de kleine PjTElYL De farao en de tovenaar ONTDEK DE VERSCHILLEN de drie Len? Tandarts klaagt Johnny Carson aan na grappen Ministers op het matje OPLOSSING G 5 SEPTEMBER 5RCIËLE TV Handigheidje Haken en ogen )E STEM GIDS 3 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 De wonderen luit de trucendoos M- exposities films Hoofdrol voor Meryl Streep in Russische film iske en Wiske: „De Jolige Joffer' Even Piekeren thtbn ItefmVi édl It 7Ult •'nrmcUlheidPsk 1 Ik bin je lante wet ay. phihjtiij ontkomji niet J jgmbone Boes luidruchtig aangekon- en worden. Van geen •en nieuw. AVRO, TROs j snel iets moet gebeu- de zegen van de minis- i n over de gevolgen. Die op eigen voeten staan, Imoeten zorgen en niet 1 versmaatschappij die binnenkort vanuit België een commercieel net be- gint. De AVRO heeft een keer snel op de satelliet willen springen die door het failliete Europa TV verlaten was, maar ook deze vlieger ging niet op. De drie willen ondanks geroep om zelfstandig, heid behoorlijk wat ga- ranties van dé overheid De AVRO wil maximaal drie omroepen commer cieel laten zijn en ver biedt nu al een VARA, KRO of NCRV om com mercieel te worden. Voorlopig beweren deze drie dat ze niet het vuige, oppervlakkige, onprinci piële reclamepad op wil len, maar God hoort ze brommen. Veronica eist dat de rege-i ring tien jaar van de om roepwet afblijft. Geen re- gelwetgeving, aldus de voormalige piraat. Zeil wil de verenigingsraad van Veronica tien mil joen op tafel leggen vooi het nieuwe leven, maai het rijk moet wel drie jaar 25 miljoen voor schieten. Veronica m drie BV's om het zaakje] te klaren. Op zondag is er f STER en dus is deze niet voor adverteerders! belangrijk. Nu komt de| AVRO met een handig heidje. Zij claimt een ex tra uitzenddag. Behalve twee vaste dagen door de week wil ze ook de zon dagavond om de zogehe ten identiteitsprogram- ma's, zoals 'Jonge Menseij op het Concertpodium' tij lozen. De zondag is alibi om de claim te kunj nen volhouden niet o[ pervlakkig te zijn, maai het ware AVRO-ha/t klopt alleen door de week. Van de TROS maj gezegd worden dat ze ziel het eerlijkst opstelt Een en ander heeft haken en ogen. Hoofdprobleert zijn de centen. De Neder landse omroep kost een kleine miljard per| jaar. Een A-oi krijgt ruim 40 milj< van de staat. Omrc maken is duur. Een ui televisie kost 125.C een uur radio kc ƒ10.000. Op dit ogenbl verdient de STER net 256 miljoen aan tv- en miljoen aan radiorecla me. Maar er zweven nog] volgens STER-directei Smeekes en anderen, ker 200 tot 250 milji aan Nederlandse i meguldens boven markt. Dat geld dreig naar de Sky Channels dergelijke te vrdwijnö Door een commercieel levisienet (Ned. 2 d kunnen die 200 tot miljoen alsnog binner haald worden. Het is de vraag of voor drie commerciëlf genoeg te verdienen Voor een, twee commf ciële omroepen lijkt toekomst weggelegd, vc drie is dat al kiele Alle drie de kandidat schreeuwen om hardst dat het oude sys teem verlaten moet w den, maar lijken aanstalten te maken echt de vaderlijke achter zich dicht te len. Van lefgozerig dernemersschap is g( sprake. Op dit ogenl willen ze in een gespt bedje liggen. Niet v< niets zegt de VARA: wil ik ook commercie8 zijn. Toch is de deur ri- opengezet voor een dua8 omroepbestel, dat is e» commercieel net na^ een publiek net. Brin» man heeft de hekken ej1 Hilversum neergeha® en de wolven huilen aj» de poort of binnen hekken. En wolven h ben de eigenschap elka» op te vreten. Als al'8 doorgaat, en dat is vraag, krijgen we r over twee jaar een dus» bestel. Voorlopig is geen sprake van. G3Z er e. of è- ie m e- e- lit en n- il- at a- o- en un ij- to de n- vil ie- >n- eft &n ok un lus ïs- >e- ing RO ate i af uit v--n De wonderen zijn de wereld nog niet uit, maar of dat waar is moet je zelf ontdekken. Misschien wel aan de trekvogels die trekken, of aan de klimroos, of het fluitekruid, of aan het vliegtuig, sneller dan 't geluid, aan giraffen met hun lange nekken. De wonderen zijn de wereld nog niet uit, ontdek het maar en zoek op alle plekken, de sterrenpracht, je handje eigen huid, de doore boom waaraan het twijgje ontspruit, de zon die uit de regen kleur kan wekken. Luister, en kijk Ontdek wat het beduidt: De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Han G. Hoekstra 111.: Mart Kempers Uit: Nou hoor je het eens van een ander Uitg.: Querido BOUWSUBSIDIES, dat woord kun je de komende weken nogal eens tegenkomen op radio en tv en in de kranten. Het heeft te maken met de 'parlementaire enqueête' waar de Tweede Kamer aan begonnen is. Zo'n enquête is een onderzoek dat gedaan wordt door leden van het parlement. Die enquêtecommissie moet uitvissen waar de subsidiecenten zijn gebleven die de overheid aan bouwbedrijven gaf om huizen te bouwen. Er moesten namelijk een heleboel huizen gebouwd worden want er waren er veel te weinig. Huizen bouwen kost geld en natuurlijk kunnen die nieuwe huizen niet allemaal door de regering gebouwd en betaald worden. Daarom werd aan be drijven gevraagd of zij die huizen wilden bouwen. Als belo ning kreeg zo'n bedrijf dan een deel van de kosten vergoed door de overheid en dat heet subsidie. Als een huis honderdtwintigduizend gulden kostte, kreeg het bedrijf bijvoorbeeld vijfduizend gulden subsidie. Som mige bedrijven wilden wel wat extra geld binnenhalen en zei den dat een huis wel honderdvijftigduizend gulden kostte in plaats van honderdtwintigduizend. Dan kregen ze dus ook meer subsidie, makkelijk zatEr werd toch niet gecontroleerd hoeveel die huizen echt kostten. Hadden de ministers van volkshuisvesting dat maar wel gedaan, want er zijn miljoenen guldens in de huizen verdwe nen en niemand weet precies waar ze gebleven zijn. De schat- i kist werd wel steeds leger, maar dat kwam door 'tegenvallers'. J Zo noemt de regering fouten van zichzelf. Nu wil de Tweede Kamer precies uitgezocht zien voor wie tegenvallers meeval lers waren. Om daarachter te komen worden ambtenaren, staatssecretarissen en bouwbedrijven bij de enquêtecommis sie op het malj e geroepen. redactie Muriel Boll brieven naar Sbinveld 55 - 4815 HV Breda brieven naar Spinveld 55 - 4815 HV Breda HEEL lang geleden leefde er in het oude Egypte een beroemde tovenaar; hij heette Dedi. Hij was 110 jaar oud en kon net zoveel eten als de goden. Peer dag 500 broden, een kwart os en 100 kruiken bier. Iedereen was een beetje bang voor die machtige man, maar vooral voor zijn getover. De- di's grootste truc was het weer aanzetten van een afge hakte kop. Dat wilde farao Cheops ook wel eens zien en Dedi werd op het paleis van Memphis geroepen. Helemaal aan het eind van de lange zaal zat de farao op zijn troon. Toen de tovenaar voor hem stond, wilde Cheops een gevangene laten brengen zodat Dedi aan de slag kon. „Helaas", zei Dedi, „ik heb geen macht over mensen, al leen over dieren." De farao liet een gans brengen, Dedi toverde een groot mes tevoorschijn en tjak daar rolde de ganzekop over de vloer, iedereen kon het zien. De tovenaar liep naar de gans, mompelde een paar ingewikkelde tover spreuken, schudde de gans heen en weer... en ineens be gon de gans te snateren en waggelde een ererondje door de troonzaal. Iedereen was stomverbaasd en Dedi werd beloond met brood, bier en uien. Dit verhaal is echt ge beurd, ongeveer 4000 jaar ge leden, en het staat geschre ven op een oude papyrusrol. Daar staat alleen niet dat Dedi de ganzekop niet echt afhakte maar tussen de borstveren vastbond. Later maakte hij die weer los, de afgehakte kop was een extra kop die hij onder zijn wijde tuniek verstopt hield. Daar bewaarde Dedi koppen van allerlei beesten, zodat hij zijn truc met verschillende dieren kon doen. Hij kon het zelfs met een os, maar hoe Toveren bestaat zolang er mensen bestaan. Meestal de den medicijnmannen of priesters; zonder die hocus- pocus zouden gewone men sen vast niet geloven dat me dicijnmannen echt de krui den kenden waardoor je be ter werd. Of dat priesters echt kontakt met god hadden. Die priesters hadden een mooie truc. Ze lieten het volk geloven dat de metershoge tempeldeuren van steenbok ken door goddelijke kracht opengingen als zij het vuur op het altaar aanstaken. Het had natuurlijk niets met goed te maken, maar de priesters kenden een natuur kundig trucje en dat werkte zo: Het altaar was een lucht dichte kast. Onderaan stak daar een pijp uit die in een reservoir met water uit kwam. Het vuur werd aan gestoken en de lucht in het altaar werd warm. Door de warmte zette de lucht uit, stroomde in de pijp en het water werd door de lucht naar beneden gedrukt. Het water liep in een ketel, de ke tel werd zwaarder, zakte naar beneden en maakte met touwen een stok aan het draaien. Die draaistokken openden de deur. Als het vuur uitging, koelde de lucht in het altaar af, alles ging in omgekeerde richting en sim- salabim, het leek alsof god- zelf de tempel weer sloot. 'NU een moderne truc, een [bloedstollende enge truc: het doorgezaagde weesmeisje. :De goochelaar laat een grote [houten kist op tafel zetten. [Van boven en opzij kan die open, een meisje gaat erin liggen en steekt haar hoofd Ien voeten door de zijkanten. De kist gaat dicht en de [goochelaar begint te zagen. Hij zet schotten tegen de [zaagkanten zodat je kunt dat het meisje echt ïardstikke doormidden is, en komt ze even later weer pringlevend tevoorschijn. )ra, hoe kan dat Niet zo moeilijk want de [goochelaar gebruikte twee neisjes. Ééntje zat al vante- voren in de kost zonder dat iemand dat kon zien. Toen het andere meisje op het to neel in de kist stapte, stak het eerste meisje gauw haar voe ten door de zij opening. Het andere meisje hoefde alleen maar haar knieën op te trek ken. De truc kan ook zonder dubbele bodem. Het meisje stapt in de houten kost. De goochelaar begint te zagen. Als hij eenderde heeft door gezaagd, stopt hij en draait de kist zodag het publiek alle kanten kan bekijken. Als het meisje met haar hoofd naar de zaal staat, trekt ze gauw haar benen onder de zaag door en legt ze er weer over heen. De goochelaar kan nu rustig verder zagen. Als hij klaar is, trekt het meisje haar hoofd en voeten in en springt uit de kist. Hé, hé is dat nou alles? Dus jij durft je de volgende keer wel doormidden te laten zagen Ik niet. ZATERDAG GOES Grand Theater 19 u. The living daylights. 21.30 u. Children of a lesser god. HULST De Koning van Engeland 19 u. Meisjes van Manhattan. 19 en 21.30 u. The living day lights. 21.30 u. Field of honnor. 19 en 21.30 u. Lethal weapon. 19 u. Project X top secret. 21.30 u. Na schooltijd. TERNEUZEN Luxor I II 14 en 21.30 u. The living day lights. a.l. 14,19 en 21.30 u. Crocodile dun- dee, a.l. 19 u. The name of the rose. VLISSINGEN Alhambral 19 en 21.30 u. Lethal weapon. Alhambra II 19 en 21.30 u. the living day lights. BRUGGE Complex Zwart Huls Gulden Vlies I 14.30 en 20 u. Lethal weapon. 22.30 u. The name of the rose. Gulden Vlies II 14.30 en 20 u. Radio days. 22.30 u. Gothic. Gulden Vlies III 14.30 en 20 u. Platoon. 22.30 u. A room with a view. Memllng 14.30 en 20 u. A nightmare on Elmstreet 3. 22.30 u. Amazing stories. Rembrandt 20 u. Police academy deel 4. 22.30 u. The dark side of love. HENGSTDIJK Caté't Jagershuis - 14 u. prijskaarting. HULST Café de Kroon - 14.30 u. schieting. 20 u. prijskaarting. DE KLINGE Het Gasthof - 15 u. schieting. KOEWACHT Oude Molen - 14.30 u. kermisschieting. deVllegher - 15 u. schieting. ZUIDDORPE M. de Cock schieting. 14.30 u. AARDENBURG Gemeentemuseum - Laat middeleeuwse bodemvondsten (tot 30 sept.). CLINGE Galerie Esprit - Urbain Mauer, schilderijen en interieurs. Geop. woe. t/m zo. 13.30-17.30 u. (tot 4 okt). HULST Streekmuseum - Expositie 'De schutterijen in het land van Hulst'. Geop. ma. t/m za. 14-17 u. (tot 6 sept.). NIEUWVLIET-BAD Hotel 'Place Saint Pier re' - Aquarellen en olieverf schilderijen van len Verheggen (t/m 15 sept.). GENT Museum voor Hedendaagse Kunst - '9-th ART', kunst in 't stripverhaal. Geop. dag. 9-12.30 u. en 13.30-17.30 u. ma. gesl. (tot 6 sept.). KNOKKE Tuin Scharpoord - 'Beelden in de tuin'. Werken van 4 Vlaamse beeldhouwers (tot 16 sept.). ZONDAG GOES Grand Theater 14 en 19 u. The living daylights. 21.30 u. Children of a lesser god. HULST De Koning van Engeland 14.30 u. Meisjes van Manhattan. 13.45,16.15 en 21.30 u. The li ving daylights. 19 en 21.30 u. Field of honnor. 13.45,16.15,19 en 21.30 u. Le thal weapon. 13.45,16.15 en 19 u. Project X top secret. 16.15,19 en 21.30 u. Na school tijd. TERNEUZEN Luxorl&ll 13.45,16 en 21.30 u. The living daylights, a.l. 13.45,19 en 21.30u. Crocodile dundee, a.l. 16 en 19 u. The name of the ro se. VLISSINGEN Alhambral 14 u. Een avontuur met een staartje. 19 en 21.30 u. Lethal weapon. Alhambra II 14,19 en 21.30 u. the living day lights. BRUGGE Complex Zwart Huls Gulden Vlies I 14.30,17.15 en 20 u. Lethal wea pon. 22.30 u. The name of the rose. Gulden Vlies II 14.30,17.15 en 20 u. Radio days. 22.30 u. Gothic. Gulden Vlies III 14.30,17.15 en 20 u. Platoon. 22.30 u. A room with a view. Memllng 14.30,17.15 en 20 u. A night mare on Elmstreet 3. 22.30 u. Amazing stories. Rembrandt 14.30,17.15 en 20 u. Police aca demy deel 4. 22.30 u. The dark side of love. schietingen DE KLINGE De Statie - 15 u. schieting. KOEWACHT Oude Molen - 14.30 u. kermisschieting, vanSteene - 15 u. schieting. LAMSWAARDE Café de 4 Jaargetij den - 14.30 u. schieting. Zie zaterdag. NEW YORK (AP) - Een Amerikaanse tandarts eist een schadevergoeding van 5 miljoen dollar van TV-pre- sentator Johnny Carson omdat deze een „walgelijke vergelijking" heeft gemaakt tussen tandartsen en de Ge stapo. Tandarts Michael Mendelson vindt dat Carson uitgaat van achterhaalde vooroordelen te gen tandartsen en probeerde zijn publiek aan het lachen te krijgen met „de anachronisti sche en schadelijke mythe van een afspraak bij de arts als een sadomasochistisch vaudeville optreden". Carson ging op 18 april 1986 in zijn TV-show in op een rap port, dat stelde dat tandartsen in de VS steeds minder werk hebben dankzij de verbetering van tandheelkundige technie ken en fluor. „Stel u voor dat tandartsen het bijltje erbij neergooien", zei Carson. „Ik ben niet meer zo blij geweest met het opheffen van een groep sinds de Gestapo". Mendelson stuurde Carson een brief om te protesteren te gen diens uitlatingen. Carson las de brief voor in zijn show en zei: „Kop op, dr. Michael Men delson". Vervolgens ging hij in op de eerbiedwaardige traditie van de tandheelkunde, „die te rugvoert naar de Spaanse In quisitie". Carson wist ook te vertellen dat tandartsen slechts drie dagen per jaar vrij nemen: met Kerstmis, met Thanksgi ving en op de verjaardag van de Marquis de Sade. Mendelson nam daarop een advocaat in de arm en eist nu 5 miljoen schadevergoeding. Volgens Carsons advocaat maakt hij echter geen schijn van kans. MOSKOU (RTR) - De Ame rikaanse filmster Meryl Streep zal de hoofdrol spe len in een Sovjetrussische film over het leven in Sibe rië rond de eeuwwisseling. In de Sovjetskaja Rossija van donderdag stond dat de film zal wprden opgenomen aan het Bajkal Meer onder regie van de bekende film maker Nikita Michalkov. Zijn film 'Oei Ciornie' won op het festival van Cannes in mei de prijs voor de beste acteur. Die rol werd gespeeld door de Italiaan Marcello Mastroianni. Medewerkers van Mosfilm, waarvoor Michalkov werkt, zei dat nog geen titel is gevonden voor de film, die is gebaseerd op een verhaal van de schrijver Viktor Astafjev en die op het lijf geschreven is van Streep. Zij speelde eerder mee in de films 'Kramer vs Kramer', die in Sovjetbioscopen te zien is geweest, 'The French Lieute nant's Woman' en 'Sophie's Choice'. r1-1! i# -☆] an- ?en en dit aar lijn de tro tste :len ies, bij oep en- ror- en zer- Ve- niet 1 of den t als nde lan- aUe aan tge- P-. HORIZONTAAL: 8. Tijd van de vierde Europeaan (8); 9. So cialisten uit de grond halen (6); 10. Opslag van metaal (4); 11. Dieren die hard studeren (6); 12. Stuk grond uit nalatenschap (3); 14. Vogel die in elke streek voorkomt (6); 16. Een pak slag geven met een handdoek (8); 17. Bederft het weer voor kijkers (7); 19. Zonder doek schoon ge worden (7); 22. Heel klein beetje licht )8); 24. Vorm van een on dier (6); 26. Godin die de lier uit de werkruimte haalt (3); 27. Rus met maling aan een rund (6); 28. Slang die ik achtervolg (4); 30. Met zijn lange tanden houdt hij een Europeaan aan land (6); 31. Schijnvrucht van chauffeurs (8). VERTICAAL: 1. Aan een mis punt merk je het niet goed (6); 2. Die hond zou tachtig moeten zijn (4); 3. Schelden van zeelie den (8); 4. Geslepen wapenhoe- veelheid (7); 5. Verheffende be zigheid (6); 6. Dat dier kan men beter niet schieten! (3); 7. Kom terug uit de steeg! (8); 13. Die vogel wordt minder helder (6); 15. Tijd dat ze mij intern hou den (6); 18. Tegen de trek van haar (8); 20. Om het been van een zeur? (8); 21. Beuzelpraat in vreemde taal (7); 23. Bemoedi gende drank (6); 25. Dorp van een Afrikaan aan het water (6); 28. Het nut van een nul (4); 29. Maak het hof onafhankelijk! (3). De oplossing staat in De Stem van maandag op pagina 2. •doouxj 'aapuoKjqoaj 'uiuijaaui -aaz 'ubui uba snau 'dtidsqaoiq 's^qoaj moM 'Mnoui 's}niu ubb )uq 'sijuq sjoj 'squq Ja)B^\

de Stem | 1987 | | pagina 35