GASTOUDERPROJECT IN OOSTBURG VAN START 4Het gaat om het bedrag onder de streep' Feestelijk opening van seizoen Zuidlandtheate BOEREN BESTRIJDEN STELLING VOORLICHTINGSDIENST ZLM Festival van Vlaanderen Straatfestival Ovezande Openingsgala met Verdi Dansprogramma's in Antwerpeij IILVERSUM - Bij iet vers gedolven graf jast slechts één cliché: /an de doden niets jan goeds. lapper lamme eert Hops DE STEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1987 OOSTBURG - Zeeuwsch-Vlaanderen telt één kinderdagverblijf. De 'Wip Wap' in Terneuzen. Veel te weinig om alle werkende moeders uit de brand te helpen. De lange wachtlijst zegt vol doende. Boterham Ervaring Bonnetjes Mechanisme NET ZO ambiteus als het programma voor het ko mende winterseizoen zijn de feestelijkheden rond de officiële start van het nieuwe theaterseizoen van het Zuidlandtheater in Ter- neuzen. Vrijdag 11 en zater dag 12 september kunnen theaterliefhebbers genieten van de Kunstkaravaan, de Uitmarkt en een optreden van het Scapino Ballet. Tijdens die twee dagen is er een dertigtal voorstellin gen die voor het grootste deel gratis toegankelijk zijn op het gebied van theater, muziek, dans, poppenthea ter en beeldende kunst. Dankzij een subsidie van de gemeente Terneuzen komt de Zeeuse Kunstkaravaan naar Terneuzen. Vrijdag 11 september vinden de activiteiten plaats in de Terneuzense binnenstad, vanaf 19.00 uur maakt harmonie De Vlie gende Hollander een tocht door de binnenstad met als eindpunt de Markt. Daar begint om 20.00 uur een gratis popfestival met The Voice; The Passengers en Avital. De Poppentheaters Rijn en Trijn en Parabel treden eveneens om 20.00 uur op in de Noordstraat. Om 21.00 uur begint er in de Hervormde Kerk in de Noordstraat een avond met klassieke muziek. Gasten zijn daar ondermeer het Kamerorkest van de Ter neuzense Muziekschool on der leiding van A. Karre- man, die als organist tevens een concert verzorgt samen met trompettist J. de Poot- er. Het jazzcafé Porgy and Bess heeft vanaf 21.00 uur een druk programma. Er zijn die avond optredens van Swingroom, en opvoe ring van de Scheldesuite door pianist A. van Prooyen en dichter M. Huisman, en een concert door Johnny and The Sukkels. De dag erna slaat de Kunstkaravaan haar tent op op het parkeerterrein naast het Zuidlandtheater. Van 11.00 tot 18.00 uur zijn De reeks van meer dan twee honderd concerten in het kader van het Festival van Vlaanderen is vorige week van start gegaan. Dit jaar zijn er weer vele ka- mermuziekensembles uit genodigd om de muzieklief hebbers een aangename avond te bezorgen. Ook en kele gerenommeerde sym fonie-orkesten staan op het programma. Voorgaande jaren lag het accent op Amerika en Oost Europa, dit jaar is Engeland aan de beurt. Voor de komende week tippen wij voor U de vol gende concerten: Donderdag 10 september in de kathedraal van Ant werpen het Oratorium 'Jo seph' van de Fesch door het Ensemble dell'Anima Eaterna o.l.v. Jos van Im- merseel. Aanvang 20.30 uur. Maandag 14 september in de Opera van Gent werken van Berlioz, Nielsen, Ravel en Stravinsky door het City of Birmingham Symfony Orchestra o.l.v. Simon Rattle. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 15 september in de Munt in Brussel de opera 'Don Giovanni' van Mozart door het orkest en koor van de Munt en internationale vokale solisten. Het geheel onder leiding van Sylvain Cambreling. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 16 september in de Opera in Gent de eer ste voorstelling van het sei zoen door het gezelschap van het Kon. Ballet van Vlaanderen met choreogra- fiën op muziek van Tjai- kovsky.Brel, Grieg en Pia- zolla. Aanvang 20.00 uur. er dan doorlopende voorstellingen van andere de gitarisen Woi Idema, Engel Rein Reinier de Muynck en j win Bouwens, de popgi pen Dust en The Joint,] orkesten Alteklein en' Jüttemis, slagwerk^ Zilte Swing, poppentheatj Opgepast en straattheaj groep Flup en Ju. De garderobe en ft» van het theater zij zaterj vrijgemaakt voor de I markt, die duurt van ij] tot 17.00 uur. In vers, lende stands kunnen i langstellenden informal krijgen over wat het Zuif landtheater het kom seizoen in petto heeft, j worden abonnementen v; kocht en er is tevens J trekking van de wedstij onder abonnementhoudt, De Muziekschool, Pon and Bess en het ZIKV j eveneens aanwezig opj Uitmarkt. 's Avonds besluit het» ningsfeest van het theaj met een familievoorstel van het Scapino Ballet l| aanvang is 19.00 uur. ballet brengt werk vanij der andere Hans van 1 nen en Jiri Kylian. DE KLOMP, het Ove jongerencentrum, houdlq terdag 12 en zondag 13 s tember voor de derde i tereenvolgende keer Ovezandse Straatfestival) Het festival begint zatf dag met iets nieuws: bluesfestival met artie uit binnen- en buitenk Het festival bewijst dat li straatfestival in twee, is uitgegroeid tot een cullj reel feest van kaliber, I bluesartiesten treden van 14.30 tot ongeveer i uur. Bredase Magie kie and the Magie Di! bijten de spits af in des ciaal voor het festival i zette tent aan de Messti gevolgd door Little Will Littlefield (USA), Dra Blues, Juke Joints Mick Clark Band uit 1 land. De tent heeft een; pariteit van 750 wers, zodat de blueslie bers als de weergoden I festival in de steek toch een dak boven hoofd hebben. Zondag bestaat het fes valprogramma uit drietal onderdelen: de I derie, straattheater eni ziek op diverse plaatsen] een tentprogramma, braderie duurt van 11.00) 18.00 uur. Het straat en het tentprogrammal gen in eikaars verle De artiesten die tussen 1 en 20.00 uur de straten i Ovezande verlevend zijn later in de tent te: Het programma bestaat j De Lepe Hoek, Lex Het Stille Korps, Ham, de Sansevierias, 1 en Trijn, The Bobo's enl Malcolms. Het koninklijk filharn nisch orkest van Vlaai ren opent haar nieuwe !j zoen met een vol melodiëen van opera-componist Verdij lirische Concerto wordt I geven op 11 september ij Elisabethhal in Antweif De aria's en duetten den gezongen door ges cialiseerde vocalisten inl opera-genre: Fiamma 1 d'Amico (sopraan), Bnj Baglioni (mezzo sopr: Guiseppo Giacomini (te en Alain Fondary (baritj Het orkest staat onder) ding van Guiither Neul Aanvang van het coW 20.00 uur. De invloed van de choreograaf Cunningham op de 1 daagse Amerikaanse en Europese dans is onmisket groot. Zijn opvattingen en danstechnieken zijn zeer n lutionair. Hij wordt de vader van de post-moderne 0 genoemd. Hij brak met de bestaande dansopvattingfl de beweging als essentieel zien, als de uitdrukking vajj dramatische spanning en emotionaliteit. Voor Curf ham is dans beweging in tijd en ruimte. Zijn stijl is li abstract en eenvoudig. In de Singel in Antwerpen wordt in drie prograi een overzicht gegeven van Cunninghams choreogi Bovendien is er gelijktijdig een expositie in de gani het gebouw (sceAefoto's en partituren e.d). De voorsta gen vinden plaats in de Rode Zaal op 16,17,18 en 19 J tember om 20.00 uur en zondag 20 september om 15.C0J Op het programma staan o.a. Points in Space, Fabricab| en Grange Eve. IDoorTomSmeets oeven jaar lang was 'Hill Street blues' eenzame Jasse. Uiteraard zijn er jeerputjes, is er roddel. De 'Hill' was made in üollywood, niet voor niets een stad waar schoonheid meer dan eens haar gezicht heeft ver brand. jlaar wierook overheerst bij het graf van de 'Hill'. Haar durfde aanpak -elkaar Overlappende dialogen, over verschillende afleveringen uitgesmeerde gebeurtenissen, het tonen van de rafelige kant van de agenten- wordt sinds kort even vlot als schaamte- gekopiëerd in andere omfabrieken. Genoeg lof. Tijd voor een nadere be- houwing van de doodsoor- aak van een tv-serie, waar- boor half Nederland thuis pleef. Geld, wat anders, heeft ok deze top-serie om zeep holpen. Het requiem voor Street blues' begint en ndigt dan ook met het ge- kel van de kassa van de ekhouders. beer even terug in de tijd. Nu taar 1985. De 'Hill' is ook in aar vierde seizoen dé klap- sr op de Amerikaanse com- jerciële tv. NBC oogst we- lerom de hoogste kijkcijfers. Li verhoogt navenant haar rieven voor adverteerders lie per se tijdens een 'Hill'- 'flevering hun kattevoer en eodorant willen aanprijzen. Maar MTM juicht niet uidkeels mee. Accoord, het ucces is verdiend, maar 'rardt steeds duurder betaald. d heeft de boekhouder tot op i komma nauwkeurig uitge- bld. j Steven Bochco kiest steeds Félicien RopsCharles De •ster. Stadhuis te Damme. >pen: dagelijks 10-12 en 14- 18 uur. Tot 30 september. 3ert van Haecke, directeur ran de dienst voor toerisme n het net over de Zeeuws- 'laamse grens gelegen, zeer "ïhilderachtige Damme, enkt nogal genuanceerd rar het succes van de ten- onstelling 'Félicien Rops/ larles de Coster', die hij in >al Vierschaere van het ide Damse stadhuis in- ichtte. Een tentoonstelling ie bedoeld is als een eerbe- on aan Charles de Coster, rans legendarisch held Tijl 'ylenspiegel volgens een af- "onde meerderheid van de schiedkundigen iA Damme nerf; maar vooral ook aan 'elicien Rops, de onnavolg- I? .^se e*ser, die De ster dik bevriend was en deel van diens Uylen- )iegel illustreerde, ops en De Coster, die in rftqd zes jaar verschilden, 'erkten regelmatig samen, et langdurigst wellicht in et satirische weekblad 'ylenspiegel', dat ze in 1856 i Brussel samen oprichtten opvolger van 'Le Crocodi- het oudst bekende stu ntenblad van België. la'°fh L'Uylenspiegel zes r later werd opgeheven en ps n® de publicatie van al- -n m de eerste anderhalf ?.r a> "dm 120 litho's op de ®ohmek overstapte, wa- en De Coster gedwon- iti„ zoeken naar andere die ze overi- 2s beiden volop vondea amen met Baudelaire be- Rops en De Coster een klein groepje rebellen, 'n «et negentiende- België hard aan de timmerde. De Coster, die lfi e laatste decennia een kri™ held van de wat S** voelende Vlaming te worden, door een en uiterst fana- anti-katholicisme; Rops 'Kinderopvang op maat' Van onze verslaggever Met het Gastouderproject willen de mensen die zich be zig houden met de kinderopvang, de helpende hand toe steken. Het project is gekoppeld aan het Terneuzense kinderdagverblijf. Elly Cappendijk is twintig uur per week beschikbaar om de zaak te coördineren. Wat is het Gastouderproject precies? In een pas uitgegeven folderjte staat het als volgt om schreven: het project werft adressen waar kinderen opge vangen kunnen worden, de gastouders. Ouders die voor hun kinderen opvang zoeken, de vraagouders, kunnen via het project aan goede en betrouw bare opvang komen. Het gaat om regelmatige opvang op vaste tijden tegen een vaste vergoeding. „Behoeftepeilingen uit het ver leden hebben aangetoond dat er veel behoefte is aan kinder opvang in het westen", zegt Antonie Beaumont, vice-voor- zitter van de Stichting 'Wip- Wap'. „Dat kom je overal tegen. Daarom wordt dit project aan geboden. Het eerste project in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Walcheren is men al officieel gestart met het project". Walcheren heeft inmdidels enige ervaring. Daar heeft men nu de 65e aanvraag binnen. El ders in Nederland waar gast en vraagouders al wat langer bij elkaar gebracht worden, is Vrouwen met kinderen die willen blijven werken, hebben het nog altijd niet gemakkelijk. Door een gebrek aan goede kinderopvang worden veel vrou wen gedwongen het werk neer te leggen. Het Gas touderproject probeert daar wat aan te doen. Gis teren kwamen medewerkers aan het project voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen in het Oost- burgse gemeentehuis. Daar stonden de vier en een half jaar oude Lennard, zijn moeder en mevrouw M van de Heerik, de gastouder, even in het middel punt van de belangstelling. Met het overhandigen van een bloemetje werd aan de eerste koppeling (gastouder-kind) een feestelijk tintje gegeven. aangetoond dat het project le vensvatbaar is. „Het is kinder opvang op maat", vertelt Anto nie Beaumont verder. „In een kinderdagverblijf ben je ge bonden aan vaste tijden. Met gastouders kun je flexibeler te werk gaan. In Nederland lopen we wat de kinderopvang be treft overigens heel wat achter. Kijk maar eens net over de grens. In België is goed gere gelde kinderopvang heel ge- Het project is niet bedoeld voor ouders die eens een avondje willens stappen en om oppas verlegen zitten. Er moet sprake zijn van regelmaat. De ouders werken bijvoorbeeld allebei of het gaat om kinderen uit een oudergezinnen. Elly Cappendijk heeft inmid dels een koppeling tot stand ge bracht. De verwachting is dat er eind september vier koppe lingen zullen zijn. Tot nu toe zijn er ongeveer vijftien gast ouders ingeschreven. „Maar dat is nog veel te weinig", zegt ze. „Er is behoefte aari veel meer gezinnen. Maar dit pro ject is nog niet zo bekend. Bin nenkort gaan we op veel plaat sen affiches ophangen. Ik denk trouwens ook dat het wat te maken heeft met de mentaliteit in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Zoiets moet groeien. Het moet zijn tijd hebben". Bij de bijeenkomst was ook de Oostburgse wethouder J. de Vries aanwezig. Hij hoeft voor lopig de gemeentebeurs nog niet open te trekken. Het mi nisterie van WVC subsidieert het project. Dag zal vier jaar duren. Antonie Beaumont: „Misschien kloppen we daarna nog wel eens aan". Het Gastouderproject is niet gratis. De vraagouder dient tien gulden inschrijfgeld te be talen. De richtlijn voor de op vang, dus wat aan de gastouder betaald moet worden, bedraagt drie gulden per uur per kind. Dat kan aardig oplopen als er bijvoorbeeld twee kinderen on dergebracht worden bij een gastouder. Vanuit de bijeen komst werd er dan ook op aan gedrongen te proberen voor de laagstbetaalden een gunstiger tarief te regelen. Ouders die belangstelling hebben voor het project kun nen terecht in de Terneuzense Anna Bijnsstraat 2. Elly Cap pendijk is daar maandag-, woensdag-, en vrijdagochtend bereikbaar onder telefoonnu- mer 01150-12368. Binnenkort zal de provincie Zeeland overigens nog kennis maken met een andere vorm van kinderopvang. Kinderop vang voor bedrijven en instel lingen. Bedrijven kunnen voor een bepaald bedrag in de be staande Zeeuwse kinderop vangcentra een plaats kopen. Begin oktober wordt een bro chure over die vorm van kin deropvang in het Provinciehuis overhandigd aan de betrokke nen. De ZLM onderschrijft die me ning van Matthijssen. In het jaarverslag valt dan ook te le zen dat een gedeelte van de Ne derlandse boeren zal moeten overgaan tot bedrijfsbeëindi ging. De voorlichters van de ZLM vrezen dat de komende jaren steeds minder mensen een goed belegde boterham uit de landbouw kunnen halen. De ZLM stelt in haar ver- slag, dat van de intrede van de EB BT~ computer op de boerderij verwacht. 'Want velen het telen van planten het s omgaan met dieren belangrij- fci ker dan een goed financiëel be- drijfsbeheer'. de \V' Claes van het accountantssbu- minn 1 de Noordbrabantse ,.v.. laat weten dat nog steeds het B SmMWMWÉK merendeel van haar boeren jaarlijks alle ^B^ afwacht wat het bedrag onder G*''?. streep wordt „Vroeger kwam dat nog veel vaker voor. De De computer bewijst zijn diensten in het boerenbedrijf van Hans Beenac kers bij Bavel, ondanks dat de ZLM stelt dat van de intrede van de compu- jongere boergp doen dat echter ter niet al te veel heil verwacht mag worden. - foto de stem/johan van guhp Door Emile Calon BREDA/TERNEUZEN - Zijn maar weinig boeren werke lijk goed op de hoogte van hun eigen financiële positie? In het jaarverslag van de sociaal-economische voorlichtings dienst van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) staat die opmerking te lezen. Boeren zetten zelf hun vraag tekens bij die opmerking. Een van hen is J. Risseeuw uit Breskens, secretaris van de ZLM-kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen. „Voor mij geldt die opmerking beslist niet", laat hij weten. Hij heeft in de loop der jaren verschillende cursussen gevolgd en is naar zijn zeggen redelijk goed op de hoogte van zijn eigen financiële positie. „Het is toch normaal dat je als ondernemer streeft naar een zo hoog mogelijk ren dement. Het gaat tenslotte om het bedrag onder de streep. Al het andere is feitelijk bijzaak. Het is meegenomen als je ge was er mooi bijstaat". Hij denkt dat de bewuste op merking wel opgaat voor de wat oudere boeren. „Niet voor de jonge boeren, die meestal toch goed geschoold zijn". „Zelfs voor een flink gedeelte van de oudere boeren gaat die stelling beslist niet op", aldus W. Matthijssen, vice-voorzitter van de NCB-kring Steenber gen. „De oudere boeren hebben flink wat ervaring. Ze zijn dan misschien niet altijd even goed op de hoogte van de exacte kos ten. Ze hebben wel zoveel erva ring dat ze redelijk goed een modern bedrijf kunnen run nen". Volgens hem zijn boeren die een groot akkerbouw- of modern veredelingsbedrijf be heren, zeer wel in staat de in houd van de eigen portemon nee in de gaten te houden. Hij wijst er op dat boeren die geen goed oog hebben voor het financieel bedrijfsbeheer het niet lang meer zullen bolwer ken. „Die zullen toch spoedig hun bedrijf van de hand moe ten doen. Tegenwoordig wordt het de boer dusdanig moeilijk gemaakt dat je de kosten pre cies in de gaten moet houden. Zoniet, dan vallen er slachtof fers". steeds minder". Ze denkt dat ongeveer zestig procent nog op de 'oude' manier werkt. „Als wij de rekeningen en bon netjes binnen hebben, rekenen we alles uit Vervolgens krijgt de desbetreffende boer een voorlopig verslag en daarna een definitief verslag. Vervol gens gaat een van onze begelei ders naar de boer om te zeggen hoe hij heeft gedraaid en wat hij voor het komende jaar het beste kan doen". Een andere medewerker van de NCB, P. Backx, laat weten dat de invoering van de com puter toch wel degelijk voorde len heeft. „Het merendeel van de boeren heeft zelfs veel be lang bij een goede automatise ring". Uit ervaring weet hij dat zo'n negentig procent van zijn boeren interesse heeft in het fi nancieel resultaat van de be drijfsvoering. „Mijn ervaring is dat boeren veelal niet alleen goede vak mensen zijn, maar ook mieters goed in de gaten hebben hoe hun bedrijf reilt en zeilt", zegt A. Broere. Hij is agrarisch me dewerker van de Suiker Unie in Breda en heeft veel met boe ren te maken. „Vroeger hielden ze hun boekhouding bij op de achterkant van een sigaren- Volgens de ZLM zoeten boeren alles van het werk op het land, maar wordt de boekhouding doos, nu hebben ze een compu ter". „Er is nog wel een groepje 'domme' boeren", aldus Broere, „maar die krijgt het steeds moeilijker". Hij laat wel weten dat nogal wat boeren 'achter de markt telen'. Vorig jaar le verde het koolzaad bijvoor beeld een goede prijs op en dit jaat zie je veel meer koolzaad. „Maar ja, dat heeft te maken met het marktmechanisme. Met name landbouwers kun nen niet veel kanten op. Voor een flink aantal produkten, zo als graan en bieten, krijgen ze een gararandeerde prijs. En de vrije gewassen, daar is het dit jaar droevig mee gesteld". Tot slot J. Markusse, de op steller van het ZLM-jaarver- slag. „Onze ervaring is dat er nog een te grote groep boeren is die te weinig aandacht besteedt aan de boekhouding. Zo weet meer dan vijftig procent niet hoe het verloop van het eigen vermogen is. Er is een slechte relatie tussen afschrijvingen en te vaak 'vergeten'. - foto de stem/cor. j. de bofm investeringen. Het zelfde geldt voor de relatie tussen privé- en bedrijfsvermogen. Ook merken we dat de algemene kosten vaak te sterk verschillen. Bij voorbeeld, de machine- en loonwerkkosten. Er zijn ge woon te grote verschillen en dat kan voor sommige boeren niet al te prettige gevolgen hebben"

de Stem | 1987 | | pagina 20