even UITBLAZEN Joden verlangen oprechte schuldbelijdenis -H Van den Bergh weigerde Kok inzage in boekhouding Argentijnse hervormingen onzeker 10MMISSIE a 'ode mus Het dier m Loch Ness. VATICAAN BELOOFT NIEUW DOCUMENT OVER ANTI-SEMITISME EN HOLOCAUST >ok AWW voo 3ESTEMCOIV DE STEM AUH TERGROND VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 -DESTEM- IESTEM BINNEN! OP HET scheiden van de komkommer- markt duikt plotse ling, na een zomerlange stilte, het Monster van Loch Ness toch nog op. Bij de post zit een uitnodi ging van Bruce Taylor, de manager van het Brits Verkeersbureau voor een bij eenkomst in Amsterdam, waar we tekst en uitleg kunnen krij gen over de zoveelste weten schappelijke speurtocht in de donkere en door zwevende veendeeltjes ondoorzichtige diepten van Loch Ness. Opera tie Deepscan wordt volgende maand in beweging gezet. Met een formatie van twintig boten, uitgerust met de modernste so- nar-apparatuur, wordt als het ware een gordijn van geluid simpulsen door de hele lengte en diepte van het meer getrok ken. De komkommertijd en het Monster van Loch Ness zijn in de volksmond onverbrekelijk met elkaar verbonden. Per soonlijk heb ik er altijd aan ge twijfeld of dat verband terecht werd gelegd. Immers: als elke journalist weet dat zijn lezer zal reageren: 'ach jé, het is weer zo mer, daar heb je ze weer met hun monster', dan zal hij zich toch wel twee keer bedenken eer hij erover schrijft. Tenzij natuurlijk, toevallig in de zo mer, onomstotelijk is vastge steld dat het monster bestaat en hij als bewijs daarvan de niet mis te interpreteren foto's voor zich op zijn bureau heeft liggen. Uit ons eigen redactie-ar chief blijkt dat het Monster van Loch Ness juist niet gerekend mag worden tot de typische komkommer-verhalen. We heb ben het al vele zomers moeten stellen zonder taal of teken van Nessie, zoals de Schotten het even schuwe als lucratieve monster liefkozend noemen. Om precies te zijn: sinds 25 juni 1975 heeft er in de drie zo mermaanden - juni, juli en augustus - geen woord meer over Nessie in deze krant ge staan. Sterker nog: van de elf keren sinds 1957 dat er in deze krant over het Monster werd bericht, gebeurde dat tien keer buiten de zomerperiode. Het vaakst scoort de maand novem ber met drie berichten. Twee keer dook Nessie op in een mei en twee keer in een aprilmaand. Ook hartje winter schuwde Nessie niet. Een keer werd er over hem bericht in januari, een keer in februari en een keer in de maand maart. De laatste keer dat in deze krant over Nessie werd gepubliceerd was op 9 april 1983, toen - volgens de kop boven het verhaal - Nessie 'Abraham zag', hetgeen nonsens was want Nessie spookt al veertien eeuwen rond in Schotse kronieken. De oudste waarnemer van het monster was niet de eerste de beste. Het was zelfs een hei lige: Sint Columba, abt van het klooster op het eiland Iona en in 565 op missiereis in de Schotse hooglanden. Columba bericht in zijn kroniek hoe hij zag dat een wandelaar op de oever van het meer werd aange vallen door 'een draak' en hoe WIMKOCK hij het monster verjoeg met ge bed. Waarschijnlijk heeft hij met krachtige stem gebeden, want vrijwel alle waarnemers sinds Columba beweren dat het monster bijzonder gevoeüg is voor geluid. Het zou zelfs op de vlucht zijn gejaagd door het stemgeluid van spelende kinde ren en het dichtklappen van een autoportier. Door de eeuwen heen werd met grote tussenpozen het monster waargenomen. Bijna duizend jaar na Columba, in 1527 beschreef ene Duncan Campbel een verschrikkelijke gebeurtenis waarbij 'een schrikwekkend beest uit het water klom en met één klap van zijn staart drie mannen doodde die op de oever ston den.' In het begin van de vorige eeuw, nadat generaal George Wade de beroemde militaire weg van Inverness naar Fort Augustus, langs het langgerekte meer, had aangelegd, groeide het aantal waarnemingen aan zienlijk. De meeste wetenschappers geloven niet dat er een geheim zinnig groot dier in het meer huist, maar een aantal dat te groot is om te worden afgedaan als een club van zonderlingen houdt er rekening mee dat Loch Ness verrassingen in petto heeft. Een van de redenen dat de wetenschap het meer tot nu toe niet grondig heeft kun nen verkennen is gelegen in de geologische eigenaardigheden ervan. Het is uitzonderlijk diep, gemiddeld eens zo diep als de Noordzee. Het water vult de zogenaamde Great Glen, een breuk in de aardkorst die Schotland in tweeën splitst, in een vrijwel rechte lijn van In- verness tot Fort William. Op elke kaart van Schotland is die breuk in één oogopslag te zien. Dankzij de modernste op sporingstechnieken begint het meer heel geleidelijk wat van zijn geheimen prijs te geven. Zo hebben onderwatercamera's vastgelegd dat op grote diepte, in totale duisternis, bij een enorme waterdruk en een con stant-lage temperatuur van 5 graden Celsius, kolonies onge wervelde dieren en vissen leven. Ook uit geologisch oogpunt is Loch Ness van groot belang omdat het wordt beschouwd als een van de gaafst bewaarde voorbeelden van een barst in de aardkorst. En het monster? Het pu bliek mag smalend reageren als de krant er weer over bericht maar het verbergt daarmee slechts zijn eigen nieuwsgierig heid. Bestaat het echt? Wat is het en hoe ziet het eruit? Voor menige wetenschapper zijn dat nog steeds serieuze vragen. Morgen vertel ik u hoe het komt dat Nessie in zekere zin toch Abraham mocht zien in 1983. mimiiiiiiMMiiiiiiMMMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiimimi? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnkrolatiPC' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouwmans DE KLEINE joodse ge meenschap in Nederland waagde het als eerste in de wereld om aan een ont moeting met paus Johan nes Paulus II tijdens diens bezoek aan ons land in 1985 twee absolute voorwaar den te stellen. Dat waren erkenning van de staat Israël en een vorm van publieke schuldbelijdens voor de medeverantwoordelijkheid aan 2000 jaar jodenvervolging met als toppunt het pauselijke doodzwijgen van de holocaust in de Tweede Wereldoorlog. De uitslag is bekend: de ont moeting ging niet door, hoe wel Vaticaanse topfunctiona rissen onder leiding van kar dinaal Willebrands nog wel naar Nederland waren geko men om te zien of de zaak nog gered kon worden. Want een ontmoeting werd niet onbe langrijk gevonden voor de ontwikkeling van de betrek kingen tussen het Joodse volk en de R.K.Kerk in de hele we reld. De joodse gemeenschap in de Verenigde Staten heeft on eindig veel meer macht. En ook de Amerikaanse bis schoppen leggen in het Vati- caan veel gewicht in de schaal. Een andere gang van zaken derhalve nu de ontmoe ting van de paus met de Ame rikaanse joodse gemeenschap tijdens zijn bezoek deze maand aan de VS eveneens op springen leek te staan. Want ook in Amerika werd in de joodse gelederen de druk als maar groter om aan die ont moeting voorwaarden te ver binden, onder meer erkenning van de staat Israël. Deze keer geen spoedreis van Vati caanse topfunctionarissen naar de VS om te redden wat te redden viel, maar een on derhoud van een joodse dele gatie ten Vaticane met de paus hoogst persoonlijk. Resultaat van dit Ameri kaans-joods - Vaticaanse overleg is de aankondiging van een document van de R.K.Kerk over de holocaust, waarin blijkens de berichten de wortels van het anti-semi- tisme zullen worden belicht en het standpunt van de kerk wat betreft haar relatie tot de joden zal worden uiteengezet. Niet dit laatste punt wekt verwachtingen, maar de zaak van de holocuast en het anti semitisme. Het Vaticaan lijkt dieper in te willen gaan op de tweede Nederlandse voor waarde; een zaak die alle jo den ter wereld nog altijd zeer hoog zit. De erkenning van Is raël is echter ook tegenover de Amerikaanse Joden beslist afgehouden. Het enige wat daaromtrent, als een soort troost, werd meegedeeld, was I-ij \,v, vA- -p J TïïllïïC- A, l Moeilijke reis voor Paus Johannes Paulus dat die erkenning in elk geval niet op theologische gronden en motieven uitbleef, maar vanwege een aantal politieke bezwaren. Voor alles moet duidelijk zijn dat, zonder erkenning van de staat Israël, een bevre digende relatie joden-katho lieken voor alle joden is uitge sloten. Dat obstakel blijft evenwel voorlopig bestaan. Maar de verwachting is ge wekt dat aan de joodse ver langens wat dat andere grote obstakel betreft, de R.K.Kerk en Shoah, in doorslaggevende mate tegemoet zal worden ge komen. Of zal het aangekon digde document alleen nog eens systematisch herhalen wat concilie, paus en Curie instanties daarover de afgelo pen 25 jaar hebben gezegd? Want van Roomse zijde be zien heeft de relatie tot het jo dendom de afgelopen 25 jaar wel een gedaanteverandering ondergaan. Die werd ingezet door het Tweede Vaticaanse Concilie met het decreet 'No stra aetate' waarin werd af gerekend met het eeuwenoude idee het joodse volk te be schouwen als een door God gestraft volk voor de dood van Jezus van Nazareth. Dat idee is een van de wortels geweest die het anti-semitisme heeft gevoed of op zijn minst heeft vergoeilijkt. Op deze stap volgde het aanknopen van di recte contacten. Naar binnen toe volgde, daartoe van ho gerhand met alle kracht ge stimuleerd, de herontdekking van de intense verwantschap van joden en christenen, hun familieband. Je zou bijna kunnen zeggen dat er na eeu wen het einde van een fami lievete in zicht kwam. En fa milievetes zijn, zoals bekend, hardnekkig, gaan niet zelden met moord en doodslag ge paard en laten zich vanwege de ingewreten emoties slechts •langzaam en vaak moeizaam oplossen. De gedaanteverandering vond zijn voorlopige bekro ning in 1985 toen het Vati caanse document 'Joden en Jodendom in de prediking en de catechese van de katho lieke kerk' werd uitgebracht. Dit document bevat aanwij zingen en richtlijnen hoe in de katholieke leer voortaan over het jodendom en de joden ge sproken moet worden: met volledige erkenning en res pect en met erkentelijkheid voor wat de kerk aan het joodse volk te danken heeft en het verschuldigd is. Dit alles is naar joods ge voel niet voldoende. Waar blijft de schuldbelijdenis van de kerk aan de eeuwenlange jodenvervolgingen? Vooral: waar waren de kerk en zijn Van onze verslaggevers DEN HAAG „Ik zou het oord Iraude hier iet meer illen ho- de onderste steen boven bou w-enquête paus tijdens de holocau: Over de hulp van individuel katholieken in diverse landL bestaat geen misverstar! Met ingehouden woede trachtte Over het publieke zwij,-. de belegger J.C. vanSpronsen van paus Pius XII best;, gisteren, op de derde dag van echter nog altijd een de verhoren in de bouwenquê- troverse, waarbij de scht te, de misvatting recht te zetten ié volgens hem over de bouw- 'faire bestaat. leggers vulden de formulie- .1 van Volkshuisvesting wel waar niet naar waarheid in, aar dat deden ze met de wel- illende medewerking van de btenaren. Wat ze zoge- aamd te veel aan subsidie ontvingen, leidde immers lijn niet tussen joden en tholieken loopt. Een man Simon Wiesental oordeelt sitief over het optreden v; Pius XII. Pausen na hem h< ben wel stelselmatig geba: gemaakt; ook gebaren die de richting wezen van een sef van schuld en medeve antwoordelijkheid. Ze hebbi het bij sommige gelegenhar ook voor Israël opgenomen. Maar altijd indirect, omtrekkende beweging! Daarom heeft de twijfel ov de katholieke kerk de y tot nu toe nooit echt losgel ten. En dan is een ontvani van de omstreden Oosi rijkse president Waldhe; ten Vaticane een feit, dat gegroeide vertrouwen w< voor een groot deel teni! doet. Het is zonneklaar: om BOTTERDAM (ANP) - DJ STSSinvS,S«"ïi,»iten moeten ondememe, Uni het Vaticaan in het beloofd document heel direct en zo) der uitvluchten schuld mi ten belijden voor het histoil sche aandeel van de katholij ken voor de jodenvervolj gen, wil van een echte sl voorwaarts in de relaj sprake kunnen zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het gisteren opgestapte PvdA-kamer- lid Harrie van den Bergh heeft steeds - met een be roep op privacy - gewei gerd om fractievoorzitter Kok inzage te geven in zijn financiële huishouding. Een nadrukkelijk verzoek van Kok naar aanleiding van ge ruchten over twijfelachtige aandelentransacties heeft Van den Bergh al in een vroeg stadium naast zich neer ge legd. Dat zei fractievoorzitter Kok gistermiddag tijdens een persconferentie naar aanlei ding van het besluit van Van den Bergh (45) om uit de Tweede Kamer te vertrekken. Van den Bergh was sinds juni 1977 lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Hij hield zich vooral bezig met defensie-aangelegenheden, voor welk doel hij ook lid was van enkele internationale or ganisaties zoals de West- Europese Unie (WEU). Drs. Harry van den Bergh (45) is 'opgegroeid' in de Partij van de Arbeid. Zo was hij me dewerker van de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer, we tenschappelijk medewerker van het Koos Vorrink Insti tuut en internationaal secre taris van de partij. In de Tweede Kamer, waarvan hij sinds 1977 deel uitmaakte, hield hij zich in hoofdzaak bezig met defen sie-aangelegenheden. Tot de kamerverkiezingen van 1986 was hij voorzitter van de vaste Tweede-kamercommis sie voor defensie. Nadat het voorzitterschap was overge gaan naar de WD bleef hij lid van de commissie. Tijdens zijn kamerlidmaat schap bekleedde Van den Bergh tal van nevenfuncties, zoals lid van de Raad van Europa, de West Europese Unie (WEU), de Atlantische Commissie en het Internatio nal Institute of Social Studies. Hij is voorzitter van de Stich ting 'Vrienden van Anatoli Stsjtransky', lid van het be stuur van de Stichting Maat schappij en Krijgsmacht en lid van bestuur van de Stich ting Joods Maatschappelijk werk. Van den Berghs weigering om Kok zijn boeken te laten zien voorkwam dat er snel in zicht rees over de juistheid van de bewering dat Van den Bergh met voorkennis han delde in aandelen Fokker. In een brief aan fractie voorzitter Kok en aan kamer voorzitter Dolman schrijft het omstreden kamerlid dat hij nog steeds afstand neemt van 'recente beweringen en insi nuaties in de pers' over zijn aandelenhandel. Fractievoorzitter Kok gaf gisteren toe dat Van den Bergh door de weigering de indruk wekte een scheve schaats gereden te hebben met zijn handel in aandelen Fokker, 'maar ik moest zijn beroep op de grenzen van pri vacy respecteren'. Omdat Kok niet samen met een deskundige in de boeken van Van den Bergh mocht kijken, stelde de fractievoor- ziter uiteindelijk voor om een onafhankelijk deskundige (accountant Dubois) in de arm te nemen. Die accountant kon alleen concluderen dat voor kennis niet te bewijzen viel. Kok bevestigde gisteren - zo had Dubois hem desgevraagd verzekerd - dat Van den Bergh alleen aan de aandelen Fokker 12 mille heeft overge houden. „Maar daaruit kun je niet concluderen dat er sprake was van voorkennis," aldus Kok. Van den Bergh was giste ren voor commentaar niet be reikbaar, wel was zijn brief aan Kok, Dolman en zijn frac tiegenoten beschikbaar. Van den Bergh blijft van mening dat er feitelijk geen aanlei ding is om uit de Tweede Ka mer te vertrekken. Maar de voortdurende discussie en on rust rondom zijn persoon acht Van den Bergh onverant woord voor fractie en partij. Kok is van mening dat Van den Bergh „een reële taxatie over zijn politiek functione ren maakte" door zijn besluit om te vertrekken. „Het is een persoonlijke tragedie als iemand op deze wijze een punt moet zetten achter zijn parlementaire carrière," al dus Kok die tijdens de pers conferentie aanvankelijk uiterst voorzichtig reageerde, maar allengs nadrukkelijker afstand nam van Van den Berghs handelwijze. Kok zei geen spijt te hebben van het besluit van de fractie eind vorige week om een punt te zetten achter de 'affaire Van den Bergh'. „Publikaties deze week over het bedrag dat Van den Bergh overhield aan zijn speculatie zijn weliswaar nieuw voor de publiciteit, maar die waren al aan Dubois (de accountant.red.) gebleken. Uit dat bedrag is op zich niets af te leiden," meent Kok. De PvdA-leider vindt dat er pogingen ondernomen moeten worden om - in navol ging van een lijst met neven functies - een lijst aan te leg gen met financiële belangen van kamerleden. Volgens Kok moet eerst gepoogd worden om zoiets voor het hele parle ment te regelen. „Als dat on mogelijk is, moeten we in eigen FVdA-kring maar eens zien wat we kunnen doen." Kok heeft Van den Bergh lange tijd in bescherming ge nomen omdat er „gewoonweg niets te bewijzen viel". Maar de fractievoorzitter liet er geen misverstand over be staan dat hij Van den Bergh privé enkele malen van zijn ongenoegen over diens aande- Harry van den Bergh - foto de stem/johan van eer dan nu het geval is zoud iezen welke wetenschapsgeb len of juist afstoten. jk moeten de universiteiten teer risico's durven nemen ar te investeren in verbete- ing en vernieuwing van on- 'erwijs en onderzoek. Zij zouden de positieve en egatieve gevolgen daarvan x>r hun prestige en financiën lenen te aanvaarden. Dat vindt een werkgroep van :t Nederlands Gesprekcen- (NGC), waarvan deskun- gen uit de universitaire we- ild, het bedrijfsleven en de or- inisatiepraktijk deel uit ma in. De commissie, geleid door prof. A. Rinnooy Kan, rector Magnificus van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, j heeft donderdag een rapport gepubliceerd waarin de 'con- iuren van een ondernemende universiteit' worden geschetst. Grotere vrijheid en grotere u i u »erantwoordelijkheid moeten lenhandel op de hoogte ha £t mogelijk maken met succes Ssja i i j 1S- ,Trt naar zeer hoge kwaliteit te PvdA-kamerlid met beta 3jj.even Wezenlijke voorwaar- hjk te speculeren. Dat <jaarvoor zijn volgens de onze partij geen goed, aW^K>rkgr0ep een gedecentrali- de PvdA-voorman. De fractievoorzitter kelde gisteren ook de handf wijze van Van den Berf rondom een commissari; van Westhaven, een bedf dat uitsluitend speculeert grond. Nadat in de pers w verschenen dat Van bergh commissaris bij Wi haven zou worden, had Ki hem daarover aangesprokf „Maar hij zei dat dat zon! zijn wetenschap gebei was," aldus Kok. erde universitaire financie rs met mogelijkheden voor serveren en lenen en het zelf- andig heffen van collegegel- fen. Dit dient samen te gaan net een duidelijker bestuur- jke en juridische structuur. overheid zou zich daarbij linder met de universiteiten IN ARGENTINIË worden zondag algemene verkie zingen gehouden, waarbij de bestaande parlemen taire meerderheid van de Radicale Partij van presi dent Raul Alfonsin op het spel staat. Een verkiezingsnederlaag zou betekenen dat Alfonsin zijn ambitieuze programma, waaronder constitutionele hervormingen, niet zonder meer ten uitvoer kan brengen in de laatste twee jaar van zijn ambtstermijn. Inzet van de verkiezingen vormen de helft van de zetels van Huis van Afgevaardigden en voor alle gouverneursposten in de provincies. Recente opiniepeilingen wij zen uit dat de kans groot is dat de partij van Alfonsin haar absolute meerderheid in het Congres verliest ten gun ste van haar grootste rivaal, de Peronistische Gerechtig- heidspartij (PJ). De president lijkt dan ook alle reden te hebben om zich in de verkie zingsstrijd te werpen. Hij moet nog twee jaar regeren en kan een te sterke oppositie zeer slecht- gebruiken voor zijn hervormingen die naar zijn zeggen Argentinië tot een blijvende en moderne demo cratie moeten maken. De president, zo zeggen zijn medewerkers, houdt zich niet bezig met partijpolitieke kwesties. Als staatshoofd staat hij daarboven. Maar volgens waarnemers houdt Alfonsin de laatste tijd veel redevoeringen in het land en verschijnt hij vaker dan nor maal op televisie. Met de ver kiezingen in zicht herinnert Alfonsin de Argentijnen er nog eens goed aan dat geen enkele president vóór hem het zo zwaar heeft gehad als hij en dat niemand het land zo goed heeft gediend. „Wij ma ken grote vorderingen en ik roep alle Argentijnen op niet te wanhopen", zei hij onlangs President Alfonsin in een televisieprogramma dat werd aangekondigd als 'De Argentijnen en hun presi dent'. Tezelfdertijd werd het land verlamd door massale stakin gen in nagenoeg alle sectoren van het openbare leven. Uit protest tegen het bezuini gingsbeleid van de regering legden onder andere havenar beiders, regeringsambtenaren en ziekenhuispersoneel het werk neer. Arbeiders op 's lands grootste gasveld in de zuidelijke provincie Neuquen gingen uiteindelijk schoor voetend weer aan het werk nadat vice-president Victor Martinez had gedreigd de po litie op hen af te sturen. De regering heeft de sta kingen onmiddellijk veroor deeld als een laaghartige poli tieke zet van de Peronisten, die vrijwel alle vakbonden in het land beheersen. „Deze sta kingen zijn bedoeld om vlak voor de verkiezingen algehele onrust en onvrede te veroor zaken", aldus José Gabriel Dumon, een kandidaat van de UCR voor het Huis van Afge vaardigden. Volgens vice- - president Martinez probe ren de Peronisten een ver draaid beeld van de conflicten in het land te geven om er po litieke munt uit te slaan. De Peronisten, een ideolo gisch uiteenlopende nationa listische arbeidersbeweging die in de jaren veertig werd gesticht door wijlen president Juan Domingo Peron, houden er een andere lezing Op na. Zij ontkennen dat er van electo rale strategie sprake is en zeggen dat de regering-Al- fonsin zelf met haar falend beleid verantwoordelijk is voor de onrust. De Peronisten schermen daarbij met succes met de cijfers van het Natio naal Instituut voor de Statis tiek. Daaruit blijkt dat de in flatie sinds juli boven de tien procent per maand is geste gen, het hoogste percentage sinds 1985. Het handelsover schot van Argentinië is dit jaar met 62,7 procent gedaald. De kosten van levensonder houd zijn de afgelopen 12 maanden met 116 procent ge stegen. Volgens het Instituut hadden de Argentijnen het 20 jaar geleden beter dan nu. Het economische herstel plan Austral, het prestigepro ject van Alfonsin, is een mis lukking, aldus de Peronisten. Daarnaast wijzen zij erop dat Argentinië voor maar liefst 50 miljard dollar bij het buiten land in het krijt staat. Alfon sin zou onmiddelijk de terug betaling moeten stoppen want het land komt anders nooit van zijn schulden af. De Pero nisten raken met dit laatste een gevoelige snaar bij veel Argentijnen die vinden dat hun regering veel te veel toe geeft aan het rijke Westen. Alfonsin en de zijnen geven toe dat het met de economie somber gesteld is, maar ha meren erop dat zij de goede weg hebben gekozen. Minister Juan Sourrouille van Econo mie zei dat de regering door gaat met alle basishervor mingen die de economie nodig heeft. Het kost wat tijd maar uiteindelijk zal de regering erin slagen de moeilijke situa tie waarin wij nu verkeren te overwinnen. Alfonsin zelf drong er bij de bevolking op aan de moed erin te houden en de regering nu meer dan ooit te steunen om de nog reste rende zittingstermijn van twee jaar met succes te be sluiten. De regering doet haar uiterste best de nationalisatie, een erfenis van Peron, onge daan te maken om een einde te kunnen maken aan de daadloosheid en gebrek aan creativiteit van het bedrijfs leven. Door het felle verzet van de Peronistische vakbon den hiertegen is van hervor mingen op dit terrein tot nu toe niets terechtgekomen. De rol van de strijdkrach ten en hun houding tegenover de democratie is naast de eco nomie het tweede grote thema in de verkiezingen. Sinds zijn ambtsaanvaarding in 1983 probeert Alfonsin van Argen tinië een moderne en be schaafde staat te maken. Als architect van de democratie wil hij de duistere periode van de militaire dictatuur (1976-1983) voorgoed afsluiten en het leger weer verzoenen met de bevolking. De wijze waarop hij dat doet, heeft echter bij veel Argentijnen kwaad bloed gezet. Zo gaf de president amnes tie aan nagenoeg alle militai ren die tijdens de vuile oorlog duizenden mensen hebben la ten verdwijnen. Civiele recht banken hadden honderden processen tegen de militaire schenders van de mensen rechten voorbereid. Maar na de militaire rebellie afgelopen Pasen besloot de regering alle officieren van het lagere en middenkader vrijuit te laten gaan omdat zij slechts op be vel hadden gehandeld. De kopstukken van de dictatuur had Alfonsin kort na zijn aantreden achter slot en gren del gezet en daarmee is wat hem betreft de kous af. Maar het militaire verleden is nog alom tegenwoordig. De Argentijnen blijven genoeg doening eisen voor hun ver dwenen en vermoorde fami liegenoten. Demilitairen morren ondertussen in de ka zernes en voelen zich verne derd en onzeker in de hun vij andig gezinde democratie. Met vrees zien zij de door de regering aangekondigde her vormingen binnen het leger tegemoet. Alfonsin wil het eens zo oppermachtige bas tion van de strijdkrachten volledig ondergeschikt maken aan de burgermacht. Militai ren moeten burgers in uni form worden en zullen moe ten aanvaarden dat het afge lopen is met hun bevoorrechte positie in de maatschappij De Argentijnse media laten zo vlak voor de stembusstrijd bijna dagelijks deskundigen aan woord die er bij de rege- JTTERDAM (ANP) - De aad van Beroep in Rotter- am heeft beslist dat ook annen die na 1 april 1985 duwnaar zijn geworden cht hebben op een uitke- ig krachtens de Algemene Peduwen- en Wezenwet VWW). Raad baseert deze beslis- op een door Nederland in '9 medeondertekend verdrag de Verenigde Naties. ring op aandringen haast jj maken met grondige herv j mingen in het leger, weekblad Expreso schrijft een hoofdartikel dat na det' mende verkiezingen de regj ring en het parlement zichs rieus moeten buigen over I militaire vraagstuk, dat vtl gens het blad bij lange na n j niet is opgelost. Volgens preso gaat Alfonsin opzet! lijk een discussie over de frj dige problemen met de strijj Mocht ookdeCentrale Raad krachten uit de weg omdat wel eens stemmen kan g: kosten. In zijn streven Argentii het moderne leven in te 1< den, heeft Alfonsin nog groot project op stapel ligg dat volgens hem de democi tie in het land voorgoed vei stelt. Na de wet die echtscl ding in dit streng roomsl tholieke land mogelijk ma; en de wet die in dit als ma( bekend staand land geil zeggenschap van man vrouw vastlegt, wil Alfoi de grondwet hervormen Beroep, de hoogste be- epsinstantie, de beslissing dei Rotterdamse Raad be- achtigen, dan zal de regering INSJESDAG nadert, maar nu het kabinet op die dag flink t zijn falende werkgelegenheid' „r_ ,ors aantal mensen aan het wfl het premierschap te kunifet te produceren en gevreesd mo invoeren zodoende de mat leid zal bliiven van de president aan band te leggen. Het aloude pi bleem van Argentinië is i T1 kritiek een beetje voor tl de macht van de president n hanenminister, een aantal weil genoeg onbeperkt is. f e mus- Mensen die niet langerl werkt willekeur en autorite onen een premie van 1000 tot I optreden in de hand en da ®r werk aanvaarden tegen lag' heeft het land al genoeg te a'ae minister wervend, nis mee gemaakt, zo zei onlangs voor de televisie. |Gaan we even aan het rekenen. De oppositie echter ke bruto per maand. Wordt wé zich fel tegen dit zogenaars "0, 500 piek in de maand minde "er de voorwaarden van De Kcl lager loon, maar eenmalig ml handje. Wat kan het voordeel r en maar weer onzekerheid vol Kend gebaar van de minister gr edelmoedige en democrat sche plan van de presidf Zij herinnert eraan dat fonsin volgens de grond we'- 1989 niet voor de tweede at' tereenvolgende keer presidr mag worden. Met het invj ren van een premierschap1 oogt hij straks zichzelf v< deze post kandidaat te stellf zodat hij opnieuw de rel ringsleider in het land worden, zo wordt gezegd, fonsin heeft immers dive: keren laten weten ook na fl het land te willen diet (ANHAP) Het is duidelijk dat dit soort op L weinig zoden aan de dijk zulll ntal werklozen structureel te verl ■a,®ni Lubbers en De Koning ter! en doelstellingen. Die hh fstel' loonmatiging en arb oDers heeft de twee doelstelling Tenpian is het niet gekomen, on uitspraken over magische gó Half Tiljoen) en ondanks zijn] aken met werkgevers en werk'

de Stem | 1987 | | pagina 2