iean ummels in voetspoor van roald dahl eronica komt met Gemene Verhalen' 'Commerciële tv is poppenkast' lis DAT BEETJE EXTRA HERKENBAAR? DE REISKRANT VOOR ONDERNEMENDE SENIOREN IS UIT. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? Decadentie in de literatuur Kinderboekenweek met twee speciale uitgaven Eenmalig concert Miles Davis in Nederland WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 VPRO MET STERKE WINTER De tweede Seniorenwijzer van dit jaar is net uit. Dat is de speciale krant van de Nederlandse Spoorwegen voor senioren Een krant boordevol interessante informatie, artikelen, bestemmingen, evenementen en ideeën voor gezellige dagjes uit. In de Seniorenwijzer leest u ook alles over de voordelige 6o+ Seniorenkaart en over de gratis proef 60+ Seniorenkaart voor iedereen die zestig wordt. U kunt de Senioren wijzer krijgen op elk station. En als u 'm nu telefonisch bestelt, krijgt u 'm voortaan auto matisch toegestuurd. Haalde gratis Seniorenwijzer op het station of bel 020-802802 (ma. t/m za. tussen 8.oo en 2A.00 uur). Bizarre wereld Van dattem Kinderjury- Prijs Multatuli Louche detective Aan het einde van de ne gentiende eeuw was de hele westerse wereld ervan overtuigd dat het einde van de beschaving was aange broken. De burgerij zag de afbraak van haar cultuur om zich heen grijpen. En het proletariaat zag de dage raad der volksbevrijding gloren. Apocalyptische verwachtingen en lichtende toekomstvisioenen beheersten het tijdperk. Het 'fin de siècle' droeg zijn naam niet ten onrechte. De Eerste Wereldoorlog markeerde het definitieve einde van de liberaal/conser vatieve bourgeois-wereld van de negentiende eeuw en het be gin van de moderne massa-de mocratieën. Vooral het jaar 1917 is het grote keerpunt in de geschiede- RDAS 26 SEPTEMBER jpiit en Kousencenter in u graag hun winter- ctie voor tijdens de eshow om 14.30 en 0 uur in Koopcentrum land. EOUSENCENTER Van onze RTV-redactie HILVERSUM - De VPRO noemt de verklaringen van de omroepen over commerciële televisie een merkwaardige poppenkast waar zij niet aan wenst mee te doen. De VPRO, die doorgaans wei nig van sport moet hebben, gaat er dit jaar toch tegenaan. Jeugdsport en topsport worden met zorg gevolgd. Adriaan van Dis, Van Koo- ten en De Bie, de Jonge Helden en Gouden Bergen, toppers bij de VPRO, komen terug. Emile Fallaux, terug uit Nicaragua, gaat nu 'Post uit de VS' verzor gen. Belangrijke aangekochte do cumentaires zijn een Britse film over de Falkland-oorlog en een Russische documentaire over 'glasnost' en de jeugd. 'Augurkentegels' heeft 9 af leveringen waarin de theater groep Alex d'Electrique zon derlinge humor brengt. Ook Kamagurka Herr Seele mo gen blijven. 'Transit' toont bui tenlandse jongeren die terug keren naar hun geboortestad. Het is nog onzeker of 'Spit ting Image' wordt geconti nueerd, maar op vervolgen heeft de VPRO al een optie ge nomen, evenals op 2 oudere 'Monty Pytons'. Cultuur is bij de VPRO nooit een verplichting maar een roe- ping. Tsjechows tuin wordt op nieuw bezocht in 'Cerceau', een toneelstuk van Viktor Slawkin; 'Geluk', een drama over neer gang van Gerben Hellinga, 'Maurits de Feiten' over een zaamheid en warmte van Ger- rit Krol; 'Roverssymfonie', een speurtocht naar de laatste film die in de Amsterdamse bio scoop De Uitkijk draaide; 'De bruine jurk' waarin een oude man zijn mislukte leven over ziet, geschreven door Wim T. Schippers. Film is ook een grote liefde van de omroep die ondermeer de film 'Abel' zal laten zien. De VPRO haalt haar kinder programma met ingang van het nieuwe seizoen van de woensdagmiddag en komt te rug op zondagmorgen, tussen 9 en 11 uur. De VPRO heeft voor zo'n kleine omroep een respectabel winterprogramma met veel nieuwigheden. Nieuw is 'Gast hof zur Post Modernen', een maandelijks binnenland maga zine dat zich analyserend met de nieuwe tijdgeest bezig houdt. Dit geschiedt vanuit een vaste lokatie - het Gasthof - dat een mengsel is van een Beiers café, het redactielokaal van een arm TV-station en een museum van het moderne tijd perk. 'Atlantis' is ook nieuw en zal kunst journalistiek benade ren. Cherry Duyns, winnaar van de Nipkow-schijf, heeft 2 docu mentaires in voobereiding: een speurtocht naar de in Siberië verdwenen Ir. Dirk Schermer- horn en een reconstructie van een misdaad, waarbij slachtof fer en dader gevolgd worden. (ADVERTENTIES) 'zijn assurantie-adviseurs die nèt een stapje harder lopen dan itou ^et z'in de mensen die voldoen aan de hoge eisen van het va lidmaatschap. Zij zijn in één oogopslag herkenbaar aan het va vignet en onafhankelijk van welke verzekeringsmaatschappij ook.Plezierige zekerheid voor een objektief advies! NVA "toren zijn op ieder terrein van verzekeren goed. Dat totaal zorgt voor dat beetje extra. Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs - listbus 235 - 3800 AE Amersfoort niana Ross is tegenwoordig net een fles melk. Er zit geen greintje soul 0eer in" Boy George, zanger. gisseur Leo van der Goot na tuurlijk het zwaarste stempel heeft gedrukt. De eerste van de dertien heet 'Arthur' en gaat over een 13-ja- rig wonderkind dat op zijn piano de stukken van de hemel speelt. Zijn ouders drijven Ar thur naar het concertpodium, niet uit liefde voor hun kind en nog minder voor de muziek, maar uit platburgerlijke ijdel- heid en zucht naar poen. Arthur rebelleert. Van zijn vierde tot zijn veertiende heeft hij op die rot-piano moeten studeren, terwijl andere kinde ren gingen voetballen of roverij e spelen. Maar met klappen en schoppen krijgen zijn ouders hem eerst in de te- levisie-tudio, waar Arthur door Tineke wordt onder vraagd en uit ballorigheid de Vlooienmars speelt. Dan breekt het grote geld door en de ouders kopen een vleugel, een investering natuurlijk. Als de vleugel omhoog wordt geta keld, kijkt Arthur toe. De fi nale onthul ik uit liefde voor het genre niet. Verhaal twee heet 'Op zijn Frans' en gaat over een weinig gewetensvolle particuliere de tective die de strapatzen van de president-directeur moet na gaan. Dat brengt hem in een bizarre wereld van Franse pruikedragers, guillotine-beu len, bandrecorderbandjes en wulpse fatale vrouwen. Het verhaal van Arthur is klassiek verteld, rechttoe rechtaan. Beelden op volgorde, geen technische trucs, eenvou dige dialogen en rechtlijnige wezens. De ouders van Arthur zijn karikaturen, maar karak- teropbouw is in een dergelijke plot niet het eerste doel. De pointe zie je een kwartier van tevoren aankomen, maar Ar thur is best een aardig filmpje. En zoals gezegd is het plezierig dat een omroep het vader landse talent een kans geeft. 'Op zijn Frans' is totaal anders aangepakt. Vrijwel geen dialo gen, hooguit achtergrondgelui den. Enkele effecten die deels mystiek en deels spookachtig aandoen. De vertelling is nogal gerekt, maar er zijn heel aar- AMSTERDAM (ANP) - Een gedicht van ruim 400 meter van Willem Wilmink, win naar van de Gouden Griffel 1986, zal woensdag 30 septem ber worden onthuld in Amsterdam. Dat ge beurt ter gelegenheid van de opening van de Kinderboekenweek 1987. Dit grootste gedicht ter wereld is geschreven op 30 autobussen die vanuit het gehele land naar de Bosbaan in Amsterdam komen. In de bussen zit ten kinderen die hebben meegedaan aan een ver- halenwedstrijd van de Vara in samenwerking met de Collectie Propa ganda van het Neder landse Boek (CPNB), or ganisator van de Kinder boekenweek. Dit is een van de vele activiteiten van de Kin derboekenweek die van 30 september tot en met 10 oktober in het kader van de manifestatie Am sterdam Culturele Hoofdstad van Europa in het gehele land wordt gehouden onder het motto 'Die van hiernaast en van de overkant. Kin deren en boeken in Euro pa'. Veel boekhandels en bibliotheken organiseren puzzeltochten, prijsvra gen, kleurwedstrijden met als uitgangspunt het thema van de Kinder boekenweek. In diverse plaatsen worden ook kinderboekenmarkten gehouden, waarbij kin derboekenschrijvers aanwezig zullen zijn om te signeren of om met kinderen een speciaal project uit te voeren. De officiële opening van de Kinderboeken week is woensdagmid dag 30 september in de Stadsschouwburg in Amsterdam, waar een kinderboekenbal wordt gehouden. Er verschijnen twee een malige uitgaven ter gele genheid van dit evene ment. Het boek 'Die van hiernaast en van de overkant' van de auteurs Paul Arnoldussen en Marja Baeten met illu straties van Joep Ber trams zal tijdens de Kin derboekenweek bij aan koop van een kinder- of jeugdboek te koop zijn voor 3,50 gulden, daarna 8,95 gulden. Florrie van Burny Bos met illustra ties van Hans de Beer kost bij aankoop van een jeugd- of kinderboek 1,50 en daarna 3,50. Er wordt momenteel ook gewerkt aan de vor ming van een kinderju ry, die volgend jaar mis schien al kan beginnen met het beoordelen van kinderboeken. Het ini tiatief daartoe is geno men door het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC), de CPNB en de Vara met de bedoeling het lezen onder de jeugd te bevorderen. Een commissie (van vol wassenen) zal voor drie leeftijdscategorieën een groslijst van ongeveer 30 titels per leeftijdscatego rie uit het voorgaande jaar samenstellen. De kinderjury zal daaruit de lievelingsboeken kiezen in enkele ronden. Uitein delijk zullen daar dan drie lievelingsboeken van de kinderjury (één per leeftijdscategorie) uitkomen. Aan de ma kers van die boeken zal bij de opening van de kinderboekenweek de Prijs van de Nederlandse Kinderjury worden uit gereikt. Verder verschijnt op 19 september de vijfde CPNB-leesbevorderings- bundel voor jongeren vanaf 14 jaar. Deze een malige uitgave is gewijd aan Multatuli De Stich ting Schrijvers School Samenleving heeft ter gelegenheid van deze bundel, die dank zij êen subsidie van WVC maar 7,90 gulden kost, een les brief over Multatuli op gesteld, die eind septem ber naar alle scholen voor voortgezet onder wijs wordt gezonden. nis. Dat jaar zag de Russische Revolutie, die daadwerkelijk de hele burgerlijke cultuur vernietigde (en in één moeite door ook de dragers van die cultuur). En hetzelfde jaar zag ook voor het eerst de komst van miljoenen Amerikaanse mili tairen naar Europa, het begin van de blijvende invloed van de Verenigde Staten op de Euro pese samenleving en cultuur. Alles bij elkaar het begin van de verdeling der wereld in twee kampen, zoals wij die nu ken nen. In de tweede helft van de ne gentiende eeuw voelde de dra gers van de (nog) oppermach tige Europese burgerlijke cul tuur dit einde van een tijdperk naderen. Het gevoel van neer gang, van verval was alge meen. Het woord voor deze al gemene ondergangsgedachte is 'decadentie'. Vooral de literatuur was overwegend decadent, en dan met name in Frankrijk. De Til- burgse hoogleraar Jaap Goede- gebuure heeft aan het ver schijnsel een boek gewijd, waarin hij ook de (schuchtere) verschijningsvormen van het 'decadentisme' (term waarvoor de auteur pleit) in Nederland behandelt. Het rijk gedocumenteerde boek is nogal specialistisch, en veronderstelt een ruime bele zenheid en cultuurhistorische kennis bij de lezer. H.R. Jaap Goedgebuure: 'Decadentie en literatuur'. Synthese-reeks. Uitg, De Arbeiderspers Amsterdam. jjLVERSUM - Het ,|orte verhaal is in Ne- jerland nooit echt aan- eslagen. Uitgevers wil- ner niet aan, omdat er Kn markt voor be- iaat. De echte plot ordt in onze literatuur iet gewaardeerd, in te enstelling tot elders in e wereld. ij zijn meer beschouwend be- j dan verhalend, meer navel- aarders dan avonturiers. Al- n op grond hiervan is het iheugend dat de ex-leraar derlands Jean Ummels der- n 'Gemene Verhalen' voor tonica heeft geschreven. Dertien verhalen waarin sand aan zijn/haar trekken Bit, waarin een boosaardige tekening plaats vindt. Um- .els heeft zich sterk laten lei- n door grootmeesters in het tire als Roald Dahl en de ma- van de vroegere serie riljght Zone'. Het merk aardige is dat hij zich met 'ju achtergrond als Neerlandi- s dienstbaar heeft gemaakt ai de vormgeving, waarop re- dige momenten bij en regisseur Van der Goot heeft niet de ge makkelijkste weg gekozen, wat hem siert. Omdat Veronica na tuurlijk Veronica is, is de stilte opgevuld met oorverdovende muziek. Jean Ummels: „Ik heb een aan tal bewerkingen van verhalen van schrijvers als Belcampo gemaakt, maar gaandeweg kreeg ik meer zelfvertrouwen en kreeg ik zin zelf wat te ma ken. Ik vind het een uitdaging om in beelden te vertellen, niet in dialogen. Don't tell them, show them. Dialogen zijn bij mij secundair. Ik ben scenario schrijver geworden omdat ik het niet meer leuk vond voor de klas te staan. Op het verhaal van Arthur kwam ik toen ik van een kind hoorde dat ver plicht fluit moest spelen en daar geen zin in had". Veronica heeft voor onbe kende gezichten gezorgd, op Hidde Maas na als een louche detective. Dat is deels gedaan om geld te besparen, maar ook, in de woorden van Jean Um mels „om niet weer die Dos sier-Verhulst gezichten te zien". 'Gemene Verhalen' begint op 7 oktober. Door Jan Koesen 'Gemene Verhalen' doen mij ondanks de gebreken heel wat aangenamer aan dan 'Erotische Verhalen' van dezelfde omroep, waarbij ik de plaatjes wel fraai vond, maar niet goed werd van dat lachwekkende nagesynch- roniseer. De lezer zal nu terecht zeggen, wat kan jou die na- synchronisatie schelen, het gaat toch alleen maar om van dattem, maar een tv-criticus moet toch voorbij de huid kij ken. Hidde Maas, het enige bekende gezicht in de serie 'Gemene Verhalen'. „Om niet weer die Dossier-Verhulst gezichten te zien". - FOTOARCHIEF DE STEM HAAG (ANP) - Miles Davis W the Miles Davis Band komen voor een eenmalig optreden naar [Nederland. J" het Rotterdamse Ahoy geeft Mi te Davis op woensdag 11 november pen volledig concert zonder pauze. Iwganisator Paul Acket heeft dit bekendgemaakt. Paul Acket heeft in samenwerking met Mojo Concerts besloten dit optreden te organiseren door de steeds toene mende belangstelling voor Miles Davis tijdens de afgelopen drie North Sea Jazz Festivals. In 1985 kreeg Miles Davis op het North Sea Jazz Festival een 'Bird' prijs voor de belangrijkste bijdragen aan de jazz van de laatste jaren. In Amerika werd Davis, de minst geïnterviewde maar meest besproken jazz-musicus van na de oorlog, dit jaar onderscheiden met een Grammy Award en in hetzelfde jaar in Nederland met de Edison. ïterdag 19 september 1987. Z

de Stem | 1987 | | pagina 19