PLBDINGBll niet naar DDR De Koel' is te heet voor VVY en PSY Van Basten en Gullit onderuit in San Siro IE MEER BU AJAX-FC DEN HAAG EEN BELEGERDE VESTE KDIPLOMA C01 Doorakkers zwaar gewond bij EK races Hockenheim 6-32032299 JUT VERMEERE Standard: Been of Bokandé COMPUTER SCHOOL i vakdiploma i eigen zaak." EuAD(tujlcMk HUT0 LEASEN OF AUTO HUREN? MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 ROOMLIJN dcursussen ploma boekhouden Nima-A ent ca basiscursus ca Ambi-opl. Noodtoestand Gelijk Veste Incident Blessures Tegenstander Benhea voor straf uit Europacup v.: net een rente van 6.0% l - nu met een rente va beleggings-, en voorzoj natuurlijk Nederlands m pleiding voor rijkserkend )urg, Eindhoven, Heerlen en p schoolcomputer. PROGRAMMEUR: een de verdiensten en vooruitzicht» sis: 4 (MULO) of overgangsbewijst 5-VWO) n deze coupon ongefrankeerd ntwoordnummer 142, 6400 VB Passage 4-6, 6411 JT Heerlen, Leeftijd: Opl.: I studeren betaalbaar, volgende vak- en voor officieel erkende diploma^ thuis, praktijk op school ima. ouden, ekhouden. eca. (markt), anten, nputers. gratis studiegids u wenst.JU jids ook 's avonds en in het 3el 01717-7840 of stuur de bon even vrijblijvend de studiegids huis. voorletter^)- voor GOED onderwijs GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222100 HUREN VANAF 35.- PER DAG DE STEM o*it T21 55. Tel. 0949/2157/3033 jr. opwindende verhalen, dag enl 1 c. p/m. Viditel pagina nr.2203f j september aanvang cursussen: noemde opleidingen kuntd /of schriftelijk informatieirJ 16 - Breda - 076-712760 VN - Voor Marco van jasten en Ruud Gullit zijn e wittebroodsweken bij de IJjeuwe werkgever AC Mi- voorbij. Voor bijna jj)00 toeschouwers in het tjn Siro-stadion verloor lilan zijn eerste thuiswed- Irijd met 2-0 van Fiorenti- t en Van Basten speelden i hoofdrol in negatieve zin. lieten handenvol kansen !»en. „Ik hoop dat onze fan- lastische supporters de ko- ,„>nde weken toch achter ons [iijven staan", aldus een be duimelde Ruud Gullit na de istrijd. De Nederlanders kunnen jop rekenen dat er vandaag in t Italiaanse pers met scherp n hen wordt geschoten. Ook Milan-trainer Arrigo Sacchi oefende indirect kritiek uit op de weinig schotvaardige aan kopen. „Wij hebben zestig mi nuten lang uitstekend voetbal gespeeld. Maar als je de gebo den kansen niet benut, dan be taal je daar op het laatste voor. Toen de vermoeidheid toesloeg gingen we voor de bijl", zei de trainer. Twee snelle uitvallen van Fiorentina, dat in twintig jaar niet meer in Milaan had ge wonnen, zorgden voor een ij zige stilte onder de Milan-sup porters. De spandoeken werden ijlings opgerold en toen het laatste fluitsignaal klonk had den vele duizenden 'tifosi' de tribunes al verlaten. Wat Silvio Berlusconi, de schatrijke presi dent van AC Milan na de wed strijd tegen hem zei, wilde Sac chi tegenover de pers liever niet herhalen. „Dat blijft onder ons". Dat Van Basten in het veld kwam, was al een reuze ver rassing. Zaterdag nog had Sac chi gezegd dat het 'voor tachtig procent' zeker was dat de Ne derlander niet zou spelen. Van Basten had nog steeds veel last van een rugblessure opgelopen 'tegen die slagers van Gijon', zoals hij de Spaanse Europa Cup-tegenstander van woens dagavond bestempelde. Van Basten: „Misschien was het beter geweest als ik niet ge speeld had. Donderdag en vrij dag heb ik nauwelijks getraind en zaterdagmorgen liep ik nog rond als een oud mannetje. Maar daarna ging het steeds beter. Ook de trainer wilde me opstellen als het maar even ging". De blessure dus, niet de zenuwen voor het front van 75.000 veeleisende Italianen. „Nee, dat was het niet. Enige spanning is er natuurlijk altijd wel bij zo'n eerste optreden voor de eigen supporters, maar ik was niet nerveus". Van Basten toonde zich ove rigens ontevreden over zijn trainer. Die haalde Gullit kort na het begin van de tweede helft van de rechtsbuitenposi tie naar het middenveld, met de bedoeling de sterke Fiorentina- linie te ontregelen. „Gullit is daar niet op zijn plaats. AC Mi lan moet niet met een 4-4-2 op stelling spelen. Met drie spitsen zijn we, als Gullit op rechts staat, veel gevaarlijker". Van Basten speelde in de aanval met Virdis naast zich. De Italiaan stelde zich te sta tisch op, waardoor hij en Van Basten elkaar soms in de weg liepen, zonder dat er ruimte kwam voor opkomende mid denvelders. In de 77e minuut werd Virdis vervangen door Massaro. Gullit wenste geen kritiek te horen op Sacchi. „Ik heb ge daan, wat de trainer mij heeft opgedragen. Ik voelde mij goed op het middenveld, van waar uit ik telkens probeerde de aanval te bedienen en diep te gaan. In de eerste helft hadden we zeker drie keer moeten sco ren. Na de pauze ging het nog even aardig, maar daarna sloop er een verschrikkelijke ver moeidheid in ons elftal. Ik denk dat die te maken had met de wedstrijd, die we woensdag in Spanje met 0-1 verloren van Sporting Gijon". Milan staat nu weer met beide benen op de grond. Na de overwinning van vorige week op Pisa werd er al geroepen dat Milan vlot op de titel af zou ste venen. De enige in Milaan die gisteren het woord kampioen schap in de mond nam was de Zweedse trainer van Fioren tina Sven-Göran Eriksson. „Milan heeft heel veel pech ge had. Als de ploeg zo blijft spe len als in de eerste helft is ze beslist de belangrijkste kans hebber voor de titel". HOCKENHEIM - Motorcoureur Cees Doorak kers is vrijdag zwaar gewond geraakt tijdens de training voor de EK-race op het circuit van Hoc kenheim. Bij het insturen van een chicane raakte de rijder uit Gilze vermoedelijk de baanrand en kwam ten val. Daarbij liep de Honda-rijder een dubbele enkelbreuk en een zware hersenschudding op. Doorakkers moet nog enkele dagen in het ziekenhuis in Hockenheim blijven ter observatie. Wanneer de situatie stabiel is wordt hij mogelijk woensdag naar Nederland ver voerd. Het ongeval had vrijdagmiddag plaats in de laatste trainingsronde van de 250cc-klasse. Cees Doorakkers, die met een zesde tijd in de top stond, reed op dat mo ment alleen op de chicane voor de Ostkurve af. De Gil- zenaar is nog wel even bij kennis geweest, maar de toedracht is nog onduidelijk. Teambaas Boet van Duimen: „Vermoedelijk heeft hij daar te hard gereden en een remfoutje gemaakt. Zeker weten we het echter niet". Doorakkers werd op genomen op de intensive care-afdeling van het zieken huis in Hockenheim. Zaterdagmorgen is Doorakkers naar een hospitaal in Mannheim vervoerd om de en kelbreuk te bestuderen. De oud-Nederlands kampioen is daarna weer teruggebracht naar Hockenheim. De breuk kan pas gezet worden wanneer Doorakkers weer bij bewustzijn is. Teamgenoot Patrick van den Goorbergh, die giste ren achtste werd in de race, blijft in West-Duitsland om de Gilzenaar ter zijde te staan. osman levert vuurwerk vSenen tor Ted van Leeuwen ^STERDAM - Het verbod van de Amster damse burgemeester Van Thijn om Haagse sup porters in de hoofdstad toe te laten, heeft niet he lemaal het gewenste effect gebracht. j het vuurwerk van Bosman, drie doelpunten, bleef het liet. Ajax-FC Den Haag (4-2) moest zelfs enige minuten )nderbroken worden vanwege gewelddadigheden. alles en iedereen de schuld van de crisissituatie. „De mensen die de boel moeten uitvoeren schieten ernstig tekort. Haagse supporters mogen Amsterdam niet in, maar er staat gewoon een supporterstrein klaar op het station. Overal waar je kijkt zie je politie-busjes". In de Amsterdamse Meer was de noodtoestand uitgeroepen. De kassa's bleven gesloten op zondag en ofschoon daaraan ruimschoots bekendheid gege ven was, kwamen er zich toch nog vele tientallen melden aan de poorten. Een suppoost over de portofoon: „Er staat hier een man uit Maastricht met zijn vriendin. Die man heeft een seizoenkaart, maar zijn vrien din heeft geen toegangsbewijs. Wat nu?" De hoofdsuppoost: „Die zoeken we op. Zeg voorlo pig nee, maar ik ga het wel even op kantoor vragen". Het bleef akelig leeg in De Meer. Niet meer dan 1439 men sen hadden een kaartje gekocht en tesamen met de 4331 sei zoenkaarthouders van Ajax hadden er 6760 kijkers kunnen zijn, maar die waren er niet. Een groot aantal seizoenkaar thouders was uitgeweken naar Artis, het strand of lag in de eigen woonkamer, de voeten op lade 42-ste minuut van de eer ie helft floten FC Den Haag- biner Van de Meent en diens talleider Van Driel de voetballers naar de kamer. Op dat moment ij er enig vuurwerk na te sis- 1 en uit te branden in het (schopgebied van FC Den ag. Een kwartier eerder had i bomexplosie een aanslag ileegd op de trommelvliezen i de Haagse doelman René |hm. Nadat een peloton ME i charge had uitgevoerd in j beruchte Vak F werd het ter rustig op de tribune, iarna arbiter Van der Laar Ie wedstrijd kon laten hervat- In «-,<1- „Hoe reeël was die actie", lerhaalde FC Den Haag-trai- per Pim van de Meent na af- wp de vraag in een moment |an oprechtheid, „dat weet ik ijenlijk niet. In de afgelopen Jiderhalf jaar loopt alles en ween maar tegen FC Den aan te schoppen, alles (at er aan gewelddadigheid plaatsgrijpt is de schuld van [C Den Haag. Nu was er geen llagenaar in het stadion te vin- aen toch ontploffen er bom- ten en branden er projectie- I Van de Meent was echter nog let over de emoties heen, want |kt overslaande stem gaf hij Bosman zette in diens hon derdste wedstrijd Ajax al in de vijfde minuut op 1-0 en na een blunder van Jol-vervanger Adam kon Meijer op slag van rust de 2-0 in de registratie van het scorebord laten opnemen. De ontketende Bosman (rechts) wordt met gejuich door zijn ploeggenoten Mühren (mid den) en Wouters (links) ontvangen, nadat de door Cruijffzo hevig bekritiseerde aanvaller zijn eerste doelpunt tegen FC Den Haag heeft gemaakt. fotoanp de bank, het oor aan de radio. Klaas Bakker, sinds twee weken Ajax' penningmeester, becijferde het verlies op enkele tonnen: „we hadden gerekend met een toeschouwers-aantal dat tussen de 15.000 en 20.000 lag. Dit mag nooit meer voor komen", trapte Bakker een open deur in. Ook hij had (na tuurlijk) geen oplossing voor het vraagstuk: „Nee, maar Ajax noch de KNVB kan hier iets aan doen. Duidelijk is dat de overheid op korte termijn met oplossingen moet komen", klonk het simplistisch. Ajax-directeur Arie van Eij- den sprak realistischer taal. Met het toeschouwers-aantal van vorig jaar in het achter hoofd (7000) raamde hij het verlies op „enige tienduizenden guldens". Van Thijn had Amsterdam tot verboden gebied voor Haagse supporters verklaard nadat die vorig jaar anti-semitische leu zen hadden geroepen. De Meer bood gisteren de aanblik van een belegerde veste. Politie op de stations en langs alle invals wegen, waar als verdacht ge kenmerkte auto's werden door zocht. In het grotendeels lege sta dion heerste een klinische sfeer. Ajax, dat vorig jaar nog met 2-3 verloren had, domi neerde de gehele eerste helft. Schotloosheid was er de oor zaak van dat FC Den Haag bij rust met 2-0 en niet met 23-0 achterstond. De Hagenaars misten Jol, Lems en Plak en dat was teveel van het goede. Cruijff veronderstelde dat de beer al geschoten was en liet na rust Roy voor Witschge opdra ven. Het talent mocht in rust rijpen, dacht althans Cruijff. Vijf minuten later had hij al spijt. De Roode (2-1) en Bou- wens zorgden voor 2-2. De laat ste ontving de bal van De Roo de, die tenminste twee meter buitenspel gestaan had. Grens rechter Schuurmans, slechts zelden op balhoogte, hield de vlag strak omlaag. John Bosman rekende in zijn jubileumwedstrijd eindelijk af met zijn tijdelijk gebrek aan scherpte. Na eerst de paal ge raakt te hebben was hij twee keer attent bij scrimmages voor het doel van Stam: 4-2. Tussendoor had Winter (die Boeve als linksback verving) de bal nog een keer van de doellijn getrapt toen Van den Hoogebrand De Roode in stel ling had gebracht. Ajax - FC Den Haag 4-2 (2-0), 4. Bosman 1-0, 45. Meijer 2-0, 49. De Roode 2-1,51. Bouwens 2-2,65. Bos man 3-2, 88. Bosman 4-2. Scheids rechter: Van der Laar. Toeschou wers: 6.760 (1439 betalenden). Gele kaart: Van Alphen (Den Haag). Ajax: Menzo; Blind, Spelbos, Rijk aard en Winter; Wouters (Schol ten), Bosman en Mühren; Van 't Schip, Meijer en Witschge (Roy). FC Den Haag: Stam; Van Alphen, Lankhaar (Boere), Adam (Van den Hoogenband) en Van Oosten; Pur vis, Otto, Bouwens en Danen; Rontberg en De Roode. SITTARD/AMSTERDAM (ANP) - John van Loen, de centrumspits van Utrecht, en Rob Witschge, de linker vleugelaanvaller van Ajax, reizen vanmiddag niet met de Olympische selectie naar Oost-Duitsland voor de kwalificatiewedstrijd tegen de DDR van dinsdag. Beiden zijn geblesseerd. lurt ontvangt u een deelnemers^ 1ACHTIGING et blokletters invullen) -(|j ie. houder van bankrekening!"1 l ederopzegging machtiginga e|dt te Rotterdam om van bovenve oogste éénmaal per 2 maan1de J ior de loterij "uw bankrekening wt Chris van Nij natten NLO - in Noord-Lim- was het zondagmiddag te heet voor een mooie rtij voetbal. Daarom ble- P VVV en PSV steken op |1 en was er sprake van p) tamelijk zouteloze wed- F'Jd tussen de topper van jhus Hiddink en de mid- pmoter van Jan Reker. Ie keer hang ik een prmometer bij het veld. Het vandaag beneden in De |Wi misschien wel 35 graden", /«teerde VW-coaeh Reker Fjtage spel aan beide zijden jh te praten. Zijn collega van g Jhaakte daar gretig op in. T Kon daarnaast nog te berde Pgen, dat zijn elftal de rre klus van vorige week pftsdag, de Europacupwed- TO tegen Galatasaray, be- F zwaar in de benen had igen. Pe zestienduizend toeschou- rs'onder wie vierduizend T^nkaarthouders, in het prvolle Venlose stadion had- ™">der compassie met de ilio van broodvoet- Pjs. Een loeiend fluitcon- ^geleidde de 22 heren op I iang naar de kleedkamers. Ftaj richtte zich de kritiek Ertu aan het adres van de Fhovenaren; de landskam- rr sPeelde met een mini- it mln?e* en haalde daaruit |l maximale rendement. [armte NdePovtiiende minuut al L de winst veilig. Het Ronald Koeman, daartoe Bredanaar Bert Verhagen (links) belaagt de verdediging van PSV. Jan Heintze (midden) is al door de knieën, Ivan Nielsen (rechts) tracht de VWeruit balans te brengen. - fotocorvos in staat gesteld door Sören Ler- by, die weer eens mocht uitha len met zijn rechterbeen. Met een onhoudbare kogel vuurde hij de 0-1 achter doelman Roox. 'En dat is dan dat' moet het gezelschap uit Brabant gedacht hebben. „We konden niet be ter", stelde Hiddink later. „De warmte had een verlammende uitwerking op figuren als Koe man, Kieft, Lerby en Van de Kerkhof". De score had aan Brabantse kant wat hoger uit kunnen vallen, als de nog im mer niet scherpe Wim Kieft wat meer geluk had gehad. Hij zag een streep van een schot via Roox naast gaan en kopte een maal op de paal. Na rust boog Lerby de bal ook nog een keer op de lat. VW ontbrak het voor het doel van de nationale doelman aan enig geluk. Schoten van dichtbij van Stan Valckx wer den door Van Breukelen be kwaam gekeerd. Datzelfde gold voor een harde kopbal van de opgekomen verdediger Bert Verhagen. Daarnaast was het voor de Venlonaren jammer, dat de soms Tahamata-achtige acties van spits Jos Luhukay niet een keer bekroond konden worden. Vlak voor tijd schoot het adre- nalinegehalte in het bloed der Limburgers naar ongekende hoogten. John Lammers dook het strafschopgebied van PSV binnen en werd daar van de bal gelopen door Jan Heintze. Evenals bij alle voorgaande twijfelgevallen, legde arbiter De Munnik het incident in het voordeel van de titelhouder uit. „Over de arbitrage heb ik me mateloos opgewonden", morde de WV-oefenmeester. „Steeds maar weer nam die man beslis singen op zeventig meter af stand. Dat moet-ie zelf weten, maar dan moet hij niet steeds met PSV meefluiten. Dat is de gemakkelijkste weg". Begrijpelijkerwijs sprak men in het PSV-kamp liefst zo weinig mogelijk over de in Venlo 'gestolen' punten. Als pure profs vatten de kansrijke Europacupdeelnemers het lmr- weitje in Venlo op. En daarin schuilt de verdienste van de ge slepen Skandinavische vos Lerby. Waar vorig jaar Ruud Gullit in zijn goede dagen vaak tomeloos op jacht ging naar meer, daar weet de Deen dat er belangrijkere klussen wachten. Geheel alleen organiseerde Lerby het spel van PSV en ver traagde waar mogelijk de aan valsdrift van VW. Inmiddels begint de krapheid van de PSV-selectie, een zaak waar hoofd-trainer Hiddink kort voor de competitie op wees, de Eindhovenaren parten te spelen. Linkerspits Hallvar Thoresen is voorlopig nog niet genezen van een slijmbeurs ontsteking en linkermidden velder Frank Arnesen is even eens nog niet volledig hersteld van een kwetsuur aan zijn achillespees. Daarom was het niet verrassend, dat PSV over links al helemaal geen vuist wist te maken in De Koel. „We maken nu voor het eerst mee dat we krap in de A-spe lers zitten. Ik vraag me af waar dat toe leidt in dit seizoen", mijmerde Hiddink. „We zouden altijd Berghuis van VW terug kunnen halen, maar die is mo menteel ook geblesseerd. We moeten ons nog maar eens be raden over deze situatie. Hoe wel de nood nog niet aan de man is, want we verwachten dat Arnesen vrij snel fit zal zijn". VW - PSV 0-1 (0-1). 17. Koeman 0- 1. Scheidsrechter: De Munnik, Toe schouwen: 15.000. VW: Roox; Nijssen, Verhagen (Libregts), Van Berge Henegouwen en Rutten; Burhenne, Reynierse en Eyer (Korsten); Lammers, Valckx en Luhukay. PSV: Van Breukelen; Gerets, Van Aerie, Nielsen en Heintze; Van de Kerkhof (Koot), Koeman en Lerby; Vanenburg, Gillhaus en Kieft Zondagmiddag, in de uitwed strijd tegen Fortuna Sittard, moest Van Loen al na een half uur het veld verlaten met een ernstige voetblessure. Bonds coach Rinus Michels, die in Sit tard aanwezig was, meldde Van Loen na afloop al dat hij niet meer op hem rekende voor het Olympische duel. Van Loen zelf was het roerend met de bondscoach eens. Witschge is afgemeld na het duel Ajax-Den Haag, dat hij door een enkelblessure niet kon afmaken. In de rust moest technisch directeur Cruijff hem vervangen door de jeug dige Brian Roy. Witschge heeft sinds veertien dagen last van de linkerenkel. De afgelopen week verergerde die kwetsuur weer op de training. Bij die training brak de Schotse Aja- cied Dick een teen. Bondscoach Nol de Ruiter heeft zondagavond slechts één speler toegevoegd aan de selec tie, waarmee hij maandagoch tend naar Nordhausen ver trekt. De nieuwe trainer van de KNVB koos voor de aanvaller Peter van der Waart van PEC Zwolle. Een zestiende speler was niet beschikbaar. De Rui ter, die vorige week een lijst van twintig spelers had opge geven aan de FIFA, dacht nog te kunnen kiezen uit de num mers achttien en negentien uit Van onze sportredactie LUIK - De transfer van Mario Been naar Standard Luik is op losse schroeven komen te staan. De Belgen willen zich versterken, maar twijfelen tussen de Feyenoorder en Jules Bo kandé. De Zaïrees speelt momenteel in de spits bij Paris Saint Germain. Standard is bereid voor Been een bedrag van om en nabij de 12 miljoen gulden te betalen. „Ik weet niet hoe de zaken er nu voor staan", verklaarde Hans Kraay gisteravond. De zaakwaarnemer van Been wacht op initiatieven van Standard. „Wij hebben ons bod op tafel gelegd bij Standard. Een dezer dagen komt Manda- ric, de eigenaar van Standard, even over uit Amerika. Dat is de man die de beslissingen neemt in Luik. Daar wachten we dus op". zijn oorspronkelijke groep. Joop Lankhaar en Peter Ba- rendse bleken echter beiden geblesseerd. Sjaak Storm, de nummer twintig op de lijst, is doelman. ZURICH (Reuter) - Partizan Tirana is gis teravond zwaar ge straft door de tucht- commissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA). Naar aanlei ding van de ongere geldheden en de rode kaarten, die vier spe lers woensdagavond van de Spaanse arbiter Donato Perez kregen bij de Europacupwed strijd tegen Benfica, werd Partizan met on middellijke ingang uit het toernooi der lands kampioenen gezet. De returnwedstrijd van 30 september gaat derhalve niet door, waarmee Ben fica na de zege van 4-0 automatisch doorgaat naar de tweede ronde. Bo vendien mag Partizan niet spelen in de eerstvol gende UEFA-competitie, waarvoor het zich kwali ficeert. De vier zondebokken kregen langdurige schor singen voor een serie overtredingen, scheldpar tijen en misdragingen, waaronder het gooien van een ijsblokje naar het hoofd van de scheidsrech ter. Doelman en aanvoer der Perlat Musta, die als eerste rood kreeg, werd vijf jaar geschorst voor wedstrijden in UEFA- verband. Niko Frasheri en Illir Lame mogen ieder vier jaar niet Europa in en Aijen Hametaj, die te gen Benfica in eigen doel schoot, zal drie jaar niet in UEFA-duels kunnen uitkomen. De tuchtcom- missie van de UEFA sprak in Zürich schande van de wanordelijkheden, waarvoor niet alleen de Albanese spelers, maar ook de bestuursleden ver antwoordelijk werden ge steld. De Albanees Astritt Ramadani is in Europa recordhouder wat de lengte van schorsingen betreft. Hij mag tot en met 1997 niet onder de UEFA-vlag spelen na zich te hebben misdragen tij dens een wedstrijd tussen Jong Albanië en de Roe meense leeftijdgenoten in maart.

de Stem | 1987 | | pagina 5