an. 'Zeedagenregeling nog steeds slecht' SAMENWERKING WATERSCHAPPEN VORDERT 'De oudste en eerlijkste sport' J eugddansfestival weer in Zeeland [onge zeehonden zijn iet altijd 'huilers' 'Boer kent eigen portemonnee niet' Ophef rond boot van Nederlandse politie Daders van snelkraak Kloosterzande gepakt ;sing tot bladzijden rformatle io;' EUOKZE SHOWROOM KOEWACHTSE SCHUTTERSMAATSCHAPPD 225 JAAR 'f: Lu» Tovota modellen In voorraad! S als grow keus uit 100 "First Class" occasions VISSERS OVERLEGGEN MET JURIST OVER TE NEMEN STAPPEN }ES - De zeven Zeeuwse waterschappen heb- in grote lijnen overeenstemming bereikt over hun door de politiek opgelegde samenwerking. Tien Gentse politie-agenten aangehouden |werftochten Jzeehonden' hoe" 18e eeuw WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1987 VOORLICHTINGSDIENST ZLM: NA PATROUILLE BU ANTWERPEN Toeval n m nADCT Sp^'aan 156a lanvwiv^i Telefoon 076-712000l DE STEM VAN ZEELAND ^SKENS - Ondanks de inpassing die het ministe- e van landbouw en visse- i gisterochtend in de iatscourant afkondigde, Fn de Breskense vissers L steeds zeer ontevreden ter de zogenaamde zeeda- ïregeling. Zij nemen nu _n jurist in de hand voor [vies over de te nemen lappen tegen de staat. L aanpassing houdt in dat een dag op vrijdag tussen 8.00 en 13.00 uur mag beginnen of ein digen. Wie na 8.00 uur binnen komt, verliest op vrijdag geen zeedag meer. De vissers vinden echter dat ze iedere dag in staat gesteld moeten worden zich te richten op de getijden die de Breskense haven slechts op be paalde uren toegankelijk maakt. Of het tot een kort geding komt, is nog niet zeker. Volgens de meester van de Breskense vismijn, P. de Baare, moet dat blijken uit het overleg met de advocaat. „Maar we zullen in ieder geval verder gaan", zegt Baare. „Deze regeling lost niets op. De situatie is nog steeds zeer onbevredigend. Als het tot een kort geding mocht komen, zal dat waarschijnlijk door een van de vissers aangespannen worden". De vissers houden de ko mende dagen onderling rugge spraak. Vrijdag zullen ze be slissen wat er verder gaat ge beuren. De Oostburgse wet houder J. Thomaes stuurde vo rige week namens het college van B en W een brief over de kwestie naar het ministerie waarin hij aandrong op een snelle anpassing van de rege ling. Gisteren zei hij dat Oost burg zich bij een eventueel kort geding afzijdig zal houden. Wel zal de gemeente het kort geding ondersteunen. „We hebben de zaak nog eens besproken. We weten niet of een kort geding met de gemeente als partij de juiste juridische constructie is. We zijn immers niet de eerste belanghebbende; dat zijn de vissers zelf. Als tweede volgt dan de vismijn". ab Terneuzen mag blijven fet ziet er naar uit dat daarover in oktober spijkers met ppen kunnen worden geslagen. Een van de tot nu toe aakte afspraken is dat ze gezamenlijk gebruik zullen fcven maken van het laboratorium in Terneuzen, dat j nog onder de technologische dienst valt. het verleden nog niet veel aan dacht gekregen en dat moet wel. Daar moet je in groeien en daarom moet je het voorzichtig banderen. Ik denk wel dat het ons lukt. De wil is in ieder ge val aanwezig," zegt vice-voor- zitter I. Hage van de Zeeuwse Waterschapsbond. Bij het overleg over de sa menwerking baseren de zeven dijkgraven zich niet alleen op de uitspraak van Provinciale Staten, maar ook op rapporten die zowel de griffiers als de hoofden technische dienst van de waterschappen maakten. Ook is er periodiek overleg met de verantwoordelijke gedepu teerde, G. de Vries-Hommes. GENT - Het parket in Gent heeft gistermorgen vroeg een inval gedaan in drie po litiebureaus van Gent, waaronder het hoofdbu reau. Een tiental agenten werd meegenomen voor verhoring. Naar verluidt nam men het bij de politie niet zo nauw met in beslag genomen voorwerpen. Plotseling verdwenen ze en even plotseling doken ze weer op, maar dan in beschadigde toestand. Dit was bij de politie een publiek geheim, maar werd kennelijk met de mantel der liefde toegedekt. Het parket liet de lokalen verzegelen. ials bekend wordt die dienst inen afzienbare tijd opgehe- Een deel van de dertig ïsen die er nu werken kan |jven. Het gaat dan voorna- ijk om het personeel dat jciaal is gekwalificeerd voor loratoriumwerk. De anderen nen merendeels aan het [erk bij de verschillende wa- [schappen. Taken als be- Isadvisering door de techno- ische dienst komen te ver ben. waterschappen zelf nemen 1 op zich. De samenwerking hoogstwaarschijnlijk ook jden tot het gezamenlijk in nen of opstellen van specia- sche adviezen, jelszal men daarvoor een be- |ep moeten doen op deskun- iheid van buiten, voor een per deel kunnen de zeven ierschappen samen een aan- specialisten in dienst ne- Zeeuwse waterschappen igen de samenwerking begin jaar opgelegd door Provin ce Staten. De politiek ver- lerp een door GS voorgestelde frdere fusie van waterschap- maar verbond er wel de jorwaarde aan dat de water- jheerders elkaar moeten kun- n vinden. Dat is vooral noodzakelijk fet het oog op het zogenaamde Tegrale waterbeheer. Water- iappen worden in dat ver- sid verantwoordelijk voor wel de kwantitatieve beheer- l (waterlopen en dergelijke) 1 het water als voor de kwa- [eit (zuiveringsinstallaties). Ja, dat is al een tijdje zo, bar de samenhang tussen die schillende aspecten heeft in 3ES - De jonge zeehonden die deze zomer in de euwse wateren zijn aangetroffen, waren doorgaans leen 'huilers' (hulpeloze baby's), maar oud en wijs ge- fjoeg om het verder alleen te rooien. Zeehondenmoe- rs bekommeren zich namelijk maar vier weken om Pun jongen, daarna zijn ze onverbiddelijk op zichzelf pangewezen. bat blijkt uit een overzicht ran provinciale waterstaat, at dus de titel 'niet zielig' wu kunnen dragen. Het feit lat er in de Delta weer meer Bange zeehonden zijn te be donderen is juist een goed «en: het bewijst dat zee- Ponden het gebied weer ont pakken als een aantrekke- ijke vestigingsplaats. Er kunnen volgens wa- Pswat in zo'n situatie wel i.® en jongere 'wezen' rondzwemmen. Want het Tn J1®4 jonge zeehonden mo nieuwe gebieden koloni- F gevolg daarvan pran er in de Zeeuwse wa- ifen waarschijnlijk rela te meer jonge moeders, die pn jongen weer sneller tj, ten dan zeehonden |^t meer ouderlijke erva- L, et stadium van 'huiler' soms in de meest kL '°Ze s'tuaties worden tóff* is volgens lisrh u" waterstaat lo- ™n onervarenheid zo riskante zwerf tochten. De dienst stelt vast dat verstoring in de Delta er toe kan leiden dat zeehon denmoeders hun kroost eer der verstoten en pleit daarom voor rust en stilte rondom de "jonge gezin netjes'. Een aanbeveling luidt ook om de zogenaamde 'huilers' maar met rust te laten. Ze vinden hun weg dan wel weer. De conclusie luidt dat, wil de 'kolonisatie' van de Delta door de zeehonden lukken, een goede voorlichting aan het publiek nodig is, evenals het instellen van rustgebie den in Oosterschelde, Wes- terscheldemonding en de voor-delta. Dat zijn de ge bieden waar in de voorbije maanden nogal wat zeehon den zijn gezien. Voor de zeven jonge zee honden uit het Deltagebied, die naar het bekende cen trum in Pieterburen zijn overgebracht, was die reis overigens geen luxe. Ge kweld door infecties en der gelijke hadden ze wel dege lijk verzorging nodig. Maar twee van die Zeeuwse zee honden waren echte 'hui lers'. Secretaris/penningmeester Maurice Matthijs haalt de prang omhoog Matthijs (links) en Suy bevestigen de vogels op de prang - FOTO'S DE STEM/C0RJ.DE BOER Zomaar een berichtje in de krant van maandag. De schuttersmaatschappij St. Sebastiaan uit Koewacht bestaat niet 125 jaar, maar 225 jaar. De maatschappij vierde dat heuglijke feit op een sobere manier. Af gelopen zaterdag was er een jubileumschieting waaraan 105 schutters deelnamen. Alsof 225 jaar niet heel lang is. Dat is het natuurlijk wel, ook in het schutters wereldje is het een respectabele leeftijd, maar er zijn meer maat schappijen die zo oud zijn. Of nog ouder zijn. Een duik in het verleden met voorzitter Wies Suy en se cretaris/penningmeester Maurice Matthijs. „Het is de oudste en eerlijkste sport". Door Romain van Damme KOEWACHT - Probeer dat maar eens te achterhalen. De juiste leeftijd van een vereni ging die al een paar eeuwen bestaat. Papieren uit die tijd zijn er niet. Toch zijn er dui delijke aanwijzigingen dat de Koewachtse schuttersmaat schappij St. Sebastiaan 225 jaar oud is. Secretaris/penningmeester Maurice Matthijs tovert een aantal papieren tevoorschijn. Een daarvan is afkomstig van de directeur van het Dia lect-, Volkskunde en Naam kundebureau, dr. P.J. Meer- tens. Hij liet in 1965 weten dat er over de Sociëteit St. Sebas tiaan 'alleen bekend is wat J.A. Jolles daarover schrijft in De Schuttersgilden en schutterijen van Zeeland bladzijde 59. Op die bladzijde staat: 'Dit handbooggezelschap bestond vermoedelijk al in de 18e eeuw. Een der leden althans bezat eene groengeverfde houten pijlkas -in Juli/Aug. 1913 te Middelburg tentoon gesteld, doch sindsdien ver dwenen- waarop het jaartal 17<62?>. Zijn vader, om streeks 1900 overleden, is vijftig jaren lid geweest, de ledenlijst in 't café een ge schenk van 1881; hetgeen ook van tamelijken ouderdom ge tuigt. Meer is uit vroeger ja ren niets bekend. De versle ten vlag, waarop misschien 't stichtingsjaartal stond, was niet te vinden'. Verder ligt er in de archie ven nog een 'vertrouwelijk' schrijven uit 1958 van het Co mité overbrenging stoffelijk overschot Z.D.H. Prins Wil lem V. Om geld in te zamelen waren 300 verenigingen die voor 1806 opgricht waren aangeschreven. Met behulp van rijksarchivarissen en ge meentearchivarissen waren die 300 verenigingen opge spoord. Achter St. Sebastiaan Koewacht staat 1762. „St. Sebastiaan is echter niet de oudste maatschappij", zeggen Wies Suy en Maurice Matthijs. „Wel een van de oudste. St Sebastiaan uit Zuiddorpe is omstreeks 550 jaar oud. De Batavieren uit Hulst en De Friezen uit Graauw zijn ook oud. De ove rige maatschappijen, in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er twaalf en ook in Zuid-Beve- land zijn er twaalf, zijn jon ger". De naam St. Sebastiaan is altijd verbonden aan schut- tersmaatschappijen die op de staande wip schieten. Sebas tiaan is een Romeinse heiige die in 265 in Milaan geboren werd. In Rome stierf hij op 23-jarige leeftijd. Hij was of ficier der pretorianen, leden van de lijfwacht onder keizer Diocletianus. Hij werd over geleverd aan Mauretaanse boogschutters omdat hij het christelijk geloof trouw bleef. Maurice Matthijs, al 22 jaar secretaris/penningmeester van de maatschappij, heeft dat allemaal keurig in een fraai boek staan. Vrijwel al les wat met de schutters maatschappij uit Koewacht te maken heeft, wordt door hem uitgeknipt, opgeplakt en bewaard. Voorzitter Wies Suy kan iets langer uit herin neringen putten. Hij is im mers al meer dan zestig jaar lid van de maatschappij. Vol gend jaar is voor hem een ju bileumjaar, 25 jaar voorzit ter. „De wip stond in de Schut- tershofweg. Een houten staande wip was dat. In 1930 waaide die wip om. De firma Baes heeft die wip toen weer recht gezet. In 1931 werd de eerste ijzeren wip geplaatst. Die waaide een jaar later overigens ook om. Dat was een dure grap voor die tijd. Die wip kostte 300 gulden. Toen een heel bedrag. Met het uitgeven van dertig aandelen van tien gulden werd de wip gefinancierd. Tot 1949 bleef de wip daar staan. Toen moest-ie weg omdat er wo ningen gebouwd werden". 'l' /V<trL "'f HhI K 'i '^rl P ffl)K }z> Xfi r. <-'M /t r ft****- i '>hi. e -•<* t' Wies Suv controleert het score-verloop van de vorige partij De wip verhuisde naar het lokaal bij Van Hove. In 1965 volgde er weer een verhui zing. Vanaf dat jaar werd er door de leden van St. Sebas tiaan bij De Schepper 'om hoog geschoten'. Daar was de schuttersmaatschappij tot 1981 kind aan huis. Toen moest de prang weer wijken. „We hebben geprobeerd de wip in het dorp te houden", zegt Maurice Matthijs over die periode. „Om het gezicht van dorp te behouden. Ik zal dat uitleggen. Vroeger werd er door zo'n honderd schut ters geschoten. Die schoten, gingen eens rond, dronken in de verschillende cafés wat en schoten weer een ronde. Dat was gezellig. Het trok andere mensen aan. Maar helaas was er nergens plek". Vandaar dat uitgeweken moest worden naar de rand van het dorp. Met veel hulp van oud-burgemeester van Axel De Kam, veel zelfwerk zaamheid en doorzettings vermogen, kreeg St. Sebas tiaan uiteindelijk de beschik king over een schitterende accommodatie. Een fraaie kantine, drie prangen en een met dubbel gaas overdekt pad waar de toeschouwers en schutters veilig een kijkje kunnen nemen. „Alles is in eigen beheer", zeggen Suy en Matthijs met gepaste trots. „Via een lening van de ge meente en het uitgeven van aandelen van honderd gulden onder de leden, hebben we dit voor elkaar gekregen". Dertig leden telt de schut tersmaatschappij na Weinig jeugd, slechts één lid dat jon ger dan zestien is. Dat baart de secretaris enige zorg, maar de voorzitter weet met zeker heid dat de schutterij nooit verloren zal gaan. „Nee. Zelf ben ik op zeer jeugdige leef tijd lid geworden, het heeft me altijd getrokken. Maar in al die jaren is er weinig jeugd geweest. De meesten gaan schieten als ze zo rond de der tig zijn. Dat is altijd zo ge weest. En echt, het is de oud ste en eerlijkste sport die er is. Dat gaat nooit verloren". GOES - Boeren mogen vaak klagen over hun in komsten, feitelijk zijn er maar weinig goed op de hoogte van hun eigen financiële positie. Dat blijkt uit het jaarverslag van de sociaal-econo mische voorlichtingsdienst van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). Van de intrede van de computer op de boerderij valt volgens die dienst ook niet alle heil te ver wachten want 'velen vin den het telen van planten en het omgaan met dieren belangrijker dan een goed financiëel bedrijfs beheer'. Waarschijnlijk is dat ook de reden dat sommi gen het moeilijk onder ogen kunnen zien wan neer de mogelijkheden van hun bedrijf uitgeput zijn. Volgens de voorlichtings dienst is het dan echter noodzakelijk vroegtijdig uit te zien naar kansen buiten het bedrijf. Het 'kamperen op de boerde rij' is zo'n mogelijkheid. Anderen gaan een neven beroep uitoefenen, terwijl sommigen ook moeten besluiten tot bedrijfs beëindiging. Dat dat laatste ver schijnsel zich in de ko mende tientallen jaren meer en meer gaat voor doen staat voor de ZLM- voorlichters buiten kijf. Er valt voor steeds min der mensen een goed be legde boterham te verdie nen in de landbouw. „De ontwikkelingen gaan dermate snel dat, bij de beroepskeuze van de kin deren, hen er op gewezen dient te worden dat over tien twintig jaar of mis schien nog eerder, er aan merkelijk minder bedrij ven zullen zijn waar een verantwoord inkomen uit gehaald kan worden." Voor de dienst staat het wel vast dat hoe dan ook het zelfstandige gezins bedrijf zich zal handha ven of nog versterken, al zal het ondernemerschap van boer en boerin een steeds grotere rol gaan spelen. ANTWERPEN/VLISSINGEN - In België is een enorme ophef ontstaan over de verschijning, afgelopen zaterdag, van een Nederlands politievaartuig op de Schelde bij Ant werpen. De boot van de rijkspolitie te water verscheen precies op het moment dat zaterdagmiddag het Russische zeilopleidings- schip Drouzjba aan zijn af vaart begon. Het geval werd meteen in verband gebracht met de moei lijkheden die het Russische schip ondervond om door de Nederlandse territoriale wate ren te varen. Daarbij komt dat de zeilboot opdracht had ge kregen om zondag voor mid dernacht de territoriale wate ren weer te verlaten. De suggestie van Belgische zijde dat het Nederlandse poli tievaartuig in Antwerpen een oogje in het zeil kwam houden wordt door de Rijkspolitie te water in Vlissingen bestreden. Volgens een woordvoerder had de aanwezigheid van het poli tievaartuig niets met de Russi sche zeezeiler te maken. „Het ging om een normale surveil lance, zonder verder ook maar enige onderzoekstaak". De woordvoerder kon er nog aan toevoegen dat het vrij gebrui kelijk is dat Nederlandse poli- tievaartuigen af en toe eens een kijkje over de grens nemen. Andersom verschijnt ook de Belgische rivierenpolitie wel eens op de Westerschelde. Als de Nederlandse politie- boot inderdaad met een be paalde opdracht naar Antwer pen zou zijn opgestoomd, zou dat overigens in strijd zijn ge weest met de overeenkomst tussen de twee landen. Immers, het is gebruikelijk dat steeds toestemming wordt gevraagd als politievaartuigen van het ene land voor dienstredenen in wateren van het andere land opereren. TERNEUZEN - De politie van Terneuzen heeft in sa menwerking met de rijks politie te Hontenisse klaar heid gebracht in de vorige week gepleegde inbraak bij rijwiel- en tv-handel M. te Kloosterzande. Daags na deze 'snelkraak' kon den worden aangehouden de 18-jarige H. L. uit Terneuzen en zijn plaatsgenoot W. T. (20). Beiden hebben bekend en zijn gisteren na het opmaken van een proces verbaal weer op vrije voeten gesteld. Aan het licht kwam ook dat de 16-jarige A. H. uit Sluiskil bij de inbraak was betrokken was geweest. Hij werd zater dag 5 september aangehouden. Van de buit, enkele duizenden guldens, was niets meer over. Tijdens de verhoren beken den de jongelui ook enkele diefstallen van benzine uit ge parkeerd staande auto's in Ter neuzen, Zaamslag en Heikant, of pogingen daartoe. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Evenals twee jaar geleden, toen Vlissin gen de eer kreeg, wordt het nationale j eugddansfestival dit jaar in Zeeland gehouden. Van 1 tot en met 4 oktober staat Middelburg bol van de dansactiviteiten voor kinderen van vier tot zestien jaar, hun begeleiders en een professioneel publiek uit het hele land. Landelijk is onder meer het Scapino Ballet bij de organisa tie betrokken, in Zeeland wer ken het Dansoverleg Zeeland en het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige vorming en Vol wasseneneducatie er aan mee. Het festival biedt een serie dansvoorstellingen voor de jeugd en daarnaast lezingen en inleidingen voor een deskundi ger publiek. Ook groepen, zoals scholen, kunnen terecht op de vier locaties in Middelburg waar het festival zich afspeelt. Het evenement wordt op 1 oktober officiéél geopend door wethouder G. Schoenmakers van Middelburg. Dat gebeurt om 13.15 uur in de Concert- en Gehoorzaal. Het Dansoverleg Zeeland ziet het nationale festival als een waardige afsluiting van het dansstimuleringsplan dat in de afgelopen drie jaar zijn beslag heeft gekregen. Het leidde tot een duidelijke ople ving van de interesse voor de dans in de provincie. Van onze abonnees Door een storing in een van onze computersyste men is bij een beperkt aantal abonnees niet de juiste editie van De Stem van dinsdag 8 september bezorgd. Onze postabon- nees zullen deze krant een dag te laat ontvan gen. Voor het veroor zaakte ongemak bieden wij onze welgemeende excuses aan. Directie De Stem

de Stem | 1987 | | pagina 13