Bulldozer brengt unieke flora terug Complete ecosystemen te kijk EXPERIMENT IN BRABANTSE BEUYEN Nieuw Rechts aan de haal met biologie W i HJN SCHAP rr\ In augustus 1985 werd een begin gemaakt met de her stelwerkzaamheden in het Beuven. Het ven leek tijde lijk meer op een zandafgra ving dan op een waardevol natuurgebied. Gunstige invloed Sluizen Zware metalen Etten-Leur BOEK ONTMASKERT 'WETENSCHAP' Schedellichters Geen blauwdruk DÜSSELDORF BOUWT VOOR 34 MILJOEN NIEUW LÖBBECKE-CENTRUM Oerdiertjes Bekroning Hoogstandje Privé-museum Ouwe botten Gevaarte l'MJII'UJzHTT PEPERLAND 1 Van 'hello' naar 'hallo' Vreedzaam SU-radarstation Utrecht herdenkt Diving Dutchman NEDERLAND 2 NASA denkt aan onbemande vrachtpen DUITSLAND 1 Proef met AIDS-vaccin op mensen 'DNA-technieken niet gevaarlijk' Ozonlaag Noordpool in herstel Britse kannibalen UITSLAND 2 uiLi THiivi cai nn vniouau 11 ocritivibth iüö/ T49 KUNNEN we zieke, verzuurde vennen weer gezond maken? Dat gaan onderzoe kers na in het Brabantse Beuven, het grootste ven van ons land. Bulldozers en een slim systeem van watertoevoer moe ten er voor zorgen dat zeldzame plante en diersoorten weer terugkomen. Als de aanpak lukt, gaan meer vennen onder het mes. Twee Nijmeegse biologiestuden ten schrijven erover. Als het project slaagt worden ook andere vennen, zoals het Padvindersven in Etten-Leur, in de vroegere toestand teruggebracht. - FOTOARCHIEF DE STEM Door Josef Sleegers en Clemens Prinsen Voortgaande voedselverrijking en verzuring was de reden voor het ingrijpen. Het Beuven ligt aan de rand van de Strabrechtse Heide (Noord-Brabant) en is eigendom van de gemeente So meren. Het ven heeft een oppervlakte van ongeveer tachtig hectare en is het grootste ven in Nederland. Een ven wordt gevormd door een komvormige laag in de bodem, die nauwelijks water doorlaat. Daardoor wordt het gevuld met regenwater dat van nature voedsel- en kalkarm is. Aan deze arme omstandigheden heeft een aantal plantesoorten zich uitste kend aangepast. Het gaat hier voor namelijk om soorten zoals oeverkruid en waterlobelia. Vanaf 1940 is het aantal groeiplaatsen van deze soorten sterk verminderd. Dit was soms het gevolg van voedselverrijking (eutro fiëring) van de arme wateren. Eutro fiëring leidt tot woekering van plan tesoorten zoals riet en pitrus, die de zeldzame soorten verdringen. Maar in de meeste gevallen is ver zuring door de neerslag de boosdoe ner. Door toevallige omstandigheden was in het Beuven in 1985 nog een oeverkruidenvegetatie aan te treffen die inmiddels zeer zeldzaam was ge worden. Het Beuven verzuurde niet omdat er een beek doorheen stroomde. Deze beek, de Peelrijt, verzorgt de afwate ring van een groot landbouwgebied. Het beekwater bevat dus veel mest stoffen, maar ook kalk dat zuur neu traliseert. Door deze neutraliserende werking had de beek een gunstige in vloed op de waterkwaliteit in het ven. „De voedselverrijking door de Peelrijt vormde wel een probleem", zegt ing. Zingstra, districtshoofd van de Dienst Natuur, Milieu en Faunabe heer van Zuidoost-Brabant. „Het ven was namelijk in de loop der jaren voor zestig procent dichtgegroeid met riet en op de bodem had zich een dikke laag slib, dood organisch mate riaal, gevormd". Toch had de voedselverrijking geen rampzalige gevolgen voor de oever kruidenvegetatie. Door de wind cir culeerde het water in het ven, waar door de organische laag aan de noord zijde wegspoelde. Op deze schoonge spoelde oeverbanken konden de zeld zame soorten zich redelijk handha ven. „Onderzoek in de jaren zeventig door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer en de afdeling Botanie van de Katho lieke Universiteit Nijmegen toonde aan dat de oeverkruidenvegetatie ook in het Beuven achteruit ging", zegt Zingstra. Het Beuven verkeerde ech ter in een unieke situatie, waardoor het wellicht hersteld kon worden. Men kon de beek naar z'n hand zetten. Om de voedselarme omstandighe den te herscheppen, was het nodig de voedselrijke sliblaag uit het ven te verwijderen. Dit moest voorzichtig gebeuren, zodat de leemlaag niet be schadigd werd. Het verwijderen van de sliblaag zou weinig nut hebben, wanneer de Peelrijt voedselrijk water bleef aanvoeren. Door de Peelrijt om te leiden naar de kleine Aa kon de eutrofiëring afgewend worden. Het was echter van andere vennen bekend dat ze verzuurden zonder de aanvoer van kalk. De Peelrijt bevat die kalk. De afdeling Aquatische Oecologie van de KUN vond de oplos sing voor de dreigende verzuring. De Peelrijt moet omgeleid worden wanneer ze voedselrijk is. Wanneer ze voedselarm is, wordt ze met behulp van sluizen ingelaten in het zuidelijk deel van het Beuven. Daar heeft het water de gelegenheid om te verar men. Planten en algen nemen de voe- dingsstofffen op uit het water. Na enige tijd sterven ze af en zakken ze naar de bodem. Hierna kan het schone water in het noordelijk deel van het ven worden gesluisd. De aan wezige kalk zorgt ervoor dat het ven niet verzuurt. Twee jaar geleden begon men het ven droog te leggen. Bulldozers ver wijderden de sliblaag met het riet. Men groef een kanaal, dat de Peelrijt verbond met de kleine Aa. In het Beu ven kwamen sluizen. In april 1986 was het karwei geklaard. „De berg slib is nog niet afgevoerd uit het natuurgebied. Deze honderd duizend kubieke meter grote berg vormt een bedreiging voor het ven", zegt drs. Buskens. Hij is als weten schappelijk begeleider van het project werkzaam aan de KUN. „Het gehalte aan zware metalen in het slib ligt boven de norm. Zware metalen zijn giftig voor plant en dier. De aanwezigheid van zware metalen is enerzijds veroorzaakt door aanvoer van cadmium dat vrijkwam bij de zinkproductie in de Kempen. Ander zijds was de Peelrijt verantwoorde lijk voor de aanvoer van vooral koper. Veevoer bevat koper, en dierlijke mest dus ook". De wetenschappelijke begeleiding van het herstelwerk begon vorig jaar en gaat drie jaar duren. Men houdt de terugkeer van plante- en diersoorten goed in de gaten. „In de zomer van 1986 heeft het Beuven drooggestaan. In die periode is een aantal zeldzame soorten massaal gekiemd", aldus Bus kens. „Dit duidt op de aanwezigheid van een grote hoeveelheid zaden in de bodem". Het ven is inmiddels gevuld met re genwater. „Er treedt nu een snelle verzuring op. De aanvoer van gebuf ferd water blijkt dus nodig". Het on derzoek richt zich ook op de werking van het voorbezinkingsbekken, Beu- ven-zuid. Buskens wil graag weten hoe snel de voedingsstoffen uit het water verdwijnen en in welke hoe veelheden het water toegediend moet worden aan Beuven- noord. Wanneer het project slaagt, gaat men ook andere vennen in de vroe gere toestand terugbrengen. Men be kijkt al welke vennen daarvoor in aanmerking komen. Het Padvinders ven in Etten-Leur en het Petersven in Valkenswaard lijken geschikt voor eenzelfde aanpak als die bij het Beu ven. Door Kees Buijs „Blanken zijn intelligen ter dan zwarten, man nen superieur aan vrou wen. Het is de natuur; die kwaliteitsverschillen liggen biologisch vast". Ach, was dit nu maar bor relpraat, dan hoefden we er niet serieus over te praten. Maar dit zijn beweringen van spraakmakende we tenschappers. Hun zoge naamd wetenschappelijk onderzoek is koren op de molen van Nieuw Rechts; de hoek van Reagan en Thatcher. „Eerlijk gezegd vind ik niet dat moeders evenveel recht hebben op werk als vaders", zei de Britse mi nister Jenkin van sociale zaken in 1980 voor de tele visie. „Als de Heer de be doeling had om ons gelijke rechten op werk te geven, zou hij geen mannep en vrouwen geschapen heb ben. Dat zijn biologische feiten". De wetenschappers op wie politici van Nieuwe Rechts zich beroepen, noemt men biologische de terministen. Mensenlevens en daden, stellen zij, zijn het onvermijdelijke gevolg van de biochemische eigen schappen van onze cellen. En die eigenschappen ko men weer voort uit de erfe lijke kenmerken die in onze genen vastliggen. Maat schappelijke ongelijkheid vloeit, in hun opvatting, rechtstreeks voort uit ver schillen in aanleg en capa citeiten tussen personen en groepen. Wie deze sociale verschillen bestrijdt, be strijdt dus de natuur. Wetenschappelijk en tóch simpel, deze genetische ver dediging van de vrije markt en van verschillen tussen ras, sekse en maat schappelijke boven- en on derlaag. Politiek zijn deze bewe ringen even gevaarlijk als ze wetenschappelijk leeg zijn, schrijven Richard C. Lewontin, Steven Rose en Leon J. Kamin in Not in our Genes. Het boek is in Vlaanderen vertaald -dat merk je!- en ook in ons land verschenen als Gene tica, erfelijkheid en ideolo gie. Lewontin is een Ameri kaanse erfelijkheidsgeleer- de, verbonden aan Harvard University, Rose is een En gelse neuroloog en Kamin een Amerikaanse psycho loog van Princeton Univer sity. „We vonden dat er be hoefte was aan een syste matische studie van de we tenschappelijke en sociale wortels van het biologisch determinisme, zijn functies en wetenschappelijke aan spraken", schrijven ze in hun voorwoord. „Maar meer dan dat was het nodig om biologie en psycho logie een bevrijdende kijk te laten geven op de mense lijke natuur". Een dubbele taak dus. Van de wetenschappelijke aanspraken van de biologi sche deterministen blijft in hun boek geeh spaan heel. Schedellichters, bewijs- voerders van de erfelijk heid van intelligentie en so- ciobiologen krijgen er van langs. Helemaal bont maakte Cyril Burt het, een van de grondleggers van de mo derne psychologie. Diens onderzoek naar identieke tweelingen, dat zou aanto nen dat ze zich in heel ver schillende omgeving toch in hoge mate gelijk gedroegen, maakte veel indruk in bio logisch deterministische kring. Zijn conclusies wer den zelfs nog onderschre ven nadat aan het licht was gekomen dat hij de gege vens voor zijn onderzoek dertig jaar lang uit zijn duim gezogen had. Maar even eenzijdig vinden de auteurs de wetenschap pers die het menselijk ge drag verklaren uit opvoe ding, milieu en omstandig heden (de zogeheten beha vioristen). „Wie veranderde mensen beschouwt als het produkt van veranderde opvoeding en andere om standigheden, ziet over het hoofd dat het de mens is die de omstandigheden veran dert en dat de opvoeder zelf opvoeding nodig heeft". Beide uitersten keuren zij sterk af. De verhouding tussen het biologische en het sociale zit veel ingewik kelder in elkaar, schrijven ze. Vandaar dat zij in hun boek 'geen blauwdruk met zekerheden' bieden. Lewontin, Rose en Kamin: Ge netica, erfelijkheid en ideolo gie. In Nederland uitgegeven door De Geus, Breda, 49,50. Lange rijen belangstellenden voor het nieuwe Löbbecke- Een 'dode' vogelspin, museum in Düsseldorf. Door Laur Crouzen Een natuur-onderzoek-mu- seum - de letterlijke verta ling van museum voor na tuurlijke historie- hoeft geen kerkhof te zijn. Geen dode verzameling botten, versteende schelpen en opge prikte vlinders, waarvan je vermoeide benen krijgt en gaapkrampen. Dat is de centrale gedachte geweest, waarmee de Noord- rijn-Westfaalse hoofstad Düs seldorf 34 miljoen heeft uitge trokken om een een groot aan tal aquaria, terraria, bloemen kassen en uitstalramen in een schitterend nieuw gebouw on der te brengen. Voor het grote publiek van stad en ommeland, waaronder zeker ook de aan palende Nederlandse grens streken gerekend mogen wor den. Wat er in het nieuwe Löb- becke-museum/Aqua-zoo in Düsseldorf te zien valt is een indrukwekkende afwisseling van levend en dood materiaal uit de natuur. Pinguins die je onder water kunt zien duiken, dwerg-zeeberen die nieuwsgie rig hun neus tegen het glas drukken en haaien die onver stoorbaar hun rondjes draaien, wonen onder een dak met een verzameling schelpen, fossielen en mineralen. Krokodillen, slijkspringers, leguanen, slan gen en andere reptielen huizen er samen met insekten in tal loze terraria, afgewisseld met fraaie panelen vol tekeningen en afbeeldingen. In het gebouw is een tropisch riviertje te vinden, compleet met watervalletje en de bijpas sende weelderige begroeiing. Eco-systemen als het koraalrif en de zoetwaterrivier zijn er in immense rondlopende aquaria nagebouwd en de klassieke ontwikkeling van het leven op onze planeet in de evolutie wordt meer dan aanschouwe lijk gemaakt. Tot en met de eencellige diertjes die onder de naam oerdiertjes met behulp van een video-scherm en een elektronenmiscroscoop voor het publiek oplichten in steeds wisselende beweeg-pa tronen. Deze nieuwe aanpak van ex poseren in een museum -het samen presenteren van levende have en dood materiaal met in structie- heeft het Löbbeoke- museum als eerste publieks-in- stelling systematisch in een ge bouw opgezet. Van buiten heeft het nieuwe Löbbecke de vorm van een kla vertje vier met drie grote gla zen puntdaken als bekroning. En van binnen loop je er in rond als in een slakkenhuis of nog liever de schelp van een nautilus. Langs een trappen- loze spiraal gaat het omhoog door steeds weer nieuwe on- derwerp-kamers en comparti menten. Rechts zie je steeds de nieuwe dingen die er te ontdek ken zijn en aan je linkerkant kun je terug en omlaag kijken om de grote aquaria en ande ren glazen leefruimtes weer van een andere kant te bekij ken. Dit vernuftige ontwerp komt uit de koker van de ar chitecten Dansard en Kalen- born uit Düsseldorf. Technisch is het nieuwe mu seum ook een hoogstandje. Honderdduizenden liters water in zeven verschillende soorten en temperaturen bevinden zich in bekkens en aquaria in het gebouw. Via een pijpennet van meer dan acht kilometer be weegt er een stroom van meer dan 1000 kubieke meter water door dat enorme systeem. Om nog maar niets te zeggen over de luchtbehandeling en de fil terapparaten. Het zeewater bekken met de haaien met zijn 230.000 liter water en zijn fil tercapaciteit van 300 kubieke meter water per uur is het grootste van Europa. Om het gewicht van de 47 kleinere aquaria te beperken werd een nieuwe vinding van de mu seum-technicus Engelbert Tu bes toegepast. Het beton van de bakken en de achterwanden werd vervangen door een 'sandwich' van kunststof- schuim, glaswol en kunsthars. In plaats van 800, 1650 en 2350 kg wegen de aquaria nog maar 33,74 en 92 kilo per stuk. Historisch uitgangspunt van het nieuwe museum is de enorme mossel- en slakken- schelpenverzameling (150.000 exemplaren in 70.000 soorten) van de negentiende-eeuwse apotheker Theodor Löbbecke (1821-1901). Hij opende al in 1873 in zijn huis in Düsseldorf een privé-museum en na zijn dood schonk zijn vrouw de kostbare collectie aan de ge meente Düsseldorf. In maart 1904 ging het eerste openbare museum open in het voorma lige huis van belening van de gemeente. In de tweede wereldoorlog werd het toenmalige gebouw van het museum platgebom bardeerd - de verzamelingen waren veilig opgeborgen in het Harz-gebergte - en vervolgens ging men verder in een onder grondse bunker, waarin in 1948 voor het eerst aquaria versche nen. Na nog enkele uitbreidin gen nam de gemeenteraad van Düsseldorf in 1973 het principe besluit tot nieuwbouw. Afgelo pen juli gingen de deuren van het klaverbladvormige glaspa leis in het Dusseldorfse Nord- park open en meer dan twee weken lang heeft er dagelijks een rij van meer dan 150 meter aan mensen voor de deuren ge staan. Maar al is het nieuwe Löb becke hypermodern, zonder ouwe botten gaat het toch niet helemaal. Een goed museum moet binnen zijn muren een geraamte vaff een walvis heb ben. Na Londen, Parijs, Brus sel, Antwerpen (Zoo), het Haags Onderwijsmuseum en nog zeer recent in de expositie over de bio-klok in Leiden, heeft het nieuwe Löbbecke in Düsseldorf nu ook zo'n witge bleekte knoeperd. De meer dan tien meter lange stoffelijke resten van de Dusseldorfse pot vis, zijn uit Nederland afkom stig. Aangespoeld in 1970 op de Nederlandse kust, bevond het 'bottement' zich sinds die tijd in de voor het publiek ontoegan kelijke opslagplaats, die nog steeds ten onrechte Rijksmu seum van Natuurlijke Historie te Leiden heet. En het lukte de Düsseldorfer Franz Hönekopp, de toenma lige beschermheer van het oude Düsseldorfse museum, alle for mulieren in te vullen, ministe ries om te praten en transport en dito kosten te regelen om het reuze-geraamte richting West- Duitsland in beweging te bren gen. Waar men nog handenvol werk had om het gevaarte op nieuw te conserveren. Nogmaals, voor een potvis geraamte hoef je eigenlijk nau welijks naar een museum te gaan. Maar voor wat de West- duitse natuurfreaks nog meer hebben gedaan dan het ontfut selen van een potvis aan 'Lei den' is een bezoek aan Düssel dorf meer dan waard. En dat geldt ook voor de mensen die zich de kop breken over wat het Nationaal Presentatie-punt Natuurlijke Historie heet, dat hopelijk over enige jaren in het Leidse Pesthuis te bewonderen is. Het onthullende dagboek Een groot Brits bedrijf op het terrein van de telecommu, British Telecom, heeft een computer gepresenteerd die: het bedrijf als eerste direct kan vertalen. In het systeem, dat van Engels in Frans en andersom zitten nog maar honderd woorden. Maar het kan autorc TROS brengt vanmiddag vierhonderd zinnen vertalen die in een doorsneegesprek tnmedie The senator was telefoon voorkomen. 4 Medewerkers van British Telecom denken het systeem breiden tot het Duits, Spaans, Italiaans en Zweeds. Het) gaat er van uit dat zijn nieuwe computer over onge jaar de activiteit van tolken overbodig gemaakt heeft. De Sovjet-Unie heeft een radarstation in een baan omdf ue öovjei-unie neen een raudibiauuii in een uddii om q; v a? dag- gebracht dat gegevens zal leveren voor wetenschap^; >r P"? Jhet middelpunt AnrwtAvvrinAU *K WUIUI' economisch onderzoek. Volgens het persbureau Tass heeft de Kosmos 1870 een radarstation aan boord dat het oppervlak van de aj de zeeën moet aftasten, ongeacht de weersomstandigfce de tijd van de dag of nacht. De satelliet bevat voorts; menten voor onderzoek naar de bewegingen van deeltjes in de ruimte rond de aarde. Een westerse diplomaat in Moskou zei, dat de Sovjet-Ij verscheidene radarstations voor militaire doeleinden ;k wordt een serie komische ver delingen. verscheidene radarstations voor militaire doeleinden JonS de Engelse produc- ruimte heeft gebracht, maar dat de Kosmos 1870 het eerst .oL»d from the mummy's vreedzame doeleinden lijkt te zijn. Honderd jaar geleden werd de geofysicus en geodeet Fel i Fuchs en zijn expeditie- dries Vening Meinesz, internationaal bekend als de en vinden in een Egypti- Dutchman, geboren. Ter nagedachtenis aan zijn baanbn e graftombe de mummie wetenschappelijk werk op het gebied van de kennis dei i koningin Tera. Ze horen heeft dit najaar een bijeenkomst plaats in Utrecht, waai emde verhalen over haar langste tijd van zijn leven doorbracht. ronde doen. Tera zou door De naam Diving Dutchman dankt Vening Meinesz aa esters vermoord zijn en na veelvuldige reizen per onderzeeboot. Ruim 200.000 k| »r dood over vreemde legde hij af over de wereldzeeën om met zijn verbetert ichten beschikken, waar- -i i i j tl Lmaw mnnminnoaiiD gerapparatuur de zwaartekracht van de aarde te ondeij Tijdens zijn tochten onder water ontdekte hij langgerekt ken met een abnormaal lage zwaartekracht. Op grond q bevindingen maakte hij later uitvoerige berekeningen kken zich niets van de - - "halen aan en nemen de Sscrete'. Senator Ashton na dertig jaar eindelijk eens president worden, vindt zichzelf uitermate „hikt voor de functie. De ator zorgt echter al gauw een rel, als hij onthult hij een geheim dagboek Blood from the 2.40 mummy's tomb laatste horrorfilm is bij ■Blood from the mummy's nb' te zien. Het werk is ge leerd op een boek van am Stoker. Professor Ju- zij haar moordenaars ir hun daad had laten boe- Fucbs en zijn mensen meedrijven van de vaste landen op de ruggen van stromen. Het was zijn verklaring voor het tekort aan is, mmie mee naar Engeland, de inmiddels naar hem genoemde 'veningmeineszgordels Geofysica is de wetenschap die de natuurlijke eigensch van de aarde, zoals warmte, dichtheid, magenetismeem lijke, en de verschijnselen in het binnenste van de aarde deert. Geodesie is de wetenschap, die zich bezig houdt n bepalen van de grootte en vorm van een gedeelte van hel oppervlak. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA is vai om, op basis van het model van de Space Shuttle, een mande vrachtpendel te bouwen die geschikt is om 50 tot vracht de ruimte in te brengen. Het ruimtevaartuig, dat Shuttle-C zal heten, krijgt rdt een Engelse documen- motoren, stuwraketten en brandstoftanks. De Shuttle-C de onderdelen in een baan om de aarde brengen, die nod voor het samenstellen van een ruimtestation dat de VSiKrijfster vertelt hierin over wege de jaren '90 klaar willen hebben. Kir leven, hoe ze tot schrij- De huidige drie ruimteveren en een vierde in aanbouwlen is gekomen en over het dan vrijgemaakt worden voor andere missies. De Kstaan van de film The co- ruimteveren kunnen maximaal dertig ton vracht meevot De NASA werkt ook aan de ontwikkeling van een andert die zware vrachten kan transporteren. De Amerikanen minder afhankelijk zijn van het bemande Space Shu® gramma. Dat ligt sinds de explosie met de Challengi waardoor inmiddels een grote achterstand is opgekp het uitvoeren van opdrachten zoals het vervoeren vana| ten en het verrichten van experimenten. 22.45 Vanuit de wortels gezien ce Walker, de schrijfster "The color purple' staat ïavond in de belangstel- van de IKON. In de serie nuit de wortels gezien' re over haar uitgezonden, zwarte Amerikaanse purple'. Ich habe angst Onderzoekers van het Amerikaanse farmaceutische 1 MicroGenesys in West Haven in de staat Connecticut tl toestemming gekregen een proefvaccin tegen de ziektel op menselijke proefpersonen te testen. MicroGenesys issf drijf dat zich specialiseert in de ontwikkeling van vaccii Volgens Anthony Fauci van de Amerikaanse Nata zondheidsinstituten is het vaccin er een van een aantal; raten die op hun werking zullen worden getest. Aan heti zoek doen tachtig proefpersonen mee: homoseksuele n die niet aan AIDS liiden. De proefnemingen, die in oktol ginnen, zijn bedoeld om vast te stellen of het vaccin vef' om te zien of de stof in het lichaam een immuunreactii| het AIDS-virus teweegbrengt. Pas later zal men preparaat kan voorkomen dat mensen AIDS krijgen. De Amerikaanse Nationale Academie van Weten heeft verklaard dat de moderne technieken met recoml DNA succesvol en veilig zijn, grote voordelen bieden e meer ongewone gevaren opleveren dan de traditionele ki methoden. De Academie stelde zich in een rapport op het standpuntl eigenschappen van genetisch gemanipuleerde organistt maatstaf moeten zijn voor het loslaten van deze organisnj het milieu, en niet de manier waarop ze zijn gemanips Een gen is dat deeltje in de DNA-molecule in cellen dat| instrueert een bepaald eiwit te vormen. Erfelijke eigens pen - of de ogen van een mens blauw of bruin zijn bacterie resistent is tegen een antibioticum - wordt 1 door groepen genen en andere sturende deeltjes in demo':l De recombinant DNA techieken die de afgelopen vijftH zijn ontwikkeld, maken gebruik van speciale enzymen ij nen van één DNA-molecule los te maken en die genen brengen in een andere molecule, vaak van een andere| Volgens de Academie bieden deze technieken enorme i len voor de geneeskunde, de landbouw, de mijnbouw en Ij gengaan van de milieuvervuiling. Een Noorse wetenschapper die vorig jaar een gat ontó de ozonlaag boven de Noordpool, zegt dat de atmosfeerI gebied zich lijkt te hebben hersteld. De natuurkundige 1 Larsen waarschuwt echter dat de atmosfeer in de Nwl scherp in het oog moet worden gehouden, omdat de kal staat dat zich daar een even ernstige afwijking gaatvey als op de Zuidpool. In verband met de ozonproblemen bij de Zuidpool kom tegenwoordigers uit 31 landen op 14 september in Mo4 Canada, bijeen om te proberen afspraken te maken oveil perking van de produktie van drijf gassen. Die gasser voorkomen in spuitbussen, koelkasten en de schuimplast] pakking van hamburgers, tasten de ozonlaag in dé aW aan. Ozon, een instabiele zuurstofmolecuul, absorbeert uit® licht en de ozonlaag in de atmosfeer speelt daarom een bi rijke rol in het beschermen van het aardoppervlak tegel delijke straling van de zon. Een vermindering van deoT met 1 procent levert volgens Amerikaanse berekenirt jaar 200.000 gevallen van huidkanker op. Onlangs zijn in een grot in Groot-Brittannië botten ge' die er op kunnen duiden dat de prehistorische bewoners'] Britse eilanden kannibalen waren. De botten zijn afkomstig van zo'n vijf mensen. Weten* pers hebben vastgesteld dat de mensen in stukken zM met stenen bijlen en messen waarna het vlees is verwijf menselijke botten werden samen met de resten van dierf vonden in Cheddar Gorge, 200 kilometer ten westen val den. Ze zijn ongeveer 12.000 jaar oud. Chris Stringer,a cheoloog en een van de leiders van het team dat de bottf j gevonden, sprak van een opmerkelijke vondst. „Aanval dachten we te maken te hebben met de resten van een] begrafenis maar het is nu wel zo goed als duidelijk dat" op dezelfde wijze werden behandeld als dieren, als vo dus Stringer. I de Italiaanse thriller 'Io paura' speelt Gian Maria jonté een Siciliaanse poli- ban in Rome. Graziano de taak de oudere liter Cancedda te bescher- nadat al eerder een jiter door terroristen werd noord. Die Nachte einer schonen Frau roman of Paris' is een van aatste films uit de Charlie ^iplin-serie bij het ZDF. In werd het werk aange- Sigd als 'een Chaplin- i zonder Chaplin'. De ko- jefr is echter helemaal aan begin van de film heel kruier te zien. 17.5 18.0 18.0 18.3 19d| 19.4 19.4 20.1(1 20.2 20 sp (19^ 22.4 23.0 18.4 mig 19.( 19.1 19.4 Da 16.; iske en Wiske: „Dt \innttr Wmiinu, hm mtltn li/n rtrslelin lil sin myn hi yj? dm uur ihjt hm rmitnrerdorf ,il 3's intwik in hstp/iiik mmtctm. Ih rnel hei 4 mr 6t ielt iMf* yimbone

de Stem | 1987 | | pagina 22