VIER TOEKOMSTVISIES OP EXPOSITIE IN AMSTERDAM Leven in zandkor ESTELI vtL ra, JANSEN b.v. DE STEM EXTRA MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 In 2050 spreekt de Nederlandse regering haar be zorgdheid uit over de verpuberalisering van Ne derland. Er is een groot gebrek aan oude mannen en vrouwen. Hun wijsheid wordt gemist. Vier mogelijkheden Zorgvuldig Dynamisch Ontspannen Minima MIrasma 2 COKS VAN EYSDEü Over haar %ict ofectö ftaeteieaCik Lammetj eshart j-'" Moedval of Toewil? LOSSE FLODDERS Hobby Taai Foe n Zuur Kom nou, Are you bananas? A Gasbag's Warning Cl JOES - De PvdA in Ze yoor de statenverkiez geen keuze voor het tr Oeververbinding. T48 Nederland aimo 2050 Door Alex Ruitenbeek In 2050 wordt de Beurs van Berlage in Amsterdam om gebouwd tot aankomsthal van een magneettrein. De lijn loopt van Rotterdam naar Wladiwostok, maar maakt ten behoeve van de toeristen uit het herenigde Duitsland en de Sovjetunie (Polen is weer tussen Duitsland en de Sov jetunie verdeeld) een tussenstop in Amsterdam. De reizi gers voor Rotterdam moeten nog vier minuten wachten voor ze hun eindbestemming bereiken. Valse of zuivere toekomst muziek? Wie zal het zeggen? Iedereen en niemand. Veel mensen denken dat Ne derland af is: verkaveld, inge polderd, volgebouwd en voor zien van genoeg snelwegen en kanalen. Zo is het dus niet, roept de stichting Nederland Nu Als Ontwerp. Er zijn een groot aantal veranderingen aan de gang waarop Nederland niet is voorbereid. Op het gebied van de economie, de technologie, de sociaal-demografie en het ver voer om maar wat te noemen. Hoe kunnen we dan zeggen dat Nederland af is? Nederland is nooit af, schreeuwt de stich ting Nederland Nu Als Ont werp van de daken. De stich ting wordt- gevormd door een groep mensen uit overheid, we tenschap en bedrijfsleven. Sinds 1984 houden zij zich bezig met de vraag hoe Nederland er in de 20e eeuw zal uitzien. Ze kozen voor 2050 als richtdatum. Het ronde en voor de hand lig gende 2000 was ongeschikt om dat veranderingen tientallen jaren van voorbereiding en uit voering vergen. De Stichting heeft vier moge lijkheden voor Nederland in 2050 tentoongesteld. Ze zijn sinds afgelopen donderdag te zien in de Beurs van Berlage in Amsterdam. Een prachtige, spannende en inspirerende tentoonstelling: overal mo dernetechniek, lampjes, kunst zinnige hoogstandjes en ner gens een spoor van science fic tion. ',1,fflaar ;het"is niet alleen een gebeurtenis voor Efteling- publiek", zegt Hetty Vaandra ger van de Stichting. „Het is in eerste instantie een serieuze zaak. Het is het maakbare deel van onze toekomst. Op de ten toonstelling zijn de archieven aanwezig met de plannen en overwegingen die hebben ge leid tot de vier ontwerpen. Het is de bedoeling dat zakenlieden en wetenschapsmensen de stu dies gebruiken voor hun toe komstplannen." De vier ontwerpen, scena rio's genaamd, zijn niet bij toe val tot stand gekomen. De We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid had drie ver gelijkbare scenario's, die even wel maar tot 1995 gaan. Neder land Nu Als Ontwerp heeft het politieke principe van de Raad overgenomen. Dat wil zeggen dat een scenario uitgaat van een Nederland met een over wegend confessionele bevol king, een Nederland met een overwegend liberale bevolking en een Nederland met een overwegemd socialistische be volking. Het vierde ontwerp laat het politieke element los en gaat uit van technische ont wikkelingen. Om de aandacht niet op de politiek te vestigen hebben de scenario's evenwel andere na men gekregen. Het confessio nele ontwerp werd het zorgvul dige, het liberale het dynami sche, het socialistische het kri tische en het technische het ontspannen ontwerp. Voor elk scenario werd een regio uitge zocht die het beste aansloot bij de ideeën over de inrichting. Op die regio's werden zeven deelonderwerpen losgelaten: wonen, infrastructuur, ener gievoorziening, milieubeheer, recreatie, stedelijke gebieden en landelijke gebieden. Bij het zorgvuldige scenario hoort Eindhoven en omgeving. Het ruikt in het paradijs van de confessionelen naar nat gras. En een paradijs is het gewor den. Achttienenhalf miljoen in woners heeft Nederland, als gevolg van seksbeleving vol gens christelijke normen. Het gezin is de hoeksteen van de zorgzame samenleving. Het in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw ingezette offensief (Ethisch Reveil, de zorgzame samenleving) heeft zijn vruchten afgeworpen. Ne derland heeft grote gezinnen, opa en oma horen er weer bij. Dat heeft consequenties voor de huizenbouw. De een- en tweepersoonshuishoudens zijn moeilijk te vinden, daarente gen is de vier-generatiewoning zeer géwild. Rentmeesterschap is ook een trefwoord. De mens moet voor de natuur zorgen, zodat haar rijkdommen aan de kinderen doorgegeven kunnen worden. Dat geldt ook voor de boer, die het beheer heeft over de aanpalende natuurgebieden. De voedselvoorziening komt voor rekening van de moderne boederijen in Noord- en Zuid west-Nederland. In de kern van zorgvuldig Nederland is het ambacht troef: kleine fami- lieboederijtjes die zich speciali seren op gezond voedsel. De rol van de Randstad is te ruggedrongen. De economie in Europa is steeds opener gewor den en concentreert zich op de as Londen-Parijs en het zuiden van Duitsland. De Randstad heeft de slag gemist, Eindhoven heeft nog net kunnen aanha ken. De regio neemt wraak voor de overdreven aandacht die de Randstad aan het eind van de vorige eeuw heeft ge kregen. Zorgvuldig Nederland is een paradijs, maar zoals het con fessionelen betaamt, is er op Een van de maquettes in de Beurs van Berlage: de IJ-boulevard als snelweg-tracé in het hart van Amsterdam. fotoanp gezette tijden de noodzaak tot bezinning. Groeien we niet te hard, waardoor oude waarden verloren dreigen te gaan, is de vraag die de zorgvuldigen zich regelmatig stellen. En dan kij ken ze om zich heen en zien handgemolken koeien, grote gezinnen en gezellige buurt feesten en weten ze dat het goed is. Dynamisch Nederland is gesi tueerd in Amsterdam. Het ruikt er naar leer. Echt leer, geen skai. Dynamisch Neder land is gewend de dingen groot aan te pakken. Het idee achter dynamisch Nederland is dat iedere regio zijn kracht uitbuit. Specialisatie, niet te verwarren met eenzijdigheid. Het zakencentrum ligt langs het IJ en heeft naar goed-dy- namisch gebruik een Engelse naam: Central Business Dis trict. De immense torenflats staan in schrille tegenstelling tot het centrum van Amster dam. Dat is tot monument ge worden waar de liberaal zijn wortels ziet: de huizen van de kooplieden uit de Gouden Eeuw. Maar aangezien in de lichten in de flats van het Cen tral Business District meestal 24 uur per dag branden, is de kans groot dat de 21 eeuw een Platina Eeuw wordt. De dyna mische Nederlander is zeer overtuigd van zichzelf. Dat zo'n centrum goed ont sloten is spreekt voor zichzelf. Aansluiting op de Flitstrein, een luchthaven in de Noordzee voor de kust van Haarlem, de Rijn gekanaliseerd en een uit gebreid spoor- en wegennet dat niet ophoudt bij de landsgren zen, alles tot meerdere eer en glorie van handelend Amster dam. Er zijn overigens verrassend weinig Nederlanders: amper twaalf miljoen. Dus kan er meer gespreid worden. Zuid- Oost-Nederland en Zeeland hebben hun landbouw groten deels ingeleverd als antwoord op de voedseloverschotten van het eind van de vorige eeuw en zijn nu plek van vestiging voor veel Nederlanders. Veel oude ren wonen er permanent (pen sioenmigratie) en het werkende deel van de bevolking heeft er zijn tweede huis staan. Geld is voor de Nederlanders het pro bleem niet. Dynamisch Neder land weet immers wat werken is. Voor kritisch Nederland is Noord-Oost-Groningen als ideale regio gekozen. De geur van hooi drijft over. Aan het eind van de vorige eeuw was de regio bijna afgeschreven, maar de socialisten van Nederland zouden geen socialisten zijn als ze niet de zwakkeren hadden geholpen. De socialisten zijn bij hun ingrijpende herinrichting van het land geholpen door een so ciale en ecologische crisis die Nederland vlak voor het begin van deze eeuw trof. De crisis ging diep, maar niet te diep. De mens kwam er als herboren uit. Bovenaan het verlanglijstje van de Nederlanders stonden niet meer: verrijking, con sumptie en luxe, maar: herstel van natuurlijke processen en dienstbaarheid aan het geza menlijke belang. De crisis maakte het moge lijk de automobilisten zo te be lasten dat ze de trein wel moes ten nemen. Het spoornet in kri tisch Nederland is bij gevolg fantastisch. In vijf kwartier van Oost-Groningen naar West-Brabant, wie had dat ooit gedacht. Voor kleinere afstan den is vooral de verzameltaxi een handig vervoermiddel. De herverdeling van arbeid heeft er toe geleid dat de werk week nog maar uit drie dagen bestaat. Dat betekent dus vier dagen vrij. Maar, in tegenstel ling tot een jaar of zestig, ze ventig geleden wordt die tijd niet gedood met lummelarij of vandalisme. De kritische mens denkt na over de vervolmaking van de maatschappij. De kurk van de economie is de landbouw. In Groningen zijn er immense coöperatieve boerderijen waar met de mo dernste methoden - zo lang ze het milieu geen kwaad doen- voor de export geproduceerd wordt. Rondom de stedelijke centra, nog steeds geconcen treerd in het westen, liggen cultuurgronden, waar kleine boeren gewassen telen voor de binnenlandse markt. Begrijp de kritische mens goed: hij wil niet terug naar de natuur. De vooruitgang is niet tegen te houden. De kritische mens past alleen goed op dat de vooruitgang niet ten koste gaat van het milieu en de onderlinge solidariteit. Ontspannen Nederland speelt zich af van Domburg tot Kat wijk. De zeelucht prikkelt de neus. De lucht is zuiver en doet goed. Er zijn geen problemen meer met het milieu. Er zijn trouwens helemaal geen pro blemen in ontspannen Neder land. Veertig kernfusiecentrales, geconcentreerd op de zand gronden van Oost-Nederland, voorzien het land van energie. De risico's van kernfusie zijn gering en bovendien beheers baar. Dat was zo'n zestig jaar geleden wel anders toen nog werd overwogen energie uit kernsplijting op te wekken. Dat was pas echt gevaarlijk. Maar ja, wisten ze in 1987 veel. Overigens kunnen de kern fusiecentrales lang niet alle be nodigde energie leveren. Daarom wordt ook gebruikt gemaakt van zonnecellen en golfenergie. Dit laatste is het modernste van het modernste. Kilometerlange golfbrekers voor de kust van Hoek van Holland naar Texel zetten de kracht van het water om in energie voor de mens. Het wezen van de ontspan nen mens is - de term zegt het al- ontspanning. Hoogtepunt daarvan is het Eropolis, een ho tel in de Noordzee voor de kust van Hoek van Holland. Wat is het geval? De automatisering heeft gemaakt dat men thuis werkt en thuis boodschappen doet. Hoe ontmoet je dan nog iemand, hoe kom je aan je le venspartner? Om die thuis via de computer uit te zoeken, gaat velen te ver. Daarvoor nu is er het Eropolis. Wie het tijd vindt voor een bruiloft, gaat naar het Eropolis. Vijftig miljoen mensen uit de gehele wereld komen er jaar lijks naar het Eropolis. Het zou toch wel gek zijn als er niet eentje bij is die voldoet aan het ideaalbeeld. Welk Nederland we in 2050 zullen hebben? De beste koffiedikkijker mag het zeggen. Een ding is zeker: veel meer mensen dan we ons realiseren, zullen dat meemaken. Want de mensen, die in het jaar 2050 de leeftijd van 65 hebben bereikt, zijn nu al geboren. Vrijdag 11-9-87 heeft uw dablad mij een onaange naam uurtje bezorgd. Met grote koppen staat er op de voorpagina: 'Geen pardon voor minima' en 'Kabinet: laagstbetaalden moeten meteen hun schulden aflos sen'. Eerstens is het zo, dat u de echte minima de schrik in de benen jaagt en menig mens of gezin de stuipen op het lijf jaagt. Sowieso is het weekend al verpest. Tweedens dient te wor den vermeld, dat er nog niets definitiefs is en dat u dus amok maakt zonder dat er enige aanleiding op dit moment toe is. Ik verzoek u uw verslaggever in overwe ging te geven eerst eens na te denken, alvorens een der gelijk artikel wordt ge schreven, dat bij een zo groot percentage van de be volking onrust en verdriet veroorzaakt. Maar nu ver der op de inhoud van het ge wraakte artikel. Het kabinet heeft nog lang geen definitieve uit spraak over dit onderwerp gedaan, omdat u er beslist op kunt rekenen, dat er nog altijd politieke groeperin gen zijn, die dit beslist niet over zijn kant laten gaan. Verder zal de heer Van Evenshuis beslist nog niet in conclaaf geweest zijn met het ministerie van Sociale Zaken, want daar zal hij be slist fiks onderuitgehaald worden. In het verleden is het ook al zo geweest, dat de banken met alle geweld een wetsvoorstel wilden door drukken om minima te ver plichten tien procent van hun inkomen te gaan beste den aan de afslossing van oude schulden, uit de tijd voordat zij minima waren. Hiertegen is uiteraard een fel verzet geweest uit den landen van alle groepe ringen. Een dergelijke zaak is toch immers beneden alle peil en erg immoreel. Heb ben de banken niet zelf de leningen zo gepropageerd, werden de mensen niet naar binnen gesleurd gelijk een portier van een slecht huis in een grote stad te werk gaat? Enkele jaren geleden nog was alles mogelijk. Over de afbetalingen diende men zich geen zorgen te ma ken met de groeiende econo mische tendens. Duizenden zijn erin ge stapt voor auto's, meubels, reizen etc. maar ook men sen, die net boven de loon grens zaten en met ziektes te kampen kregen, waarbij bij overschrijding van be paalde medische behande lingen de rest niet meer ge dekt werd door de verzeke raar en de mensen toen van arremoede leningen moes ten afsluiten om hun vrouw of kind of wie dan ook weer gezond te krijgen. Vele mensen hebben zich ook door de verderfelijke prak tijken van de handel en in dustrie door hun psycholo gen laten bewerken en hun behoeftes aan laten praten. Nee, niet alleen de schulde naren zijn schuldig, maar de schuldeisers hebben zich in de nesten gewerkt en probe ren nu, ondanks het feit dat bij afsluiting van leningen extra rente in rekening ge bracht wordt voor de we blijvers, extra gelden bin nen te krijgen over de rug gen van de meest getroffen groeperingen van Neder land. Ik raad de heer Evenhuis aan om eens een maand rond te zien komen van 800 schoon per maand. Ik wil hem daarop wel eens zien sparen, wat in feite bedoeld is als reserve voor repara ties, zonder dat daarbij ook maar iets overblijft voor de noodzakelijke geestelijke ontspanning. Wanneer je in zijn kringen verkeert en een Stopera laat bouwen of er een paar miljard naast zit bij orders voor Taiwan, of wanneer er statusgebouwen worden opgericht voor de rechterlijke macht of vrije beroepen worden be schermd, wat alles ten koste gaat van Jan-met-de-pet, dan kun je inderdaad niet oordelen over de leefwijze van een groot percentage van de Nederlandse bevol king. Je praat dan over zaken waar je geen verstand van hebt, hetgeen verder in houdt, dat de juiste man niet op de juiste plaats zit en dat het hoog tijd wordt, dat er gewisseld gaat worden. Een laatste punt nog. Mochten er in bepaalde kringen toch doorgedrukt gaan worden, dan kan men ervan verze kerd zijn, dat de heer Kort hals Alts nog veel verder in de problemen gaat komen om die mensen te gaan be schermen, die wel nog be vreesd moeten zijn voor hun aardse bezittingen. Breda, V. v.d. Wijgaart Wat en hoeveel minima is en wie er jaarlijks een aal moes bij krijgt, wordt door de politiek bepaald. Door mensen met riante salaris sen. Ze hebben zelf nooit zwarte sneeuw gezien. De mensen waar het om gaat hebben geen inspraak. Be langrijke rapporten hoe de minima er voorstaan wor den genegeerd. Mensen die goed nadenken, kunnen re kenen en sociaal rechtvaar dig zijn, hebben die rappor ten niet nodig. Jarenlang rond moeten komen van het minimum is armoede lijden en sociale contacten verlie zen. In die gezinnen zullen de kinderen nog lang de gevol gen ondervinden van bezui nigen op voeding, sport en studiemogelijkheden. Alles zeer belangrijk voor hun toekomst straks in de maat schappij. Hoe durft een staatssecretaris nog te be weren dat van dat bedrag nog best hun schulden be taald kunnen worden. Laat hij zich druk maken over de miljoenenschulden die ge maakt zijn door mensen met riante salarissen op kosten van de gemeenschap. Die schulden worden niet terug betaald, maar gaan alle maal de doofpot in. Ondervinding is de beste leermeester werd ons vroe ger geleerd. Tegen de men sen die over het lot van hon derdduizenden minima be slissen of uitspraken doen, zou ik willen zeggen, pro beer eens enkele jaren te lven en te werken zoals de minimumlijders doen. Ho pelijk komen jullie dan tot andere gedachten. Dat de bestaande politiek hardleers is weten we al lang. Opposi tie en vakbonden beseffen jullie wel dat het voor deze mensen al lang vijf voor twaalf is. Als de leiding van de Nederlandse kerken zich druk maakt over euthanasie en abortus is dat hun goed recht. Maar het is een plicht van de kerken en al hun ge lovigen om deze honderd duizenden mensen die on rechtvaardig worden be handeld niet in de kou te la ten staan. Er moeten toch acties te bedenken zijn om de be staande politiek te laten zien dat het zo niet langer kan. Van de WD weten we dat vrijheid van het indi vidu en ieder voor zich be langrijk is. Van het CDA als regeringspartij moeten we ons helaas afvragen of zij weten wat de eerste letter van hun naam christen-zijn in werkelijkheid betekent. Als we hun daden van de laatste jaren beoordelen, zijn ze deze letter van hun naam niet waardig. Breda, P. v. Gurp Vanmiddag ga ik naar de kapper'. Altijd klinkt in die medede ling een opgewonden tinteling door. Waarom dan toch loopt een mens soms tegen die be handeling van een uurtje of zo aan te hikken? 'Kijk eens naar me, moet ik al naar de kapper, of gaat het nog wel?' Mijn huis genoten kijken niet, ze lopen langs me of ik een muur ben en zeggen: 'Zit nog prima hoor'. Want dht wil ik horen, weten ze. Omdat ik nog niet echt zin heb in de kapper, er kennelijk nog niet aan toe ben. Is echter het besluit eenmaal gevallen, dan bekruipt me iets joligs. Dat zal de wetenschap zijn als een herboren iemand terug te komen. Is er dan een erecomité aan de voordeur: 'Goh, onherkenbaar gewoon, wat zie jij er fantastisch uit'? Niks daarvan, weer ben ik die muur: 'O daag, ik ga even naar de bieb, hoor". Da's goed, zeg ik mat, en loop gauw naar de spiegel. Misschien is ook voor een ander mijn hoofd niet zo spectaculair. Het speciale naar- de-kapper gevoel is iets per soonlijks, binnen in je. Zo'n ochtend of middag reserveer je voor jezelf - privé. Niets of nie mand komt er meer tussen als de afspraak eenmaal is ge maakt. Makkelijke kleren aan en een lekker boek in de tas voor onder de droogkap: 'Dag, tot straks'. En dan zit je in die stoel, op een plezierige manier ontspan nen gelaten bijna. Laat het maar over je heen komen. Laat ze maar frutten en Metselen aan dat hoofd, dat er altijd toonbaarder van wordt. Of ik een kopje koffie wil? Dat is psychologie van de bovenste plank. Al had ik net thuis het hele koffieapparaat leeggedron ken, dan nog wil ik hier en nu dat kopje warm vocht. Het ver sterkt het luxe gevoel, is de wel kome franje bij dat uurtje hele maal voor en met jezelf. Lekker een beetje wegsudderen met ge sloten ogen en warme woestijn winden rond je hoofd. Ideale toestand voor meditatie, daar kan geen mantra of yogahou- ding tegenop. Zo gaat het niet altijd. Soms is het meteen al bij de wasbak alle dufheid en vermoeienis weggespeeld. Wat een lekker fit mens zit daar in de spiegel te genover me, waarom moest die eigenlijk naar de kapper. Die had toch geen oppepper nodig? In zo'n stemming zit je wat 12 M/ Verkoop, leasing, verl; minder onderuit g overal zin in. Wilt u ii mevrouw? Hè ja, eigen boek lees ik Natuurlijk liggen er ir,.;] salon Cérise of Solan hoogdravende literaire! schriften. Asjeblieft t klanten bekruipt een j rige loomheid, dat derige frutschrijfsels inl kapte en ingewikkelde! opgenomen kunnen Gniffelig roddels lezen,| kapper is dat een l zigheid. Hoe zal dat alles na 1 november. Dan 500 Nederlandse tussen de was-, droog, machines heuse tv-t< hangen. Niet voor dei alledaagse HilversuiJ (voor bij dat kopje maar met een apart gramma van wel drie Informatie over kapj len, tussendoor programmaatjes, verdti i clame. Moeten ze nieti wat wattige intimiteit kappersgebeuren dt met een scherm staanders. Hoe kan iki tot mijn diepste zit geraken? Waar blijft trouweüjke gesprek permanentrollers Juist die heel speciale sftJ de te verwachten randering maken een behandeling tot therapie. De eigenlijk in het zit pakket. P.S. Vakantie is ook eo| reden om je haar te lat Voor het eerst - en dan - deze 'zomer' tie er een paar weken Wat m'n kapsel betrefij een zonnige zc moet. Voor een inv een land dat ge heeft, maar alleen ker slecht weer kent, it| heel wat. In de supermart had ik iets apart in mijn wagentje gezet: 'Lammetjes hart in bouillon-gelei' stond er op het etiket. Op de achterkant stond ook nog wat' en 't feestmaal moest re- toer. 't Was een misverstand, waar ik thuis mee zat: 't Was verdomme katte- voer. Het apoket van de ethiteek dat op 't eerste voud één- zichtig leek, bleek krypto af een achter- gram toen schoot door duit ter kwake spram. De Griekse wiskundige Stavros Singh van de Koptische comman derij bedenkt zondags graag 'n oplossing en 's maandags een vraag stuk er bij. Als monseigneur 'n zachte laat; (hij heeft zo van die buien) vraag zuster Agaat heel de licaat: 'Wie bakt hier spek met uien? Hier stierf een Ier heel onverwacht aan één glas bier. Wat Paddy dacht dat bokbier was, was HzSOc Doodgaan, dokter? of ik me daarmee ven Nee, da's wel het laatsl wat ik ooit zal doen! Vergeet uw prestige I en klim in 't gordijn J car noblesse vous o' gelijk uw voorvaar tel Wherever you be, let your wind go free Holding mine back was the death of me. J William® Op aarde of de maan I laat uw gassen gaan Ik hield ze in en ging er aan. NEW YORK (UPI) - Er waren al meer dan 5.000 soorten van ontdekt en het was bekend dat ze op rotsen voor de kust, algen, bootrompen en plastic afval in zee leven. Maar tot voor kort was nog niemand op het idee gekomen een eenvoudige zand korrel onder de microscoop te leggen om te kijken welke or ganismen daarop leven. Ook daar blijken ze te leven: de 'bryozoa', ongewervelde bol vormige waterdiertjes met holle tentakelljes en - vooral- een maag. „Ik kon mijn ogen niet geloven", zegt onderzoek ster Judith Winston. „Onder de microscoop ziet het eruit als een mierenhoop op een me teoor." Hele kolonies bryozoa voeden en reproduceren zich op één zandkorrel. De s hebber die de golven -I heeft hele universurtj zijn voeten. Winston9j lega zijn maanden r weest om alle soort schrijven die zij in pel zeezand vonden. Er zijn eenvoudige" nes waarin gewoon ajjjl wordt gedaan, tenwj een zekere arbeid kennen met bewakers! kleine kaak ontwikke-J om indringers weg te» zwabbervormige brf® aanvallers wegwuive»! cialisten worden op wl houden met voedsel plaatselijke horeca i gevoerd. J< yan onze verslaggever jOES - De afdeling West jeeuwsch-Vlaanderen va je PvdA legt zich niet zo iaar neer bij het beslui San de gewestelijke leden vergadering om de voor {eur voor een westelij! /OV-tracé los te laten. Mo gelijk zal de afdeling all scheiden rond de discus Cje daarover naar het par vlet een krappe meerderh (taalde de gewestelijke lec erdag in Goes een streep [voor een westelijke tracé, ngsprogramma opgenomt ling West-Zeeuwsch-Vlaai iet verzet en de dreigementer an die afdeling baatten zater- tg niet, ondanks de steun var iddelburg en Vlissingen. loet je beleid kunnen bijstel len als je daarvoor goede argu tenten hebt", trok voorzitter Haverkort de meerderheic iver de streep. Voor de West- iuws-Vlamingen bleven' de erkiezingsbeloften he' 'aarst wegén. „Leden en kiezers hechten laar aan. Je kunt er maar inci- lenteel van af wijken", vond oordvoerder Turry Termont delegatie weigerde dan ook irincipiëel mee te praten over WOV-notitie van het ge tbestuur. Die houding liet n echter varen toen later het icé aan de orde kwam, zodat Ie stemming nog een spannend oment opleverde, de WOV-notitie zegt het ge- 'estbestuur dat de PvdA met :n tracé-keuze op z'n minst ioet wachten op de uitkomst 'an de milieu-effect-rappor- ige (MER). „Je kunt het nu log niet vastleggen, er zijn te 'einig gegevens voor een defi- itieve keuze. Er waren, be- ilve uit de regio zelf, ook geen irde argumenten voor een 'estelijk tracé. Het opnemen het verkiezingsprogramma ms een overhaaste beslissing", ichtte het bestuur dat stand- mnttoe. Waarmee duidelijk werd dat le gewest-vergadering zich irder dit jaar in een onbe- 'aakt ogenblik liet verrassen 'r de afdeling West- üwsch-Vlaanderen, en daar iter spijt van kreeg. „We zijn iu bezig met de uitgangspun- in en randvoorwaarden van :n WOV. De tracé-keuze is in conclusie en daar zijn we >g niet aan toe", zo bleek de Ifdeling Terneuzen uiteinde- "k het standpunt van de 'eerderheid te verwoorden, 'engoed legde de gewestver- [adering daarom amendemen- in naast zich neer van de af- lelingen Sas van Gent en Rei- jerswaal, die een oostelijk OV-tracé aanprezen. PvdA-Zeeland blijft de hele ververbinding overigens zeer Jichtig benaderen, zo blijkt 't de notitie:, voor, mits... Het fewest is bijvoorbeeld zeer luiverig voor een internatio- noord-zuid-verbinding iwars door de provincie en ndhaaft het hoefijzermodel a Antwerpen) voor die ver- ersafwikkeling. De nadelen voor het milieu minstens evenveel aan- m als de voordelen voor inomie en werkgelegenheid. ®fle§ met Belgie en aan- cht voor het langzaam ver- -r en de afbouw van de PSD ian voorop. (ADVERTENTIE) orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN "™8d°nd«rdij orthop. SPREEKUUR schoenen, Volgens afspraak semor orthop. tel. 076-148168 schoenen. 7 steunzolen en inlays voor alle sport- en trimschoenen. Breda Wnenstraat21. Hulst f7 VI t I

de Stem | 1987 | | pagina 36