Mestoverschot Geneesmiddelen straks flink goedkoper LMO: 'LAAGSTE TARIEVEN VOOR GESCHEIDEN HUISVUIL' j Onderzoek naar gebruik huursubsidie Vrouwendemonstratie tegen plan-Dekker èM I JesrelHd Karaktertest CDA is voorstander verplicht bijverzekeren DE STEM COMMENTAAR DE STEM BINNENLAND DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 Saai ORGANISATIES STUREN ALTERNATIEF PLAN NAAR KAMER DEN HAAG - Afvalverwerking wordt de ko mende jaren duur door strenge milieu-maatrege len. Kostenstijging Voorbereiden MfcSr; r*t lAM iMdudaad tüdr KW BINNENLAND NIEUWSOVERZICHT Lagere nettowinst Audet Zendingen bedreigde dieren onderschept Rechtbank hervat Salem-zaak Daglonen uitkeringen omhoog FNV: moeilijk overleg met kabinet Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten T28 T5 het publiek te brengen, ens een recent opinie-on- oek is 85 procent van de ëli's voorstander van wij ngen in het kiesstelsel. De t van de ondervraagden t echter dat de gewenste ormingen waarschijnlijk zullen kunnen worden aliseerd. belangrijkste tegenstan- van een grondwet zijn de odox-religieuze partijen, nu een sleutelpositie inne- tussen de sociaal-demo- tische Arbeidspartij en het htse Likud-blok. Deze ine partijen boeten onder voorstel van de groep- chman aanzienlijk in aan cht. Het ontwerp beoogt elijk een kiesdrempel van procent van de stemmen in stellen, in plaats van de 'dige 1 procent. oorts wordt de positie van zittend premier een stuk bieler omdat voortaan een lementaire meerderheid n 60 procent benodigd is om regering ten val te bren- Tevens wordt de helft m de 120 zetels in de Knesset -rtaan inzet van districts- rkiezingen; de andere helft 'ft de inzet van landelijke rkiezingen. Menachem Porush, een van twee parlementsleden voor religieuze Agudat Yisrael rtij, zei dat een op burger- "ht gebaseerd staatsbestel 'et voor alle joden aan- ardbaar is, terwijl een op Halacha, de joodse geloofs- etten, gestoeld bestel dat el is. „Als Israël wordt ge- ansformeerd in een land nder Halachha dan wordt t joodse volk automatisch twee delen gesplitst", zo 1de hij. (AP) air op de Filipijnen die bij residentieel besluit is uitge- onderd van de pensioenge rechtigde leeftijd van 56 jaar. De president verklaarde zondag dat het haar de afge lopen 18 maanden steeds dui delijker was geworden dat Ramos en zij gemeenschappe lijke vijanden hebben gekre gen. „De afgelopen 18 maan den hebben ik en generaal Ramos iedere bedreiging voor de regering en onze democra tie weerstaan," zei ze, in een duidelijke steunbetuiging aan de generaal. Waarnemers wijzen erop dat althans een deel van de wrevel over Ramos onder de Aquino-staf voortkomt uit ja loezie, omdat men er rekening mee houdt dat de generaal in 1992, als de ambtsermijn van de president afloopt, een se rieuze presidentskandidaat is. Ramos verkeert in een uitste kende positie om zijn imago bij de bevolking vorm te ge ven en te versterken, ten de trimente van de ambities van andere politici. President Aquino is krachtens de grondwet niet herkiesbaar. Ramos houdt zich, al dan niet uit berekening, zorgvul dig op de vlakte over zijn toe komstplannen. Een medewer ker van hem zei onlangs: „Ik zeg vaak tegen hem dat hij zou moeten overwegen presi dent te worden, maar het enige wat hij dan zegt is: 'La ten we daar nu niet aan den ken. We moeten eerst het land stabiliseren'." (AP) HET Nederlandse parlement is saai. Vinden wij niet, maar Silvain Ephimenco, Neder lands correspondent van het Franse dagblad Libération. In een uitvoerig artikel in een avondkrant spreekt de Frans man van een 'slaapverwek kend Haags spektakel'. „De Tweede Kamer heeft veel weg van een stukje Ne derlands weiland. Net als de melkproduktie worden gebrul en gejank tussen de gras groene bankjes aan strenge quota onderworpen. Het ver schil zit in de frauduleuze overschrijdingen: boeren heb ben wel eens kaas van gege ten, kamerleden niet". De Fransman vervolgt: „De kiem van het kwaad ligt in het feit dat het liever stikken, slikken of blozen is dan op luidruchtige wijze je onvrede kenbaar maken. De primi tieve taferelen die zich in de Israëlische Knesset, de Frans Assemblee nationale of de Belgische Kamer afspelen, blijven de Tweede Kamer be spaard. In dit land is een vol maakt politicus iemand die safe-seks met zijn emoties weet te bedrijven. De voorzit ter vervult een soort con doom-functie: alle emoties zijn keurig opgevangen". De Knesset, de Assemblée nationale en de Belgische Ka mer zijn wellicht amusanter. Maar beter? EINDREDACTIE PIETER EGGEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De kosten van geneesmiddelen kun nen met vele honderden miljoenen guldens omlaag. Verzekeraars, ziekenfondsen, de apothekers en de producen ten (Nefarma) werken op dit moment achter de schermen aan een voorstel om de vergoe ding aan de apotheker flink omlaag te brengen. Binnen enkele weken hopen de organisaties tot een verge lijk te komen. Daarna zullen ze de Tweede Kamer van hun plan op de hoogte stellen in de hoop dat de kamerleden hun voorstellen overnemen. Tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer van tal van or ganisaties over de plannen van de commissie-Dekker maakte apothekers-voorzitter A. Cox gewag van het op handen zijnde vergelijk. In ruil voor dit plan willen de organisaties dat de kamer het voorstel van staatssecreta ris Dees (Volksgezondheid) verwerpt, om te bezuinigen op de geneesmiddelen. Dees wil daarvoor een ijkprijs en be perkte lijsten met toegestane middelen invoeren. Dees heeft al vast een bezuiniging inge boekt van een half miljard gul den. Patiënten krijgen dan alleen nog maar de kosten vergoed van een middel dat of op de lijst staat, of dat het goedkoop ste is. De Nefarma en de apo thekers vrezen dat vooral de ziekenfondspatiënten als ge volg hiervan nogal eens cash geld op tafel moeten leggen, om een duurder geneesmiddel te kunnen krijgen. Die situaties zullen zich vooral voordoen als de patiënt voor een aandoening per se een duurder middel no dig heeft, omdat hij bijvoor beeld niet tegen bijwerkingen van een goedgekeurd middel kan. De organisaties willen nu zelf de kostenbeheersing in de hand houden. Nefarma is be reid om de apothekers de voor deelkortingen (vooral bij aan koop van grote partijen of dure preparaten) niet langer te ge- Ven' De apothekers zullen - als de partijen hun zin krijgen - met de huisartsen afspraken maken over het zo goedkoop mogelijk voorschrijven. Als een huisarts uitsluitend of zoveel mogelijk goedkoop voorschrijft, dan krijgt de apo theker een soort bonus van tien procent van de kosten. Op die manier werkt de apotheker mee aan goedkoop voorschrijf- gedrag van de huisarts. Over dit uitgangspunt is al eens gesproken tussen partijen, maar een akkoord sprong toen af op de weigering van de in dustrie de apothekers te paaien met voordeelkortingen. De Ne farma is nu bereid de kortin gen te laten vallen. De VNZ (Vereniging Nederlandse Zie kenfondsen) is nu bereid ver der te praten over het voorstel. Ophalen huisvuil duurder Van onze Haagse redactie De prijs voor het verwerken van een ton afval zal min stens enige tientjes stijgen. Die kostenstijging zullen de meeste gemeenten verhalen op de huishoudens door de reinigingstarieven te verhogen. Dit voorspelt het Lande lijk Milieu Overleg (LMO). De enige kans op beheersbaar heid van de afvalkosten ligt in het scheiden van huishoudelijk afval en afval van kleine be drijven aan de bron, aldus het LMO. Groenten- en tuinafval, glas, blik en textiel (de helft van het afval) moeten apart worden ingezameld. Huishou dens en gemeenten die hun af val gescheiden aanbieden, wor den daarvoor beloond met een lager tarief. Voor vuil dat ge mengd wordt aangeboden en veel hogere verwerkingskosten vraagt, worden de hoogste ta- i rieven berekend. Deze aanbevelingen van het LMO worden door minister P Nijpels (Milieu) opgenomen in de nieuwe regels voor afval verwerking, zo beloofde de be- windsman gisteren bij de in ontvangstneming van het LMO-rapport 'Scheiden aan de bron'. Ook de aanwezige verte genwoordigers van de provin- DEN HAAG (ANP) - I Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) heeft een onderzoek gelast naar het gebruik van de individuele huursubsidie. Het Sociaal en Cultureel Plan bureau en het Delftse bureau OTB zijn gevraagd het onder zoek uit te voeren. Volgens de woordvoerder gaat het erom in kaart te bren gen wie van de huursubsidie gebruik maken en wie er po tentieel gebruik van zouden kunnen maken. Met de resulta ten van het onderzoek zou be ter dan nu kunnen worden voorzien hoe groot het gebruik van de subsidieregeling de ko- Imende jaren zal zijn en welke financiële consequenties dat zal hebben voor het rijk. HET openbare deel van de derde parlementaire enquête sedert de Tweede Wereldoorlog is gisteren begonnen. Vonken van de ABP-atfaire, de fraude met beleggingen van dit pensioenfonds, sloegen vorig jaar over naar het ministerie van Volkshuisvesting. Bevindingen van justitie in die kwestie riepen zo veel vragen op over de doelmatigheid van het subsidiebeleid in de woningbouw, dat het parlement na kort beraad tot de instelling van alweer een enquête besloot. Alweer, want de echo van de RSV-ènquête inzake de teloor gang van de grote Nederlandse scheepsbouw is nog niet bestor ven. Daardoor is de verleiding ook groot al deze bouwenquête te gaan meten met die van haar voorganger. De bouwenquête heeft, zo lijkt het nu althans, niet de dramati sche lading die de RSV-enquête tot een spektakelstuk maakte voor tv-kijkend Nederland. Wie op een vervolg van deze thriller zit te wachten, komt waarschijnlijk bedrogen uit. Het beeld van beleggers en bouwers die ambtenaren en politici vorstelijk onthalen in ruil voor een voorkeursbehandeling, Is een karikatuur. En voor zo ver zittende bewindslieden ter verantwoor ding zouden kunnen worden geroepen: hoofdrolspeler Gerrit ™okx is al voortijdig op de tribune gezet. Dat heeft één belangrijk voordeel: de Kamer zal zonder hem set wat meer afstand over de bevindingen van haar commissie kunnen oordelen. Voor de halthartigheid waarmee een deel van te RSV-commissie harde politieke conclusies probeerde te ontlo- «n, is nu minder aanleiding. De grote verdienste van de bouwenquête zou kunnen zijn, dat iolitiek en publiek een helder beeld krijgen van de werking van ten overheidsregeling waarmee door de jaren heen zeer grote «dragen gemoeid zijn geweest. De bedoeling was en is een min )f meer constante bouwstroom te garanderen, van een bepaalde jwaliteit en teaen een aanvaardbare prijs. Is dat niet altijd gelukt? "aarom niet? Hoe kan het beter? Deze bouwenquête is tevens voor de politiek in Nederland een "®uwe karaktertest. De periode van onderzoek bestrijkt een aan- 31 kabinetsperiodes, waarin de belangrijkste partijen van dit mo ment alle een rol hebben gespeeld. De politiek zou aan prestige "innen wanneer tijdens de enquête en de daaropvolgende de kten niet over het hoofd wordt gezien dat de Tweede Kamer e» mede een situatie heeft geschapen waarin - wellicht - te veel «erheidsgeld is besteed aan te weinig of te slechte huizen. cies en de gemeenten onder streepten de noodzaak van de LMO-aanbevelingen. Het LMO voorspelt een sterke kostenstijging voor afvalver werking door de steeds stren ger wordende milieu-eisen aan bijvoorbeeld stortplaatsen waarvoor zolangzamerhand ook geen ruimte meer is. In de discussie die het rijk met de grote afvalverwerkers voert, is een toenemende afvalverbran ding een vaak genoemde oplos sing. „De beste oplossing, schei den aan de bron, dreigt daar door uit het zicht te raken", vreest het LMO. Nijpels kon het LMO gerust stellen. Scheiden aan de bron en de daarbij veronderstelde mentaliteitsverandering bij de burgers heeft hoge prioriteit. Een veel bewuster omgaan met afval is volgens Nijpels brood nodig is. „Kijk maar naar de stranden, mensen verdommen het hun afval in de prullenbak te gooien." Nijpels' bereidheid de LMO- aanbevelingen over te nemen, betekent dat de gemeenten zich moeten voorbereiden op een andere inzameling en verwer king van afval. Het LMO heeft uit de regio's waar (succesvol) is proefgedraaid met geschei den inzameling, dezelfde con clusie getrokken als Nederland Gifvrijgescheiden afval moet worden opgehaald bij de huis houdens. Wegbrengen van glas en dergelijke is slechts een 'on dersteuning'. Hoewel een aantal gemeen ten hard bezig is over te gaan naar een volledig gescheiden inzameling, is dit aantal vol gens het LMO nog veel te ge ring. „Gemeenten schrikken vaak terug voor de kosten van gescheiden inzameling", aldus het LMO, „maar daarbij verlie zen zij uit het oog dat geschei den inzameling op den duur veel goedkoper is." PI De demonstratie op het Binnenhof. - FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - Als de plannen voor de ge zondheidszorg van de commissie Dekker wor den uitgevoerd zal dat kwalijke gevolgen heb ben voor de mensen uit de laagste inkomens groepen en vooral voor de vele vrouwen daarin. Die kunnen zich niet, zoals Dekker voorstelt, voor di verse zaken bijverzekeren. Dat werd maandagmiddag gesteld tijdens een demon stratieve bijeenkomst van het vroegere comité 'Wij vrouwen eisen'. Het comité heeft zichzelf inmiddels omgedoopt in 'Vrouwen blijven eisen'. Het streerde comité demon maandag op het Binnenhof tijdens de hoor zitting over de plannen van Dekker. De vrouwen waren met een huifkar gekomen om dat ze in 1972 ook met een huifkar door het land zijn getrokken om het recht op abortus en goede voorbe hoedsmiddelen te bewerk stelligen. Als het aan Dekker ligt verdwijnen onder meer abortus, sterilisatie, de pil en de morning after-pil uit het basispakket. De vrouwen, die zeggen dat ze gesteund worden door de vrouwelijke politici Ria Beckers, Jeltje van Nieuwenhoven, Louise Groenman, Fenna Bolding en Andrée van Es, zullen zich inzetten voor acties op lokaal en regionaal niveau. (ADVERTENTIE) V(i kW oo^ \M^ (Outdi Ka^puv OOM, duk di Langesenoritas 10stuks 6,50.Semi-wildepanatellal0stuks 5,50. Cigarillo20stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is voorstander van een verplichte aanvullende verzekering tegen de kosten van ziekte, als de plannen van de commis sie-Dekker worden overgenomen. blijven als nu en dat is tegen het regeerakkoord. Tijdens de hoorzittingen ble ken vooral verschillende orga nisaties uit de wereld van de gezondheidszorg, de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) en de vakbon den voor het idee van de her verzekering. De commissie-Dekker stelde begin dit jaar voor een zogehe ten basisverzekering voor iedereen in te voeren. Die moet 85 procent omvatten van het huidige ziekenfondspakket. De overige 15 procent moeten al dan niet verplicht worden bij verzekerd tegen een vaste pre mie. De gevolgen van dit voor stel voor de laagste inkomens zijn fors. Het kabinet heeft de plannen van Dekker voor zich uit ge schoven. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) moest de kamer in juni beloven dat het kabinet vóór 1 november met een definitief standpunt over de basisverzekering komt. In een eerste standpunt hield het kabinet het idee van Dekker verre van zich, juist vanwege de inkomensgevolgen. De Tweede Kamer hoorde gisteren een keur aan organi saties. De meeste organisaties zijn het in principe wel eens met de invoering van een ba sisverzekering, maar op onder delen is er forse kritiek op Dekker. Het CD A-kamerlid Lansink zei gisteren tijdens een hele dag van hoorzittingen dat het CDA een dergelijke verplichting wel ziet zitten. Lansink wil die her verzekering mét een eigen risi co. De PvdA is al langer voor stander van verplichte herver zekering, maar is minder ge charmeerd van eigen risico's. Het kabinet en de WD zijn evenwel sterk tegen dit idee, omdat daardoor de zogeheten collectieve lasten zeker zo hoog VERVOLG VAN PAG. 1 VOLGEND jaar begint Pro- mest in Helmond met zijn mestverwerkingsfabriek. Die zal de eerste drie jaren 100.000 ton kunnen verwer ken. Een druppel op een gloeiende plaat. Daarna zal de produktie wor den opgevoerd tot een miljoen ton. Het mestoverschot in Oost- Brabant en Noord-Limburg bedraagt tegen die tijd, volgens de BMF, zes a zeven miljoen ton per jaar. „De prijs die de veehouder voor zijn mest kan krijgen zal steeds lager worden. Hij zal er steeds meer verlies op lijden. Als de mestwetgeving over en kele jaren echt functioneert en de boeren zelf een mestadmini- stratie bij moeten houden, zal de prijs veel boeren te hoog worden. Zij zullen de veehou derij dan opgeven. Naast een milieuramp zullen we in Noord-Brabant dan ook een economische ramp krijgen", voorspelt Haalboom. Consul voor de rundveehou derij in West-Brabant en Zee land W. Ogink constateert dat de melkveehouders nu door krijgen dat ze beter niet in an dere agrarische sectoren kun nen investeren, maar de moge lijkheden in hun eigen sector moeten benutten. Dat gebeurt onder andere door de leegko mende plaatsen in de stallen op te vullen met vleesrunderen. Die worden nu grotendeels uit België en Frankrijk aangevuld. „Dat vervult ons met zorg, want we constateren nogal wat ziekten en hormoontoedienin gen bij die dieren", aldus Ogink. De melkproduktie in Noord- Brabant is, ondanks de afname van het aantal melkkoeien, de laatste twaalf maanden op het niveau gebleven dat de melk quotering toelaat. De over schrijving van twee procent van de laatste jaren is bijna verleden tijd. „De veehouders zijn er in geslaagd de jaarpro- duktie per gemiddelde koe met 400 liter op te voeren tot 6.200. Dat is deels administratief, omdat zij de minst produktieve dieren het eerst afgevoerd heb ben", zegt de heer Ogink. De intensieve veehouderij heeft ingespeeld op de toetre ding van Spapje tot de EG. De consumptie van varkens- en kippevlees neemt nog steeds toe. De groei in de geitenhoude- rij is voorbij. In 1986 kwamen er in Noord-Brabant tientallen bedrijven bij. Het aantal is nu gestabiliseerd op ca 85 bedrij ven en enkele tientallen hobby fokkers. Men werkt nog naar een op de vraag afgestemde produktenontwikkeling. Zo zal geitenmelk gepromoot gaan worden als alternatief Voor mensen die allergisch zijn voor koeiemelk. MS V? Hoi, ze zijn weer begonnen. Nee, ik bedoel niet de scholen, maar de getuigen-verhoren in het kader van wat met een mondvol 'de parlementaire enquêtecommissie bouwsubsidies' heet. Dat wordt weer elke avond vanaf kwart voor elf genieten bij Den Haag Vandaag van bedekte termen, toespelingen, ont hullingen, halve en hele waarheden. Je hoort de namen terug van bewindslieden die je allang verge ten was. Minister Schut? Nee die staat me niet meer bij, wel Ans Schut die ten tijde van die minister schaatste. De enquête naar de bouwsubsidies moet aan het licht bren gen of er gerommeld is met gelden. Nou, reken maar van yes. Het kan best zijn dat u in een huis woont dat met veel te veel subsidie en met te weinig materialen gebouwd is. Uit de eerste verhoren blijkt al dat ze vroeger zo naïef waren dat ze amper in de mogelijkheden van fraude geloofden. Dat kon toen nog niet bestaan. Je had toen bewindslieden, ambte naren en ondernemers op wie je kon bouwen Het ministerie maakte er echter een potje van en uit dat potje werd dankbaar geld gehaald. Er werd zoveel geld verstrekt dat sindsdien het woord aanne mer een heel andere betekenis heeft gekregen. Het werd hoog tijd dat die bouwsubsidies eens werden aan gepakt. MERIJN NIJMEGEN (ANP) - Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschriften (Audet) heeft in de eerste helft van dit jaar bij een van 157 miljoen gulden tot 159 miljoen gulden gestegen om zet het bedrijfsresultaat met 13,8 procent zien stijgen tot 14,6 miljoen gulden. Toch daalde de nettowinst met ruim 10 procent tot f 10,2 miljoen. Dit komt door een hogere belastingdruk en een lager resultaat uit deelnemingen, zo blijkt uit het halfjaar bericht. De oplage van de dagbladen was per 30 juni met 1,3 procent gestegen ten opzichte van hetzelfde tijdstip van het vo rig jaar. Het advertentievolume daalde met 1,7 procent. Het be stuur handhaaft de eerder uitgesproken verwachting dat de resultaten over het gehele jaar 1987 ongeveer op gelijk niveau als in 1986 (19,9 miljoen gulden) zullen liggen. DEN HAAG (ANP) - De afgelopen jaren zijn in Nederland ver scheidene zendingen bedreigde diersoorten vanaf de Neder landse Antillen in beslag genomen. Minister Braks (landbouw) bevestigt dat op schriftelijke vragen van de Kamerleden De Boois en Jabaaij (PvdA). De vragen waren gesteld naar aanlei ding van de onderschepping van een lading van tweeduizend brilkaaimannen die op reis waren van de Nederlandse Antillen naar Taiwan. De minister tekent hierbij aan dat verzending van bedreigde dier- en plantesoorten vanaf de Antillen niet il legaal is. Invoer van die soorten zonder de benodigde documen ten op Nederlands grondgebied is echter niet toegestaan. De mogelijkheden voor controle zijn voldoende, zo meent Braks. Een verscherpte controle op zendingen vanaf de Antillen en Aruba acht Braks niet nodig. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse rechtbank zal op 9 september na ruim anderhalf jaar de behandeling hervatten van de zaak tegen de 61-jarige Rotterdammer A.R. Officier van justitie mr. D. Copper eiste in februari 1986 drie jaar gevange nisstraf tegen R. wegens zijn aandeel in de Salem-affaire. R. zou met valse papieren de 193.000 ton olie die eigendom was van Shell en die werd vervoerd door de tanker 'Salem', hebben ver kocht aan Zuidafrika. De tanker werd begin 1980 voor de kust van Senegal tot zinken gebracht. Op 19 februari 1986 verwees de Rotterdamse rechtbank de zaak terug naar de rechter-com- missaris. De rechtbank wilde met name dat drie Zuidafri- kaanse getuigen werden gehoord. Van het nadere onderzoek dat de rechtbank heeft gelast is niets terecht gekomen, omdat Zuid-Afrika weigerde hieraan mee te werken. DEN HAAG (ANP) - Van ambtenaren, trendvolgers en werk nemers bij de sociale werkvoorziening die in 1984 een WAO-, WW- of WWV-uitkering kregen, wordt de uitkering iets hoger. Het dagloon waarnaar hun uitkering is berekend gaat met te rugwerkende kracht vanaf 1 januari 1985 3 procent omhoog. Voor mensen met een WW-uitkering kan het zijn dat het dag loon wordt verhoogd, ook al is de uitkering vóór 1984 ingegaan. Genoemde groepen hadden sinds die tijd een drie procent la gere uitkering omdat hun uitkering dubbel werd verlaagd. Dat is met deze verhoging van de daglonen alsnog ongedaan ge maakt, aldus het ministerie van sociale zaken. UTRECHT (ANP) - Het kabinetsbesluit om het minimumloon voor 15- tot en met 17-jarigen af te schaffen en de leeftijds grens voor het volwassenen-minimumloon te verhogen tot 24 jaar legt een zware druk op het Najaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners. Dit zegt de grootste Nederlandse vakcentrale FNV in een reac tie op het besluit. Het kabinet maakte vrijdag bekend te zijn afgestapt van het voornemen om de grens van het volwasse nen-minimumloon te verhogen tot 27 jaar omdat de bezwaren van de vakbeweging hout snijden. De vakbeweging was bang dat verhoging van de leeftijdsgrens nauwelijks zou leiden tot meer werkgelegenheid en dat een toeslagensysteem noodzake lijk zou zijn om de koopkracht van de ouderen te handhaven. Deze bezwaren zijn nu echter in het geheel niet weggenomen, aldus de FNV. VANDAAG/ Zon op: 06.50. Zon onder: 20.28. Maan op: 16.38 Maan onder. 23.12. MORGEN/ Zon op: 06.52. Zon onder: 20.26. Maan op: 17.51. Maan on der: VANDAAG/ Bath: 08.58-21.18. Hansweert: 08.29-19.49. Terneuzen: 07.58- 20.18. Vlissingen: 07.39-19.59. Wemeldinge: 09.25-21.45 MORGEN/ Bath: 09.59-22.28. Hansweert: 09.33-22.04. Terneuzen; 09.04-21.37. Vlissingen: 08.45-21.19. Wemeldinge: 10.25-22.50. GROTE VAARTBROERE AQUAMARINE 30 vn Antwerpen nr Mersin, BROERE EMERALD 30 te Saltend. CLARENCE 30 te Rotterdam, FELANIA 29 vn Jackson- ville nr St.Croix, HONOLULU 29 vn Salvador nr Rotterdam, INCA 30 40 zw Kp Degata nr Tenerife, MAASSLUIS 30 ta Corpus Cristie, MOORDRECHT 29 630 wnw Sao Miguel nr Azores, NEDLLOYD BALTIMORE 30 150 nno Semarang nr Auckland, NEDLLOYD BARCELONA 30 te Lyttleton, NEDLLOYD DELFT 30 vn Nagoya nr Shimizu, NEDLLOYD HOLLANDIA 31 te Kingston. NEDLLOYD LEUVE 30 te Nagoya, NEDLLOYD LINGE 31 te Los Angeles, NEDLLOYD NA GOYA 30 te Willemstad, NEDLLOYD VAN NECK 31 vn Balboa nr Yokohama, SARDA 30 vn Punta Palenque nr Venezuela, SPRING PANDA 30 ta rede Darwin. KLEINE VAART/ AMANDA SMITS 30 780 zzw Cook Eil. nr Valparaiso, DUTCH SPIRIT 30 te Rotterdam, FAIRLOAD 29 130 o Curacao, HEEMSKERKGRACHT 30 vn Salvador nr Chatham, HOUTMANGRACHT 31 te Kokkola, JOINT FROST 30 120 z Lagos nr Montevideo, KLIPPER 31 te Diego Suarez, KLIPPERGRACHT 29 rede Lagos, MAGDALENA 30 40 w Neuva Gerona nr Rotterdam, MARE AL- TUM 30 vn Rotterdam nr Le Havre, MERWEGAS 29 te Antwerpen; MIDSLAND 29 vn Rotterdam nr Leith, NORMANDIC 30 thv. Monaco nr Genua, ROZEN GRACHT pass 30 Kopenhagen, VICTORY 30 te Rotterdam.

de Stem | 1987 | | pagina 3