Rl DE STEM Drie echte kopmannen Tweede finaleplaats Elly van Hulst eenvoudig karwei UITSLAGEN EER AKKOORD BINNEN NEDERLANDSE PROFPLOEG VOOR WK Schönlebe doorbreekt USA-dynastie Cash wakker gemaakt door Zweedse wekker Hockey-vrouwen met gemak langs Frankrijk i in Panama naar record gelukken ml op Palme COIFFURE HOUSE BREDA VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 VILLACH - Het dozijn Neder landse profs zal zondag in het wereldkampioenschap met drie spitsen spelen. riJDENS WK ATLETIEK IN ROME Zuidkorea ijn ongeveer honderd. De overheidsdienaren ventig werknemers die an de afgelopen maan- neraal Manuel Antonio! ien. Een stakingsleider Ambtenaren in Pana- en telt, hebben de sta. >r de staat geleide ban- ■rk neergelegd. Ook zou gelegen Colon niet lan. of tegen de militairen", z, „we zijn neutraal." mtetarieven zijn woens- financiële experts is de deze stijging en heeft de rikaanse munt verder ia ins in het gareel te krij. j de kredietmarkten. De ibligatiemarkten gaven :h sinds begin 1986 niet consument als de zaken- Ie aandelenmarkt deden at Dow Jones industriële! punten, at de jongste ontwikke- trend die zich zeker een de rentetarieven gelei- werd dat het inflatiepeil Jeide fenomenen hebben ;evolg en uiteindelijk een ;e consumentenorganisa- inderdag alarm geslagen! ederen die elk jaar in de enden mensen het leven aanen verwondingen toe- erklaring over de traag, tel ij ke markt te bereiken iatregelen van de Twaali aarlij ke produkten te be- lentenorganisaties kosten ukten elk jaar in de EG n lopen er 45 miljoen con- eze 'verschrikkelijke ba- (e EG, vallen er onder con- an onder verkeersdeelne- •d gezegd tijdens een pers Huhuki towitartore» a^iklik wHrtyoruz Wii werken alleen met alle bekende merken zoals Wclla Indola Schwarzkopf - L'oreal - Kadus etc. etc. Bisschopshoeve 12 - Brabantplein 5 - Ginnekenmarkt 8 Donk 32 - Mgr. Nolensplein 20 Nederlands kampioen Adrie van der Poel: een van de drie opmannen voor het WK in Villach. - foto de stem/beu steffen Van onze speciale verslaggever De ploeg is tot overeenstemming ge komen over het gedeelde kopman schap tussen Teun van Vliet, Adrie van der Poel en Steven Rooks. Daarnaast is er ook een zekere bescher ming voor Jean-Paul van Poppel vastge legd. Zou de koers van zondag eindigen in een eindsprint van een grote groep, met Van Poppel, dan zal in de slotfase de kaart van Nederlands snelste sprinter worden gespeeld. Naast het viertal met vastgelegde rech ten zijn evenveel anderen aangewezen als werkers, namelijk Maarten Ducrot, Gerrit Solleveld, Peter Stevenhaagen en Theo de Rooy. Voor de overigen, Joop Zoetemelk, Johan van de Velde, Erik Breukink en Gerrie Knetemann, is een wat vrije rol weggelegd. Minder verplichtingen, maar zeker ook minder rechten. De overeenstemming tussen de drie groepen en eenling Johan van de Velde is gisteren in Villach vrij gemakkelijk tot stand gekomen. De drie voormannen heb ben toegezegd, bij een eventueel kam pioenschap, 50.000 gulden in de premiepot te stoppen ten behoeve van de anderen, via de commissie beroepswielrennen is nog een bedrag van 34.000 gulden beschik baar. De training van gisteren, na de vlucht per chartervliegtuig uit Eindhoven (zon der automobilist Peter Stevenhaagen, die vliegangst heeft) bracht de overtuiging dat het parkoers van Villach geen enkele mogelijkheid biedt om met complete ploe gen tegen elkaar te rijden. Nederland paste zich daardoor gemakkelijk aan bij het beeld van de andere grote naties, die hun dozijn renners ook hebben opgesplitst in kleinere eenheden, die uiteraard lopen langs de lijnen die door de sponsorploegen zijn getrokken. Omdat op voorhand de ontwikkeling van de wedstrijd zelfs niet te veronder stellen is, wordt Van Poppel achter de hand gehouden. Joop Zoetemelk, die met zeventien wereldkampioenschappen de meest ervaren man is, dacht dat het bij een hoge snelheid een afvalwedstrijd zou worden, waarin de kansen van de sprin ters minimaal zijn. „Wordt echter de koers niet voortijdig opengebroken dan ligt de zaak heel anders. Het lijkt mij dat die kans redelijk groot is, want er zijn na tuurlijk meer landen dan Nederland al leen, die best een sprinter in een voor keurspositie willen plaatsen. Maar ook in dat geval zal de finale nog verschrikkelijk moeilijk worden". Het bedrag van 85.000 gulden is volgens de kopmannen voldoende om voor één dag de vriendschap te tekenen. In vroegere kampioenschappen is dat ook gebleken, waar de Nederlanders elkaar, met of zon der succes, nooit echt in de haren zijn ge vlogen. Ploegleider Jan Gisbers gaat er van uit dat de sponsorbelangen, zoals altijd, dwars door de nationale ploegen zullen lo pen. „Ik reken er heus niet op dat Van Vliet of Breukink achter Vanderaerden zullen gaan aanrijden, maar er zijn meer renners. Bovendien denk ik dat de omge keerde situatie zich ook zal kunnen voor doen, waardoor de kansen weer gelijk zijn". Teun van Vliet, die in Colorado Springs, in de afspraken geen redelijke positie kon verwerven, maar wel een sterke wedstrijd reed, had graag het unieke kopmanschap afgedwongen. Dat bleek echter niet haal baar, maar ook hij kan zich volledig vin den in de gemaakte afspraak. Van Vliet rekent wel op een afvalwedstrijd. „Het zal zwaarder worden dan de meesten anvan- kelijk hebben gedacht. Het rondje van twaalf kilometer is betrekkelijk kort en dat betekent dat je de twee klimmetjes 24 keer tegenkomt. Dat moet slopend wer ken, zeker als het nog een beetje warm zou willen zijn". Gezien de belangen van de renners en ook van de nationale bond, vindt Jan Gis bers dat de premiepot eigenlijk in de toe komst anders gevuld zou moeten worden. „De 34.000 gulden zijn bestemd voor aller lei doeleinden binnen de commissie be roepswielrennen. Wanneer dat bedrag uit de pot gaat, blijft er voor de andere taken nauwelijks iets over. De renner die wint levert een grote bijdrage, maar dat is geen probleem, die uitgave is rendabel. Alge meen wordt echter gevonden dat de drie grote Nederlandse ploegen, die zeker zo veel belang hebben bij een succes, ook wel iets zouden kunnen doen. Wij moeten er na dit kampioenschap aan gaan werken dat er ook van die kant een wezenlijke bij drage komt. Iemand zou de opdracht moe ten krijgen die zaak eens serieus aan te pakken". verschijnende dagblad Hur| Jde voorpagina van Hassan olkspartij (PKK), die wor' e. Hij zou daartoe opdrach FOTO. hotel Diamond in Ulsan ii Japanse, Britse en Ameri- ;rdag geëvacueerd, zodat tegen stakers van de groep ld hadden.Gezegd werd dal [het hotel binnen te dringei lp weg naar een naburig zie-| [wijzen aan een collega die is. Hij is het tweede slacht- Bidkorea. De betogers stake: [wagen in brand. De loononj Hyundai en de stakers zijn ia [dag mislukt, omdat eerstgej I loonsverhoging zegt te kun- OPA Van onze speciale verslaggever 10ME - Thomas Schönlebe [ing pas na de finish in lome op de knieën. Met een jieuw Europees rekord ver eerde de 22-jarige Oost- fuitser de wereldtitel op in onderdeel dat gereser- :rd leek voor een loper jan de Amerikaanse school, tie kregen gisteren echter iderwijs van een atleet uit m land dat juist op de 400 tóter nimmer uitblinkers [ende. let de 44,33 sekonden verbe- irde Schönlebe zijn dertien igen geleden tijdens de laat ste selectiewedstrijd in Pots- m gevestigde Europese re- ird met 15/100. Een poging het igentien jaar oude wereldre- ird van de Amerikaan Lee ans (43,86 sekonden) aan te dien bleek, als gevolg van de ind, zinloos. Speculaties als luden de Amerikaan Harry lutch' Reynolds of de Nige- an Innocent Egbunike de irsten zijn die de sinds 1968 iet meer genomen grens van 44 sekonden doorbreken, ble ken van al even weinig waarde. Niet Egbunike of Reynolds, ar Schönlebe betuigde na 't passeren van de streep ge teld dank. „Als er één ver- ■t is door deze overwinning sn ik het zelf wel. Zelf had ik 'k Egbunike of Reynolds ge it". Met Schönlebe en de in de ilve eindstrijd uitgeschakelde j£ns Carlowitz lijkt een Oost- ouits minischooltje op de 400 iter te zijn gevormd. Tot vier ial 400 meter estafette zal het Idens de wereldtitelstrijd in «ne niet komen. Daarvoor het DDR opleidingsinsti- De Oostduitser Thomas Schönlebe (rechts) klopt in de 400 meter-finale de Nigeriaan Egbu nike (midden) en de Amerikaan Reynolds (links). - foto anp De finishfoto moest er aan te pas komen oim Caltnn Smith (onder) tot winnaar van en wereldkampioen op de 200 meter uit te kunnen roepen. - fotoanp tuut nog te weinig leerlingen. Binnen enige jaren zal het Amerikaanse overwicht op de stadionronde in de breedte een stevige aanval te verduren krijgen. De aflossing van de wacht in de Oostduitse damessprint heeft in het Olympisch Stadion van Rome zijn bekroning ge kregen. Silke Gladisch werd de eerste dubbelkampioene van het toernooi om de wereldtitels. De 23-jarige Oostduitse voegde op de zesde dag aan haar kam pioenschap op de 100 meter dat op de dubbele afstand toe. Het was de derde Oostduitse titel van de dag. Thomas Schönlebe, de verrassende win naar van de 400 meter in de nieuwe Europese recordtijd van 44,3 seconden had het Oost duitse festival dus ingeleid. Sa bine Busch („Ik kwam op de baan toen het publiek mijn landgenoot nog vierde en dat gaf mij een geweldige steun".) zette het voort met de wereld titel op de 400 meter horden, waarna Gladisch voor de be kroning zorgde. Het gedeukte Amerikaanse zelfvertrouwen werd aanzien lijk opgekrikt door de overwin ning van Greg Foster op de 110 meter horden en de prolongatie van de 200-metertitel van Cal vin Smith. Silke Gladisch, een 23-jarige studente, heeft jarenlang in de schaduw moeten leven van haar illustere landgenoten Ma- rita Koch, nog steeds wereldre cordhoudster op de 200 en 400 meter, en Marlies Göhr. Gla disch was altijd een gewaar deerde kracht in de viermaal 100 meter estafette maar kwam nooit aan individuele roem toe. In haar club Empor Rostock had zij aan Marita Koch echter een uitstekend voorbeeld. Gisteravond liet Silke Gla disch („Ik had nooit meer kun nen geloven na de 100 ook de 200 te kunnen winnen".) er geen twijfel over bestaan dat zij een waardig opvolgster zou zijn van Marita Koch. In de halve finales had zij de concurrentie nog in de waan gelaten dat ze te verslaan was. In de eerste reeks werd zij in 22,54 seconden tweede achter de Jamaicaanse Merlene Ottey (22,43) terwijl in de andere halve finale de op nieuw in een schaatspak gesto ken Florence Griffith met een tegenwind van bijna 2 meter 22,38 seconden liep. Anderhalf uur later sloeg Gladisch genadeloos toe. De elektronische tijdwaarneming registreerde voor haar eerste 100 meter een tijd van 11,09 se conden waarna het tweede deel met vliegende start in 10,65 se conden werd afgelegd. Griffith, die voor de eindstrijd het schaatspak toch maar had uit getrokken, was op de tweede 100 meter met 10,57 seconden weliswaar sneller maar het verlies kon zij toch niet meer goedmaken. Gladisch won in 21,74 seconden waardoor vier Oostduitsen nu de eerste vier plaatsen op de wereldranglijst aller tijden innemen. Marita Koch en Heike Drechsler zijn met 21,71 seconden beiden we reldrecordhoudster en Göhr en Gladisch delen nu de tweede plaats met 22,74. iz Isobaren ofwel li/nen van gelijke lucht- occlusiefront* die achter een depressie (slecht weerge- Londenregenbui Madridhalf bew Malagaonbewolkt Mallorcalicht bew Moskouregen Münchenlicht bew Nicezwaar bew Oslolicht bew Parijslicht bew Splitzwaar bew Stockholmlicht bew Warschaulicht bew Zürlchonbewolkt Cyprusonbewolkt Istanbulzwaar bew 22! 31! 29; 30i 13! 22! 26^ 20 26! 18! 31 26' Van onze speciale verslaggever ROME - Elly van Hulst heeft haar tweede finaleplaats binnen. Met opvallend gemak plaatste Van Hulst zich gisteravond voor de eindstrijd van de 1500 meter. De Nederlandse vertegenwoordi gers op de 3000 meter steeple chase waren juist voor de bui binnen, maar bleven ver van de finale. Van Hulst eindigde in haar serie als vierde in 4.05,57. De reeks, waarin de eerste vier en de drie snelste verlie- nt? kwalificeerden, leverde in 4.05,41 een zege op voor de Roe meense Doina Melinte. Van Hulst was enigszins verbaasd over de fit heid waarvan haar soepele gang ge tuigde. Daags na haar zesde plaats °P de 3000 meter was ze alle sou plesse kwijt. „Toch bleek het een makkie", verklaarde zij. Van Hulst had na twee ronden aangezet om het gedrang in het pelo ton te ontvluchten. Even dreigde de Rotterdamse op de vijfde plaats te blijven steken, waarna zij besloot de Russin Samolenko te volgen en op die manier de finaleplaats veilig te stellen. De hindernislopers Hans Koele- man en Herman Hofstee waren kansloos. Koeleman, die zich met zijn tiende plaats op de seizoenranglijst een gerede kans gaf op de eindstrijd, besefte al in de eerste kilometer dat die taxatie onjuist was geweest. Zel den heeft de vrijwel immer in selec tieraces ongelukkige Koeleman het tot een groot kampioenschap ge bracht. Zijn afgang in de serie met een voorlaatste plaats was roemloos. „Ik heb wel een verklaring. Maar die vergt een uur". Hofstee, die zich vooraf kansloos wist, moest eveneens al in de eerste kilometer afhaken. In tegenstelling tot Koeleman vroeg de Fries geen zestig minuten aandacht om zijn debuut onder woorden te brengen. Een verklaring voor zijn povere optreden moest hij evenwel schuldig blijven. Koeleman kwam nog iets sneller uit dan Hofstee, die lang in onzeker heid had moeten blijven over zijn start. Koeleman noteerde 8.41,80; Hofstee's tijd was 8.44,04. Beiden moesten erkennen dat een wereld- strijd iets geheel anders is dan een internationale ontmoeting waarin het tempo op regelmatige wijze wordt gemaakt. De beste tijd in de series kwam op naam van de Ita liaanse ranglijstaanvoerder Fran cesco Panetta (8.16,08) die op de hin dernisloop wraak zoekt voor zijn ne derlaag in de 10 kilometer. De tienkampers voltooien vandaag hun strijd om de wereldtitel met Ro bert de Wit op de tribune. De atleet, die deze zomer de eerste Nederlander werd die de grens van 8000 punten overschreed, viel na twee onderdelen geblesseerd uit. Op de tweede dag van de krachtproef der veelzijdigen kan hij gezelschap kiezen van de Westduitser Jürgen Hingsen, die het trainingspak aantrok nadat hij de aanvangshoogte bij het hoogsprin gen miste. De eerste helft van de tienkamp eindigde gisteravond met onheilspellend onweer en zware stortregens. Han Kulker heeft gistermorgen op overtuigende wijze de halve finales van de 1500 meter bereikt. In de derde en laatste serie eindigde de Nederlands kampioen als derde in 3 minuten en 40,32 seconden achter de Keniaan Kipkoech Cheruiyot (3.40,22) en de Spanjaard Gonzales (3.40,28). Die derde plaats betekende recht streekse plaatsing voor de halve- eindstrijd, die vandaag wordt gehou den. Van elke serie gingen de eerste zes over naar de halve finales, die voor de fase van de strijd werden aangevuld met de snelste zes verlie zers. Met zijn coach Bram Wassenaar had Kulker afgesproken geen enkel risico te nemen en op directe plaat sing te lopen. „Ik had het geluk dat ik in de laatste serie liep, je weet dan wat in de twee voorgaande races on geveer is gebeurd. Toen ik hoorde, dat in de tweede reeks rond de 3.38,00 was gelopen, wist ik ook dat het een plaats bij de eerste zes moest wor den". ROME - Uitslagen WK atletiek dames, finale 200 meter: 1. Gladisch 21.74,2. Griffith 21.96,3. Ottey 22.06,4. Marshall 22.18, 5. Torrence 22.40, 6. Onyali 22.52,7. Kasprzyk 22.52,8. Ge- orgieva 22.55; heren, finale 200 meter: 1. Smith 20.16, 2. Queneherve 20.16, 3. Regis 20.18,4. Da Silva 20.22, 5. Krilov 20.23, 6. Heard 20.25, 7. Pavoni 20.45, 8. Ma- horn 20.78; dames, finale 400 meter horden: 1. Sabine Busch (OD1) 53.62, 2. Debbie Füntoff (Aus) 54.19, 3. Cornelia Ul- rich (OD1) 54.31, 4. Sandra Parmer (Jam) 54.38, 5. Tiuja Helander-Kuu- sisto (Fin) 54.62, 6. Anna Ambrosine (Sov) 55.68, 7. Schowanda Williams (VSt) 55.86,8. Judi Brown-King (VSt) 56.10; heren, finale 110 meter horden: 1. Greg Foster (VSt) 13.21, 2. John Rid- geon (GBr) 13.29, 3. Colin Jackson (GBr) 13.38,4. Jack Pierce (VSt) 13.41, 5. Igor Kazanov (Sov) 13.48, 6. Carlos Sala (Spa) 13.55, 7. Mark McKoy (Can) 13.71; series 1500 meter heren: eerste serie: 1. Omar Khalifa (Sud) 3.41,93,2. Steve Cram (GBr) 3.42,05, 3. Peter Rono (Ken) 3.42,26; tweede serie: 1. Abdi Bile (Som) 3.38,05, 2. Jens Peter Ha rold (DDR) 3.38,10, 3. Steve Crabb (GBr) 3.38,11; derde serie: 1. Kipkoech Cheruiyot (Ken) 3.40,22, 2. Jose Luis Gonzales (Spa) 3.40,28,1 Han Kulker (Ned) 3.40,32; halve finales 1500 meter dames: le serie: 1. Doina Melinte (Roe) 4.05.41,2. Hildegard Körner (OD1) 4.05.42, 3. Tat) ana Samolenko (Sov) 4.05.48, 4. Elly van Hulst (Ned) 4.0537; halve finales 3000 meter hindernis- loop beren: le serie: 1. Panetta (Ita) ai6.O0, 2. Pannier (Fra) 8.16.93,3. Van Dtfck (Bel) 8.19.19, 12. Hofstee (Ned) 8.44.04; 3e serie: 1. Ilg (BrD) 8.ia73, 2. Fell (Can) 8.18.87, 3. Koech (Ken) 8.10.28,10. Koeleman (Ned) 8-4130; tussenstand tienkamp: 1. Torsten Voss (ODL) 4556, 2. Christian Plaziat (Fra) 4405, 3. Daley Thompson (GBr) 4363, 4. Christian Schenk (OD1) 4339, 5. Sigi Wentz (BrD) 4321, 6. Pawel Tarnovetski (Sov) 4304, 7. Simon Poelman (NZ1) 4300, 8. Alexander Nevski (Sov) 4218. NEW YORK (AFP) - Na twee maanden in een overwin ningsroes te hebben verkeerd, is Pat Cash op een uiterst ruwe wijze wakker gemaakt. De 'wekker' heette op Flushing Meadow Peter Lundgren. De zoveelste verrassing uit de Zweedse school versloeg de Australiër in de eerste ronde van het tennistoernooi om de open Amerikaanse kampioen schappen in vier sets: 6-4, 4-6, 6-4,6-4. De nederlaag gaf Cash, op Wimbledon glansrijk winnaar door in de finale niemand min der dan Ivan Lendl te verslaan, een realistische kijk op zijn eigen prestatievermogen. Hij kan soms schitteren, zoals op het gras van Wimbledon, en soms alles of in ieder geval te veel missen. In zestien jaar is Cash de eerste Wimbledon- kampioen, die niet verder kwam dan de openingsronde van de 'Amerikaanse' dat te genwoordig een syntetisch baanoppervlak kent. Zijn land genoot Newcombe verloor in 1971 van de Tsjech Kodes. De zege van de 21-jarige Lundgren over de als zevende geplaatste Cash was een symp toom van de Zweedse kracht in het internationale heren-ten- nis. Al moet worden gezegd, dat Cash het zijn tegenstander re delijk gemakkelijk maakte. De Australiër had immers kunnen weten, dat Lundgren een waardig vertegenwoordiger is van de Zweedse tennisschool. Meestal vanuit het achterveld opererend, loerend op elke kans de rally met zijn dubbelhan- dige backhand-passeerslag te beslissen. Bij de strijd om de open Canadese titels, drie we ken geleden, had Cash al eens van Lundgren, 47e op de wereld computerlij st, verloren. Er van uitgaande dat Cash in het dure Amerikaanse toernooi de tweede ronde wilde berei ken, is het daarom nauwelijks te verklaren, dat de Wimble- donkampioen zo ongeïnspi reerd speelde. Alleen zijn ser vice werkte, al had de Zweed daar weinig moeite mee. Ivan Lendl heeft zich giste ren zonder al te veel moeite ge plaatst voor de derde ronde van de open Amerikaanse tennis kampioenschappen. 's Werelds nummer een versloeg de Fransman Jean-Philippe Fleu- rian in drie sets: 6-4, 6-2, 6-2. Ook Boris Becker haalde de derde ronde. De Westduitser versloeg de Amerikaan Jana- than Canter in drie sets. Uitslagen: dames enkelspel, eerste ron de: Natalja Svereva (Sov)-Pascale Para dis (Fra) 6-3,6-3; Wendy Turnbull (Aus)- Bonnie Gadusek (VSt) 6-2, 6-1; Iwona Kuczynska (Pol)-Grace Kim (VSt) 6-4,6- 1; Camille Benjamin (VSt)-Michelle Tor res (VSt) 6-3, 7-5; Chris Evert (VSt)-Su- san Sloane (VSt) 6-1, 6-0; Lori McNeil (VSt)-Radka Zrubakova (Tsj) 6-3, 6-1; Nathalie Tauziat (Fra)-Heather Ludloff (VSt) 6-4,6-2; Pam Shriver (VSt)-Wendy White (VSt) 6-3, 6-3; Manuela Maleeva (Bul)-Kathy Jordan (VSt) 7-5,6-2; Laura Golarsa (Ita)-Marianne Werdel (VSt) 7- 5,0-6, 6-2; Sylvia Hanika (BrD)-Kumiko Oka moto (Jap) 6-0,6-1; Elizabeth Smylie (Aus)-Eva Pfaff (BrD) 6-4, 7-5; Rosalyn Fairbank (ZAf)-Barbara Gerken (VSt) 1-6, 6-4, 6-2; Petra Huber (Aus)-Cammy MacGregor (VSt) 6-1, 6-4; Camille Ben jamin (VSt)-Michelle Torres (VSt) 6-3,7- 5; tweede ronde: Bettina Bunge (BrD)- Patty Fendick (VSt) 6-2 6-4; Isabel Cueto (Wdl)-Peanut Louie-Harper (VSt) 6-3,6- 2; Gabriela Sabattini (Arg)-Sara Gomer (GBr) 6-3,6-1; Hana Mandlikova (Tsj/4)- Jo Durie (GBr) 6-3, 6-7, 6-2; Catarina Lundqvist (Zwe)-Sabrina Goles (Joe) 6- 2, 6-0; Lisa Bonder (VSt)-Pam Casale (VSt) 6-4, 6-1; Helen Kelesi (Can)-Elna Reinach (Zaf) 4-6, 6-1, 6-4; Ann Hen- dricksson (VSt)-Karen Schimper (ZAf) 6-4,5-7,6-4; Sandra Cecchini (Ita)-Patri- cia Hy (HongK) 6-4, 5-7, 7-5; Elly Ha- kami (VSt)-Mercedes Paz (Arg) 6-2, 6-4; Anne Hobbs (GBr)-Annabel Croft (GBr) 6-2, 7-6- Helena Sukova (Tsj/3)-Elise Burgin (VSt) 6-3,6-4; heren enkelspel, eerste ronde: Tomas Smid (Tgj)-Martin Jaite (Arg) 7-6,6-4,6- 2; Jonas B. Svensson (Zwe)-Paolo Cane (Ita) 5-7,6-4,6-2,7-6; Tim Mayotte (VSt)- Sammy Giammalva (VSt) 6-1, 6-0, 6-1; Libor Pimek (Tsj)-Elliot Teltscher (VSt) 7-5, 6-3, 1-6, 7-6; Lloyd Bourne (VSt)- Alexander Volkov (Sov) 7-5,6-2,3-6, 2-6, 7-5; Mare Flur (VSt)-Christian Saceanu (WDI) 0-6, 6-1, 7-5, 6-7; Peter Lundgren (Zwe)-Pat Cash (Aus) 6-4, 4-6, 6-4, 6-4; Ramesh Krishnan (Ind)-Paul Annaeone (VSt) 6-0, 7-5, 6-1; Rick Leach (VSt)-Ben Testerman (VSt) 7-6, 6-3, 6-1; Joakim Nyström (Zwe)-Javier Sanchez (Spa) 7-6, 7-6, 3-6, 6-3; Eric Jelen (BrD)-Bruno Oresar (Joe) 6-3,6-2, 6-4; Gary Donnelly (VSt)-Carl Limberger (Aus) 7-5, 6-4, 6-4; John Fitzgerald (Aus)-Philip William son (VSt) 6-3, 7-5, 6-4; Adrei Tsjesnokov (Sov)-Chip Hooper (VSt) 6-4, 6-1, 6-4, Mark Woodforde (Aus)-Bill Scanion (VSt) 6-2, 6-4, 6-2; Eric Winogardsky (Fra)-Steve Kennedy (VSt) 6-4, 7-5, 2-6, 7-6; Kelly Evernden (NZl)-Henrik Sundström (Zwe) 6-2, 6-2, 7-6; Libor Pi- mek (Tsj)-Eliot Teltscher (VSt) 7-5, 6-3, 1-6, 7-6; tweede ronde: Jim Pugh (VSt)- Gary Muller (ZAf) 7-5, 6-3, 6-4; Ahios Mansdorf (Isr)-Marcel Freeman (VSt) 2- 6, 6-3, 6-2; Ivan Lendl (Tsj)-Jean-Phi- lippe Fleurian (Fra) 6-4, 6-2, 6-2; Brad Gilbert (VSt/13)-Jay Berger (VSt) 4-6,6- 2,6-4,6-3; Anders Jarryd (Zwe/16)-Peter Fleming (VSt) 6-3,6-4,6-2; Andrwe Cas tle (GBr)-Jim Brown (VST) 7-6, 6-1, 6-3; Boris Becker (BrD/4)-Jonathan Canter (VSt) 6-4,6-2,7-6(7-3). Van onze speciale verslaggever LONDEN - Het eerste drempeltje op weg naar de prolon gatie van het Europees kampioenschap is door het Ne derlands dameshockey-elftal gisteren lichtvoetig geno men. Frankrijk is, ondanks een trai ningskamp van een maand in Canada, nog lang niet zover, dat Oranje er van schrikt: 0-5. Sportief gezien althans, want door de gebrekkige technische vaardigheid van een aantal Frangaises werd er af en toe wel met de ogen geknipperd. Tot blessures leidde het echter niet. Dat was volgens bonds coach Gijs van Heumen de be langrijkste winst. Van een duel op niveau kon evenwel geen sprake zijn. Daarvoor was de krachtsver houding te eenzijdig en de Ne derlandse taktiek te aangepast aan de omstandigheden. Ont spannenheid stond voorop en risico's werden gemeden. Maar ook op iets meer dan halve kracht was de Olympische - en wereldkampioen zoals ver wacht dominant. De wedstrijd werd er grotendeels voorspel baar door, naar de hoogte van de uitslag was het nog slechts gissen. Te maken had het laat ste ook met het Noordlondense kunstgras, dat doorweekt moet zijn voor een perfecte straf cor ner, een traditioneel ijzersterk wapen in het Nederlandse da- meshockey. Twaalf keer mocht het HGC-kanon Lisanne Lejeune naar de rand van de cirkel, driemaal knalde ze raak. Aan slaan en stoppen, welke laatste taak is overgenomen door Ca rina Benninga nu Marieke van Doorn wegens een knieblessure ontbreekt, is op het door de harde wind sneldrogende su- perturf een probleem. Voor Ne derland, dat met aanvalsters als Sophie von Weiier en Mar jolein Bolhuis-Eijsvogel vol doende strafhoekslagen af dwingt, misschien nog het minst. Daarnaast demonstreerden de Nederlandse hockeysters bij tijd en wijle ook de mogelijk heden in actie. Twee leverden doelpunten op. Benninga rondde de voorbereiding van Eijsvogel af en Von Weiier te kende voor de laatste treffer, die voor een belangrijk deel ook op naam kwam van Marjo lein de Leeuw. Goed werk van de Franse doelvrouw Marie Christine Prabel, slecht afwerken en een dosis pech aan Nederlandse zijde hielden de score op de helft van het mogelijke. Nie mand die er om treurde. „Ik hoef in zo'n wedstrijd niet het maximale te eisen", zei Van Heumen. „We wilden vooral geen risico nemen. Achterin werd het later nog behoorlijk onvriendelijk. Er is maar één fout gemaakt, één corner weg gegeven. De enige keer dat De Beus moest optreden, was ze er. Moet het dan 10-0 worden? Te gen België begin ik ook weer met de sterkste opstelling en Buter in het doel. Als ze een paar keer hebben gescoord, dan haal ik er meteen drie speel sters uit. Laat de jongere garde het dan maar doen. Zo blijft de hele selectie bij het toernooi be trokken". FRANKRIJK-NEDERLAND 0-S (0-3) - 17. Lejeune 0-1 (strafcorner), 18. Lejeune 0-2 (s.c.), 32. Benninga 0-3,48. Lejeune 0-4 (s.c.), 50. Von Weiier 0-5. Scheidsrechters: Bullock (Eng) en Johnston (Ier). Toe schouwers: 500. Nederland: De Beus; Van Manen, Lejeu ne, Nieuwenhuizen (Holsboer) en Van der Ben; De Leeuw, Benninga en Wil le mse; Wolff (Abendanon), Bolhuis-Eijs vogel en Von Weiier (Jansen). Overige uitslagen: groep A: Schotland- België 5-0 (4-0), Sovjetunie-Wales 3-0 (1- 0); groep B: Engeland-Oostenrijk 5-1, Ier land-Spanje 2-0, Bondsrepubliek Duitsland-ltalië 8-0.

de Stem | 1987 | | pagina 5