FAAS WILKES DE EERSTE NEDERLANDSE PROF IN ITALIË: ANJO Y Wie denkt nog aan de voetbalfan? Springw T oern DE STEM EXTRA VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 „HOE ik in Italië te recht kwam? Ik speelde in 1947 en 1948 enkele goede interlands met het Nederlands en het Europees elftal, scoorde aan de lopende band. Verveling -VV-V: DE STEM STOF Knokken SINT-WILLEBROR" trots als een aap is Loon, de meer dan s amateur uit Sint- Dinsdag namelijk t bij de Panasonic-ploe ter Post. Te snel Gênant Loopje Sponsors Afkalving Kweekbak 4Wat Cruyff kon, kon ik ook' door John Hoofs „We voetbalden eens met het bondsteam tegen het Europees elftal. Een helft speelde ik voor Europa, de andere voor Nederland. Het werd 1-1 en ik maakte beide doelpunten. Dat was wat in die tijd. Ik had dan ook heel snel een goede naam in heel Europa. In 1949 vertrok ik naar Italië. Nederland kende nog geen profvoetbal zodat ik meteen was uitgesloten voor het spelen van interlands. Vond ik niet erg. Ik wilde altijd al prof wor den. Ik zag voetballers als ar tiesten. Ze zorgden voor volle stadions, er werd veel geld aan hen verdiend dus moesten ze zelf ook goed betaald krijgen. Natuurlijk, tegenwoordig wordt overdreven met spelers salarissen. Maar als clubs veel willen betalen, moeten de spe lers dan zeggen: 'Doet u maar wat minder, het is te veel, ik ben het niet waard?' Napoli be taalde ongeveer 25 miljoen voor Maradona. Ze hebben nu al ka pitalen aan hem verdiend. De capaciteit van het stadion wordt uitgebreid zodat de 20.000 mensen die op de wacht lijst staan voor een seizoen kaart ook naar Maradona kun nen kijken". „Ik ga nooit meer naar een voetbalwedstrijd. Het boeit me niet meer. Moet ik me 2 uur gaan zitten vervelen? Wed strijden die worden aangekon digd als topper draaien stee vast uit op een geweldige te genvaller en onbelangrijke wedstrijden tussen kleine clubs blijken vaak erg leuk geweest, zo lees ik maandag geregeld in de krant. Het is de omgekeerde wereld. Ik volg het voetbal via de televisie, maar blijf er niet voor thuis. De avond van de Europacup-finale Bayern- Porto moest ik naar een verga dering. Dan ga ik echt niet pro- ,V»V ROTTERDAM - In Italië noemden ze hem liefkozend 'II Tulipano'. In Spanje juichten ze voor hem als voor een toreador. De ouders van Gullit en Van Basten moesten elkaar nog te genkomen toen Faas Wilkes (63) al triomfen vierde in Zuid Europa. In 1949 ontving hij een handgeld van 70.000 gulden voor een contract van 2 seizoenen bij Inter Milan. Verdiende in de tijd dat het gemiddelde weekloon van een fabrieksarbeider^ op 42 gulden per week lag in Italië 1 gulden per maand en kreeg 100 gul den per overwinning. Wilkes speelde 7 jaar profvoetbal in Italië en Spanje en keerde als een welgesteld man terug naar Neder land, waar betaald voetbal pas werd ingevoerd toen hij de buit al binnen had. HION, Xerxes, Inter Milan, To rino, Valencia, Levante, VW, For- tuna '54 en opnieuw Xerxes zijn de stations in zijn bewogen voetbalcar rière die 30 jaar duurde, van 1933 tot 1963. Wilkes scoorde 35 keer in 38 inter lands. Een unieke score van een unieke voetballer. „De topspelers van toen zouden ook anno 1987 uitblin ken", zegt Wilkes. „Wat Cruijff kon, kon ik ook". De monoloog van een 'le vende legende'. ZEIST (ANP) - AC Mil heeft gisteren in een uitvi rige telex de KNVB officii I op de hoogte gebracht c Ruud Gullit en Marco v Basten niet worden vrij geven voor de vriendsch pelijke interlandwedst I van het Nederlands elftal 9 september in Rotterd tegen de Belgen. I De Milanese club zegt uitv I intern overleg gepleegd te h ben alvorens deze beslisin nemen. Technische en medische s Faas Wilkes in actie voor Fortuna op 6 maart 1961. De wedstrijd tegen Feyenoord eindigde in 1-1. - fotoanp Faas Wilkes: „Als Van Basten aan zijn shirtje wordt getrokken of hard wordt aangepakt begint hij al op zijn moeder te roepen. Moet je absoluut niet doen in Italië. Daar knappen ze op af. beren om die afspraak om te zetten. Het voetbal in Neder land wordt beheerst door bijza ken. Het is toch gênant om te zien hoe Ajax en PSV bakke leien over Rijkaard? Het draait alleen nog om geld. Allemaal willen ze meer verdienen, ter wijl de spelkwaliteit evenredig gedaald is. Ik lees in de kranten alleen maar dat Pietje zijn con tract niet wil tekenen omdat hij meer geld wil hebben, niet met Jantje wil spelen of niet met de trainer kan opschieten. Er is totaal geen discipline meer. Wie heeft nog hart voor het voetbal? Ik heb altijd met plezier gespeeld, als prof én als amateur. Het ging mij om het spel. Daar haalde ik mijn vol doening uit. Ik was een pure liefhebber. Dat het ook nog geld opleverde was leuk mee genomen. Tegenwoordig staat spelvreugde op de laatste plaats". „Ik ben nooit bang geweest dat ik niet zou slagen in Italië. Je moet er hard voor knokken, maar als je voldoet heb je een fantastisch leven. Blijkt na 3 maanden dat ze niks aan je hebben, dan laten ze je ook als een baksteen vallen. Het voet bal in Italië is harder, sneller. Er wordt anderhalf uur ge vochten met alle middelen die ter beschikking staan. Voor Ruud Gullit ben ik niet bang. Hij gaat het maken in Italië. Gullit kan incasseren, heeft flair. Marco van Basten krijgt het veel moeilijker, ondanks zijn geweldige kwaliteiten. Kan hij zich instellen op de enorme hardheid? Ik heb mijn twijfels. Wat ik van Van Bas ten gezien heb voorspelt niet foto ton den haan veel goeds. Als hij aan zijn shirtje wordt getrokken of hard wordt aangepakt begint hij al op zijn moeder te roepen. Moet je absoluut niet doen in Italië. Daar knappen ze op af. Als hij zonder met zijn ogen te knipperen de geweldige tru cendoos van de gemiddelde Ita liaanse verdediger kan accep teren heeft hij een kans. In Ne derland scoorde hij aan de lo pende band. Als Van Basten bij AC Milan 20 doelpunten per seizoen maakt dan wordt hij koning van Italië." „Ze noemden mij een pinge laar. Balverliefd. Klopt. Als ik dat ding eenmaal had, wilde ik het niet meer kwijt. Nu is het volslagen ondenkbaar dat een aanvaller regelmatig vier te genstanders omspeelt. Ik deed dat elke wedstrijd. Mijn opvat ting van voetbal is heel simpel: als je 4 tegenstanders omspeelt dan komen er automatisch 4 medespelers vrij te staan. Dat maakt voetbal attractief. Wat koop je voor systemen? Indivi duele acties, daar komen de mensen voor' kijken. Maar de trainers van nu verbieden hun spelers risico's te nemen. Daarom is er ook niks meer te zien. In Spanje hadden ze hun twijfels over mijn kwaliteiten. 'Een Hollander? Kunnen die voetballen dan?' stond in de krant toen Valencia me had ge kocht. Ze waren zeer sceptisch, die Spanjaarden. In mijn eerste thuiswedstrijd stonden ze al op de banken. Ik was de eerste buitenlander waarvoor ze juichten als voor een torrea- dor." „Hoewel ik in Italië en Spanje sportief gezien mijn mooiste tijd beleefde, koester ik ook dierbare herinneringen aan Fortuna '54. Nederland had net betaald voetbal ingevoerd en Fortuna had geld. Ik kon er een topcontract tekenen en met mij tal van andere grote spe lers. Het was een vreemdelin genlegioen dat bulkte van de klasse. We speelden meer in he buitenland dan in Nederlan Ir^ Ajax en Feyenoord telden hele 66IT profcontract VOO Door Jacques Henriks maal niet mee. Fortuna was club. De gezelligste tijd mijn leven. Van der Hart, Aj pel, Carlier, De Muynck, Angi „Dit is mijn mooiste o nent, Notermans, allemaal g schitterend dat ik ieder weldige spelers. Als die plo Jjoe staan van mijn succe een beetje serieuzer was gf weest was ze elk jaar kampiot Van Loon doelt hiermee op geworden. Een geweldig sui van de laatste weken, waa plus aan klasse, maar zeer mi' /an Willebrorder werd gebr tige prestaties. In het buitel verse (kleinere) ploegen. M~ land was er veel geld en v« discipline. Bij Fortuna was i leen veel geld. Dat had ik m nooit meegemaakt. Heel gelachen in die tijd. Dat wel" „Toen ik gestopt ben, op 40-js rige leeftijd, zijn mijn vrom en ik in Rotterdam een modi zaak begonnen. Inmiddels het ius een van de vaderlands !ie van Peter Post. „Een dag of tien geleden laar Post gestapt. Hij kende de praktijk, maar wist wel, c 24 overwinningen heb beha Ier twee klassiekers. Hij h ïVagtmans wat informatie >n vervolgens waren we v :eggen trouwens van Post ben we vier winkels. Een pas wat stuurs jSj maar ik he keer per jaar moeten we opa Ljrkelijk een geweldig con kenreis naar modested M a lad Dat houd niet vo6or m waar ik nog steeds als eenvot lem ajg een tweede va(jer word ontvangen. Ik kwam ^schouwen, maar ik weet d keer langs het San Siro stadig, toen er net een wedstrijd wei M^n van Loon heeft ziJn d even gaan kijken. Mijn vrom bleef in de auto zitten. Binne een kwartier was ik terug. I ne[^ :even jaar amateurs mag ijk, op 25-jarige leeftijd, de was niks aan. Er zullen in toekomst heus wel gelegenh den komen dat ik in Milaan be Ik ben al 25 jaar, maar ik iud. Je ziet toch vaak genoe van 21 prof worden en het ve als Van Basten en Gullit la]en ben ster^ beb spelen. Maar als ik dan de kei heb tussen lekker uit eten naar het voetbal dan kies Van onze schaakmedewerker toch voor het restaurant. Ik b HULST - Het bestuur geen voetbalsupporter, ma je schaakclub Hulst o voetballer Dat is een were /andaag om 20.00 van verschil door John Hoofs MAASTRICHT - Onder zoek heeft uitgewezen dat bijna 6 op de 10 mannen van 15 jaar en ouder geïn teresseerd zijn in voetbal. Uitgedrukt in een cijfer: 3.3 miljoen mannen. Indrukwek kend. Van hen slaan er ge middeld slechts 65.000 de weg naar de stadions van de ere divisieclubs in en dat gegeven baart grote zorgen. Het vorige seizoen werd afgesloten met de verheugende constatering dat de eredivisie voor het eerst sinds vele jaren 25.000 mensen meer mocht begroe ten dan het voorliggende jaar. De terugloop is tot staan ge bracht, was de te snelle con clusie. Voor het gemak werd even vergeten dat de clubs in de eerste divisie 175.000 men sen minder langs hun loket ten zagen trekken. Voetbal wordt steeds meer een sport voor thuis bij de buis met drank en borrelnootjes bin nen handbereik. Daar zijn nogal wat oorzaken voor aan te geven. We hoeven er slechts de incidentenreeks van vorig seizoen bij te halen om de thuisblijvers te begrij pen. Het vandalisme is van alle kanten bekeken en doorge licht, maar het ontbreekt de verantwoordelijke bestuur ders aan durf om met kei harde maatregelen te komen om het geweld rond de velden uit te bannen. Vorig seizoen waren we herhaaldelijk ge tuige van mensonterende ta ferelen die schreeuwden om een oplossing. De KNVB keek afwachtend toe, de overheid zeurde slechts over kosten van politiepersoneel. Dat was het dan. Het was gê nant om te zien hoe de voet balbond leurde met de beker finale Ajax-Den Haag. Geen enkele burgemeester wilde wat een van de hoogtepunten van een voetbaljaar behoort te zijn binnen zijn stadsgren zen hebben, uit angst voor rellen. De wedstrijd werd uit eindelijk in Den Haag ge speeld. De vervuiler werd be- loond. De beruchte aanhang van de club van Dè Stoop kreeg het zelfs voor elkaar dat de KNVB overwoog de bekerloting aan te passen aan FC Den Haag om zo rotzooi te voorkomen. De omgekeerde wereld. Het brute geweld dat de Den Haag-aanhangers ontketenden leidde zelfs tot een stemming bij diverse ere divisieclubs liever 2 verlies- punten te krijgen dan Den Haag te moeten ontvangen. Het resultaat? We begin nen aan een nieuwe competi tie alsof niets gebeurd is. Den Haag en zijn aanhang mogen zelfs Europa in. En wat te denken van de kampioenswedstrijd Excel- sior-PSV? Die werd niet in Rotterdam gespeeld, zoals het competitieprogramma voor schreef, maar in Venlo. De KNVB stond erbij en keek er naar. Als dank voor de gast vrijheid werd De Koel ge sloopt door 'uitbundige' PSV- supporters die het feest rond de titel van hun club alleen geslaagd vonden met doorge zaagde doelpalen en een plat getrapte omheining. Al jaren wordt in Nederland een loopje genomen met een correcte afhandeling van de competitie. Vorig seizoen be gon het nieuwe voetbaljaar met slechts 7 van de 9 ge plande wedstrijden. Op de laatste competitiedag stonden zelfs nog maar 5 duels op het programma. Te pas en te on pas werden wedstrijden ver boden, vooruitgespeeld of uit gesteld. Er waren duels die tot vier keer toe verschoven werden. Vroeger werd in dat soort situaties terecht over compe titievervalsing gerept, maar dat woord is met tal van an dere voetbalzaken in onbruik geraakt. Zelden gaf de eredi visieranglijst een correcte weergave van de krachtsver houdingen, omdat de clubs vrijwel nimmer eenzelfde aantal wedstrijden hadden Ajax won in Athene een Europa Cup, waarna het feest in Amsterdam enigszins uit de klauwen liep. fotoanp gespeeld. De organisatorische chaos vervreemdde veel mensen van het voetbal. In de laatste fase van de competitie moes ten er nota bene nog wedstrij den worden gespeeld die mee telden voor de 2de periode. Wie wil deze puzzel blijven volgen? Vandaag begint de competitie met Ajax-Roda. Hij wordt op verzoek van Ajax vooruitgespeeld. Roda JC zag zelfs zijn eerste 3 com petitiewedstrijden al 2 weken voor aanvang van het nieuwe voetbaljaar verschoven naar een andere datum. Voor wie gehoopt had op een ordelijker en eerlijker competitiever loop krijgt dus meteen een slag in het gezicht. Dan' is er de opmars van sponsors, skyboxen en luxe ontvangstruimten. Geldge vers zijn belangrijker gewor den dan Jan Publiek, die in de rij moet voor zijn broodje worst en zijn plastic beker lauw bier, terwijl in de spon sor-ruimten de schalen met Krijgen zó veel aandacht dat het publiek zich walgend af wendt onder het mom van té elitair. Voetbal een volkssport? Die tijd lijkt definitief achter ons te liggen. Accommodaties zijn her en der aangepast, waarbij steevast voorop stond: als we onze sponsors maar in een gepaste omge ving kunnen ontvangen. Als de sponsors het maar naar hun zin hebben. Wat op het veld gebeurt lijkt veel minder van belang.Afgelopen seizoen was er ook de primeur van een club en een sponsor die met elkaar in botsing kwa men. Sponsor Tjan van FC Utrecht eiste betere presta ties, anders zou hij zich te rugtrekken als shirtsponsor. De nieuwe trend voor de toe komst? Het zal niemand ver bazen. Vorig seizoen stond ook in het teken van beschamende ruzies van het hoogste ni veau. Gullit en Kraay beko gelden elkaar wekenlang met modder. Ajax en PSV vlogen elkaar zeer onvolwassen in de haren over Frank Rijkaard die in een naïeve bui bij beide clubs een contract had gete kend. Rinus Michels en de KNVB bleken ineens niet meer zo vriendelijk voor elk aar en bezorgden het vader landse voetbal de zoveelste klap in een seizoen waarin veel te weinig over voetbal werd gepraat. Zelfs de schaarse momenten van voorspoed werden overgoten met een bittere saus. Ajax won in Athene de Europacup, voor een handvol jongeren in Amsterdam aanleiding om de halve binnenstad te slopen. toastjes zalm, haring en ka viaar door lieftallige hostes- sen worden uitgedeeld. De realiteit wil dat het betaald voetbal er zonder sponsors heel anders voor zou staan. Voetbal kan niet meer zon der externe geldgevers. Ze worden dan ook verwend in sjieke loges met champagne en hoogwaardig voedsel. Bovenstaande opsomming overziend is het geen wonder dat het ledental van de KNVB verder afkalft en steeds meer mensen liever de afstandsbe diening ter hand nemen om thuis in de bank een wed strijdje te pikken uit het steeds verder uitdijende TV- aanbod. Italiaans voetbal, Braziliaans, Zwitsers, Frans, Duits, wie een beetje overweg kan met de programmagids krijgt per week soms tiental len uren voetbal op zijn TV, Verzadiging is het gevolg. Onder druk van shirt- en bordsponsors worden zelfs vriendschappelijke wedstrij den 'live' uitgezonden. Wie wil in die situatie nog naai een stadion, waar hij ook nog het risico loopt een bierfles tegen zijn hoofd te krijgen? Topvoetbal is keiharde bu siness geworden. Zelfs een multinational als Philips bleek niet opgewassen tegen de lokroep van Italiaans ka pitaal en moest Ruud Gullil afstaan aan AC Milan, on danks de wanhopige kreet 'Bij ons kan Ruud ook miljo nair worden'. Met Gullit Marco van Basten, enfant terrible Rene van der Gijp dribbelkunstenaar Simon Ta- hamata en toch ook de koele kansenbenutter Eric Willa- arts heeft de eredivisie op nieuw zwaar aan attractivi teit ingeboet. De komst van Frank Sta- pleton, Sören Lerby en Win Kieft als compensatie is nau welijks serieus te nemen Feyenoord, topclub in verval presenteert zelfs een bij Frankfurt compleet mislukte Australiër als voornaamste aankoop. Nederland wordt steeds meet een kweekbak voor de kapi taalkrachtige voetballanden Als de plannen doorgaan dal in de negentiger jaren binnen dé EEG het aantal buitenlan ders per club naar 6 wordt opgetrokken en bijgevolg ooi het transfersysteem wordt afgeschaft, lijkt de stap naar veredeld amateurvoetba klein. Zo ver is het nog niet. Clubs en spelers staan weer met dt beste bedoelingen te trappe len om er een spectaculaire competitie van te maken Aanvallend voetbal, het pu bliek vermaken, zo luidt vooi de zoveelste keer de opdracht Er is opnieuw beterschap be loofd. Het publiek moet weel centraal staan. Benieuwd wis zich dit voornemen na twë nederlagen nog kan herinne ren. uur tieuwe schaakseizoen ien open huis in Tiff aan de Vismarkt. We hopen op deze manier nensen, die belangstelling v ichaken hebben, maar nog ;oed de overstap naar een c landurven, een keer met o 'ereniging in aanraking irengen", aldus penningm er Paul Dhondt. )e schaakclub Hulst, die nenteel vijf jaar bestaat, Van onze motorsportmede OSSENISSE - De be richte motorcrossclu dit weekeinde voor ha gen houdt de actieve nisse de open Zeeuws schappen, waarmee clubpiloten voor eig schijnwerpers hoopt t Daarnaast wil de MC middagvullend progra kaartje afgeven aan het zo zijn schreeuwende be terrein kenbaar te mak venaan het verlanglijstj club, omdat de activitei worden door het ontbrek Het idee achter MC krachten te bundelen t clubpiloten, is vanaf de gebleken. Gezamemlijk al dit jaar vruchten af van de talenten uit de s' an onze badmintonmedewer 'lERlKZEE - Vorig seiz ^as er wat betreft het a ai deelnemers aan badn "toernooien in het dist «eeland een duidel' nm8ang te bespeu Yas terugloop tor men tweedaa Ewerkea °P dag 4t ÏT v®rheugender was in act3 traditionele ngstoemooi voor Zeeland, '®®-t«rnooi, een g deelnemers kende,

de Stem | 1987 | | pagina 6