MIJN MAKELAAR IS van©pstal lijke taal ïdustriële atisering EN W SAS: PLANNEN MOETEN VOOR 1 OKTOBER DE DEUR UIT Sfeervolle reünie leerlingen Hulster Juvenaat MMDICAPT I TIJD? Brandje bij Dow [olksuniversiteit wil irsussen geven in "euwsch-Vlaanderen 4Wij moeten de fakkel doorgeven' Het Bosdorp viert vijftien-jarig bestaan POLITIERAPPORT Vijftiende parkietenshow in Sint Jansteen succes Jubileumconcert met een extra dimensie -if,STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 T6 SVAN GENT - Het zal er nog om spannen om jlannen voor de renovatie van het bejaarden- jjsDe Redoute in Sas van Gent op tijd de deur te krijgen. teveel vrije tijd toch iruikt wordt, irland helpt waar oorzieningen échtte »n. Voor iedere Dte! irloren poners Hulster (ijnestraat fijgen gelijk Meer ruimte Verzorging BURGEMEESTER BIJ HERDENKING BEVRIJDING AXEL: Brand Koe dood Aanrijding Fietser gewond Auto's beschadigd Gezellige Vlaamse kermis KBO in Sas amse Koerier. iere1ding tot indus- isering' biedt houvast rnemer/manager die de seren ja of nee", moet Jet boek handelt in klare - en nadelen, de historie en waarom toepassen automatisering. ,espitst op de automatise- ek in het industriële mid- irijf, maar is ook bij uit- or het onderwijs op MTS, HEAO. 'voorberei- striele automatise- ven door J.L.F. van der kteur van het vakblad niek, die alle aspecten erp in een duidelijk en heeft samengevat. 39,50. U kunt het telefo- bij de uitgever Audet ;1.080-228316 (vragen van Gemert) of bij de er- del. onze correspondente jl£T - Een reünie van studenten is meestal zeer prettige bijeen- in Hulst, waar oud-leer- ((van het Juvenaat aan de jelweg afgelopen week- e bijeenkwamen en samen prachtige dagen beleef- Ua afloop van de reünie jjeen van de organisatoren ïan der Aa van een 'ecla- isucces'. lenovatie Redoute onzeker TIJDSCHRIFTEN Honderdvijftig oudleerlin gen waren uit alle hoeken van Nederland naar Hulst gekomen om nog eens de sfeer van 'Broe ders onder elkaar' mee te ma ken. Er werden diepgaande ge sprekken gevoerd en de vriendschappen en contacten werden verder uitgediept. On der de aanwezigen bevonden zich elf Maristen waaronder twee missionarissen uit Australië en de Salomonseilan den die hiervoor hun vakantie in Nederland onderbraken. In de aula van het klooster in Hulst was het een drukte van jewelste. De belevenissen van de afgelopen jaren werden in geuren en kleuren uit de doe ken gedaan en de deelnemers beleefden veel plezier aan de hernieuwde kennismaking. Het avondprogramma kreeg een extra tintje door de spe ciale uitgave van de 'Lichtko- gel'. Het studentenblad met een bloemlezing van producties van 14-, 15- en 16-jarigen, die nu heel wat jaartjes ouder, de reünie bijwoonden. De groep bestond uit oud studenten van een zeer verschillend pluimage. 'Van boerenjongen tot profes sor', verklaarde van der Aa, die zeer blij was met de aanwezig heid van de provinciaal J. Hulshof. De zondag werd in de ge kende oude sfeer begonnen met een eucharistieviering in de kapel van het Juvenaat en na een wandeling door de binnen stad van Hulst vormde de Bra bantse koffietafel de officiële afsluiting van de reünie. De deelnemers waren zeer tevreden en vol enthousiasme. Er werd afgesproken dat er binnen vijf jaar weer een re ünie wordt gehouden. „Niet elk jaar, want dat zou leiden tot vervlakking", stelde de voor zitter van de werkgroep, „De organisatie voor een dergelijk evenement moet spontaan ge boren worden. Dat is de garan tie om een reünie succesvol te laten verlopen". ■m verslaggever aanvraag moet voor 1 oktober worden ingediend, an- kan er voorlopig een streep door de plannen worden rokken. k in. steken één vakje benutten, an de advertentie wordt in een izet. dvertentie met het belangrijkste cort en bondig. Jw telefoonnummer in de geert men gemakkelijk en snel. u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG oet betalen. Voor toezending van nmer dient u f 3,50 extra te nte betaling kunt u een groene en blauwe girokaart (dus géén chrijving) insturen. 'betaling ontvangt u een aarvoor wij u echter f 4,— en in rekening moeten brengen. aatsing aan Dagblad De Stem, 0 MB Breda. dvertenties., of inleveren op onze eenjaar geleden viel bij het urdenhuis de verklaring geen bezwaar van Gedepu- m Staten in de bus. Maar net de voorwaarde dat de mpbeurt nog ten laste ge- (ht moest worden van het ((contingent 1987. oor de renovatie is bij het S procent subsidie te van met een maximum van BOgulden per bed. Iet was eerst de bedoeling, schrijven burgemeester en (houders aan de Sasse ge- nteraad, om de subsidie- vraag voor 1 juni in te die- SDat is door omstandighe- waarover B en W verder willen uitweiden niet ge- waarna 1 oktober als trste datum is geprikt. Het is B en W overigens {moeilijk genoeg zijn om {(limiet wel te halen. hing na 1 oktober bete- Izo goed als zeker dat het ingent verloren gaat. En [zou, zo menen B en W, zeer «treuren zija Onder andere Bat de tijdelijke huisvesting ers van de bewoners van het •onze verslaggever De bewoners van I Grote Bagijnestraat in it krijgen uiteindelijk gelijk. (ter ziele gegane vegeta- peethuis Pand 25 krijgt een Rabestemming. De eige- Jvan de bar De Smidse wil |Pand bij zijn café trekken. eethuis werd geves- kwamen de bewoners in to, omdat ze vreesden dat mee vrij baan werd ge- voor een café, als het s later zou worden opge- I® W wijzen de gemeente- I °P dat er geen sprake is «n nieuw horecabedrijf, dat de bestaande bar De |f!wordt vergroot met een Lt* °°k daarvoor is een ybestemming vereist. Dat "or een wijziging van het mngsplan. B en W stel eraat! voor daartoe te be tehuis inmiddels al in kannen en kruiken is. De renovatie van De Redoute voorziet behalve in een op knapbeurt ook in een kleine uitbreiding. De capaciteit wordt verhoogd van 56 naar 60 bedden. Inclusief die op de zie ken- en logeerkamers komt het totale aantal bedden na de re novatie op 66. De Redouteis een van de drie tehuizen in Zeeland die in de loop van, dit en vol gend jaar verbeterd mogen worden. Bijkomend probleem in Sas van Gent is dat het karwei nogal wat meer ruimte vergt dan de omvang van het huidige tehuis. Uitbreiding in zuide lijke richting kan niet, omdat daar twee series van twaalf aanleunwoningen in de weg staan. Besloten is nu om de twaalf oudste bejaardenwo- ningen met de grond gelijk te maken. Daarvoor in de plaats komen wel twaalf andere aan leunwoningen, die via een gang met de Redoute worden ver- bondea Voor de sloop is nog wel toe stemming nodig van het minis terie van VROM. B en W van Sas van Gent steunen het plan. Ze realiseren zich dat daarbij goedkope woningen worden opgeofferd voor dure. Maar daar staat volgens hen tegen over dat de nieuwe bejaarden huisjes meer op de verzorging gericht zijn. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij Dow Chemical in Terneuzen brak zaterdagavond een brandje uit in de power- plant, die het bedrijf van energie voorziet. Het vuur onstond omstreeks 19.15 uur vanwege kortsluiting in een tandwielkast van een generator. Daardoor ontstonden proble men met de stroomvoorziening van enkele fabrieken. Zoals ge bruikelijk trad automatisch het hele scala aan veiligheids maatregelen in werking. Even voor acht uur was het brandje bedwongen en kon het sein 'veilig' worden gegeven. In de loop van de zaterdagavond ging alles op het bedrijf weer zijn normale gangetje. Prijs incl. 6% J- f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f 13.73 f 15.69 verslaggever teClan^en^Se V°ikSUniVerSiteit <ZVU) Zet bij vol- ssen nn p in Zeeuwsch-Vlaanderen een aantal öen op touw. jen. deze week enkele kennismakingsavonden ge- Ndomfcfn^1 w?ten over de cursus Italiaans op reis kan rJanseniusiiro,Ur terecht ,in het ;Janseniuslyceum. Eveneens uur, word?ar dan 0p donderdag 24 september om C ?e?even over de cursus kunstge- itondenLi^io™ g,e.interef.efrd 18 in bridge kan die- ir verder Ti9'30 uur komen taJ ken in zaal Tiffany Idie beginoïtn^f°°k y°°r,de cursus schoonheidsverzo- men zich «enden tot het Er werden verschillende kransen gelegd, onder meer door de Poolse oudstrijders - FOTO WIM KOOIJMAN AXEL - Burgemeester A. Hack van Axel vindt het van het grootste be lang dat de jaarlijkse herdenking van de bevrijding in ere wordt ge houden. Door dat te doen, zal ook de jeugd zich bewust worden van de gruwelen van het fascisme en on derdrukking. „De huidige generatie moet de fakkel doorgeven aan de jeugd", aldus burge meester Hack afgelopen zaterdag tij dens de 43e herdenking van de bevrij ding van Axel. Zoals altijd waren ook weer heel wat Poolse oud-strijders naar Axel geko men. Maar die worden met het jaar ouder. „Hoeveel jaren kunnen we de herdenking nog op deze wijze voortzet ten?", vroeg Hack zich af tijdens de offi ciële ontvangst van de gasten op het stadhuis. Voor hem was het in ieder ge val de laatste keer in zijn functie als burgemeester. Volgend jaar gaat hij met pensioen. „Maar de afgelopen zes jaar dat ik in Axel heb gewerkt, heeft deze herdenking steeds veel indruk op me gemaakt". Vanaf het stadhuis vertrok het gezel schap zoals gebruikelijk eerst naar de algemene begraafplaats voor een bloemlegging bij de graven van gesneu velde Polen. Vervolgens werd een plechtigheid gehouden bij het Pools mo nument aan de Zeestraat. Voorzitter Deimei van de eerste Poolse Pantserdi visie onthulde er een herinneringsplaat. Daarna werden bloemen gelegd bij het Poolse Kruis aan de Hulsterseweg. Zaterdagavond marcheerden de Axelse muziekgezelschappen op voor de ge bruikelijke taptoe voor het stadhuis. De behendigheidsspelen, zoals het sjoelen, trokken tamelijk veel belangstellenden Van onze correspondente HULST - Met het hijsen van de vlag door pastor J. Pi- renne werd de derde bazaar in de tuin achter het maris- tenklooster in Hulst ge opend. De bewoners van de be schermde woonvorm 'het Bos dorp' uit Hulst hadden er dit jaar veel werk van gemaakt. In de kleurig versierde kraampjes werden allerlei mooie spullen te koop aangeboden. Ook was er gedacht aan de hongerige magen en dorstige kelen. Enkele honderden belang stellenden kwamen een kijkje nemen en genoten zichtbaar van de muziek die door the Hulstonians ten gehore werd gebracht. De handvaardig heidswerkjes gingen grif van de hand. Er was een grote vraag naar de mooie droog bloemboeketten. Ook de behen digheidsspelen zoals gaaibollen, sjoelen en het oud-Vlaamse ke gelspel trokken veel spelers. De bazaar vormde een on derdeel van de viering van'het vijftienjarige bestaan van 'Het Bosdorp'. Tijdens het officiële (ADVERTENTIE) WONING KOPEN, VERKOPEN, TAXEREN? BREDA 076-220688 - FOTO WIM KOOIJMAN gedeelte verwelkomde voorzit ter J. Bosch de vele aanwezi gen. Onder hen het college van B en W en mevrouw van Dam. Haar overleden man was des tijds de grote initiatiefnemer tot het oprichten van het tehuis. Bosch gaf een toekomstvisie met een uitbreiding van Bos dorp via de dependences en een meer zelfstandigheid van de bewoners. Pastor J. Pirenne boeide de toehoorders met een schilder achtige toespraak over de ge schiedenis van 'Het Bosdorp'. „Bosdorp is het Parijs van de beschermde woonvormen", stelde Pirenne, die pluimpjes uitdeelde aan zowel de bewo ners, medewerkers als vrijwil ligers. NIEUWVLIET - In een stookgelegenheid van een wo ning van R. V. B. ontstond brand. Dit gebeurde door af- voergassen van een geiser. In het hokje waren ook gasfles sen opgeslagen. De brand weer van Cadzand kon echter niet verhinderen dat de op slagplaats geheel uitbrandde. SCHOONDIJKE - Op de Langeheerenweg is zaterdag avond omstreeks 23.30 uur een koe, eigendom van J. R. uit Schoondijke, bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De autobestuurder J. J. uit Schoondijke kon het dier, dat de weg overstak, niet ontwijken. De auto liep zware schade op en de koe overleed ter plaatse. IJZENDIJKE - Op de krui sing Isabellaweg - Drie- sprongweg ontstond een aan rijding met een tweetal per sonenauto's doordat A. G. M. uit Antwerpen geen voorrang verleende aan een personen auto, bestuurd door T. F. R. uit Kreuzau in Duitsland. Mevrouw M. liep bij deze aanrijding een gebroken en kel op, alsmede een gebroken borstbeen. R. liep een gebro ken knie op en de echtgenote van R. had een bovenbeen- fractuur en een sleutelbeen fractuur. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis overgebracht en de Belgische mensen konden na behande ling weer huiswaarts keren. CADZAND - Op de Boule vard de Wieling was de fiet ser F. M. uit Cadzand bij het linksaf slaan aangereden door een personenauto, be stuurd door S. G. W. uit Oost burg. M. moest naar het zie kenhuis te Oostburg worden overgebracht. IJZENDIJKE - Op de krui sing Tivoli verleende C. E. T. uit IJzendijke geen voorrang aan F. A. L. uit Clinge. T. wilde de kruising vanuit de bebouwde kom van IJzen dijke oversteken toen L. van uit de richting Schoondij ke op de voorrangsweg reed. Beide auto's werden zeer zwaar be schadigd. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Vlaamse kermis van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) was afgelopen weekeinde zonder meer een succes. Zowel zaterdag als zondagmiddag was het gezellig druk in De Ro- selaer. Behalve veel KBO-leden kwamen ook nogal wat familiele den, kennissen, vrienden en zelfs mensen van buiten Sas van Gent naar de Vlaamse kermis. De Sasse ouderenbond had haar beste beentje voorgezet om de bezoekers flink wat activiteiten te bieden. Daaronder spelen als vogelpik, sjoelen, schieten, enveloppe-trekken, ballen gooien en het rad van avontuur. De eigen handwerkclub was vertegenwoor digd met fraaie zelf gemaakte werkstukken. „Het is voor het eerst dit jaar dat we de Vlaamse kermis houden met ons eigen mate riaal", aldus een trotse voorzitter Piet Freyser. „Andere jaren wa ren we genoodzaakt nog wel eens iets te lenen van andere vereni gingen". Voorzitter Freyser toonde zich na afloop een tevreden man: „We kunnen spreken van een geslaagde Vlaamse kermis, drukker dan vorig jaar. Met al het werk dat aan deze kermis is voorafge gaan is dit een fijn resultaat". De opbrengst wordt geschat op zo'n 2000 gulden. Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - De Parkieten Speciaalclub Zeeuwsch-Vlaanderen hield voor de vijftiende keer de jaarlijkse parkietenshow in het gemeenschapscentrum De Warande te Sint-Jansteen. Voorzitter J. de Roeck stelde dat de liefhebbers ook dit keer weer een 'prachtige collectie vogels' bijeen hadden gebracht. De 35 inzenders zorgden voor een tentoonstelling, waarop 590 vogels bewonderd konden wor den. De keurmeesters hadden er een flinke kluif aan om de kampioenen eruit te halen. Erelid Van de Walle reikte zon dagavond de prijzen uit. De kampioenen: EK stam grasparkieten: O. Debbaut, EK stam agaporniden: F. Pardon, EK stam grote parkieten: P. de Cock, EK enk. grasparkieten: L. de Vos, EK poppen graspar kieten: A. van Hurck, EK enk. agaporniden: H. de Vries, EK enk. grote parkieten: H. Roels, OEK stam agaporniden: H. de Poorter, OEK enk. grasparkie ten: C. Goud, OEK enk. agapor- noden: H. de Poorter, OEK enk, grote parkieten: P. de Cock, OEK poppen grasparkieten: R. Hamerlinck, OK alles samen: H. de Poorter, kampioen Der by:?, de Cock. In het klassement van ver diensten legde P. de Cock be slag op de eerste plaats. Voor de tweede keer was aan de vo gelshow een tekenwedstrijd verbonden voor de lagere schooljeugd. Uit de vele inzendingen wer den de volgende prijswinnaars gekozen: groep 3: Saskia Blom- maert, groep 4: Sophie de Ca- luwe en Michel van de Walle, groep 5: Jan Bart Pica vet, groep 6: Karina Dogge, groep 7: Heidi van Hoof, groep 8: Seve- rine Kas. Hulst-Willibrordus basiliek- Jubileumconcert met werken voor orgel en orkest van Cor- rette, Keijzer en Handel en twee sinfonia's voor strijkor kest van Vivaldi. Uitgevoerd door Jo Ivens (orgel) en leden van het West Vlaams Oor- kest. Gehoord op vrijdag 18 september. Door Jeanette Vergouwen HULST - Uit de praktijk blijkt dat een orgelrecital zelden veel publiek trekt. De orgelcommissie Hulst is er trots op dat zij kan rekenen op een vaste kern van onge veer veertig orgelliefheb bers. Het is daarom meer dan verheugend dat de hon- derste uitvoering in de cy clus van de Internationale Orgelconcerten zowat 200 muziekliefhebbers trok. De organisatie had veel aan dacht besteed aan deze jubi leum-uitvoering. Het concert kreeg een extra dimensie door de medewerking van een ka merorkest. Leden van het West Vlaams Orkest vertolkten tus sen de orgelconcerten twee ty pische Vivaldi-werken die zeer toegankelijk zijn voor het pu bliek. De composities werden fraai gestreken in een strak tempo. Jo Ivens, die de Sinfonia's di rigeerde was de solist tijdens de orgelconcerten. Hij had een aantrekkelijk programma op gesteld dat de toehoorders de mogelijkheid bood om alle fa cetten en mogelijkheden van het mooie Loys Isoré-orgel te beluisteren. Dit werd verwe zenlijkt met composities uit de laat Franse en Duits/Italiaanse barok en een hedendaags werk. Het concert werd geopend met een concerto van Michel Corrette. Direct bleek de opzet van de componist: het orgel krijgt in het werk geen uitge sproken solopartij, maar ver smelt helemaal »in de or kestklank. Wel waren er tijdens de uitvoering enkele coördina tieprobleempjes. In de compositie van Arie J. Keijzer was het allegro ener- gico zeer boeiend. Het werd met veel spanning vertolkt. De ver wachting die het eerste deel wekte, werd echter in het tweede deel teniet gedaan. Er is een groot verschil tussen het zangerige, laat romantisch aan doende andante en de gematigd moderne allegro's. Je zou kun nen zeggen dat deel een staat tot deel twee als Britten tot Mackensie. Het concerto van Handel opus 4 nummer 4, was een goede keus. Het vormt een feestelijk besluit. Het is een heldere compositie die vraagt om virtuositeit en een spranke lende interpretatie. Jammer dat het orgel soms overheerste en de tempi nogal schommelden. Het jubileumconcert vormde een waardige afsluiting van het seizoen 1987. Interessant door boeiend orgelspel, de aanwezig heid van een kamerorkest en de verscheidenheid van werken.

de Stem | 1987 | | pagina 3