ing Deining rond tweede naaktstrand Z=Z3|nKELE tonnen voor uitwerking plannen TEPAS Galeriehouder Bellemans ontvangt 'Liber Amicorum' 'olitie vindt wapens Vlissingse woning Met vertraging op pad Zeeland maakt werk van kenniscentrum 'Ontslagen Rijk treffen provincie veel te hard' PvdA: Alsnog meewerken aan IKY-expositie Hulst 'DE VRIES HEEFT GEEN ZICHT OP BADMODE' IDDELBURG - De Nederlandse Middenstands ink (NMB) ziet brood in de plannen om van het Drmalig werkeiland Neeltje Jans een attractie- krk van internationale allure te maken. voortanden, fc| lis was het dan ïtwoord te gevi /aar bent u v( ïveerhetvolgei leegster moeitd >elt u. Nou dai ïn gedurende e zuster in alle an hebben, administratie het ziekenhi tr verder bij tt bijvoorbeeld de verple aanvullende hij ook bij V(] okter de Soeti nog wat pijn, J dat na een pi r zija VGZ onder problemi igt zich weer ovi ea Hoe- a kunnen ndheid in henzelf weede fase Haast (IVERSE GRANATEN EN PATRONEN DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 ONDERZOEK PROVINCIE EN GEMEENTEN De klos 'B EN W MOETEN HEROVERWEGEN' Wedstrijd voor Zeeuwse filmers Bromfietser reed honderd name in het Algemeen brgerlijk Pensioenfonds. pi de sollicitatieprocedure oren een medisch en Ipychologisch onderzoek elangstelling bt u belangstelling, dank nadere informatie over rnktie-inhoud en/of se/eftJ 'ocedure telefonisch in» \i de heer Ft. Meyers, Re 31.073-21.73.40), of bij èe} Hendrix, Personeelchel yest-Brabant (tel. 076-224 chriftelijke sollicitaties, finnen 14 dagen na verst deze advertentie, ten i het Hoofd van de aft ersoneelszaken van de J/.V. BBA, Postbus 3306, )DH Breda, elleve in de linker bovt fan de envelop de letters vermelden. Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk ae beste gereedschappen en machinerieën Mbbyist, vakman en industrie. DE STEM VAN ZEELAND T27 n onze verslaggevers OSTBURG/NIEUW- LIET - Er zal nog heel wat rater door de zee stromen r Zeeuwsch-Vlaanderen hi tweede naaktstrand rijk I De Oostburgse wethou- *»r van recreatie J. de Vries VdA) liet dit weekend we- dat B en W van de ;st-Zeeuws-Vlaamse ge prente volgend jaar een fceede stuk strand voor ïaktrecreatie willen open fclea Vries hield rekening met verdeelde CDA-fractie, ar inmiddels is gebleken dat heel wat meer mensen zijn niet staan te juichen bij het pren van het plan. Zo vraagt J. van de Velde, eigenaar van camping De Pan- nenschuur, zich af waarom de recreatiecommissie nog niet gekend is in dat plan. In die commissie hebben leden van de vier raadsfracties en vertegen woordigers uit diverse recrea tiesectoren zitting. „Maandag (gisteren red.) zou er een vergadering van de re creatiecommissie zija Maar die bijeenkomst is afgezegd. Er zouden geen agendapunten zijn. Nou, als dit geen agenda punt is. Dit is toch een duidelijk punt voor die commissie", al dus Van de Velde. „Ik neem aan dat er straks toch nog ge sprekken over dit punt gevoerd worden". Mevrouw L. Cuelenaere- Faes, fractievoorzitter van het CDA, laat weten dat haar frac tie in ieder geval tegen een tweede naaktstrand is. Niet al leen op ethische, maar ook praktische gronden wordt het plan van B en W terzijde ge schoven. „Bij de Zwarte Polder is het nu al druk. De politie moet regelmatig boetes uitde len omdat auto's verkeerd ge parkeerd staan. Dat zal alleen maar erger worden als daar een naaktstrand komt". Ook de fractie Dorpsbelan gen en Toerisme (D&T) ziet weinig heil in het plan. Frac tievoorzitter I. de Hullu: „We hebben ons nog niet over de zaak gebogen. Als er weer ruimte moet komen voor meer naaktrecreatie, vind ik dat het bij de Groedse Duintjes moet komen. Overal naaktstranden creëren, nee, dat zie ik niet zit ten". WD'er Legrand staat eveneens niet te juichen. „Een van onze fractieleden is wel licht tegen een tweede naakt strand". De Vries is op zijn beurt weer verbaasd over de reacties. „In het verleden is er al eens meer gesproken over een tweede locatie. Ook toen er sprake was van uitbreiding van het huidige naaktstrand. En let wel, één van de moge lijke locaties is het stuk strand ten westen van de Zwarte Pol der. En wat de recreatiecom missie betreft, leek het ons niet verstandig voor één agenda punt de leden bijeen te roepen in de nadagen van het seizoen. Straks hebben we nog een hele boel andere punten erbij en dan kunnen we een middagje gaan babbelen". De Vries zal van mevrouw Cuelenare dan te horen krijgen dat hij weinig verstand heeft van badmode. In mei, tijdens de behandeling van de uitbreiding van het naaktstrand bij Nieu- wesluis, vertelde hij nog dat er niemand bang moest zijn voor verdere uitbreiding. Badpak ken zouden weer in de mode zijn. „Wat dat betreft heeft hij het goed mis gehad", aldus de CDA-fractievoorzitter. Zie verder pagina Zeeland 4. 'tsche Buurtspoorwfj itodiensten 'BBA' VMB omarmt Neeltje Jans in onze verslaggever bank heeft een paar ton over voor de verdere uitwer- fig van de door Louis van Gasteren gelanceerde ideeën. raad van bestuur liet dat kortgeleden weten aan de bjectgroep Neeltje Jans. ormatie over de VGZ ziektei0 mari' igens de bank is de opzet van i Gasteren 'zorgvuldig', ar is toch een commerciële ivulling nodig. Daartoe de NMB nader overleg et twee andere geïnteres- erde financiers, de PGGM psioenfonds voor de gezond- lszorg) en de KLM. ïedeputeerde J. Ventevogel nde zich desgevraagd zeer ïnomen met de positieve re- ie van de NMB. Hij ver- cht dat hierdoor anderen over de streep worden ge- kkken. Tot die andere geïnte- pseerden horen onder meer Ahold-concern, de keten n Postiljon-hotels (Heine- 1) en de Nationale Investe- gsbank. Igens Ventevogel verloopt project Neeltje Jans nu icies volgens het scenario: let plan Van Gasteren was de rste fase, het peilen van de irkt voor financiering de de. De belangstelling blijkt nu zodanig dat we kun nen zeggen dat het volgens plan verloopt." Van Gasteren cs hadden be rekend dat het hele project 135 miljoen gulden zou gaan kos ten, maar gingen ook uit van een uitvoering in fases. De eer ste is het droogzetten van de zogenaamde pijlerpolder, waardoor het unieke karakter van de Oosterscheldedam in volle omvang zichtbaar wordt. Die fase kost vijftien miljoen gulden. Later zouden onder meer een World Fish Center en een paar grote expositie-koe- pels aan bod komen. De initiatiefnemers willen vooral haast zetten achter de pijlerpolder omdat de stroom bezoekers naar Neeltje Jans niet mag opdrogen. De respons van financiers stemt hen opti mistisch. „Als alles in dit tempo blijft verlopen, is men eind van het jaar aan het werk. Dat zou mooi zijn," aldus Ventevogel. Ide gewenste klasse: ion zonder postzegel opsturen /GZ, 500 VC NIJMEGEN. DS 01640-54600. BREDA, c' 322911. HEERLEN, krui»? ASTR1CHT. a. van sch; wilhelminastraat 39,044' 077-879391. icim P onze correspondent lISSINGEN - Tijdens een huiszoeking bij de 20-jarige issinger J. P. vond de politie nogal wat wapentuig. De ftie vond in de woning drie mortiergranaten, een hand- pnaat, ontstekingsapparatuur, granaatkoppen, een 300 patronen en 500 gram kruit. door de politie ingescha- E.O.D. bracht de hand- iat tot onploffing, terwijl mortiergranaten werden igenomen om elders te wor- vernietigd. egn de jongeman werd pro- I verbaal opgemaakt wegens overtreden van de vuurwa- wet. Een en ander kwam het licht omdat P. was iehouden in verband met aantal in Vlissingen ge- '8de inbraken. «men met twee stadgeno te 19-jarige M. W. en de 20- 8e J. K, werd in de nacht op 4 september een in- k 8epleegd in een Chinees wrant aan de Visserstraat üssingen. Daar werd het een speelautomaat ge- ^eigens werd uit een irkeerd staande auto ben- j-overgetankt in het eigen K 8 en reed men naar Ber- K u Daar aangeko perd een inbraak ge- ;„'n,®en dumpwinkel. Het erd kort daarna door de r '"'fekrnag gegrepen en kWv chikkin8 gesteld laaHM f m Gissingen, aar bleek tijdens de verho- meerde inbraken kerfstok haddea Ook en aangehouden de 19-ja- de 24-jarige A. fe w VUssingen. luen ?Pmaken weer op De Eendracht, klaar voor vertrek in Terneuzen Van onze verslaggever TERNEUZEN - Met enige vertra ging is gisteren De Eendracht, de schoener van de Nationale Vereni ging Het Zeilend Zeeschip, uit de veerhaven van Terneuzen vertrok ken voor een zeiltocht van twee we ken. Het verversen van de zoetwatervooraad liet enige uren op zich wachten, waar door De Eendracht niet om 10.00 uur maar pas rond 15.00 uur het ruime sop koos. Aan boord zit een Zeeuws-Vlaamse gastbemanning van 26 man die de elf- koppige vaste ploeg op zee assistentie verleent. Dë zeiltocht met De Eendracht is weliwaars een vakantietrip, maar er moet door de vrijwilliger gewoon wor den gewerkt aan boord. De Eendracht meerde dit weekend op initiatief van de Dow Zeilclub aan. In to taal kunnen 52 mensen aan de alterna- - foto wim kooyman tieve vakantie meedoen. Na het vertrek uit Terneuzen werd gisteren koers gezet naar het Engelse Kanaal om via de So lent het eiland Wight aan te doen.* Ver volgens worden de Kanaaleilanden Guernsey en Jersey aangedaan. De Eendracht komt na de eerste week opmaandag 14 september aan in het Franse Granville waar de nieuwe 'be manning' aan boord springt De eerste zeilers, die in Terneuzen zijn opgestapt, gaan met de bus terug. De tweede groep wordt zaterdag 21 september weer in Terneuzen terug verwacht. Van onze correspondente AXEL - De kindergalerij van boekhandel-galerij Roby Bellemans in Axel bestaat vijfjaar. Ter gelegenheid van het eerste lustrum ontving Bellemans een zogenaamd 'Liber Amicorum' (een vriendenboek) met tekeningen van 21 van de illustratoren van kinderboeken die in de loop van de vijfjaar in de galerij hebben geëxposeerd. Hans Flottes, eigenaar van voormalig speelgoedmuseum in Sint-Jansteen, overhandigde de mooie serie gebundelde illustra ties aan Bellemans, voor wie het boek een volslagen verrassing was en die er dan ook bijzonder gelukkig mee bleek te zijn. Het idee was uitgewerkt door echtpaar Flottes en Bellemans' echtgenote Joke die de illustratoren had aangeschreven. Van de dertig personen die ooit hadden geëxposeerd reageerden er 21 op haar brief 'een getal dat overeenstemt met de volwassenwording van de galerie', aldus Hans Flottes. Het echtpaar Flottes bundelde de unieke prenten en Neeltje zorgde voor een passende omslag. De kindergalerie was de eerste die in Nederland werd opge richt. En uit de hoek van de jeugd en ook uit andere delen van Ne derland heeft Bellemans veel positieve reacties gehad in die tijd op zijn initiatief. Het eerste lustrum is dan ook geen eindpunt voor het echtpaar Bellemans. „We breiden zelfs uit", aldus Bellemans die altijd te vinden is voor nieuwe ideeën. „Op dit moment is de kindergalerie en de kinderboekenafdeling nog gevestigd op de benedenverdie ping, maar dat gaat veranderea Wanneer de kinderboekenweek is afgelopen (1 tot 10 oktober) beginnen we met de verbouwing van onze zolder en we zijn van plan daar de kinderboekenafde ling naar te laten verhuizea We denken dat de verbouwing over een paar maanden is afgelopen. En dan beginnen we aan een nieuwe start van de volgende vijf jaar". Pn proces verbaal P voeten gesteld. Hans Flottes overhandigt het boek aan Bellemans. Naast Bellemans staat zijn vrouw Joke. - foto de stem cor j. de boer MIDDELBURG - Het Zeeuwse provinciebe stuur gaat werk maken van een centrum dat moeilijk toegankelijke kennis en kunde kan overdragen aan alle mogelijke geledingen in de samenleving. Daartoe worden een stuurgroep en een werk groep ingesteld. De werkgroep gaat het eigenlijke onderzoek verrichten. Bedrijfsle ven, de Hogeschool Zee land en de middenstand zijn er onder meer in vertegenwoordigd. De belangrijke rol van het bedrijfsleven blijkt uit de benoeming van Ter- neuzenaar Spaas tot voorzitter. Hij vertegen woordigt Dow Chemical. Zeeland wil hiermee ook inspelen op aanbeve lingen van de commissie Dekker, die een betere kennisoverdracht in Zeeland noodzakelijk achtte. Doel van het on derzoek is volgens gede puteerde R. Barbé - zelf voorzitter van de stuur groep -, die er gisteren de statencommissie voor economische zaken over inlichtte, in de eerste plaats om taken en doel groepen van een Zeeuws kennistransfercentrum goed te omschrijven. Men wil ook op papier krijgen hoe de kennis overdracht er op het ogenblik in de provincie bijstaat, en hoe de orga nisatie van een kennis centrum er in grote lij nen moet uitzien. MIDDELBURG - Gedwongen ontslagen bij allerlei rijks diensten dreigen Zeeland onevenredig hard te treffen. Al leen al van het personeel van Rijkswaterstaat in deze pro vincie hangt tien procent ontslag boven het hoofd. Er zouden daarmee 165 volle dige banen verdwijnen. Om een fel protest te kunnen laten horen in Den Haag, gaan pro vincie en Zeeuwse gemeenten onderzoeken hoeveel ambten naren-banen er precies op de tocht staan. Dat bleek gistermiddag tij dens een vergadering van de statencommissie voor economi sche zaken. De statenleden be luisterden -en onderschreven grotendeels - een pleidooi van ir. M. Meulblok, die namens de dienstcommissie van Rijkswa terstaat in Zeeland van zijn publieke spreekrecht gebruik maakte. Hij vond dat de minis ter de botte bijl hanteert en vroeg de Zeeuwse politiek te protesteren. Daartoe leek de commissie be reid. „Uitvoerende diensten in de regio zijn vaak de klos," concludeerde PvdA'er G. de Kok, terwijl G. Eyssens (WD) zich afvroeg waarom men met die ontslagen zo ver van Den Haag af begint. „Zeker om het gekerm niet te horea" C. van Waterschoot (PPR) vond het jammer dat juist de theoretisch ingestelde ambte naren mogen blijven zittea Zij zorgen voor een bureaucrati sche rompslomp die hun colle ga's in het veld handenvol werk bezorgt. „Dit mag Zee land niet onevenredig treffen," meende tenslotte CDA'er E. Nieuwkerk. Gedeputeerde R. Barbé was het daarmee eens, maar stelde vast dat eerdere pogingen om dat in Den Haag onder de aan dacht te brengen niet succesvol waren. De vraag wat het ver lies van arbeidsplaatsen voor ambtenaren betekent voor Zee land, krijgt daarom aandacht in het economisch beleidsplan van de provincie. Omdat dat nog wel even op zich zal laten wachten, hebben provincie en gemeenten een werkgroep ingesteld, die de cij fers op een rijtje moet krijgen. De gegevens kunnen binnen twee maanden op tafel liggen en dan zal men ermee aanklop pen bij het kabinet. HULST - De PvdA in Hulst vindt dat B en W nog eens goed moeten nadenken over medewerking aan een tentoonstel ling van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in de ge meente. B en W weigeren een ge vraagde subsidie van vijfhon derd gulden en willen ook geen tentoonstellingsruimte be schikbaar stellen. De argumen ten: het IKV zou geen objec tieve mening hebben over de vredesproblematiek en boven dien zijn er geen financiële middelen, betoogde burge meester F. Jacobs tijdens de laatste vergadering van de Hulster gemeenteraad. De PvdA schrijft echter in een brief aan het college dat het totaal voorbijgaat aan de gevoelens binnen de bevolking. „Ook al is een beweging niet objectief, dan nog kan zij veel goeds uit te dragen hebben", schrijft de PvdA. „Positief rea geren op het verzoek van het Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het on langs opgerichte district Zeeland van de NOVA (Ne derlandse Organisatie Van Audio-visuele Amateurs) houdt op zaterdag 3 oktober zijn eerste wedstrijd voor video- en filmamateurs uit de provincie. Dat gebeurt in de aula van de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg, van 15.00 tot 22.00 uur. Het district Zeeland is pas op 2 september opgericht door de drie video- en smalfilmclubs Shot '68 uit Vlissingen, De To ren uit Goes, en Zeeuwsch- Vlaanderen uit Breskens. De wedstrijd van 3 oktober geldt tevens als voorronde voor de nationale wedstrijd van de NOVA, op 14 en 15 november in Eede. Deelname aan de wed strijd staat voor iedereen open Wie wil meedoen moet de film- of videoproduktie voor 25 sep tember naar het secretariaat in Kloetinge (Zomerweg 57)- stu ren. IKV geeft, naar onze mening geenszins aan dat men zich daarmee direct geheel vereen zelvigt met de ideologie van de vredesbeweging". De partij wijst op het brede draagvlak dat de organisatie in de samen leving heeft, en denkt dat het besluit van B en W veel Hulste naren onaangenaam heeft ver rast. Tenslotte schrijft de PvdA dat de manier waarop Jacobs de beslissing presenteerde geen recht doet aan het standpunt van PvdA-wethouder P. Wee- maes, die de tentoonstelling wat de principiële kant betreft wel ziet zitten. Van onze correspondent WEMELDINGE - Rijdend met een snelheid van onge veer honderd kilometer per uur trachtte de 17-jarige R. B. uit Yerseke aan de politie te ontkomen. Na een achter volging van twee kilometer over de Nieuwendijk zag B. de politieauto naast zich ko men rijden. Hij remde sterk af, raakte daarbij het eveneens sterk af remmende voertuig van de Hermandad, kwam daarbij te vallen en rolde van de dijk. Bij zijn val werd hij lichtgewond en overgebracht naar het Oos- terschelde ziekenhuis in Goes. De supersnelle bromfiets werd in beslag genomen en tegen B. een proces verbaal opgemaakt Het voorval speelde zich zon dagmiddag af toen B. over de zeedijk nabij Wemeldinge reed. Een politiepatrouille wilde de bromfiets controleren en gaf de bestuurder een stopteken. Dit werd door de jongeman gene geerd en in volle vaart ging hij er van door in de richting van het dorp Wemeldinge.

de Stem | 1987 | | pagina 11