I K s Privécoll Grammo Smalfilm en dia op video overzetten Nederlandse garantie van bij aanschaf elektronica O digitale re DE STEM Grootste muziekbeurs van Nederland opent vandaag v OMZET REPARATIEBRANCHE LOOPT GESTAAG TERUG Er wordt jaarlijks steeds minder geld uitgegeven aan reparaties van tv's, vi deo's hifi-apparatuur en witgoed. Werd er in 1980 nog voor circa 480 miljoen gerepareerd, vorig jaar was dat nog slechts 410 miljoen gulden. Die daling zal verder doorzetten. Zo zal er naar verwachting in 1990 voor nog maar 360 miljoen gulden worden gesleuteld. Toch wordt er nog volop gerepareerd. ■HHBI VRIJDAG 18 SEPTEMBER WÊ& 'De prutsers vallen af' Intra Het reparatiebedrijf Martens-de Kriek. FOTO DE STEM /DICK DE BOER Door Ton Boender De daling van de lande lijke bestedingen aan re paraties wordt veroor zaakt doordat de elektronische ap paratuur steeds beter wordt. Een en ander zegt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in het rapport 'Reparatieservice in de elektrobranche'. Met name door de toepassing van moderne elektronica is de kans op storing aanzienlijk kleiner geworden, aldus het instituut. „Dit heeft echter wel tot gevolg gehad dat de gemid delde prijs per reparatie is gestegen, omdat steeds vaker hele modulen moeten worden vervangen en de ge middelde zoektijd van een storing langer is geworden". Verder concludeert het rapport dat de reparaties steeds minder wor den uitgevoerd door detaillisten. „Met name het marktaandeel van ge specialiseerde reparatiebedrijven is de laatste jaren omhoog gegaan. Dit is vooral het gevolg van stijgende in vesteringskosten in meetapparatuur en in technische kennis van de repa rateur. Daardoor is uit economische overwegingen schaalvergroting van reparatiewerkplaatsen noodzakelijk geworden". De bevindingen van het eerder dit jaar uitgebrachte rapport van het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf worden bij de re parerende detaillist met enigszins gefronste wenkbrauwen ontvangen. „Je kunt hier bijna niet meer binnen komen, zo druk is het. Het staat afge laden vol met apparatuur die hier ter reparatie wordt aangeboden. Iedere keer als er een auto voor de deur stopt schrikken we. Weer meer spul te repareren, denken we dan", aldus mevrouw Martens-de Kriek. Samen met haar echtgenoot drijft ze een re paratiewerkplaats annex winkeltje in Breda. PRUTSERS „We repareren vooral voor de han del. Dan gaat het om apparaten die ze zelf niet gerepareerd krijgen. Die brengen ze dan naar ons. Daar heeft de consument, die zijn apparaat naar die handelaar heeft gebracht, geen weet van. Maar dat geeft ook niet. Als de reparatie maar goed wordt uit gevoerd. Verder komen de mensen van heinde en verre hierheen. Arn hem, Antwerpen, noem maar op". Toch ziet ze ook wel om haar heen dat het aantal ouderwetse repara teurs terugloopt. „De mensen die het behoorlijk doen blijven over. De beunhazen, de prutsers, die vallen af. Die rommelen maar wat, vernielen de boel nog verder en dan kunnen wij het hier opknappen. Maar ook gebeurt het dat mensen eerst elders zijn geweest en dat ze daar bij voor beeld te horen hebben gekregen dat de beeldbuis van hun kleuren-tv stuk is. Dan bekijken wij de zaak en dan. blijkt dat die beeldbuis helemaal niet stuk is. Kijk, zulke types vallen vroeg of laat toch af". KLEIN SPUL Volgens mevrouw Martens-de Kriek komen er ook veel mensen in hun zaak terecht die geschrokken zijn van de prijzen bij de grote elektroni- cawerkplaatsen. „Daar wordt gerust 75 gulden per uur arbeidsloon ge vraagd. Ja, dan zeggen mensen 'daarvoor laat ik het niet meer repa reren'. Begrijpelijk, vooral als het om klein spul gaat. Hier laten de mensen ook kleinere apparatuur repareren". Ze onderschrijft de uitkomst van het rapport dat de gemiddelde zoek tijd naar een storing langer is gewor den. „Reparaties zijn door de verbe terde elektronica met chips en print platen wel ingewikkelder geworden, waardoor het langer duurt eer dat je het defect hebt gevonden. Ook kun je nooit alle onderdelen van alle fa brikanten zelf op voorraad hebben. Dan zouden we magazijn nodig heb ben dat groter is dan dat van Philips. Dus moeten we die onderdelen be stellen en dat kost ook nogal wat tijd. Je moet de apparatuur dan proviso risch dichtmaken en weer openma ken als het onderdeel is gearri veerd". NIET DEFECT Een andere uitkomst van het rapport 'Reparatieservice in de elektrobran che' is dat veel apparaten worden aangeboden die niet defect blijken te zijn. „Bij het oplossen van deze pro blemen - vaak veroorzaakt door on juiste afstelling of onoordeelkundig gebruik- kan de detailhandel een nuttige rol vervullen", aldus het rap port. „Klopt", zegt mevrouw Martens. „Je staat er van te kijken hoe men sen soms met hun apparatuur om gaan. Dan zetten ze hun tuner-ver sterker aan zonder dat de luidspre kers zijn aangesloten. Dan blazen ze wel een onderdeel op. Of ze breken de arm van de platenspeler af, ge woon door er ruw mee om te gaan". Volgens het rapport is er op kleine schaal in de reparatieservice nauwe lijks meer iets te verdienen. Volgens Martens bewijst zij het tegendeel, echter wel door zich helemaal te specialiseren in die reparatie. „De verkoop die we er vroeger nog bij hadden is helemaal weggevallen. Vroeger was dat anders, toen kon den we nog iets verkopen. Tegen woordig kunnen we niet meer tegen die grote jongens op. Die kopen con tainers vol apparatuur op, die vervol gens voor dumpprijzen op de markt komt. Die groten verkopen appara tuur voor prijzen waarvoor wij het niet eens in kunnen kopen". Het rapport constateert voorts dat de reparatie van consumentenelek tronica 'een voortdurende bron van zorg is'. Eerder dit jaar bleek dat ook tijdens een actie van de Consumen tenbond, die consumenten vroeg hoe hun ervaringen waren met het laten repareren van elektronica. Een zootje lijkt een goede omschrijving van de uitkomsten van die actie. Als gevolg daarvan heeft de Consumen tenbond een reparatiecontract opge steld, dat volgens voorlichter C. van Halen van de Consumentenbond gretig aftrek vindt. ONDERHANDELINGEN „Dat contract wordt vooral gehan teerd door de kleinere zaken. Met de grote jongens, de grote fabrikanten en importeurs, zijn de onderhande lingen over standaardvoorwaarden nog gaande. Dat is niet iets dat in een paar weken kan worden afge rond. Dat kan nog wel een jaar du ren". Een en ander strookt met een aan beveling in het rapport van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf: „Het is in het belang van zowel de industrie, de consu ment als de detailhandel dat het kwa liteitsbeeld van de reparatieservice op een hoog niveau komt en blijft. Daartoe zou het wenselijk zijn als de marktpartijen in onderling overleg kunnen besluiten tot toepassing van standaardreparatievoorwaarden door aangeslotenen". Kortom, het wachten is nog op de goede wil bij de 'grote jongens'. Door Raoul van De intr stred< gaat onzekerheden. De geavanceerd) recorder, die de ten moet gaan v onlangs zijn Eui dens de Funkai Berlijn, een bels tronica-beurs. Da verwachtingen v£ tam omgeven D, Taperecord ing) hoog gespannen. De DAT is al s omstreden. Het z punten van het gloedvolle opmar Met de DAT kan r maar via een s worden opgenorr uistekende gelui< als bij de compi voorlopig niet ka men). Door Jan Koesen Wat te doen in dit elektronische vi deo-tijdperk met oude smalfilms en dia's? Antwoord: overzetten op vi deo. Smalfilm en dia leveren een prachtig beeld waar de video voorlo pig niet aan kan tippen. Maar de problemen zijn bekend: ge hannes met de projector en het scherm, gedoe met snoeren en het licht uit. Toen we niet beter wisten, was dit geen enkel probleem. Maar de video heeft ons verwend en een weg terug schijnt er niet te zijn. Het overzetten kan op twee manie ren en het resultaat is redelijk tot ma tig. We kunnen het werk uitbesteden en dat is prijzig. Het resultaat houdt niet over. Het beeld is twee klassen gedegradeerd en het geluid is hele maal hommeles. De andere manier, zelf overzetten, heeft ongeveer het zelfde resultaat, vergt een investe ring van een kleine 200 tot 500 of meer (al naar gelang de accessoires) maar biedt enkele interessante mo gelijkheden met montage. Zo brengt Van Doornen Innovision in Zoetermeer glasscreen in de han del. Dit is een doorzichtprojectie- scherm, dat gemaakt is van twee dunne glasplaten met een projectie- laag ertussen gesmolten. De gang van zaken is als volgt: we vullen de filmprojector met de ge wenste film. Dit beeld wordt gepro jecteerd op een omkeerspiegel, die het beeld weer op het glasscreen werpt. Achter dit scherm staat de vi deocamera opgesteld. De omkeer spiegel is nodig omdat de videoca mera achter de glasscreen staat en je zonder spiegel spiegelverkeerde beelden krijgt. Willen we dia's over zetten, dan plaatsen we die gewoon met de verkeerde kant naar voren in de projector en dan kunnen we de omkeerspiegel vergeten. LEUKE DINGEN Uiteindelijk neemt dus de videoca mera het op het glasscreen gepro jecteerde beeld op. Dit gaat natuur lijk met kwaliteitsverlies gepaard. Toch kunnen we er leuke dingen mee doen. We hoeven de moeder (smal)film niet helemaal over te ne men, maar kunnen een totaal nieuwe film maken. We kunnen de volgorde veranderen, slechte stukken wegla ten, inzoomen op bepaalde delen en inlassen maken van ander materiaal (foto's, dia's). We kunnen dia-overvloeiers ma ken en glasscreen ook gebruiken met een titelapparaat. Bij het sys teem horen transparante folies waar mee trucs mogelijk zijn. Het geheel heeft behalve het kwaliteitsverlies nog een grote 'maar' en dat is het geluid. Op deze manier raken we het origi nele geluid kwijt, tenzij we de micro foon van de videocamera mee laten draaien. Dat nieuwe geluid is vaak niet om aan te horen, maar de met smalfilm zo moeizaam verkregen synchronisatie (smalfilmers weten dat goed synchroom geluid een van de zwaarste klussen is), gaat tenmin ste niet verloren. Natuurlijk kunnen we met videocamera en -recorder nieuw geluid toevoegen en achter grondmuziek en voor velen is dit vol doende. Glasscreen voldoet aan speciale eisen. Het is natuurlijk wel van we zenlijk belang dat het licht (het op glasscreen geprojecteerde beeld dus) maximaal wordt doorgelaten en zeer gelijkmatig verdeeld wordt. An ders krijgen we de zogeheten hot spots. Van onze versla In het Limbu vorige maan dio- en Gr geopend. Dit mus unieke verzamelin muziekdozen, gra en ook enkele tele De tentoonstellini van de ontwikkel grammofoonappai begin van deze er diotoestellen uit di Nederlandse radic november 1919. Daarnaast bied overzicht van de i ZELFDENKENDE AFSTANDSBEDIEi - 1-1 .illlis 2 r I ------- Van onze verslaggever Door Ad Bijlevetd Het gaat weer beter met de elektronische industrie. Ha jaren van afzien loopt het, mede dankzij de compact disc, weer alleszins rede* lijk. Een van de gevolgen is dat het aanbod eveneens toe neemt en er allerlei onbe kende merken opduiken waarvan we nog nimmer hebben gehoord, Daar naast keren de dagen van weleer ook terug ais het gaat om de parallel-import Apparatuur van bekende merken komt langs allerlei Slinkse wegen ons land binnen om vooral te zor gen voor die aanlokkelijke Het zal, zo zult u zeggen, mij een zorg zijn waar het spul vandaan komt Als je bij die ene leverancier voor hetzelfde apparaat 50,100, 200 gulden ot meer goed koper uit bent dan elders, dan ben je een dief van Je eigen portemonnee ais je toch voor het dure adres kiest. Dat zat In veel geval len zeker zo zijn, maar het kond steeds vaker voor dm er bij sterk afgeprijsde ap paraten een addertje onder het gras zit In dat geval wordt het stukje elektronica onder garantie verkocht (door gaans 1 jaar) doch daarvan blijkt achteraf In de praktijk maar weinig terecht te ko men. tn ons land worden de garantlebepallngen In negen van de tien gevallen nagekomen door de verstrekt het garantiebe wijs en heeft de apparatuur en de mensen om even tuele problemen In een ta ter stadium naar behoren ts er helemaal geen vaste Importeur of werd de apparatuur achter diens rug om het land binnenge haald dan Is een jaar ga rantie leuk maar volstrekt niets waard. Ontstaat er een defect dan ontbreekt de kennis oro een en ander te verhelpen of de be staande Importeur bedankt voor de eer en is alleen te gen contante betaling be reid de schade te herstel vóór de aankoop na te gaan of de apparatuur ver- landstalig garantiebewijs, verstrekt door een In Ne derland gevestigde impor teur, Doorgaans is dat ga rantiebewijs voorzien van een antwoordkaart die aan die betreflende firma toe gestuurd dient fis worden zodat men ook daar op de hoogte fe win het moment biedingen met prijzen die de wenkbrauwen hoog op drijven zijn alleen Interes sant als aan deze voor waarden is voldaan. Ont breken de papleren dan Is de aanschaf geheel voor nder de titel Music '87 begint vandaag wat de organisatoren noemen 'de grootste muziek beurs die ooit in Nederland is ge houden. De beurs wordt gehou den in Ahoy in Rotterdam en duurt tot en met maandag 21 september. Music '87 biedt een aantrekkelijk programma voor de consument met optredens, demonstraties en de mogelijkheid om zelf te spelen en apparatuur te testen. Music '87 is een combinatie van een aantal kleinere beurzen die voor heen werden gehouden. Het is de bedoeling er een jaarlijks te rugkerend evenement van te ma ken. Ook in de muziekindustrie heeft de digitale hausse toegsla- gen, zo blijkt op de beurs. Opval lende noviteiten zijn onder meer digitale blaasinstrumenten en de digitale gitaar met ingebouwde drumcomputer. Voorts is er een basgitaar te zien en te horen die klinkt als een contrabas en soft ware waarmee muziekpartijen via een computerprinter kunnen worden geprint. Vandaag staan de optredens op de beurs in het teken van de gitaar. Nationale gitaristen als Jan Akkerman, Arjan Boogaard (Helloïse), Dick Kemper (Vanden- berg) en David Hollestelle (Her man Brood) zijn vanaf 15.00 uur in actie te zien. Zaterdag is het slagwerkdag. Vanaf 12.00 uur betreden groot heden als Carl Palmer (Emerson, Lake and'Palmer), Nippy Noya, John Engels en Mel Gaynor (Simple Minds) het podium. Zondag wordt een voorronde in het kader van de Grote Prijs van Nederland gehouden met onder meer Trockener Kecks, Longstoryshort en I've got the Bullets. Maandag worden er op Music '87 workshops gehouden over respectievelijk sound sampling, elektronica voor drummers, midi gitaar controllers en analog syn thesis. demuilW die In AM Achter M gebouwd een firma. Leuk die mod maar voor je he mer vol met alt dieningen. De tv nieuwe CD-spel der, veel moder den er ook zo'n wat te denken v, der? Pogingen combineren veelal schipbrei standsbediening woud van knopf. de bus rolden, zo nu en dan oo gen tegen. Zo standsbediening waarop voor iec bedienen appa toetsenbord knopjes zijn aan de overzichteh gaat. Het is jar standsbediening verd bij een ui betrekkelijk dure sterker, alleen onder contole wt HANDYCAMGROi Sony introduce naam Handycarr

de Stem | 1987 | | pagina 16