'Beduveld door kunstcaravaan' „«ritM" ELGEN HELPEN ZEEUWEN BIJ ERNSTIGE ONGEVALLEN i.Wie and< 'Nog meer bloed voor Nederland' 'Te weinig geld voor Zeeuwsch-Vlaanderen' Record-aantal vrouwen zoekt hulp en onderdak Tijdens vakantie in de cel o.a. vloercoating voegvullingen jerbedekking voor *n en particulieren vitrage zonwering rb.u. RGING VEUZEN Iets te vieren? VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 SACHLAAN 40 TERNEUZEN 01150-12984 (NEUZEN - De Centrale Ambulancevervoer y in Terneuzen kan gisteren beschikken een Belgische helicop- Die kan bij bepaalde ,jige ongevallen worden voor vervoer naar van de academische zie- tuizen in Brugge of tof naar een van de re- ale ziekenhuizen. Opgeheven Beperking echtelijke ipen tegen iwband Axel eken voor unfraude ekerit WZA U.S. OORLOGSVETERAAN DOET MARKET GARDEN OVER Maats Daglicht Ludiek STATENCOMMISSIE: 'BIJNA A TT .ES BLUFT BOVEN DE SCHELDE' BU BLUF-VAN-MUN-LUF-HUIS STATENLEDEN GEPIKEERD HULSTENAAR VERDIENT 'DREUPT Speciallteitenrestaurant Culinair niveau - vriendelijke prijzen fWerhoutseweg - Teteringen - 076-71338Ï DE STEM VAN ZEELAND T27 lelicopter voor ziekenvervoer 4® verslaggever lelicopter, die is gestatio- bjj het Academisch Zie kenhuis St. Jan in Brugge, heeft een actieradius van vijftig kilo meter. Daarbinnen vallen West en Midden Zeeuwsch-Vlaande ren en een gedeelte van Walche ren. Volgens medisch adviseur van de CPA, W. Fraanje, heeft het vervoer per helicopter soms grote voordelen. „In tegenstelling tot een ambulance is er geen acceleratie en zijn er onder weg geen schokken. Die kunnen van heel slechte invloed zijn op patiënten met hersenletsel, botbreuken of shock. Bovendien wordt de duur van het ver voer aanzienlijk bekort. Dat kan van groot belang zijn als er neuro-chirur- gie moet plaatsvinden, of bij voortij dige geboorte", aldus Fraanje. In het verleden is in Zeeuwsch- Vlaanderen incidenteel gebruik ge maakt van een Brugse helicopter voor ziekenvervoer. Die helicopter was echter slechts zes maanden per jaar beschikbaar. Begin dit jaar werd de dienst opgeheven. Met behulp van provinciale en gemeentelijke subsi dies, alsmede particuliere schenkin gen, besloot de Belgische Dienst 900 (Ambulancevervoer) opnieuw een he licopter bij het St. Jan te stationeren. Voorlopig blijft die een jaar lang be schikbaar. Het aanbod van de Belgen om ge bruik te maken van de helicopter werd door de CPA in dank aanvaard. Leider van de CPA, tevens in dienst van de regionale brandweerkring Zeeuwsch-Vlaanderen, J. Boeije voerde onderhandelingen met de Dienst 900. „In het verleden was er wel eens gebrek aan communicatie. Nu hebben we een vaste werkfre- quentie op de mobilofoon, zodat we rechtstreeks met de helicopter in con tact kunnen treden". De helicopter is bemand met een arts en een verpleegkundige. Het toestel vliegt met een snelheid van 200 kilo meter per uur en kan dus in vijftien minuten op de plaats van het ongeval zijn. Een beperking daarbij is dat de heli alleen de lucht ingaat tussen zonsopgang en zonsondergang. Bo vendien moet er goed zicht zijn. Voor het vervoer door de helicopter moet hetzelfde tarief worden betaald als voor een Belgische ambulance. Verder is het toestel onvoorwaarde lijk beschikbaar gesteld. Volgens Fraanje vergroot het de mogelijkhe den van de medische hulpverlening: „Door de specifieke geografie van Zeeuwsch-Vlaanderen en het ontbre ken van gespecialiseerde centra zijn we toch al vaak op België aangewe zen. Nu kan dat nog sneller". Het aan bod van de Belgen ziet hij dan ook in het verlengde van de Belgisch-Neder landse samenwerking. Lagen steeds opnieuw I voordeliger. is standaard uitgerust i' dat de uitlaatgassen zolang meegaat als auto's te stimuleren bie n de Bijzondere Verbrui^ af van het type. Voor een itfl.800,-. i. Hij kan u er nog veel me® voor informatie. -Dertien leden van 'iowband Axel, van wie teravond zeven door envergadering uit het atschap zijn ontzet, •nemen in overleg met raadsman gerechtelijke I tegen het bestuur tand. iuur liet gisteren elf Heden, die volgens de i leden door het be- zijn geronseld, meestem ver het lot van de dertien, stegen de zin van de te- aders van het bestuur, ireigden al eerder met lelijke stappen als het idit toeliet. Woordvoer en Overmeire: „Ze wis- jtt ze nu te wachten ide dertien leden die met ituur in de clinch liggen, er volgends Van Over leven uit de band gezet, fflsen mogen blijven om- stemmen staakten. Er is gestemd over de positie it bestuur. De bestuursle- ïBruin en Provoost stap- volgens Van Overmeire de vergadering uit eigen tg op. l-voorzitter Heersinck, •)r het bestuur graag naar zou zijn gehaald, werd [estemd. Van der Heijden kber werden wel tot bestuurslid gekozen, övermeire zei deze week i gesproken met de Iter van de Combinatie Fpsen, oud-Axelaar A. Deze wilde in principe '8 naar Axel komen en M met een bemidde- 'g. Maar volgens Van tóre weigerde het be- '®d de tafel te gaan zit- .«correspondente .ELBURG - De 35-ja- ^udelburger PZ. had Periode juli '85 tot en ptember '86 de Sociale benadeeld voor een S van 28.000 gulden, fe Politierechter te Mid- pktoogde Z. donderdag geld in die tijd abso- g bad om te kunnen zijn heroinebehoef- uitkering kon hij slaving niet bekostigen ®i had hij bewust ge zwart werk. zo deelde hij de poli- -c mede „Intussen ben drugs af en heb ik bij orma vast werk ge- werd veroordeeld gevangenisstraf van zes •Waarvan de helft voor- met een proeftijd De 62-jarige Robert Murphy net na zijn landing nabij het Sloegebied. Van onze correspondent ARNEMUIDEN - Drieen veertig jaar na de landing van de Amerikaanse pa rachutisten nabij Groes- beek, een onderdeel van de operatie Market Gar den, deed een van hen het gisteren nog eens dun netjes over in Vlissingen- Oost. De 62-jarige Robert Murphy uit Boston sprong gisteren om een uur 's middags, pre cies dezelfde tijd als 43 jaar geleden. Dit keer zonder an dere soldaten en noodge dwongen vanaf het vliegveld Midden Zeeland nabij Arne- muiden. De ontroering bij de Amerikaanse oorlogsvete raan was er niet minder om. Murphy is advocaat en werkzaam in Boston. Hij heeft er een gewoonte van gemaakt jaarlijks Europa aan te doen. Altijd staat er een bezoek aan de graven van zijn gevallen maats van toen op het programma. Tijdens een van zijn bezoe ken, kwam hij in contact met Cees Schonen uit Steenber gen. Deze instructeur para chutespringen begeleidt inci denteel de Amerikaanse oor logsveteranen die nog eens als parachutist actief willen zijn. Murphy die na de oorlog het parachutespringen in 1959 weer oppakte als hobby, maakte de wens te kennen juist op 17 september een sprong boven Nederlands grondgebied te maken. Cees Schonen regelde dat voor hem met Hans den Otter van het Paracentrum Midden- Zeeland. Diezelfde dag in 1944 was Murphy's sprong nabij Groesbeek zijn laatste in oorlogstijd en tevens een heel bijzondere. „Het was een stralende dag en het zou mijn eerste sprong bij daglicht worden. Ik her inner me dat we allemaal vrij ontspannen waren. Tij dens het wachten in het vliegtuig las ik een strip boek", zegt hij. „De drop pings 's nachts waren ver schrikkelijk. Iedereen was bang en wie dat ontkent, liegt". De oorlogsveteraan uit de States had het niet breed in Normandie. „Toen we daar landden, ging iedereen op FOTO ZËLJKO SAVIC zoek naar elkaar en waren we volkomen gedesoriën teerd". Naast de droppings in Normandie en Groesbeek landde Murphy ook op Sici lië. Vanaf tienduizend voet stortte de kwieke veteraan zich gisteren in een vrije val samen met Cees Schonen en Hans den Otter. Op driedui zend voet stelde hij zijn pa rachute in werking. Een ge zwinde landing gaf een geë motioneerde en enigszins verwonde Murphy te zien. Hij kreeg de hoogtemeter in het gezicht en dat leverde een bebloed gebit op. Murphy's ludieke commentaar na af loop: „More blood for Hol land!". - De West-Zeeuws- r Auto- en Motor- wV) houdt zondag 20 ter haar jaarlijkse in de omgeving Jt®®1 auto-puzzelrit die scWVoor het clubkam- ZP van de WZA. De Lr e rit is ongeveer 35 itJ'i riiden °P een een- i8teglement. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het provinciebe stuur trekt te weinig geld uit voor verbetering van het wegennet in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijwel alle statenfracties lieten gisteren die kritische noot horen in een vergade ring van de statencommissie be stuurszaken. Het beschikbare geld blijft praktisch al lemaal boven de Westerschelde, en dat terwijl er in Zeeuwsch-Vlaanderen toch genoeg te doen is. Als voorbeelden noemde CDA-er G. Christiaansen de weg Breskens-Sluis, de Braamdijk en de nieuwe Tractaatweg, waar meer be veiliging nodig is. Zijn WD-collega J. Hennekey vulde aan dat ook de situatie rondom Hulst moet worden verbeterd. Enkele sprekers verwezen naar het kersverse plan voor de regionale ver keersveiligheid, dat een daling beoogt van het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent. „Wil je dat bereiken, dan zul je toch de black spots moeten aanpak ken, als er investeringsruimte is," vond Hennekey, bijgevallen door A. Dijkwel (D66): „Juist in Zeeuwsch-Vlaanderen gebeuren de meeste ongelukken." Gedeputeerde J. Ventevogel hield voorlopig vast aan het investeringsbe drag dat de nota secundaire wegen aan geeft: jaarlijks vier miljoen gulden. Met een enkele meevaller valt zo nu en dan meer te doen. De commissie stelde overigens vast dat de aan- en afvoerwegen van een Westerschelde Oeververbinding in het geheel niet voorkomen in de nota. 'Klopt', zei Ventevogel, want die wegen zijn opgenomen in het totale plan en dus ook in de geplande investering voor een WOV. Commissieleden en gedeputeerde wa ren het erover eens dat die WOV nog verder af is dan aanvankelijk is afgeleid uit de vorige week aan de Tweede Ka mer verzonden notitie van enkele be windslieden. Dat daarin de hoogte van de jaarlijkse rijksbijdrage niet is ge noemd, stemde menigeen sceptisch, al ging het Ventevogel te ver om het be drag dat de provincie voor de verbin ding heeft gereserveerd -volgend jaar al 15 miljoen gulden- nu maar meteen een andere bestemming te geven, zoals PvdA-er P. de Nooyer wilde. „We blij ven optimistisch. Je moet die reserve nu wel handhaven." G. Christiaanse: 'De weg Breskens- Sluis moet beter beveiliging worden'. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Zeeuwse Blijf van m'n Lijf-huis heeft vorig jaar onderdak verleend aan honderd vrou wen, een record-aantal sinds de start in 1979. De vrou wen bleven gemiddeld twintig dagen, de 117 kinderen die hen vergezelden gemiddeld 24 dagen, zo blijkt uit het jaarverslag over 1986 van de stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland. Opmerkelijk is dat maar 68 vrouwen uit Zeeland zelf af komstig waren, de overige 32 kwamen uit andere provincies. Qua leeftijd waren vrouwen tussen twintig en veertig jaar oud verreweg het sterkst vertegenwoordigd. De bedreigde en mishandelde vrouwen werden door aller hande instanties verwezen naar het Blijfhuis. Met zestien en elf verwijzingen scoorden politie en maatschappelijk werk het hoogst. Anderen wisten de weg al, kwamen van een an der opvanghuis, of werden doorgestuurd door instanties als een sociale dienst, het RIAGG, de Telefonische Hulpdienst of door huisartsen. Het Zeeuwse Blijfhuis heeft overigens te kampen met een sterk verloop in het vrijwilligstersbestand: in acht jaar tijd werden er 97 'versleten'. Dat is voor de stichting reden zich af te vragen of men misschien moet streven naar alleen maar betaalde medewerksters. In de praktijk blijkt dat na melijk weinig uit te maken. Iedereen onderschrijft volgens de stichting 'het zelfhulpprincipe, de horizontale structuur en het actie voeren'. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een aantal statenfracties voelt zich 'beduveld' door de gesubsidieerde kunstkaravaan, waarin Zeeuwse kunstenaars de afgelopen maanden door de provincie trokken. Het evenement had volgens de sceptici een andere bedoeling en een andere opzet dan valt af te leiden uit de subsidieaan vraag aan de provincie. Enkele statenleden stelden dat giste ren gepikeerd vast in een ver gadering van de statencommis sie bestuurszaken. Gebleken is dat er geen sprake was van een varend va riété, maar dat het gebeuren zich afspeelde in tenten. Bo vendien, en dat zinde WD, CDA en klein rechts nog min der, stelden de medewerkers hun honorarium prompt be schikbaar om het kunstblad Mooie Moeite nieuw leven in te blazen. Dat terwijl GS hebben besloten het blad geen ex traatje te geven. 'Een vieze smaak achteraf hield WD-er J. van Zwieten er dan ook over. Hij sprak van een 'vooropgezette bedoeling en een dekmantel' om langs andere weg toch nog geld binnen te halen voor het blad. Want GS hadden voor de kunstkaravaan maximaal 37.500 gulden over. G. Christiaanse (CDA) zag in de gang van zaken zelfs aanlei ding om het - laat binnengeko men en nog later behandelde - subsidieverzoek nu nog maar even te laten wachten. „De be groting dekt het hele gebeuren niet meer," vond hij. Het tegengas kwam met name van de PvdA. „Een aar dige presentatie van Zeeuwse kunstenaars," vond P. de Nooijer, die het ook kon waar deren dat de medewerkers hun geld afstonden voor een cultu reel doel. Ook gedepueerde J. Ventevogel had weinig oren naar de bezwaren. „Het zal mij worst wezen wat die mensen doen met hun honoraria," zei hij, de commissie zo toch -on danks blijvende bedenkingen- over de streep trekkend. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Een gevoelige dreun', verdiende de 43- jarige Hulstenaar J.B., die donderdag voor de vijfde keer voor de Middelburgse Politierechter terecht stond omdat hij dronken zijn auto had bestuurd. Het gebeurde op 1 januari in Goes, toen B. zich na het ver breken van een relatie, had la ten vollopen tot een bloedalco- holpromillage van 3,13, waarna hij vervolgens eerst een auto ramde om tenslotte tegen een lantaarnpaal tot stilstand te komen. Officier van Justitie Mr. Huijgen was van oordeel dat een 'goede dreun' hier op zijn plaats was omdat B. zich van vorige beoordelingen blijkbaar niets had aangetrok ken. Hij eiste dan ook een ge vangenisstraf van één maand plus een rij-ontzegging van twee jaar. Omdat een langdurige ge vangenisstraf voor B. het einde zou betekenen van zijn baan, veranderde de politierechter Mr. Nomes dit deel van de straf in zes weken, waarvan drie voorwaardelijk, zodat de Hul- stenaar in zijn vakantie kan gaan zitten. Verder veroor deelde Mr. Nomes overeen komstig de eis. Met een alcoholpromillage van 2,35 belandde de 32-jarige PR. uit Westdorpe op 22 de cember met zijn auto in het ka naal langs de rijksweg in Sas van Gent. Een voorbijganger redde hem bij die gelegenheid het leven. Toen de man ter ob servatie een nacht in het zie kenhuis werd opgenomen, bleek hij zo dronken dat hij door zijn rumoerige gedrag op de ziekenzaal niet te handha ven was. R. werd dan ook naar huis gestuurd. „Maar later heb ik hiervoor mijn excuses aangeboden", zo betoogde de man. Hij werd ver oordeeld tot twee weken voor waardelijk met een boete van 2500 gulden en een voorwaar delijke rijontzegging van negen maanden, met bijzondere voor waarden dat er in die periode wel gereden mag worden voor het werk, dat R. in wisselende diensten moet verrichten. Ook de 44-jarige Axelaar CL. (die op 23 december werd betrapt op het rijden met een alcoholpromillage van 1,83) mag zijn rijbewijs voor het werk blijven behouden. Ook hij mag de komende negen maan den zijn auto uitsluitend ge bruiken voor woon-werk ver keer, terwijl daarnaast een boete werd opgelegd van vier duizend gulden. L. was die nacht in Sas van Gent met zijn auto tegen een lantaarnpaal gebotst, waarbij hij een zware hersenschudding en een gebroken borstbeen overhield. De verbalisanten die hem zo vonden hadden in hun 'bevindingen van de toestand van de verdachte' opgetekend 'dat de man onvast ter been was, een verwarde spraak had en niet erg meegaand was bij rijn overbrenging naar het po litiebureau'. Waaruit de con clusie werd getrokken dat de man 'niet in staat moest wor den geacht een auto naar beho ren te besturen', zoals de ge bruikelijke formule nu een maal luidt En dat, aldus L's raadsman Mr. Olie, kan gezien de omstandigheden in dit geval minstens ridicuul genoemd worden'. De 43-jarige PV., eveneens uit Axel, tenslotte kwam op 27 december in Terneuzen in bot sing met een medeweggebrui ker, waarna hij van schrik in een café drie whisky's had ge dronken. Met aftrek van deze consumpties bleef er altijd nog een alcoholpromillage over van 1,60, waarvoor hij werd veroor deeld tot een boete van 1500 gulden en zes maanden niet rij den.

de Stem | 1987 | | pagina 9