Stephen Roche evenaart Eddy Merckx Geflatteerde zege van PSV 'W dekbed ivo, 1AARLENAAR: 'IK KAN ER VREDE MEE HEBBEN' Geblesseerde Hiele en Jan Wouters uit Oranje-selectie nereen fana Q--korting Rooks te passief AUTO IEASIH Of AUTO MRIH1 the Dons Kuur MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 IER TWEEDE RENNER MET WINST IN GIRO, TOUR EN WK IN ÉÉN JAAR NET EVEN ANDERlj LLACH - Oude rekeningen worden altijd ver- 'end. Waar en wanneer weet niemand, maar itaald wordt er immer. Professioneel jezen rijden WK ls amateurs [en als profs STANLEY MENZO DEBUTANT Geen sprinter Niet zwaar mse Koerier. Uitslag WK Dikke streep Opleving goed GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222100 HUREN VANAF 35.- PER DAG DESTF 'ere reinig,ng VQn 9evvensf (met bi betel'l warmer! /m 30 september idrikstraat 200, Bredo! entrum 20, Etten-Leurj ïlaar 23, Roosendaal 761. 0nze speciale verslaggever \CH - Er waren wie- Kuiers die na de Tour France het lef hadden pphen Roche een tussen is te noemen. De Ier had En wel de Giro en de Tour [hetzelfde jaar gewonnen, lt Werd als een incident gedaan. Het wachten was de nieuwe Hinault, de euwe 'echte' kampioen, a gisteren heeft Roche ook [laatste twijfelaars in zijn np getrokken. v het binnenhalen van de ereldtitel in Villach na de twee grote ronden is hij op ge lijke hoogte gekomen met de legendarische Eddy Merckx, die tot gisteren als enige renner in de wielergeschiedenis het drieluik Giro-Tour-regenboog- trui achter zijn naam had staan. „Voor de Ronde van Frank rijk werd me verteld dat ik met het winnen van de Tour en Giro in één jaar Merckx zou evenaren", zei een geëmotio neerde Stephen Roche in Vil lach, nadat hij door een Ierse fan de intussen bekende groen witte pet met het klaversym bool van Ierland opgezet had gekregen. „Merckx deed dat in 1971. Voor het WK kreeg ik te horen dat ik Merckx opnieuw kon kopiëren door ook nog we reldkampioen te worden. Dat kunststuk van Merckx stamt uit 1974. Het duurde dus drie jaar voor Merckx na de 'double' een 'triple' kon realiseren. Ik riep meteen in een optimisti sche bui: zo lang wil ik niet wachten. En vervolgens dacht ik: als je dit seizoen dan toch alles aan het winnen bent Ste phen, waarom pik je er dan die regenboogtrui niet ook nog even bij?. Dat het gelukt is, is een wonder, een kans van een op een miljoen. Ik word nu ver geleken met Merckx, maar dat betekent helemaal niet dat ik van dezelfde klasse ben als Merckx. Ik heb nu alleen maar een heel klein beetje inge haald". „Toch heeft mijn overwin ning me niet helemaal verrast. De laatste week groeide ik in recordtijd naar mijn topvorm. Ik had Sean Kelly echter mijn woord gegeven dat ik voor hem zou rijden. Kelly en ik hebben een unieke verstandhouding. Hij weet dat hij op me kan re kenen en ik op hem. In de fi nale reed ik puur voor Sean, maar het koersverloop verliep ongewild helemaal in mijn voordeel. Het was dus eigenlijk een foutje, zoals de finale zich afspeelde. Ik zal het dan ook nooit meer doen", aldus de gek scherende Roche. „Kelly was kennelijk toch niet helemaal goed. Zijn kans komt ook nog wel. Neem van mij aan dat ik me met evenveel plezier hele maal voor hem zou hebben op geofferd om dan 60ste te wor den. Daar zou ik geen probleem mee hebben gehad". ölz 'remt Vliet erkoop van personen- ken voor uitbreiding van u/V I HAVO of IVA a of b en iranche. Zijn leeftijd is 2! nieuwe en gebruikte sling is uiteraard afgeste over een auto van de z; e en bondige brief met ectie van erfenis uit de jongste Tir- io Adriatico, zo bleek, waar ilz Van Vliet openlijk de oor- verklaarde toen deze par- ïtig in de leiderstrui rond- „Jij zult deze ronde nooit len, mannetje", schijnt ill Van Vliet in Italië te heb ben toegevoegd. „Daar zorg ik hoogst persoonlijk voor". Van Vliet redde het inder daad niet en de gevolgen van het verloop van die vooij aars- koers hadden bittere conse quenties voor de Nederlander iij Villach en slechts een •ankje genoegdoening. De Nederlander („Ik [de de pedalen niet. Het was !ken één vakje benutten, de advertentie wordt in een t. ertentie met het belangrijkste t en bondig, telefoonnummer in de ert men gemakkelijk en snel. VAN DE ZIJKANT HET BEDR t betalen. Voor toezending vaij ter dient u f 3,50 extra te :e betaling kunt u een groene blauwe girokaart (dus géén rijving) insturen, taling ontvangt u een rvoor wij u echter f 4,— in rekening moeten brengen. I tsing aan Dagblad De Stem, /IB Breda. ertenties., of inleveren op onze I Door John Hoofs :un van Vliet en Rolf Gölz kennen die wijsheid sinds iteren ook. In de finale van de strijd om de wereldtitel Villach torpedeerden ze hun kansen door louter oog te uden voor elkaar. alsof ik vloog") zag een unieke kans om wereldkampioen te worden mislukken. „Toen Ro che in de laatste kilometer wegsprong, had ik gemakkelijk kunnen meegaan", aldus Van Vliet. „Ik keek om en zag Gölz achter me zitten. Hij had de hele finale al op mijn wiel ge reden. Op dat moment dacht ik: 'Bekijk het maar, Gölz. Ik zie liever Roche wereldkampioen worden dan jij'. Het was een vergelijkbare situatie als die in de Amstel Gold Race van dit jaar. Liever Joop dan Rooks. Nu liever Roche dan Gölz. Ik moest wel even slikken, toen ik mijn kansen zag verdwijnen, want ik was bezeten van het idee om wereldkampioen te worden. Ik kan er echter des- Portugezen ondanks vrede mee hebben. Roche is tenslotte de beste ren ner van het jaar. De ware we reldkampioen". Teun van Vliet had vooraf zijn twijfels gehad over de Neder landse ploeg. Zou ze een een heid vormen of niet? Het viel geweldig mee. „De jongens hebben zich zeer professioneel opgesteld". De Nederlanders controleerden de koers als zel den tevoren. Steevast reden er vijf oranje-hemden in de spits van het peloton. Toen de finale daadwerkelijk op gang kwam, was Nederland met een sterk rijdende Erik Breukink, Steven Rooks en Teun van Vliet uit stekend vertegenwoordigd. Van Vliet had toen al een se rieus ogende uitlooppoging met Moreno Argentin achter de rug. De Belg Nevens demar reerde en Argentin en de Span jaard Fernandez sprongen mee. Van Vliet: „Ik reed bergop in een ruk naar Argentin. Zo ge makkelijk, dat was me nog zel den gebeurd. Dat gaf me ge weldig veel moraal". Na ander halve ronde werd het viertal weer tot de orde geroepen. Prijs incl. 6% |Vanonze verslaggever ÜCH - De prilste professional, de Portu gees Orlando Manuel Neves-Pinho, heeft ondag twee uur voor het peloton uitgereden. Niet zo verwonderlijk, gezien de snelheid van de groep, die in de eer ste zes ronden onder arre weersomstan digheden, ruim zeven 'nuten meer ge bruikte dan Jeannie ngo. Wel opmerke lijk, omdat Neves- ho zaterdag ook laan de amateurwed- rijd had deelgeno- nen. i de avond tekende hij hog een professional con tract, samen met zijn José Silva nerico, die ook bij de aateurs was vertrok ken. De belangrijkste re ien voor die stap was dat j6r een Portugese ploeg 11 vertrekken in de onde van de Europese ëmeenschap en er geen p/aatsen meer voor ama- ieurploegen beschikbaar jaren. Wel voor een pro- ""sionele equipe, maar aarvoor had Portugal heer niet voldoende ren ners. De snelle overstap "ste dat probleem op. DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Rinus Michels heeft zondag twee afzeggingen gekregen voor de interlandwedstrijd van woensdag tegen België. Doelman Joop Hiele van Feyenoord en midden velder Jan Wouters van Ajax haakten wegens blessures af. Hiele raakte vrijdag tij dens de training gebles seerd. Hij verstuikte de enkel en bleef ook voor het competitieduel tegen Roda JC aan de kant. Stanley Menzo van Ajax wordt zijn vervanger in de selectie. Jan Wouters speelt al enkele weken licht geblesseerd in de basis van Ajax. Zo ook zondag tegen FC Twente. De Utrechter in Amster damse dienst heeft last van de liezen en moest een kwartier voor tijd ge wisseld worden. Voor Wouters is geen stand-in opgeroepen. Volgens de medische staf heeft Wouters enige dagen rust nodig om te herstellen. Joop Hiele had het heel wat moeilijker met de mededeling van de clubarts van Feyen oord dat hij woensdag slechts met onverant woorde risico's zou kun nen spelen. Hiele verde digde in de laatste inter land, het kwalificatieduel voor de Europese titel strijd tegen Hongarije (2- 0), het doel van Oranje, toen coach Michels de aangeslagen Hans van Breukelen passeerde. ,„Ik heb mijn kans toen ge grepen. Daar heb ik lang voor moeten wachten. En nu dit", aldus de teleur gestelde Hiele, die dit sei zoen al geplaagd werd door een oude blessure. Vorige week was hij volgens zeggen volledig fit, maar een uitglijder tijdens een trainingspar tijtje wierp hem uit de race om de positie van eerste doelman in het Ne derlands elftal. Rinus Mi chels zei de afgelopen week, dat de keuze tussen Van Breukelen en Hiele bepaald zou worden door de details van het week einde vóór de interland. Michels riep in de loop van de zondagmiddag Stanley Menzo op als tweede man voor de doel positie. De Ajax-sluitpost is, evenals clubgenoot Hennie Meijer, voor het eerst opgenomen in de A- selectie. Michels hield de vorig seizoen sterk uitlo pende goalie buiten zijn eerste keus, omdat er van de buitenwacht te veel druk werd uitgeoefend om de Amsterdammer in het A-elftal te krijgen. „Een nadeel voor Menzo", bekende Michels onlangs eerlijk. Menzo zelf was zondag zeer verguld met zijn uit verkiezing. „Ik zit erbij. Of ik een helft speel, maakt mij echt niet uit", was het commentaar van de doelman, die zich maandag in Noordwij k bij de A-groep meldt, maar ook zijn plaats in het Olympisch elftal be houdt. Dinsdag reist Menzo naar Maastricht voor het oefenduel van de Olympische voetballers tegen de Bondsrepubliek Duitsland. Woensdag zit hij normaal gesproken op de bank bij Oranje in Rotterdam. Michels heeft naast Menzo geen nieuwe spelers opgeroepen. Door het oproepen van Kief t en Meijer vorige week, als vervangers van de aan vankelijk verhinderde AC Milan-vedetten Gullit en Van Basten, heeft hij zestien spelers tot zijn be schikking. Over de lichte blessure van Ruud Gullit, die in Milaan desondanks toch toestemming kreeg naar Nederland te reizen, was in Zeist zondag niets be kend. De zestien voor het A-elftai zijn: Meijer, Rijkaard, Bos man, Menzo, Winter, Van 't Schip en Silooy (allen Ajax), Koeman, Vanenburg, Kielt en Van Breukelen (allen PSV), Suvrijn (Roda JC), Van Tiggeien (Anderlecht), Gullit en Van Basten (bei den AC Milan) en Troost (Feyenoord). Nadat Breukink er met een korte solo toe had bijgedragen dat het ongeveer zestigkoppige peloton uit elkaar werd getrok ken, leidde Stephen Roche de beslissing in. Werkend voor Kelly liet hij de favorieten een uiterste krachtsinspanning doen om hem te volgen. De wedstrijd was meteen beslist. Sörensen, Criquielion, Breu kink en Gölz zaten meteen mee. Winterberg sloot even later aan met Winterberg, Fernan dez, Bauer en Argentin. Van Vliet volgde in zijn eentje en Stephen Roche bolt stra lend van blijdschap door de fdinish, terwijl achter hem gesprint wordt om de ove rige twee podiumplaatsen. - foto anp als laatste voegde Müller zich bij de leiders. Roche: „Ik wist al vroeg dat het geen wedstrijd voor een sprinter zou worden. Het bete kende desondanks dat ik alleen moest zien weg te komen. Ging het mis, dan had ik altijd nog Kelly achter de hand. Hij was weliswaar niet goed, maar hij had altijd nog iets kunnen pro beren". Het moordende tempo spleet de kopgroep in tweeën. Van Vliet, Gölz, Sörensen, Winterberg en Roche denderden onder het doek van de laatste kilometer door, Kelly, Argentin, Rooks en de anderen bleven op korte af stand volgen. Roche had zijn beslissende demarrage toen al geplaatst. „Het parkoers was niet zwaar, maar door de af stand zat iedereen er aan het einde toch een beetje door", al dus Roche. „Ik wist dat daar mijn kans lag". De slimme Ier had toen ook al gezien dat het niet boterde tussen Van Vliet en Gölz. Van Vliet wilde zijn aartsvijand Gölz niet in een zetel naar de finish brengen en hield de be nen stil. De groep met Argen tin, Kelly, Fernandez en Rooks, sloot vervolgens de laatste 200 f 5.88 f 7.84 f 9.80 f11.77 f 13.73 f 15.69 Telefoon: onze speciale feislaggever 1LLACH - Hoewel na 'loop van het WK in Vil- pcn alle aandacht uitging 'aar Teun van Vliet, was ■oyen Rooks met een sde plaats beste Neder- ander. Rooks reed attent, naar was passief als hij initiatief had kunnen emen. «et wat meer durf had ik aan* 2?. het P™1"™ ge- Nr®n takende de lange foordhoUander na afloop beb een paar óf Jeprobeerd-maar ik pi steeds teruggepakt Het parkoers was te licht om een solo van een hele ronde te on dernemen. Dat zou zinloos zijn geweest. Ik wilde in de laatste kilometers nog een poging doen, maar Roche was me voor. Ik denk dat die aarzeling me een paar plaat sen heeft gekost. Geen ramp. Op een wereldkampioen schap telt alleen de eerste plaats. Die had er voor mij toch niet ingezeten". Erik Breukink vervulde met van Vliet en Rooks de derde opvallende Neder landse rol in de finale. Hij reed zelfs een tijdje alleen op kop. „Ik reed helemaal in dienst van Van Vliet", aldus Breukink. „Hij is toch onze rapste sprinter. Hij kon het afmaken. We hebben de koers in handen gehad, maar bij het afmaken misten we een beetje geluk". Coach Jan Gisbers: „Ieder een heeft zich heel goed aan de gemaakte afspraken ge houden. Er is attent gereden. Bij elke ontsnapping zaten we mee. We hoeven ons niet te schamen dat we verslagen zijn door een groot kampioen. Roche is gewoon de beste renner van het moment". meter aan, maar kon de dolge lukkige Roche niet meer ach terhalen. Uittredend wereldkampioen Moreno Argentin sprintte zich voor het derde opeenvolgende jaar op het podium. Derde in 1985 in Giavera del Montello, vorig jaar wereldkampioen in Colorado Springs en gisteren in Villach tweede. Een fraaie se rie. De Italiaan toonde zich niet lang teleurgesteld, al was hij als de gedoodverfde favoriet van start gegaan. „Een po diumplaats is vanaf het begin van het seizoen mijn streven geweest", aldus Argentin. „Om wereldkampioen te worden moet je een beetje geluk heb ben. In de finale stond ik alleen tegen de rest van de wereld. Ik had me willen verstoppen in de laatste kilometers, maar het tempo was zo moordend, dat daar niks van in huis kwam. Alles moest uit de kast om mee te kunnen. Teun van Vliet reed ijzersterk. Voor hem was ik bang in een sprint. De koers verliep zoals ik me gewenst had, maar het ene jaar is het andere niet. Roche is een waar dig kampioen. Een man die Giro en Tour in een jaar wint mag met recht de regenboog trui aantrekken". I. Stephen Roche (Ier) 6 uur 50 mi nuten en 2 seconden (40,390 km/ uur), 2. Moreno Argentin (ita) op 1 seconde, 3. Martin Juan Fernandez (Spa), 4. Rolf Gölz (BrD), 5. Sean Kelly (Ier), 6. Steven Rooks (Ned), 7. Teun van Vliet (Ned), 8. Rolf Sö rensen (Den), 9. Eric Breukink (Ned), 10. Claude Criquielion (Bel), II. Guido Winterberg (Zwi), 12. Jörg Müller (Zwi), 13. Steve Bauer (Can) allen dezelfde tijd als Argen tin; 14. Eric Vanderaerden (Bel) op 40 seconden, 15. Martial Gayant (Fra), 16. Paul Popp (Oos), 17. An dreas Kappes (WD1), 18. Adrl van der Poel (Ned). 19. Marc Sergeant (Bel), 20. Jeff Pierce (VSt), 21. Phil Anderson (Aus), 22. Peter Steven- haagen (Ned), 23. Ferdi Vanden- haute (Bel), 24. Czeslaw Lang (Pol), 25. Ron Kiefel (VSt), 26. Guido Bontempi (Ita), 48. Giuseppe Sa- ronni (Ita), 51. Joop Zoetemelk (Ned), 52. Robert Millar (GBr), 57. Genie Knetemann (Ned), 61. Johan van der Velde (Ned), 66. Francesco Moser (Ita) allen dezelfde tijd als Vanderaerden, 71. en laatste Jef Lieckens (Bel) op 1.45. Er startten 168 renners. Tot de uitvallers be hoorden Didi Thurau (BrD) (15e ronde), Jean-Paul van Poppel (Ned, 20), Theo de Rooy (Ned, 21), Maarten Ducrot (Ned), Gerrit Sol- leveld (Ned), Pedro Delgado (Spa), Laurent Flgnon (Fra) en Charly Mottet (Fra) (22). Door Chris van Nij natten SITTARD - De assistent- trainer van Galatasaray stapte gistermiddag na For- tuna Sittard-PSV breed la chend en handenwrijvend van de tribune. Ook de Europacup-tegenstander van de landskampioen was het duidelijk dat PSV zeer geflatteerd met een uitslag van 2-4 stadion De Baan dert verliet. De Eindhovenaren maakten ook in Zuid-Limburg weer hun chronisch lijkende fouten in het eerste kwartier. Net als uit tegen FC Twente en thuis tegen FC Utrecht en FC Den Bosch gaven de Brabanders in de be ginfase kansen weg als gevolg van een gebrek aan concentra tie. Meestal is de betreffende tegenstander te beduusd om gebruik te maken van de mo gelijkheden. Gisteren echter stond John Linford, ter plaatse om begrijpelijke redenen bijge naamd 'the beast', in de start blokken om vlot toe te slaan. Zijn directe bewaker Ivan Nielsen had de Engelsman nog niet gezien of het stond al 1-0, na precies 35 seconden. „Ja, die foutjes in de beginfase zullen we eruit moeten zien te krijgen", stelde PSV-coaeh Guus Hiddink. „De zaak is wel weer keurig recht getrokken, maar eens komen we een te genstander tegen die ons de das omdoet". Waarschijnlijk komt PSV die gevreesde opponent niet in de vaderlandse eredivisie te gen. Deze competitie is veel te zwak voor een ploeg als PSV. In die omstandigheid schuilt waarschijnlijk de oorzaak van de desinteresse die de Philips- profs steeds in het eerste kwar tier aan de dag leggen. Men weet dat er genoeg klasse is om uiteindelijk toch aan het lang ste eind te trekken. De wedstrijd tegen Fortuna rechtvaardigt die conslusie voor 100 procent. Allereerst was er de vlotte goal van Lin ford. Die bracht het Eindho- vense bolwerk in een netelige situatie. Gelukkig voor de be zoekers stak doelman Hesp van Fortuna in een dramatische vorm. Iedere uittrap leverde hij netjes in bij een PSV'er en op afstandschoten reageerde hij niet accuraat. Na een kwartier schoot Hesp de bal razend knap geplaatst in de voeten van Va nenburg. De frêle middenvel der, hij blonk samen met Koe man uit in het Eindhovense kamp, passte naar de vrij staande Gillhaus, die raak kop te. De inzet was zeker houd baar maar grabbelaar Hesp wist er zich geen raad mee. De gelijkmaker bracht PSV bij lange na niet in het rechte spoor. „We speelden zeker in die fase voor rust geen oogstre lende partij", beaamde ook Hiddink. Vanenburg wipte een vrije trap nog wel op de lat, maar daarmee was de koek op. Fortuna rook zijn kans. Met opportunistisch spel, hoge bal len op Linford of de opgekomen 'reus' Koevermans, soli van Janssen en spectaculair flank- werk van Lens, die geen kind had aan Heintze, voorspelden een Limburgs doelpunt, dat in de veertigste minuut viel. Van Breukelen taxeerde een stui tende bal van Boessen ver keerd, waardoor Lens zijn ploeg op voorsprong zette. „Ik ben blij dat die blunder van me ons geen punten heeft ge kost", aldus de opgeluchte Van Breukelen na afloop. „Maar verder zit ik er niet mee. Fou ten zul je blijven maken als keeper. Of dit gevolgen heeft voor Oranje, kan me niks sche len. Onder dat gedonder van vorig jaar, toen Michels me passeerde, heb ik een dikke streep gezet", stelde de doel man, die toen nog niet wist dat Hiele woensdag in ieder geval niet speelt tegen de Belgen. Tijdens de pauze had Hid dink een tactische wijziging in zijn team aangebracht, nadat eerder al de geblesseerde Van de Kerkhof was vervangen door Van Aerle. Koeman ver liet zijn stek naast Nielsen in het centrum van de verdedi ging en bleef op die manier voor een constante druk op het middenveld zorgen. Die pressie van PSV verschafte de Eindho venaren vrij vlot, binnen zes minuten, een voorsprong. Eerst soleerde Vanenburg naar het vijandelijke doel om vervol gens simpel te scoren. Daarna dook Koeman op tussen de treuzelende Fortuna-verdedi- gers Eleveld en Reijners, zijn schot betekende 2-3. Eric Gerets (links) in duel met een verdediger van Fortuna Sittard. -.fotoanp Op dat moment was de wed strijd beslist. Fortuna kende nog wel een opleving, omdat PSV kansen weggaf aan Lens (2x) en Linford. De Limburgers waren echter niet bij machte die geschenkjes te aanvaarden. Het kostte de ploeg van trainer Van Doorneveld te veel kracht om de niet eens aandringende PSV'ers van het doel van Hesp weg te houden. De titelhouders breidden de voorsprong op het laatst nog uit. Een knappe rush van Ar- nesen trok een paar minuten voor tijd de rechterkant van de Fortuna-defensie open. De Deen zag dat en plaatste voor naar de vrijstaande Koeman. De Groninger haalde ouder wets uit en joeg het vierde PSV-doelpunt tegen de tou wen. FORTUNA SITTARD-PSV 2-4 (2-1). 1. Linford 1-0, 16. Gillhaus 1-1,40. Lens 2-1, 50. Vanenburg 2-2, 52. Koeman 2-3. 87. Koeman 2-4. Scheidsrechter: Keizer, toe schouwers: 10.000. Gele kaart: Heintze (PSV). FORTUNA SITTARD: Hesp; Maessen, Eleveld, Koevermans en Reijners (Griffith); Boessen, Liesdek (Custers), Mordang en Jans sen; Lens en Linford. PSV: Van Breukelen; Ge rets, Nielsen, Koeman en Heintze; Arnesen (Viscaal), Van de Kerkhof (Van Aerle) en Lerby; Vanenburg, Kieft en Gillhaus.

de Stem | 1987 | | pagina 9