Piquet krijgt uitzicht op wereldtitel 'ranje-dames draaien langzaam warm SPORT AGEN Afrikaal dienst Ej4_ UITSLAGEN iflSTEMjSPORT 5 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 T29 aje jroek jeker dressuur )wr John Hoofs ïpioen speedway I LLACH - De vele vijanden van amateursbondscoach André Boskamp |en zich zaterdagmiddag ongetwijfeld vergenoegd in de handen hebben lek Derckx lerlo geblust Sparen Nieuwe opzet Braziliaans voetbal Vijf dopinggevallen bij gewichtheffen Ploegen voor turninterlands Vijftien jaar schorsing voor afbijten oor Nederlandse springruiters achteraan Piersma en Goedkoop beste volleyballers Virginia Leng Europees kampioen military Gronert en Beverdam bij bowling-finale van Jong Oranje hebL rijk drie nederlagen g] ^en Frankrijk (11-24) v<j lag tegen Denemarken I jes van de Bondsreputj het toernooi. Voor Ne (OSC) en Diana Moi den toorn ooi: zaterdag: gijk-Bondsrepubliek Duit litsland-Nederland 20-17 l] •ijk 3-3,3. BR Duitsland 3. Pelupessy heeft zondag I [tionaal badmintontoer [finale overtuigend del en 15-5. It via een eenvoudige oJ en Shur Lauridsen. Carl) rdoorgedrongen. kg in het enkelspel naarl fnodig had om zich van| fine Coene speelde alle idens een toernooi in Tai>| was ze in de finale te s l van der Knaap en MoniJ MZA (SID) - Nelson Pi- Kt is de voornaamste Ididaat de wereldtitel in nule 1 over te nemen de Fransman Alain at. Braziliaan, wereldkam min 1981 en 1983, vierde na [triomf m Hongarije en de idsrepubliek Duitsland zon- Hiin derde overwinning in seizoen bij de Grote Prijs i Italië. Met nog vijf wed- Iden heeft Piquet een voor- In» van veertien punten op landgenoot Ayrton Senna, (zondag in Monza tweede Kquet kreeg op het circuit Monza opnieuw de hei tje hand van zijn concur- jen toegestoken. Zijn land- »ot Ayrton Senna nam na 24 omlopen de koppositie over van Piquet, die op de helft van de wedstrijd de banden verwis selde. De tussenstop van de Williams-rijder nam veel tijd in beslag. De 32-jarige coureur bleef ruim dertien seconden in de pits, zijn concurrenten had den aanzienlijk minder tijd no dig. Senna besloot de banden stop achterwege te laten. Zijn pokerspel kostte hem in het zicht van de finish de overwin ning. Zeven ronden voor het einde beging Senna een stuur fout. Zijn Lotus maakte een keurige draai en belandde in de zandstrook naast het circuit. De Braziliaan moest toezien hoe zijn rivaal hem voorbij flit ste. De 32-jarige Piquet gaf de zege nog bijna weg. Bij het dubbelen van een achterblijver werd hij bijna van de baan ge drukt. Slechts met de grootst mogelijke inspanning hield hij zijn wagen op het circuit. De wedstrijd bleef tot de laatste ronde spannend. Achter de koploper probeerde Senna ver twijfeld zijn achterstand goed te maken. Na de vijftig ronden kwam hij twee seconden te kort. Achter de Brazilianen verze kerde de Brit Mansell zich van de derde plaats. Zijn achter stand op zijn teamgenoot Pi quet bedraagt twintig punten, zodat de Brit de wereldtitel voor dit seizoen uit het hoofd kan zetten. De wedstrijdleiding Vergat' Piquet na vijftig ronden af te vlaggen. Na een oponthoud van enkele minuten aan de start (de Brabham-motor van de Ita liaan Ricardo Patrese viel stil bij het innemen van de startop stelling) besloten de Italianen de race met een ronde in te kor ten. De verwarring aan de fi nish was daar het gevolg van. Voor de 200.000 Italiaanse toeschouwers viel er weinig te juichen. Op het snelle traject bleef de Italiaan Michele Albo- reto in zijn honderdste Grand Prix slechts twintig ronden in de baan. In de tweede omloop verloor de Ferrari van Albo- reto enkele onderdelen. De slang voor de luchttoevoer ging kapot, waarna de Italiaan zijn turbo-motor opblies. Teleurge steld bleef hij in de pits, fluit concerten waren zijn deel. Voor wereldkampioen Alian Prost verliep de race eveneens rampzalig. Het elektronische stuurgedeelte van zijn wagen liet het al na enkele ronden af weten. Een langdurige pitsstop was het gevolg. Uitslag: 1. Nelson Piquet (Bra) Williams 50 ronden (250 km) in 1 uur, 14 minuten en 47 seconden (gem. snelheid: 232,636 km/uur), 2. Ayrton Senna (Bra) Lotus op twee seconden, 3. Nigel Manseli (GBr) 0.49, 4. Gerhard Berger (Oos) Fer rari 0.57, 5. Thierry Boutsen (Bel) Benetton 1.21, 6. Stefan Johansson (Zwe) McLaren 1.28, 7. Teo Fabi (Ita) Benetton op 1 ronde, 8. Pier- carlo Ghinzani (Ita) Ligier op twee ronden, 9. Christian Danner (BrD) Zakspeed, 10. René Arnoux (Fra) Ligier, 11. Satoru Nakajima (Jap) Lotus op drie ronden, 12. Philippe Streiff (Fra) Tyrrell, 13. Ivan Ca- pelli (Ita) March, 14. Jonathan Pal mer (GBr) Tyrrell, 15. Alain Prost (Fra) McLaren op vier ronden, 16. Alessandro Nannini (Ita) Minardi op vijf ronden. Stand WK na elf van de zestien wedstrijden: 1. Piquet 63, 2. Senna 49, 3. Mansell 43, 4. Prost 31, 5. Jo hansson 20, 6. Berger 12, 7. Boutsen 10,8. Michele Alboreto (Ita) Ferrari 8,9. Fabi 7,10. Nakajima 6. lNSMAN verrassende wereldkampioen bu amateurs ederlanders wachten te lang Idse ruiter Alexander Pc: 7 de strijd om de wereldh lindigd. |e wedstrijd. De Nederlai lt Piccolomini als achtste jvereldbeker: 1. Ernst Back |na Moldan (Oos) DacapoS Ellen Bontje (Ned) Pia lans Nielsen heeft zone |dam de wereldtitel s) de manches 27 punten, lundersen en de Amerik lag de leiding had. en, 2. Erik Gundersen (Den)j [Nilsen (Zwe) 22, 5. Per Jo 9 8. John Cook (VSt) 15, 9. 12, 11. Simon Cross (GBr) IÉ on 9,14. Roman Jankowskij ie Kroeze (Ned) 1. reven. Bampioenenmaker', die zweert bij een Oosteuropese opleiding van gezien hun leef- breekbare Nederlandse amateurtalenten, beleefde een dramatisch slecht wereld- ipioenschap, maar hield zich groot door te roepen dat zijn ploeg goed had gereden. Boskamp tot dusver hoog- lach verzuchtten Gerrit de .ig de bijtende kritiek op Vries en Arjan Jagt, de Neder ig omstreden aanpak weg- landse kopmannen, dan ook en omdat hij prestaties opgelucht: „Het seizoen is voorleggen, sinds Villach is [de dooddoener 'de win- heeft altijd gelijk' uit en geslagen. coach had zijn pupillen jje startstreep van het WK .everd met de opdracht zo [mogelijk af te wachten, 1 geen initiatieven te ne- aa en hun koers af te stem- len op de Russen. L Derckx was bij de natiu Pe favoriete Nederlanders, sterdamse Bosbaan me! ieelneemster. De wedsti let, dat enkele nummers k j waarop de wedstrijden^ Irijd om de wereldkampij slechte bezetting. Ijkamp de succelvolste da 11000 meter en K-2 500 mei| er Pol heeft zondag de Ivan Mierlo gewonnen. 1,50 m, twee manches: na b Sch 4-34,31,2. Emile Hendrixl Iers (Gennep) Talman 4-36,21] teaard) Gladness 0-3-90,74,5. fl. Jan Tops (Valkenswaardj rt) Jonggor, 3. Henk van derr Leur - Rotterdam M 4-4, dam Imp - Zundert 1-7, EI Hilversum 2-6, Rijen - Wijcn 4. van de marathon had op uglas Wakihuru heeft del telde zich zondagochtenr jaar nog goed voor zilver ins op het WK voor Talen jgt, wachtten zolang dat er meer te herstellen viel, Ie wedstrijd in een beslis- plooi was gevallen. De in cijfers: Cordes 28e, lijen 53e, Jagt 66e, De 92e, Tolhoek gaf een voor het einde op, en ling hield de wedstrijd na drie ronden voor gezien itrokken te zijn geweest valpartij. Voeg daarbij utsende 11e plaats in de mtijdrit van woensdag en gerust gesproken wor- in een ramp-WK, de pe- e voorbereiding in verre ten spijt. jranjebrigade maakte in een uitgebluste indruk. )r het WK smeekten de rs Boskamp om de ronde ie EEG, de voormalige van de Toekomst die 'eek begint, alsjeblieft te hoeven tijden, ue 'kleine Tour', traditio- ïn prachig podium voor ieuze neo-profs en ta- |ke amateurs om zich in- ionaal te presenteren, de Nederlanders hoeft het lal niet meer. Ze zijn ioe van het maanden- gereis naar alle uithoe- in de wereld, waar Bos- hen heen sleepte in zijn )p confrontaties met de lussen, Amerikanen en litsers. Zaterdag in Vil voorbij". De Vries sprak over een 'compleet mislukt wereldkam pioenschap', Jagt vatte de 'ca tastrofe' samen met een woord: 'Balen'. „We zullen toch eens moeten praten over een andere voorbereiding", vond Gerrit de Vries. Boskamp, voorstander van een kadaverdiscipline, liet zich ontvallen: „Ik heb de teu gels iets laten vieren, maar de meeste renners kunnen niet met die extra vrijheid omgaan. Ze kunnen die verantwoorde lijkheid nog niet aan". Niettemin prees de coach zijn coureurs voor de manier waarop zijn 'taktiek' was uit gevoerd. De Vries, Jagt en Cor des moesten door de anderen zo zuinig mogelijk naar de finale worden geloodst, waar De Vries zijn eigen kans mocht gaan en Cordes zich bij Jagt moest houden voor het aan trekken van de sprint. Op papier allemaal aardig, in de praktijk zoals zo vaak waardeloos. Namen Denen, No ren, Duitsers, Belgen, Tsjechen, Britten, Grieken, Australiërs, Russen en zelfs een Liechten steiner volop initiatieven, wie nimmer aan het front versche nen, waren de Nederlanders. Het devies 'afwachten' werd wat al te letterlijk genomen. Weliswaar kwamen Jagt en Cordes ongeschonden in de fi nale, de trein met de nieuwe wereldkampioen was toen al vertrokken. „Ik had een slecht moment toen er vooraan werd gedemarreerd", was het excuus van Gerrit de Vries, die vervol gens dik vier minuten moest inleveren. En Jagt: „Je ziet het gebeuren en je kunt niets doen. Ik hoopte er op dat de Russen de achtervolging zouden orga niseren, wilde me helemaal sparen voor de sprint, waar ik gedachten al helemaal mee be zig was. Alles ging perfect tot de laatste ronde". De Nederlanders konden zich troosten met het feit dat de Italianen en de Russen de slag eveneens misten. Voor de Sov jets reden om coach Edakov op staande voet te ontslaan. Het was de eerste keer sinds 1975 dat er zelfs geen renner uit het Oostbrok op het podium kwam, al was de Pool Mierzejewski de grote smaakmaker van de fi nale. De oersterke pupil van ex-wereldkampioen Richard Szurkowski imponeerde met zijn krachtige optreden, maar werd net als de vijf andere kopkopers Bolts (zilver), Pe- dersen (brons), Kummer, Styks en Davie verrast door de slim en zeer zuinig rijdende 23-ja- rige Fransman Richard Vivien, die de Fransen na Regis Ovion in 1971 eindelijk weer een re genboogtrui bij de amateurs bezorgde. „Vivien?", vroegen de ver slagen Nederlanders. „Nooit van gehoord". Toch was de overwinning van de Fransman in Villach al zijn 18e van het seizoen. Vivien, de no 17 van de laatste Franse kampioenschap pen, heeft in totaal al meer dan 100 overwinningen achter zijn naam. Geen toevallige winnaar dus, deze pupil van ex-prof Yves Hezard. Net als alle andere leden van de Franse ploeg heeft Vivien een contract getekend bij de Franse bond tot en met de Olympische Spelen, dat hem als amateur een salaris garan deert dat hij als neo-prof ook verdiend zou hebben. „Ik heb mijn wedstrijd helemaal op Mierzejewski afgestemd", gaf Richard Vivien eerlijk toe. „Hij was de sterkste. Ik heb geen trap te veel gedaan, omdat ik krachten wilde sparen voor de sprint. Ik heb goed gegokt". Uitslag: 1. Richard Vivien (Fra) 180 km in 4 uur 12 minuten en 47 se conden, 2. Hartmut Bolts (WD1), 3. Alex Pedersen (Den), 4. Andrzej Mierzejewski (Pol), 5. Mario Kum mer (OD1), 6. Ludek Styks (Tsj), 7. Deno Davie (GBr) zelfde tijd als Vivien: 8. Viktor Klimov (Sov) op Richard Vivien, de verrassende wereldkampioen bij de amateurs. 35 seconden, 9. Tommy Nielsen (Den), 10. Jari Lahde (Fin), 11. An ton Novosad (Tsj), 12. Uwe Raab (OD1), 13. Fabrizio Bontempi (Ita), 14. Mario Traxl (Oos), 15. Marco Diem (Zwi), 16. Jean-Francois Laf- fille (Fra), 17. Erik-Johan Saebo (Noo). 18. Christian Henn (WD1), 19. Juan Arias (Col), 20. Albert Hainz (Oos), 21. Jean-Marie Vernie (Bel), 22. Wayne Morgan (NwZ), 23. Benny Heylen (Bel), 24. Olaf Lud- wig (OD1), 25. Jozef Regec (Tsj), 26. Graeme Miller (NwZ), 27. Gervais Rioux (Can), 28. Tom Cordes (Ned), 29. Jure Pavlic (JS1), 30. Michel La- fis (Zwe), 53. Corné van Rijen (Ned), 66. Arjan Jagt (Ned) allen dezelfde tijd als Klimov, 85. Gerrit de Vries (Ned) op 4.38. Rob Harme- ling stapte na de derde ronde af, Patrick Tolhoek na de dertiende. Er startten 182 renners, er werden er 139 geklasseerd. Bordin verkoos een vootj tige aanpak, die leidde t door de chauvinistische! luid bejubelde brons. Mol had de Italiaan wel dicMj Wakihuru (2.11.48) en «I tweede gefinishte Ahmed j uit Djibouti (2.12.30) h eindigen, als hij zijn eerder had geopend. Achter de Canadees die als 32e op een kwart: digde, vormde zich een groep waarvan ook Ten kilometer deel uitmaakte middenstuk was onhf zwaar. Geleidelijk aan mijn benen vast van het men en dalen". Voorbij 6' losseum op de Via di M wist Ten Kate dat hij11 avond niet aan de eisenj een startplaats bij de 01) sche Spelen in Seoel zo» nen voldoen. „Ik heb nd] op zeventiende plaats i' Ik hoopte me bij een groep te kunnen aar Maar er waren slechts gen". Schermen SCHERMZAAL KAl heeft dit weekeinde in een ploegenwedstrijd nen. Marian Rensink floret), Oscar Kardolus op floret), Stephan Gans ste op degen) en Arwin lus (derde op sabel) war£ Westduitse stad opper01 Schermzaal Van den (Amsterdam) eindigde vende. »EN (ANP) - Voor het Nederlands dameshockeyteam Vedstrijd tegen Schotland op het juiste moment geko- Je uitslag (5-0) deed er minder toe dan de manier die tot stand kwam. Na vijf dagen nietsdoen - de sgen Frankrijk en België kunnen moeilijk anders omschreven - kon Oranje vooral dank zij de inzet eindelijk warmdraaien. Met het oog op de ko- confrontatie met de Sovjetunie, de enige tegenstan- evaller naam *lee^ ^°°8 te hóuden, was dat inschap dat de derde hing op rij een kwestie [te zou zijn, had vooral een verlammende Hij een enkeling werd de spiercoördinatie it- De toch ervaren Willemse gaf nog het ichtbaarheid aan haar ten. Aanvoerster Mar- 'lhuis moest herhaal- anen tot een agressie- 'ldwijze en meer con- Op het scoreverloop ontbreken echter geen teed. De bijdrage van eus in het Nederlandse if beperkt tot toezien. «*e toernooitreffer van ;Uejeune - een benutte schonk niemand be- vierde doelpunt Weiler, na een fraaie v me* hofhuis, deed Nadat in de tweede >n vermij delijke inval- Tse Abendanon, Noor en Annemieke Fokke 'def, o,dden gevonden, ^wedstrijd, ook doordat de Schotse hockeysters zeer ac tief bleven, toegevoegde waar de. Naast de keepsters De Beus en Buter heeft Lisanne Lejeune nog de vervelendste opdracht. De aanvalster van HGC mag alleen naar voren voor de strafcorner. Verder ligt haar actieterrein achter de linies als een enclave in niemandsland. Een taak die ze serieus neemt, maar absoluut niet leuk vindt. „Ik doe weinig meer dan aan speelbaar zijn voor de opbouw van een nieuwe aanval en doorgeschoten ballen oppikken. Tegen België ben ik wel een paar keer meegegaan, maar het heeft geen zin. Het enige resul taat is dat het voorin nog druk ker wordt. Dan kan ik maar beter achter blijven en de noodklappen opvangen. Deze tegenstanders motiveren na tuurlijk ook voor geen centi meter", klaagde Lejeune. On danks haar beperkte werkge bied bleef ze met acht treffers wel topscoorster van het toer- Marjolein Bolhuis snelt langs de Schotse defensie. Sophie von Weiler (geheel rechts) zal de actie even later afronden. - fotoanp nooi. En dat hoewel het aan slaan en stoppen van de straf hoekslag nog steeds problemen geeft. „De bal komt op dit veld aanhobbelen en blijft, ook als hij wordt gestopt, spinnen. Dan wordt goed slaan moeilijk. Maar ik weet dat ik de push ook beheers. Dus dat is een al ternatief". In het belangrijke duel tegen de Sovjetunie zal Lejeune van het begin af aan defensief wor den gesteund door haar clubge note Fokke. Die start vandaag als voorstopster in plaats van Anneloes Nieuwenhuizen. De studente Nederlands moet even op en neer naar Utrecht om een tentamen te doen voor het bij vak massacommunicatie en public relations. Bondscoach Gijs van Heu- men koos als vervangster, na een lichte aarzeling, omdat de speelstersgroep nog niet van zijn voornemen op de hoogte was, voor Fokke die bij het laatste toernooi om de Euro pese beker in Wassenaar grote indruk maakte. „Eigenlijk maakt het hier niet veel uit. Het systeem dat Engeland, West-Duitsland en de Sovjet unie spelen, hebben wij na de World Cup afgezworen en ver vangen door opbouw. De rest gaat uit van lukrake klappen naar voren en wachten op de individuele actie. Die kan zeker beslissend zijn. Maar als wij Krasnikova op het middenveld uitschakelen, is er niets aan de hand. Je gelooft toch niet dat we van de Sovjetunie verlie zen? Ik echt niet!" SCHOTLAND - NEDERLAND 0-5 (0-2). 16. Lejeune 0-1 (strafbal), 29. Von Weiler 0-2, 54. Von Weiler 0-3, 55. Benninga 0-4, 62. Lejeune 0-5 (strafcorner). Scheidsrechters: Crespo (Arg) en Hernandez (Spa). Toeschouwers: 750. Opstelling Nederland: De Beus; Van Manen, Lejeune, Nieuwenhui zen (Fokke) en Van der Ben; De Leeuw (Holsboer), Benninga en Willemse; Wolff (Abendanon), Bolhuis-Eijsvogel en Von Weiler. Uitslagen groep A: Sovjetunie-Frankrijk6-0 Nederland-Schotland5-0 België-Wales1-0 Stand groep A Nederland33 00619- 1 Sovjetunie3 3 00613- 1 Wales310 2 2 3-4 Schotland.310 2 2 6-9 België31022 2-14 Frankrijk3 0 030 0-14 Uitslagen groep B: Spanj e-Oostenrij k6-0 Engeland-West-Duitsland1-1 Ierland-Italië7-0 Spanje-Bondsrepubliek Duitsland 2-0, Engeland-Italië 8-0, Ierland- Oostenrijk 2-1. Stand groep B 1. Ierland 3300611- 1 2. Engeland 3 2 10 514- 2 3. Spanje 3 2 014 8- 2 4. BrD 31113 9-3 5.Oostenrijk 30030 2-11 6. Italië 30030 0-23 NIEUWSOVERZICHT RIO DE JANEIRO (Rtr) - De Braziliaanse voetbalbond heeft overeenstemming bereikt met de topclubs over een nieuwe competitie-opzet. De ploegen die deelnemen aan de strijd om de nationale voetbaltitel, worden verdeeld in twee divisies. Hiermee is een scheuring in het Braziliaanse voetbal voorko men. De beste dertien clubs hadden besloten niet deel te nemen aan de competitie, omdat hieraan te veel ploegen zouden deel nemen. In plaats daarvan wilden zij een eigen competitie star ten. De bond (CBF) is voor een deel tegemoet gekomen aan de wensen van de topclubs. De dertien verenigingen spelen met drie andere clubs in de 'groene' divisie. Deze wordt beschouwd als de topklasse. De 'gele' divisie, gevormd door zestien andere ploegen, is echter gelijk gesteld. Aan het einde van het seizoen spelen de nummers een en twee van deze groepen een play-off om het kampioenschap. OSTRAVA (Rtr) - De actie van de internationale gewichthef- bond (IWF) het gebruik van doping bij het gewichtheffen tegen te gaan, heeft vlak voor het begin van de strijd om de wereldti tels in Ostrava al duidelijke gevolgen. Vijf van de zeventig deelnemers aan het toernooi zijn bij controles in eigen land, zes weken geleden, betrapt op het gebruik van verboden stimule rende middelen. Twee gewichtheffers uit de Sovjetunie werden betrapt op het innemen van anabole steroïde. Zij werden onmiddellijk ge schorst door de Sovjet-bond. Gewichtheffers uit Venezuela, Nicaragua en Colombia hadden in de voorbereiding op het toernooi om de wereldkampioenschappen diuretica (urinedrij- vende middelen) en amfetamines tot zich genomen. Na de strijd om de wereldtitels vorig jaar besloot de IWF een soort kruisvaart te beginnen tegen het gebruik van stimule rende middelen. Het ging als eerste internationale sportorgani satie niet alleen bij wedstrijden maar ook tijdens trainingen sporters controleren op doping. DEN HAAG (ANP) - In de Nederlandse damesturnploeg, die op 12 en 13 september in Leeuwarden uitkomt tegen Roemenië en Zweden, is weer een plaats ingeruimd voor Therese Wilmink, in het geval de vroegere nationaal kampioen hersteld is van een blessure. In Glanerburg ontmoet in het zelfde weekeinde de Nederlands herenploeg de betere turners uit Oostenrijk. Voor de vijf ploe gen behoren de wedstrijden tot de voorbereiding in de strijd om wereldtitels, van 19 tot en met 25 oktober in Rotterdam. Samenstelling Nederlandse ploegen: dames: Therese Wilmink, Pascale Bemelen, Susanne Beerepoot, Wendy Tol, Bianca Doornebosch, Miranda van der Borst, Miranda Pluk, Simone Veldman; heren: Willem Geurts, Jan Mantel, Cees de Kok, Ron Lamboo, Martin Elsemulder, Wilko van Luijk, Richard Mays en Branco Grootes. DUBLIN (AFP) - Ruim een jaar nadat hij zijn tegenstander een oor had afgebeten, is een jeugdige Ierse rugbyer zaterdag voor vijftien jaar geschorst. Dit is de zwaarste straf die de Ierse rugby-federatie ooit heeft opgelegd. De junior Brendan Kiernan kreeg vorig jaar tijdens de wed strijd Balbrigga - Dundalk ruzie met een tegenstander. Hij sloeg niet, schopte evenmin, maar pakte het hoofd van zijn op ponent en zette er zijn tanden in. De rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechter adviseerde de rugbybond Kiernan zo zwaar mogelijk te straffen. CHAUDFONTAINE (AFP/RTR) - De Nederlandse springrui ters zijn zaterdag in de landenwedstrijd van het CHIO in Chaudfontaine, bij Luik, ver in de achterhoede geraakt. Het kwartet eindigde als tiende en laatste met het astronomische totaal van 57 strafpuntea Na de eerste manche stond Nederland met negen strafpunten nog als vijfde geklasseerd. De tweede omloop werd echter een regelrechte ramp. Verrassende winnaar werd Ierland, dat over beide manches op 8,75 strafpunten uitkwam. Dat was overigens al het totaal van de eerste manche. John Ledingham, Gerry Mullins en Paul Darragh bleven foutloos in de volgende rondgang, waardoor de 5,25 strafpunten van Eddie Macken niet meetelden. Uitslag landenwedstrijd: 1. Ierland 8,75 strafpunten, 2. Frankrijk 20,3. Spanje 22,50,4. Oostenrijk 24,50, 5. Groot-Brittannië 28,6. West-Duits land 32,7. Zwitserland 32,50,8. Italië 34,9. België 54,10. Nederland 57. PAPENDAL (ANP) - Tijdens de viering van het veertigjarig jubileum van de Nederlandse Volleybal Bond op Papendal werden Ingrid Piersma en Bert Goedkoop zaterdagavond ge huldigd als volleyballers van het jaar. Arie Selinger van nationaal kampioen Martinus en het Neder lands team werd gekozen tot coach van het jaar. De andere on derscheidingen gingen naar Martinus (ploeg van het jaar) en Peter Scheffer (scheidsrechter van het jaar). Ter gelegenheid van het jubileum koos een speciale jury voorts Martje de Vries en Joop Tinkhof tot respectievelijk beste speelster en speler uit de eerste vier decennia van het be staan van de bond. Tot slot werden erelidmaatschappen ver leend aan Jaap van Kasteel (oud-speler, oud-arbiter en oud chef d'equipe van nationale ploegen) en bondsvoorzitter Piet de Bruin. Gerard Bosscha, die zich sinds 1960 heeft bezig gehou den met de ontwikkeling van het technische beleid, werd lid van verdienste. LUHHMÜHLEN (Rtr) - De Britse amazone Virginia Leng is zondag in Luhmühlen Europees kampioen military geworden. In het laatste onderdeel, het springen, kwam haar eerste plaats niet meer ingevaar. Beste Nederlander was Simon de Jonge op de elfde plaats. De tweede nationale deelnemer die de strijd uitreed, Eddy Stibbe, werd 23ste. Uitslag: 1. Virginia Leng (GBr) Night Cap 38 strafpunten, 2. Ian Stark (GBr) Sir Wattie 43,60, 3. Claus Erhorn (BrD) Justyn Thyme 49,40, 4. Rachel Hunt (GBr) Aloaf 64,40, 5. Ralf Ehrenbrink (BrD) Uncle Todd 65,20, 6. Jean Amadja (Fra) Laerte des Ifs 65,60, 7. Vincent Berthet (Fra) Jet Grub 65,80, 8. Friedrich Otto (BrD) Chirac 67,60, 9. Wolfgang Mengers (BrD) Half Moon Bay 72,40, 10. Mikael Petersson (Zwe) Polo 91,20, 11. Simon de Jonge (Ned) Salland 86*20. 23. Eddy Stibbe (Ned) Autumn Fantasy 121,60. SCHEVENINGEN (ANP) - Irene Gronert en Bert Beverdam zullen Nederland vertegenwoordigen bij de finale van de strijd om de wereldcup bowling. Bij de Nederlandse eindstrijd in Scheveningen veroverde Gro nert voor de vierde keer de nationale beker door in de finale Annemiek Dagelet te verslaan. Beverdam veroverde een reisje naar de werelfinale van 6 tot en met 9 november in Koeala Loempoer door Nico Tienpond te verslaan. De titel van beste bowler en bowlster voor de meest con stante prestaties in het jaar gingen naar respectievelijk Tom Plumme (De Lier) en Dorette Boelens uit Eindhoven. UITSLAGEN Dames: 1. Iren Gronert (Den Haag), 2. Annemiek Dagelet (Eindhoven). Heren: 1. Bert Beverdam (Emmen), 2. Nico Tienpond (Schiedam). EN STANDEN KANO NK wildwatervaren in Kaats heuvel UITSLAGEN HEREN K 1: 1. Michael Reys (München) 163,76 seconden, 2. Han Bij nen (Eindhoven) 165,68, 3. Wouter Koopmans (Sittard) 167,66. DAMES K1:1. Lisette Sins (Breda) 216,27, 2. Mieke de Moor (Eindhoven) 245,05, 3. Miriam Broos (Eindho ven) 250,72. K 1 clubs: 1. Naviculare (Sittard) 187,18, 2. De Volmolense Kano club (Waalre) 191,34, 3. De Hooy- donkse Kanoclub 252,34. C1:1. Eric Bots (Waalre) 197,92,2. Frits Veldmeijer (Den Haag) 298,37, 3. Mawrtin van Berkum (Eindhoven) 305,97.

de Stem | 1987 | | pagina 13