeft met haar man. De reden is dat hij promotie zal maken, dat financieel aantrekkelijk is, ondanks dat hij naar het buitenland moet vertrekken. Sheila vindt echter een oplossing. Ze verzint een verhaal over de mi van een goede vriend. Ze vertelt het zo dat het erop lijktdïli vrouw van deze goede vriend in verwachting is. Dit vindt weer zijn einde, als de goede vriend met zijne* genote op visite komt. Dit geeft natuurlijk hopeloze herrie Erger wordt het nog als de buurvrouw ook komt opdagen# zegt dat ze zwanger is en natuurlijk ook weer tot ongenoejs van haar man. De problemen stapelen zich nog meer op i| een belangrijke Griekse zakenrelatie op een avond op v» komt voor een gezellig babbeltje, toch wordt alles weer op lost. De aanvang is 20.00 uur. tweede film 'De jonge Ierin Sissi' vertelt over de ode kort na het huwelijk Sissi met Franz-Joseph. jonge keizerin moet tot teleurstelling constate- dat het leven aan de van haar man geheel Iers is, dan ze zich had rgesteld. Ze krijgt een )ter, maar schoonmoeder pie beslist over de opvoe- J van het kind. In haar Me keert Sissi terug naar ben. ,l" - r OSKAR KOKOSCHKA ont plooide zijn veelzijdig talent in het Wenen van kort na de eeuwwisseling. Hij schreef toneelstukken die het pu bliek schokten door de expe rimentele taal en hij maakte schilderijen, illustraties, gra fiek en tekeningen. Deze worden gekenmerkt door een grote bewogenheid en uit drukkingskracht en het is dan ook niet verwonderlijk dat Kokoschka gezien wordt als de sleutelfiguur in het Weense kunstleven en als een van de grote Euopese ex pressionisten. Momenteel loopt er een retrospectieve tentoonstelling van zijn werk in het Museum van Schone Kunsten in Gent. Hij werkte samen met schrij vers, componisten en beel dende kunstenaars en reisde veel. Een veelzijdigheid die tot uiting komt in zijn ex pressieve werken. Gedu rende zijn zestig jaar lange schildersloopbaan bleef Ko koschka trouw aan het figu ratieve schilderen. In een steeds vrije techniek bleef hij psychologisch indringende portretten schilderen. Daar naast is hij vooral bekend om zijn krachtig 'geborstelde' landschappen en taferelen uit de mythologie. De retrospectieve tentoon stelling in het Museum voor Schone Kunsten (Citadel park) in Gent schildert aan de hand van 59 schilderijen, tekeningen, aquarellen en prenten de artistieke ontwik keling van Kokoschka in zijn verschillende fasen. Zo kan de bezoeker in de grote zalen van het museum de Weense periode, de jaren '30 tot '40 (veel portretten en land schappen) en de latere pe riode bekijken. In de zijzalen is aandacht besteed aan de relatie en de werken van tijdgenoten en er is een vi deozaal waarin men een do cumentaire kan volgen over Kokoschka's werk, zowel over het experimentele to neel als over zijn andere ar tistieke bezigheden. Hoewel alle fasen van zijn oeuvre vertegenwoordigd zijn in de expositie, ligt het accent toch op zijn vroege werk. In het kader van Euro- palia '87 Oostenrijk is de re trospectieve over Kokoschka een van de hoogtepunten. Er is een prachtige catalogus (tweetalig: Frans en Neder lands) van 224 pagina's met 135 illustraties, waarvan 100 in kleur, te verkrijgen. De tentoonstelling loopt tot 8 no vember. Openingstijden: da gelijks doorlopend van 10.00 tot 18.00 uur. Toegang 150 BFrs, reducties voor jonge ren, 65+, groepen en reizigers die gebruik maken van de Belgische Spoorwegen. Zelfportret uit 1914 van Oskar Kokoschka. GROEDENAAR RONALD Spiessens exposeert momen teel in etagegalerie Maka- dam in Sluis. Spiessens schildert met olieverf op linnen. Na zijn di ploma HTS werktuigbouw kunde te hebben gehaald, 'ging hij' in de kust en stu deerde af aan de Kunstaca demie in Eeklo op de afdeling schilderen. De tentoonstelling in Ma- kadam bestaat uit schilde rijen die grofweg in drie ca tegorieën zijn in te delen. In zijn 'karakterkoppen' pro beert Spiessens door samen spel van kleur en uitdruk king een karakter zo goed mogelijk uit te beelden. Daarnaast schildert hij kin- Streekmuseum Ijzendijke - Expositie 'De Posterijen in ver leden en heden'. Tot 25 oktober. Open maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur. In het week einde van 14.00 tot 17.00 uur. Terneuzens Museum - Exposi tie kunstuitleen. Open maan dag tot en met zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Tot 27 september. L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie L'Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beeldende kunst uit de vaste collectie van Galerie L'Esprit in Clinge. Museum voor Noord- en Zuid- Beveland Goes - Werk van Rien Poortvliet uit het boek 'Langs het tuinpad van mijn vaderen'. Open: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Tot 1 oktober. Galerie Trouvaille Terneuzen - Aquarellen en rietpentekenin gen van Marijke Lourens. Ge opend tijdens winkeluren, maandag gesloten. De hele maand september. Smederij De Schelde Vlissin- gen - Beeldende kunst van Ze ven Zeeuwen. Dagelijks te zien van 11.00 tot 18.00 ur, behalve maandag. Tot 30 september. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Expositieruimte Kunstuitleen Middelburg - Installaties van Diet Wiegman. Geopend dins dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 3 oktober. Galerie Makadam Sluis - Schilderijen van Ronald Spies sens. Geopend dagelijks van 9.00 tot 19.00 uur. Tot 11 okto ber. Brangwijnmuseum Brugge - retrospectief overzich van werk van Sir Frank Brang- wijn. Tot 4 oktober. Veerboot Juliana Breskens Vlissingen - Werken van Guido Eckhardt. Tot en met oktober. Arty Party Terneuzen - Op stelling 'Kracht' van Peter Clijssen. Open tijdens winkel uren. Wandelkerk Middelburg - Fo to's van Jenny Wesly over Joods leven in de jaren tachtig. Tot 8 oktober. Open dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur, met uit zondering van 3 oktober -Grote Verzoendag- en de zondagen. Galerie Nummer 7 Terneuzen - Sprookjes in beeld. Poppen, ba tikwerk en keramiek. Tot en met 31 oktober. Open dinsdag tot en met donderdag van 14.00 tot 18.00 uur. Vrijdag ook van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag 14.00 tot 17.00 uur. deren, niet zozeer uit senti ment, maar om op ware grote te kunnen werken zodat het realisme wordt versterkt. „Het leven is theater", zegt hij. Daarom schildert hij ook theateronderwerpen. Spiessens is decorschilder bij de operettevereniging De Zoma en heeft zelf ook een toneelstuk geschreven: de klucht 'Het leven is een won der'. Dit stuk wordt tijdens de cultuurmanifestatie Breeduit in Den hoekzak in oostburg opgevoerd. Spies sens is mede-organisator van deze manifestatie. De tentoonstelling bij Ma kadam duurt tot 11 oktober. DE TITEL van het fotoboek 'Joods' van Jenny Wesly is tevens de titel van de ten toonstelling van haar werk in de Middelburgse Wandel kerk. Met haar boek en expo sitie geeft zij een beeld van het Joodse leven in het Ne derland van de jaren tachtig. De expositie is een initia tief van de Stichting Syna goge Middelburg, en rabbijn E. van Voolen, conservator van het Joods Historisch Mu seum in Amsterdam, opende de expositie afgelopen dins dag. Jenny Wesly is geboren in Maastricht en studeerde kunstgeschiedenis en archeo logie. Te zien tot en met 8 okto ber en geopend dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur, met uit zondering van 3 oktober - Grote Verzoendag- en de zondagen. Glück- sucher .drama over de 'midlife- Is' is 'Glücksueher' ge reven door Dieter Wei hof. Martin Benrath fit de rol van een succes schrijver, die tegen de lig loopt. Hij maakt een Ssdoor, die zijn werk, zijn p'ijk en zijn gehele be- o in gevaar brengt. Hij deze crisis te kunnen innen door zich een ig terug te trekken. E?Hn" nssr binnen plucht in liie "flkhen de weq hier beter dsn Werk van Cockie Acke in Terneuzen. - FOTO DE STEM/CORJ-W^ rg SPROOKJES EN legenden staan centraal in een gezaineli expositie van Janny Slock, Yvonne van den Acker en Co# Acke in Galerie nummer 7 in Terneuzen. De tentoonstelling is min of meer toevallig tot stand i men omdat de drie vrouwen, bekenden van elkaar, al werk rond dit thema gemaakt hebben. Om deze tentoo® ling mogelijk te maken hebben ze nog wat aanvullende" ken gemaakt. Janny Slock heeft sprookjespoppen gemaakt van fim° e synthetische kleisoort die in een gewone huis-tuin-en-keu» ÏTtlOOne oven gebakken wordt. Haar poppen plaatst ze vaak op een tuurlij ke ondergrond van mos en andere plantj es. Yvonnei den Acker heeft batikafbeeldingen vevaardigd, die gebasee zijn or sprookjes en legenden als Leida en de Zwaan e Lelijke Kleine Eendje. Batikwerk lijkt het handelsmerk Galerie nummer 7 te worden; het is een van de favoriete? res van galeriehoudster Cockie Acke. Zelf heeft ze keran» gemaakt voor deze 'sprookjestentoonstelling'. De expositie duurt tot 31 oktober Galerie Nummer 7 is opend dinsdag tot en met vrijdag van 14.00 tot 18.00 uur,® dag ook van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 14.00 to»1, uur.

de Stem | 1987 | | pagina 20