blijheid BANGLADESH GIRO 797 'Aantal geen norm voor theologische faculteit' SSflSEt iVAN DUK BETAALT BOD AAN AMBTENAREN UIT LAGERE VUT Regels van elastiek, kozijnen van hardhout BINNENLAND Deemoed is niet genoeg I )e^e|ycl Parochies verliezen recht goedkeuring van begroting DE STEM BINNENLAND DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1987 T28 I Die oproep deed gisteren prof. dr. Karl Merks, decaan van de Theologische Faculteit Tilburg, TILBURGSE DECAAN BU OPENING VAN ACADEMISCH JAAR NTVORMING JEN HAAG - De drie grote ambtenarencentrales ïebben gisteren het akkoord tussen minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en de bond van mid delbaar en hoger personeel, CMHA, gisteren offi cieel verworpen. 'Muiden Chemie leverde Openlijk Kamerleden willen toch eind aan NSB-pensioen DE STEM COMMENTAAR Bij de ergste overstroming sinds 40 jaar. Stichting Stichting Mensen in Oecumenische Nood Huip vragen samen uw hulp. Utrecht, onder vermelding van aktie Bangladesh. VOORTZETTING VERHOREN PARLEMENTAIRE ENQUÊTECOMMISSIE: NIEUWSOVERZICHT Ruding sneed 655 miljoen op huisvesting Bonden blij met ontmoeting met Maxwell Arbeidsbureau moet gerichter bemiddelen Co n s tan tij n gaat Frans studeren Onderzoek bruinvissen in Noordzee M Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten Door Jan Bouwmans i TILBURG - Het bestaans- I recht van theologische fa culteiten kan ten enen male niet worden afgemeten aan de studentenaantallen. Maar beschikt de staats commissie, die op last van minister Deetman deze fa culteiten doorlicht, wel over l andere maatstaven? En zo I ja, zou ze die dan eens be kend willen maken. in zijn rede bij de opening van het academische jaar 1987/1988. Omdat prof. Merks ervan uit ging dat de staatscommissie nog niet over andere maatsta ven dan studentenaantallen beschikt, deed hij de commissie er in zijn rede een hele serie aan de hand. De staatscommissie staat on der voorzitterschap van een oud-decaan van de Tilburgse faculteit, emeritus-hoogleraar L. Smits ofm.cap. De commissie moet alle theologische facultei ten doorlichten met het duide lijke oog op mogelijke bezuini gingen. De Tilburgse faculteit zet overigens met een aantal van ongeveer 260 studenten de stijgende trend van de laatste vier jaar voort. De Tilburgse faculteit wil meepraten over de juistheid van de maatstaven waarmee de staatscommissie de theolo gische faculteiten gaat meten. Op grond van de studenten aantallen alleen komt men na melijk lichtvaardig tot de slot som dat er te veel faculteiten zijn. De ontwikkeling tot grote faculteiten de afgelopen jaren is wellicht op sociale en poli tieke redenen te tolereren, maar ze zijn geen ideaal dat tot norm moet worden verheven. Wil wetenschapsbeoefening zo dicht mogelijk bij het volk blijven, dan is goede bereik baarheid van zoveel mogelijk studiemogelijkheden een eerste beginsel, aldus Merks. Nabij heid is verder een niet te on derschatten factor voor moti vatie tot studie en de ontwik keling van de theologisch we tenschap. Bovendien is voor de wetenschap niets belangrijker dan competitie en concurrentie. Maar de opdracht van theo logische faculteiten beperkt zich ten principale niet tot on derwijs en ambtsopleiding. Zij staan in het krachtenveld van én wetenschap én kerk én sa menleving; dat willen zeggen, zij vormen als dienstverle nende instellingen voor voor kerk en samenleving in hun onmiddelijke omgeving een di rect belang. Dat geeft de facul teiten, los van studentenaan tallen, bestaansrecht. Bonden verwerpen akkoord al-economische vooruit- hten. Een voortgang van t huidige, prille economisch rstel ligt in de rede. Dat udt tegelijkertijd in dat de aak voor ondernemers, h hechter aaneen te sluiten, 'nder groot is. Dat optimisme krijgt meer ans nu er in het Catshuis christendemocratisch-li- t maatschappelijk draag- ak voor het kapitalistisch arktsysteem verbreed en et imago van ondernemers erbeterd. Nobelen verwacht weinig eerwerk van de vakbewe- ing. De bonden hebben sterk an betekenis ingeboet. De akbeweging zal ook de ko- ende jaren worden gecon- onteerd met grote proble- en. Zo vergrijst het ledenbe- tand, is de 'nieuwe werkne- er' mondiger en zelfstandi er en organiseert hij zich inder snel dan twintig jaar eleden. Bovendien worden de be- angentegenstellingen binnen de vakcentrales groter: 'marktbonden' contra 'ambte narenbonden'. En ook onder het ledenbestand zelf is sprake van een tweedeling tussen bijvoorbeeld uitke ringsgerechtigden en actie ven. Voor ondernemers heeft dat als blij vooruitzicht dat de rijen niet meer zo nodig geslo ten hoeven worden en als aantrekkelijke bijkomstig heid biedt het tevens de mo gelijkheid, om het arbeids voorwaardenbeleid op decen traal niveau met de bonden uit te vechten. Terug naar de bedrijfstak, de branche of zelfs de onderneming, al jaren een hartewens van het VNO. der bijdragen. Iraq zou daar mee mogelijk het tegendeel bereiken van hetgeen dit land beoogde toen het in 1984 zijn oorlog met Iran voor een deel verplaatste van het land naar de wateren van de Golf. Een strategiewijziging omdat bleek dat Iraakse militairen, die in 1980 de oorlog met Iran ter land ontketenden, geen i klTIlt HelII JT3I1 definitieve overwinning kon den bewerkstelligen.1 n, d, et n- ge ;n, ge op a- iet te- le- an 10- de tiet m- es- dat als ne, ver ;en ene ren eg- !d. uit ge- oup nen be llij- wee fel be- hef- Door de aanwezigheid van Amerikaanse tankers in de Golf kreeg de Iraakse leider Saddam Husayn een door hem volgens waarnemers be oogde internationalisering van het conflict. Inmiddels echter dreigt de Iraakse stra tegie zich zowel tegen het be wind in Baghdad als tegen de regering in Washington te ke ren. Geruchten die sinds kort zelfs circuleren over een mo gelijk Iraans-Sovjetrussisch vriendschapsverdrag zullen Husayn en Reagan dan ook onaangenaam in de oren klin ken. Rafsanjani daarentegen sprak maandag over gunstige perspectieven voor Iran (UPEANP) 'fing van het verbod. Blauw staat voor 'ja'. Hoewel Özal heeft gezegd onpartijdig te zijn, was oranje de kleur van zijn campagne. Aanhangers deelden oranje T-shirts en emblemen uit en hij trad voortdurend op tegen een oranje achtergrond. De- mirels kleur was nadrukke lijk blauw. De staatstelevisie besteedde bovendien veel tijd aan de campagne van de Moe derpartij, terwijl aan die van haar opponenten geen aan dacht werd besteed. Wat het resultaat van het referendum zal zijn, valt moeilijk te voorspellen. Opi nieonderzoeken duiden op een meerderheid van 'ja'-stem- men, maar stellen in Turkije niet veel voor. De uitslagen van de tussentijdse verkiezin gen van vorig jaar en later verschenen politieke analyses wijzen erop dat de oppositie partijen een aanhang van on geveer 65 procent hebben. Als dat wordt vertaald in blauwe stemmen, betekent dat de te rugkeer van Demirel, Ecevit en de tientallen andere ex- -politici op het politieke to neel. Van onze Haagse redactie De grote bonden praten desondanks over twee weken verder met de minister over de arbeidsvoorwaarden voor lit en volgend jaar, omdat Van Dijk dan met een aanvul- end bod komt. met de verlaging van de jeugd lonen. Van Dijk kondigde deze week al in een brief aanvul lende voorstellen aan. Gisteren ging hij evenwel niet in op de inhoud daarvan, omdat die voorstellen officieel pas op Prinsjesdag worden bekend gemaakt. De dag na Prinsjes dag praten bonden en minister verder. De drie grote bonden wezen het akkoord met de CMHA in het overleg van gisteren van de hand. Volgens FNV-ambtena- renleider J. van de Scheur en CFO-voorzitter T. de Jong past het niet om 'middelbare ambte naren een fooitje te geven en de allerhoogsten er 385 gulden bij te geven. Weet U wel dat de jongens en meisjes in de Tweede Kamer en in het kabi net ook dat cadeautje krijgen', aldus een kwade Van de Scheur. De centrales overwegen al om juridische stappen te ne men. CFO en Ambtenarencen- trum denken hard eraan de ar bitrage- en adviescommissie Albeda een oordeel te vragen en de FNV-ambtenaren willen de minister liefst zo snel moge lijk voor de rechter brengen. Hoe dat aanbod er precies uit gaat zien, wilde Van Dijk de ambtenaren niet zeggen. Maar niet-officieel heet het dat de minister de komende jaren minder geld wil overmaken aan het vut-fonds voor de ambtenaren. Van Dijk kan maximaal 400 miljoen gulden ter jaar op die manier bespa- en. De helft van dat geld wil de minister terugstorten in de ichatkist. Met dat geld kan een leel van de bezuinigingen van ninister Deetman (Onderwijs) ingedaan worden gemaakt. De indere helft wil Van Dijk ge- iruiken voor de verbetering ran de arbeidsvoorwaarden ran alle ambtenaren, laarnaast wil Van Dijk geld nzetten dat wordt 'verdiend' STOCKHOLM (RTR) - De Zweedse wapenfabriek Bo- !ors was betrokken bij het verschepen van 6000 ton truit naar Iran. Daarvan betrok Bofors 900 ton van het Nederlandse bedrijf Huiden Chemie. Dit maakte de Iweedse douane woensdag be iend. Hans Olsson, een functiona- •is van de opsporingsdienst ran de douane, verklaarde dat iet kruit tussen 1984 en 1987 werd geleverd. In sommige ge vallen liep het transport via kiid-Afrika. Volgens Olsson kocht Bofors, leel van het Nobel-concern, in 900 ton kruit van Muiden Ihemie. Dat kruit werd via Joegoslavië naar Iran ver- 'oerd. „Vervalste documenten lOesten de Zweedse regering loen geloven dat Joegoslavië de eindbestemming was". Zo- 'el in Zweden als in Neder- ind is het verboden wapens en inder oorlogstuig te leveren an oorlogvoerende landen. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - Kamerleden van PvdA, WD en PPR gaan alsnog proberen om een eind te maken aan de pensioenen van de wedu wen van NSB-Kamerleden. Vandaag zullen de PvdA'ers Stoffelen en Schaefer, de WD'ers Weisglas en Ploeg en PPR-Kamerlid Lankhorst hun voorstel bekend maken. Het initiatiefvoorstel kijkt naar het verleden (de pensioe nen van de weduwes Rost van Tonningen en De Marchant et d'Ansembourg) en naar de toe komst. Kamerleden die zich misdragen kunnen straks hun pensioenrechten verspelen. Het voorstel is de zoveelste poging in een lange rij om een eind te maken aan vooral het pensioen' van mevrouw Rost van Tonningen. Vorig jaar mislukte een dergelijke poging toen in de Tweede Kamer na een bewogen debat niet de ver eiste tweederde meerderheid aanwezig bleek. De ambtenarenbonden vochten gisteren openlijk hun conflict uit. Van de Scheur had forse kritiek op het feit dat de CMHA verleden week eenzij dig een akkoord sloot met Van Dijk. Hij noemde de gang van zaken 'triest'. „Ik hoop dat het kabinet dit akkoord alsnog te rugdraait. Anders heb ik echt geen vertrouwen meer in het kabinet". Aan het ambtenarenoverleg ging een actie vooraf van Ab- vakabo-leden bij de Haagse Gemeentereiniging, die het verkeer in de binnenstad belet ten. Om half tien 's ochtends was de actie weer over. Van de Scheur zei naderhand dat dit soort plaatselijke acties mis schien meer worden gevoerd. Het kabinet zal op zijn vroegst vrijdag een besluit ne men over het akkoord van mi nister Van Dijk en de CMHA. Minister Van Dijk begroet de voorzitters van de ambtena renbonden. Links A. de Jong (CNV), op de voorgrond Abva- Kabo-voorzitter Van de Scheur. - fotoanp (ADVERTENTIE) De Turkse pers heeft zich over het algemeen uitgespro ken voor opheffing van het verbod, maar publiceert te genstrijdige peilingen. Zo schreef de krant Milliyet in Istanbul dat 45 procent van de kiesgerechtigden 'nee' zou stemmen, terwijl 39 procent voorstander zou zijn van de terugkeer van de oude politici Het concurrerende dagblad Hürriyet meldde daarentegen dat 43,5 procent positief staat tegen opheffing van het ver bod en dat 36,6 procent 'nee zal stemmen.(ANP) ÊCHTGEAARDE oude socialisten, zich graag scharend onder e verworpenen der aarde, hebben de beurs ooit verafschuwd Is de granieten tempel van het verfoeide kapitalisme. Neder- andse socialisten anno 1987, worstelend tussen nieuw réalisme n idealistische gedrevenheid en nog niet geheel verlost van de ostalgische hang naar de solidaire kameraden, schamen zich iet meer voor bezit, geld en goederen. Maar als een vooraan- taand Kamerlid, de PvdA-er Harry van den Bergh, speelt met iterst profijtelijke aandeeltjes en grossiert in (al dan niet verzwe ien) commissariaten, dan schiet het gemoed van veel socialisten ol en wordt luidkeels geëist dat hij zijn pijp aan maarten geeft. Eind juli leek het erop, dat Van den Bergh, na een grondig on- ierzoek van een registeraccountant, na deemoedig het hoofd ge- wgen te hebben en de plechtige belofte van 'nooit meer doen', lijn politieke hoofd zou kunnen redden. Nieuwe onthullingen over ijn handel en wandel zullen hem waarschijnlijk dwingen zijn ka nerlidmaatschap op te geven. Weliswaar is een sluitend bewijs tegen Van den Bergh als zou ij met voorkennis hebben gehandeld in aandelen Fokker niet ge werd, maar de schijn kon zelfs het onderzoek van een register- ccountant niet wegnemen. In juli al werd Van den Bergh niet hjgepleit en het sterke vermoeden dat hij niet de hele waarheid ad gesproken is nu bevestigd zonder dat hem in de schoenen leschoven kan worden dat hij glashard heeft gelogen. Wim Kok, de fractieleider van de PvdA en dus de baas van het 1 opspraak geraakte Kamerlid, is nooit voor Van den Bergh in de tas gesprongen, maar hij heeft hem ook niet laten vallen. „Ik 'ark niemand het nest uit", zei Kok in juli, die uiteraard toen be- alve de belangen van Van den Bergh ook de politieke conse- uenties nauwkeurig moet hebben bekeken. Kok wilde in juli een keuze pro of contra Van den Bergh maken. Dat breekt de fractieleider van de PvdA nu op. Een beschadigd ameriid kan veel kwaad doen aan het imago van de partij. Dee- loed en berouw houden iemand niet meer overeind in de poli- ek, zeker als er het gevoel is dat 'niet de hele waarheid naar bui- en is gekomen'. Het is jammer dat Harry van den Bergh niet eerder de eer aan jchzelf heeft gehouden. En Wim Kok zal worden aangewreven at hij de zoveelste taxatiefout heeft gemaakt. HELP Van onze redacteur geestelijk leven UTRECHT - De algemene besturen van de katholieke parochies (Parochieverga dering genaamd) verliezen in de nabije toekomst het recht van goedkeuring van de jaarlijkse begroting van hun parochie. Dit blijkt uit het concept-plan voor herziening van de be stuurlijke organisatie van de parochie dat inmiddels door de Nederlandse Bisschoppencon ferentie is aanvaard. Eerder dit jaar werd al be kend dat leken in de toekomst geen voorzitter meer mogen zijn van zowel het algemeen bestuur van een parochie als van het dagelijks bestuur (Pa rochiebestuur genaamd.) De bestaande voorschriften en richtlijnen voor de bestuur lijke organisatie van de paro chie moeten worden aangepast aan het nieuwe kerkelijke wet boek. Het concept-voorstel, dat een groepje kerkjuristen heeft gemaakt, ligt op het ogenblik ter bespreking bij de diverse geledingen van de bisdommen. In plaats van het recht van goedkeuring van de financiële begroting krijgen de Parochie vergaderingen het recht om over de begroting te adviseren. Dat advies kan worden gege ven aan het Parochiebestuur dat de begroting opstelt, en aan het bisdom dat hem moet goed keuren. Het verlies van het goedkeuringsrecht betekent dat de algemene besturen van de parochie een gevoelig stuk zeggingsmacht wordt afgeno men. de onderste steen /^■^boven bouw-enquête Van onze verslaggevers DEN HAAG - De subsi dieregels in de bouw za ten zo in elk aar dat mis bruik niet loonde. Twee oude rotten van het mi nisterie van Volkshuisvesting kwamen deze ambtelijke op vatting gisteren nog eens be vestigen voor de parlementaire enquêtecommissie. En wat dan nog als beleggers door de stichtingskosten van hun huizen te drukken extra subsidies in de wacht konden slepen? De overheid kreeg toch waar voor zijn geld? Het ging toch om goede huizen en lage huren? De enquêtecommissie slaagde er niet in tot de heren Floor en Rese, beiden vanaf de oorlog bij het ministerie van Volkshuisvesting, te laten doordringen dat er op die ma nier misschien wel veel subsi diegeld is besteed aan huizen die eigenlijk niet in aanmer king kwamen. Mr. J. Floor (73), één van de geestelijke vaders van de om streden subsidieregeling die tussen 1968 en 1975 heeft gegol den, bestreed het beeld van de zak met overheidsgeld waarin beleggers naar believen kón den graaien. Elke subsidiegul den, hield hij de commissie voor, vertaalde zich in een la gere huur. De overheid kreeg enkel bétere waar voor zijn geld dan verwacht mocht wor den. „Een geluk bij een ongeluk", vond ook zijn collega M. Rese (64). Hij ontpopte zich als een enthousiaste schrijver van vele departementale regelingen. Hij had het altijd een erg leuke be zigheid gevonden, ook al was het wel eens nachtwerk en kostte het hem eens een vakan tie. Rese legde de commissie uit dat er heel wat elastiek zat in de beschikkingen voor de wo ningbouw. „We maken welis waar een regeling, maar als het anders moet dan doen we het anders", zo trachtte commissie voorzitter De Vries zijn uiteen zetting samen te vatten. De regels voor beleggerswo ningen tussen 1968 en 1975 pak ten zo uit dat lagere stichtings kosten meer subsidie oplever den. De ambtenaren zagen niet in waarom de beleggers daar mee zouden knoeien. Uit de vragen van de commissie en uit de voorlopige bevindingen van het justitieel onderzoek naar de praktijk bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds blijkt het tegendeel. Er zijn allerlei kunstgrepen gebruikt om huizen die eigen lijk te duur waren, toch binnen het bereik van de subsidiere gels te schuiven. Zo is er op het departement wel eens een dis cussie geweest over hardhou ten kozijnen. Het toepassen daarvan bespaarde op onder houd. Volgens rijksaccountant A. Verhesen, uitgeleend aan de officier van justitie voor het onderzoek in de tweede ABP- affaire, had dit pensioenfonds niettemin een heel arsenaal om stichtingskosten naar beneden te halen. De kosten van gara ges, parkeerplaatsen, carports, achterpaden, brandgangen, centrale hallen, groenvoorzie ning en wat dies meer zij wer den van de stichtingskosten af getrokken. In plaats van het werkelijke renteverlies tijdens de bouw rekende het ABP maar één procent, ook al om de woningen op papier zo goedkoop mogelijk te maken. Dat percentage kon den beleggers ook min of meer zelf aangeven, herinnerde Rese zich nog. 4" J Ar V v Zou Harry van den Bergh nou echt zijn politieke Waterloo vinden? Moet na Sterrenslag straks ook de Tweede Kamer zijn inbreng missen? Of is er misschien een partij die hem op wil nemen, een Partij van de Aandeelhouders? Harry heeft heel dikwijls in aandelen gehandeld, zo maakt het blad Nieuwe Revu met veel tam tam bekend. Het lijkt wel of het blad er op uit is het PvdA-Kamerlid beentje te lichten. Als er zich dan maar niemand uit wraak op het duistere verle den van de Katholieke Illustratie stort. Tussen twee haakjes, dat woord voorkennis vind ik zo raar. Het is net of het iets met te maken heeft met dat wat tijdens de verkering nog niet mag. „Had u al voorkennis van uw vrouw of bent u op goed geluk getrouwd?" Harry van den Bergh heeft niet alleen met aandelen gespecu leerd, hij blijkt ook een commissariaat verzwegen te hebben. En dat is tegen het 8e PvdA -gebod: 'Gij zult niet beuren Harry heeft dat commissariaat bij Westhaven, een bedrijf dat zich met grondspeculaties schijnt bezig te houden. Er is grond om aan te nemen dat Harry daar iets mee verdient en dat is bij de PvdA niet in goede aarde gevallen. Harry Verbergh? MER1JN DEN HAAG (ANP) - Minister Ruding van Financiën heeft van de begroting voor volkshuisvesting over 1984 een bedrag van 655 miljoen gulden teruggevorderd. Het gaat om (betalings) verplichtingen die wel moesten worden nagekomen maar waarvoor geen schriftelijke verplichtende afspraken konden worden overlegd. Dat bleek woensdag bij de behandeling van de slotwet, een tweede wijzigingsvoorstel, dat achteraf op de begroting van het departement van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieu (VROM) is ingediend. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) erkende op vragen van PvdA-Ka merlid De Pree dat hij de 655 miljoen wel degelijk heeft moeten betalen. Het geld daarvoor vond hij bij niet aangesproken an dere posten op zijn begroting. UTRECHT (ANP) - De zeven vakbonden die de belangen be hartigen van de werknemers van de Nederlandse uitgeverijen en drukkerijen zijn ingenomen met het 'historische en unieke' gesprek dat zij hebben gehad met de Britse uitgever Maxwell. Maxwell, die 8 procent van de aandelen van Elsevier heeft en overname van of samenwerking met het Nederlandse concern overweegt, heeft zich bereid verklaard om met de bonden in overleg te treden als hij voor meer dan 5 procent deelneemt in enige Nederlandse media-activiteit. Bestuurder R.van Tilborg van Druk en Papier FNV vindt dit een 'indrukwekkende uit spraak'. Maxwell heeft geen enkele verplichting om met Ne derlandse bonden te onderhandelen. Volgens Van Tilborg is het niet eerder voorgekomen dat een buitenlandse werkgever en Nederlandse bonden een 'onderhandelingsachtig' gesprek hebben gevoerd over toekomstige plannen met Nederlandse bedrijven. Het gesprek vond woensdag op Maxwells kantoor in Londen plaats, nadat de bonden daarom hadden gevraagd! „We zien het als een goed signaal zonder daarmee een oordeel uit te spreken over Maxwells initiatieven", aldus Van Tilborg. DEN HAAG - Arbeidsbureaus zouden hun bemiddelingsbeleid veel meer moeten afstemmen op de specifieke kenmerken van de werkloze. Uit onderzoek is duidelijk geworden dat dé (langdurig) werk loze niet bestaat. Dat zegt R. Kunnen van het Centraal Planbu reau in Den Haag. Namens de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek begeleidde hij onderzoekers die zeer uitvoerig langdurig werklozen aan de tand hebben gevoeld. Uit een deze week gepubliceerd rapport blijkt dat deze mensen ac tief blijven zoeken naar werk. Het bestaande vooroordeel dat ze dat niet zouden doen kan, wat hem betreft, naar het rijk van de fabelen worden verwezen. Zeventig procent van de mensen die twee jaar of langer werkloos zijn heeft het laatste jaar nog gesolliciteerd, vraagt bemiddeling van een arbeidsbureau en is bereid tegen betaling te werken. DEN HAAG (ANP) - Prins Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, gaat in Frankrijk een talen cursus volgen in afwachting van zijn keuring voor militaire dienst. De Rijksvoorlichtingsdienst, die dit woensdag heeft meegedeeld, kon niet zeggen waar in Frankrijk Constantijn precies gaat studeren. De dienstkeuring vindt plaats in het j aar na de achttiende verjaardag, Constantijn wordt op 11 oktober achttien. ZEIST (ANP) - Het Wereld Natuur Fonds gaat de komende vijf weken een onderzoek instellen naar het leven van de bruinvis in de Noordzee. De organisatie wil er achter komen wat de oor zaken zijn van de achteruitgang van deze walvisachtige. Tot voor kort werden vanaf de Nederlandse kust nog geregeld bruinvissen gesignaleerd. Momenteel moet men daarvoor ver der de zee op. Een Nederlandse en Engelse walvisdeskundige vertrekken zaterdag 5 september met een zeilboot vanuit het plaatsje Bradwell, aan de kust van Essex. Het onderzoek zal voornamelijk langs de Oostkust van Engeland worden uitge voerd, omdat in het Noordelijk deel van de Noordzee nog gere geld bruinvissen voorkomen. Met behulp van sonar-appara- tuur zullen de onderzoekers proberen de vissen op te sporen en te volgen. Het project is opgezet uit grote bezorgdheid over de toekomst van al het leven in de Noordzee. Het Wereld Natuur Fonds heeft voor het onderzoek de bruinvis gekozen, omdat dit dier als maatgevend voor veel problemen kan worden be schouwd VANDAAG/ Zon op: 06.54. Zon onder: 20.24. Maan op: 18.46 Maan onder 00.09. MORGEN/ Zon op: 06.55. Zon onder- 20.22. Maan op: 19.24. Maan on der: 01.27. VANDAAG/ Bath: 11.24- Hansweert: 11.00-23.44 Terneuzen: 10.34- 23.20. Vlissingen: 10.15-23.01. Wemeldinge: 11.45- MORGEN/ Bath: 01.10-13.00. Hansweert: -12.32. Terneuzen: -12.06. Vlissingen: 11.46- Wemeldinge: 00.25-13.20. GROTE VAART/ BLACK SEA 2 le Hamina, BROERE EMERALD 1 te Rotterdam. CAURICA verw 7 te Rotterdam, CHRISTINA 1 te Rotterdam, CORAL ISIS 1 ta rede Skikda, FOSSARUS verw 6 te Singapore, FULGUR verw 6 te Boston, INCA 1 330 no Santa Cruz nr Abidjan, NEDLLOYD BALTIMORE 1 30 n Flores nr Auckland. NEDLLOYD BANGKOK 1 150 no Kp Arnhem nr Auckland. NISO 2 te Mina al Fahal, OOSTZEE 1 25 n Rostock nr Amsterdam, STELLARIS verw 6 te Hong Kong. KLEINE VAART/ CORRIE BROERE 1 30 z Wight nr Rotterdam, ENGELINA BROERE 1 te Rotterdam, HEEMSKERKGRACHT 1 55 no Maceio nr Chatham, IGLO EXPRESS 1 15 no Calais nr Abidjan, LINDEBORG 1 35 o Stockholm nr Norrsundet, MERWEGAS 1 15 o Noordhinder nr Karsto, ROZENGRACHT 1 te Amsterdam, UNDEN 3 te Tofte.

de Stem | 1987 | | pagina 3