even..t UITBLAZEN Israël al 40 jaar zonder grondwet Positie Ramos versterkt na muiterij LMO: 'II Karaktert Sport op zondag DE STEM DESTEM ACHTERGROND DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 DE STEM B _DE STEM- Futloos Agenda Zomertje Haags Hoogstandje Telefoon Saai DEN HAAG - A mende jaren duur len. Onderzoek naar gebrui huursubsid EEN zondag gevuld met sport. Dat zou het worden al wist ik dat nog niet toen ik wak ker werd, zag dat buiten de zon scheen en me af vroeg wat ik die dag eens zou gaan doen. Ik spreidde de weekendbij voegsels van de kranten van za terdag voor me uit op het bed. Daar zou ik mee beginnen. Onze zoon stak zijn reeds ge soigneerde hoofd om de deur. „Zien we je straks nog?" vroeg hij gedecideerd. O ja, schoot me te binnen, ik had toegezegd te zullen komen kijken naar de wijze waarop hij op het hockey veld een speciale tegenstander zou aanpakken, een heer die hij met 'u' pleegt aan te spreken en met wie hij al in een psycholo gische oorlog gewikkeld was sinds de wedstrijd in het mede delingenblad werd aangekon digd. Zo zat ik al voor het mid daguur te kijken naar de ver richtingen van Heren-5 tegen Heren Veteranen-B. Ze speel den op gewoon gras dat er mals bijlag en lekker geurde. De Ve teranen droegen het gloed nieuwe clubtenue. Een zeer sjieke combinatie die in de ko mende competitie niet zal nala ten respect af te dwingen op de velden der tegenstanders. Ge heel donkergroen met twee ho rizontale oranje strepen over de tors. Met Veteranen is het altijd kwaad kersen eten. Zo ook nu weer. Veel gesar, veel gekanker. Een jongeman die tegen een grijze heer roept: 'hé hou jij je brutale mond eens!' en een scheidsrechter die zich gedwon gen ziet een heer, die zowat z'n vader had kunnen zijn, voor straf uit het veld te zenden. He ren-5 won, maar moest de Ve teranen ook een deel van de eer laten. Thuis stond de televisie aan. De hockeyfinale Nederland- Engeland in Moskou was al tot ver in de tweede helft gevor derd. 'Hoe staat het erbij?', vroeg ik mijn andere zoon toen ik binnenkwam. Hij het me even op antwoord wachten en keek me daarbij aan of hij zeg gen wilde: hou je maar vast hier komt een verrassing. En het was een verrassing. „Het is 1-1", zei hij. Zuurpruimen kunnen nu wel beweren dat de titel 'glans miste', dat Nederland niet in staat was 'normaal' van Enge land te winnen. Daar staat te genover dat Engeland niet 'nor maal' van Nederland kon win nen en dat het nemen van straf- ballen zowel als die uit het doel houden ook tophockey kan zijn. Sommige sportjournalisten schijnen gaandeweg een tour- nooi trouwens toch te vergeten wat ze schreven voor het begon. Niemand had gehoopt, laat staan gerekend op een Neder landse prolongatie van de Europese kampioenstitel dus laten we nu niet net doen of Nederland er in Moskou een potje van maakte. Als er iemand een potje van maakte, zondag, dan was het de NOS die ons de beelden van het be slissende moment onthield. La- T5 WIM KOCK ter kwam Heinze Bakker ons wijsmaken dat het aan de satel liet had gelegen. Die was juist op dat ogenblik overwerkt ge raakt of zoiets. M'n zolen! Wij Nederlandse kijkers werden er door de satelliet uitgekegeld omdat de NOS geen rekening had gehouden met een even tuele verlenging en strafballen en dus te weinig zendtijd had geboekt en betaald bij de satel liet. De NOS moest als de blik sem op zoek naar een naburig buitenland waar ze bij hét hu ren van zendtijd niet op een dubbeltje hadden gekeken. Daar (aannemelijk is dat dit Engeland was) kon de NOS als nog de slotbeelden kopen. Het buitenlands commentaar werd uitgeveegd en dat van de NOS- verslaggever ervoor in de plaats gemonteerd. „En zo kwam het", schrijft Jan Mulder, de maandagse sportcolumnist van de Volkskrant, „dat de com mentator ver voor de derde strafbal van de Engelsen al 'hoog over!' riep." Er was veel meer te zien. Het hield eigenlijk niet op. Ver driet in Rome. Zelfs met een grote zonnebril op kon Rob Druppers zijn tranen niet ver bergen voor de tv-kijkers. Ook Nelli Cooman werd geveld door de mysterieuze krachten in de sport. Woede en verdriet in Kopenhagen, waar de Ne derlandse roeiers het lieten af weten, hetgeen maar weer eens de vraag bij mij oprakelde hoe het toch komt dat Nederland, een waterland bij uitstek, een niet veel opvallender rol speelt in de diverse internationale wa tersporten, het zwemmen niet daargelaten. Is dat niet vreemd? Dan waren er beelden uit het Oostenrijkse Schwanen- stadt. Hoewel ik die zweef vluchten op twee wielen wel mooi en spectaculair vind, hoort crossen op motoren tot de sporten die ik niet begrijp. Terwijl iedere burger van een beschaafd land honderden gul dens per jaar in de staatskas stort teneinde per fiets, motor of auto over begaanbare wegen te kunnen rijden, snellen deze jongens vrijwillig met hun mo toren over zandpaden die op zettelijk door tanks en andere rupsvoertuigen aan stukken zijn gereten. Maar het leverde een Nederlandse wereldkam pioen op en dat stemde weer tot voldoening. Het snoepje van de dag ten slotte was de verwachte over winning van PSV op Ajax. Jo- han Cruyff zelf was de grootste verrassing met zijn vertoon van tevredenheid. Hij praat zo edu catief. Hij verklaart het voetbal. En Ajax. Ook het falen. Wat hij zegt klinkt plausibel en logisch en toch - vond ik - klonk het in Eindhoven ook een beetje alsof hij al weet dat hij bezig is aan zijn laatste seizoen met Ajax. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van f 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rsnltrplsiipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. SINDS de onafhankelijke staat Israël in mei 1948 een feit werd heeft het land gefunctioneerd zonder ge schreven constitutie, om dat orthodoxe en meer vrijzinnige stromingen het tot dusverre niet eens zijn geworden over principiële punten. In 1950 besloot de Knesset, de volksvertegenwoordiging, van tijd tot tijd zogeheten fundamentele wetten aan te nemen, die een gelijksoortige functie hebben als de voorals nog ontbrekende grondwette lijk vastgelegde bepalingen. Onlangs heeft een groep wetenschappers van de juri dische faculteit van de uni versiteit van Tel Aviv ge tracht deze nu bijna 40 jaar oude impasse te doorbreken. Na ruim anderhalf jaar studie kwam de groep met een 48 pa gina's telende ontwerp- grondwet in de openbaarheid. Faculteitsvoorzitter Uriel Reichman zei dat een grond wet onontbeerlijk is voor de politieke stabiliteit, omdat een zittende regering dan minder zal worden geplaagd door eisen van kleine partijen, die slechts een miniem en vaak uiterst rechts-orthodoxe groepering vertegenwoordi gen. „Israël verkeert in een chronische crisissituatie die op de lange termijn gevaarlijk zou kunnen worden voor ons democratische staatsbestel en voor ons functioneren als on afhankelijke staat", aldus Reichman in een recent inter view. Reichman zei voorts dat de groep wetenschappers bij het voorbereidend onderzoek juridische deskundigen heb- ben geraadpleegd van het Westduitse Max Planck Insti tuut, in Heidelberg, en de Amerikaanse Yale Universi ty, in Connecticut. Voorts werden uiteraard ook Israëli sche experts geconsulteerd. Het resultaat is een grond wetsontwerp met een hybride karakter. Het ontwerp beoogt een bestuurlijk bestel naar Westduits voorbeeld, waarbij de regeringsverantwoorde lijkheid wordt gedeeld door een president en een premier. De staat Israël werd op 14 mei een feit; een constitutio nele vergadering kreeg tot 1 oktober van dat jaar de tijd om een grondwet voor de nieuw-gevormde staat op te stellen. Deze constitutionele vergadering ontwikkelde zich vervolgens tot de Knesset en droeg zijn grondwetgevende taken over aan een commis sie, die er tot dusverre niet in is geslaagd zich van deze taak te kwijten. De Knesset besloot in 1950 zogeheten fundamentele wet ten aan te nemen, die voorna melijk betrekking hebben op staatsrechtelijke kwesties en uiteindelijk in een grondwet zullen moeten worden opge nomen. Individuele democra tische rechten worden nu ech ter gegarandeerd op grond van uitspraken van het Hoog gerechtshof. Shulamit Aloni, lid van de constitutionele commissie, zei dat een door haar voorgesteld ontwerp verleden jaar werd afgekeurd maar dat zij een nieuwe poging zal onderne men na de voor november 1988 geplande algemene ver kiezingen. Ook mevrouw Alo ni, leider van de Burgerrech ten Beweging, acht een grondwet voor Israël van es sentieel belang, omdat de meeste Israëli's oorspronke lijk afkomstig zijn uit landen waar een democratische tra ditie ontbreekt. Orthodoxe joden zijn tegen een op burgerrecht geba seerd staatsbestel. - FOTOARCHIEF DE STEM „Een grondwet, en met name een wet op de burger rechten, is noodzakelijk om een normensysteem en een nu ontbrekend systeem van evenwicht tussen de drie machten wettelijk vast te kunnen leggen", aldus Aloni. Het ontwerp van de groep- Reichman behelst onder meer een 30 punten tellend onder deel, waarin de burgerrechten worden gegarandeerd. Be paald is onder meer dat ieder een voor de wet gelijk is en voorts zijn er garanties in op genomen ten aanzien van fundamentele rechten als de vrijheid van vergadering en meningsuiting en het recht op privacy. Voorts wil de groep- Reichman in de grondwet de doodstraf opgenomen zien voor misdaden tegen de men selijkheid en voor genocide. De socialistische traditie vindt zijn voortzetting in ga ranties ten aanzien van gratis onderwijs, gratis medische verzorging en uitkeringen voor werklozen, arbeidsonge schikten en anderen die om de één of andere reden geen loon uit werk ontvangen. Reichman verklaarde dat een actiecomité zal worden opgericht dat fondsen gaat werven om het grondwets voorstel onder de aandacht van het publiek te brengen. Volgens een recent opinie-on derzoek is 85 procent van de Israëli's voorstander van wij zigingen in het kiesstelsel. De helft van de ondervraagden vreest echter dat de gewenste hervormingen waarschijnlijk niet zullen kunnen worden gerealiseerd. De belangrijkste tegenstan ders van een grondwet zijn de orthodox-religieuze partijen, die nu een sleutelpositie inne men tussen de sociaal-demo cratische Arbeidsparty en het rechtse Likud-blok. Deze kleine partijen boeten onder het voorstel van de groep- Reichman aanzienlijk in aan macht. Het ontwerp beoogt namelijk een kiesdrempel van 2,5 procent van de stemmen in te stellen, in plaats van de huidige 1 procent. Voorts wordt de positie van een zittend premier een stuk stabieler omdat voortaan een parlementaire meerderheid van 60 procent benodigd is om de regering ten val te bren gen. Tevens wordt de helft van de 120 zetels in de Knesset voortaan inzet van districts verkiezingen; de andere helft blijft de inzet van landelijke verkiezingen. Menachem Porush, een van de twee parlementsleden voor de religieuze Agudat Yisrael partij, zei dat een op burger recht gebaseerd staatsbestel niet voor alle joden aan vaardbaar is, terwijl een op de Halacha, de joodse geloofs- wetten, gestoeld bestel dat wel is. „Als Israël wordt ge transformeerd in een land zonder Halachha dan wordt het joodse volk automatisch in twee delen gesplitst", zo stelde hij. (AP) Door Criselda Yabes Het harde optreden van de regeringsgetrouwe troepen onder leiding van opperbe velhebber generaal Fidel Ramos tijdens de jongste rebellie op de Filipijnen betekent een ommekeer in het beleid dat Ramos tot nu toe gevoerd heeft ten aanzien van opstandige le geronderdelen. Door het optreden van het le ger werd de muiterij de bloe digste tot nu toe. De opstand, waarbij het defensie-hoofd kwartier Camp Aguinaldo door bombardementen en be schietingen door het leger in een ravage veranderde, eiste zeker 25 levens en 275 gewon den. Hoewel de generaal ook bij de jongste couppoging aan vankelijk aanbood met de muiters te onderhandelen, liet hij later de kazerne van Camp Aguinaldo bestormen door elite-commando's. Hiermee heeft hij althans voorlopig de genen die hem een te lank moedige houding verwijten de wind uit de zeilen genomen en lijkt hij zijn positie versterkt te hebben. Toen bij de eerste couppo ging in juli 1986 een groep muitende soldaten zich ver schanste in een hotel in Mani la, wachtte Ramos eenvoudig af tot duidelijk was dat de op standelingen geen enkele steun onder de bevolking ge- Generaal Ramosbommen en granaten noten. De coup ging uit als een nachtkaars, en Ramos strafte de betreffende soldaten met 30 keer opdrukken. De officie ren die eraan hadden meege daan werden in hun functies gehandhaafd. Bij de tweede opstand, in januari van dit jaar, legde Ramos tot woede van de me dewerkers van president Aquino haar bevel tot bestor ming van het televisiestation waar kolonel Oscar Canlas zich met enkele tientallen me destanders had verschanst naast zich neer. In plaats daarvan opende hij onder handelingen met de kolonel, en haalde hem over zich over te geven. De man die Ramos aanspoorde tot onderhande lingen was kolonel Gregorio Honasan, de leider van de jongste rebellie. De coulante houding van Ramos werd ingegeven door de gedachte dat de eenheid onder de strijdkrachten koste wat kost gehandhaafd moest blijven, en dat soldaten nu eenmaal niet op hun kamera den horen te schieten. De vrees bestond dat doorbreken van deze code zou leiden tot grote verdeeldheid in het le ger, en mogelijk tot openlijke ongehoorzaamheid. Dit beleid wekte echter grote ergernis bij andere hoge officieren, die het als een te ken van zwakte beschouwden. Bovendien wist de staf van president Aquino niet meer of Ramos nu trouw was aan de president of aan de principes van het leger. Vooral na de couppoging in januari is Ra mos het mikpunt geweest van pogingen om hem geruisloos op een zijspoor te zetten. Een groep gepensioneerde generaals oefende druk uit op de president om Ramos te vervangen. Ze lieten een rap port naar de pers uitlekken, waarin werd gesteld dat de post van opperbevelhebber moet worden vervuld door een militair pur sang zonder politieke aspiraties, die het regeringsbeleid met harde discipline ten uitvoer legt. In het voorjaar begonnen er anonieme brieven door de ka zernes te circuleren, waarin werd gesuggereerd dat Ramos gevechtservaring mist en te veel politicus is. Ramos, die is opgeleid aan de Amerikaanse militaire academie in West Point, rea geerde fel toen deze brieven in de openbaarheid kwamen. „Geen makkelijke baantjes voor Ramos, 37 jaar, vergeet U dat niet," beet de generaal verslaggevers toe, met een verwijzing naar zijn dienstja ren. Niettemin meldde de Ma nila Chronicle in juni van dit jaar dat president Aquino Ra mos een zetel in het Huis van Afgevaardigden had aange boden als hij bereid zou zijn vervroegd met pensioen te gaan. Ramos ontkende in alle toonaarden dat het aanbod ooit was gedaan, en velen wa ren van mening dat het ge rucht was verspreid door een van de naaste medewerkers van de president. Aquino heeft herhaaldelijk gezegd dat ze niet van plan is Ramos te pensioneren voordat zijn benoemingstermijn af loopt, en dat is pas over drie jaar. Ramos is de enige mili tair op de Filipijnen die bij presidentieel besluit is uitge zonderd van de pensioenge rechtigde leeftijd van 56 jaar. De president verklaarde zondag dat het haar de afge lopen 18 maanden steeds dui delijker was geworden dat Ramos en zij gemeenschappe lijke vijanden hebben gekre gen. „De afgelopen 18 maan den hebben ik en generaal Ramos iedere bedreiging voor de regering en onze democra tie weerstaan," zei ze, in een duidelijke steunbetuiging aan de generaal. Waarnemers wijzen erop dat althans een deel van de wrevel over Ramos onder de Aquino-staf voortkomt uit ja loezie, omdat men er rekening mee houdt dat de generaal in 1992, als de ambtsermijn van de president afloopt, een se rieuze presidentskandidaat is. Ramos verkeert in een uitste kende positie om zijn imago bij de bevolking vorm te ge ven en te versterken, ten de trimente van de ambities van andere politici. President Aquino is krachtens de grondwet niet herkiesbaar. Ramos houdt zich, al dan niet uit berekening, zorgvul dig op de vlakte over zijn toe komstplannen. Een medewer ker van hem zei onlangs: „Ik zeg vaak tegen hem dat hij zou moeten overwegen presi dent te worden, maar het enige wat hij dan zegt is: 'La ten we daar nu niet aan den ken. We moeten eerst het land stabiliseren'." (AP) SYTZE Faber was, tot hij twee jaar geleden de Tweede Kamer verruilde voor het burgermeestersambt in Hoo- geveen, de linksbuiten van de CDA-fractie. Luis in de pels en jarenlang de laatste chris ten-democratische 'dissident', dat was Sytze Faber. Die rol vervulde hij vanuit het verre Hoogeveen daarna via het weekblad De Tijd, waarin hij wekelijkse azijnige stukjes over het CDA, de ge loofwaardigheid en de poli tiek schrijft 'Zijn' CDA krijgt er regelmatig gevoelig van langs en de enige die binnen het christen-democratische smaldeel nog op een beetje krediet kan rekenen is de baas zelf, Lubbers dus. Want die bestuurder is in ieder ge val duidelijk én hij is linkser dan zijn achterban. Sytze Faber richtte verle den maand zijn giftige pijlen op het ministerie van Binnen landse Zaken. In het perso neelsblad Torentje' hekelde hij het beleid van enkele op eenvolgende ministers van Binnenlandse Zaken. Hij noemde het departement fut loos, dat zich bovendien de kaas van het bestuurlijke brood door anderen laat eten. Om Binnenlandse Zaken weer wat 'body' te geven, stelde Faber een fusie met Justitie (eikaars buren in Den Haag) voor. De openbare orde - aandachtsveld vari beide ministeries - zou er een cen tralere rol kunnen krijgen. Dit alles was zeer tegen het zere been van de departe mentsleiding. In het laatste nummer van 'Torentje' staat een copietje afgedrukt van een brief van de hoogste amb tenaar van het departement, J.J. van Aartsen. De aanhef 'Beste Sytze,' doet vermoeden dat het een pissig antwoord zal zijn en dat is het ook wel. Maar het meest bijterige is toch weer de minister zelf. Van Dijk in zijn antwoord aan Faber: „Het zou weieens kunnen zijn dat hij (Faber, red.) zijn dat hij zijn persoon lijke ervaringen als kamerlid en mogelijk zijn frustraties op dat gebied projecteert op het departement". Faber .giftige pijlen. DE WD'er Theo Joekes houdt niet zo van uiterlijk vertoon. Zelf ziet hij er altijd een beetje ouderwets, perka ment bleek en breekbaar uit. Zijn geesteskracht is daaren tegen groot. Kwam hij in de laatste week voor het reces een zon gebruinde goedlachse collega tegen die hem op quasi-jo- viale toon (met aardappel-in- de-keel) vroeg: „En Theo een leuk reces gehad?". Waarop Joekes met zijn antwoordde: „Ja hoor, gelukkig heel wei nig zon gezien". DE Tweede Kamer is voorlo pig door zijn vakantiedagen heen, geen snipperdagen voor de twee keer dat commissies tussentijds terugkeerden om te babbelen over de bezuini gingen op welzijn en over de mijnenvegers voor Koeweit. Vandaag begint het laatste staartje van het parlemen taire jaar. Anders dan in de komende dagen op radio en televisie verkondigd zal wor den, begint het parlementaire jaar pas op Prinsjesdag. Dan doet hare majesteit - indien ze geheel hersteld is, anders zal Lubbers haar voorleestaak overnemen - het land en de beide kamers kond van de voornemens van haar rege ring. Joekes .geenzon. FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Voordat met de Troonrede het startschot van een nieuwe parlementaire periode wordt gegeven, moet de Tweede Ka mer zich nog buigen over de wet op de persoonsregistra ties, de raden van arbeid en het door de hoge ambtenaren in de versnelling gebrachte overleg met minister Van Dijk. De Eerste Kamer komt al leen maar in kleine kring (commissieverband) bijeen. „Had ik maar naar mijn moe der geluisterd". (CDA-kamerlid Ria Oomen- Ruyten na een bemodderd tv- optreden) DE vooruitgang gaat ook niet aan de Tweede Kamer voor bij. De stilte rond het Binnen hof is door de PTT gebruikt om een supermoderne tele fooncentrale te installeren. De terugkerende kamerleden zullen zich vandaag een hoedje schrikken. Voor de be diening van het fraaie staaltje van communicatie is eigenlijk een korte cursus nodig die in zicht geeft in het juiste codes (sterretjes -fr en blokjes Kamerleden die zich vorige week al lieten zien in het ka mergebouw merkten tot hun ergernis dat allerlei oproep- piepers wel geluid produceer den zonder dat contact met de oproeper mogelijk was. De VVD-leiding besloot alras een (buiten het parlement werk zame) boodschappendienst in te schakelen. Het zijn enkele kinderziek tes, weet een dienstdoend des kundige. „Maar het ligt ook aan de gebruikers, hoor. Als de dames en heren afgevaar digden, medewerkers en par lementaire pers de handlei ding wat beter zouden lezen, zou het een stuk beter gaan. Maar ze zijn wat eigenwijs. Niet dan?". Het zou kunnen. Belt u anders eens een kamer lid: 070-182211. Niet kwaad worden als het niet direct lukt. HET Nederlandse parlement is saai. Vinden wij niet, maar Silvain Ephimenco, Neder lands correspondent van het Franse dagblad Libération. In een uitvoerig artikel in een avondkrant spreekt de Frans man van een 'slaapverwek kend Haags spektakel'. „De Tweede Kamer heeft veel weg van een stukje Ne derlands weiland. Net als de melkproduktie worden gebrul en gejank tussen de gras groene bankjes aan strenge quota onderworpen. Het ver schil zit in de frauduleuze overschrijdingen: boeren heb ben wel eens kaas van gege ten, kamerleden niet". De Fransman vervolgt: „De kiem van het kwaad ligt in het feit dat het liever stikken, slikken of blozen is dan op luidruchtige wijze je onvrede kenbaar maken. De primi tieve taferelen die zich in de Israëlische Knesset, de Frans Assemblee nationale of de Belgische Kamer afspelen, blijven de Tweede Kamer be spaard. In dit land is een vol maakt politicus iemand die safe-seks met zijn emoties weet te bedrijven. De voorzit ter vervult een soort con doom-functie: alle emoties zijn keurig opgevangen". De Knesset, de Assemblée nationale en de Belgische Ka mer zijn wellicht amusanter. Maar beter? EINDREDACTIE PIETER EGGEN Van onze Haagse reda DEN HAAG - De van geneesmiddelen nen met vele hom miljoenen guldens om Verzekeraars, ziekenf pre de apothekers en de ten (Nefarma) werken moment achter de scl aan een voorstel om de i ding aan de apotheke: omlaag te brengen. Binnen enkele weken de organisaties tot een lijk te komen. Daarna de Tweede Kamer plan op de hoogte stellei hoop dat de kamerlede voorstellen overnemen. Z1 ,Ya Van onze Haagse redactie De prijs voor het vei stens enige tientjes meeste gemeenten v reinigingstarieven te lijk Milieu Overleg (I De enige kans op behee heid van de afvalkoster het scheiden van huishc afval en afval van kle drijven aan de bron, al LMO. Groenten- en tui glas, blik en textiel (d van het afval) moeter worden ingezameld. Hl dens en gemeenten die I val gescheiden aanbiede den daarvoor beloond r lager tarief. Voor vuil mengd wordt aangebo veel hogere verwerking vraagt, worden de hooj rieven berekend. Deze aanbevelingen LMO worden door r. Nijpels (Milieu) opgeno de nieuwe regels voor verwerking, zo beloofde windsman gisteren bij ontvangstneming var LMO-rapport 'Scheiden bron'. Ook de aanwezige genwoordigers van de DEN HAAG (AN Staatssecretaris H (volkshuisvesting) he< onderzoek gelast na< gebruik van de indiv huursubsidie. Het Sociaal en Culturee bureau en het Delftse OTB zijn gevraagd het zoek uit te voeren. Volgens de woordt gaat het erom in kaart U gen wie van de huurs gebruik maken en wie tentieel gebruik van kunnen maken. Met de r ten van het onderzoek 2 ter dan nu kunnen i voorzien hoe groot het g van de subsidieregeling mende jaren zal zijn en financiële consequent» zal hebben voor het rijk. HET openbare deel va de Tweede Wereldoorl ABP-affaire, de fraude sloegen vorig jaar over Bevindingen van justi over de doelmatigheid dat het parlement na k enquête besloot. Alweer, want de ech gang van de grote Ned ven. Daardoor is de verl gaan meten met die van De bouwenquête hee sche lading die de RS voor tv-kijkend Nederla te wachten, komt waars Het beeld van belegg vorstelijk onthalen in rui karikatuur. En voor zo v jiing zouden kunnen v Brokx is al voortijdig op Dat heeft één belang net wat meer afstand o tunnen oordelen. Voor Ie RSV-commissie hard ten, is nu minder aanlei De grote verdienste v telitiek en publiek een ten overheidsregeling tedragen gemoeid zijn >f meer constante bouw jwaliteit en tegen een vaarom niet? Hoe kan Deze bouwenquête is 'teuwe karaktertest. De a| kabinetsperiodes, w nent alle een rol hebbe /innen wanneer tijdens iatten niet over het hc elf mede een situatie h overheidsgeld is besteed

de Stem | 1987 | | pagina 2