-achen beste medicijn tegen verkoudheid M& MODE p'S MACHTELOOS TEGENOVER PROFESSIONELE BENDES L I59r pt&r ffTEM EXTRA OP WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 OP MOOIE MO broer Albert altijd met tussymbool ïhtgeweer Grage stapper Branieschopperij Secretaresse Kruideniers Griezelig perfect Schoenhakken Gouden tip OVB-cursus jeugdvissen PAPIER VOOR UW PEN Strakke teugel (P)opspraak Geestdriftig Mijnenjagers Klaas de Jonge ëssgssss" vSsêsï kgis* PAPIER VOOR UW PEN T11 Een najaarskolleu met een betoverende Fraaie gedekte tinten een slanke, sportiev, belijning. Rijke, wan,1 stoffen. Annemarèl maal, een hartverwarmend, elegante herfst van», mode van internatioj heb nooit eBrandsma 2-delig pakje in t, of petrol. <-»<• Maten 38-48 3-delige kombinatie, blazer, blouse en rok verfijnd stipdessin. Maten 38-44 Blazer Blouse Rok HAAG - Tegen de vaak jarenlange, diep te voorbereidingen van een professionele oeringsbende kan niemand het opnemen. Ze- niet als je een redelijk normaal leven wilt lei samen met je familie. leerden alle ontvoeringen van Nederlandse VIP's Caransa, dat leert ook de jongste ontvoering van idvan de rijke kruideniersfamilie Heijn. familie wist dat zij een vrouw Toos in november 1982 (die de Italiaanse bende ruim 'i 1 i'wr ontvoering en afper- jou zijn. Al bij het voorbe- van de Heineken-ont- jghad Albert Heijn, Ger- iroer, hoog op het bood- ipenlijstje van de bende Smsterdamse 'gabbers' ge- Tijdens de eeuwviering letAH-concern, eerder dit moet de onderwereld ge- 1 hebben van plannen, wli omdat Albert en Ger- liijn toen veel in de publi- [kwamen. e president-directeur Al- Heijn was al bekend dat ithzelf, zijn huis en familie beschermt. Tijdens een jj maanden rondom het ,fet werd de bescher- ■van hem en Gerrit tijde- opgevoerd: extra bewa- r\n Mooir iJ gepantserde auto's. Maar iiiffeur rijdt, nam Gerrit zelf zijn auto en iifnaaren van zijn (be- een alarmsysteem tegen nauwelijks beveiligde) ilow. Een villa, gelegen in Bloemendaalse iwijk waar een overval pottekijkers kan plaats- ■ilanders, ook als ze rijk en n, lijken vaak de ge il van een mogelijke kid- ïouderophalend te nege- 1 Heineken was voor Uitvoering eerder beducht bet lot van zijn kinderen zichzelf. Bewaking, irds: het lijkt on-Ne- ds, druist in tegen de ge- f behoefte zo normaal |k te willen leven. In en Italië zijn voor i lijfwachten en pantser- 's een 'must', een status- ol, ze kietelen het imago, geldt een attente gorilla of i chauffeur in je buurt »ttelijk, goed misschien lit voor staatshoofden. fit van der Valk, baas van horeca-con- ,na de ontvoering van zijn 12,5 miljoen opleverde), op de vraag hoe hij voorbereid was op criminelen: „Ik heb nooit geld op zak". Ook na de ontvoe ringsaffaire zei hij dat volle dige bescherming nooit opti maal zou kunnen zijn. „Ik heb een wapenvergunning, op mijn slaapkamer ligt het jachtge weer klaar, ik weet me wel te verdedigen", sprak hij stoer. Maar het hoge elektrische hek tussen zijn villa en het naast gelegen motel Nuland is maar heel kort na de affaire perma nent hermetisch gesloten en bewaakt geweest. En had Van der Valk - hem hadden de ontvoerders willen grijpen - het met zijn wapen op grij paf stand werkelijk op kun nen nemen tegen een groep zwaarbewapende, geoefende beroeps-criminelen die hun prooi zorgvuldig hadden uitge zocht, zijn gangen en gewoon tes maandenlang nauwkeurig nagegaan? Met elke ontvoering vinden meer rijke Nederlanders de weg naar gespecialiseerde bu reaus voor beveiliging en be waking. Hier is dat een ver schijnsel van de laatste tijd, in het buitenland hebben die bu reaus, vaak gerund door gerou tineerde oud-politielui, al veie jaren een bloeiende bedrijfstak gevonden. Bierbrouwer Heineken stelde in de jaren 70 zijn ge drag bij. Voorheen was hij een grage stapper in de Amster damse binnenstad, dronk zelf ook gezellig een eigen pilsje mee in de Heineken Hoek aan het Leidseplein. Maar hij werd beroemder, over zijn rijkdom werd geschreven en hij meed meer en meer de publiciteit. Gaf bijna geen interviews meer, liet zijn villacomplex in Noordwijk en zijn hoofdkwar tier streng bewaken. Maar hij werd moeiteloos overmeesterd op de stoep voor zijn kantoor, tussen de verbijsterde voorbij gangers door: zijn auto met chauffeur stond verderop aan Bewakers bij de Heineken-villa's in Noordwijk. Ondanks strenge bewaking werd de ontvoering van Alfred Heineken niet voorkomen. de overkant van de straat ge parkeerd. Een misser die zijn concern zo'n 35 miljoen kostte. Want 90% van alle ontvoerin gen vindt plaats vlakbij kan toor of woning. plannen serieus besproken en werd een begin gemaakt met de 'Operatie Rolls-Royce'. De opzet van spectaculaire grote buitenlandse ontvoeringen werd bestudeerd. Cor van Hout (30), een van de breinen achter de Heineken- ontvoering, stelde met mede werking van Telegraaf-jour nalist Peter de Vries dit jaar zijn relaas te boek in de stijl van een spannend jongensboek. Tussen alle branieschopperij, brok-in-de-keel kameraderie en keukenmeidenproza door le vert de dikke paperback een uitvoerig draaiboek voor latere ontvoeringen op. Zijn verhaal over de voorbereiding voor hun 'grote klapper' is uiterst leer zaam. Het plan voor de ontvoering van een rijke Nederlander was bij de club van gewiekste Am sterdamse 'gabbers' al in de ja ren '70 ontstaan. Na Caransa ('77) waren de kameraden nog enthousiaster geworden: „Zie je wel dat het kan". Zij vonden alleen de 10 miljoen van Ca- ransa's losgeld belachelijk wei nig en de lapjes van duizend van het losgeld onverstandig. Met oudjaar '81 werden de MM I Crêpe blouse met ingeweven dessin, 100% polyester, p52 49,- I Klassieke rok, polyester/ viscose, zwart en marine, a r- t/m 54 40,- f Fit win der Valk en zijn echtgenote Toos na haar ontvoering: „Ik heb een wapenver- I lnf> op mijn slaapkamer ligt het jachtgeweer klaar, ik weet me wel te verdedigen". - foto anp Het uiteindelijke verlanglijstje van de vier (later vijf) samen zwerende kornuiten: Wisse Dekker van Philips, Alfred Heineken, Albert Heijn, Anton Dreesmann (V&D), Piet van Doorne (DAF) of een of andere grote bankier. Bendelid Willem Holleeder bereidde een ontvoering van de Philips-topman voor. Hij legde het daartoe zelfs aan met een secretaresse die op niveau van de Raad van Bestuur werkte. Hij weekte tijdens prettige weekeindjes los hoe de Philips- topman van en naar zijn werk ging, waar hij vaak at, hoe de toegang tot zijn kantoor was. Hij volgde dr. Dekker enkele malen naar huis en merkte dat diens bewaking niets voorstel de. „Ik vond dat wel opmerke lijk, dat de Nederlandse top-in- dustriëlen de persoonlijke be waking volkomen aan hun laars lappen". Maar Philips viel af, Eindho ven bleek een te onbekend ter rein. Albert Heijn ook, want de gabbers hadden vooraf al geen zin in 'onderhandelen met kruideniers', die bovendien im mers 'zo goed op de kleintjes letten'. Het werd Heineken, 'schat- hemel-rijk', van wie Holleeder via zijn vader die voor het con cern gewerkt had al veel wist. Er ging tussen de 100 en ƒ150.000 in de ontvoeringskas en het bijna dagelijkse, noeste voorbereidingswerk begon, om bijna twee jaar later een op zich 'geslaagde' ontvoering van biermagnaat Freddy Heineken op te leveren. Via surveillances in Noord- wijken Amsterdam, steeds met andere auto's om niet op te val len, werden de gewoontes van Heineken in kaart gebracht, zijn dagindeling, de beveili gingsprocedures bij het hek van de villa. Alle voorbereidingen waren griezelig perfect. Een timmer- loods met een blinde achter wand, waarachter de herme tisch geïsoleerde cellen voor Heineken en zijn chauffeur Doderer. Onderhandelingstac tieken kwamen in een draai boek. De weg van het losgeld werd voorbereid: via routes door heel Nederland (een soort autorally met verborgen op drachten en portofoons), een voorbereid, uitgezocht viaduct met glijgoot voor de postzak ken met de poet, ingegraven vaten in een bosje naast de nieuwe snelweg bij Zeist om het snel te verstoppen, vlucht wegen. Spullen werden, om geen spo ren achter te laten, in Duits land en België gekocht. Er kwam, voor het grootste deel gestolen, een wagenpark van zes bestel- en personenauto's, met zelfgemaakte nummerpla ten van soortgelijke auto's die echt bestonden. Er werd een apparaatje aangeschaft om eventuele zendertjes op te spo ren tussen het losgeld...of in bijvoorbeeld de schoenhakken van Heineken, een gerucht dat tijdens de ontvoering rond- gonsde. Er werd zelfs uitgezocht hoe veel postzakken nodig waren - foto archief de stem om een fors losgeld in kleine coupures in te stouwen. De grens van wat hanteerbaar was (vijf postzakken vol, bij elkaar 400 kilo) lag bij 35 mil joen en dat werd de eis, waar geen cent vanaf onderhandeld kon worden. Gedurende die jaren van pijn lijk nauwkeurige voorberei ding werd ook de naaste bui tenwereld onkundig gehouden. Zelfs de vrouwen en vriendin nen wisten van niets. „Die wa ren trouwens altijd al gewend om nooit naar details te vra gen". Ook bij de Heineken-ontvoe- ring klikte de Amsterdamse onderwereld, in ruil voor gun sten en strafvermindering. Maar veel leverde dat niet op. Eén onnozele kleine tip tussen de 750 die ook toen van het pu-\ bliek bij de politie binnenkwa men leidde naar de plek waar Heineken en Doderer vastge- kluisterd lagen: naar een tim merfabriek] e in het Amster dams havengebied, naar een ontvoerder die daar twee Chi nese maaltijden naar toe bracht. Op zo'n 'gouden tip' hoopt het Haarlemse recher cheteam nu ook. Het verhaal over de ontvoering van Heineken is uiterst leerzaam voor VIP's. - foto archief de stem Pullover met polo sluiting, wol/acryl, ecru, bottle en marine, t/m Thermo-pantalon met elastische tailleband, groen/blauw, polyester/ katoen, CO t/m 50 - Een hele reeks van f®°logische factoren, varië- a van verliefd worden tot het F ezen van een baan, zijn er- Verantwoordelijk dat men- Kou vatten. Dit verklaarde Brits-Amerikaans onder nam het afgelopen week- David Tyrrell, de leider van het ij' do toepasselijke naam Re- ,a»l id naar de Gewone Kou vertelde dat ze nu op de helft tüi dttojarige project zijn dat de ff!°glsche asPecten van ver- 'ddri *n ana'yseert- Ze zijn in- l Itf de conclusie gekomen indioHj r en Persoonlijke om- tew .f van doorslaggevende aitojjj? voor het oplopen van „Iemand die bij voorbeeld in trovert is loopt eerder de kans een zware kou onder de leden te krijgen dan iemand die extravert is", ver duidelijkte Tyrrell. „En het ligt niet alleen aan het feit dat introverte koupatiënten zich meer zorgen ma ken over hun symptomen - zij heb ben het ook werkelijk zwaarder te pakken dan de anderen". Dit werd afgeleid uit proeven met 16.400 vrij willigers, die, sinds 41 jaar geleden begonnen werd met het zoeken naar een geneesmiddel tegen de gewone kou, besmet werden met kou-bacte riën. Wat met name van belang is voor de gehele medische wetenschap is dat er een verband bestaat tussen psychologische factoren en het imm uniteitssysteem. Volgens Dr. Tyrrell zou dit namelijk niet alleen gelden voor een verkoudheid, maar ook voor andere ziektea Vooral stress werd door hem aange merkt als een belangrijke oorzaak voor het eerder vatbaar zijn voor een verkoudheid. En als die stress ge paard gaat met een duidelijke ver andering van omstandigheden, of die nu gunstig of ongunstig van aard is, kan dat helemaal fataal zijn. „Daarom kan een verliefdheid net zo goed resulteren in een verkoudheid als een scheiding", legde Tyrrell uit, „evenals het krijgen van een kind, een verhuizing of een ontslag". In Zweden is nu een experiment aan de gang dat uitgaat van een zelfde principe. Volgens de medische autoriteiten in het land zou lachen de natuurlijke weerstand van het li chaam versterken. In de stad Motala in Midden-Zweden worden acht pa tiënten onderworpen aan een lach je-pijn-weg experiment. Dr. Lars Ljundahl, die de proef leidt, zegt zonder een spier te vertrekken: „La chen ontspant de spieren en werkt stress-verminderend, waardoor het zenuwstelsel en de hormoonspiegel positief beïnvloed worden en het ge nezingsproces versneld wordt". De acht patiënten, die tussen de 35 en 50 jaar oud zijn en lijden aan chroni sche kwalen, krijgen elke woensdag lach-oefeningen. De plaats van on derricht is een kamer in het zieken huis van Motala, die voor dat doel in vrolijke kleuren is geschilderd en gezellig is ingericht. „Om te kunnen lachen heb je immers een omgeving nodig met een positieve uitstraling", benadrukt Ljundahl. Gedurende anderhalf uur vertel len de dokter en drie verplegers al lerlei grappige dingen die hen de af gelopen week zijn overkomen. Bo vendien krijgt iedere patiënt een cassettebandje, waarop oefeningen staan die hen moeten helpen bij het ontspannen en het ontwikkelen van een positieve instelling, bijvoorbeeld door het zich voor de geest halen van leuke gebeurtenissen. Verder wor den patiënten wegwijs gemaakt in de wereld van humoristische litera tuur en komische films. Ljundahl legt de nadruk op de medi sche gevolgen van een vrolijker le ven, maar hij denkt ook dat de hele Zweedes samenleving kan profite ren van een flinke dosis humor in het alledaagse leven. „Ik ben ervan overtuigd dat we veel efficiënter en creatiever zouden functioneren", zegt hij en voegt daaraan toe dat hij zelf daad bij woord voegt door 's ochtends bij zijn ontbijt regelmatig een leuke videofilm te bekijken. Copyright The Times/De Stem De onlangs gehouden OVB-cursus jeugdvissen is een doorslaggevend suc ces geworden. Niet alleen hebben zich drie weken lang telkens een 70 jonge vissertjes kunnen bekwa men in het vissen op voorn, brasem, karper, snoek en snoekbaars, maar er zijn ook weer een dertigtal kaderleden opge leid (extra gemotiveerd) om straks al bestaande cursussen te kunnen dra gen of te starten met een jeugdcursus binnen de vereniging. Het succes was zo groot dat na elke cursusweek vele jeug dige hengelaars in spé beloof den terug te komen. Een be tere reclame kan de OVB zich met de cursus te Lelystad niet wensen. Telkens tien kaderleden kwamen elke week aan bod. Niet alleen op vistechnisch gebied trouwens. Stichting Bres (Beweging recreatie en spel) uit Soesterberg zorgde via een aantal medewerkers voor het buitengebeuren rondom het vissen. Wie alleen vist met zijn jeugd, biedt te weinig zo was unaniem de mening van de cursisten. Er is dus werk aan de winkel voor vele vis verenig'ngen willen zij straks genoeg hengelaars overhouden die de vereniging mede kunnen dragen. Met de vistechniek zat het bij de vol wassen cursisten duidelijk wel goed. Tenminste bij de voorn- en brasemvisserij (docent onder getekende) werd een leuk visje gevangen (hoe kan het anders bij de kweekvijvers van de OVB) al bleek brasem 'moeilijker' dan voorn. Dat kwam ook goed over bij de jeugd die later in de week als proefkonijn optrad voor de jeugdbegeleiders in opleiding. Karperen bracht weer hele andere zaken met zich mee, l rtÈPS^GePeN 1*00 ^i0: (TH*6* 'p Onze bisschoppen doen eigenlijk niets anders dan hun plicht zowel als herder en als verkondiger in hun bisdom. In de huidige wild groei is een strakkere teugel dan ook een eerste vereiste geworden, willen er niet meer over de kop gaan. Dit tot ongenoegen, ja zelfs tot protesten van de 8-mei-be weging. Het ziet er naar uit dat de Nederlandse missie raad, die een waar steunpi laar van de 8-mei-beweging blijkt te zijn, ook aan de teugel moet. Wie of wat kan daar eigenlijk op tegen zijn? Voor degenen die reeds jarenlang hun grote of kleine financiële offers brengen met als enige in tentie de rk missie in de Derde Wereld te steunen, kunnen dan gerust zijn dat hun missiegelden noch aan politieke belangen noch aan bewegingen besteed wor den. Heden ten dage biedt de kerk ook weerstand tegen de grilligheden van het mo dernisme. Het probleem in de Westerse wereld is de hoogmoed, waardoor de za ken op hun kop zijn gezet. Voor de modernisten is niet het overgeleverde geloof de toetssteen van hun denken en handelen, maar het eigen geweten, hoezeer dit ook door allerlei dwalingen mis vormd kan zijn. Paus Johannes de XXIII heeft wat los gemaakt door de vensters naar de wereld open te zetten; je verrekt (excuseer le mot) nou van de tocht en 'de griep' heeft aan alle kanten toegeslagen. Echter, het kan altijd nóg erger en dat is het in de ge schiedenis ook vaak ge weest, maar altijd weer kwam er een réveil en bleef de rots van Petrus in de woedende baren overeind. H. Hoegen Oosterhout Ik ben als fan van Michael Jackson zeer teleurgesteld in jullie rubriek Popspraak. Hoe komen jullie erbij om hem in bijna alles af te kammen. Net zo goed als de elpee Thriller zal ook Bad hoog scoren. En als de mil joenen fans ook zand hun ogen hebben, zoals de schrijver van het stukje Popspraak (woensdag 9-9), maar er werden vele karpers gevangen. Plugvissen op snoek gaf duidelijk meer pro blemen, niet zozeer vistech nisch, maar men vangt snoek nu eenmaal minder vanzelf sprekend dan witvis. De snoekbaars gaf de meeste problemen, ondanks de hoogst interessante uiteenzet tingen van mister snoekbaars zelf Willem Zandstra. Een moeilijke is die snoekbaars. Aan de aanmeldingen van de kinderen zal het niet liggen, maar of er volgende zomer een nieuwe cursus Jeugdbe- geleiding zal komen hangt van de subsidiegevers af. Bij de OVB is men duidelijk geestdriftig. Het geven van een dergelijke cursus, met het doel straks kader te leveren voor het werken met de jeugd binnen visverenigingen, ligt precies op de lijn die de afde ling voorlichting te Nieuwe- gein voor ogen had. Hoe men het programma (zeer zwaar voor de volwassen cursisten en geweldig leuk voor de jeugd) in het vat zal gieten is de volgende vraag. In ieder geval blijkt de OVB voorlopig in de roos te hebben gescho ten. Inlichtingen over de cur sus, welke niet commercieel van opzet is, en eventuele voorinschrijving kan men verkrijgen bij OVB Nieuwe- gein, Buxtehudelaan 1, 3438 EA Nieuwegein, telefoon 03402-39494. zal het succes van Michael Jackson zeker niet lang meer duren! Oudenbosch Angela van Oorschot HET zenden van de mijnen jagers naar de Perzische Golf komt erop neer dat Ne derland zich begeeft op het hellend vlak van Reagans agressieve politiek. De V.S. proberen de wereldopinie te winnen voor een militaire aanval op Iran. Dat land wordt als agressor voorge steld en dat land zou de vrije doorvaart van olie in het gedrang brengen, de zgn. vitale belangen. Bevriend met het Kho- meini-regime hoef je niet te zijn om te constateren dat dit klinkklare onzin is. De olie-vervoer via de Perzi sche Golf is voor de V.S. en Europa helemaal niet van vitaal belang. Maximaal 6% en zelfs bij afsluiting van de Golf nog makkelijk elders te bekomen. Juist Iran heeft geen belang bij de sluiting van de Golf. De zinloze oor log tegen Irak wordt gefi nancierd door de olie-op brengsten. Afsluiting zou drooglegging betekenen voor Iran. Irak exporteert inmiddels olie via een pijp leiding naar Turkije. De V.S. bemoeienis begon dan ook niet toevallig na een vergissing met een Irakse raketaanval op een Ameri kaans schip. De oorlog tussen Iran en Irak is alleen maar mogelijk dankzij de wapenleveran ties van de V.S., de S.U. en West-Europese landen. Het doel van de V.S. is haar in vloed herstellen in Iran en nieuw militaire steunpun ten in dat gebied bekomen. De V.S. probeert de NATO- bondgenoten te betrekken in haar agressieve militaire politiek; een lont in het kruitvat?! De enige oplossing is; alle buitenlandse troepen weg uit de Golf en een totale stop van wapenleveranties aan Iran en Irak. Kuitaart, Luk Brusselaers TERUG in Nederland: Hier ben ik weer met mijn kaki broek vol smeer. En met een hint naar Botha: en ik zal jou heb en ik zal jou krijg! Kucphen, R. de Geer AÖÖ®1

de Stem | 1987 | | pagina 21