UITBLAZEN Voor ondernemers gloort weer periode van vrijheid-blijheid Iraq bombardeert op verzoek Amerikanen Mogelijke terugkeer oppositie in Turkije VAN DU Rambo in Nederland .DE STEM. IRAN MEER EN MEER ONDER HOEDE VAN SOVJETUNIE 'Muiden Chei leverde kruit aan In DE STEM C DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1987 ECONOMISCHE OPLEVING EN ZWAKKE ROL VAKBONDEN NOOPT NIET MEER TOT FRONTVORMING DE STEM BIN DEN HAAG - De dri| hebben gisteren het i Dijk (Binnenlandse delbaar en hoger per| cieel verworpen. leemoed ii WIMKOCK ALS Veronica de film niet op het allerlaat ste moment van het tv-programma heeft afge voerd, dan heeft gister avond iedereen voor zich zelf kunnen vaststellen dat het bloedige optreden van de Brit Michael Ryan in Hungerford, waarbij zestien doden vielen, in vrijwel niets lijkt op de activiteiten van Rambo in First Blood. Al kort nadat de Britse sensatiepers het verband had gelegd tussen Rambo en Ryan, is erop gewe zen dat om te beginnen Mi chael Ryan niet gekleed ging als Rambo, met haarband en zo. Verder vermoordt Rambo in de film geen onschuldige voorbij gangers. Hij ontziet ze juist. Ik weet dit niet omdat ik de film zelf heb gezien, maar om dat een collega-columnist, die First Blood ook niet had gezien, de film bij de videotheek is gaan huren, direct nadat hij had gelezen over de massa moord in Hungerford en de veronderstelde invloed van Rambo op het handelen van Ryan. Deze collega komt, in de column die hij aan de inhoud van de film wijdde, tot de con clusie dat de sympathie, voor zover de film die bij de toe schouwer weet op te wekken, naar Rambo gaat en zeker niet naar het wettig gezag. John Rambo is een gefrus treerde, zich afgedankt voe lende Vietnam-veteraan die in een kleine Amerikaanse stad arriveert om er een oude strijd makker te bezoeken. Een plaat selijke sheriff, die Rambo aan ziet voor een landloper, dient de veteraan op onheuse wijze de 'rot-op! -behandeling toe. Als Rambo zich niet inschikke lijk genoeg toont naar de she riff zijn zin, wordt hij gearres teerd. De meer dan brute be handeling die hij daarna onder gaat op het bureau jaagt Rambo door het lint. Hij ont snapt, vlucht de heuvels in en gaat daar de guerilla aan met het groeiende leger achtervol gers, politiemannen en gardis ten. Er vallen doden, maar er is niet een toevallige voorbijgan ger onder. Ryan vergelijken met Rambo heeft het misschien goed gedaan in de kiosk, maar het is te veel postume eer voor Ryan. Intussen heeft het verband dat zo haastig en ter verfraaiing van de berichtigeving werd ge legd tussen Rambo en Ryan weer wel de discussie doen op laaien over de risico's van (te veel) geweld op de televisie. Die discussie woedt bij vlagen al zo lang als er film en televisie be staan. Na al die jaren zijn al leen de ingezonden stukken- schrijvers, met hun onwrikbare, betonnen gelijk het erover eens dat er - ik citeer uit een wille keurige brief - een causaal ver band is tussen het 'ingeblikte' en 'werkelijke' geweld. Deskun digen van allerlei disciplines zijn echter minder zeker. Er is een op zich schrikwekkend lijstje te maken van geweldsde licten die rechtstreeks van de tv waren afgekeken. Zelfs in Ne- derland hebben we het geval E gehad waarbij iemand, in na- volging van een scène in de tv- serie 'De Wrekers', een staal- IllllllllllllllllIlillimilmilinIllllllllll draad over de weg spande, het geen een bromfietser het leven kostte. Er zijn verschillende soorten geweld. De moderne horror film en uitgesproken pervers en sadistisch geweld, dat mis schien zieke geesten activeert omdat het uit even zieke gees ten voortkomt, verwerp ik so wieso, ongeacht de vraag of het gevaar bestaat dat er een gek rondloopt die zich erdoor laat inspireren om ook tot zulke da den over te gaan. Minder verze kerd van mijn eigen gelijk sta ik tegenover 'gewoon' rechttoe rechtaan geweld, wanneer het geweld zelf niet het doel van de filmmaker is, maar een middel om het doel te bereiken; het to nen van de boze werkelijkheid en meestal daarna de overwin ning op het kwaad. Het zou best eens kunnen zijn dat het aanschouwen van dergelijk geweld, dat door over drijving de kijker er voortdu rend aan herinnert dat hij naar verzonnen en gespeelde situa ties zit te kijken, ertoe bijdraagt 'dat we, zonder enig risico voor onze omgeving, van een hoop sluimerende agressie verlost worden. Als ik me op een late vrijdag- of zaterdagavond heb laten meeslepen met de gebeur tenissen in een actiefilm en ik merk aan het eind dat de af loop bij mij een licht maar on miskenbaar gevoel van voldoe ning oproept, dan móet bijna de conclusie wel luiden dat de held van het verhaal mede na mens mij erop los heeft ge beukt. En dat lijkt me gezond. Het lijkt me aannemelijk dat er sprake is van een balans. Op de ene zijde de excessen die (wellicht) zijn toe te schrijven aan tv-geweld en aan de andere zijde de massale drainage van latente agressie, zonder welke we misschien op ongekende schaal elkaar de hersens zou den gaan inslaan. Eer die ba lans zichtbaar is gemaakt en de maatschappij het saldo kent, valt er nog heel wat te onder zoeken en te debatteren. 'Hi Freddy' UIT het Deense Roskilde ont vingen we een briefje van Gitte Andersen, op zoek naar ene Freddy, die zij vorige maand op Ibiza heeft ontmoet. Zij schrijft dat Freddy in een plaats woont die Niebuhr heet. Een plaats van die naam bestaat hier niet. Toch moet Gitte een goede re den hebben gehad naar De Stem te schrijven. De adresse ring is volledig en correst. Gitte wil dat Freddy haar schrijften het is very urgent. Ik zal Gitte's adres bewaren voor Freddy. Als hij zich meldt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Bréda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of J 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van T9.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers Vandaag promoveert aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam drs. Paul Nobe- len op het proefschrift 'Ondernemers georgani seerd'. Het is een studie naar de faktoren die van invloed zijn op de organi satiebereidheid van onder nemers en de hechtheid van hun organisaties. Conclusie (vrij vertaald): de toekomst voor ondernemers ziet er redelijk zonnig uit. Ze doen zaken in een als goed ge kwalificeerd ondernemerskli maat, hebben te maken met een kabinet dat bepaald niet als ondernemers-onvriende lijk te boek staat, en vinden tegenover zich een verzwakte, verdeelde vakbeweging, die de handen vol heeft om het hoofd boven water te houden. Kortom, de redenen voor hechte frontvorming zijn ver vallen. Het individualisme kan dus hoogtij vieren. Dat is in het recente verle den volgens Nobelen wel eens anders geweest. Vooral in de periode tussen 1973 en 1976 dwongen externe faktoren de ondernemers zich hecht aan een te sluiten. Nobelen heeft met zijn on derzoek twee vragen willen beantwoorden. De eerste is in welke mate de leden van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) met elkaar zijn verbonden en of zij zich kunnen vereenzelvi gen met de doelstellingen van de organisatie. De tweede vraag betreft de faktoren die van invloed zijn op de organi satiebereidheid van onderne- Paul Nobelen (28) is in Etten-Leur geboren en heeft zijn middelbare schoolopleiding ge noten aan het atheneum in Oudenbosch. Hij heeft in sneltreinvaart zijn studie aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen voltooid (politicologie). Na korte tijd op Nijenrode te hebben gewerkt werd hij in Nijmegen wetenschappelijke me dewerker bij de vakgroep waar hij zelf afge studeerd is. In november 1983 publiceerde hij een voor studie voor zijn proefschrift over de organi saties van werkgevers. Daarover was tot op dat moment weinig studie verricht. Vier jaar geleden trad hij in dienst van het verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), waar hij nu zaken betreffende ar beidsverhoudingen behartigd. Als zodanig zit hij in commissies van de Sociaal-Econo mische Raad en Stichting van de Arbeid en heeft hij veelvuldig kontakt met overheid en vakcentrales. Nobelen is zelf niet georganiseerd. FOTO PERRY HOKKE Zijn studie beslaat de pe riode 1973-1984, een van de woeligste van na de oorlog: de nivelleringsstaking van 1973, de grote stakingen om het be houd van de prijscompensatie in 1977 en het als bedreigend ervaren beleid van het kabi net-Den Uyl, dat onder het credo 'Rechtvaardiger verde ling van kennis, macht en in komen' een principiële discus sie over de zeggenschap in on dernemersland aanzwengel de. In het algemeen is vooral het ongunstige onderne mersklimaat tot pakweg 1982 van groot belang geweest voor het sluiten van de onder- nemersrijen. De uitholling van het rendement van de be drijven, de geringe economi sche groei en de steeds oplo pende werkloosheid vormden in die periode een goede voe dingsbodem voor een sterke onderlinge verbondenheid. Wat die sociaal-economi sche faktoren betreft consta teert Nobeler in 1982 een keer punt in het denken, maar vooral het doen van regerin gen. Eerst met het aantreden van het eerste kabinet-Lub- bers wordt de sterk gedaalde wintsgevendheid van bedrij ven weer een specifieke zorg voor het overheidsbeleid. Dat was niet alleen een prioriteit, maar het kabinet maakte haar beloften ook waar en boog daadwerkelijk om. De lasten voor het be-' drijfsleven werden lager, de sociale zekerheid ter discussie gesteld en beperkt, en het fi nancieringstekort van de overheid teruggedrongen. Het denken, maar vooral het doen van de regering ten aanzien van de vrije markt en de ondernemingsgewijze pro- duktie was een belangrijke faktor om de teugels in onder nemersland wat te vieren. Daar komt bij dat de ondui- delijke positie van de vakbe weging - het zoeken naar een nieuwe, van ideologie ontdane grondslag op basis van prag matisch handelen - voor veel ondernemers een stimulans was om zich losser te organi seren. Volgens Nobelen heeft na de jaren '70 de strategie en het beleid van de vakbewe ging aan belang ingeboet. De natuurlijke tegenspeler van de ondernemers is geheel anders georganiseerd dan de werkgeversorganisaties. Bin nen de vakbeweging is de lotsverbondenheid groot, bij de werkgevers is die alleen in tijden van hoge economische nood aanwezig. Vakbonden oriënteren zich sterk op normen en waarden als solidariteit en rechtvaar digheid, leden van werkge versorganisaties worden vooral door zakelijke overwe gingen gedreven. Vakbonden zijn ontstaan uit het streven naar een menswaardiger be staan voor de werkende klas se, veel werkgeversorganisa ties zijn als reactie daarop op gericht. Ondernemers zijn minder geneigd zich solidair op te stellen en sluiten zich vooral aaneen als dat wat op levert. Een werkgeversorganisatie is vooral een zakelijk schakel- verband, een service-organi satie. Ondernemers willen hun problemen eerst zelf op lossen. De organisatie is een 'stand-by'een altijd aanwe zige hulp in moeilijke tijden. Buiter kwalificeert de organi satie van werkgevers als een 'verduurzaamd noodverband' en De Wolff vergelijkt het met een zwemvest: Onderne mers maken er gebruik van als de nood aan de man is. Nobelen constateert nog een opvallend verschil met de vakbeweging: het democra tisch 'gehalte' van werkge versorganisaties, althans dat van het VNO. De leden van het VNO worden steeds sterk betrokken bij het uitstippelen van het beleid. De leiding heeft nimmer problemen met formele middelen als dwang, bevelen en sancties opgelost. Wat overigens niet bete kent dat de VNO-leiding nooit met de vuist op tafel heeft ge slagen of de leden nimmer een waarschuwende vinger heeft voorgehouden. Zo is er tijdens de staking om de prijscom pensatie in 1977 frequent forse pressie uitgeoefend op VNO- leden om vooral niet voor de bonden door de knieën te gaan. Als de voortekenen niet be driegen kunnen ondernemers volgens Nobelen gematigd op timistisch zijn over de so ciaal-economische vooruit zichten. Een voortgang van het huidige, prille economisch herstel ligt in de rede. Dat houdt tegelijkertijd in dat de noodzaak voor ondernemers, zich hechter aaneen te sluiten, minder groot is. Dat optimisme krijgt meer glans nu er in het Catshuis een christendemocratisch-li- beraal kabinet zit dat garant staat voor een gunstig onder nemersklimaat. Bovendien is het maatschappelijk draag vlak voor het kapitalistisch marktsysteem verbreed en het imago van ondernemers verbeterd. Nobelen verwacht weinig weerwerk van de vakbewe ging. De bonden hebben sterk aan betekenis ingeboet. De vakbeweging zal ook de ko mende jaren worden gecon fronteerd met grote proble men. Zo vergrijst het ledenbe stand, is de 'nieuwe werkne mer' mondiger en zelfstandi ger en organiseert hij zich minder snel dan twintig jaar geleden. Bovendien worden de be langentegenstellingen binnen de vakcentrales groter: 'marktbonden' contra 'ambte narenbonden'. En ook onder het ledenbestand zelf is sprake van een tweedeling tussen bijvoorbeeld uitke ringsgerechtigden en actie ven. Voor ondernemers heeft dat als blij vooruitzicht dat de rijen niet meer zo nodig geslo ten hoeven worden en als aantrekkelijke bijkomstig heid biedt het tevens de mo gelijkheid, om het arbeids voorwaardenbeleid op decen traal niveau met de bonden uit te vechten. Terug naar de bedrijfstak, de branche of zelfs de onderneming, al jaren een hartewens van het VNO. Door Jan Bouwmans TILBURG - Het besta; recht van theologische culteiten kan ten enen r niet worden afgemeten de studentenaanta Maar beschikt de sta commissie, die op last minister Deetman deze culteiten doorlicht, wel andere maatstaven? Et ja, zou ze die dan eens kend willen maken. Die oproep deed gisteren dr. Karl Merks, decaan va Theologische Faculteit Tilt HOEWEL DE Verenigde Staten in het openbaar hun veroordeling hebben uitgesproken over de aan vallen die Iraq sinds zater dag op Iraanse doelen in de Golf heeft hervat, hebben verscheidene Amerikaanse regeringsfunctionarissen er bij het bewind in Bagh dad op aangedrongen de strijd opnieuw op te voe ren. Volgens zeven regeringsfunc tionarissen, die anoniem wen sten te blijven, heeft de Ame rikaanse regering Iraq zelfs inlichtingen verschaft over onder andere de plaatsen waarop Iraanse oliedoelen ge troffen zouden kunnen wor den. Washington zou boven dien van plan zijn mijnen te leggen in gebieden van de Golf waar regelmatig Iraanse tankschepen doorheen varen. De Amerikaanse mijnen zou den een antwoord kunnen vormen op de Iraanse drei gingen, aanvallen uit te voe ren op Amerikaanse marine schepen die sinds juli olietan kers van Kuwayt onder Ame- rikaanse vlag in de Golf es corteren. Volgens een van de Ameri kaanse regeringsfunctiona rissen is de verontwaardiging van het Witte Huis over de hernieuwde Iraakse aanval len volkomen onoprecht en slechts met het oog op de pu blieke opinie naar voren ge bracht. Volgens hem was de regering er volledig van op de hoogte dat Iraq zaterdag, na een pauze van 45 dagen, zijn aanvallen op Iraanse doelen zou hernemen. Baghdad heeft officieel laten weten dat het de aanvallen heeft hervat om dat Iran weigert de resolutie van de Veiligheidsraad - die Iraq en Iran tot een staak- t-het-vuren oproept - te aanvaarden. Washington zou de aanval len hebben „gestimuleerd", omdat ook de regering van president Reagan ongeduldig is geraakt over de weigering de resolutie van de V-raad te aanvaarden. Overigens is in Teheran meegedeeld dat vrij dag aanstaande het officiële standpunt over de resolutie zal worden meegedeeld aan de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar. De woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Phyllis Oakley heeft gezegd dat, mocht Iran niet spoedig zijn formele oordeel over resolutie 598 duidelijk maken, begin volgende week de Amerika nen gaan werken aan de op stelling van een tweede reso lutie. Daarin zouden ook con crete strafmaatregelen ge noemd dienen te worden, zo als een wapenembargo tegen Iran. De Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken Richard Murphy drong reeds eerder aan op een reso lutie met meer tanden. Volgens waarnemers in de Golf hebben de Irakezen hun aanvallen in feite hervat on der druk van hoge Iraakse militairen, die van mening zijn dat de olie-export van Iran dit land het geld ver schaft om nieuwe wapens te kopen. Teheran exporteert zijn olie over zee. De tijdelijke pauze in de tankeroorlog stelde het bewind in Teheran in staat zijn exporten flink op te voeren. De afgelopen we ken zouden de Iraanse olieop brengsten met meer dan 40 miljoen gulden per dag zijn gestegen. Terwijl de VS - zij het niet officieel - in de Golfoorlog steeds meer de zijde van Iraq hebben gekozen, is sprake van een almaar betere verstand houding tussen Iran en de Sovjetunie. Moskou heeft reeds laten doorschemeren dat het geen wapenembargo tegen Teheran zal steunen. Maandag maakte de Iraanse parlementsvoorzitter Akbar Hashemi Rafsanjani bekend dat hij volgende maand een bezoek zal brengen aan de1' Opperste Sovjet. De Sovjetrussisch-Iraanse contacten zijn het afgelopen jaar sterk toegenomen. Beide landen voeren onderhande lingen over de bouw van een oliepijpleiding naar de Kaspi sche Zee, waardoor Iran min der afhankelijk zou worden van zijn export door de Golf en derhalve ook minder te vrezen zou hebben van Iraakse aanvallen in dit ge bied. Herhaaldelijk heeft Iran verklaard dat het over vol doende deviezen beschikt om wapens te kopen op wat het land noemt de vrije markt. Een verhoging van zijn olie- -export zou hieraan nog ver der bijdragen. Iraq zou daar mee mogelijk het tegendeel bereiken van hetgeen dit land beoogde toen het in 1984 zijn oorlog met Iran voor een deel verplaatste van het land naar de wateren van de Golf. Een strategiewijziging omdat bleek dat Iraakse militairen, die in 1980 de oorlog met Iran ter land ontketenden, geen definitieve overwinning kon den bewerkstelligen. Door de aanwezigheid van Amerikaanse tankers in de Golf kreeg de Iraakse leider Saddam Husayn een door hem volgens waarnemers be oogde internationalisering van het conflict. Inmiddels echter dreigt de Iraakse stra tegie zich zowel tegen het be wind in Baghdad als tegen de regering in Washington te ke ren. Geruchten die sinds kort zelfs circuleren over een mo gelijk Iraans-Sovjetrussisch vriendschapsverdrag zullen Husayn en Reagan dan ook onaangenaam in de oren klin ken. Rafsanjani daarentegen sprak maandag over gunstige perspectieven voor Iran, (UPIANP) Bo Van onze Haagse redactie De grote bonden pratej verder met de minister dit en volgend jaar, omd end bod komt. Hoe dat aanbod er precied gaat zien, wilde Van Dij if ambtenaren niet zeggen, niet-officieel heet het dal minister de komende ja minder geld wil overmd aan het vut-fonds voor| ambtenaren. Van Dijk maximaal 400 miljoen gu oer jaar op die manier be| :en. De helft van dat geld minister terugstorten in l ichatkist. Met dat geld kanl ieel van de bezuinigingen minister Deetman (Onder ingedaan worden gemaakt! indere helft wil Van Dijkf iruiken voor de verbetei 'an de arbeidsvoorwaarj 'an alle ambtenaren. Daarnaast wil Van Dijk inzetten dat wordt 'verd DE TURKSE bevolking beslist zondag of de poli tieke leiders die na de mi litaire staatsgreep in 1980 buiten spel werden gezet, op het politieke toneel mo gen terugkeren. Bijna 25 miljoen kiezers zul len deelnemen aan een refe rendum, waarbij zij "ja' of 'nee' moeten stemmen tegen opheffing van het verbod op politieke activiteit voor zo'n honderd politici. Het Turkse parlement had al in mei met grote meerderheid gestemd voor afschaffing van het omstreden verbod. Maar premier Turgut Özal (60) achtte het toch nodig het volk, en niet het parlement, het laatste woord in deze zaak te geven, waarbij hij de steun kreeg van president Kenan Evren. De grondwet van 1982 bekrachtigde het verbod van 1980 en bepaalde dat de voor malige politieke leiders tot 1992 op non-actief werden gesteld. Slechts één figuur vormt een echte bedreiging voor Özal: de voormalige conser vatieve premier Suleyman Demirel (62). Diens grote linkse rivaal Bülent Ecevit- genoot toen hij aan de macht was internationale faam, maar zijn populariteit is de afgelopen tijd in Turkije aan zienlijk afgenomen. Voor veel Turken is Demirel de enige, behalve Özal, die het land kan runnen. Het referendum kan dan ook in zekere zin worden gezien als een krachtmeting tussen özal en Demirel, zo menen waarnemers. Officieel voerden de pre mier en zijn regerende Moe derland Partij een neutrale F^remier Turgut özal campagne waarbij niet werd gepleit voor het nee-stem men. Deskundigen wijzen erop dat dit standpunt naar buiten werd gebracht om aan de verwachtingen van de Europese landen te beant woorden en om de al geringe kans op toetreding tot de EG niet nog kleiner te maken. Özal liet zich er echter niet van weerhouden zijn tegen standers zwart af te schilde ren. Hij bracht tijdens zijn campagne herhaaldelijk de chaos aan het einde van de ja ren '70 in herinnering, toen Demirel en Ecevit beurtelings aan de macht waren. De per soonlijke vetes tussen de twee leiders hadden uiteindelijk tot gevolg dat het politieke leven geheel werd verlamd en het land aan de rand van de bankroet en de burgeroorlog was komen te staan. Tegen - fotoepa Suleyman Demirel september 1980, toen het leger ingreep, werden er per dag gemiddeld 20 mensen ver moord. In totaal vielen er bij zowel rechtse als linkse ter reuracties in Turkije circa 5.000 doden. özal zegt dan ook over ge schiedenis te spreken en geen propaganda te bedrijven. En hij lijkt daarbij een gevoelige plek in het geheugen van een groot aantal niet-partijge- bonden kiezers te raken. Veel Turken zijn van mening dat de bloedige tijden nooit meer mogen terugkeren. En de beste manier om dat te be werkstelligen is te voorkomen dat de politieke ballingschap van Demirel en Ecevit wordt opgeheven. „Denk eraan. Als u *ja' zegt, dan zegt u ook "ja' tegen Erbakan en Türkes", al dus özal. Deze twee politici hebben in de jaren '70 de hand - foto ap gehad in een groot aantal aanslagen en overvallen. Van zijn kant houdt Demi rel zijn gehoor voor, niet per soonlijk verantwoordelijk te zijn voor de chaos die leidde tot de militaire staatsgreep. Hoewel hij officieel buiten het politieke leven staat, heeft de oud-premier Özal en diens economische beleid herhaal delijk aangevallen. Hoewel het Internationale Monetaire Fonds zich positief heeft uit gelaten over de resultaten van het Turkse bewind, zijn de meeste Turken er de afgelo pen vier jaar door de stijging van de inflatie alleen maar armer op geworden. Het bruto nationaal produkt is het afge lopen jaar weliswaar met acht procent gegroeid, maar dit is ten koste gegaan van de arbeiders en de boeren. Van de 52 miljoen Turken moeten 10 miljoen leven van 400 gul den per jaar en 20 miljoen van 800 gulden. „Bevrijd mij van mijn kete nen en ik zal jullie bevrijden van jullie armoede", luidt De- mirels leuze tijdens bijeen komsten in het hele land, waarbij hij keer op keer dui zenden aanhangers trekt. Net zoals Ecevit voert hij boven dien aan dat zolang sommige politici worden uitgesloten, wat hun verleden ook moge zijn, Turkije zich er niet op kan beroepen een democra tisch land te zijn. Meer dan de helft van het electoraat leeft op het platte land, waar velen kunnen le zen noch schrijven en afgaan op de mening van de dorpsno tabelen. Meer dan een derde van de gemeenteraden in het land is in handen van aan hangers van Özal. Maar des kundigen wijzen er ook op dat er op het platteland, mede als gevolg van het alfabetisme, veel verwarring heerst over het referendum. Sommigen denken dat het om algemene verkiezingen gaat, anderen dat zij ja of nee moeten zeg gen tegen politiek geweld. Weer anderen gaan ervan uit dat zij hun oordeel moeten ge ven over de militaire coup van 1980. Enkelen kennen zelfs niet de namen van de be trokken politici. Om het stemmen makkelij ker te maken zijn er twee soorten stembiljetten: fel oranje en blauwe. Oranje be tekent 'nee' tegen de ophef- STOCKHOLM (RTR) Zweedse wapenfabriek fors was betrokken bij verschepen van 6000 kruit naar Iran. Daarvan betrok Bofors /an het Nederlandse duiden Chemie. Dit maakl Zweedse douane woensdag tend. Hans Olsson, een functi| ris van de opsporings /an de douane, verklaarde iet kruit tussen 1984 en j verd geleverd. In sommiga /allen liep het transport! Luid-Afrika. Volgens Olsson kocht Bo| leel van het Nobel-concer 1985 900 ton kruit van Mu -hemie. Dat kruit werdl Joegoslavië naar Iran oerd. .Vervalste docume: oesten de Zweedse regei loen geloven dat Joegosl] Ie eindbestemming was".| 'el in Zweden als in Ne nd is het verboden waperj inder oorlogstuig te lev| ian oorlogvoerende landen! 'fing van het verbod. Blauw] staat voor 'ja'. Hoewel özal heeft gezegd] onpartijdig te zijn, was oranje! de kleur van zijn campagne Aanhangers deelden oranje] T-shirts en emblemen uit en] hij trad voortdurend op tegen] een oranje achtergrond. De-| mirels kleur was nadrukke lijk blauw. De staatstelevisie besteedde bovendien veel tijdj aan de campagne van de Moe-] derpartij, terwijl aan die van| haar opponenten geen aan dacht werd besteed. Wat het resultaat van het] referendum zal zijn, valt] moeilijk te voorspellen. Opi nieonderzoeken duiden op eenj meerderheid van 'ja'-stem men, maar stellen in Turkije niet veel voor. De uitslagen van de tussentijdse verkiezin gen van vorig jaar en later verschenen politieke analyses wijzen erop dat de oppositie partijen een aanhang van on geveer 65 procent hebben. Als dat wordt vertaald in blauwe stemmen, betekent dat de te rugkeer van Demirel, Ecevit en de tientallen andere ex-hjj la e.el' -gMC „p he, „,U«e tólïïSïSM Accountant niet wegneme 'riigepleit en het sterke va tad gesproken is nu bevel leschoven kan worden dar Wim Kok, de fractieleide opspraak geraakte Kami r®s gesprongen, maar ra 'erk niemand het nest uit, ia|ve de belangen van vl IECHTGEAARDE oude SCl Ie verworpenen der aardj Is de granieten tempel v indse socialisten anno 19 n idealistische gedreven)] iostalgische hang naar d liet meer voor bezit, gele itaand Kamerlid, de Pvd/j, literst profijtelijke aandeell |en) commissariaten, dan I 'ol en wordt luidkeels geëil Eind juli leek het erop, q lerzoek van een registerad togen te hebben en de pffl tjjn politieke hoofd zou kurj ijn handel en wandel zulll her lidmaatschap op te geu Weliswaar is een sluiten De Turkse pers heeft zich over het algemeen uitgespro ken voor opheffing van het verbod, maar publiceert te genstrijdige peilingen. Zo schreef de krant Milliyet ir-l Istanbul dat 45 procent van del kiesgerechtigden 'nee' zou |uer.ti©s nauwkeurig"™ stemmen, terwijl 39 procent |een keuz* nrnnf^ voorstander zou zijn van de terugkeer van de oude politici Het concurrerende dagblad Hürriyet meldde daarentegen dat 43,5 procent positief staat tegen opheffing van het ver; bod en dat 36,6 procent 'nee zal stemmen.(ANP) leen keuze pro of contra Dat breekt de fractieleid amerlid kan veel kwaad n°ed en berouw houden ek, zeker als er het geve en is gekomen'. Het is jammer dat Harr, u®lf heeft gehouden, ■et hij de zoveelste taxatie

de Stem | 1987 | | pagina 2