Je&e#DERZ0EK 0NDERH0UD SPORTVELDEN AXEL WUST UIT: ESHOW BONT LEER USIEVE LEDING ?(Xr"''co'jde 'ï2Dau"9*" ■■MM te A Leven van de Natuur 'arkietenclub houdt ow in De Warande ISTEM HET KAN NOG NET!!! 39 AXE met van SEPTEMBER 20.00 UUR Mille voor poliobestrijding SEPTEMBER n 15.30 UUR ENEN, AXEL1 een PLAATSELIJK NIEUWS 'OTRM VAN ZFFI ANP 2 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 ig: 01808-1531 ofSVSj DO AC Utrecht. raars oven atschappelijk ferk Hulst dicht Schapenfokkers zijn succesvol ZUIDLANDTHEATER BEL: 011S0-95555 WVIDLAND THEATER TERNEUZEN Bouwbond FNV Stoppeldijk jubileert Tegenhanger Alleenheerser Kwelders Axel Hengstdijk Graauw Hulst Kieldrecht Kloosterzande Koewacht Lamswaarde Walsoorden itbesteden flink duurder EL - Het uitbesteden van het iderhoud aan de sportvelden komt b gemeente Axel stukken duurder 'tdan wanneer dat gedaan wordt [or de eigen dienst gemeentewer- kt is de conclusie van burgemeester en jihouders, die de' mogelijkheden van (besteding hebben onderzocht. Meteen daarmee een aardig bezuinigingsidee .„list in gegaan. a een offerte van het plaatselijke groenvoor- «ingsbedrijf Den Doelder blijkt dat in theo- 1 de prijzen niet zoveel uit elkaar liggen, zo „tide 131.000 gulden per jaar. [Het onderhoud door een particulier bedrijf is >s nog een goede achthonderd gulden goedko- - Maar als daarbij ook nog eens de zoge naamde niet-variabele kosten worden gere kend, dan blijkt uitbesteding in de praktijk ruim 28.000 gulden duurder uit te vallen. Im mers, bij uitbesteding moet de gemeente wel het eigen personeel doorbetalen, dat anders op de sportvelden bezig is. Daarbij komt dat de ge meentelijke voertuigen die bij het onderhoud gebruikt worden bij uitbesteding stil staan. En dat kost ook geld. Kortom, B en W willen er maar liever niet aan beginnen. Uitbesteding van het onderhoud is een van de zaken die tijdens de begrotingsvergadering zijn aangedragen om te komen tot bezuinigingen op sportgebied. Wethouder H. de Mul heeft in een optimistische bui het bedrag van 100.000 gulden laten vallen waarop de raad hem uitdaagde met voorstellen te komen. De Mul kaatste de bal daarop weer terug naar de raad maar die voelde er weinig voor, gevoelig als dit onderwerp ligt, de eerste aan zetten te geven. Het WD'raadslid H. Cysouw wond zich daar zelfs zo over op dat hij tijdens een van de vergaderingen over dat onderwerp boos opstapte. Hij bleef erbij dat het een taak is van het college, in dit geval de wethouder, om de verschillende bezuinigingsmogelijkheden aan te geven. De raad zou dan wel een keus ma ken. De Mul zegde daarop vervolgens toe bespre kingen met de sportverenigingen te openen. Dit met de bedoeling dat ook het sportleven zelf gaat nadenken over bezuinigingen die mogelijk zijn. Wat dat heeft opgeleverd is overigens nog niet bekend. De resultaten van die besprekingen moeten nog worden verwerkt in een rapportage. Het onderzoek rond de bezuinigingen op de sportvelden komt vandaag (woensdag) aan de orde in de commissie voor openbare werken en sportzaken. Die vergadert om 18.45 uur in de raadzaal van het Axelse stadhuis. Wethouder H. de Mul kan zijn bezuini gingsvoorstel niet waarmaken - foto de stem coh j. de bo£r joffie verslaggever JLST - De Rotaract Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in de 35.000 gulden opgehaald voor de Stichting Ter Onder- iuning van Poliobestrijding (STOP). tapitaal is opgehaald via sponsoring, donaties en giften tij de twee dagen dat de voor deze actie ontworpen amfibiefiets tfZeeuwsch Vlaanderen reed. Tijdens die internationale spon- rtocht door Engeland, Frankrijk, Belgie en Nederland is in to- 1)358.000 gulden opgehaald. De Rotaract-afdeling is er trots op [toch een kleine tien procent daarvan door de Zeeuwsvlamin- js geschonken. n bij zichzelf, in hun gezirt en één vakje benutten, e advertentie wordt in een tentie met het belangrijkste in bondig. elefoonnummer in de t men gemakkelijk en snel. iN DE ZIJKANT HET BEDRAG Mtalen. Voor toezending vin t dient u f 3,50 extra te betaling kunt u een groene lauwe girokaart (dus géén ving) insturen, ling ontvangt u een oor wij u echter f 4,— rekening moeten brengen. ng aan Dagblad De Stem, Breda. tenties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 I.-JANSTEEN - De parkieten-speciaalclub regio leuwsch-Vlaanderen houdt vanaf vrijdag 18 september ■ten met zondag 20 september de traditionele parkieten- pin het gemeenschapscentrum De Warande te St.-Jan- illen zo'n 570 vogels te zien op deze tentoonstelling, eronder zeer goede poppen, jproniden en grote parkie- l Bovendien komt de acht- wereldkampioen O. de Ertvelde met een aan- vogels. zijn N. Noor- A. Muisenberg, K. Ze- D. Duyvis, H. Bakker, F.van de Bergh en [Beekman. Voor elke inzen- jajn er prijzen in natura en (ffi de tentoonsteling is er lag ook een vogelbeurs van 10 tot ongeveer 12.30 uur. Warande zal tijdens dit ieinde opgeluisterd wor- Imet tekeningen over vogels le natuur, die door de jeugd ,i ie lagere school van St.- tsteen gemaakt zijn. Voor de tekeningen, die door f - De Stichting voor jatschappelijke Dienst- flening in Hulst is mor- T (donderdag) de hele dag floten. jt personeel stapt dan name- |in de bus voor het jaarlijks /Kneelsuitstapje. Voor drin- zaken is het maatschap- werk bereikbaar via «2651 (crisishulp). een jury worden uitgekozen, zijn er prijzen beschikbaar. Za terdagavond om 19.00 uur wor den die prijzen uitgereikt. De parkieten-tentoonstelling is open op vrijdag van 19.30 tot 22.00 uur, zaterdag van 13.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever AXEL - De Centrale Keu ring in Utrecht is voor ver schillende schapenfokkers in Zeeuwsch-Vlaanderen een succès geworden. Zeven fokkers, die door de provin ciale voorselectie waren ge komen, vielen in de prijzen. In totaal werd vijfmaal een zo genaamde A premie gescoord. Daarbij waren R. van Doorn uit Axel, 1 A oudere rammen, 1 A ooi en twee ramlammeren. F. Goethals uit Westdorpe met 1 A drietal ram lammeren, 1 A drietal ooi lammeren plus het reserve kampioenschap oude ren ooien en het beste stel ooi lammeren. A van de Voorde uit IJzendijke behaalde een 1 a premie met een drietal ander half jarige ooien. (ADVERTENTIE) Deze week kunt u nog een abonnement nemen op het I ana' 22 sept. beginnen we met de verkoop van losse kaarten. (di. t/m vrij. van 10.00-16.00 uur) efoon: E^"TOOR_ZU[QWEST NEDERLAND Horen 'neuzen, Hulst en Goes. f®ssen en telefoon- piersop pagina 2. «ingstijden: *^2.30/13.30-17.00 uur. geuzen: Rein van der (editie-chef), Joep ™nelen, Emile Calon, n van Damme, Ton 1lle|burg: Jan Jansen. Wentie-expioltatle rcteur Zeeland: P6nu, privé tel. 01150- Van onze verslaggever VOGELWAARDE - De af deling Stoppeldijk van de Bouw- en Houtbond FNV bestaat 35 jaar. Reden voor het bestuur om een feest avond op touw te zetten. Dat gebeurt op vrijdag 23 okto ber in de bovenzaal van café 't Karrewiel te Vogelwaarde. Aanvang 19.00 uur. i Op het programma staat on der meer een diner. Voordat dit wordt opgediend zal districts bestuurder H. Lenting een aan tal jubilarissen in het zonnetje zetten. De feestavond wordt muzikaal opgeluisterd door het orkest Midnight uit Hulst. De schapenhouderij bij de Saeftinghe, nog voor de nieuwe stallen werden geplaatst HET thema van de Week van het Landschap 1987 luidt: 'Leven van de Na tuur'. Eeuwenlang heeft de mens moeten leven van wat de natuur hem te bie den had. Gaandeweg heeft hij zich zo sterk ont wikkeld dat hij de natuur naar zijn hand kon zetten. Landbouw, tuinbouw en veeteelt: de natuur door de mens voor zijn eigen behoefte inigericht. Toch is er nog natuur die enigzins lijkt op de natuur van vroeger, waar nog echt 'van de natuur wordt ge leefd.' Op de terreinen van de provinciale landschappen en natuurmonumenten kan men dat nog tegenkomen. Eek hoorntjes verzamelen er hun beukenootjes, vogels doen zich te goed aan bessen en andere vruchten en roofdie ren verschalken er hun prooi. Dat ook mensen vroeger van de natuur leefden zijn we eigenlijk een beetje ver geten. In de Week van het Landschap hopen we daar van wat te laten zien. Aldus de folder die de Week van het Landschap begeleidt. We vinden het onderscheid te scherp. Wie immers leeft niet van de natuur? Ook al kennen veel stedelingen en jongeren absoluut de relatie tussen enerzijds de koe en anderzijds melk, boter en kaas nauwelijks meer en denken ze dat champignons en zo, 'uit de fabriek komen'. Zonder natuur gaat het niet. Wij zien dan natuur als de levende materie met als te genhanger de levenloze na tuur. Dieren en mens kunnen alleen bestaan bij de gratie van groene planten. Die be zitten het' magische chlorop- hyl, het bladgroen. Daarmee kunnen ze de energie-arme stoffen kooldioxide en water koppelen aan de voor ons on grijpbare energie van het zonlicht tot energierijke, grijpbare producten: zaden, vruchten, knollen, eetbare stengels, wortels enzovoort. Ofschoon we als mensen over alle stoffen beschikken (bladgroen is gemakkelijk te isoleren uit duizend groene dingen die we nu weggooien zoals gazongras en ander materiaal) we kunnen dat wonder (nog) niet nabootsen. Zien we natuur in engere zin, zoals de folder dat doet, dan bedoelen we dat min of meer ongerepte waarvan we vinden dat het niet of nau- welijks onder invloed van de mens staat. Dat is overigens zeer betrekkelijk, daar ko men we zo op terug. De bra- menzoekende kinderen, de van rozebottels en vlierbes senjam makende huisvrouw, de jager, de visser met hengel of fuik, leeft dan zo'n beetje van de natuur. In ieder geval toch meer dan wie zijn confi ture of zijn vissticks koopt. Het is maar hoe je het be kijkt. Echte onvervalste en onge repte natuur verwachten we natuurlijk in wat als een na tuurgebied bekend staan, zo als ook de folder zegt. Het Verdronken Land van Saef- thinge bijvoorbeeld. Een ge bied, denk je onwillekeurig, waar de natuur de alleen heerser is, het landschap maakt en vermaakt, dieren kansen biedt, maar ook ont houdt. De mens wordt daar gedoogd met zijn schapen en rundvee, ze kunnen er gra zen, maar inbreng in 'de na tuur' hebben ze niet. Dat blijkt dan ook een on juiste gedachtengang: de mens heeft wel degelijk in vloed en we bedoelen dan niet door baggerswerken of zo, nee ook op de natuur'. We mogen aannemen dat scha pen geweid worden in het schor zolang er mensen in deze streken wonen. Dat zijn eens vele duizenden schapen geweest, maar door allerlei oorzaken namen die aantal len af. Wat deed het schor? Bleef dat hetzelfde? Nee, het verruigde. Sterke domine rende soorten kregen de overhand, zwakke broeders verdwenen. Of mooier ge zegd: de diversiteit, de ver scheidenheid, verminderde. Wil men die verscheidenheid behouden dan moet men be weiden, of maaien, maar dat is uiteraard omslachtiger. De beheerder, de Stichting het Zeeuwse Landschap, be steedde die taak uit aan Jan Boom op Emmahaven en aan de familie Cleiren aan De Noord. De derde kudde, die van Charles Feyen, draagt wel bij aan dat beheer, maar Feyen heeft geen relaties met het Zeeuws Landschap. Schapen houden in een na tuurgebied, natuurbeheer plegen en er te van te leven, dat is nu wat je 'leven van de natuur' noemt, denk je dan. Voor het tijdschrift van het Zeeuws Landschap - ook Zeeuws Landschap geheten - hadden we onlangs een ge sprek met Jan Boom daar over. Een paar grepen daar uit: je hoofdtaak is hier na tuurbeheerder, mag ik dat zo zeggen?" „Nee, hoofdtaak is het ver zorgen van het eigenbestaan. Maar het resultaat van het werk is tegelijkertijd wei na- Met hengel en fuik leven van de natuur tuurbeheer en -behoud. Als natuurbeheer hoofdzaak zou zijn dan moet het ook als zo danig betaald worden. De in komsten komen uit het be drijf. Dat is ook zo afgespro ken. Voor het Zeeuws Land schap is natuurbeheer wel hoofdzaak. Wederzijds heb ben wij rechten en plichten geregeld in een kontrakt. Heel bijzonder hierbij is dat het beschikbare subsidiegeld niet wordt gebruikt voor sa larissen, maar voor investe ring in stallen en erf. De filo sofie is: als de thuisbasis .goed is en zonder financië- ringslasten, kan het bedrijf zichzelf bedruipen." Je bent nu zes jaar bezig en je ziet verandering? „Specta culair mag ik wel zeggen, met name de vegetatie. Zo'n driehonderd hectare is nu weer gradieëntrijk: kwel dersgrasveldjes van hectaren groot tot extensief beweide delen, waar een mozaiek is van kweldergrasveldjes en schorrezoutgras. De schapen belopen hier bij ons zeshon derd hectare van de 1800 die ons gebied groot is. Dat is vanaf de dijk voor het bedrijf duidelijk te zien, die veran dering, voor wie de laatste jaren de ontwikkeling heeft gevolgd. De zeebies is weg, kweldergras komt er voor te rug. Dat geldt voor de kom men; op de ruggen groeit nu ilt roodzwenkgras tegen voorheen strandkweek. Niet alleen de gemeenschappen verschuiven, je ziet ook weer verdwenen soorten komen als zoutmelde, lamsoor en zee-alsem. De schapen vreten die niet, wel de planten er omheen, daardoor krijgen ze de ruimte en redden het. Tij dens de Week van het Land schap kan .men een en ander met eigen ogen bekijken. OUDERENKAARTING - In het Gregoriuscentrum aan de Walstraat wordt donderdag 24 september een seriekaar- ting voor ouderen gehouden. Deelnemers kunnen zich vanaf 13.30 uur laten inschrij ven. PRIJSKAARTING - Buurt vereniging De Boemerang houdt vrijdag 18 september de eerste prijskaarting van het nieuwe seizoen. Die be gint om 20 uur in het buurt- gebouw aan de Mozartstraat. BUSREIS - De katholieke bond voor ouderen in Axel gaat donderdag 17 september op reis. Op het programma staat onder meer een bezoek aan het kasteel Huizingen achter Brussel. Voor deze reis zit de bus vol, maar voor de trip op woensdag 30 septem ber is er nog plaats. Dan gaan de afdeling samen met die uit Zuiddorpe op bedevaart naar Oostakker. Wie belangstel ling heeft kan mee. Opgeven bij mevrouw Zegfers in de De Ruyterstraat 43. BRIDGE - Bridgeclub Axel is het nieuwe seizoen goed be gonnen. Van de honderd le den deden er meer dan tach tig mee aan de openingsdrive. De uitslag: groep A: 1. Dames Bode-de Meijer, 2. dames Koers- Rekers, 3. heren Pel-Moeliker, groep B: 1. dir. en mevr. Pieters, 2. mevr. Groenewoud-dhr. Scheele, 3. heren Bisschop-de Maagt, groep C: 1. echtpaar IJse- baert, 2. heren Scheele-Vermunt, 3. mevr. Vogels-dhr. Zaman. KAARTING - In het Ge meenschapshuis werd door de bond van ouderen een kaar ting gehouden waaraan 40 personen deelnamen. Uitslag: 1. A. Boone, Hulst; 2. me vrouw Van de Hemel, Temeu- zen; 3. W. Sorber, 4. A. Verdur- men, 5. P. Bruggeman, allen Graauw. De volgende kaarting is donderdag 17 september, aan vang 13.45 uur. VOORLICHTING - De Ka tholieke Bond voor Ouderen hield in het gemeenschaps centrum Malpertuus een voorlichtingsmiddag. Het eerste gedeelte ging over de wet op de bejaardenoorden en het tweede over het leven van de vrouw in de Islam. F. Strooband, ambtenaar van de gemeente Hulst, gaf een uit eenzetting over allerlei vor men waarop de wet van toe passing kan zijn. Vooral de kosten van opname in een be jaardenoord, alsmede de eigen bijdrage speelden voor de ouderen een belangrijke rol. Volgens Strooband kun nen de ouderen die opgeno men worden zich goed vinden in deze nieuwe wet. Voor het tweede gedeelte was pater A. van den Branden gevraagd. Hij gaf een uiteenzetting van de Islam. Gedurende twintig jaar heeft hij in die landen gewerkt. Hij ging dieper in op deze godsdienst waarbij de nodige aandacht geschonken werd aan de vrouw en de Is lam. BEJAARDENSCHIETING - In zaal Benelux wordt don derdag 24 september een be- jaardenschieting gehouden. Aanvang 14.30 uur. KAARTING - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 18 september in het gemeenschapshuis Malper tuus een prijskaarting bieden. Aan deze kaarting, die tevens meetelt voor het kampioen schap, kunnen alle ouderen en gehandicapten van vijftig jaar en ouder deelnemen. Aanvang 13.30 uur. ZIEKENDAG - De plaatse lijke afdeling van de Zonne bloem heeft het mogelijk ge maakt dat de zieken en ge handicapten in de parochie kerk een ecucharistieviering bij konden wonen. Dat ge beurde in het kader van de nationale ziekendag. Na af loop kregen de aanwezigen koffie aangeboden. VISWEDSTRIJD - De vis sersvereniging De Clingse Hengelaars hield op het vis water De Zestigvoet een wed strijd voor de leden van de vereniging. Er waren 25 deel nemers. Uitslag: 1. G. Hoskens 2470 gram, 2. G. Cornue 1900, beiden St.-Gil- lis; 3. F. van Laere, Kieldracht 1340; 4. W. Vermeulen 1260,5. Lea Vermeulen 1130 gram, beiden Clinge. BINGO - De Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen houdt donderdag 17 septem ber in het gemeenschapshuis Malpertuus een bingo-wed strijd. Iedereen van boven de vijftig jaar kan deelnemen. Aanvang 13.30 uur. UITSTAPJE - De plaatselijk vrouwenbond maakt dinsdag 15 september een reisje naar de Kempen. Men brengt eerst een bezoek aan de feesthallen in de plaats Retie en daarna winkelt men in één van de grootste Belgische winkels. In de middaguren bezoekt het gezelschap een dierentuin en een amusementspark, waarna opnieuw een bezoek gebracht wordt aan de fees thallen in Retie. CURSUS EHBO - Eind sep tember start de nieuwe cur sus EHBO. Inlichtingen, of zich eventeel aanmelden kan men bij J. de Bock, Rozen straat 27a. BINGO - In het recreatiecen trum De Vogel werd een bingo gehouden waaraan honderdvijftig personen deel namen. Uitslag: 1. mevrouw Leenheer, 2. K. van Trommelen, beiden Sas van Gent; 3. mevrouw Van Hee- se, Oudenbosch; 4. mevrouw Goethals, Hengstdijk. POSTZEGELCLUB - De eer ste postzegelbeurs werd door zowel leden als niet-leden goed bezocht. Tevens kon voorzitter De Potter meede len dat de statuten van de vereniging nu in orde zijn. Verder bestaan er plannen om het huidige maandblad Het Stokpaardje op te zeggen en zich te abboneren op het blad Philatelie en wil men tij dens de algemene ledenver gadering in februari de con tributie te verhogen. RUILDAG - De Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden hou den hun maandelijkse ruil- dag op zondag 20 september van 9 tot 12 uur in feestzaal Centrum in de Beukenlaan. Lucifers, stickers, postzegels, oude prentkaarten, sigaren bandjes en dergelijke kunnen geruild worden. Ook is er een stand waar Artis- en Soubry- punten ingeruild kunnen worden. Voorts is er dit keer een minitentoonstelling van Spaanse postzegels door J. Goossens uit Kieldrecht. DRIVE-IN-SHOW - De fan club Fenna houdt vrijdag 18 september een drive-in show avond voor de jeugd en iedere die zich daartoe rekent. De muziekwordt verzorgd door Bee Double You. Aanvang 20 uur in de feesttent bij de kerk te Kieldrecht. GEHANDICAPTEN - Ten voordele van de gehandicap ten van Kieldrecht en Nieuw- Namen wordt door het 'vlot tend scheepje' wordt zaterdag 19 september een krekel vangst georganiseerd. Het vertrek is om 12.30 uur aan de kouterstraat 173 te Kiel drecht. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij Rom. Sturm in kieldrecht of bij P. de Dec- kere in Nieuw-Namen. KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd een kaarting gehouden waaraan 38 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. J. Verschuren, 2. me vrouw Lucasse, beiden Klooster zande; 3. mevrouw Van Kerkho ven, Hulst; 4. L. van Goethem, 5. P. van Cauteren, beiden Kloos terzande. TOUWTREKKEN - De touw trekvereniging 'De Kombuis' hield in samenwerking met de Zeeuws Vlaamse Touw trek Bond wedstrijden in twee categoriën. Uitslag categorie A: 1. Rendeste- de, Ninove (kampioen van Bel gië); 2. Vriendenkring, Kiel drecht; 3. In den Herbergh, Zuid dorpe. Categorie B: 1. De Kom buis, Kloosterzande; 2. De Bull's, Wachtebeke; 3. In het zicht der Schelde, Paal. DANSAVOND - De Koe- wachtse ouderenbond houdt zaterdag 19 september een dansavond in het gemeen schapshuis de Vlaschaard. Iedereen boven de vijftig jaar is welkom. De muziek wordt verzorgd door The Williams. Tijdens de pauze is er een snelloterij. Aanvang 20.00 COLLECTE - De opbrengst van de collecte voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds be droeg 2.151,85. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan veertig personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. mevrouw Reyers, Terneuzen; 2. J. van de Ende, Hulst; 3. J. Ketting, Ter- neuzen. Jokeren: 1. mevrouw Pauwels, Kloosterzande; 2. E. van Vooren, Ossenisse; 3. me vrouw Ketting, Terneuzen. Vol gende kaarting 21 september om 9.45 uur. KAARTING - In zaal De Jonge werd een kaarting ge houden waaraan 42 personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Van de He mel, Overslag; 2. N. Goossen, Noordstraat; 3. mevrouw Wol- fert, 4. J. Peters, beiden Axel; 5. E. Picavet, Kloosterzande. Vol gende kaarting vrijdag 2 oktober om 13.30 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 15