DE STEM Fafié wint 't van Jacobs in is. SPORT MMAN MET HUBNER EN JOESOPOV AAN DE LEIDING ipo-team aalvoetbalteam in de ijker in Brazilië Oosterbosch naar andere ploeg Smid blijft Perez-Roldan de baas Casado etappewiiinaar in chaotische sprint SS jaar WEHKAMP Wehkamp sndbureou koord in zaak-Rijkaard vóór TILBURG (ANP) - Fouten en blunders komen ook in de grootmeesterpraktijk voor. Dat is be kend. Maar twee misgrepen in vier partijen be hoort tot de grote uitzonderingen. Toch deden zij zich vrijdag voor in de derde ronde van het Inter polis-schaaktoernooi. de mogelijkheid om n je praktijkervaring ater weer meer Daan die precies bij we je uit om gauw aten. Want als'taan rinnekenstraat 38, tot en met vrijdag afdeling technisch 1 ie contact opnemen I lvan de Verenigde Staten i i i Mar Paraguay, spelend DIG ONDERNEMER/ECHTP' VAN BILSEN Linford niet tegen FC Utrecht Voetbal Autosport Voetbal Jeugdploeg Zusjes Maleeva ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 Reinaldo da Lima mag spelen Thurau en Clark aan de leiding Volleydames verslaan Bulgarije Vijfde rode kaart in Bundesliga FEESTPOST-ONTVAIMGERS OPGELET: Door Jaap van Essen GENT - AA Gent heeft Ab Fafié gisteravond voor de rest van het seizoen aange steld als trainer. Fafié volgt daarmee 'Pummy' Bergholz op, die dinsdag werd ontsla gen. Voor een andere Rotterdamse trainer, Rob Jacobs was dit een bijzonder onaangename ver- rrasing. Tot gisteravond kwart voor negen ging Jacobs er na- melijk van uit dat hij de nieuwe oefenmees ter bij Gent zou zijn. De onlangs bij FC Groningen ontslagen trainer: „Begrijp me goed, ik gun het Ab Fafié van harte, dat is zelfs een goede vriend van me. Ik ben alleen reusachtig verbaasd. Ik was er heilig van overtuigd dat ik zon dag zou tekenen." „Ik werd tijdens mijn va kantie op Mallorca benaderd door AA Gent. Donderdag ben ik daar de hele dag geweest en de gesprekken liepen heel be vredigend. Ik zou zaterdag (vanavond) naar de wedstrijd kijken, zondag tekeken en maandag beginnen, zo was het afgesproken. In België ging ook iedereen er van uit dat ik het werd. Ik ben al opgebeld door Roger Raeven die mij felici teerde met m'n benoeming, nee, ik loop al lang mee, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt Ik weet ook niet waar het op is afgeketst, misschien op mijn fi nanciële eisen." Het bestuur van AA Gent had in totaal vijftien kandida ten voor de vacature. De 48-ja- rige Fafié heeft de taak gekre gen de club te behoeden voor degradatie uit de eerste klasse. Hij vertrok aan het einde van het seizoen 1985/'86 bij Feyen- oord. In navolging van zijn voorganger Libregts vertrok hij naar Griekenland, waar hij vorig seizoen achtereenvolgens AEK Athene en Ioanina onder zijn hoede had. Rob Jacobs: .voorbarig - foto's anp outen troef in Tilburg De gevolgen waren opzienbarend. Jan Timman, de dag tevoren nog nauwelijks aan verlies ontkomen, plaatste zich samen met Hübner en Joesoepov aan de leiding met twee uit drie. i o i 'u> ue taaiste pouiewea- de laatste kans, gaf »je zwaar klop: 6-1. Neder- en Spanje eindigden gelijk rnten (vijf uit vier) in poule ®ar het doelsaldo van de Male zaalvoetballers was ^enlijk beter. )r Nederland scoorde ia Timman: na drie ronden mede aan de leiding in Til- - foto anp Viktor Kortsjnoj kreeg de rode lantaarn in handen geduwd. Met inbegrip van de laatste zes ronden van vorig jaar heeft de 56-jarige ex-sovjetburger nog altijd geen half punt gepeurd uit negen partijen. Of dat als nog verandert, moet in de za terdagse opruiming blijken als hij eerst Nikolic en daarna An- dersson aan de andere kant van het bord tegenover zich treft. In de eerste partij staat hij wat beter, in de tweede slechter. Vrijdag verviel Kortsjnoj in een vijftig minuten lang ge peins, eer hij Hübner de hand schudde. De erkenning dat er in zijn huis-analyse van het Spaans een flinke fout was ge slopen, kostte hem meer tijd dan de hele partij. Het wekte gegniffel en verbazing dat de man van de vele fabuleuze ont snappingen zich zo gedwee bij de feiten neerlegde. In de publiekszaal haalde commentator Hans Bouwmees ter de woorden van Multatuli aan: „Als een hardloper een been breekt, is het feest bij de kruipers". Toch is diezelfde Kortsjnoj de enige deelnemer in Tilburg, die zich tussen de huidige en voorlaatste editie van het Tilburgse gebeuren op eigen kracht heeft gekwalifi ceerd voor het kandidatentoer nooi, dat volgend jaar in het Canadese St John begint. Joesoepov, Sokolov en Tim man geven daar op grond van oude rechten eveneens acte de presence. Vandaar dat Timman de zege van vrijdag op Sokolov met meer dan gebruikelijke gretigheid begroette. De 22-jarige winnaar van het laatste kandidatentoernooi maakt bij zijn eerste optreden in Nederland een correcte in druk. Keurig in het pak, een glimlach op het gelaat Zelfs in precaire situaties. Maar of hij in staat is de hem vooruitge snelde reputatie waar te ma ken, is vooralsnog een vraag. Zijn openingsrepetoire is aan de magere kant. Dame-indisch of Nimzo-in- disch daar blijft het zo'n beetje bij. Tegen Timman was de da- me-indier aan de beurt; de zelfde variant waarin Timman twee jaar geleden tegen hem bij het kandidatentoernooi in Montpellier een kansrijk pion offer bracht. Dat bleef nu ach terwege. Er ontstond een rus tige stelling, waarbij wit actie voerde tegen zwarts hangende pionnen. Niets aan de hand. Acht zetten later was het echter afgelopen. Sokolovs ver vaarlijk uitziende centrumop- stoot bleek in het geheel niet onderbouwd. Terwijl de moei lijkheden op hem afstormden, beging de jonge Russische grootmeester een blunder, die hem een vol stuk kostte. Ook de twee overige partijen waren ver voor de tijdcontrole beslist De beide Joegoslavische grootmeesters Nikolic en Lju- bojëvic plozen verder aan de theorie van de Weense variant van het dame-gambiet Die ag- gressieve speelwijze uit de der tiger jaren duikt van tijd tot tijd weer in de toernooi-prak- tijkop. Het laatst in Amsterdam bij het treffen tussen Timman en Karpov. De oud-wereldkam pioen moest toen al zijn verde digingskunst aanwenden om verlies te ontgaan. Nikolic dacht Timmans vinding: da- meruil op a5 te kunnen verbe teren. Hij sloeg de pion op c4, liet dat volgen door Pb5 en ver overde een pion. De zwarte stelling werd er echter nauwe lijks door ondermijnd, zodat remise niet te vermijden was. De uitslagen: Pedrag Nikolic (Jsl)- Ljubomir Ljubojevic (Jsl) Vi-Vt, Ulf Andersson (Zwe)- Arthur Joe soepov (Sov) Robert Hübner (Wdl)-Viktor Kortsjnoj (Sov) 1-0, Jan Timman (Ned)-Andrej Soko lov (Sov) 1-0. Stand na drie ronden: 1. Joesoepov, Hübner en Timman allen 2 pnt, 4. Nikolic en Andersson beiden 1 pnt en 1 af.partij, 6. Sokolov en Ljubo jevic beiden 1 pnt, 8. Kortsjnoj 0 pnt en 2 afg.partijen. De partij tussen HUbner en Kortsjnoj uit de derde ronde had het volgende verloop: wit: Hübner, ■wart: Kortsjnoj 1.e2-e4 e7-e5 11. Lb3-c2 u»-g< 2. Pel-f3 Pb8-c6 12. Tfl-el Dd8-d7 3.lil-b5 a7-a6 «Pd?-" TaS-dS 4 Lb5-a4 PgS-W 14 H4"1*5 5.0-0 M0xe4 15. PÖ-15 0-0 6.d2-d4 b7-b5 16- K®*t7+ ÉS?*®7 7 La4-b3 d7-d5 17. b2-b4 Pc5-a4 8.d4xe5 LcO-eO 18. Lc2xh7 kg8xh7 9. Pbl-d2 Pe4-c5 18.e5-e6 10. C2-C3 LX8-e7 zwart geelt het op. ASILIA (ANP) - Het Nederlands zaalvoetbalteam ilt zaterdag voor een volle sporthal en miljoenen tv- ®rs de halve finale van het FIFA-toernooi tegen Hand Brazilië. erland bereikte de halve- Strijd van het officieuze ïldkampioenschap door de Werking van Paraguay. anje verloor zelf verras- in de laatste poulewed- Hermans 1-0 tegen de Ameri kanen, die vervolgens naar 2-1 uitliepen. Bakker zorgde voor de gelijkmaker, maar de winst was in de slotfase toch voor de Verenigde Staten: 3-2. In de andere poule speelde België verrassend gelijk (2-2) tegen de tot dan oppermachtige Brazi lianen. Poule A: België-Brazilië 2-2. Eind stand: Brazilië 4-7, België 4-6, Ar gentinië 4-4, Portugal 4-3, Chili 4-0. Poule B: Paraguay-Spanje 6-1, Ne derland-Verenigde Staten 2-3. Eindstand: Paraguay 4-6, Neder land 4-5 (11-7), Spanje 4-5 (12-11), Verenigde Staten 4-4, Peru 4-0. Eindhoven, Gouda, Harderwijk) 1, Tilburg, Utrecht, Zwolle- op korte termijn voor aalzaak in Zeeland adwerkelijke continu b«9e'ei end worden. geïnteresseerd is gelieve /telefonisch contact op 'laisir 18 - 4879 AN Etten-"- Tel. 01608-34852-3481 b jT (ANP) - De zaak-Rijkaard is definitief afgerond, hgavond bereikten alle partijen in het door de arbi- ^ommissie gearrangeerde gesprek een volledig ak- jj sportcentrum van de KNVB in Zeist werd de op 1 juli be- e mondelinge overeenstemming schriftelijk bekrachtigd. De l?j?8en leek het er op dat er bij de partijen verschil van me- /«stond in de interpretatie van het mondelinge akkoord. Dat "y 's vrijdagavond weggenomea Ajax was in Zeist verte- ucrcügd door Mr. Voetelink, PSV door Mr. De Haan en Rijk- TOMMr. Mossier. AiWaS ^tevreden over de afwikkeling van de arbitragezaak Rijkaard, die de landskampioen uit Eindhoven op 30 1.^V1 e rechten gaf op de speler. htpm rerd C^t v°orjaar aanhangig gemaakt door PSV, nadat sen 3' zowe' bij de Eindhovense als de Amsterdamse ncontract getekend had. PSV krijgt genoegdoening bij een Ika?^' Rijkaard tijdens of na zijn nieuwe contractpe- RAjax zou afsluiten. i k-r kaard, zoals het er nu uitziet, aan het eind van het Sn v a ax vertrekt> dan ontvangt PSV anderhalf miljoen '<terri=n transfersom. Ajax kan voor Rijkaard, die bij de loifffiq1!® Europa"Cuphouder officieel een contract heeft tot bl) tussentijds vertrek een aanzienlijk bedrag vorde- ^tsinds de afgelopen zomer in de belangstelling bij Jlika' ,f werkgever van het duo Gullit-Van Basten. Milan d meespelen in een internationaal toernooi in eigen SITTARD - John Linford maakt om disciplinaire redenen geen deel van de se lectie van Fortuna S, waaruit trainer Van Doorneveld zijn elftal zal kiezen voor de thuiswedstrijd van zondag tegen FC Utrecht. Maandag werd hij van de training ge stuurd, nadat hij opzet telijk een bal tegen het lichaam van hulptrainer Voorn had geschoten. Linford werd vervol gens beboet en tot vrij dag uitgesloten van de A-trainingen. De spits verdween daarop uit Sittard en dreigde terug te keren naar Engeland. Vrijdagmiddag meldde hij zich weer bij de club, waarop trainer Van Doorneveld de spits opdroeg zich bij de B-se lectie te vervoegen. Maandag heeft het be stuur een gesprek met de speler, waarna hij waarschijnlijk weer zal terugkeren in de A-se lectie. DEN HAAG (ANP) - Bert Oosterbosch zal volgend seizoen voor de wielerploeg van Transvemij-Van Schilt uitkomen. De specialist in het tijdrijden en oud-wereld kampioen achtervolging tekende een tweejarig contract Oosterbosch kwam dit jaar uit voor de Panasonic-ploeg van Peter Post. Als ploeggenoten treft Oosterbosch bij Trans- vemij in 1988 in ieder geval aan: Lammertink, Habets, Pieters, Schalkers, De Keulenaer, Bol, Schurer, Dekker, Priem en Kleinsman. Het is de bedoeling, dat de équipe voor het volgend seizoen zestien renners zal tellen. Binnen twee weken zal de opvolger voor de vertrokken ploegleider Jules de Wever bekend zijn. Bert Oosterbosch, nog in de kleuren van de ploeg Post, vorige maand tijdens de NK op de baan in Alkmaar. - fotoanp OVER DRIE weken zal Karl- Heinz Rummenigge zijn de buut maken voor Servette Ge- nève. Donderdagavond regel den de 31-jarige Westduitse oud-international en het be stuur van de Zwitserse club de laatste details voor het tweeja rig contract (met een optie voor nog een jaar), dat volgende week zal worden ondertekend. DE LIJST van renstallen in de formule 1 wordt steeds langer. Vrijdag maakte de Zwitser Walter Brun in Estoril bekend, dat hij volgend seizoen één wa gen inzet in de strijd om het wereldkampioenschap. De Ar gentijn Oscar Larrauri wordt de rijder in de door een Cos- worth-motor aangedreven bo lide. CHARLTON, DE staartclub in de Engelse league, heeft vrij dag aanvaller Andy Jones van derde-divisieclub Port Vale ge contracteerd. De 24-jarige Jo nes is international van Wales en stond ook in de belangstel ling van Everton en Manches ter United. Hij maakte afgelo pen seizoen dertig doelpunten in de competitie. GENÈVE (AFP) - Guil- lermo Perez-Roldan, in juli de verliezende finalist op het Melkhuisje, is vrijdag uitgeschakeld in de kwart finales van het tennistoer nooi van Genève. De Argentijn verloor in twee sets (6-2, 7-6) van de Tsjecho- slowaak Tomas Smid, in 1983 winnaar van het open toernooi om de Nederlandse titel in Hil versum. Andres Gomez, num mer een op de plaatsingslijst, won met moeite van de Thierry Tulasne: 7-6,6-4. Uitslagen kwartfinale*: (Fra) 7-6 6-4, Mezzadri (Zwi)-Stadler (Zwi) 6-4 6-1, Stenlund (Zwe)-De la Pena (Arg) 4-6 6-17-5. De nationale jeugd-tennis- ploeg voor spelers tot 16 jaar heeft de finale bereikt voor het toernooi om de wereldbeker. In Freiburg versloeg de ploeg vrijdag in de halve finales Frankrijk met 2-1. Fermon Wi- bier verloor in drie sets (2-6 7-5 3-6) van Santoro. Paul Dogger maakte gelijk door Hatte te verslaan met 6-4 7-5, waarna beide jongens het dubbelspel wonnen: 6-4 6-4. In de eindstrijd stuit Neder land zondag op tweevoudig be kerhouder Australië, dat Zwe den uitschakelde met 2-1. De Bulgaarse zusters Ma- nuela en Katerina Maleeva hebben vrijdag de halve finales van het Pan Pacific-tennis- toernooi in Tokio bereikt. Katerina, de jongste van de twee, ontmoet de als eerste ge plaatste Argentijnse Gabriela Sabatini in de halve eindstrijd. Manuela, nummer twee op de 'plaatsingslijst, speelt tegen Ka- tarina Lindqvist uit Zweden. Uitslagen kwartfinales: Gabriela Sabatini (Arg)-Etsuko Inoue (Jap) 6-2 6-3, Manuela Maleeva (Bul)- Marianne Werdel (VSt) 4-6 7-5 6-1, Katerina Maleeva (Bul)-Dianne Balestrat (Aus) 6-2 6-0, Katarina Lindqvist (Zwe)-Barbara Potter (VSt) 7-5 5-7 6-4. EREDIVISIE I STAND PEC Zwolle-Roda X 0-3 (00). 71. Groenen dijk 0-1.84. Sanchez Torres 0-2,87. Smeets 0-3. Scheidsrechter: Egbertzen, toeschou wers: 4000. Rood (twee maai geel)Veldwijk (PEC Zwolle). Geel: Blüttler (Roda X). PK Zwolle: Abma, Leuslnk, Kanistra Veld wijk, Duim, Van Buuren, Yucedag. Cooke. Pel- lehoer (Van Ankeren). Van der Waart. Buis man (Verschoor). Roda X: Nederburgh, Hanssen, Brandts (H. Smeets). Oillberto. De Jong, Wildschut. Biatt- ler, Groenendijk. Sanchez Torres, Boerebach, R. Smeets (Trost). PSV 6 6 0 0 12 30- 8 Sparta 7 4 2 1 10 18- 7 Feyenoord 7 4 2 1 10 13- 9 PK 8 4 2 2 10 10-10 Fortuna 6 4 0 2 8 14- 9 Ajax 7 4 0 3 8 17-13 VW 7 3 2 2 8 10-10 Utrecht 7 3 2 2 8 12-21 Willem II 7 3 1 3 7 17-12 Roda 7 3 1 3 7 11-10 Haarlem 7 3 1 3 7 11-12 Den Bosch 7 2 3 2 7 11-14 Volendam 7 1 3 3 5 10-19 Oen Haag 6 1 2 3 4 9-11 DS 7 1 2 4 4 12-20 Groningen 7 1 1 5 3 10-13 Twente 7 1 1 5 3 11-19 AZ 7 0 3 4 3 6-15 NIEUWSOVERZICHT VELSEN (ANP) - De Braziliaanse ex-international Reinaldo debuteert zondag in de Nederlandse eerste divisie. José Rei naldo da Lima heeft vrijdagmorgen officieel een arbeidsver gunning gekregen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De Braziliaan speelt zondag, aldus de mededeling van be stuurslid Leen Otte van Telstar, zijn eerste wedstrijd voor de Velsense betaald-voetbalorganisatie. Telstar voetbalt tegen Vitesse. Reinaldo speelde in totaal 48 interlands en kwam uit in de eindronde van de wereldtitelstrijd van 1978. Reinaldo komt van buiten de Europese Gemeenschap en heeft een arbeidsvergunning nodig. Aanvankelijk wilde de SABV de oud-speler van Atletico Mineiro, Palmeiras en Cruziero buiten het Nederlandse voetbalcircuit houden. MÜNSTER (AFP) - Didi Thurau en Danny Clark hebben vrij dag de leiding genomen op de eerste dag van de zesdaagse van Münster. Het Westduits-Australische duo wordt gevolgd door Josef Kristen en Roman Hermann. De Nederlander René Pijnen en Dieter Giebken zijn derde met één ronde achterstand. De stand na de eerste dag is: 1. Thurau/Clark (WDl/Aus) 51 punten, 2. Kristen/Hermann (WDl/Lie) 37, op een ronde: 3. Giebken/Pijnen (WDl/Ned) 40, 4. Diehl/Schlaphoff (WD1) 37, op drie ronden: 5. Gün- ter/Tourné (WDl/Bel) 37, 6. Costermans/Sawyer (Bel/Aus) 21, 7. Frank/Betz (Den/WDl) 17. VOEREND AAL (ANP) - De nationale dames-volley balploeg heeft vrijdagavond de eerste van drie oefenwedstrijden tegen het sterke Bulgarije gewonnen. In Voerendaal werd het na twee en een half uur 3-2 voor oran je. De setstanden waren: 11-1515-12 6-1515-817-15. Coach Pang stuurde het zestal Martje de Vries, Ingrid Piersma, Henriette Weersing, Agnes Brunninkhuis, Helena van Eykeren en Wiesje Doevendans als basis het veld in. Dit zestal werd tot halverwege de vierde set gehandhaafd. Toen werd Doevendans ingeruild voor Maijolein de Jong en Van Eykeren voor Cintha Boersma. Vooral de laatste wissel betekende een verbetering. In de vijfde set verwierf oranje op 14-12 vier matchpunten. Desondanks kwam de ploeg nog ach ter met 14-15, voordat het vijfde matchpunt op 16-15 werd be nut. KEULEN (SID) - FC Köln heeft vrijdagavond een punt moeten afstaan aan Waldhoff Mannheim (0-0). De nummer twee in de Bundesliga speelde vanaf de 46e minuut met tien man. De Deen Flemming Poulsen werd op slag van rust uit het veld gestuurd. Hij nam met een grove charge revanche op zijn vaste bewaker Dickgiesser. De Deen was de vijfde speler in de Bun desliga, die dit seizoen rood kreeg. In het vorige seizoen werd in totaal 19 keer de rode kaart te voorschijn gehaald. Het duel tussen Mannheim en Köln was meer dan mannelijk hard. De onzekere arbiter Bruch had de grootste moeite de tumultueuze wedstrijd in de hand te hou den. Hij gaf zes gele kaarten. Ürdingen behaalde zijn derde overwinning in dit seizoen door Kauserlautern met 3-1 te verslaan. Kuntz gaf de thuisclub de leiding, waarna Friedmann nog voor de rust de partijen op ge lijke hoogte bracht. Na de rust schoot de Zweedse international Prytz van achttien meter onhoudbaar in en maakte Funkel drie minuten voor het einde aan alle onzekerheid een einde (3- 1). De uitslagen zijn: Ürdingen-FC Kaiserlautern 3-1, Waldhoff Mann- heim-FC Köln 0-0. AKEN (SID) - In een chaotisch verlopen massasprint heeft de Fransman Philippe Casado vrijdag de tiende etappe van de Ronde van Europese Gemeenschap ge wonnen. Zijn landgenoot Stéphane Guay kwam 250 meter voor de finish in het centrum van Aken ten val. De meeste renners konden hem ontwijken. Casado hield in de laatste meters de Russische krachtsprinter Zi- novjev achter zich. De West duitser Christian Henn ein digde als derde. Guay kwam ten val nadat Henn een zijwaartse manoeu vre had uitgevoerd. De ver wondingen van de ongelukkige Fransman lieten zich aanvan kelijk ernstig aanzien, maar bleken bij onderzoek in het zie kenhuis mee te vallen. Hij liep oppervlakkige verwondingen en kneuzingen op. Kort na het vertrek voor de 191 kilometer lange rit in Lu xemburg-Stad ontsnapte een groep van zeven renners. Vooral de Westduitser Andreas Kappes spande zich in het tempo hoog te houden. De voorsprong bedroeg maximaal acht minuten. Tien kilometer voor de eindstreep werd het ze vental ingelopen. Zaterdag doet de Ronde van de EG Nederland aan. Eindho ven is de finishplaats van de elfde etappe. Zondag voert de slotetappe naar Brussel. De uitslag van de tiende etappe is: 1. Casado (Fra) 191 km in 4 uur, 48 minuten 47 seconden, 2. Zinovjev (Sov), 3. Henn (WD1), 4. Fidanza (Ita), 5. Carrera (Spa), 6. Bincoletto (Ita), 7. Silva (Por), 8. Franken (Bel), 9. Bishop (VSt), 10. De la Santa (Ita), allen in dezelfde tijd als Casado. Algemeen klassement: 1. Mare Ma- diot (Fra) 34.46.31, 2. Bezault (Fra) 1.35, 3. Oegroemov (Sov) 2.25, 4. Bonnamour (Fra) 4.22, 5. Jerome Simon (Fra) 4.51, 6. Boyer (Fra) 5.32, 7. Rinderknecht (Zwi) 6.08, 8. Andersen (Den) 6.06, 9. Ribeiro (Por) 7.06,10. Kuum (Noo) 7.17. (ADVERTENTIE) ar, zo'n jubileum is éénmalig - zo'n aktie ook...

de Stem | 1987 | | pagina 9